Typowe wymiary okien – przeżytek?
Producenci okien odżegnują się stosowania określenia „typowe” jeśli mowa o wymiarach okien. Jedyna sztywna zasada dotycząca rozmiaru okien to obecnie ta, która mówi o kolejności podawania wymiarów okna: najpierw jego szerokości, a potem wysokość.
Skąd zatem pochodzi pojęcie „okien typowych”?
Z konieczności konkurowania producentów pierwszych okien PVC z producentami ówcześnie stosowanych okien drewnianych. By móc wejść na rynek musieli oni dopasować swoje produktu do już istniejących, które były tworzone w określonych rozmiarach. Stąd właśnie dotąd w ofercie producentów okien znaleźć można okna o „typowych” wymiarach, czyli takich, jak stosowano w latach 30. ubiegłego wieku. Obecne czasy i szybki rozwój architektury powodują jednak powolne odchodzenie typowych okien do lamusa. Coraz więcej budynków korzysta z nietypowych wymiarów okien czy nawet przeszkleń panoramicznych.
Okna w domu – inspiracje
Okna skośne
Okna skośne to takie, w których występują skosy. Najczęściej montuje się je w miejscach, które sąsiadują z dachem. Taki kształt okien wpasowuje się w kształt budynku i urozmaica jego bryłę. Okna skośne często występują w kształcie trapezów lub trójkątów, wówczas zwie się je odpowiednio oknami trapezowymi lub trójkątnymi. Przed podjęciem decyzji o montażu okien skośnych należy omówić przeznaczone dla nich miejsce ze specjalistą. To ważne, jeśli chcemy uniknąć niespodzianek lub problemów w przyszłości.
Inspiracje i przykłady:
A tu trochę geometrycznego szaleństwa:
Okna okrągłe
Okna okrągłe i zaokrąglone charakteryzują architekturę, która czerpie z tradycyjnego wzornictwa. Często pojawiają się na spadzistych dachach budynków stylizowanych na dawne; okrągłe okna często podkreślają elementy takie jak wykusze, ryzality, pojawiają się też w formie gibeli doświetlających poddasza. Są ciekawym elementem wykończeniowym, doskonale wzbogacają fasadę budynku. Z pewnością są bardziej ekstrawaganckie niż okna skośne.
Oto przykładowe realizacje okien zaokrąglonych.
Okna na wymiar
W nowoczesnej architekturze coraz częściej pojawiają się okna ponadwymiarowe – takie jak np. okna panoramiczne, które zajmują dużą część ściany. Zdarzają się nawet okna narożne. Często można obserwować również okna wysokością dorównujące domom– pojawiają się jako elementy upiększające fasady budynków. Coraz modniejsze lofty popularyzują również okna industrialne – w rozmiarze maxi, z szybami podzielonymi szprosami.
Poniższy przykład to realizacja ponadwymiarowego przeszklenia.
Poniżej kilka innych ciekawych inspiracji dla osób projektujących lub remontujących swój dom i marzących o efektownych oknach:
Podsumowanie
Chociaż standardowe wymiary okien ciągle są najpopularniejsze, to coraz częściej w naszych domach ponawiają się okna nietypowe. Cennik takich usług jest nieco bardziej wymagający – w końcu tego rodzaju okna trzeba robić pod konkretny wymiar. Dłuższy jest też czas oczekiwania na gotowe okna. Warto jednak zainwestować czas i środki w otrzymanie najlepszych jakościowo i niepowtarzalnych okien, które podkreślą charakter domu i jego właściciela.
Skontaktuj się z nami