Wymiana okien w starym domu to inwestycja, która może znacząco poprawić komfort mieszkańców i wpłynąć na efektywność energetyczną budynku. Stare okna często są nieszczelne, co prowadzi do strat ciepła i wyższych rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo nowe okna mogą poprawić estetykę budynku oraz zwiększyć jego wartość rynkową. W niniejszym artykule przedstawiamy…

Wymiana okien w starym domu to inwestycja, która może znacząco poprawić komfort mieszkańców i wpłynąć na efektywność energetyczną budynku. Stare okna często są nieszczelne, co prowadzi do strat ciepła i wyższych rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo nowe okna mogą poprawić estetykę budynku oraz zwiększyć jego wartość rynkową. W niniejszym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące wymiany okien w starym domu.

Analiza stanu obecnych okien

Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do wymiany okien w starym domu jest dokładna ocena stanu technicznego obecnych okien. Oto kilka kroków, które pomogą w tej analizie:

Oznaki zużycia i uszkodzeń: Sprawdź, czy ramy okienne są spróchniałe lub pęknięte, czy farba się łuszczy, a okucia są zardzewiałe. Zwróć uwagę na wszelkie objawy pleśni lub wilgoci.

Nieszczelność: Przytrzymaj świeczkę lub zapalniczkę przy krawędziach okna. Jeśli płomień drga, oznacza to, że powietrze przenika przez szczeliny. Możesz także użyć termowizji, aby zidentyfikować miejsca, gdzie dochodzi do strat ciepła.

Trudności w otwieraniu/zamykaniu: Zwróć uwagę, czy okna otwierają się i zamykają bez problemu. Skrzypiące lub trzeszczące okna mogą świadczyć o zdeformowanych ramach lub zużytych mechanizmach.

Wybór nowych okien do starego domu

Wybór odpowiednich okien to kluczowy etap, który wpłynie na trwałość i funkcjonalność nowej instalacji. Pierwsza kwestia, nad którą należy się zastanowić to rodzaj stolarki. Do starych domów najczęściej wybierane są okna PVC lub okna aluminiowe.

Okna PVC czy aluminiowe?

Te pierwsze charakteryzują się lepszą przystępnością cenową niż okna aluminiowe. Wyróżnia je dobra izolacja termiczna, a także szeroka paleta kolorów i wybór różnorodnych oklein np. drewnopodobnych.

Z kolei okna aluminiowe są niezwykle wytrzymałe. Wyróżnia je ponadprzeciętna odporność na warunki atmosferyczne, a ich design i możliwość uzyskiwania różnorodnych gięć oraz kształtów umożliwiają dopasowanie stolarki do specyficznej aranżacji starej elewacji. Wybór rodzaju stolarki jest zależny od indywidualnych preferencji oraz możliwości technicznych budynku. Dlatego warto tę kwestię skonsultować ze specjalistami, którzy pomogą w doborze stolarki odpowiedniej do starego domu. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu Okna PCV czy okna aluminiowe? Które wybrać?

Współczynnik przenikania ciepła

Wymieniając okna w starym domu, trzeba zwrócić również uwagę na parametry techniczne produktów. Jednym z najważniejszych jest współczynnik przenikania ciepła (Uw). Im jest on niższy, tym lepsza izolacja termiczna. Dobrej jakości okna aluminiowe powinny mieć Uw na poziomie przynajmniej 0,9 W/(m²K). Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Ciepłe okna – czym są i jakie są ich zalety?

Izolacja akustyczna

Ponadto warto wybierać okna 5-komorowe lub 7-komorowe z zespoloną szybą i uszczelkami EPDM. Dzięki temu konstrukcja zyskuje nie tylko na właściwościach termicznych, ale również akustycznych, odpowiednio izolując hałas dochodzący z zewnątrz.

Okucia i inne udogodnienia

Każdy producent okien ma inne projekty stolarki oraz stosuje odmienne techniki wytwarzania. W firmie Kapica korzystamy z najnowszych technologii i praktyk, tworząc okna PVC i okna aluminium najwyższej jakości. Zwracamy uwagę na jakość komponentów, dlatego w naszych produktach stosujemy m.in. renomowane okucia Siegenia oraz dodatkowe udogodnienia Schüco w postaci technologii wentylujących czy klamek.

