Uszczelki w oknach i drzwiach odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu komfortu termicznego i akustycznego domów oraz obiektów komercyjnych. Są one odpowiedzialne za zapewnienie szczelności, która chroni wnętrza przed zimnem, wilgocią czy hałasem z zewnątrz. Jeżeli nie będzie się ich czyścić i konserwować za pomocą specjalnych środków szybko staną się twarde i popękane, co znacznie obniży ich funkcjonalność.

Kiedy konserwować i czyścić uszczelki okienne?

Konserwacja i czyszczenie uszczelek okiennych powinny być częścią regularnej pielęgnacji domu. Zaleca się przeprowadzanie tej procedury przynajmniej raz w roku, szczególnie na wiosnę – po zimie.

Podczas sezonów, gdy temperatury są ekstremalne, uszczelki mogą stać się twardsze i mniej elastyczne, co może prowadzić do ich pęknięcia i utraty skuteczności. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan uszczelek.

Pamiętaj, że niewłaściwie utrzymane uszczelki mogą stracić swe pierwotne właściwości już po 2-3 latach użytkowania. Regularna konserwacja i czyszczenie pomogą przedłużyć ich żywotność i zapewnią lepszą izolację termiczną oraz akustyczną w domu.

Jak i czym konserwować uszczelki okienne?

Konserwacja uszczelek zaczyna się od dokładnego oczyszczenia. Najlepiej przetrzeć je szmatką i płynem do mycia szyb lub po prostu chusteczkami nawilżanymi. Ważne jest, aby oczyścić uszczelki nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz – między „piórkami”. Czyścimy zarówno uszczelki w ramie, jak i na skrzydle okna.

Innym sposobem pielęgnacji jest całkowite ściągnięcie uszczelek z okien i wymoczenie ich np. w wannie z płynem do mycia naczyń. Przed nałożeniem specjalnego preparatu warto przetrzeć uszczelki suchym papierem lub szmatką, by były idealnie suche.

Preparaty do konserwacji uszczelek dostępne są w różnych formach – najczęściej spotykane są środki w sprayu – olejki silikonowe lub smary do uszczelek. Stosując je, najlepiej nakładać konsystencję na czystą szmatkę lub złożony z kilku warstw papier, a następnie przecierać nim uszczelki.

Kiedy wymienić uszczelki w oknach plastikowych?

Dobrze zakonserwowane uszczelki będą spełniać swoje zadanie nawet przez 10 lat, ale aby osiągnąć tak dobry rezultat, należy mieć pewność, że dba się o nie regularnie. Uszczelki powinny być wymienione, gdy stają się twarde, gdy po przyłożeniu ręki do krawędzi skrzydła czuć przewiew, ale również wtedy, gdy guma jest popękana lub rozdarta. Warto każdego roku przeglądać uszczelki, by mieć pewność co do ich stanu.

Jak wymienić uszczelki w oknie PVC?

Jeżeli ocenimy, że uszczelki w oknie PVC się nie nadają i nie spełniają swoich podstawowych funkcji, warto ściągnąć fragment gumy z okna i pójść do sklepu ze stolarką, aby dobrać taki sam rodzaj uszczelki. Można również wskazać model okna lub zrobić zdjęcie uszczelki i przedstawić spędzaliście w sklepie, ten powinien pomóc dobrać odpowiedni produkt. Inną opcją jest samodzielne zmierzenie uszczelki i porównanie jej ze wzornikiem uszczelek, a następnie wytypowanie właściwego modelu.

Uszczelkę można zdjąć, mocno ją wysuwając z ramy lub skrzydła. Nie są potrzebne do tego żadne specjalistyczne narzędzia. Demontażu można dokonać manualnie dłońmi. Wymiana uszczelki na nową jest równie prosta, jak jej demontaż. W puste miejsca po zdjęciu starej uszczelki należy wcisnąć nową gumę. Najlepiej zacząć od środka górnej części ramy. Dzięki temu zmniejszy się prawdopodobieństwo przeciekania okna. Należy zwrócić uwagę, aby precyzyjnie dopasować uszczelkę w narożnikach. Na koniec należy odciąć nadmiar uszczelki nożyczkami.

Podsumowanie

Uszczelki okienne pełnią kluczową funkcję w utrzymaniu komfortu termicznego i akustycznego domów, a ich regularna konserwacja jest niezbędna do uzyskania długotrwałej efektywności. Konserwacja obejmuje dokładne czyszczenie uszczelek za pomocą miękkiej szmatki i delikatnego detergentu, a następnie nałożenie specjalnego środka konserwującego.

Jednak dla wielu właścicieli domów czy biur, zwykłe konserwacja i mycie zwykłych okien to niejedyna zagwozdka. Wiele podobnych pytań pojawia się w przypadku systemów przesuwnych montowanych do tarasów, balkonów czy ogrodów. W związku z tym warto przeczytać artykuł: Rozpoczęcie sezonu na balkonie i tarasie – mycie oraz konserwacja systemów przesuwnych.

