Parapety kamienne na wymiar – możliwości i ograniczenia
Parapety kamienne wykonywane na wymiar wycinane są z kamiennych bloków. Pozwala to na dopasowanie kształtu produktu do indywidualnych potrzeb Klienta. Stworzenie elementu o niestandardowym rozmiarze może być jednak kosztowne. Dostępnym rozwiązaniem jest też wykonanie parapetu poprzez połączenie kilku kamiennych części, jednak w takim przypadku często widoczne pozostają miejsca łączenia. Chcąc uzyskać długi parapet, który będzie prezentował się estetycznie, warto więc zastosować granit – można z niego pozyskać nawet 3,5 m gotowego produktu.
W przypadku pojawienia się pytań warto skorzystać z pomocy naszych specjalistów. Pomogą oni w uzyskaniu odpowiednich wymiarów parapetu kamiennego.
Parapety kamienne – dostępna kolorystyka
Kamienie występują w wielu kolorach, a ich ponadczasowość sprawia, że pasują do niemal wszystkich stylów architektonicznych. Najpopularniejsze są jednak barwy neutralne. Najczęściej wybierane są parapety kamienne białe – model utrzymany w uniwersalnych odcieniach można bezproblemowo dopasować do wyglądu elewacji. Parapety w odcieniach bieli można też skompletować z białymi oknami, co optycznie rozjaśni i powiększy otwory okienne. Ciemne modele często dobierane są natomiast do dachówek. Dotyczy to przede wszystkim elementów grafitowych, brązowych i czarnych. Ponadto można łączyć je z ciemnymi oknami, np. w kolorze antracytu czy ciemnego brązu. Takie rozwiązanie znakomicie sprawdza się w przypadku jasnych elewacji – zastosowanie go pozwala na uzyskanie modnego kontrastu.
Kamienie to żywe materiały, dlatego rzadko występują w jednolitych odcieniach bieli, brązu czy czerni. W naturze występują efektowne struktury i wybarwienia, które warto wykorzystywać podczas tworzenia projektów architektonicznych. Widoczne na powierzchniach kamieni kolory ziemi, odcienie szarości i użylenia podkreślą elegancki wygląd otoczenia.
Parapety kamienne – cena i jakość
Parapety kamienne to jedne z najdroższych – zależnie od producenta, wykończenia brzegów czy rodzaju konkretnego kamienia ich ceny wynoszą nawet prawie 1 500 zł za m2. Wynika to zazwyczaj z ograniczonego dostępu do tworzywa i konieczności importowania go z daleka. Inwestycję taką zdecydowanie warto jednak wziąć pod uwagę, gdyż zastosowanie materiału umożliwia wykonanie parapetów wyróżniających się niepowtarzalnym stylem i znakomitą trwałością.
Cena za metr bieżący lub kwadratowy kamienia uwarunkowana jest kilkoma czynnikami, spośród których najważniejsze są:
- kolor – kamienie mogą występować w różnych kolorach; im rzadziej kamień dostępny jest w danym kolorze, tym wyższa może być jego cena – najdroższe są kamienie, na których powierzchniach widoczne są wyraziste użylenia;
- pochodzenie – kamienie pozyskiwane w Polsce są zazwyczaj tańsze niż surowce importowane, co wynika z niższych kosztów transportu; najpopularniejsze parapety granitowe pozyskiwane są na Dolnym Śląsku, w Tatrach czy na ziemi kłodzkiej;
- grubość – w przypadku parapetów zalecamy, by wynosiła ona 3 cm;
- montaż – koszt zamontowania parapetu przez doświadczoną ekipę nie powinien być traktowany jako wydatek, a inwestycja; prawidłowo zamocowany parapet zewnętrzny będzie odpowiadał za izolację miejsca łączenia okna z murem oraz za chronienie konstrukcji przed szkodliwym działaniem wilgoci.
Czym czyścić parapety kamienne?
Na rynku dostępne są profesjonalne preparaty do czyszczenia parapetów kamiennych. Korzystanie z nich pozwala na nie tylko pozbycie się zabrudzeń, ale też dodatkowe zabezpieczenie powierzchni przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Kurz czy zacieki usunąć też można z zastosowaniem miękkiej, zwilżonej wodą ściereczki. Warto pamiętać, że w celu zmywania zabrudzeń nie powinno się sięgać po środki, które nie są przeznaczone do aplikowania na kamieniu. Używanie płynu do naczyń czy mleczka do armatury łazienkowej może spowodować zniszczenie podłoża.
Jak montować kamienne parapety zewnętrzne?
Parapet zewnętrzny z kamienia powinien zostać zamontowany pod kątem wynoszącym około 5%. Zapobiegnie to ściekaniu wody do wnętrza konstrukcji, co mogłoby spowodować stopniowe niszczenie muru. Kluczową funkcję pełni też kapinos. W parapetach kamiennych ma on formę rowka, wyfrezowanego około 2,5 cm od brzegu parapetu, w jego spodniej części. Zastosowanie go sprawia, że krople wody mogą odrywać się od parapetu i spadać na ziemię. Gdyby nie kapinos, woda spływałaby po elewacji, w wyniku czego na powierzchni mogłyby pojawić się zabrudzenia lub uszkodzenia.
Parapety kamienne montuje się przed otynkowaniem ściany. Po odpowiednim przymocowaniu elementu należy położyć tynk, nie dopuszczając do jego zetknięcia się z parapetem. Szczelina powinna mieć około 5 mm. Po wyschnięciu tynku wypełnia się ją taśmą rozprężną.
Do czego będą pasowały białe parapety kamienne?
Białe parapety kamienne – a dokładnie te w odcieniach bieli czy bardzo jasnych beżów – najlepiej będą wyglądać po skompletowaniu ich z białymi oknami. Można też zastosować je przy białych ścianach i tynkach – rozwiązanie to idealnie sprawdza się w przypadku nowoczesnych, minimalistycznych budynków. Parapety kamienne mogą zostać udekorowane efektownymi elementami mocowanymi na ich brzegach i na kapinosach. W takim przypadku warto jednak zadbać o to, by dodatkowe części pasowały do stylu, w jakim utrzymana jest cała elewacja.