Hałas z ulicy, głośne sąsiedztwo czy nawet dźwięki dobiegające z innych pomieszczeń mogą wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego stosowanie dobrych praktyk wyciszania pokojów to must have w nowoczesnych mieszkaniach. W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie wyciszyć pomieszczenie, aby cieszyć się spokojem.
Wygłuszenie a wyciszenie pokoju – różnice
Zanim przystąpimy do konkretnych metod wyciszania, warto zrozumieć różnicę między wyciszeniem a wygłuszeniem, a także wytłumieniem pokoju. Wyciszenie to ogólne pojęcie obejmujące szereg działań mających na celu poprawę akustyki pomieszczenia. Natomiast wygłuszenie jest jednym z elementów wyciszania. Polega ono na zmniejszeniu ilości hałasu wpadającego do pomieszczenia z zewnątrz oraz redukcji dźwięków wytwarzanych wewnątrz pomieszczenia. Z kolei wytłumienie to eliminacja echa i pogłosu występującego w danej przestrzeni.
Wyciszenie mieszkania w bloku a ściany
O wyciszaniu ścian w blokach deweloper powinien myśleć już na etapie projektowania obiektu. Kluczowe znaczenie ma tutaj wysoka masa użytych materiałów, ponieważ im cięższa ściana, tym trudniej wprawić ją w drgania, co skutkuje lepszym tłumieniem dźwięków. Doskonałym wyborem są ściany z betonu, który dzięki swojej wysokiej gęstości bardzo dobrze izoluje akustycznie. Podobne właściwości posiada cegła pełna czy bloczki silikatowe.
Pożądanym rozwiązaniem jest budowa ścian wielowarstwowych, które składają się z kilku różnych materiałów, co przekłada się na lepszą izolacyjność akustyczną niż w przypadku ścian jednorodnych.
Najlepsze efekty osiąga się poprzez połączenie masywnej warstwy konstrukcyjnej, takiej jak beton, cegła pełna lub bloczki silikatowe, z warstwą izolacyjną. Najczęściej stosowaną warstwą izolacyjną jest wełna mineralna, która doskonale pochłania dźwięki. Całość można uzupełnić płytami gipsowo-kartonowymi, które dodatkowo poprawiają izolację akustyczną oraz wyrównują powierzchnię ściany.
Jak wyciszyć pokój domowym sposobem?
W przypadku wielu starszych bloków ingerencja w ścianę może być niemożliwa, by dodatkowo wyciszyć pomieszczenia. Jednak nic straconego, bo tzw. domowymi sposobami każdy może samodzielnie poprawić akustykę swojego wnętrza.
Aby zredukować hałas od ściany sąsiada, warto zastosować specjalne panele akustyczne, które łatwo można zamontować na ścianach. Panele te wykonane są z materiałów pochłaniających dźwięk, takich jak pianka poliuretanowa czy wełna mineralna.
Innym ciekawym sposobem jest umiejscowienie regałów z książkami przy ścianie wspólnej z sąsiadem, które działają jak naturalne bariery dźwiękowe. W przypadku tłumienia hałasów z zewnątrz doskonale sprawdzą się zasłony na okna, ale znacznie lepszym rozwiązaniem będą rolety zewnętrzne.
Wyciszenie pokoju a regulacja okien
Okna są jednym z głównych punktów, przez które do naszych wnętrz przenika hałas z zewnątrz. Dlatego wybór odpowiedniej stolarki okiennej jest kluczowy. Okna dźwiękoszczelne powinny charakteryzować się wysokimi parametrami izolacyjności akustycznej. Oznacza to, że powinny posiadać współczynnik Rw (dB) na poziomie co najmniej 40-45 dB.
Dobrej jakości okna powinny być wyposażone w grube pakiety szybowe oraz uszczelki tłumiące dźwięki dochodzące z zewnątrz. Regularna konserwacja i regulacja okien sprawi, że będą one skutecznie spełniały swoje funkcje. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Jakie okna zapewnią ochronę przed hałasem?
Wytłumienie pokoju od echa i pogłosu
Echo i pogłos mogą znacząco obniżać komfort akustyczny pomieszczenia. Aby je wyeliminować, warto zastosować różnorodne materiały pochłaniające dźwięk. Panele akustyczne, wykładziny ścienne czy nawet tekstylia dekoracyjne oraz tapicerowane meble. Z ich pomocą można skutecznie zredukować echo w pokoju.
Kompleksowe podejście do wyciszania pokoju obejmuje zarówno wygłuszenie, jak i wytłumienie. Dzięki zastosowaniu odpowiednich okien, rolet, materiałów oraz produktów wygłuszających można znacznie poprawić akustykę wnętrza. Ważne w tym przypadku jest zastosowanie różnych technik wyciszania, by uzyskać najbardziej satysfakcjonujący efekt.