29 marca 2023 roku świętowaliśmy 80. urodziny Pana Jerzego Kapicy – cenionego Majstra i byłego Szefa naszej firmy. W pierwszej połowie dnia odbyło się spotkanie w zakładzie w Grodzisku. Popołudniem zebraliśmy się w firmie w Zawadzkiem. Uroczystość była wyrazem wdzięczności za wieloletnie zaangażowanie i nieoceniony wkład w rozwój firmy.

Jerzy Kapica – kontynuator tradycji i wizjoner

Historia Pana Jerzego Kapicy to historia człowieka pracy i sukcesu. Nasz były Szef od dziecka uczył się fachu u swojego ojca, Juliusza Kapicy. Choć wydawało się, że jego przyszłość musi być związana ze stolarstwem, początkowo chciał zostać mechanikiem. Zainteresowanie drewnem wzięło jednak górę, a Pan Jerzy ukończył szkołę zawodową z tytułem czeladnika stolarstwa. W 1966 roku przejął firmę po swoim ojcu. Dwa lata później zdobył tytuł mistrza. Pomimo szerokiej wiedzy i dużego zaangażowania musiał mierzyć się w wieloma problemami. Zawsze starał się oferować najwyższą jakość i wyprzedzać konkurencję. W latach 70. i 80. zakładów stolarskich było mało. Zakład Pana Jerzego Kapicy był jedynym, w którym oferowano okna panoramiczne i okna z szybą zespoloną. Majster wykonywał zlecenia dla szkół, firm oraz osób prywatnych.

Działalność Pana Jerzego Kapicy

Pan Jerzy Kapica od zawsze kompleksowo podchodził do swojej działalności. Był zarówno szefem oraz wykonawcą, jak i nauczycielem. Majster wykonywał okna od podstaw – w trudnych czasach samodzielnie wybierał w lesie drzewa, które nadawały się na stolarkę. Samodzielnie skonstruował też całą linię produkcyjną (8 frezarek i 4 czopiarki). Ponadto zbudował dwie suszarnie drewna, postawił nowy tartak i stworzył prasę do klejenia drewna (klejonki), z którego powstawały okna i drzwi. 

Etos pracy Pana Jerzego Kapicy i jego podejście do klienta mogą być stawiane za niedościgniony wzór. W latach 80. i 90. w okolicy głównie on wykonywał nowoczesne okna, dlatego miał wielu uczniów, którzy chcieli nauczyć się fachu. Z wiedzy i porad Majstra korzystali początkujący stolarze. Lubił uczyć, a uczniowie szybko zarażali się od niego pasją. Prócz okien i drzwi wykonywał z drewna m.in. meble, boazerię, trumny (do których szył poduszki), schody, a nawet… narty. Jego wyroby podziwiali nie tylko ludzie z branży, ale przede wszystkim klienci. Gdy Pan Jerzy Kapica jeździł ze swoimi uczniami w góry, ręcznie wykonane narty robiły ogromne wrażenie na pozostałych turystach, którzy chcieli je na stoku od razu  kupić. Pan Jerzy był doskonale znany wśród lokalnej społeczności. Pewnego razu, z okazji dożynek, zaprezentował ręcznie wykonany samochód z drewna, napędzany silnikiem. Pojazd przypominał kajak o wymiarach: 2 m długości, 70 cm szerokości i 50 cm wysokości. Koła były wykonane z drewna, a zębatki spawane samodzielnie przez Majstra.

W latach 80. i 90. zakład Pana Jerzego Kapicy produkował już 300 okien miesięcznie. Czas oczekiwania na okna wynosił wówczas 2-3 lata.

Spotkania w Grodzisku i w Zawadzkiem

W czasie tegorocznych uroczystości w Grodzisku i Zawadzkiem przybliżyliśmy sylwetkę Pana Jerzego Kapicy pracownikom, którzy nie mieli okazji go poznać. Wyświetlona została prezentacja, której narratorem był sam Majster. Następnie przyszła pora na prezenty. Zależało nam na tym, by stanowiły one nawiązanie do stolarstwa i wywołały przyjemne wspomnienia. Jubilat otrzymał skrzynię z upominkami – 30-centymetrową, drewnianą figurką św. Józefa (patrona stolarzy) z Częstochowy oraz czekoladkami przypominającymi zardzewiałe narzędzia. Skrzynię narzędziową wykonano na wymiar. Umieszczono na niej tabliczkę znamionową (nawiązującą do zamiłowania Pana Jerzego Kapicy do mechaniki). Na tabliczce znalazły się dane (imię, nazwisko, imiona dzieci i wnuków) oraz największe osiągnięcia Pana Jerzego Kapicy. Były Szef otrzymał także dyplom uznania. Wisienką na torcie był prezent od dzieci Pana Jerzego – odnowiony mercedes, z którym wiąże się ciekawa historia. 

