Jakie okno wybrać do pokoju dziecka?
Okno do pokoju dziecka powinno być wykonane z trwałych i ekologicznych materiałów, takich jak drewno czy nowoczesne profile PVC. Wysokiej jakości stolarka nie tylko odpowiednio zabezpieczy wnętrze pod kątem termicznym, ale również akustycznym.
Współczynnik przenikania ciepła w oknach do pokoju dziecka
Mając na uwadze dobro dziecka, warto spojrzeć na różnego rodzaju parametry techniczne. Szukając tzw. ciepłych okien, istotnym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła – Uw, Ug oraz Uf. Najważniejsza będzie wartość Uw – przenikania ciepła dla całego okna. Jest ona regulowana prawnie. W oknach premium firmy Kapica indeks ten jest wyjątkowo niski – 0,8 W/(m²K), co czyni je jedną z najlepszych opcji na rynku.
Skrót Ug oznacza współczynnik przenikania ciepła wyłącznie szyby okiennej. Z kolei Uf to stopień przenikania ciepła ramy okiennej. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu – Współczynnik przenikania ciepła w oknach.
Dobór okien o do pokoju dziecka o wysokiej izolacji termicznej jest kluczowy. Maluchy są bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje – szczególnie noworodki. Dlatego tak ważne jest, by produkt gwarantował utrzymanie wewnątrz odpowiedniej temperatury, a także właściwy przepływ powietrza. W oknach premium stosowane są w tym celu specjalne uszczelki EPDM. Z kolei dźwiękoszczelna szyba umożliwia wyizolowanie hałasu na poziomie nawet 47 dB, skutecznie blokując zgiełk ruchliwej ulicy.
Bezpieczne okna do pokoju dziecka
Okna stanowią izolację wnętrza nie tylko przed czynnikami atmosferycznymi. Są także barierą dla włamywaczy oraz wystąpienia niepożądanych sytuacji. Stolarka z klasą bezpieczeństwa RC2 i RC3 gwarantuje dużą wytrzymałość oraz spokój ducha.
Decydując się na zakup okien do pokoju dziecka, warto zainwestować w dodatkowe elementy zabezpieczające. Odpowiedzią producentów na potrzebę ochrony najmłodszych jest, chociażby oferta klamek z kluczykiem. Z jednej strony wpływa to na zwiększenie antywłamaniowości stolarki. Z drugiej strony uniemożliwia dziecku otworzenie okna, nawet w pozycji uchylonej.
Alternatywą dla kluczyka są klamki z przyciskiem. Prezentują się subtelnie i estetycznie, a ich otworzenie wciąż jest dla małych dzieci nieosiągalne. Mechanizm działa w taki sposób, że należy przycisnąć przycisk, przytrzymać i jednocześnie przekręcić klamkę. Oba rozwiązania doskonale sprawdzą się nie tylko w przypadku klasycznej stolarki, ale również znakomicie nadają się do okna balkonowego w pokoju dziecka.
Jak zaciemnić okno w pokoju dziecka – najlepsze rolety
Najskuteczniejszym sposobem na zaciemnienie okna w pokoju dziecka jest zamontowanie rolet. Na rynku jest wiele rodzajów produktów o rozmaitych parametrach i funkcjach. To temat na osobny artykuł, dlatego chcąc dowiedzieć się więcej, zachęcamy do lektury wpisu – Rolety zewnętrzne – rodzaje i charakterystyka.
Osoby z doraźną potrzebą zaciemnienia okien mogą zdecydować się na zakup rolet wewnętrznych. Produkty te charakteryzują się przystępną ceną i można je zamontować nawet samodzielnie. Zapewnią one maluchowi spokój i zaciemnienie – szczególnie potrzebne w przypadku, gdy wciąż sypia nieregularnie.
Najlepszym jednak rozwiązaniem będą solidne rolety zewnętrzne. W odróżnieniu od wewnętrznych spełniają one funkcję dodatkowej izolacji termicznej. Korzyści z tym związane odczuwalne są zarówno zimą, jak i latem – chroniąc wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem czy mrozem. Ponadto rolety będą znakomitym elementem uzupełniającym izolację akustyczną. W ofercie firmy Kapica znajdują się również funkcjonalne rolety z moskitierą. Siatka o drobnych oczkach uniemożliwi przedostanie się do pokoju dziecka owadów, które mogłyby je obudzić, przestraszyć lub ugryźć.
Aranżacja okna w pokoju dziecka – pomysły
Dekoracja okna w pokoju dziecka to okazja do zastosowania oryginalnych i funkcjonalnych rozwiązań oraz dodatków, które wprowadzą do wnętrza radość i życie. Możliwości jest naprawdę wiele – szczególnie że okna PVC do pokoju dziecka dostępne są w bardzo szerokiej palecie kolorów.
W związku z tym stolarkę warto ozdobić kolorowymi i zabawnymi firankami czy zasłonami. Mogą one mieć motywy z ulubionymi postaciami bajek, które pobudzą wyobraźnię dziecka oraz stworzą przytulną atmosferę.
Jeżeli opiekunom zależy na wprowadzeniu do wnętrza większej ilości światła naturalnego, warto rozważyć wybór półprzezroczystych materiałów w jasnych kolorach. Umożliwią one delikatne przenikanie światła, tworząc przyjemną atmosferę i czyniąc pomieszczenie optycznie większym.
Niekwestionowaną ozdobą większości okien są karnisze. Wypełniają okolice okna, ocieplają jego wizerunek i stanowią funkcjonalny dodatek. Do stonowanych wnętrz warto wybrać modele o prostych kształtach, obłych końcówkach i klasycznych kolorach. Z kolei w przypadku niestandardowej sprawdzą się odważne modele, które staną się oryginalną ramą dla okna.
Dekorując okno w pokoju dziecka, można rozważyć zakup stylistycznych detali. Ciekawym pomysłem będzie wybór opaski/klamry do zasłony w postaci materiałowego zwierzaka. Wśród rodziców popularne są króliki i inne maskotki solidnie spinające łapkami całość materiału. W wielu mieszkaniach i domach na szybach w pokojach dzieci pojawiają się witraże z motywami roślinnymi, zwierzęcymi czy bajkowymi. To doskonały sposób na stworzenie magicznego i baśniowego nastroju.
Wybierając okna i rolety do pokoju dziecka, a także rozmaite dodatki nie należy bać się łączenia różnych stylów, tekstur i kolorów. Dzięki temu można stworzyć unikalną przestrzeń, która zachwyci pociechę i sprawi, że pomieszczenia stanie się prawdziwym królestwem marzeń, pełnym inspiracji i radosnej energii. Należy jednak pamiętać, aby okna spełniały wysokie standardy produkcji i bezpieczeństwa. Wówczas maluchy będą mogły cieszyć się beztroskim dzieciństwem, unikając problemów związanych z przegrzaniem czy wyziębieniem wnętrza.