Prace wykończeniowe i remontowe bywają trudne i wymagające. Bardzo łatwo podczas nich o uszkodzenie lub zabrudzenie elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto pomyśleć o zabezpieczeniu wszystkich wartościowych sprzętów, mebli, a także stolarki okiennej. Dokładne zasłonięcie okien pozwoli uniknąć nieestetycznych zabrudzeń. Jest też kluczowe dla zachowania funkcjonalności stolarki. Przypadkowe uszkodzenie może spowodować trwałe zniszczenie mechanizmów niezbędnych do prawidłowego działania okna. Zagrożeniem są nie tylko tynki, wylewki, kleje czy farba do malowania ścian. Stanowi je również kurz, który osadza się na powierzchniach podczas wykonywanych prac. Jak zabezpieczyć okna przed remontem, aby zachować ich idealny wygląd i funkcjonalność? Podpowiadamy!

Okna a remont – czy malowanie i inne prace wykończeniowe zagrażają stolarce okiennej?

Podczas prac remontowych w pomieszczeniach panuje zwykle duża wilgotność. To dlatego, że woda stanowi nieodłączny składnik zapraw, tynków i wylewek. Należy więc pamiętać o regularnym odprowadzaniu nagromadzonej we wnętrzach wilgoci na zewnątrz obiektu. By to zrobić, wystarczy często wietrzyć pomieszczenia, w których przeprowadzany jest remont. W przeciwnym razie można doprowadzić do poważnych uszkodzeń okien oraz konstrukcji budynku. Brak wietrzenia może sprawić, że we wrębie skrzydła skondensuje się para wodna, co często skutkuje pojawieniem się rdzy na okuciach. Aby dowiedzieć się więcej o rodzajach okuć i ich znaczeniu, przeczytaj tekst Okucia okienne – rodzaje, rola i wybór.

Jak zabezpieczyć okna przed tynkowaniem?

Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie okien – zwłaszcza jeśli prace remontowe obejmować będą tynkowanie. Tynki z gipsu i cementu w połączeniu z wilgocią mogą trwale uszkodzić powłokę okuć, doprowadzając do powstania korozji. Na takie zniszczenie narażone są zarówno uniwersalne okna PVC, jak i okna aluminiowe. By go uniknąć, należy dokładnie zabezpieczyć okna oraz okucia, wykorzystując folię i taśmę malarską. To zdecydowanie najprostszy i najtańszy sposób na zachowanie okien w nienaruszonym stanie przez cały okres prac remontowych. Dobrze sprawdzi się też przezroczysta folia typu stretch, o odpowiedniej grubości. 

Jak zabezpieczyć okna przed malowaniem?

Podobnie jak tynkowanie, malowanie ścian należy do szczególnie ryzykownych etapów prac wykończeniowych. Farba może spowodować nie tylko nieestetyczne i trudne do usunięcia zabrudzenia, ale też trwałe uszkodzenie ramy okna. Jak zabezpieczyć okna przed malowaniem? Do zasłonięcia stolarki wykorzystuje się te same produkty, które chronią przed szkodliwym działaniem tynku, tj. folię i taśmę malarską. Są one powszechnie dostępne w sklepach budowlanych. Taśma do zabezpieczenia okien musi być prawidłowo użyta. Należy starannie okleić nią wszystkie elementy, których nie chcemy zabrudzić podczas malowania. Folia do zabezpieczenia okien pozwoli szybko i wygodnie zasłonić całą ich powierzchnię i tym samym uniknąć ryzyka jej zachlapania.

O czym należy pamiętać? 6 praktycznych wskazówek

Nawet niewielkie drobinki kurzu lub pyłu mogą niekorzystanie wpłynąć na funkcjonowanie stolarki, a tym samym przysporzyć inwestorom wielu problemów i niepotrzebnych kosztów. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia ram okiennych i okuć, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. 

  1. Zabezpieczając okna, zwróć szczególną uwagę na zawiasy i okucia. To właśnie one są najbardziej podatne na uszkodzenie podczas remontu. 
  2. Zdemontuj osłonki okuć wykonane z tworzywa. 
  3. Do osłonięcia okien od strony zewnętrznej użyj folii odpornej na czynniki atmosferyczne. 
  4. Wszelkie zabrudzenia, jakie zauważysz w trakcie prac, usuwaj natychmiast!
  5. W czasie remontu unikaj korzystania z okien HST. Jeśli ekipa remontowa musi mieć dostęp do szerokiego przejścia, powinna zabezpieczyć próg drzwi, a przed każdym zamknięciem okna usuwać drobiny piasku, cementu i innych zanieczyszczeń.
  6. Zdemontuj klamki, zostawiając tylko jedną, by zachować możliwość wietrzenia pomieszczenia. O tym, dlaczego jest ono ważne, przeczytasz w artykule Wietrzenie mieszkania a zdrowie – dlaczego świeże powietrze jest istotne?

Czyszczenie okien po remoncie – jak to zrobić?

