Strona główna Okna aluminiowe

Okna aluminiowe

Kapica – najlepsze okna aluminiowe z wysoką izolacją

Historia aluminium sięga jeszcze XIX wieku. Jednak, by sam materiał zyskał na popularności w przemyśle, trzeba było poczekać wiele lat, a w produkcji okien został spopularyzowany w połowie XX wieku. W tym okresie aluminiowe okna stanowiły swego rodzaju kamień milowy w projektowaniu i architekturze wnętrz oraz obiektów wielkopowierzchniowych.

Dziś są niezwykle ważnym elementem budownictwa na miarę XXI wieku i produktem pożądanym przez wielu architektów, inwestorów i właścicieli nieruchomości. Na przestrzeni lat technologia produkcji istotnie się rozwinęła, a współczesne okna aluminiowe Kapica wykonywane są w najwyższym standardzie, z niemiecką precyzją, i spełniają wysokie oczekiwania.

Rozwiń

Kapica – producent okien aluminiowych

Kapica to firma pokoleniowa kontynuująca tradycję sięgającą 1928 roku. Swą działalność zaczęła w Grodzisku, w województwie opolskim, przechodząc przez kolejne etapy rozwoju i stając się w końcu pierwszym zakładem w regionie produkującym nowoczesne okna z zespoloną szybą. Podążając za trendem w latach 90., nie ustąpiła konkurencji i zaczęła wytwarzać okna PVC.

Jednak na tym nie koniec, bo Kapica to również producent okien aluminiowych. W tę gałąź firma weszła w 2003 roku. Dzięki temu obecnie cieszy się wieloletnim doświadczeniem w wytwórstwie tego typu produktów, które nie tylko spełniają swe podstawowe zadania, ale wyróżniają się czymś więcej dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i inteligentnych systemów. Co dokładnie się za tym kryje?

duze-okna

Charakterystyka okien aluminiowych – wady i zalety

Okna aluminiowe to unikalne produkty, ale jak wszystko mają swoje wady i zalety. Jednak to, co dla niektórych w tym wypadku jest wadą, dla innych może stanowić zaletę. Niemniej zastosowanie najwyższej jakości produktów dostępnych w systemie Schüco, znajdujących się w ofercie Kapica, zdecydowanie może zapewnić szeroką gamę korzyści.

Cechy naszych okien aluminiowych, które zasługują na wyróżnienie, to ponadczasowe wzornictwo, wysoka jakość czy długi okres użytkowania. Montaż okien pozwala na nie tylko wypełnienie domu światłem, ale też zabezpieczenie użytkowników przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i czynnikami zewnętrznymi. Szczególnie tak skrajnymi jak mroźne zimy czy hałas.

Każdy system okienny charakteryzuje się innymi parametrami. Dzięki temu może być dostosowany do potrzeb szerokiej gamy konsumentów. Dostępne są zróżnicowane pod względem wyglądu warianty skrzydeł, m.in.: podstawowe, ukryte, industrialne. Widoczna szerokość ościeżnicy od zewnątrz zaczyna się od 50 mm. Dzięki temu nie tracimy cennej powierzchni, którą możemy zagospodarować szybą, dostarczając do wnętrza pomieszczeń jeszcze więcej światła. Głębokość zabudowy standardowego okna zaczyna się od 70 mm, a popularne cieplejsze systemy okienne posiadają ościeżnice głębokie na 95 mm.

W zależności od potrzeb użytkownika zastosowanie naszych aluminiowych okien pozwala na montaż szyb osiągających współczynnik przenikania ciepła wynoszący nawet Ug=0,5 W/m2K.

1-min

Aluminiowe okna energooszczędne

Kolejną zaletą okien aluminiowych w systemie Schüco jest elektryczne otwieranie i zamykanie połączone z inteligentną technologią automatyki budynku. Umożliwia ona oddziaływanie na klimat pomieszczeń oraz indywidualne kształtowanie prywatnej przestrzeni przez technologię samoczynnie wietrzącą i sterującą systemami osłon przeciwsłonecznych.

Taka innowacyjność chroni nieruchomość przed przegrzaniem i obniża koszty zużycia energii oraz gwarantuje naturalną wymianę powietrza w wyjątkowo ekonomiczny sposób. Co więcej, w ten sposób niweluje też brak dopływu świeżego powietrza, który nierzadko jest powodem problemów z koncentracją czy ospałością.

