29 marca 2023 roku świętowaliśmy 80. urodziny Pana Jerzego Kapicy – cenionego Majstra i byłego Szefa naszej firmy. W pierwszej połowie dnia odbyło się spotkanie w zakładzie w Grodzisku. Popołudniem zebraliśmy się w firmie w Zawadzkiem. Uroczystość była wyrazem wdzięczności za wieloletnie zaangażowanie i nieoceniony wkład w rozwój firmy.

Jerzy Kapica – kontynuator tradycji i wizjoner

Historia Pana Jerzego Kapicy to historia człowieka pracy i sukcesu. Nasz były Szef od dziecka uczył się fachu u swojego ojca, Juliusza Kapicy. Choć wydawało się, że jego przyszłość musi być związana ze stolarstwem, początkowo chciał zostać mechanikiem. Zainteresowanie drewnem wzięło jednak górę, a Pan Jerzy ukończył szkołę zawodową z tytułem czeladnika stolarstwa. W 1966 roku przejął firmę po swoim ojcu. Dwa lata później zdobył tytuł mistrza. Pomimo szerokiej wiedzy i dużego zaangażowania musiał mierzyć się w wieloma problemami. Zawsze starał się oferować najwyższą jakość i wyprzedzać konkurencję. W latach 70. i 80. zakładów stolarskich było mało. Zakład Pana Jerzego Kapicy był jedynym, w którym oferowano okna panoramiczne i okna z szybą zespoloną. Majster wykonywał zlecenia dla szkół, firm oraz osób prywatnych.

Działalność Pana Jerzego Kapicy

Pan Jerzy Kapica od zawsze kompleksowo podchodził do swojej działalności. Był zarówno szefem oraz wykonawcą, jak i nauczycielem. Majster wykonywał okna od podstaw – w trudnych czasach samodzielnie wybierał w lesie drzewa, które nadawały się na stolarkę. Samodzielnie skonstruował też całą linię produkcyjną (8 frezarek i 4 czopiarki). Ponadto zbudował dwie suszarnie drewna, postawił nowy tartak i stworzył prasę do klejenia drewna (klejonki), z którego powstawały okna i drzwi. 

Etos pracy Pana Jerzego Kapicy i jego podejście do klienta mogą być stawiane za niedościgniony wzór. W latach 80. i 90. w okolicy głównie on wykonywał nowoczesne okna, dlatego miał wielu uczniów, którzy chcieli nauczyć się fachu. Z wiedzy i porad Majstra korzystali początkujący stolarze. Lubił uczyć, a uczniowie szybko zarażali się od niego pasją. Prócz okien i drzwi wykonywał z drewna m.in. meble, boazerię, trumny (do których szył poduszki), schody, a nawet… narty. Jego wyroby podziwiali nie tylko ludzie z branży, ale przede wszystkim klienci. Gdy Pan Jerzy Kapica jeździł ze swoimi uczniami w góry, ręcznie wykonane narty robiły ogromne wrażenie na pozostałych turystach, którzy chcieli je na stoku od razu  kupić. Pan Jerzy był doskonale znany wśród lokalnej społeczności. Pewnego razu, z okazji dożynek, zaprezentował ręcznie wykonany samochód z drewna, napędzany silnikiem. Pojazd przypominał kajak o wymiarach: 2 m długości, 70 cm szerokości i 50 cm wysokości. Koła były wykonane z drewna, a zębatki spawane samodzielnie przez Majstra.

W latach 80. i 90. zakład Pana Jerzego Kapicy produkował już 300 okien miesięcznie. Czas oczekiwania na okna wynosił wówczas 2-3 lata.