Nawet jeśli prawidłowo zabezpieczyłeś okna przed remontem, podczas intensywnych prac mogło dojść do powstania zabrudzeń. Na oknach prawdopodobnie osadził się nieestetyczny kurz bądź pył, powstały w trakcie wiercenia. Warto przejść do czyszczenia brudnych powierzchni jak najszybciej. Konieczne jest dokładne umycie okien wodą z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego, np. mydła lub płynu do mycia naczyń. Niezalecane jest używanie silnych detergentów, które mogą wykazywać zbyt agresywne działanie na materiał wykonania okien i okuć. Do mycia należy użyć delikatnej ściereczki (np. z mikrofibry) lub gąbki. Unikaj stosowania akcesoriów, które mogą porysować powierzchnię okna. Dokładne wyczyszczenie stolarki po remoncie pozwoli pozbyć się nie tylko ewentualnych zabrudzeń z farby czy zaprawy, ale też szkodliwych związków chemicznych, które są nieodłącznym elementem wykonywania prac wykończeniowych.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Jak zabezpieczyć okna przed remontem – 6 praktycznych wskazówek

Polecamy także na blogu
Co wpływa na cenę rolet zewnętrznych?
28-11-2022
Rolety zewnętrzne to bardzo funkcjonalny element wielu budynków. Decyzja o ich zakupie może stanowić inwestycję w komfort, bezpieczeństwo, a nawet efektywność energetyczną domu. Jednakże, rolety zewnętrzne do dodatkowy koszt przy budowie domu. Jednak warto go ponieść, biorąc pod uwagę korzyści, jakie zapewniają rolety zewnętrzne. Cena za m2 rolety jest uzależniona…
Podsumowanie Roku 2023 w firmie Kapica
28-11-2022
W urokliwej atmosferze łaziskiej restauracji Urban, 21 grudnia 2023 roku, pracownicy firmy Kapica zgromadzili się na uroczystym spotkaniu, zamykającym rok pełen wyzwań i sukcesów. Zarząd tradycyjnie zorganizował to wydarzenie jako wyjątkową okazję do podsumowań, planowania przyszłości oraz uhonorowania zaangażowanych pracowników.
Jakie cechy powinien mieć dobry producent drzwi wejściowych?
28-11-2022
Rynek pęka w szwach, a producentów drzwi wejściowych wciąż przybywa. Właściwy wybór w tej kwestii jest jednak bardzo ważny, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo i komfort domownikom. O czym warto pamiętać? Czym powinien cechować się producent drzwi wejściowych?
Nowoczesne parapety wewnętrzne od firmy Kapica – poznaj możliwości i zalety rozwiązania
28-11-2022
Już na wczesnym etapie budowy domu powinniśmy wybrać nowoczesne parapety wewnętrzne, aby pasowały do wnętrza i spełniały wszystkie swoje najważniejsze funkcje. Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak trwałość, estetyka czy bezpieczeństwo. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zabierz Dziecko na Górnika – Świąteczny wyjazd Kapica
28-11-2022
Firma Kapica, sponsor Górnika Zabrze, zorganizowała niezapomniany świąteczny wyjazd dla swoich pracowników, a przede wszystkim ich dzieci, na jubileuszowy mecz z Wartą Poznań, który odbył się z okazji 75-lecia klubu Górnik Zabrze. Wybór pracowników, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w tym wyjątkowym wyjeździe, odbył się poprzez konkurs, w którym wzięło udział ponad 40 osób. Spośród licznych zgłoszeń wybrano 7 szczęśliwców, którzy wraz z swoimi dziećmi wyruszyli na stadion, aby wspólnie świętować jubileusz klubu.
Okna winchester czy złoty dąb – różnice i dobór pod kolor elewacji
28-11-2022
Okna PCV w okleinach drewnopodobnych to propozycja, która cieszy się niesłabnącym uznaniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nowoczesne okleiny stosowane w oknach są niezwykle odporne na odbarwienia i odkształcenia, nawet pod wpływem wysokich temperatur. Dwie najpopularniejsze opcje to okna winchester i złoty dąb.
Uszczelki okienne – co warto wiedzieć o konserwacji i wymianie?
28-11-2022
Uszczelki w oknach i drzwiach odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu komfortu termicznego i akustycznego domów oraz obiektów komercyjnych. Są one odpowiedzialne za zapewnienie szczelności, która chroni wnętrza przed zimnem, wilgocią czy hałasem z zewnątrz. Jeżeli nie będzie się ich czyścić i konserwować za pomocą specjalnych środków szybko staną się twarde i popękane, co znacznie obniży ich funkcjonalność.
Szare okna i systemy przesuwne – 4 powody wyboru takiego koloru stolarki
28-11-2022
Szare okna i systemy przesuwne zyskują na popularności wśród właścicieli domów i projektantów wnętrz. Ten subtelny, ale wyrafinowany kolor stolarki okiennej ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to doskonały wybór dla każdego rodzaju nieruchomości. Oto cztery główne powody, dla których warto rozważyć szare okna i systemy przesuwne.
5 powodów, dla których warto zdecydować się na system przesuwny PVC
28-11-2022
Systemy przesuwne PVC są już od wielu lat chętnie wybierane przez Inwestorów. Są doceniane także przez projektantów i architektów. Znajdują zastosowanie w nowo budowanych obiektach, a także w modernizowanych budynkach. Dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC? Co stoi za ich popularnością? Poznajmy 5 powodów przemawiających za tym rozwiązaniem.
Ponad 100 osób na otwarciu salonu Kapica w Tarnowskich Górach!
28-11-2022
Dnia 25 listopada zainaugurowaliśmy otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w nowej, lepszej lokalizacji. To duże wydarzenie nie tylko dla naszej firmy, ale również dla naszych klientów, partnerów i lokalnej społeczności.