29 marca 2023 roku świętowaliśmy 80. urodziny Pana Jerzego Kapicy – cenionego Majstra i byłego Szefa naszej firmy. W pierwszej połowie dnia odbyło się spotkanie w zakładzie w Grodzisku. Popołudniem zebraliśmy się w firmie w Zawadzkiem. Uroczystość była wyrazem wdzięczności za wieloletnie zaangażowanie i nieoceniony wkład w rozwój firmy.

Jerzy Kapica – kontynuator tradycji i wizjoner

Historia Pana Jerzego Kapicy to historia człowieka pracy i sukcesu. Nasz były Szef od dziecka uczył się fachu u swojego ojca, Juliusza Kapicy. Choć wydawało się, że jego przyszłość musi być związana ze stolarstwem, początkowo chciał zostać mechanikiem. Zainteresowanie drewnem wzięło jednak górę, a Pan Jerzy ukończył szkołę zawodową z tytułem czeladnika stolarstwa. W 1966 roku przejął firmę po swoim ojcu. Dwa lata później zdobył tytuł mistrza. Pomimo szerokiej wiedzy i dużego zaangażowania musiał mierzyć się w wieloma problemami. Zawsze starał się oferować najwyższą jakość i wyprzedzać konkurencję. W latach 70. i 80. zakładów stolarskich było mało. Zakład Pana Jerzego Kapicy był jedynym, w którym oferowano okna panoramiczne i okna z szybą zespoloną. Majster wykonywał zlecenia dla szkół, firm oraz osób prywatnych.

Działalność Pana Jerzego Kapicy

Pan Jerzy Kapica od zawsze kompleksowo podchodził do swojej działalności. Był zarówno szefem oraz wykonawcą, jak i nauczycielem. Majster wykonywał okna od podstaw – w trudnych czasach samodzielnie wybierał w lesie drzewa, które nadawały się na stolarkę. Samodzielnie skonstruował też całą linię produkcyjną (8 frezarek i 4 czopiarki). Ponadto zbudował dwie suszarnie drewna, postawił nowy tartak i stworzył prasę do klejenia drewna (klejonki), z którego powstawały okna i drzwi. 

Etos pracy Pana Jerzego Kapicy i jego podejście do klienta mogą być stawiane za niedościgniony wzór. W latach 80. i 90. w okolicy głównie on wykonywał nowoczesne okna, dlatego miał wielu uczniów, którzy chcieli nauczyć się fachu. Z wiedzy i porad Majstra korzystali początkujący stolarze. Lubił uczyć, a uczniowie szybko zarażali się od niego pasją. Prócz okien i drzwi wykonywał z drewna m.in. meble, boazerię, trumny (do których szył poduszki), schody, a nawet… narty. Jego wyroby podziwiali nie tylko ludzie z branży, ale przede wszystkim klienci. Gdy Pan Jerzy Kapica jeździł ze swoimi uczniami w góry, ręcznie wykonane narty robiły ogromne wrażenie na pozostałych turystach, którzy chcieli je na stoku od razu  kupić. Pan Jerzy był doskonale znany wśród lokalnej społeczności. Pewnego razu, z okazji dożynek, zaprezentował ręcznie wykonany samochód z drewna, napędzany silnikiem. Pojazd przypominał kajak o wymiarach: 2 m długości, 70 cm szerokości i 50 cm wysokości. Koła były wykonane z drewna, a zębatki spawane samodzielnie przez Majstra.

W latach 80. i 90. zakład Pana Jerzego Kapicy produkował już 300 okien miesięcznie. Czas oczekiwania na okna wynosił wówczas 2-3 lata.

