Prace wykończeniowe i remontowe bywają trudne i wymagające. Bardzo łatwo podczas nich o uszkodzenie lub zabrudzenie elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto pomyśleć o zabezpieczeniu wszystkich wartościowych sprzętów, mebli, a także stolarki okiennej. Dokładne zasłonięcie okien pozwoli uniknąć nieestetycznych zabrudzeń. Jest też kluczowe dla zachowania funkcjonalności stolarki. Przypadkowe uszkodzenie może spowodować trwałe zniszczenie mechanizmów niezbędnych do prawidłowego działania okna. Zagrożeniem są nie tylko tynki, wylewki, kleje czy farba do malowania ścian. Stanowi je również kurz, który osadza się na powierzchniach podczas wykonywanych prac. Jak zabezpieczyć okna przed remontem, aby zachować ich idealny wygląd i funkcjonalność? Podpowiadamy!

Okna a remont – czy malowanie i inne prace wykończeniowe zagrażają stolarce okiennej?

Podczas prac remontowych w pomieszczeniach panuje zwykle duża wilgotność. To dlatego, że woda stanowi nieodłączny składnik zapraw, tynków i wylewek. Należy więc pamiętać o regularnym odprowadzaniu nagromadzonej we wnętrzach wilgoci na zewnątrz obiektu. By to zrobić, wystarczy często wietrzyć pomieszczenia, w których przeprowadzany jest remont. W przeciwnym razie można doprowadzić do poważnych uszkodzeń okien oraz konstrukcji budynku. Brak wietrzenia może sprawić, że we wrębie skrzydła skondensuje się para wodna, co często skutkuje pojawieniem się rdzy na okuciach. Aby dowiedzieć się więcej o rodzajach okuć i ich znaczeniu, przeczytaj tekst Okucia okienne – rodzaje, rola i wybór.

Jak zabezpieczyć okna przed tynkowaniem?

Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie okien – zwłaszcza jeśli prace remontowe obejmować będą tynkowanie. Tynki z gipsu i cementu w połączeniu z wilgocią mogą trwale uszkodzić powłokę okuć, doprowadzając do powstania korozji. Na takie zniszczenie narażone są zarówno uniwersalne okna PVC, jak i okna aluminiowe. By go uniknąć, należy dokładnie zabezpieczyć okna oraz okucia, wykorzystując folię i taśmę malarską. To zdecydowanie najprostszy i najtańszy sposób na zachowanie okien w nienaruszonym stanie przez cały okres prac remontowych. Dobrze sprawdzi się też przezroczysta folia typu stretch, o odpowiedniej grubości. 

Jak zabezpieczyć okna przed malowaniem?

Podobnie jak tynkowanie, malowanie ścian należy do szczególnie ryzykownych etapów prac wykończeniowych. Farba może spowodować nie tylko nieestetyczne i trudne do usunięcia zabrudzenia, ale też trwałe uszkodzenie ramy okna. Jak zabezpieczyć okna przed malowaniem? Do zasłonięcia stolarki wykorzystuje się te same produkty, które chronią przed szkodliwym działaniem tynku, tj. folię i taśmę malarską. Są one powszechnie dostępne w sklepach budowlanych. Taśma do zabezpieczenia okien musi być prawidłowo użyta. Należy starannie okleić nią wszystkie elementy, których nie chcemy zabrudzić podczas malowania. Folia do zabezpieczenia okien pozwoli szybko i wygodnie zasłonić całą ich powierzchnię i tym samym uniknąć ryzyka jej zachlapania.

O czym należy pamiętać? 6 praktycznych wskazówek

Nawet niewielkie drobinki kurzu lub pyłu mogą niekorzystanie wpłynąć na funkcjonowanie stolarki, a tym samym przysporzyć inwestorom wielu problemów i niepotrzebnych kosztów. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia ram okiennych i okuć, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. 