Wymiana okien w starym domu: krok po kroku

Należy zauważyć, że wybierając okna najwyższej jakości o znakomitych parametrach technicznych, o osiągnięciu gwarantowanych właściwości użytkowych przez stolarkę będzie decydował właściwy i przemyślany montaż – szczególnie gdy mowa o wymianie okien w starym domu.

W celu odpowiedniego osadzenia okna w starym domu nierzadko konieczna jest poprawa fasady budynku, wymiana lub uzupełnienie uszkodzonych wcześniej elementów budowlanych, a także wprowadzenie zmiany położenia otworu okiennego. Ponadto należy wykryć i zminimalizować tzw. mostki termiczne.

W przypadku wielu prywatnych inwestorów wymiana okna musi odbywać się bez poważnych uszkodzeń starej ramy i prowadzenia szeroko zakrojonych prac budowlanych. Dlatego niezwykle istotna jest współpraca ze sprawdzonymi montażystami.

Jak się przygotować do wymiany okien w starym domu?

Proces wymiany okien w starym domu składa się z kilku etapów. W wielu przypadkach należy zadbać o wszystkie lub część poniższych aspektów:

  • Uzyskanie niezbędnych pozwoleń: W obiektach zabytkowych wymiana okien będzie wymagać uzyskania zgody konserwatora zabytków na wykonanie prac.
  • Wybór fachowców: Wybierając okna od firmy Kapica, zagwarantowany jest profesjonalny montaż produktów na terenie kraju. Każdorazowo poprzedzany jest on dokonaniem dokładnych pomiarów oraz wyceną.
  • Demontaż okien: Przed rozpoczęciem prac zabezpiecz wnętrze domu folią ochronną, aby uniknąć uszkodzeń i zabrudzeń. Usunięciem listw przyszybowych, wyjęciem szyb, a następnie demontażem ramy okiennej czy usunięciem starych gwoździ zajmie się ekipa montażowa.
  • Przygotowanie otworów: Należy upewnić się, że otwory okienne są czyste i wolne od gruzu.
  • Montaż ramy i osadzanie szyb: Najpierw należy wstawić ramę okienną w otwór, wypoziomować ją i zamocować za pomocą kotew montażowych lub śrub, zgodnie z zaleceniami producenta. Kolejny krok to wstawienie szyby i zamocowanie listw przyszybowych.
  • Prace wykończeniowe: na tym etapie konieczne jest uszczelnienie przestrzeni między ramą a murem np. pianką montażową lub silikonem. Po zakończonych pracach okna należy jeszcze przetrzeć z ewentualnych zabrudzeń wilgotną szmatką.

Wymiana okien w starym domu to skomplikowany proces, który jednak przynosi liczne korzyści, takie jak lepsza izolacja termiczna, niższe koszty ogrzewania oraz poprawa estetyki budynku. Ważne jest, aby dokładnie ocenić stan obecnych okien, wybrać odpowiednie nowe okna i przeprowadzić montaż zgodnie z najlepszymi praktykami. Skorzystaj z pomocy doświadczonych fachowców firmy Kapica, aby zapewnić trwałość i funkcjonalność nowej instalacji.