Spotkania w Grodzisku i w Zawadzkiem

W czasie tegorocznych uroczystości w Grodzisku i Zawadzkiem przybliżyliśmy sylwetkę Pana Jerzego Kapicy pracownikom, którzy nie mieli okazji go poznać. Wyświetlona została prezentacja, której narratorem był sam Majster. Następnie przyszła pora na prezenty. Zależało nam na tym, by stanowiły one nawiązanie do stolarstwa i wywołały przyjemne wspomnienia. Jubilat otrzymał skrzynię z upominkami – 30-centymetrową, drewnianą figurką św. Józefa (patrona stolarzy) z Częstochowy oraz czekoladkami przypominającymi zardzewiałe narzędzia. Skrzynię narzędziową wykonano na wymiar. Umieszczono na niej tabliczkę znamionową (nawiązującą do zamiłowania Pana Jerzego Kapicy do mechaniki). Na tabliczce znalazły się dane (imię, nazwisko, imiona dzieci i wnuków) oraz największe osiągnięcia Pana Jerzego Kapicy. Były Szef otrzymał także dyplom uznania. Wisienką na torcie był prezent od dzieci Pana Jerzego – odnowiony mercedes, z którym wiąże się ciekawa historia. 

Podarowany podczas uroczystości mercedes był niegdyś marzeniem Pana Jerzego. Pojechał kiedyś po niego aż do Niemiec. Był to pierwszy model samochodu ciężarowego, jaki pojawił się w firmie. Oryginalny samochód był pomarańczowy, ale przemalowano go na niebiesko. Jako prezent urodzinowy wręczono taki sam model, odnowiony w około 80%. Części sprowadzono z Europy, a nadkole tylne z Afryki. Renowacja pojazdu trwała 1,5 roku. Sugerowano się wytycznymi Pana Jerzego – np. liczba sęków miała odpowiadać za wysoką jakość paki. Samochód symbolicznie wręczono p. Jerzemu, a następnie będzie również służył do transportu okien, tak jak kiedyś.

Przyszłość firmy Kapica

Dzięki ciężkiej pracy i pasji Pana Jerzego firma Kapica jest dzisiaj jednym z liderów na rynku europejskim. W ciągu ostatnich lat jej oferta poszerzona została o stolarkę z PVC i aluminium. W latach 2015–2018 nastąpiła gwałtowna automatyzacja. W zakładzie działają m.in. wysokowydajne maszyny marki SCHIRMER. Dowodem na sukces firmy jest stale rosnące grono partnerów handlowych. Nie zapomnieliśmy też o klientach. To właśnie dla nich otwieramy nowe, ekskluzywne salony, w których można obejrzeć produkty, porozmawiać ze specjalistami i uzyskać kompleksowe doradztwo.

Pomimo automatyzacji produkcji i licznych sukcesów na arenie międzynarodowej firma Kapica pozostała firmą rodzinną. Od 1994 roku zarządza nią syn Pana Jerzego, Roman Kapica, który od małego uczestniczył w działalności. Czerpiąc wzór z wartości, którymi kierował się w pracy jego ojciec, zadbał nie tylko o wysoką jakość produkowanej stolarki, ale też o wizerunek firmy. Dziś zajmuje się przede wszystkim marketingiem i inwestycjami. Pani Halina Ochwat, córka Pana Jerzego, zajmuje się księgowością. Drugi syn, Pan Krzysztof Kapica, odpowiedzialny jest za sprawy techniczne i budowlane. Dzięki Panu Jerzemu firma Kapica stale się rozwija i obecnie zatrudnia ponad 330 Pracowników.

