Parapety MDF

Parapety MDF – znakomita alternatywa dla produktów drewnianych

MDF to innowacyjne tworzywo uzyskiwane z rozdrobnionego drewna i innych organicznych związków, które są sprasowywane pod wpływem wysokiej temperatury i cieśnienia. Skrót oznacza medium-density fibreboard – dotyczy płyty pilśniowej o średniej gęstości. Stosowanie procesu pilśnienia, czyli łączenia włókien w jednolite tworzywo, pozwala na uzyskanie produktu odpornego na szkodliwe działanie czynników mechanicznych. Z MDF wykonuje się parapety oraz wiele innych elementów stolarki.

Parapety MDF – dlaczego warto je wybrać?

MDF, jako tworzywo pochodzenia naturalnego, spełni oczekiwania osób dbających o środowisko. Posiada zalety zarówno drewna, jak i materiałów zaawansowanych pod względem technologicznym – jest naturalne, ale nie ulega wypaczaniu. Na tej podstawie można zdecydować, które parapety wybrać – drewniane czy stworzone z MDF. Te drugie są nie tylko trwalsze, ale też łatwiejsze w obróbce. Pozwala to na wykonywanie nietypowych konstrukcji. Ponadto parapety z MDF można bezproblemowo utrzymać w czystości – mycie ich nie wymaga stosowania profesjonalnych produktów czyszczących. Z ich gładkiej powierzchni wszelkie zabrudzenia usunąć można, korzystając ze zwilżonej wodą ściereczki. Jest to ważne w przypadku elementów montowanych np. w kuchni, gdzie z konstrukcji często zmywać trzeba powstałe podczas przyrządzania posiłków zabrudzenia.

Parapety stworzone z MDF dla wielu mogą okazać się więc bardziej praktyczne niż modele wykonane z drewna. Warto porównać je także do parapetów z PVC. Ich parametry są dość podobne – obie wersje zachowują znakomitą żywotność, bez konieczności ich skomplikowanej konserwacji. Przewagą parapetów z MDF jest jednak charakterystyczny dla naturalnego drewna efekt ocieplenia aranżacji wnętrza.

parapety_wewnetrzne_mdf-2-min

Parapety MDF – lakierowane czy laminowane?

Na rynku dostępne są trzy wersje parapetów z MDF. Znajdują się wśród nich elementy drewnopodobne – tworzone z płyt MDF i pokrywane warstwą drewna, która odpowiada za ich wygląd. Wyróżnia się też parapety MDF lakierowane, czyli pokrywane akrylowym lakierem. Trzecim modelem są parapety laminowane, czyli dekorowane okleiną PVC, która może mieć jednolity kolor lub imitować inny materiał, np. drewno lub kamień. Laminat łączony jest z płytą MDF poprzez spiekanie, dzięki czemu całość przez długi czas zachowuje efektowny wygląd.

Podczas wyboru najlepszych parapetów z MDF niezwykle pomocne mogą okazać się opinie innych inwestorów. Wskazują oni na doskonałe parametry technologiczne produktów. Zwracają też uwagę na dobrą izolacyjność boków elementów. W Kapica miejsca te odpowiednio zabezpieczamy, dzięki czemu konstrukcja jest chroniona przed wilgocią nie tylko od góry i dołu, ale też w miejscach cięcia płyty.

parapety_wewnetrzne_mdf-3-min

Kolorystyka parapetów MDF – do czego je dopasować?

Kolor i strukturę parapetów MDF można bezproblemowo dopasować do własnej wizji aranżacji otoczenia. Na uzyskiwanie rozmaitych efektów wizualnych pozwala pokrywanie elementów okleinami i lakierami. Parapety stworzone z płyt MDF mogą mieć strukturę drogich lub trudno dostępnych materiałów, takich jak naturalne drewno czy kamień. Ponadto można wygodnie dopasować je do zastosowanych już elementów wyposażenia wnętrza.

