Właściwa temperatura w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu i zdrowia. Niezależnie od pory roku, odpowiednia temperatura wewnętrzna sprzyja lepszemu samopoczuciu, a także może pomóc w zmniejszeniu rachunków za energię. Optymalna temperatura różni się w zależności od pomieszczenia i jego funkcji.  Jaka powinna być temperatura w mieszkaniu? W salonie,…

Właściwa temperatura w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu i zdrowia. Niezależnie od pory roku, odpowiednia temperatura wewnętrzna sprzyja lepszemu samopoczuciu, a także może pomóc w zmniejszeniu rachunków za energię. Optymalna temperatura różni się w zależności od pomieszczenia i jego funkcji. 

Jaka powinna być temperatura w mieszkaniu?

W salonie, jadalni oraz pokoju dziennym, idealna temperatura to 20-22°C. Jest to zakres, w którym większość osób czuje się komfortowo podczas odpoczynku czy aktywności. Te pomieszczenia są sercem domu, gdzie spędzamy najwięcej czasu, dlatego tak ważne jest, aby zapewnić tam odpowiednie warunki cieplne. 

Kuchnia to miejsce, gdzie zazwyczaj wytwarza się dodatkowe ciepło podczas gotowania. W tym przypadku temperatura może być nieco niższa i oscylować w granicach 18-20°C. Dzięki temu unikniemy przegrzewania się pomieszczenia podczas intensywnego użytkowania sprzętów kuchennych. 

Jeśli chodzi o pomieszczenia nocne, w sypialni najlepiej utrzymywać temperaturę w zakresie 16-18°C, ponieważ niższa temperatura sprzyja lepszemu snu i regeneracji organizmu. Dla pokoju dziecięcego zaleca się temperaturę 20-22°C. Przy czym dla niemowląt i małych dzieci bardziej odpowiednia jest bliższa 22°C, aby zapewnić im komfort termiczny i bezpieczeństwo. 

Inne pomieszczenia również mają swoje specyficzne wymagania. Łazienka powinna mieć wyższą temperaturę, rzędu 22-24°C, aby zapewnić komfort podczas kąpieli i codziennej pielęgnacji.  

Przedpokój i korytarze mogą mieć temperaturę nieco niższą, wynoszącą 18-20°C, co jest wystarczające dla przestrzeni, w których nie przebywamy długo. W pomieszczeniach gospodarczych, takich jak garaż czy piwnica, temperatura może być jeszcze niższa, około 10-15°C, ponieważ nie wymagają one takiego komfortu cieplnego jak pomieszczenia mieszkalne. 

Idealna temperatura w domu a okna i drzwi 

Aby utrzymać optymalną temperaturę w domu, kluczowe jest posiadanie wysokiej jakości stolarki okiennej i drzwiowej. Okna i drzwi o dobrych parametrach technicznych pomagają w minimalizacji strat ciepła, co ma bezpośredni wpływ na komfort cieplny i koszty ogrzewania. 

Współczynnik przenikania ciepła – Ud i Uw 

Najważniejszym parametrem technicznym okien i drzwi jest współczynnik przenikania ciepła (Uw dla okien i Ud dla drzwi). Jest to wartość wskazująca, ile ciepła przenika przez 1 m² powierzchni w czasie jednej godziny.  

Im niższy współczynnik, tym lepsze właściwości izolacyjne posiadają okna i drzwi. Dla nowoczesnych okien wartość Uw nie powinna przekraczać 0,9 W/(m²K), a dla drzwi zewnętrznych 1,3 W/(m²K). Tę kwestię szczegółowo wyjaśniliśmy w artykułach: 

Uszczelki i ich znaczenie 

Równie ważnym elementem są uszczelki, które zapobiegają przedostawaniu się zimnego powietrza do wewnątrz oraz utracie ciepła z pomieszczeń. Uszczelki wykonane z EPDM gwarantują długotrwałą elastyczność i odporność na warunki atmosferyczne, co skutecznie zabezpiecza przed przeciągami i stratami ciepła. 

Domowe sposoby na zachowanie optymalnej temperatury w domu 

Oprócz inwestowania w wysokiej jakości okna i drzwi istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc w utrzymaniu optymalnej temperatury wewnątrz budynku: 

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne są świetnym rozwiązaniem, które zwiększa komfort cieplny w domu. W zimie chronią wnętrze przed chłodem, stanowiąc dodatkową warstwę izolacyjną, a latem zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Rolety takie są również skuteczną barierą dla hałasu z zewnątrz, co dodatkowo poprawia akustykę pomieszczeń. 

Zasłony i dywany

Masywne zasłony mogą pomóc w utrzymaniu ciepła, szczególnie w starszych budynkach, w których okna mogą być mniej szczelne. Dywany z kolei działają jako dodatkowa warstwa izolacyjna, pomagając utrzymać ciepło w pomieszczeniach z zimnymi podłogami. 

Wentylacja pomieszczeń 

Prawidłowa wentylacja to klucz do utrzymania zdrowego klimatu wnętrz. Regularne wietrzenie pomieszczeń pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności i wymianie powietrza, co jest ważne dla zdrowia i komfortu mieszkańców. 

