FAQ

FAQ – Najcześciej zadawane pytania

Czy jest możliwe zastosowanie systemu skrzydła przesuwnego w oknach Kapica?

Firma Kapica oferuje systemy skrzydła przesuwnego w dwóch najpopularniejszych wariantach – PSK i HST – które spełniają wszelkie parametry izolacyjności cieplnej. Innowacyjny system podnoszono-przesuwny Schüco LivIngSlide charakteryzuje się skrzydłami o głębokości zabudowy 82 mm. Ponadto skrzydło wzmocnione jest zamkniętym stalowym kształtownikiem, co zapewnia większą stabilność konstrukcji i pozwala na wykonywanie dużych elementów o masie skrzydła do 400 kg.

Jakie znaczenie dla wystroju wnętrza domu mają okna?

Domy zdobione są przez nie tylko kolory ścian, rodzaje podłóg i meble. Duży wpływ na ich wystrój mają też okna. W tym przypadku bardzo ważna jest wielkość szklenia i to, ile światła przedostaje się do wnętrza. Zastosowanie modelu o dużych wymiarach umożliwi rozjaśnienie pomieszczenia – sprawi, że będzie optycznie większe. Istotne są też kolory okien. Klasyczna biel pasuje niemal do wszystkiego, jednak w celu nadania wnętrzu oryginalnej aranżacji można zdecydować się na szarość czy odcienie brązu. Trzeba jednak pamiętać o tym, by całość była spójna.

Co zrobić, aby okna i drzwi balkonowe funkcjonowały bez zastrzeżeń?

Dbałość o okna i drzwi to praktyka, która powinna być powtarzana kilka razy w roku. Jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania produktów – bez zastrzeżeń, zacięć i tzw. piszczenia. Oczywiście profile i szyby należy regularnie czyścić specjalnymi preparatami, które dodatkowo stworzą ochronną powłokę, utrudniającą przywieranie zabrudzeń. Poza tym koniecznie trzeba pamiętać o pokrywaniu elementów ruchomych okuć, przynajmniej raz w roku, specjalnym olejem. W tym przypadku zaleca się unikanie „domowych sposobów”, czyli aplikowanie smarów przemysłowych czy olejów spożywczych.

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupu okien?

Chcąc kupić okna, warto zapoznać się z parametrami, na podstawie których wiele można dowiedzieć się o funkcjonalności produktu. Do jednych z najważniejszych należy zaliczyć:

  • współczynnik przenikania ciepła Uw – im jest on niższy, tym okno jest bardziej energooszczędne;
  • właściwości akustyczne (wyrażane w dB), szczególnie w przypadku budynków znajdujących się w głośnej okolicy;
  • klasa odporności na włamanie wyrażana symbolami WK bądź RC (obecnie jednak stosuje się głównie oznaczania RC); im jest ona wyższa, tym większe jest bezpieczeństwo; RC1 chroni przed podstawowymi próbami włamania, RC2 zapobiega włamaniom z użyciem narzędzi typu łom czy szczypce, a RC3 stosowane jest w specjalnych obiektach, np. w więzieniach;
  • współczynnik przenikalności promieni słonecznych – pod oznaczeniem „g” umieszcza się procent całkowitej przepuszczanej przez szybę energii słonecznej (ciepła słonecznego).

Co to jest montaż trójwarstwowy?

To montaż energooszczędny, zapewniający doskonałe uszczelnienie miejsc, w których najczęściej dochodzi do utraty ciepła i osadzania się wilgoci. Jest to rozwiązanie zapobiegające tworzeniu się mostków termicznych w obrębie połączeń stolarki okiennej z murem, składające się z 3 warstw:

  • warstwy wewnętrznej – taśmy paroszczelnej, która stanowi barierę paroizolacyjną, ograniczając przepływ powietrza i pary wodnej z wewnątrz pomieszczenia;
  • warstwy środkowej – piany poliuretanowej, która pełni rolę izolatora termicznego i akustycznego;
  • warstwy zewnętrznej – taśmy paroprzepuszczalnej, która stanowi barierę izolacyjną chroniącą przed dostępem czynników atmosferycznych.

Od jakiej firmy pozyskiwane są szyby?

Dbając o najwyższe standardy naszej stolarki okiennej i drzwiowej, stosujemy szyby zespolone Pilkington. Dzięki temu okna zapewniają znakomitą izolacyjność cieplną i charakteryzują się wysoką energooszczędnością.

Co to jest ciepła ramka w oknach?

Standardowe ramki mają za zadanie uszczelnienie krawędzi szyb zespolonych. Zwykle są wykonane z aluminium. Inwestorzy i producenci, sięgając po energooszczędne rozwiązania, stosują tzw. ciepłe ramki wykonane m.in. z tworzywa sztucznego, zyskując tym samym lepszą izolację termiczną.

Co oznacza współczynnik Ug?

Współczynniki Ug można odnaleźć w specyfikacji każdej szyby. W zależności od rodzaju czy producenta stolarki wartości będą się różnić. Dla użytkownika mają one spore znaczenie. Współczynnik Ug oznacza przepuszczalność promieniowania słonecznego i przenikanie ciepła do wewnątrz. Od tych parametrów zależą energooszczędność okna i możliwości pozyskiwania ciepła z zewnątrz.

Jakie są różnice pomiędzy stolarką aluminiową a PVC?