Dużą popularność wśród Klientów zyskały parapety MDF utrzymane w kolorze orzech. Barwa ta nadaje otoczeniu przytulny charakter, więc znakomicie sprawdza się w salonach czy sypialniach. Będzie doskonale współgrała z identycznym odcieniem okien. W przypadku niedużych pomieszczeń całość może jednak dodatkowo, optycznie pomniejszyć przestrzeń – orzech jest bowiem jednym z najciemniejszych rodzajów drewna. Brązowe parapety zawsze będą natomiast dobrze wyglądać przy białych oknach – kontrastowe zestawienie ożywi wystrój otoczenia. Warto też pamiętać o tym, że parapet o strukturze drewna wcale nie musi być dopasowany do koloru okien – może współgrać także z elementami wykończenia czy wystroju wnętrza, np. panelami podłogowymi lub meblami.

Popularne są również parapety MDF utrzymane w kolorze białym – jest on neutralny, więc znakomicie komponuje się z szeroką gamą barw. W wielu wnętrzach świetnie może sprawdzić się też skompletowanie białego parapetu z jasnym grzejnikiem, co pozwoli na zachowanie spójnego wyglądu otoczenia. Do drewnianych lub drewnopodobnych okien dobrać można okleiny imitujące bielone drewno.

parapety_wewnetrzne_mdf-4-min
Dlaczego Kapica?
Naturalne produkty, odporne na wilgoć i zarysowania

Naturalne produkty, odporne na wilgoć i zarysowania

Doskonała żywotność parapetów MDF od Kapica wynika ze stosowania podczas ich produkcji nowoczesnych technologii sprasowywania. Kluczowe jest też mocowanie na nich pokryć zabezpieczających miejsca cięć płyt. Uzyskiwanie trwałych produktów nie byłoby możliwe, gdyby nie bazowanie na rozwiązaniach, które są zarazem innowacyjne i sprawdzone przez naszych specjalistów.

Efektowny wygląd i łatwa pielęgnacja

Efektowny wygląd i łatwa pielęgnacja

Gładką, odporną na szkodliwe działanie substancji chemicznych powierzchnię można z łatwością utrzymać w czystości. Aby zmyć z niej zabrudzenia, wystarczy skorzystać z wody i ściereczki. Można też użyć środków stosowanych podczas codziennych porządków. Dzięki temu parapety od Kapica przez długi czas zachowają estetyczny wygląd.

Wysoka jakość wykończenia parapetów

Wysoka jakość wykończenia parapetów

Stosowane podczas tworzenia parapetów lakiery i okleiny pozyskujemy od sprawdzonych producentów. Zapewnia to zarówno doskonały wygląd elementów, jak i ich znakomitą żywotność. Materiały wykończeniowe dodatkowo zabezpieczają bowiem powierzchnie przed szkodliwym działaniem czynników chemicznych.

Ile kosztują parapety MDF?

Parapety z MDF mogą imitować elementy wykonane z droższego tworzywa, pozostając produktami ze średniej półki cenowej. Ich ceny wynoszą od 80 zł do nawet 560 zł – różnice zależne są od metrażu produktu. Kwoty te nadal nie są jednak zatrważające, bo ceny wersji kamiennych rozpoczynają się od ok. 400 zł. Planując montaż elementu dodatkowo trzeba pamiętać o uwzględnieniu cen stosowanych w czasie prac wykończeniowych preparatów i akcesoriów.

Jak zamontować parapety MDF?

Parapety wewnętrzne stworzone z MDF nie tylko pełnią funkcję dekoracyjną, ale też wspierają izolacyjność miejsca łączenia okna i ściany. Dodatkowo elementy zapobiegają pojawianiu się na ścianach trudno zmywalnych zabrudzeń. W celu ich zamontowania warto więc skorzystać z usług specjalistów – zainstalują oni produkt zgodnie z jego parametrami i z zastosowaniem profesjonalnych narzędzi.

Jak dobrać wymiary parapetów MDF?

Przed zamontowaniem parapetu należy wziąć pod uwagę konieczność wsunięcia go w ścianę i pod okno. Jest to ważne na etapie wybierania parametrów produktu. Do jego dolnej części doliczyć należy 1–2 cm, natomiast do boków – po ok. 1,5 cm. Prawidłowe wsunięcie elementu pozwoli na uszczelnienie konstrukcji i zapewni jej stabilność.