29 marca 2023 roku świętowaliśmy 80. urodziny Pana Jerzego Kapicy – cenionego Majstra i byłego Szefa naszej firmy. W pierwszej połowie dnia odbyło się spotkanie w zakładzie w Grodzisku. Popołudniem zebraliśmy się w firmie w Zawadzkiem. Uroczystość była wyrazem wdzięczności za wieloletnie zaangażowanie i nieoceniony wkład w rozwój firmy.

Jerzy Kapica – kontynuator tradycji i wizjoner

Historia Pana Jerzego Kapicy to historia człowieka pracy i sukcesu. Nasz były Szef od dziecka uczył się fachu u swojego ojca, Juliusza Kapicy. Choć wydawało się, że jego przyszłość musi być związana ze stolarstwem, początkowo chciał zostać mechanikiem. Zainteresowanie drewnem wzięło jednak górę, a Pan Jerzy ukończył szkołę zawodową z tytułem czeladnika stolarstwa. W 1966 roku przejął firmę po swoim ojcu. Dwa lata później zdobył tytuł mistrza. Pomimo szerokiej wiedzy i dużego zaangażowania musiał mierzyć się w wieloma problemami. Zawsze starał się oferować najwyższą jakość i wyprzedzać konkurencję. W latach 70. i 80. zakładów stolarskich było mało. Zakład Pana Jerzego Kapicy był jedynym, w którym oferowano okna panoramiczne i okna z szybą zespoloną. Majster wykonywał zlecenia dla szkół, firm oraz osób prywatnych.

Działalność Pana Jerzego Kapicy

Pan Jerzy Kapica od zawsze kompleksowo podchodził do swojej działalności. Był zarówno szefem oraz wykonawcą, jak i nauczycielem. Majster wykonywał okna od podstaw – w trudnych czasach samodzielnie wybierał w lesie drzewa, które nadawały się na stolarkę. Samodzielnie skonstruował też całą linię produkcyjną (8 frezarek i 4 czopiarki). Ponadto zbudował dwie suszarnie drewna, postawił nowy tartak i stworzył prasę do klejenia drewna (klejonki), z którego powstawały okna i drzwi. 

Etos pracy Pana Jerzego Kapicy i jego podejście do klienta mogą być stawiane za niedościgniony wzór. W latach 80. i 90. w okolicy głównie on wykonywał nowoczesne okna, dlatego miał wielu uczniów, którzy chcieli nauczyć się fachu. Z wiedzy i porad Majstra korzystali początkujący stolarze. Lubił uczyć, a uczniowie szybko zarażali się od niego pasją. Prócz okien i drzwi wykonywał z drewna m.in. meble, boazerię, trumny (do których szył poduszki), schody, a nawet… narty. Jego wyroby podziwiali nie tylko ludzie z branży, ale przede wszystkim klienci. Gdy Pan Jerzy Kapica jeździł ze swoimi uczniami w góry, ręcznie wykonane narty robiły ogromne wrażenie na pozostałych turystach, którzy chcieli je na stoku od razu  kupić. Pan Jerzy był doskonale znany wśród lokalnej społeczności. Pewnego razu, z okazji dożynek, zaprezentował ręcznie wykonany samochód z drewna, napędzany silnikiem. Pojazd przypominał kajak o wymiarach: 2 m długości, 70 cm szerokości i 50 cm wysokości. Koła były wykonane z drewna, a zębatki spawane samodzielnie przez Majstra.

W latach 80. i 90. zakład Pana Jerzego Kapicy produkował już 300 okien miesięcznie. Czas oczekiwania na okna wynosił wówczas 2-3 lata.