  1. Zabezpieczając okna, zwróć szczególną uwagę na zawiasy i okucia. To właśnie one są najbardziej podatne na uszkodzenie podczas remontu. 
  2. Zdemontuj osłonki okuć wykonane z tworzywa. 
  3. Do osłonięcia okien od strony zewnętrznej użyj folii odpornej na czynniki atmosferyczne. 
  4. Wszelkie zabrudzenia, jakie zauważysz w trakcie prac, usuwaj natychmiast!
  5. W czasie remontu unikaj korzystania z okien HST. Jeśli ekipa remontowa musi mieć dostęp do szerokiego przejścia, powinna zabezpieczyć próg drzwi, a przed każdym zamknięciem okna usuwać drobiny piasku, cementu i innych zanieczyszczeń.
  6. Zdemontuj klamki, zostawiając tylko jedną, by zachować możliwość wietrzenia pomieszczenia. O tym, dlaczego jest ono ważne, przeczytasz w artykule Wietrzenie mieszkania a zdrowie – dlaczego świeże powietrze jest istotne?

Czyszczenie okien po remoncie – jak to zrobić?

Nawet jeśli prawidłowo zabezpieczyłeś okna przed remontem, podczas intensywnych prac mogło dojść do powstania zabrudzeń. Na oknach prawdopodobnie osadził się nieestetyczny kurz bądź pył, powstały w trakcie wiercenia. Warto przejść do czyszczenia brudnych powierzchni jak najszybciej. Konieczne jest dokładne umycie okien wodą z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego, np. mydła lub płynu do mycia naczyń. Niezalecane jest używanie silnych detergentów, które mogą wykazywać zbyt agresywne działanie na materiał wykonania okien i okuć. Do mycia należy użyć delikatnej ściereczki (np. z mikrofibry) lub gąbki. Unikaj stosowania akcesoriów, które mogą porysować powierzchnię okna. Dokładne wyczyszczenie stolarki po remoncie pozwoli pozbyć się nie tylko ewentualnych zabrudzeń z farby czy zaprawy, ale też szkodliwych związków chemicznych, które są nieodłącznym elementem wykonywania prac wykończeniowych.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Jak zabezpieczyć okna przed remontem – 6 praktycznych wskazówek

