Strona główna Rolety nadstawne

Rolety nadstawne

Rolety nadstawne – estetyczne i praktyczne

Rolety nadstawne określane są również jako rolety nasadkowe. To estetyczne i praktyczne rozwiązanie do różnego rodzaju nieruchomości. Ogromną zaletą rolet nadstawnych jest możliwość ich zabudowy. Dzięki zastosowaniu listew tynkowych skrzynka może być całkowicie niewidoczna. Wobec tego można je dostosować do każdego rodzaju elewacji. Trzeba jednak wiedzieć, że te dodatki do okien powinny zostać uwzględnione już podczas tworzenia projektu budynku, gdyż stanowią one jego integralną część. Tylko wówczas możliwe jest uzyskanie najlepszych parametrów konstrukcji. Niemniej alternatywnie istnieje możliwość instalacji rolet nadstawnych w istniejących już obiektach, w przypadku wymiany okna czy renowacji nieruchomości.

Rolety nadstawne czy podtynkowe?

Rolety nadstawne i podtynkowe różnią się przede wszystkim etapem montażu. Rolety nadstawne można zamontować przy okazji wymiany okna czy przeprowadzania renowacji, jednak powinno się je uwzględnić już na etapie wykonywania projektu budynku. Dostęp do rolet nadstawnych – klapa rewizyjna – znajduje się wewnątrz pomieszczenia. Należy pamiętać, że w przypadku wymiany okien światło zmniejszy się o wysokość skrzynki.

Z kolei rolety podtynkowe wstawiane są na etapie montażu okien. Zabudowywane są w warstwie izolacji termicznej w momencie ocieplania budynku. Nie praktykuje się montowania ich w przypadku istniejących już elewacji. Konieczne byłyby wtedy wycinanie miejsca na skrzynkę rolety i jej naprawa, dlatego z reguły nie wykonuje się takiego montażu.

rolety_nadstawne-2-min

Rolety nadstawne czy zewnętrzne natynkowe?

Rolety zewnętrzne natynkowe są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem, stosowanym zazwyczaj w domach już istniejących. Skrzynka, do której zwijany jest pancerz, może zostać zamontowana na ścianie obiektu bądź we wnęce okiennej. Nie daje to tak dobrego wizualnie rozwiązania, jak ma to miejsce w przypadku rolet nadstawnych. Niemniej rolety zewnętrzne można zamontować w dowolnym momencie. Nie wiąże się to z koniecznością wymiany okien, jak w przypadku rolet nadstawnych. To wariant, który sprawdzi się w inwestycjach, w których ważna jest optymalizacja kosztów. Rolety nadstawne montowane są przez specjalistów w warsztacie firmy Kapica. Dzięki temu okna są dostarczane do Klienta z zamontowanymi już roletami, co ułatwia i przyspiesza proces instalacji.

Rolety nadstawne – zapora przed włamaniem

Rolety nadstawne pełnią swoje podstawowe funkcje, jakimi są ochrona przed nadmiernym promieniowaniem UV, izolacja cieplna i zapewnienie prywatności. Stanowią też swego rodzaju zabezpieczenie przed włamaniami. Dzięki ich zastosowaniu potencjalny przestępca będzie mniej skłonny dostać się do wnętrza – szczególnie gdy zamontowane zostaną rolety wbudowane w elewację (nadstawne bądź nadprożowe). To kolejna bariera, której sforsowanie może stanowić dla włamywacza problem.

rolety_nadstawne-4-min

Ceny rolet nadstawnych

Ceny rolet nadstawnych na rynku są różne. Zależą one przede wszystkim od wymiarów produktu i od producenta. Z reguły wynoszą kilkaset złotych. Niemniej wpływ na to, ile kosztują rolety nadstawne, ma także zastosowany w nich system obsługi. Można wybrać napęd ręczny – zwijacz taśmy – bądź elektryczny, z wykorzystaniem silnika. Cena rośnie również w związku z użyciem zaawansowanych technologii w postaci np. inteligentnych sterowników, które umożliwiają zarządzanie roletami z poziomu aplikacji czy pilota.