Spotkania w Grodzisku i w Zawadzkiem

W czasie tegorocznych uroczystości w Grodzisku i Zawadzkiem przybliżyliśmy sylwetkę Pana Jerzego Kapicy pracownikom, którzy nie mieli okazji go poznać. Wyświetlona została prezentacja, której narratorem był sam Majster. Następnie przyszła pora na prezenty. Zależało nam na tym, by stanowiły one nawiązanie do stolarstwa i wywołały przyjemne wspomnienia. Jubilat otrzymał skrzynię z upominkami – 30-centymetrową, drewnianą figurką św. Józefa (patrona stolarzy) z Częstochowy oraz czekoladkami przypominającymi zardzewiałe narzędzia. Skrzynię narzędziową wykonano na wymiar. Umieszczono na niej tabliczkę znamionową (nawiązującą do zamiłowania Pana Jerzego Kapicy do mechaniki). Na tabliczce znalazły się dane (imię, nazwisko, imiona dzieci i wnuków) oraz największe osiągnięcia Pana Jerzego Kapicy. Były Szef otrzymał także dyplom uznania. Wisienką na torcie był prezent od dzieci Pana Jerzego – odnowiony mercedes, z którym wiąże się ciekawa historia. 

Podarowany podczas uroczystości mercedes był niegdyś marzeniem Pana Jerzego. Pojechał kiedyś po niego aż do Niemiec. Był to pierwszy model samochodu ciężarowego, jaki pojawił się w firmie. Oryginalny samochód był pomarańczowy, ale przemalowano go na niebiesko. Jako prezent urodzinowy wręczono taki sam model, odnowiony w około 80%. Części sprowadzono z Europy, a nadkole tylne z Afryki. Renowacja pojazdu trwała 1,5 roku. Sugerowano się wytycznymi Pana Jerzego – np. liczba sęków miała odpowiadać za wysoką jakość paki. Samochód symbolicznie wręczono p. Jerzemu, a następnie będzie również służył do transportu okien, tak jak kiedyś.

Przyszłość firmy Kapica

Dzięki ciężkiej pracy i pasji Pana Jerzego firma Kapica jest dzisiaj jednym z liderów na rynku europejskim. W ciągu ostatnich lat jej oferta poszerzona została o stolarkę z PVC i aluminium. W latach 2015–2018 nastąpiła gwałtowna automatyzacja. W zakładzie działają m.in. wysokowydajne maszyny marki SCHIRMER. Dowodem na sukces firmy jest stale rosnące grono partnerów handlowych. Nie zapomnieliśmy też o klientach. To właśnie dla nich otwieramy nowe, ekskluzywne salony, w których można obejrzeć produkty, porozmawiać ze specjalistami i uzyskać kompleksowe doradztwo.

Pomimo automatyzacji produkcji i licznych sukcesów na arenie międzynarodowej firma Kapica pozostała firmą rodzinną. Od 1994 roku zarządza nią syn Pana Jerzego, Roman Kapica, który od małego uczestniczył w działalności. Czerpiąc wzór z wartości, którymi kierował się w pracy jego ojciec, zadbał nie tylko o wysoką jakość produkowanej stolarki, ale też o wizerunek firmy. Dziś zajmuje się przede wszystkim marketingiem i inwestycjami. Pani Halina Ochwat, córka Pana Jerzego, zajmuje się księgowością. Drugi syn, Pan Krzysztof Kapica, odpowiedzialny jest za sprawy techniczne i budowlane. Dzięki Panu Jerzemu firma Kapica stale się rozwija i obecnie zatrudnia ponad 330 Pracowników.