Porady

Wymiana okien w starym domu – praktyczne wskazówki

Polecamy także na blogu
Jak wyregulować drzwi PVC? Krok po kroku
07-06-2024
Drzwi PVC cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją wytrzymałość, przystępność cenową oraz doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Jednak nawet najlepsze drzwi z czasem mogą wymagać regulacji, zwłaszcza jeśli zauważysz trudności w ich zamykaniu lub otwieraniu, a także, gdy pojawią się szczeliny przepuszczające zimne powietrze. W tym artykule pokażemy…
Jak uszczelnić drzwi balkonowe?
07-06-2024
Nieszczelne drzwi balkonowe to nie tylko uciążliwy hałas z zewnątrz, ale także przeciągi, wychłodzenie pomieszczenia i straty ciepła. Na szczęście problem ten można łatwo rozwiązać. Prawidłowe uszczelnienie drzwi balkonowych jest kluczowe dla utrzymania komfortu cieplnego i akustycznego w Twoim domu. Z tego kompleksowego poradnika dowiesz się, jak skutecznie uszczelnić drzwi…
Prawidłowy montaż okien – jak powinien wyglądać?
07-06-2024
Dobra instalacja okien odpowiada nie tylko za ich prawidłowe działanie, ale też  efektywność energetyczną domu i komfort życia mieszkańców. Odpowiednio zamontowane okna są kluczowym warunkiem utrzymania odpowiedniej temperatury i wilgotności. W znacznym stopniu przyczyniają się też do redukcji hałasu dobiegającego z zewnątrz. Jak powinien przebiegać taki montaż? Na czym polega…
Ciepłe okna – czym są i jakie są ich zalety?
07-06-2024
Żyjemy w czasach, kiedy coraz więcej uwagi poświęca się energooszczędności i ochronie środowiska. W konsekwencji rosnącej świadomości rośnie też zapotrzebowanie na tzw. ciepłe okna. Te nowoczesne rozwiązania w stolarce nie tylko zwiększają efektywność energetyczną budynków, ale też przynoszą szereg innych korzyści. Czym są ciepłe okna, na czym polega ciepły montaż…
Jak działają okna energooszczędne?
07-06-2024
Okna energooszczędne są jednym z najważniejszych elementów nowoczesnego budownictwa, wykorzystywanym szczególnie w budynkach pasywnych. Nie tylko zmniejszają zużycie energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, ale też poprawiają komfort życia dzięki lepszej izolacji termicznej i akustycznej. Dzięki zaawansowanym technologiom produkcji takie okna minimalizują straty ciepła i pozwalają na utrzymanie stałej,…
Nowość w ofercie Kapica. Schüco Move – krok naprzód w projektowaniu nowoczesnych osiedli
07-06-2024
W świecie nowoczesnego budownictwa, gdzie innowacja i funkcjonalność idą w parze z estetyką, pojawia się przełom. Kapica wprowadza do swojej oferty coś, co zmieni sposób, w jaki myślimy o przestrzeniach mieszkalnych i komercyjnych. Schüco Move to nie tylko kolejny system okienno-drzwiowy – to krok naprzód w technologii odstawno-przesuwnej, która łączy…
Okna panoramiczne – co warto wiedzieć przed ich zakupem?
07-06-2024
Rozmiar okien ma znaczenie. Pomijając wymogi prawa, które określają minimalny stosunek powierzchni przeszkleń do powierzchni podłogi danego pomieszczenia, to rozmiar okien jest kwestią, na którą wpływ mogą mieć nasze upodobania. Wielu osobom zależy na możliwie dużych przeszkleniach, a co za tym idzie dużej ilości światła wpadającego do wnętrza. Między innymi…
Kiedy i jak wymienić uszczelki w oknach PVC?
07-06-2024
Uszczelki w oknach PVC pełnią bardzo ważną funkcję. Są odpowiedzialne za zapobieganie przedostawaniu się wilgoci i zimna do wnętrza domu oraz za ograniczenie hałasu dobiegającego z zewnątrz. Aby właściwie spełniały swoje zadania, zaleca się wymianę uszczelek przyszybowych w oknach PVC co około 3-5 lat. Taka praktyka pozwala zapewnić optymalną izolację…
Od czego zależy cena drzwi aluminiowych zewnętrznych?
07-06-2024
Zewnętrzne drzwi aluminiowe są przez niektórych kojarzone z obiektami użyteczności publicznej. Jednak od lat coraz częściej są wybierane także przez Inwestorów prywatnych, do domów i mieszkań. Szczególnie dobrze wpisują się w nowoczesne trendy architektoniczne. Zwiększona popularność sprawiła, że producenci oferują wiele modeli i różnorodnych rozwiązań dla drzwi aluminiowych. Co oczywiste…
Budowa okna PVC – omówienie elementów i funkcji
07-06-2024
Okno jest tym elementem budynku, który na pozór może wyglądać na stosunkowo prosty, niezłożony. Jednak to mylne wrażenie znika, gdy zagłębimy się w budowę okna PVC. Okazuje się, że wiele detali ma ogromne znaczenie dla parametrów i sposobu funkcjonowania okna – a nie wspomnieliśmy jeszcze o inżynierii materiałowej, stojącej za…