Aktualności

Urodziny Majstra, Pana Jerzego Kapicy

Polecamy także na blogu
Wymiana bramy garażowej segmentowej – o czym pamiętać, aby uniknąć błędów?
02-05-2023
Brama garażowa pozostaje niedoceniona, dopóki na jaw nie wyjdą problemy. Niewłaściwie zamontowana brama garażowa segmentowa może stać się źródłem wielu niedogodności – od zacinania się podczas otwierania i zamykania, przez utratę ciepła z powodu nieszczelności, aż po obniżenie poziomu bezpieczeństwa całego domu. Właśnie dlatego wymiana bramy garażowej to zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy.
5 zalet moskitier ramkowych
02-05-2023
Wraz z nadejściem cieplejszych dni rozpoczyna się sezon na najlepsze pomysły i rozwiązania, jak poradzić sobie z uciążliwymi owadami. Jedni preferują krótkotrwałe rozwiązania DIY lub różnego rodzaju środki chemiczne, inni stawiają na profesjonalne narzędzia. Ta ostatnia opcja jest zdecydowanie najlepsza, gdyż jest nieinwazyjna zarówno dla ludzi, jak i owadów. Mowa w tym przypadku o moskitierze ramkowej, która poza tym, że oszczędza małe stworzenia oraz zdrowie domowników, ma znacznie więcej zalet.
Wybór drzwi wejściowych – 5 kluczowych aspektów
02-05-2023
Drzwi wejściowe to nie tylko pierwszy element naszego domu, który widzą goście. To również nasza pierwsza linia obrony przed intruzami i warunkami atmosferycznymi. Dlatego wybór odpowiedniej stolarki o najwyższych standardach jest kluczowy. Poznaj 5 aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych.
Jak wybrać bramę garażową segmentową?
02-05-2023
Budujesz nowy garaż lub planujesz modernizację starego? Jeżeli tak, prawdopodobnie stoisz przed niełatwym wyzwaniem – wyborem bramy. Na pewno słyszałeś o bramie garażowej segmentowej, bo to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością klientów. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy o bramach segmentowych oraz poznasz argumenty przemawiające za ich wyborem.
Działo się! Relacja z pikniku dla pracowników firmy Kapica
02-05-2023
Była zabawa, emocje i mnóstwo atrakcji. Tak można podsumować piknik rodzinno-sportowy, na którym firma Kapica miała przyjemność gościć swoich pracowników. Podobnie jak w poprzednim roku wydarzenie zyskało spore zainteresowanie. Bardzo się cieszymy, że znów mogliśmy wszyscy spotkać się i miło spędzić czas.
Drzwi PVC retro czy drzwi PVC modern – co i kiedy wybrać?
02-05-2023
Wybór odpowiednich drzwi dla domu jest niezwykle ważny, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Na rynku dostępne są różne modele, charakteryzujące się odmiennymi parametrami technicznymi. To samo można powiedzieć o stylu oraz wzornictwie drzwi zewnętrznych PVC. Kiedy wybrać retro drzwi PVC modern, a kiedy retro?
Demontaż i wymiana okien – co warto wiedzieć?
02-05-2023
Wymiana okien to jedna z kluczowych kwestii, gdy chce się poprawić komfort i efektywność energetyczną domu. Wiele osób zwleka jednak z decyzją o remoncie, gdyż obawia się czasochłonnej pracy. Niemniej wymiana stolarki bez uszkodzenia elewacji jest jak najbardziej możliwa i może przebiec szybko, sprawnie i tanio. Tanio, ponieważ na okna można uzyskać dofinansowanie. Sprawdź, co koniecznie musisz wiedzieć przed demontażem okna.
Nowa hala, nowe możliwości. Kapica uruchamia kolejny zakład
02-05-2023
W ubiegłym roku informowaliśmy o nowym zakładzie w Zawadzkiem przy ulicy Strzeleckiej i obiecywaliśmy, że wkrótce będziemy mogli poszczycić się kolejną halą, umożliwiającą produkcję jeszcze większej liczby okien i drzwi. Nie pozostajemy gołosłowni. To dla nas wspaniałe rozpoczęcie lata. Prace w nowym obiekcie ruszyły 26.06.2023 roku, pierwsze wysyłki zrealizowaliśmy już 01.07.2023.
Jakie okna zapewnią ochronę przed hałasem?
02-05-2023
Hałas może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego warto zainwestować w rozwiązania, które pomogą nam stworzyć spokojne i ciche środowisko w naszym domu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie hałasu z zewnątrz jest wybór odpowiednich okien. Dobrej jakości stolarka może znacznie zmniejszyć poziom hałasu dochodzącego do wnętrza domu, tworząc komfortowe warunki do pracy i odpoczynku. Jak wybrać wysokiej jakości produkty z optymalnym współczynnikiem Rw?
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat drzwi zewnętrznych z PVC
02-05-2023
Zastanawiasz się nad wyborem drzwi zewnętrznych do swojego domu? Zdecydowanie jest to jeden z kluczowych elementów, który wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale również na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Bez względu na to, czy zamierzasz kupić drzwi wejściowe PVC, aluminiowe lub tarasowe wskazujemy 5 kluczowych kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę.