Wybierając okno do pokoju dziecka, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Dzięki temu zapewni się swoim pociechom bezpieczeństwo, komfort i odpowiednie warunki do nauki, zabawy oraz wypoczynku. Dowiedz się, jak wybrać najlepsze produkty oraz poznaj ciekawe możliwości aranżacyjne.

Jakie okno wybrać do pokoju dziecka?

Okno do pokoju dziecka powinno być wykonane z trwałych i ekologicznych materiałów, takich jak drewno czy nowoczesne profile PVC. Wysokiej jakości stolarka nie tylko odpowiednio zabezpieczy wnętrze pod kątem termicznym, ale również akustycznym.

Współczynnik przenikania ciepła w oknach do pokoju dziecka

Mając na uwadze dobro dziecka, warto spojrzeć na różnego rodzaju parametry techniczne. Szukając tzw. ciepłych okien, istotnym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła – Uw, Ug oraz Uf. Najważniejsza będzie wartość Uw – przenikania ciepła dla całego okna. Jest ona regulowana prawnie. W oknach premium firmy Kapica indeks ten jest wyjątkowo niski – 0,8 W/(m²K), co czyni je jedną z najlepszych opcji na rynku.

Skrót Ug oznacza współczynnik przenikania ciepła wyłącznie szyby okiennej. Z kolei Uf to stopień przenikania ciepła ramy okiennej. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu – Współczynnik przenikania ciepła w oknach.

Dobór okien o do pokoju dziecka o wysokiej izolacji termicznej jest kluczowy. Maluchy są bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje – szczególnie noworodki. Dlatego tak ważne jest, by produkt gwarantował utrzymanie wewnątrz odpowiedniej temperatury, a także właściwy przepływ powietrza. W oknach premium stosowane są w tym celu specjalne uszczelki EPDM. Z kolei dźwiękoszczelna szyba umożliwia wyizolowanie hałasu na poziomie nawet 47 dB, skutecznie blokując zgiełk ruchliwej ulicy.

Bezpieczne okna do pokoju dziecka

Okna stanowią izolację wnętrza nie tylko przed czynnikami atmosferycznymi. Są także barierą dla włamywaczy oraz wystąpienia niepożądanych sytuacji. Stolarka z klasą bezpieczeństwa RC2 i RC3 gwarantuje dużą wytrzymałość oraz spokój ducha.

Decydując się na zakup okien do pokoju dziecka, warto zainwestować w dodatkowe elementy zabezpieczające. Odpowiedzią producentów na potrzebę ochrony najmłodszych jest, chociażby oferta klamek z kluczykiem. Z jednej strony wpływa to na zwiększenie antywłamaniowości stolarki. Z drugiej strony uniemożliwia dziecku otworzenie okna, nawet w pozycji uchylonej.

Alternatywą dla kluczyka są klamki z przyciskiem. Prezentują się subtelnie i estetycznie, a ich otworzenie wciąż jest dla małych dzieci nieosiągalne. Mechanizm działa w taki sposób, że należy przycisnąć przycisk, przytrzymać i jednocześnie przekręcić klamkę. Oba rozwiązania doskonale sprawdzą się nie tylko w przypadku klasycznej stolarki, ale również znakomicie nadają się do okna balkonowego w pokoju dziecka.

Jak zaciemnić okno w pokoju dziecka – najlepsze rolety

Najskuteczniejszym sposobem na zaciemnienie okna w pokoju dziecka jest zamontowanie rolet. Na rynku jest wiele rodzajów produktów o rozmaitych parametrach i funkcjach. To temat na osobny artykuł, dlatego chcąc dowiedzieć się więcej, zachęcamy do lektury wpisu – Rolety zewnętrzne – rodzaje i charakterystyka.

Osoby z doraźną potrzebą zaciemnienia okien mogą zdecydować się na zakup rolet wewnętrznych. Produkty te charakteryzują się przystępną ceną i można je zamontować nawet samodzielnie. Zapewnią one maluchowi spokój i zaciemnienie – szczególnie potrzebne w przypadku, gdy wciąż sypia nieregularnie.