Porady

Uszczelki okienne – co warto wiedzieć o konserwacji i wymianie?

Polecamy także na blogu
Co wpływa na cenę rolet zewnętrznych?
09-01-2024
Rolety zewnętrzne to bardzo funkcjonalny element wielu budynków. Decyzja o ich zakupie może stanowić inwestycję w komfort, bezpieczeństwo, a nawet efektywność energetyczną domu. Jednakże, rolety zewnętrzne do dodatkowy koszt przy budowie domu. Jednak warto go ponieść, biorąc pod uwagę korzyści, jakie zapewniają rolety zewnętrzne. Cena za m2 rolety jest uzależniona…
Podsumowanie Roku 2023 w firmie Kapica
09-01-2024
W urokliwej atmosferze łaziskiej restauracji Urban, 21 grudnia 2023 roku, pracownicy firmy Kapica zgromadzili się na uroczystym spotkaniu, zamykającym rok pełen wyzwań i sukcesów. Zarząd tradycyjnie zorganizował to wydarzenie jako wyjątkową okazję do podsumowań, planowania przyszłości oraz uhonorowania zaangażowanych pracowników.
Jakie cechy powinien mieć dobry producent drzwi wejściowych?
09-01-2024
Rynek pęka w szwach, a producentów drzwi wejściowych wciąż przybywa. Właściwy wybór w tej kwestii jest jednak bardzo ważny, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo i komfort domownikom. O czym warto pamiętać? Czym powinien cechować się producent drzwi wejściowych?
Nowoczesne parapety wewnętrzne od firmy Kapica – poznaj możliwości i zalety rozwiązania
09-01-2024
Już na wczesnym etapie budowy domu powinniśmy wybrać nowoczesne parapety wewnętrzne, aby pasowały do wnętrza i spełniały wszystkie swoje najważniejsze funkcje. Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak trwałość, estetyka czy bezpieczeństwo. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zabierz Dziecko na Górnika – Świąteczny wyjazd Kapica
09-01-2024
Firma Kapica, sponsor Górnika Zabrze, zorganizowała niezapomniany świąteczny wyjazd dla swoich pracowników, a przede wszystkim ich dzieci, na jubileuszowy mecz z Wartą Poznań, który odbył się z okazji 75-lecia klubu Górnik Zabrze. Wybór pracowników, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w tym wyjątkowym wyjeździe, odbył się poprzez konkurs, w którym wzięło udział ponad 40 osób. Spośród licznych zgłoszeń wybrano 7 szczęśliwców, którzy wraz z swoimi dziećmi wyruszyli na stadion, aby wspólnie świętować jubileusz klubu.
Okna winchester czy złoty dąb – różnice i dobór pod kolor elewacji
09-01-2024
Okna PCV w okleinach drewnopodobnych to propozycja, która cieszy się niesłabnącym uznaniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nowoczesne okleiny stosowane w oknach są niezwykle odporne na odbarwienia i odkształcenia, nawet pod wpływem wysokich temperatur. Dwie najpopularniejsze opcje to okna winchester i złoty dąb.
Szare okna i systemy przesuwne – 4 powody wyboru takiego koloru stolarki
09-01-2024
Szare okna i systemy przesuwne zyskują na popularności wśród właścicieli domów i projektantów wnętrz. Ten subtelny, ale wyrafinowany kolor stolarki okiennej ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to doskonały wybór dla każdego rodzaju nieruchomości. Oto cztery główne powody, dla których warto rozważyć szare okna i systemy przesuwne.
5 powodów, dla których warto zdecydować się na system przesuwny PVC
09-01-2024
Systemy przesuwne PVC są już od wielu lat chętnie wybierane przez Inwestorów. Są doceniane także przez projektantów i architektów. Znajdują zastosowanie w nowo budowanych obiektach, a także w modernizowanych budynkach. Dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC? Co stoi za ich popularnością? Poznajmy 5 powodów przemawiających za tym rozwiązaniem.
Ponad 100 osób na otwarciu salonu Kapica w Tarnowskich Górach!
09-01-2024
Dnia 25 listopada zainaugurowaliśmy otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w nowej, lepszej lokalizacji. To duże wydarzenie nie tylko dla naszej firmy, ale również dla naszych klientów, partnerów i lokalnej społeczności.
Wytrzymałe i estetyczne parapety aluminiowe — poznaj zalety tego rozwiązania
09-01-2024
Każda osoba, która decyduje się na budowę, lub gruntowny remont mieszkania, musi wybrać odpowiednie parapety. Przed zakupem dobrze jest rozeznać się w tym temacie, aby wybrać wytrzymały i estetyczny produkt, który będzie służył przez wiele lat. Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę? Czy skupić się na stylistyce, czy samym wykonaniu? Czy parapety aluminiowe na wymiar to dobry wybór? Poznajcie odpowiedzi na te pytania!