Podarowany podczas uroczystości mercedes był niegdyś marzeniem Pana Jerzego. Pojechał kiedyś po niego aż do Niemiec. Był to pierwszy model samochodu ciężarowego, jaki pojawił się w firmie. Oryginalny samochód był pomarańczowy, ale przemalowano go na niebiesko. Jako prezent urodzinowy wręczono taki sam model, odnowiony w około 80%. Części sprowadzono z Europy, a nadkole tylne z Afryki. Renowacja pojazdu trwała 1,5 roku. Sugerowano się wytycznymi Pana Jerzego – np. liczba sęków miała odpowiadać za wysoką jakość paki. Samochód symbolicznie wręczono p. Jerzemu, a następnie będzie również służył do transportu okien, tak jak kiedyś.

Przyszłość firmy Kapica

Dzięki ciężkiej pracy i pasji Pana Jerzego firma Kapica jest dzisiaj jednym z liderów na rynku europejskim. W ciągu ostatnich lat jej oferta poszerzona została o stolarkę z PVC i aluminium. W latach 2015–2018 nastąpiła gwałtowna automatyzacja. W zakładzie działają m.in. wysokowydajne maszyny marki SCHIRMER. Dowodem na sukces firmy jest stale rosnące grono partnerów handlowych. Nie zapomnieliśmy też o klientach. To właśnie dla nich otwieramy nowe, ekskluzywne salony, w których można obejrzeć produkty, porozmawiać ze specjalistami i uzyskać kompleksowe doradztwo.

Pomimo automatyzacji produkcji i licznych sukcesów na arenie międzynarodowej firma Kapica pozostała firmą rodzinną. Od 1994 roku zarządza nią syn Pana Jerzego, Roman Kapica, który od małego uczestniczył w działalności. Czerpiąc wzór z wartości, którymi kierował się w pracy jego ojciec, zadbał nie tylko o wysoką jakość produkowanej stolarki, ale też o wizerunek firmy. Dziś zajmuje się przede wszystkim marketingiem i inwestycjami. Pani Halina Ochwat, córka Pana Jerzego, zajmuje się księgowością. Drugi syn, Pan Krzysztof Kapica, odpowiedzialny jest za sprawy techniczne i budowlane. Dzięki Panu Jerzemu firma Kapica stale się rozwija i obecnie zatrudnia ponad 330 Pracowników.

