Strona główna Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne – dowolność aranżacji i funkcjonalność

Firma Kapica od dziesiątek lat produkuje solidną stolarkę okienno-drzwiową, wyróżniającą się doskonałą precyzją wykonania. W naszej ofercie znajduje się również wiele systemów osłonowych, a jednym z najpopularniejszych są rolety zewnętrzne. To rozwiązania na miarę XXI wieku, które inwestorzy stosują zarówno w nieruchomościach prywatnych – mieszkalnych – jak i w komercyjnych biurowcach. Rolety zewnętrzne istotnie podwyższają standard użytkowanego obiektu. Pełnią funkcję przeciwsłoneczną oraz zapewniają doskonałe parametry pod kątem akustyki, termoizolacyjności i bezpieczeństwa.

Rodzaje rolet zewnętrznych – jak dobrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje rolet zewnętrznych. Dzięki szerokiej ofercie każdy może dostosować produkt do swoich potrzeb – pod względem zarówno budżetu, jak i funkcjonalności czy estetyki. Przed doborem rolet zewnętrznych do domu czy jakiejkolwiek innej nieruchomości trzeba zwrócić uwagę na ich dane techniczne, m.in. materiał wykonania, napęd, inteligentne sterowniki, obecność moskitiery i możliwe maksymalne wymiary oraz udźwig.

Rolety zewnętrzne natynkowe

Rolety zewnętrze dzieli się z reguły na trzy rodzaje – rolety natynkowe, podtynkowe oraz nadprożowe. Rolety zewnętrzne natynkowe są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Mogą zostać zamontowane na już istniejącej elewacji, więc nie wymagają uwzględnienia w pierwotnym projekcie budynku – stąd znane są również jako rolety adaptacyjne. Niemniej w przypadku montażu we wnęce okiennej zmniejszy się światło okna.

rolety_zewnetrzne-2-min

Rolety podtynkowe zewnętrzne – utrudniają włamanie

Ten rodzaj rolet koniecznie trzeba uwzględnić w projekcie budynku nowo budowanego. Podczas wymiany okien również można zastosować rolety zewnętrzne podtynkowe, ale jedynie wówczas, gdy inwestor zaplanował również ocieplenie budynku. Rolety podtynkowe montowane są w specjalnej wnęce ściany – najczęściej do cofniętego nadproża. Dzięki temu stanowią integralną część elewacji. Ponadto to wariant najcieplejszy spośród dostępnych, pozwalający na zniwelowanie mostków termicznych. Jest to rozwiązanie droższe od rolet natynkowych, lecz zdecydowanie bardziej estetyczne

rolety_zewnetrzne-3-min

Rolety zewnętrzne – wymiary

Nasze rolety okienne zewnętrzne wykonywane są na konkretne zamówienie, z uwzględnieniem szczegółowych wymiarów. Nie posiadamy więc modeli o wymiarach standardowych. Niemniej w naszym katalogu rolet zewnętrznych określone są maksymalne wymiary poszczególnych konstrukcji.

Montaż rolet zewnętrznych

Montaż rolet zewnętrznych nie należy do najłatwiejszych czynności. Instalację najlepiej zlecić specjalistom, szczególnie jeśli decydujemy się na zaawansowane warianty. Z dostępnych na naszej stronie instrukcji można dowiedzieć się, jak montować rolety zewnętrzne. Dotyczy to modeli zarówno z napędem elektrycznym, jak i na linkę.

Do montażu trzeba przygotować odpowiednie narzędzia – klucze, wiertarkę, wkręty, miarkę oraz kombinerki i, czasami, taśmę rozprężną. Montaż jest dość czaso- i pracochłonny, dlatego należy powoli zapoznać się z instrukcją instalacji i dokładnie wykonać każdy wskazany przez producenta krok.

rolety_zewnetrzne-4-min
Dlaczego Kapica?
Rolety zewnętrzne elektryczne i manualne – jak działają?

Rolety zewnętrzne elektryczne i manualne – jak działają?