Dodatkowym bardzo przydatnym zastosowaniem jest możliwość integracji specjalnego czujnika otwarcia, który, w połączeniu z centralnym systemem grzewczym budynku, wyłączałby go w sytuacji, w której okno zostanie otwarte ręcznie. Dzięki temu rozwiązaniu ogranicza się w porze zimowej koszty ogrzewania.

misja_01-min

Współczynnik przenikania ciepła w oknach aluminiowych

Do wad okien aluminiowych zalicza się m.in. niższe właściwości izolacji ciepła w odróżnieniu od okien PVC. Jednak Kapica, jako producent okien aluminiowych, doskonale zdaje sobie sprawę ze specyfiki tego materiału. Dlatego stosuje technologię, która sprawia, że współczynnik przenikania ciepła jest znacznie lepszy od izolacyjności standardowych okien drewnianych i, co ważniejsze, porównywalny z najlepszymi z tworzywa sztucznego.

Okna Schüco AWS 75.SI to jedyny w swojej klasie system okien aluminiowych o współczynniku przenikania ciepła ramy okiennej Uf≥0,9 W/m2K oraz małej szerokości złożenia standardowej ramy i skrzydła wynoszącej 117 mm. Na wyróżnienie zasługuje również generacja systemu Schüco AWS 90.SI+. Pozwala ona przy wymiarach referencyjnych okna i pakiecie szybowym Ug=0,5 osiągnąć współczynnik Uw=0,78 W/m2K, z zachowaniem szerokości złożenia od zewnątrz ramy i skrzydła takiej samej jak w przypadku AWS.75.Si.

Dzięki takim cechom naszych okien aluminiowych inwestorzy i właściciele nieruchomości zyskują doskonałą izolację cieplną. Umożliwiają to również wielokomorowe przekładki ze spienionymi izolatorami, specjalne pianki we wrębie przyszybowym, a także uszczelnienia innowacyjnymi uszczelkami. Solidne wykonanie i parametry okien pozwalają użytkownikom cieszyć się         dużą powierzchnią okna, przez które wpada światło, jednocześnie obniżając straty cieplne.

nowoczesny-blok
Dlaczego Kapica?
Dlaczego okna aluminiowe Kapica są lepsze od innych?

Dlaczego okna aluminiowe Kapica są lepsze od innych?

Producent okien Kapica ma wieloletnie doświadczenie w produkcji różnego rodzaju okien. Działalność jest efektem rodzinnej tradycji i rzemieślniczej pasji. Zespół przygląda się potrzebom i oczekiwaniom Klientów. W związku z tym dostarcza rozwiązania najwyższej jakości, które spełniają wysokie wymagania. W przypadku okien aluminiowych Kapica oferuje izolację cieplną bliską wysokim parametrom okien PVC, dbając o to, by straty cieplne były jak najmniejsze.

Okna w systemie pivot

Okna w systemie pivot

Odpowiednie modele okien oferowanych przez Kapica umożliwiają skorzystanie z systemu pivot, np. Aluprof MB-60 Pivot. Ta funkcjonalność, dzięki zastosowaniu specjalnych zawiasów, pozwala na obrót skrzydła o od 0° do 180°. W przypadku tych produktów zaletą jest również fakt, iż są dopuszczalne duże gabaryty i ciężary konstrukcji.

Nowoczesny standard przekroju

Nowoczesny standard przekroju

Przekrój przez okno o Schüco AWS 75.SI to wyjątkowy standard ochrony cieplnej. Konstrukcja wyposażona jest w piankę izolacyjną we wrębie przyszybowym, wielokomorowe przekładki izolacyjne, zoptymalizowaną uszczelkę z rdzeniem piankowym i wypełnienie piankowe w strefie przekładek izolacyjnych.

Inteligentny system okienny

Inteligentny system okienny

Dużą zaletą naszych produktów jest praca z inteligentnym systemem budynku. Dzięki temu możliwa jest płynność zamykania i otwierania okien. W przypadku pogorszenia się warunków pogodowych systemy czujników wyślą polecenia automatycznego zamknięcia okien. Co więcej, automatyka zapewnia nieustanny świeży dopływ powietrza – wymienia je w sposób zdecydowanie bardziej ekonomiczny i przyjemny niż klimatyzacja.

Czy w naszej ofercie mamy H-Sa alu z możliwością zabudowania ramy, żeby widoczna była tylko szyba?

Tak, oferujemy system Aluprof MB-SKYLINE, tzw. „z ukrytą ramą po całym obwodzie”, oraz Schüco ASS 77 PD (dostępny jako zarówno otwierany ręcznie, jak i z napędem motorycznym). Są to idealne rozwiązania do nowoczesnych i eleganckich aranżacji. Dzięki ich zastosowaniu można uzyskać niesamowity efekt bezramowej konstrukcji oraz dodatkowe doświetlenie wnętrza w dużo większym stopniu niż w przypadku innych „standardowych” rozwiązań okiennych.