Polecamy także na blogu
Czy i kiedy warto zdecydować się na drzwi aluminiowe?
28-11-2022
Aluminium doskonale wpisuje się we współczesne trendy architektoniczne. Można to zauważyć zwłaszcza na rynku stolarki drzwiowej. Drzwi zewnętrzne aluminiowe stają się coraz popularniejszym wyborem. Decydują się na nie szczególnie ci, którym zależy na nowoczesnym designie budynku. Doskonale pasują do obiektów utrzymanych w surowym, industrialnym stylu, ale ich liczne zalety i uniwersalny charakter sprawiają, że wybierane są też do klasycznych projektów. Często można zobaczyć je w budynkach użyteczności publicznej oraz obiektach firmowych i przemysłowych – czyli tych, które są intensywnie eksploatowane. Drzwi aluminiowe prezentują się estetycznie i elegancko, a ponadto cechują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. To właśnie dlatego stały się ważnym elementem współczesnego budownictwa, chętnie wykorzystywanym przez architektów, inwestorów i właścicieli nieruchomości.
Jak zabezpieczyć okna na budowie? To warto wiedzieć!
28-11-2022
Podczas budowy nieruchomości dochodzi do wielu nieprzewidzianych sytuacji. Niektóre z nich są nieszkodliwe, inne mogą inwestorów sporo kosztować. Dlatego warto zapobiegać zdarzeniom losowym i dobrze przygotowywać się do zaplanowanych prac budowlanych. Pozwoli to doprowadzić budowę do końca bez nadmiernego stresu.
Jak usunąć naklejkę z szyby? Proste i sprawdzone sposoby
28-11-2022
Naklejki – fantastyczna ozdoba, która czasem sprawia niemałe problemy. O tym, jak uciążliwe może być ich usunięcie, wiedzą z pewnością wszyscy rodzice. Problem przybiera na sile w okresie świątecznym, kiedy nalepkami ozdabiamy nasze meble czy okna. Gwiazdki, renifery i płatki śniegu wyglądają pięknie. Jeśli jednak ozdób nie zdejmiemy z szyby prawidłowo, na oknie pozostaną nieestetyczne ślady.
Firma Kapica w Koalicji Termomodernizacji
28-11-2022
Mamy przyjemność ogłosić, że firma Kapica dołączyła do Koalicji Termomodernizacji – zespołu ekspertów z wieloletnim doświadczeniem, doskonale znających rynek budowlany. Podczas webinarium, które odbyło się 1 grudnia 2022 roku, poznaliśmy założenia i szczegóły inicjatywy. Głównym celem koalicji jest pomoc w zdobywaniu nowych klientów dzięki programom finansowania okien i drzwi.
Prezentacja nowych produktów Schüco
28-11-2022
17 i 18 listopada w siedzibie firmy Kapica w Zawadzkiem odbyła się prezentacja nowych produktów marki Schüco. Akcja zorganizowana została w ramach Polymer Partner Days. Wzięli w niej udział pracownicy naszej firmy. Z przyjemnością dzielimy się szczegółami spotkania!
Nasze okna spełniają normy czystego powietrza
28-11-2022
Wszyscy, którzy chcą wymienić okna na nowoczesną i energooszczędną stolarkę, mogą uzyskać wsparcie finansowe dzięki ogólnopolskiemu programowi Czyste Powietrze. Program dotyczy wymiany okien i drzwi zewnętrznych, docieplenia budynków, a także wymiany źródła ciepła oraz obejmuje kompleksowe prace termomodernizacyjne.
Steruj domem z aplikacji, czyli Exalus Home System w ofercie firmy Kapica
28-11-2022
Firma Kapica wprowadza do swojej oferty Exalus Home System, dzięki któremu można łatwo sterować światłem, roletami i innymi urządzeniami elektrycznymi z dowolnego miejsca na świecie.
Jakie parapety wewnętrzne wybrać do ciemnych okien – możliwości i wybór
28-11-2022
Parapet wewnętrzny zwykle stanowi drobny element wystroju, który nie sprawia wrażenia niezbędnego. W rzeczywistości pełni jednak bardzo ważne funkcje. Parapet zabezpiecza oraz ukrywa kaloryfery, chroni ściany w pomieszczeniach przed przedostającą się przez okno wilgocią oraz kieruje rozgrzane powietrze do wnętrza mieszkania. Dodatkowo stanowi istotny element dekoracyjny. W zależności od konstrukcji oraz dokładnego umiejscowienia może wpłynąć na komfort korzystania z wnętrza.
Wady i zalety żaluzji fasadowych, które warto znać
28-11-2022
Firma Kapica od kilkudziesięciu lat tworzy profesjonalne systemy stolarki okienno-drzwiowej. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, oferuje też dodatkowe rozwiązania, których zastosowanie podnosi komfort codziennego życia. Dużą popularność w ostatnich latach zyskały żaluzje fasadowe. Ich zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem obiektu. Żaluzje fasadowe mają też umożliwiać łatwą i wygodną regulację dopływu światła. By produkty spełniały wszystkie oczekiwania klientów, firma Kapica współpracuje wyłącznie z wiodącymi producentami. Dzięki temu żaluzje wyróżniają się wysoką jakością, precyzją wykonania i funkcjonalnością. Idealnie sprawdzają się jako elementy wyposażenia obiektu z dużymi przeszkleniami. Jakie są wady i zalety żaluzji fasadowych? Czy nadają się do montażu na każdym budynku? Na jaki ich rodzaj warto się zdecydować?
Wymiana drzwi wejściowych – kiedy to zrobić i co warto wiedzieć?
28-11-2022
Drzwi wejściowe chronią wnętrze domu przed czynnikami zewnętrznymi i zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Aby dobrze pełniły swoje funkcje, muszą być odpowiednio zamontowane. Montaż drzwi wejściowych najlepiej zlecić profesjonalistom – biorą oni pod uwagę wiele czynników i dopasowują rodzaj projektu do specyfiki budynku. Nawet najlepiej zamontowane drzwi mogą jednak z czasem wymagać wymiany. Kiedy wymienić drzwi zewnętrzne? Ile to kosztuje? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.