Aktualności

Urodziny Majstra, Pana Jerzego Kapicy

Polecamy także na blogu
Firma Kapica z kolejną nominacją – Menedżer Roku Opolszczyzny 2023
02-05-2023
Prezes Firmy Kapica, Roman Kapica, został wyróżniony kolejną ważną nominacją w kategorii duże firmy podczas finałowej gali konkursu Menedżer Roku Opolszczyzny 2023. Ta nominacja jest wyrazem uznania dla osiągnięć firmy Kapica oraz potwierdza jej silną pozycję na rynku.
Jaka powinna być optymalna temperatura w domu? 
02-05-2023
Właściwa temperatura w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu i zdrowia. Niezależnie od pory roku, odpowiednia temperatura wewnętrzna sprzyja lepszemu samopoczuciu, a także może pomóc w zmniejszeniu rachunków za energię. Optymalna temperatura różni się w zależności od pomieszczenia i jego funkcji.  Jaka powinna być temperatura w mieszkaniu? W salonie,…
Nowość od firmy Kapica dla wymagających inwestorów. Sprawdź, czym są konstrukcje aluminiowe dla dużych obiektów
02-05-2023
Z dumą przedstawiamy innowacyjne rozwiązania w kategorii konstrukcji aluminiowych, skoncentrowane na dużych obiektach. Jednym z naszych ostatnich tego typu projektów jest Hotel Hygge w Opolu. Ta realizacja stanowi doskonałe case study dla klientów, którzy rozważają wykorzystanie tego typu technologii w swoich inwestycjach.
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? 
02-05-2023
Wejście do Twojego domu to jego wizytówka, a wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych to inwestycja, która zapewni bezpieczeństwo, komfort i styl na lata. Drzwi zewnętrzne muszą nie tylko dobrze wyglądać, ale także spełniać wysokie wymagania techniczne. W tym artykule omówimy, jakie cechy powinna mieć wysokiej jakości stolarka drzwiowa oraz przedstawimy różne…
Jak wyciszyć pokój? Sprawdź nasze porady 
02-05-2023
Hałas z ulicy, głośne sąsiedztwo czy nawet dźwięki dobiegające z innych pomieszczeń mogą wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego stosowanie dobrych praktyk wyciszania pokojów to must have w nowoczesnych mieszkaniach. W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie wyciszyć pomieszczenie, aby cieszyć się spokojem.  Wygłuszenie a wyciszenie pokoju – różnice  Zanim…
Firma Kapica z kolejną nagrodą na koncie! Rozwijamy się z Wami i dla Was
02-05-2023
Uroczysta gala XXI edycji konkursu Opolskiej Nagrody Jakości już za nami. Podczas wydarzenia rozstrzygnięto także XVII edycję konkursu Znakomity Przywódca. Dla firmy Kapica był to ważny dzień, bo jedna z prestiżowych nagród trafiła w ręce naszego prezesa, Romana Kapicy.
Jak wyregulować drzwi PVC? Krok po kroku
02-05-2023
Drzwi PVC cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją wytrzymałość, przystępność cenową oraz doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Jednak nawet najlepsze drzwi z czasem mogą wymagać regulacji, zwłaszcza jeśli zauważysz trudności w ich zamykaniu lub otwieraniu, a także, gdy pojawią się szczeliny przepuszczające zimne powietrze. W tym artykule pokażemy…
Jak uszczelnić drzwi balkonowe?
02-05-2023
Nieszczelne drzwi balkonowe to nie tylko uciążliwy hałas z zewnątrz, ale także przeciągi, wychłodzenie pomieszczenia i straty ciepła. Na szczęście problem ten można łatwo rozwiązać. Prawidłowe uszczelnienie drzwi balkonowych jest kluczowe dla utrzymania komfortu cieplnego i akustycznego w Twoim domu. Z tego kompleksowego poradnika dowiesz się, jak skutecznie uszczelnić drzwi…
Wymiana okien w starym domu – praktyczne wskazówki
02-05-2023
Wymiana okien w starym domu to inwestycja, która może znacząco poprawić komfort mieszkańców i wpłynąć na efektywność energetyczną budynku. Stare okna często są nieszczelne, co prowadzi do strat ciepła i wyższych rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo nowe okna mogą poprawić estetykę budynku oraz zwiększyć jego wartość rynkową. W niniejszym artykule przedstawiamy…
Prawidłowy montaż okien – jak powinien wyglądać?
02-05-2023
Dobra instalacja okien odpowiada nie tylko za ich prawidłowe działanie, ale też  efektywność energetyczną domu i komfort życia mieszkańców. Odpowiednio zamontowane okna są kluczowym warunkiem utrzymania odpowiedniej temperatury i wilgotności. W znacznym stopniu przyczyniają się też do redukcji hałasu dobiegającego z zewnątrz. Jak powinien przebiegać taki montaż? Na czym polega…