Pierwsza podstawowa różnica jest taka, że okna i drzwi PVC wykonywane są z tworzyw sztucznych, a aluminiowe – z metalu. Materiał istotnie wpływa na funkcjonalność produktów oraz miejsce i sposób ich wykorzystania. Stolarka aluminiowa wyróżnia się większą statyką – pozwala to na tworzenie przedmiotów o większych gabarytach, co dotyczy np. fasad, i montaż okien w nietypowych obiektach. Produkty wykonywane z aluminium i PVC różnią się też designem oraz powłoką. PVC jest okleinowane, a aluminium lakierowane proszkowo.

Czy w ofercie znajdują się kryte zawiasy i kontaktrony?

Tak, w naszej ofercie znajdują się obie opcje. Kryte zawiasy zlokalizowane są w luzie wrębowym, dzięki czemu są niewidoczne. Zapewnia to estetyczny wygląd oraz większe bezpieczeństwo przed włamaniami. Z kolei kontaktrony to tzw. magnetyczne czujniki, wykorzystywane w systemach alarmowych. Kontaktrony okienne często stosowane są w otworach okiennych oraz drzwiowych obiektów publicznych i prywatnych, gdzie stanowią zabezpieczenie antywłamaniowe.

Czy jest różnica w cenie w przypadku kolorów standardowych i niestandardowych?

Kolory okien mają wpływ na cenę – dlatego koszty produktów utrzymanych w kolorach standardowych i niestandardowych się różnią. W zależności od konstrukcji różnica w cenie wynosi 5–10%.

Czy firma oferuje rabaty?

Nasza firma stosuje systemy rabatowe. Zdarza się, że są to okazje dotyczące konkretnych rodzajów produktów, zazwyczaj dostępne przez określony czas. Udzielamy też rabatów indywidualnych. Są one zależne od wielkości inwestycji – im jest ona większa, tym wyższy zwykle oferujemy rabat.

Czy często pojawiają się reklamacje?

Reklamacje zdarzają się w każdej firmie, również w naszej. Na produkty Kapica Klienci uzyskują gwarancję – w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów mogą się do nas zgłosić. Mając tę świadomość, zadbaliśmy o właściwą organizację Działu Reklamacji. Każdą usterkę staramy się jak najszybciej i najskuteczniej usunąć.

Czy stal w Livingu (w ramie) znajduje się na całości? A może jest taka jak w ulotce Livinga?

Okna Schüco Living są tworzone w innowacyjnym systemie, odpowiadającym na wysokie oczekiwania dotyczące komfortu, bezpieczeństwa i energooszczędności. Posiadają nowoczesne, stalowe okucia z zaryglowaniem grzybkowym, dzięki czemu stanowią barierę nie do pokonania. Profile są białe, o wysokim połysku, a sama stal w Livingu jest zamknięta w kwadrat (w innych profilach stal jest z przerwą).

Czy posiadamy swoją firmową ekipę montażystów?

Oczywiście, mamy swoją ekipę montażystów, a także autoryzowane grupy montażystów. Posiadanie własnych, sprawdzonych pracowników oraz współpraca z licencjonowanymi fachowcami to dla nas ważny element prowadzenia biznesu. Na jego podstawie wyrażamy dbałość o Klientów oraz jesteśmy w stanie zagwarantować solidne i kompleksowe usługi.

Czy wykonanie pomiaru zobowiązuje do zamówienia okien?

Nie, pomiar i wycena są nieodpłatne, chyba że obiekt znajduje się w dużej odległości od najbliższego salonu.

W które dni przeprowadzamy pomiary i montaże?

Pomiary oraz montaże wykonujemy od poniedziałku do piątku, po wcześniejszym uzgodnieniu z Klientem.

Co to jest ciepły parapet?

Ciepły parapet to profil wykonany z twardego i odpornego na działanie czynników atmosferycznych styroduru XPS (styropianu ekstrudowanego). To materiał izolujący i uszczelniający przestrzeń pod oknem. Nasze ciepłe parapety dodatkowo posiadają specjalną taśmę rozprężną, która wypełnia miejsce pomiędzy profilem ramy okiennej a ciepłym parapetem.

Co to jest tzw. ciepły montaż?

Ciepły montaż jest montażem właściwym okna i wiąże się z zapewnieniem trwałej termoizolacji i szczelności bez względu na działanie warunków atmosferycznych. W ofercie posiadamy trzy rodzaje takiego montażu:

  • z użyciem taśmy rozprężnej OMNIA,
  • z zastosowaniem piany zabezpieczonej taśmami paroszczelnymi i paroprzepuszczalnymi,
  • montaż okien w warstwie ocieplenia.

Czy pomiar/wycena są płatne?

Nie, pomiar oraz wycena są bezpłatne. Jednak, z uwagi na wiążący charakter pomiaru, wstępnie, w celu przygotowania wyceny, dokonuje go sam Klient (mierząc np. wnękę okna). Dopiero na kolejnym etapie Klient korzysta z bezpłatnego pomiaru. W przypadku wnęki warto pamiętać, że mierzy ją się w kilku miejscach i, w razie pojawienia się rozbieżności, podaje się najmniejszą wartość.

Jakie okucia stosujemy w naszych oknach?

W naszych oknach stosujemy okucia Siegenia TITAN AF. To nowoczesny system komponentów produkowanych w Kluczborku. Zapewniają one użytkownikom najwyższy komfort obsługi okien. Doskonale sprawdzają się nie tylko pod kątem wizualnym, ale również w kwestiach energooszczędności czy bezpieczeństwa.