Opinie o roletach nadstawnych – wady i zalety

Oferowane przez nas rolety zdobywają pozytywne opinie Klientów. To rozwiązania, na które decydują się inwestorzy i właściciele mieszkań mający konkretne oczekiwania. Produkt nie tylko spełnia swe podstawowe zadania – jego zastosowanie zapewnia konsumentom dodatkowe możliwości, szczególnie w kwestiach aranżacji. W katalogu znajduje się wiele propozycji kolorystycznych pancerzy, a także listew dolnych, dzięki czemu można dobrać rolety dopasowane do wyglądu elewacji. Ponadto w kwestii silników do rolet współpracujemy z najlepszymi, renomowanymi markami z branży.

rolety_1-min

Wymiary rolet nadstawnych i skrzynki

Naszym Klientom oferujemy produkty dostosowane do ich potrzeb. Wymiary rolet nadstawnych są adekwatne do oczekiwań i pomysłu inwestora, architekta czy właściciela obiektu. Wykonujemy konstrukcje o wymiarach wynoszących od 0,35–2,5 m, w przypadku standardowego pancerza PA-39 (lamele 39 mm). Wielkość skrzynek rolet nadstawnych w głównej mierze zależy od wielkości całej konstrukcji, jednak wymiary skrzynek zazwyczaj wahają się w granicach 13,5–25 cm.

Montaż rolet nadstawnych

Zdecydowana większość rolet nadstawnych montowana jest w fabryce. To bardzo ważne, by montaż był przeprowadzony przez profesjonalistów. Nieprawidłowa instalacja może wiązać się z niedostateczną izolacją cieplną, a także źle działającym napędem. W takiej sytuacji największym problemem jest tzw. mostek termiczny przy roletach nadstawnych. Efekt ten powoduje straty cieplne, dlatego rolety powinny być odpowiednio dobrane i zaprojektowane zgodnie z architekturą. Dobrze, by w samej instalacji zastosowane było docieplenie. Zostało ono uwzględnione w skrzynkach oferowanych przez nas rolet nadstawnych TL1000 i TP1000.

rolety_5-min
Dlaczego Kapica?
Bogata kolorystyka profili rolet nadstawnych

Bogata kolorystyka profili rolet nadstawnych

Dbamy nie tylko o funkcjonalność i komfort użytkowania, ale także o estetykę naszych rozwiązań. Oferujemy rolety nadstawne w wielu wariantach kolorystycznych. Dzięki temu można je dostosowywać do różnych stylów elewacji. Nasi Klienci mogą wybrać spośród nietypowych barw profili. Poza standardową bielą proponujemy okleiny w różnych kolorach (jasny szary, ciemny szary, czekoladowy etc.). Do oryginalnych konwencji można zastosować nietuzinkowe odcienie rolet, takie jak antracyt gładki, winchester, szary bazalt czy sheffield oak.

Inteligentne sterowanie roletami nadstawnymi

Inteligentne sterowanie roletami nadstawnymi

Zastosowanie rolet nadstawnych pozwala na zyskanie lepszej izolacji termicznej czy akustycznej bądź ochronę okna przed czynnikami zewnętrznymi. Ze względu na obecność inteligentnych sterowników inwestorzy i właściciele nieruchomości mogą korzystać z systemu szybko i wygodnie. Elementy montowane są na ścianie, a przyciski oznaczane strzałkami „w górę” i „w dół” bądź znakami „plus” i „minus”, co umożliwia sprawne regulowanie poziomu opuszczenia pancerza.

Ponadto konkretne modele, m.in. ASA, posiadają opcję automatycznej regulacji typu Plug & Play. Systemem sterować można także za pomocą pilota bądź smartfona – w takim przypadku programowany jest on do obsługi kilkoma nadajnikami.

Silniki rolet nadstawnych renomowanych firm

Silniki rolet nadstawnych renomowanych firm

Decydując się na wybór oferowanych przez nas rolet nadstawnych, można wybrać opcję z napędem manualnym oraz elektrycznym. Drugi wariant jest wygodniejszy i bardziej praktyczny. W przypadku rolet nadstawnych i innych modeli zewnętrznych korzystamy z solidnych silników ASA. To systemy wyróżniające się wysokim poziomem bezawaryjności oraz cichą i płynną pracą.