Obecnie rolety zewnętrzne produkuje się w dwóch wariantach mechanicznych. Dostępne są modele na napęd automatyczny i ręczny. Nasze rozwiązania są w pełni zautomatyzowane. Oferujemy możliwość wyboru rolet zewnętrznych z elektrycznym silnikiem. Proponujemy silniki kablowe oraz radiowe. Zalecanym rozwiązaniem są silniki przeciążeniowe, z detekcją przeszkód.

Oferując rolety do naszej stolarki okienno-drzwiowej, współpracujemy z najlepszymi firmami w branży. Dlatego w naszym katalogu można odnaleźć napędy, które udźwigną konstrukcje różnych wielkości i o różnej wadze. Są to systemy PORTOS i SOMFY.

Rolety zewnętrzne – dowolność aranżacji

Rolety zewnętrzne – dowolność aranżacji

Dużą zaletą naszych rolet jest szeroka gama kolorystyczna – dostęp do niej pozwala na dobranie barw elementów na życzenie Klienta. Skrzynki oferujemy w wersji standardowej i lakierowanej, w 8 kolorach: srebrnym, białym, szarym, beżowym, ciemnobrązowym, jasnobrązowym, antracytowym, imitującym kość słoniową. W identycznych barwach utrzymane mogą być prowadnice, a także dolne listwy. Wybrane modele rolet zewnętrznych mogą być pokryte okleiną o strukturze drewna. Możliwe jest też lakierowanie na dowolny kolor z palety RAL.

Rolety zewnętrzne – pozytywne opinie, podwójne zabezpieczenie

Rolety zewnętrzne – pozytywne opinie, podwójne zabezpieczenie

Rolety zewnętrzne zdobywają pozytywne opinie Klientów. Nie tylko spełniają swoje podstawowe zadania, ale też stanowią dodatkową barierę termoizolacyjną. Możliwe jest dzięki temu obniżenie wydatków zimą ponoszonych za ogrzewanie, a latem – za korzystanie z klimatyzacji.

Poza tym, w przypadku nieruchomości znajdujących się w hałaśliwych okolicach, rolety zapewniają również izolację akustyczną. Co więcej, rolety zewnętrzne – szczególnie podtynkowe – są podwójnie zabezpieczone. Po pierwsze stanowią dodatkową barierę przed włamaniem. Po drugie rolety zewnętrzne zabezpieczają okna przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, m.in. przed deszczem, mrozem, promieniowaniem UV czy gradem.

Rolety zewnętrzne z moskitierą – ochrona przed insektami

Rolety zewnętrzne z moskitierą – ochrona przed insektami

Nasze rozwiązania są nie tylko praktyczne i solidne, ale też komfortowe. W ofercie firmy Kapica znajdują się bowiem rolety zewnętrzne z moskitierami. Siatka o drobnych oczkach ma na celu nieprzepuszczanie do wnętrza budynku znajdujących się na zewnątrz owadów. Te potrafią być uciążliwe, szczególnie latem. W naszym katalogu dostępne są siatki utrzymane w kolorze szarym i czarnym. Uwzględnione są w nim też różne wersje kolorystyczne dolnych listew moskitiery – dzięki temu element można z łatwością dopasować do własnej wizji elewacji. W przypadku listew można również zastosować lakierowanie.

Jak wyregulować rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne można regulować w dowolny sposób. Wiele zależy od użytkownika. Może on swobodnie ustawiać ich poziom opuszczenia, a także funkcję przepuszczania światła do wnętrza. Wszystko dopasowywane jest do panujących na zewnątrz i wewnątrz obiektu warunków oraz do preferencji Klienta.

Jak mierzyć rolety zewnętrzne?

Wymiar rolety w głównej mierze zależy od wybranego sposobu montażu. Jeśli prowadnice będą montowane na ramę okienną, szerokość rolety zewnętrznej będzie taka sama jak szerokość okna. Więcej na ten temat piszemy w artykule  4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie rolet zewnętrznych.

