Drzwi PVC cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją wytrzymałość, przystępność cenową oraz doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Jednak nawet najlepsze drzwi z czasem mogą wymagać regulacji, zwłaszcza jeśli zauważysz trudności w ich zamykaniu lub otwieraniu, a także, gdy pojawią się szczeliny przepuszczające zimne powietrze. W tym artykule pokażemy…

Drzwi PVC cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją wytrzymałość, przystępność cenową oraz doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Jednak nawet najlepsze drzwi z czasem mogą wymagać regulacji, zwłaszcza jeśli zauważysz trudności w ich zamykaniu lub otwieraniu, a także, gdy pojawią się szczeliny przepuszczające zimne powietrze. W tym artykule pokażemy Ci krok po kroku, jak samodzielnie wyregulować drzwi PVC, aby działały bez zarzutu i służyły Ci przez wiele lat.

Regulacja drzwi zewnętrznych PVC – kiedy wykonać?

Regulacja drzwi zewnętrznych PVC jest niezbędna, gdy zauważysz pewne objawy sygnalizujące, że coś nie działa tak, jak powinno. Najczęściej są to problemy z płynnym otwieraniem i zamykaniem drzwi, uczucie oporu lub tarcia podczas ruchu skrzydła, a także widoczne szczeliny między ramą a drzwiami, przez które może przedostawać się zimne powietrze. Innymi znakami mogą być:

  • Przeciągi – Jeśli czujesz, że przez zamknięte drzwi wnika chłodne powietrze, może to oznaczać, że uszczelki nie przylegają dokładnie do ramy.
  • Nierównomierne osadzenie – Kiedy drzwi ocierają o próg lub ramę, może to świadczyć o ich niewłaściwym wyważeniu.
  • Hałas – Niekontrolowane skrzypienie czy trzaski przy otwieraniu i zamykaniu drzwi również sygnalizują konieczność regulacji.

Regulację warto przeprowadzić również profilaktycznie, szczególnie po kilku latach użytkowania, aby zapobiec poważniejszym problemom i przedłużyć żywotność drzwi. Regularne sprawdzanie i dostosowywanie drzwi PVC jest kluczowe dla zachowania ich funkcjonalności i estetyki.

Jak wyregulować drzwi PVC? Regulacja zawiasów

Regulację drzwi PVC najlepiej zlecić profesjonalnemu serwisowi. Jednak każda „złota rączka” będzie szukała poradnika regulacji drzwi zewnętrznych, by dokonać konserwacji samodzielnie. Dlatego już spieszymy z pomocą.

Przed przystąpieniem do prac niezbędne będzie zaopatrzenie się w specjalne narzędzia, m.in.: śrubokręt krzyżak bądź płaski, miarkę, klucze imbusowe czy kombinerki.

Regulacja pionowa i pozioma drzwi PVC

Krok 1: Lokalizacja zawiasów i osłon Otwórz drzwi, aby uzyskać dostęp do zawiasów. W większości modeli drzwi PVC zawiasy znajdują się na bocznej krawędzi skrzydła drzwi, z kolei osłony znajdują się zazwyczaj na tej części zawiasu, która jest przymocowana do ramy drzwi.

Krok 2: Demontaż osłon – zdejmij osłony ze śrub regulacyjnych w pionie.

Krok 3: Regulacja (pionowa) dolnego zawiasu Zacznij od regulacji dolnego zawiasu. Za pomocą klucza imbusowego kręć śrubką w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, aby podnieść drzwi lub w przeciwnym kierunku, aby opuścić skrzydło drzwiowe.

Krok 4: Regulacja (pozioma) górnego zawiasu: Po wyregulowaniu dolnego zawiasu dokręcaj śrubę w górnym zawiasie, tak długo aż ciężar drzwi zostanie równo rozłożony na obu zawiasach.

Krok 5: Sprawdzenie efektu – Po każdej zmianie wysokości zamknij i otwórz drzwi, aby sprawdzić, czy przestały ocierać o ramę lub próg. Powtarzaj regulację, aż drzwi będą poruszać się płynnie.

Regulacja drzwi PVC jest zadaniem, które można wykonać samodzielnie, mając odpowiednie narzędzia i odrobinę cierpliwości. Dzięki regularnej konserwacji drzwi zachowują swoje właściwości izolacyjne oraz estetyczne, co przekłada się na komfort użytkowania i niezawodność działania. W przypadku problemów z regulacją warto zasięgnąć pomocy specjalisty w tej kwestii.