Dodatkowo sprawia ono, że nie trzeba się ograniczać do kolorystyki wymuszanej przez ramę. W rezultacie podczas prac wykończeniowych zyskuje się większą swobodę łączenia i wyboru materiałów, kruszców i struktur.

Czy posiadamy w ofercie tzw. okna aluminiowe o wymiarach standardowych, które są tańsze od okien na wymiar?

Na polskim rynku wiele firm oferuje tzw. okna standardowe, typowe – oferowane w kilkudziesięciu uniwersalnych wymiarach dostosowanych do konkretnych rodzajów budynków. W naszej ofercie nie ma okien o wymiarach standardowych. Wszystkie modele, zarówno aluminiowe, jak i PVC, wykonujemy indywidualnie, na wymiar. Niemniej, po pomiarach może się okazać, że wielkość produktu jest adekwatna do parametrów okien standardowych.

Ponadto okna standardowe wymuszają na inwestorze pewne ustępstwa, które trzeba zaakceptować. Zazwyczaj jest to związane bezpośrednio z narzuconymi z góry wymiarami, a niestety coraz częściej również z pewną konfiguracją okucia/szyb. Głównym priorytetem Kapica jest jak największe zadowolenie Klienta, wobec czego nasze produkty, bez dodatkowych opłat, dopasowujemy do jego potrzeb.

Co charakteryzuje najlepsze okna aluminiowe od Kapica?

W wielopokoleniowej firmie z tradycją pracuje ok. 150 osób. Wśród nich są wyjątkowi, rodzimi rzemieślnicy, którzy stanowią serce naszego zakładu. Dbając o każdy szczegół i parametr okien aluminiowych, tworzą oni produkty z myślą o najbardziej wymagających Klientach. Są to profesjonaliści opracowujący nowoczesne technologie, wykorzystywane w celu wypełnienia rynku najlepszymi tego typu rozwiązaniami.

Modele aluminiowe dorównują oknom PVC pod względem niskich strat cieplnych oraz zaspokajają swoim designem i niemal nieograniczoną paleta kolorów wyjątkowo specyficzne gusta. Nasi specjaliści konstruują okna, które mają nie tylko wpuszczać do wnętrza światło, ale przede wszystkim spełniać swoje kluczowe zadania. Stąd pojawiają się również takie wskaźniki o różnych standardach, jak izolacja akustyczna czy klasa antywłamaniowa.

Ile kosztują okna aluminiowe?

Rozpiętość cen okien aluminiowych jest naprawdę duża. Wszystko zależy od rodzaju systemu okiennego, jego funkcjonalności, jakości wykonania i poszczególnych parametrów wspomnianych już wyżej (m.in. wymiarów, izolacji cieplnej i akustycznej czy klasy antywłamaniowej). Warto wiedzieć, że na ogół okna aluminiowe będą o około 30–40% tańsze niż okna drewniane. Będą też z kolei zdecydowanie droższe od okien PVC.

Ile kosztują okna aluminiowe? Wyceniane są one adekwatnie do ich cech i charakterystyki. W przypadku najmniejszych wymiarów i najniższych parametrów można zapłacić poniżej 1500 zł za m2. Za okna z wyższym współczynnikiem izolacji cieplnej i o większych wymiarach (wynoszących powyżej 1200 mm) – od 2000 do 3000 zł za m2. Z kolei najbardziej ekskluzywne modele mogą kosztować nawet ponad 3000 zł za m2. Kapica doskonale zna potrzeby swoich Klientów i oferuje okna w europejskich standardach oraz cenach. Kontaktując się z naszymi doradcami, zyskuje się gwarancję najlepszego rozwiązania w kwestii stosunku jakości do ceny okien aluminiowych.

Jakie są opinie o oknach aluminiowych?

Na temat okien aluminiowych usłyszeć można masę pozytywnych spostrzeżeń. Nieustannie wymieniane są te same zalety okien aluminiowych: lekkość, odporność na korozję, dobra izolacyjność, wytrzymałość i odpowiednia plastyczność. Za wadę wskazuje się, że materiał jest zimny w dotyku i ma gorsze właściwości izolacji cieplnej oraz że w przypadku wgniecenia nie podlega renowacji. O ile z tym ostatnim można się zgodzić, o tyle zimność w dotyku i nieskuteczna izolacja to już w wielu przypadkach uwagi nieaktualne. Współczesne systemy okien aluminiowych cieszą się dobrą opinią, gdyż nowoczesne technologie umożliwiają osiągnięcie w ich przypadku tak dobrych parametrów cieplnych, jakie są charakterystyczne dla okien PVC i z powodzeniem stosowane w budownictwie pasywnym.

Jakie są wymiary okien aluminiowych?

