Dlaczego warto zainwestować w rolety zewnętrzne?
Ważnym argumentem przemawiającym za montażem rolet zewnętrznych jest dodatkowa termoizolacja, którą zapewnią rolety zewnętrzne. Wpływ na nią ma wypełnienie pancerza termoizolacyjnymi materiałami.
Pomagają one też uzyskać dodatkową izolację akustyczną, przez co wyciszają wnętrze domu i zabezpieczają je przed hałasami, np. dobiegającymi z ruchliwej ulicy czy posesji sąsiada.
Rolety zapewniają też ochronę przed włamywaczami, ale też warunkami meteorologicznymi: gradem, deszczem czy promieniami UV.
Rolety zewnętrzne tarasowe mogą służyć jako blokada drzwi tarasowych i ich zabezpieczenie przed nieproszonymi gośćmi.
Rolety zewnętrzne – rodzaje
Wśród rolet zewnętrznych wyodrębnia się ich cztery podstawowe rodzaje.
Rolety zewnętrzne Standard
Najczęściej produkuje się je z aluminium. Są bardzo wytrzymałe, dlatego doskonale zabezpieczą okna i wnętrze mieszkania czy domu przed włamywaczami. Zarówno wadą, jak i zaletą jest ich całkowicie zewnętrzny montaż. Wadą, ponieważ rolety te są widoczne na elewacji (przez co zwie się je też elewacyjnymi). Zaletą – bo można je zamontować nawet długo po wybudowaniu domu czy remoncie mieszkania. Nie wymagają ingerencji w strukturę muru. Można je montować zarówno na nim, ponad oknem, jak i we wnęce okiennej. Są wówczas nieco mniej widoczne i nie powodują brudzenia się elewacji (padający deszcze podbija leżący na skrzynce rolety kurz, a ten może brudzić ściany budynku).
Zwinięte rolety chowają się w skrzynce, która może mieć różne, zależne od gustu inwestora, kształty: prostokątny, półokrągły czy inny.
Rolety te dostępne są z napędami ręcznymi lub elektrycznymi.
Aluminiowy pancerz rolety zwykle jest wypełniony pianką poliuretanową. Dzięki temu doskonale izoluje ciepło wewnątrz budynku.
Rolety zewnętrzne nakładane
Rolety zewnętrzne nakładane, zwane też naokiennymi lub nadstawnymi, nie są odpowiednie dla osób, które odłożyły decyzję o montażu rolet na potem i nie planują wymiany stolarki okiennej. Należy je bowiem montować razem z oknem, we wnęce okiennej. Skrzynia kryjąca w sobie roletę wykonywana jest z PVC, ocieplona jest styropianem lub innymi wypełniaczami izolującymi ciepło. Może być elementem dołączonym do okien ze wszystkich tworzyw.
Ważnych zalet tego rozwiązania jest kilka. Po pierwsze: rolety naokienne, doskonale połączone z oknem i zamontowane razem we wnęce okiennej, a dodatkowo w dobranym do okna i elewacji kolorze, będą niemal niewidoczne. Drugą zaletą są szczególne cechy termoizolacyjne, które pozwala osiągnąć montowanie rolety w zabudowie okna.
Do otwierania i zamykania rolet można zamontować zarówno mechanizm manualny, jak i elektryczny.
Rolety zewnętrzne podtynkowe
Mają wiele wspólnego z roletami naokiennymi. O ich montażu należy zadecydować na etapie projektu lub budowy domu, nie da się ich zamontować do istniejącego już i nieprzystosowanego okna. Wykonane są z wytrzymałego aluminium, można je zamontować do okien wykonanych z każdego rodzaju tworzywa. Do ich obsługi instaluje się zarówno mechanizmy manualne, jak i elektryczne.
Ich największą zaletą jest możliwość ukrycia skrzyni nie tylko we wnęce okiennej, ale też pod tynkiem. Dzięki temu roleta jest zupełnie niezauważalna. Taki sposób montażu pozwala roletom jeszcze lepiej izolować ciepło, zwłaszcza jeśli ich pancerze są specjalnie docieplone. Rolety zewnętrzne podtynkowe są też odpowiednie do domów pasywnych i energooszczędnych.
Rolety nadprożowe
Rolety nadprożowe są bardzo często wybierane przez architektów i inwestorów. Na ich montaż należy zdecydować się już na etapie projektu, dlatego nie jest możliwe ich zamontowanie w zbudowanym domu czy w mieszkaniu w bloku. Skrzynia rolety montowana jest podczas budowy, w nadprożu okna, czyli ponad otworem okiennym. Osłaniana jest twardym styropianem, który zbrojony jest stalowymi prętami. Zapewnia to termoizolację oraz wzmocnienie nadproża.
Skrzynie rolet nadprożowych nie są widoczne z zewnątrz, obudowane są też tynkiem, dzięki czemu nie wpływają zupełnie na wygląd elewacji. Można obsługiwać je zarówno manualnie, jak i elektrycznie. Doskonale izolują ciepło i dźwięki.
Rolety zewnętrzne elektryczne
Mechanizm elektryczny, służący otwieraniu i zamykaniu rolet zewnętrznych można zamontować we wszystkich czterech powyższych rodzajach rolet. Ma on wyjątkową cechę wpływającą na bezpieczeństwo wnętrza domu czy mieszkania. Dzięki odpowiednim technologicznym rozwiązaniom można skonfigurować elektryczne rolety z systemem alarmowym. Po jego uruchomieniu rolety mogą zamknąć się i uniemożliwić włamywaczowi ucieczkę z domu.
Ceny rolet zewnętrznych
Ci inwestorzy, którzy odłożyli montaż rolet zewnętrznych na dalsze etapy budowy czy remontu ze względu na ich koszty, powinni wiedzieć, że te wcale nie są wysokie. Najtańsze dla pojedynczego okna o standardowych wymiarach są ręcznie sterowane modele rolet nakładanych. Zależnie od rodzaju rolet ceny mogą się zmieniać. Dodatkowo płatny jest też montaż napędu elektrycznego a podłączenie go do sieci antywłamaniowej jeszcze podniesie cenę. Kosztowny może być też montaż rolet, dlatego warto dopytać o montaż u producenta – to z pewnością pozwoli zaoszczędzić.
Podsumowanie
Rolety zewnętrzne nie tylko osłonią przed słońcem: zapewnią też ciszę, bezpieczeństwo i izolację termiczną. Warto zainwestować nieco więcej pieniędzy w budowę domu i wstawić rolety od razu, a dla tych, którzy już mają postawiony dom, doskonałym pomysłem będzie zakup rolet natynkowych, które równie dobrze spełnią swoje funkcje. Z ofertą rolet oferowanych przez firmę Kapica można zapoznać się pod linkiem – https://www.kapica.pl/wp-content/uploads/2016/10/rolety-zewnetrzne.pdf
Skontaktuj się z nami