Jak mierzyć rolety nadstawne?

Mierzenia rolet zewnętrznych należy dokonać na podstawie załączonych do konkretnych modeli instrukcji. W celu wyliczenia wysokości całkowitej rolety do wysokości okna trzeba dodać wysokość skrzynki. (Szerokość okna jest szerokością całkowitą rolety). Następnie należy odmierzyć i zaznaczyć na prowadnicach miejsce wykonania otworów pod wkręty montażowe. Pierwszy otwór pod prowadnice wywiercany jest w odległości maksymalnie 90 mm od górnej krawędzi prowadnicy, a kolejne – maksymalnie co 500 mm.

Czy rolety nadstawne są antywłamaniowe?

Głównymi zadaniami rolet nadstawnych są zapobieganie nadmiernemu przegrzewaniu i wychładzaniu pomieszczeń oraz ochrona okien przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Rolety nie posiadają atestów antywłamaniowych, jednak ich zamontowanie istotnie utrudni potencjalnemu włamywaczowi wtargnięcie do wnętrza budynku.

Czy rolety nadstawne wyciszają?

Rolety nadstawne w głównej mierze mają zapewniać odpowiednią izolację cieplną, ale, jeśli są dobrze zmierzone i zamontowane, mają też właściwości akustyczne. Mogą skutecznie wyciszyć dobiegający z zewnątrz hałas.

Czy można montować rolety nadstawne w starym domu?

Tak, rolety nadstawne można zamontować w zarówno nowym, jak i starym budownictwie. Najlepiej jest uwzględnić je już na etapie tworzenia projektu nieruchomości, jednak instalacji można dokonać też w przypadku wymiany okien czy przeprowadzania renowacji. Należy jednak pamiętać, że w celu zamontowania rolet nadstawnych trzeba wymienić okna, ponieważ roleta mocowana jest właśnie na oknie.

Czy rolety nadstawne w oknach muszą być zawsze całkowicie zamknięte lub całkowicie otwarte?

Nie, stopień otwarcia i zamknięcia rolety nadstawnej zależny jest od samego użytkownika. W dowolnym momencie można regulować poziom jej opuszczenia według własnych potrzeb oraz panujących wewnątrz i na zewnątrz obiektu warunków.

Jaki silnik wybrać do rolety nadstawnej? Radiowy czy przewodowy?

Wybór silnika do rolety nadstawnej zależny jest od możliwości budżetowych i oczekiwań użytkownika. Silniki przewodowe są tańsze, jednak cechują się bardziej złożonym montażem. W ich przypadku konieczne jest poprowadzenie kabla od rolety do przełącznika klawiszowego, który będzie służył do sterowania. Z kolei silniki radiowe obsługiwane są wyłącznie za pomocą sygnału radiowego. Mają jednak więcej możliwości sterowania. Wykorzystuje się je najczęściej w „inteligentnych domach”. Silniki przewodowe można wyposażyć w system radiowy. Dzięki temu możliwe jest sterowanie nimi za pomocą pilota lub smartfona czy podłączenie ich do systemu alarmowego.

Czy rolety nadstawne można obsługiwać za pomocą smartfona?

Tak, wszystkie rolety, w tym nadstawne, mogą być obsługiwane za pomocą smartfona. W tym przypadku należy dobrać właściwy model silników, sterowników oraz centrali, co zapewni możliwość sterowania mechanizmem z poziomu zainstalowanej w telefonie aplikacji.

Jak zabudować rolety nadstawne?

Zaletą rolet nadstawnych jest możliwość ich zabudowy. Wmontowanie produktu w elewację umożliwia cieszenie się większą estetyką. Ponadto obustronne zabudowanie rolety pozwala na uniknięcie pojawienia się na niej odkształceń. W przypadku rolet nadstawnych możliwa jest zabudowa częściowa bądź całkowita. Znacznie popularniejszym rozwiązaniem, stosowanym w nowych budynkach, jest skrzynka zabudowana całkowicie. Dostęp do niej można uzyskać za pomocą klapy rewizyjnej, która znajduje się wewnątrz pomieszczenia. To najbardziej estetyczny i najchętniej wybierany sposób zabudowania rolety nadstawnej.