Okna aluminiowe to częsty wybór do nietypowych konstrukcji, w których promienie słoneczne mają dostawać się do wnętrza przez szyby w kształcie wielometrowych trójkątów, trapezów i innych niestandardowych figur. Wobec tego nierzadko tworzone są na zamówienie. Równie często kontraktowane są jednak w pewnych ustalonych z góry formatach. W systemie Schüco najpopularniejsze wymiary (w mm) okien aluminiowych to:

system podstawowy:

  • AWS 65 1700 x 2100 | 1000 x 2500
  • AWS 70.HI 1700 x 2100 | 1000 x 2500
  • AWS 75.SI 1700 x 2100 | 1000 x 2500
  • AWS 90.SI+ 1700 x 2100 | 1000 x 2500

system z ukrytym skrzydłem:

  • AWS 65 BS 1450 x 1900 | 1000 x 2000
  • AWS 70 BS.HI 1500 x 2000 | 1000 x 2200
  • AWS 75 BS.HI 1500 x 2000 | 1000 x 2200
  • AWS 75 BS.SI 1500 x 2000 | 1000 x 2200.

Z kolei w przypadku wyboru okien Aluprof maksymalne wymiary w konkretnych modelach sięgają nawet  2400 x 1200 (uchylne), 1300 x 2800 (rozwierno-uchylne) czy np. 3300 x 2700 (podnośno-przesuwne HS).

Jakie są kształty, rodzaje i kolory okien aluminiowych?

Okna aluminiowe mają również tę korzyść, iż wybranie ich pozwala na gięcie profili i budowę okien łukowych. Niemniej, korzystając z produktów Aluprof, można uzyskać następujące typy konstrukcji:

  • okna rozwierane,
  • okna uchylane,
  • okna rozwierano-uchylane,
  • okna stałe,
  • okna obrotowe,
  • okna w fasadzie: rozwierano-uchylane,
  • zestawy okienne z drzwiami.

Z kolei okna w systemie Schüco zapewniają indywidualność profili. Można wybierać spośród różnych kształtów – wąskie, kompaktowe czy stylowe okna z konturem skośnym lub odwzorowującym wygląd dawnych okien stalowych. Ponadto wybór kolorów okien aluminiowych jest niemal nieograniczony. Dzięki temu zyskuje się możliwość dopasowania ich do każdego rodzaju wnętrza. W przypadku systemów okiennych Aluprof pojawia się sposobność budowy konstrukcji dwukolorowych. Profile mogą mieć inny kolor od strony zewnętrznej i wewnętrznej.

Jak przebiega montaż okien aluminiowych?

Dobre parametry szczelności, trwałości i izolacji cieplnej okien aluminiowych to dopiero połowa sukcesu. Aby produkt właściwie spełniał swe zadania, musi zostać prawidłowo zainstalowany. Korzystny w tym przypadku jest tzw. montaż ciepły, zapewniający wysoką izolację w miejscach połączenia ślusarki z otworem w ścianie.

Jednak, aby prawidłowo przeprowadzić montaż okien aluminiowych, należy przejść przez kilka etapów pracy. Na początku trzeba właściwie przygotować otwory do instalacji. Wymagane jest ich wyrównanie, usunięcie wystających części, oczyszczenie, zapewnienie właściwej dylatacji i wzmocnienie glifów w celu zyskania lepszej przyczepności materiałów uszczelniających. Kolejny etap to mocowanie okien w ościeżu. Przed tym na obwodzie ościeżnicy okna powinno się zamocować folię paroszczelną. Następnie można przejść do montażu okien aluminiowych na profilach podporowych wg dokumentacji wykonawczej i zamocować je z zastosowaniem dybli lub kotew.

Na tym nie koniec, gdyż niezbędne są jeszcze właściwa izolacja i uszczelnienie – przyklejenie zewnętrznej folii paroprzepuszczalnej, wypełnienie połączeń okna z ościeżem pianką PUR oraz wyrównanie i usunięcie wszelkich niedoskonałości powstałych podczas prac. Ostatni etap montażu okien aluminiowych to osadzenie parapetu.

Czy zastosowanie okien aluminiowych zapewnia ciepło w domu?

Tak, okna aluminiowe oferowane przez Kapica sprzyjają zachowaniu ciepła. Zwykło się mówić, że okna aluminiowe „są zimne” i mają niżą termoizolację niż okna PVC. Nasze rozwiązania odpowiadają na potrzeby Klientów, dlatego nowoczesne profile aluminiowe, tworzone w innowacyjnej technologii, zapewniają współczynnik przenikania ciepła bliski typowemu dla okien z tworzyw sztucznych – nawet Uw=0,78 W/m2K w systemie Schüco (w przypadku referencyjnych wymiarów i szyby Ug=0,5).