Aktualności

Urodziny Majstra, Pana Jerzego Kapicy

Polecamy także na blogu
Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC?
02-05-2023
Niezależnie od tego, czy za oknami jest kojąca zieleń, czy tętniące życiem miasto – inwestorzy coraz częściej chcą, aby granica między wnętrzem domu, a jego otoczeniem była jak najmniej widoczna. Dzięki temu można uzyskać poczucie przestrzeni i niekrępowania. Jeśli zależy Ci na osiągnięciu takiego efektu, doskonałym wyborem będą systemy przesuwne wykonane z PVC. Wystarczy lekko je popchnąć, aby w niezakłócony sposób swobodnie przemieszczać się pomiędzy pokojami a tarasem lub ogrodem. W naszym artykule podpowiadamy, kiedy i dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC.
Okna PVC złoty dąb – jaka elewacja i parapety będą pasowały najlepiej?
02-05-2023
Do niedawna białe okna PVC były najpopularniejsze. Ich neutralny kolor pasuje do większości elewacji, a na rynku trudno było znaleźć inne możliwości. Dziś jest ich znacznie więcej, a najnowsze trendy skłaniają inwestorów do wyboru modeli z kolorowymi ramami. W ofercie firmy Kapica dostępne są ramy okienne o różnym wykończeniu. Dzięki temu można je dopasować do indywidualnych projektów budynków. Jeśli planujesz zainstalować okna PVC w kolorze złoty dąb, sprawdź jaka elewacja i parapety będą z nimi najlepiej współgrać.
Zostań partnerem biznesowym firmy Kapica. Ta współpraca Ci się opłaci!
02-05-2023
Szukasz wyjątkowej okazji do nawiązania strategicznego partnerstwa biznesowego? Firma Kapica otworzyła swoje podwoje dla nowych partnerów biznesowych. Nie czekaj! Ta współpraca przyniesie Ci wiele profitów i zwiększy rozpoznawalność Twojej marki na rynku. Przyjrzyj się naszej ofercie i dowiedz się, jak możesz zostać partnerem firmy Kapica.
Specjalny Laur Ziemi Strzeleckiej 2022 dla Romana Kapicy
02-05-2023
Laury Ziemi Strzeleckiej to jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie, podczas którego nagradzane są osoby, stowarzyszenia i firmy, wyróżniające się w dziedzinie biznesu oraz w życiu społecznym i kulturalnym. W tym roku Laury Ziemi Strzeleckiej 2022 trafiły do wielu zasłużonych osób, a wśród nich znalazł się Roman Kapica.
Okno w sypialni – możliwości i wybór 
02-05-2023
Sypialnia pełni w domu szczególną funkcję – można zrelaksować się w niej po ciężkim dniu. Komfort jej użytkowników zależy w dużej mierze od aranżacji pomieszczenia. O oknach w sypialni warto pomyśleć już na etapie projektowania domu – przedostają się przez nie światło, powietrze, a także dźwięki z otoczenia. Wszystkie te czynniki mają wpływ na jakość snu. Jakie okno w sypialni sprawdzi się najlepiej? W artykule przybliżamy dostępne możliwości! 
Parapety zewnętrzne aluminiowe czy kamienne? Co i kiedy wybrać?
02-05-2023
Parapety zewnętrzne to elementy wykończenia, które podkreślają charakter domu. Ich wybór powinien być podyktowany zarówno względami estetycznymi, jak i funkcjonalnością. Nie tylko stanowią ozdobę elewacji, ale też pełnią istotne funkcje ochronne – zapobiegają przedostawaniu się wody opadowej pod obramowanie okna i zwiększają izolacyjność budynku. Przed podjęciem decyzji o zakupie parapetów zewnętrznych warto zapoznać się z ich parametrami technicznymi. 
Wybór i zastosowanie systemów przesuwnych aluminiowych
02-05-2023
Drzwi przesuwne na taras to rozwiązanie funkcjonalne i efektowne. Wielkogabarytowe konstrukcje ułatwiają przechodzenie pomiędzy pomieszczeniem a ogrodem i wpuszczają do wnętrz dużą ilość światła słonecznego. Zastanawiasz się nad inwestycją w system przesuwny z aluminium? Sprawdź, co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji! 
Kapica Sport Challenge 2023!
02-05-2023
Ruszamy z kolejną edycją Kapica Sport Challenge. Pomysł na firmowe zawody sportowe zrodził się w 2019 roku. W spontanicznie zorganizowanym wyzwaniu wzięło wówczas udział zaledwie kilka osób. Druga edycja Kapica Sport Challenge (2020/2021) zwróciła uwagę już około pięćdziesięciu uczestników. W zeszłym roku w rywalizacji uczestniczyło ponad stu pracowników naszej firmy! Ze względu na duże zainteresowanie postanowiliśmy kontynuować ten projekt. Tegorocznym uczestnikom życzymy wytrwałości i szczęścia!
Nowy salon w Rybniku już otwarty!
02-05-2023
Z przyjemnością informujemy, że 25 marca otwarty został nowy salon firmy Kapica w Rybniku przy ulicy Wodzisławskiej 14. Od teraz możemy być jeszcze bliżej naszych klientów!
Szkolenie techniczne i nowe produkty w ofercie firmy Kapica
02-05-2023
10 marca 2023 roku, w salonie firmowym w Opolu, odbyło się szkolenie dotyczące nowości w zakresie systemów aluminiowych. Za organizację odpowiadał Dział Sprzedaży Systemów Aluminiowych, a spotkanie poprowadził Pan Marcin Żyrek, Kierownik Zakładu Produkcji Konstrukcji Aluminiowych. Uczestnikami szkolenia byli pracownicy firmy Kapica. W trakcie spotkania mieliśmy okazję zapoznać się z najnowszymi innowacjami i poszerzyliśmy wiedzę na temat aktualnej oferty. Omówiliśmy też problemy, jakie zauważają handlowcy podczas obsługi klientów.