Spotkania w Grodzisku i w Zawadzkiem

W czasie tegorocznych uroczystości w Grodzisku i Zawadzkiem przybliżyliśmy sylwetkę Pana Jerzego Kapicy pracownikom, którzy nie mieli okazji go poznać. Wyświetlona została prezentacja, której narratorem był sam Majster. Następnie przyszła pora na prezenty. Zależało nam na tym, by stanowiły one nawiązanie do stolarstwa i wywołały przyjemne wspomnienia. Jubilat otrzymał skrzynię z upominkami – 30-centymetrową, drewnianą figurką św. Józefa (patrona stolarzy) z Częstochowy oraz czekoladkami przypominającymi zardzewiałe narzędzia. Skrzynię narzędziową wykonano na wymiar. Umieszczono na niej tabliczkę znamionową (nawiązującą do zamiłowania Pana Jerzego Kapicy do mechaniki). Na tabliczce znalazły się dane (imię, nazwisko, imiona dzieci i wnuków) oraz największe osiągnięcia Pana Jerzego Kapicy. Były Szef otrzymał także dyplom uznania. Wisienką na torcie był prezent od dzieci Pana Jerzego – odnowiony mercedes, z którym wiąże się ciekawa historia. 

Podarowany podczas uroczystości mercedes był niegdyś marzeniem Pana Jerzego. Pojechał kiedyś po niego aż do Niemiec. Był to pierwszy model samochodu ciężarowego, jaki pojawił się w firmie. Oryginalny samochód był pomarańczowy, ale przemalowano go na niebiesko. Jako prezent urodzinowy wręczono taki sam model, odnowiony w około 80%. Części sprowadzono z Europy, a nadkole tylne z Afryki. Renowacja pojazdu trwała 1,5 roku. Sugerowano się wytycznymi Pana Jerzego – np. liczba sęków miała odpowiadać za wysoką jakość paki. Samochód symbolicznie wręczono p. Jerzemu, a następnie będzie również służył do transportu okien, tak jak kiedyś.

Przyszłość firmy Kapica

Dzięki ciężkiej pracy i pasji Pana Jerzego firma Kapica jest dzisiaj jednym z liderów na rynku europejskim. W ciągu ostatnich lat jej oferta poszerzona została o stolarkę z PVC i aluminium. W latach 2015–2018 nastąpiła gwałtowna automatyzacja. W zakładzie działają m.in. wysokowydajne maszyny marki SCHIRMER. Dowodem na sukces firmy jest stale rosnące grono partnerów handlowych. Nie zapomnieliśmy też o klientach. To właśnie dla nich otwieramy nowe, ekskluzywne salony, w których można obejrzeć produkty, porozmawiać ze specjalistami i uzyskać kompleksowe doradztwo.

Pomimo automatyzacji produkcji i licznych sukcesów na arenie międzynarodowej firma Kapica pozostała firmą rodzinną. Od 1994 roku zarządza nią syn Pana Jerzego, Roman Kapica, który od małego uczestniczył w działalności. Czerpiąc wzór z wartości, którymi kierował się w pracy jego ojciec, zadbał nie tylko o wysoką jakość produkowanej stolarki, ale też o wizerunek firmy. Dziś zajmuje się przede wszystkim marketingiem i inwestycjami. Pani Halina Ochwat, córka Pana Jerzego, zajmuje się księgowością. Drugi syn, Pan Krzysztof Kapica, odpowiedzialny jest za sprawy techniczne i budowlane. Dzięki Panu Jerzemu firma Kapica stale się rozwija i obecnie zatrudnia ponad 330 Pracowników.

Aktualności

Urodziny Majstra, Pana Jerzego Kapicy

Polecamy także na blogu
Co wpływa na cenę rolet zewnętrznych?
02-05-2023
Rolety zewnętrzne to bardzo funkcjonalny element wielu budynków. Decyzja o ich zakupie może stanowić inwestycję w komfort, bezpieczeństwo, a nawet efektywność energetyczną domu. Jednakże, rolety zewnętrzne do dodatkowy koszt przy budowie domu. Jednak warto go ponieść, biorąc pod uwagę korzyści, jakie zapewniają rolety zewnętrzne. Cena za m2 rolety jest uzależniona…
Podsumowanie Roku 2023 w firmie Kapica
02-05-2023
W urokliwej atmosferze łaziskiej restauracji Urban, 21 grudnia 2023 roku, pracownicy firmy Kapica zgromadzili się na uroczystym spotkaniu, zamykającym rok pełen wyzwań i sukcesów. Zarząd tradycyjnie zorganizował to wydarzenie jako wyjątkową okazję do podsumowań, planowania przyszłości oraz uhonorowania zaangażowanych pracowników.
Jakie cechy powinien mieć dobry producent drzwi wejściowych?
02-05-2023
Rynek pęka w szwach, a producentów drzwi wejściowych wciąż przybywa. Właściwy wybór w tej kwestii jest jednak bardzo ważny, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo i komfort domownikom. O czym warto pamiętać? Czym powinien cechować się producent drzwi wejściowych?
Nowoczesne parapety wewnętrzne od firmy Kapica – poznaj możliwości i zalety rozwiązania
02-05-2023
Już na wczesnym etapie budowy domu powinniśmy wybrać nowoczesne parapety wewnętrzne, aby pasowały do wnętrza i spełniały wszystkie swoje najważniejsze funkcje. Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak trwałość, estetyka czy bezpieczeństwo. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zabierz Dziecko na Górnika – Świąteczny wyjazd Kapica
02-05-2023
Firma Kapica, sponsor Górnika Zabrze, zorganizowała niezapomniany świąteczny wyjazd dla swoich pracowników, a przede wszystkim ich dzieci, na jubileuszowy mecz z Wartą Poznań, który odbył się z okazji 75-lecia klubu Górnik Zabrze. Wybór pracowników, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w tym wyjątkowym wyjeździe, odbył się poprzez konkurs, w którym wzięło udział ponad 40 osób. Spośród licznych zgłoszeń wybrano 7 szczęśliwców, którzy wraz z swoimi dziećmi wyruszyli na stadion, aby wspólnie świętować jubileusz klubu.
Okna winchester czy złoty dąb – różnice i dobór pod kolor elewacji
02-05-2023
Okna PCV w okleinach drewnopodobnych to propozycja, która cieszy się niesłabnącym uznaniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nowoczesne okleiny stosowane w oknach są niezwykle odporne na odbarwienia i odkształcenia, nawet pod wpływem wysokich temperatur. Dwie najpopularniejsze opcje to okna winchester i złoty dąb.
Uszczelki okienne – co warto wiedzieć o konserwacji i wymianie?
02-05-2023
Uszczelki w oknach i drzwiach odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu komfortu termicznego i akustycznego domów oraz obiektów komercyjnych. Są one odpowiedzialne za zapewnienie szczelności, która chroni wnętrza przed zimnem, wilgocią czy hałasem z zewnątrz. Jeżeli nie będzie się ich czyścić i konserwować za pomocą specjalnych środków szybko staną się twarde i popękane, co znacznie obniży ich funkcjonalność.
Szare okna i systemy przesuwne – 4 powody wyboru takiego koloru stolarki
02-05-2023
Szare okna i systemy przesuwne zyskują na popularności wśród właścicieli domów i projektantów wnętrz. Ten subtelny, ale wyrafinowany kolor stolarki okiennej ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to doskonały wybór dla każdego rodzaju nieruchomości. Oto cztery główne powody, dla których warto rozważyć szare okna i systemy przesuwne.
5 powodów, dla których warto zdecydować się na system przesuwny PVC
02-05-2023
Systemy przesuwne PVC są już od wielu lat chętnie wybierane przez Inwestorów. Są doceniane także przez projektantów i architektów. Znajdują zastosowanie w nowo budowanych obiektach, a także w modernizowanych budynkach. Dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC? Co stoi za ich popularnością? Poznajmy 5 powodów przemawiających za tym rozwiązaniem.
Ponad 100 osób na otwarciu salonu Kapica w Tarnowskich Górach!
02-05-2023
Dnia 25 listopada zainaugurowaliśmy otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w nowej, lepszej lokalizacji. To duże wydarzenie nie tylko dla naszej firmy, ale również dla naszych klientów, partnerów i lokalnej społeczności.