Inwestycja w wysokiej jakości okna i drzwi oraz zastosowanie prostych domowych metod mogą znacząco wpłynąć na komfort cieplny w Twoim domu przez cały rok, jednocześnie pomagając w obniżeniu kosztów energii. 

Porady

Jaka powinna być optymalna temperatura w domu? 

Polecamy także na blogu
Firma Kapica z kolejną nominacją – Menedżer Roku Opolszczyzny 2023
26-06-2024
Prezes Firmy Kapica, Roman Kapica, został wyróżniony kolejną ważną nominacją w kategorii duże firmy podczas finałowej gali konkursu Menedżer Roku Opolszczyzny 2023. Ta nominacja jest wyrazem uznania dla osiągnięć firmy Kapica oraz potwierdza jej silną pozycję na rynku.
Nowość od firmy Kapica dla wymagających inwestorów. Sprawdź, czym są konstrukcje aluminiowe dla dużych obiektów
26-06-2024
Z dumą przedstawiamy innowacyjne rozwiązania w kategorii konstrukcji aluminiowych, skoncentrowane na dużych obiektach. Jednym z naszych ostatnich tego typu projektów jest Hotel Hygge w Opolu. Ta realizacja stanowi doskonałe case study dla klientów, którzy rozważają wykorzystanie tego typu technologii w swoich inwestycjach.
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? 
26-06-2024
Wejście do Twojego domu to jego wizytówka, a wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych to inwestycja, która zapewni bezpieczeństwo, komfort i styl na lata. Drzwi zewnętrzne muszą nie tylko dobrze wyglądać, ale także spełniać wysokie wymagania techniczne. W tym artykule omówimy, jakie cechy powinna mieć wysokiej jakości stolarka drzwiowa oraz przedstawimy różne…
Jak wyciszyć pokój? Sprawdź nasze porady 
26-06-2024
Hałas z ulicy, głośne sąsiedztwo czy nawet dźwięki dobiegające z innych pomieszczeń mogą wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego stosowanie dobrych praktyk wyciszania pokojów to must have w nowoczesnych mieszkaniach. W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie wyciszyć pomieszczenie, aby cieszyć się spokojem.  Wygłuszenie a wyciszenie pokoju – różnice  Zanim…
Firma Kapica z kolejną nagrodą na koncie! Rozwijamy się z Wami i dla Was
26-06-2024
Uroczysta gala XXI edycji konkursu Opolskiej Nagrody Jakości już za nami. Podczas wydarzenia rozstrzygnięto także XVII edycję konkursu Znakomity Przywódca. Dla firmy Kapica był to ważny dzień, bo jedna z prestiżowych nagród trafiła w ręce naszego prezesa, Romana Kapicy.
Jak wyregulować drzwi PVC? Krok po kroku
26-06-2024
Drzwi PVC cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją wytrzymałość, przystępność cenową oraz doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Jednak nawet najlepsze drzwi z czasem mogą wymagać regulacji, zwłaszcza jeśli zauważysz trudności w ich zamykaniu lub otwieraniu, a także, gdy pojawią się szczeliny przepuszczające zimne powietrze. W tym artykule pokażemy…
Jak uszczelnić drzwi balkonowe?
26-06-2024
Nieszczelne drzwi balkonowe to nie tylko uciążliwy hałas z zewnątrz, ale także przeciągi, wychłodzenie pomieszczenia i straty ciepła. Na szczęście problem ten można łatwo rozwiązać. Prawidłowe uszczelnienie drzwi balkonowych jest kluczowe dla utrzymania komfortu cieplnego i akustycznego w Twoim domu. Z tego kompleksowego poradnika dowiesz się, jak skutecznie uszczelnić drzwi…
Wymiana okien w starym domu – praktyczne wskazówki
26-06-2024
Wymiana okien w starym domu to inwestycja, która może znacząco poprawić komfort mieszkańców i wpłynąć na efektywność energetyczną budynku. Stare okna często są nieszczelne, co prowadzi do strat ciepła i wyższych rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo nowe okna mogą poprawić estetykę budynku oraz zwiększyć jego wartość rynkową. W niniejszym artykule przedstawiamy…
Prawidłowy montaż okien – jak powinien wyglądać?
26-06-2024
Dobra instalacja okien odpowiada nie tylko za ich prawidłowe działanie, ale też  efektywność energetyczną domu i komfort życia mieszkańców. Odpowiednio zamontowane okna są kluczowym warunkiem utrzymania odpowiedniej temperatury i wilgotności. W znacznym stopniu przyczyniają się też do redukcji hałasu dobiegającego z zewnątrz. Jak powinien przebiegać taki montaż? Na czym polega…
Ciepłe okna – czym są i jakie są ich zalety?
26-06-2024
Żyjemy w czasach, kiedy coraz więcej uwagi poświęca się energooszczędności i ochronie środowiska. W konsekwencji rosnącej świadomości rośnie też zapotrzebowanie na tzw. ciepłe okna. Te nowoczesne rozwiązania w stolarce nie tylko zwiększają efektywność energetyczną budynków, ale też przynoszą szereg innych korzyści. Czym są ciepłe okna, na czym polega ciepły montaż…