Porady

Jak wyregulować drzwi PVC? Krok po kroku

Polecamy także na blogu
Firma Kapica z kolejną nominacją – Menedżer Roku Opolszczyzny 2023
13-06-2024
Prezes Firmy Kapica, Roman Kapica, został wyróżniony kolejną ważną nominacją w kategorii duże firmy podczas finałowej gali konkursu Menedżer Roku Opolszczyzny 2023. Ta nominacja jest wyrazem uznania dla osiągnięć firmy Kapica oraz potwierdza jej silną pozycję na rynku.
Jaka powinna być optymalna temperatura w domu? 
13-06-2024
Właściwa temperatura w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu i zdrowia. Niezależnie od pory roku, odpowiednia temperatura wewnętrzna sprzyja lepszemu samopoczuciu, a także może pomóc w zmniejszeniu rachunków za energię. Optymalna temperatura różni się w zależności od pomieszczenia i jego funkcji.  Jaka powinna być temperatura w mieszkaniu? W salonie,…
Nowość od firmy Kapica dla wymagających inwestorów. Sprawdź, czym są konstrukcje aluminiowe dla dużych obiektów
13-06-2024
Z dumą przedstawiamy innowacyjne rozwiązania w kategorii konstrukcji aluminiowych, skoncentrowane na dużych obiektach. Jednym z naszych ostatnich tego typu projektów jest Hotel Hygge w Opolu. Ta realizacja stanowi doskonałe case study dla klientów, którzy rozważają wykorzystanie tego typu technologii w swoich inwestycjach.
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? 
13-06-2024
Wejście do Twojego domu to jego wizytówka, a wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych to inwestycja, która zapewni bezpieczeństwo, komfort i styl na lata. Drzwi zewnętrzne muszą nie tylko dobrze wyglądać, ale także spełniać wysokie wymagania techniczne. W tym artykule omówimy, jakie cechy powinna mieć wysokiej jakości stolarka drzwiowa oraz przedstawimy różne…
Jak wyciszyć pokój? Sprawdź nasze porady 
13-06-2024
Hałas z ulicy, głośne sąsiedztwo czy nawet dźwięki dobiegające z innych pomieszczeń mogą wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego stosowanie dobrych praktyk wyciszania pokojów to must have w nowoczesnych mieszkaniach. W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie wyciszyć pomieszczenie, aby cieszyć się spokojem.  Wygłuszenie a wyciszenie pokoju – różnice  Zanim…
Firma Kapica z kolejną nagrodą na koncie! Rozwijamy się z Wami i dla Was
13-06-2024
Uroczysta gala XXI edycji konkursu Opolskiej Nagrody Jakości już za nami. Podczas wydarzenia rozstrzygnięto także XVII edycję konkursu Znakomity Przywódca. Dla firmy Kapica był to ważny dzień, bo jedna z prestiżowych nagród trafiła w ręce naszego prezesa, Romana Kapicy.
Jak uszczelnić drzwi balkonowe?
13-06-2024
Nieszczelne drzwi balkonowe to nie tylko uciążliwy hałas z zewnątrz, ale także przeciągi, wychłodzenie pomieszczenia i straty ciepła. Na szczęście problem ten można łatwo rozwiązać. Prawidłowe uszczelnienie drzwi balkonowych jest kluczowe dla utrzymania komfortu cieplnego i akustycznego w Twoim domu. Z tego kompleksowego poradnika dowiesz się, jak skutecznie uszczelnić drzwi…
Wymiana okien w starym domu – praktyczne wskazówki
13-06-2024
Wymiana okien w starym domu to inwestycja, która może znacząco poprawić komfort mieszkańców i wpłynąć na efektywność energetyczną budynku. Stare okna często są nieszczelne, co prowadzi do strat ciepła i wyższych rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo nowe okna mogą poprawić estetykę budynku oraz zwiększyć jego wartość rynkową. W niniejszym artykule przedstawiamy…
Prawidłowy montaż okien – jak powinien wyglądać?
13-06-2024
Dobra instalacja okien odpowiada nie tylko za ich prawidłowe działanie, ale też  efektywność energetyczną domu i komfort życia mieszkańców. Odpowiednio zamontowane okna są kluczowym warunkiem utrzymania odpowiedniej temperatury i wilgotności. W znacznym stopniu przyczyniają się też do redukcji hałasu dobiegającego z zewnątrz. Jak powinien przebiegać taki montaż? Na czym polega…
Ciepłe okna – czym są i jakie są ich zalety?
13-06-2024
Żyjemy w czasach, kiedy coraz więcej uwagi poświęca się energooszczędności i ochronie środowiska. W konsekwencji rosnącej świadomości rośnie też zapotrzebowanie na tzw. ciepłe okna. Te nowoczesne rozwiązania w stolarce nie tylko zwiększają efektywność energetyczną budynków, ale też przynoszą szereg innych korzyści. Czym są ciepłe okna, na czym polega ciepły montaż…