Mierzenia rolet zewnętrznych dokonać można na podstawie instrukcji dotyczących oferowanych przez nas rolet, np. IT2000. W celu wyliczenia wysokości całkowitej rolety do wysokości okna trzeba dodać wysokość skrzynki.

Ile kosztują rolety zewnętrzne?

Ceny rolet zewnętrznych na rynku są różne. Wynikają przede wszystkim z wymiarów produktów. Niemniej wpływ na to, ile kosztują rolety zewnętrzne, ma także zastosowany system – manualny bądź elektryczny. W pierwszym przypadku stosuje się m.in. zwijacz linki, a w drugim – inteligentne sterowniki (przytwierdzane do ściany lub zdalne, w postaci pilota czy smartfona).

Czy rolety zewnętrzne są antywłamaniowe?

Rolety zewnętrzne z pewnością utrudniają włamanie, ale nie posiadają atestów antywłamaniowych. Ich głównym zadaniem jest ochrona przed nadmiernym przegrzewaniem i wychładzaniem pomieszczeń.

Czy rolety zewnętrzne wyciszają?

Tak, dobrze zmierzone i zamontowane rolety zewnętrzne mogą skutecznie wyciszyć hałas dochodzący z głośnej okolicy czy dróg komunikacyjnych – torów kolejowych, autostrad, lotnisk lub dróg ekspresowych.

Czy można montować rolety zewnętrzne w starym domu?

Tak, rolety można zamontować właściwie na każdej elewacji – zarówno w dopiero powstającym budownictwie, jak i liczącym kilka lat lub w bardzo starych kamienicach czy blokach mieszkalnych. Rolety wykonywane są na wymiar i indywidualne zamówienie, więc wiek budownictwa nie ma większego znaczenia.

Czy rolety zewnętrzne w oknach muszą być zawsze całkowicie zamknięte lub całkowicie otwarte?

Stopień otwarcia i zamknięcia rolety zewnętrznej można regulować według własnych potrzeb i panujących wewnątrz oraz na zewnątrz obiektu warunków. Nie ma konieczności całkowitego zamykania lub otwierania rolet.

Czy do okien tzw. balkonów francuskich można montować rolety zewnętrzne?

Balkony francuskie, ze względu na swą estetykę i funkcjonalność, cieszą się dużym zainteresowaniem. Do rozwiązania ze szklaną barierką Schüco nie można montować rolet nadstawnych. Zabezpieczenia wykonywane są jeszcze na etapie produkcji, dlatego nie ma możliwości późniejszego zamontowania rolety. Jeśli jednak występuje wystarczająco dużo miejsca, możliwe jest zamontowanie rolety zewnętrznej na elewacji lub we wnęce.

Jaki silnik wybrać do rolety zewnętrznej? Radiowy czy przewodowy?

Silniki radiowe obsługiwane są za pomocą sygnału radiowego i mają więcej możliwości sterowania w porównaniu do napędów przewodowych. Można je obsługiwać pilotem lub przełącznikiem naściennym. Są łatwe w instalacji i wybierane najczęściej do tzw. „inteligentnych domów”. Warto zwrócić uwagę na ich częstotliwość – nie powinna kolidować z innymi urządzeniami nadawczo-odbiorczymi. Silniki przewodowe cechują się nieco bardziej złożonym montażem. Wymagają przeprowadzenia kabla od rolety do przełącznika klawiszowego, który znajduje się na ścianie. Napędy przewodowe można wyposażyć w system radiowy, dzięki czemu możliwe jest sterowanie nimi za pomocą pilota lub smartfona – w przypadku zastosowania odpowiedniej centrali oraz sterowników.

Czy rolety zewnętrzne można obsługiwać za pomocą smartfona?

Tak, rolety zewnętrzne, m.in. rolety nadstawne, można obsługiwać za pomocą smartfona. Trzeba w tym celu odpowiednio dobrać model silników, w przypadku którego możliwe jest sterowanie mechanizmem z poziomu zainstalowanej w telefonie aplikacji. To bardzo komfortowe i intuicyjne rozwiązanie.