Najlepszym jednak rozwiązaniem będą solidne rolety zewnętrzne. W odróżnieniu od wewnętrznych spełniają one funkcję dodatkowej izolacji termicznej. Korzyści z tym związane odczuwalne są zarówno zimą, jak i latem – chroniąc wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem czy mrozem. Ponadto rolety będą znakomitym elementem uzupełniającym izolację akustyczną. W ofercie firmy Kapica znajdują się również funkcjonalne rolety z moskitierą. Siatka o drobnych oczkach uniemożliwi przedostanie się do pokoju dziecka owadów, które mogłyby je obudzić, przestraszyć lub ugryźć.

Aranżacja okna w pokoju dziecka – pomysły

Dekoracja okna w pokoju dziecka to okazja do zastosowania oryginalnych i funkcjonalnych rozwiązań oraz dodatków, które wprowadzą do wnętrza radość i życie. Możliwości jest naprawdę wiele – szczególnie że okna PVC do pokoju dziecka dostępne są w bardzo szerokiej palecie kolorów.

W związku z tym stolarkę warto ozdobić kolorowymi i zabawnymi firankami czy zasłonami. Mogą one mieć motywy z ulubionymi postaciami bajek, które pobudzą wyobraźnię dziecka oraz stworzą przytulną atmosferę.

Jeżeli opiekunom zależy na wprowadzeniu do wnętrza większej ilości światła naturalnego, warto rozważyć wybór półprzezroczystych materiałów w jasnych kolorach. Umożliwią one delikatne przenikanie światła, tworząc przyjemną atmosferę i czyniąc pomieszczenie optycznie większym.

Niekwestionowaną ozdobą większości okien są karnisze. Wypełniają okolice okna, ocieplają jego wizerunek i stanowią funkcjonalny dodatek. Do stonowanych wnętrz warto wybrać modele o prostych kształtach, obłych końcówkach i klasycznych kolorach. Z kolei w przypadku niestandardowej sprawdzą się odważne modele, które staną się oryginalną ramą dla okna.

Dekorując okno w pokoju dziecka, można rozważyć zakup stylistycznych detali. Ciekawym pomysłem będzie wybór opaski/klamry do zasłony w postaci materiałowego zwierzaka. Wśród rodziców popularne są króliki i inne maskotki solidnie spinające łapkami całość materiału. W wielu mieszkaniach i domach na szybach w pokojach dzieci pojawiają się witraże z motywami roślinnymi, zwierzęcymi czy bajkowymi. To doskonały sposób na stworzenie magicznego i baśniowego nastroju.

Wybierając okna i rolety do pokoju dziecka, a także rozmaite dodatki nie należy bać się łączenia różnych stylów, tekstur i kolorów. Dzięki temu można stworzyć unikalną przestrzeń, która zachwyci pociechę i sprawi, że pomieszczenia stanie się prawdziwym królestwem marzeń, pełnym inspiracji i radosnej energii. Należy jednak pamiętać, aby okna spełniały wysokie standardy produkcji i bezpieczeństwa. Wówczas maluchy będą mogły cieszyć się beztroskim dzieciństwem, unikając problemów związanych z przegrzaniem czy wyziębieniem wnętrza.

Porady

Okno w pokoju dziecka – dobór i aranżacja

Polecamy także na blogu
Jak wyregulować drzwi PVC? Krok po kroku
08-07-2023
Drzwi PVC cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją wytrzymałość, przystępność cenową oraz doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Jednak nawet najlepsze drzwi z czasem mogą wymagać regulacji, zwłaszcza jeśli zauważysz trudności w ich zamykaniu lub otwieraniu, a także, gdy pojawią się szczeliny przepuszczające zimne powietrze. W tym artykule pokażemy…
Jak uszczelnić drzwi balkonowe?
08-07-2023
Nieszczelne drzwi balkonowe to nie tylko uciążliwy hałas z zewnątrz, ale także przeciągi, wychłodzenie pomieszczenia i straty ciepła. Na szczęście problem ten można łatwo rozwiązać. Prawidłowe uszczelnienie drzwi balkonowych jest kluczowe dla utrzymania komfortu cieplnego i akustycznego w Twoim domu. Z tego kompleksowego poradnika dowiesz się, jak skutecznie uszczelnić drzwi…
Wymiana okien w starym domu – praktyczne wskazówki
08-07-2023
Wymiana okien w starym domu to inwestycja, która może znacząco poprawić komfort mieszkańców i wpłynąć na efektywność energetyczną budynku. Stare okna często są nieszczelne, co prowadzi do strat ciepła i wyższych rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo nowe okna mogą poprawić estetykę budynku oraz zwiększyć jego wartość rynkową. W niniejszym artykule przedstawiamy…
Prawidłowy montaż okien – jak powinien wyglądać?
08-07-2023
Dobra instalacja okien odpowiada nie tylko za ich prawidłowe działanie, ale też  efektywność energetyczną domu i komfort życia mieszkańców. Odpowiednio zamontowane okna są kluczowym warunkiem utrzymania odpowiedniej temperatury i wilgotności. W znacznym stopniu przyczyniają się też do redukcji hałasu dobiegającego z zewnątrz. Jak powinien przebiegać taki montaż? Na czym polega…
Ciepłe okna – czym są i jakie są ich zalety?
08-07-2023
Żyjemy w czasach, kiedy coraz więcej uwagi poświęca się energooszczędności i ochronie środowiska. W konsekwencji rosnącej świadomości rośnie też zapotrzebowanie na tzw. ciepłe okna. Te nowoczesne rozwiązania w stolarce nie tylko zwiększają efektywność energetyczną budynków, ale też przynoszą szereg innych korzyści. Czym są ciepłe okna, na czym polega ciepły montaż…
Jak działają okna energooszczędne?
08-07-2023
Okna energooszczędne są jednym z najważniejszych elementów nowoczesnego budownictwa, wykorzystywanym szczególnie w budynkach pasywnych. Nie tylko zmniejszają zużycie energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, ale też poprawiają komfort życia dzięki lepszej izolacji termicznej i akustycznej. Dzięki zaawansowanym technologiom produkcji takie okna minimalizują straty ciepła i pozwalają na utrzymanie stałej,…
Nowość w ofercie Kapica. Schüco Move – krok naprzód w projektowaniu nowoczesnych osiedli
08-07-2023
W świecie nowoczesnego budownictwa, gdzie innowacja i funkcjonalność idą w parze z estetyką, pojawia się przełom. Kapica wprowadza do swojej oferty coś, co zmieni sposób, w jaki myślimy o przestrzeniach mieszkalnych i komercyjnych. Schüco Move to nie tylko kolejny system okienno-drzwiowy – to krok naprzód w technologii odstawno-przesuwnej, która łączy…
Okna panoramiczne – co warto wiedzieć przed ich zakupem?
08-07-2023
Rozmiar okien ma znaczenie. Pomijając wymogi prawa, które określają minimalny stosunek powierzchni przeszkleń do powierzchni podłogi danego pomieszczenia, to rozmiar okien jest kwestią, na którą wpływ mogą mieć nasze upodobania. Wielu osobom zależy na możliwie dużych przeszkleniach, a co za tym idzie dużej ilości światła wpadającego do wnętrza. Między innymi…
Kiedy i jak wymienić uszczelki w oknach PVC?
08-07-2023
Uszczelki w oknach PVC pełnią bardzo ważną funkcję. Są odpowiedzialne za zapobieganie przedostawaniu się wilgoci i zimna do wnętrza domu oraz za ograniczenie hałasu dobiegającego z zewnątrz. Aby właściwie spełniały swoje zadania, zaleca się wymianę uszczelek przyszybowych w oknach PVC co około 3-5 lat. Taka praktyka pozwala zapewnić optymalną izolację…
Od czego zależy cena drzwi aluminiowych zewnętrznych?
08-07-2023
Zewnętrzne drzwi aluminiowe są przez niektórych kojarzone z obiektami użyteczności publicznej. Jednak od lat coraz częściej są wybierane także przez Inwestorów prywatnych, do domów i mieszkań. Szczególnie dobrze wpisują się w nowoczesne trendy architektoniczne. Zwiększona popularność sprawiła, że producenci oferują wiele modeli i różnorodnych rozwiązań dla drzwi aluminiowych. Co oczywiste…