Prace wykończeniowe i remontowe bywają trudne i wymagające. Bardzo łatwo podczas nich o uszkodzenie lub zabrudzenie elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto pomyśleć o zabezpieczeniu wszystkich wartościowych sprzętów, mebli, a także stolarki okiennej. Dokładne zasłonięcie okien pozwoli uniknąć nieestetycznych zabrudzeń. Jest też kluczowe dla zachowania funkcjonalności stolarki. Przypadkowe uszkodzenie może spowodować trwałe zniszczenie mechanizmów niezbędnych do prawidłowego działania okna. Zagrożeniem są nie tylko tynki, wylewki, kleje czy farba do malowania ścian. Stanowi je również kurz, który osadza się na powierzchniach podczas wykonywanych prac. Jak zabezpieczyć okna przed remontem, aby zachować ich idealny wygląd i funkcjonalność? Podpowiadamy!

Okna a remont – czy malowanie i inne prace wykończeniowe zagrażają stolarce okiennej?

Podczas prac remontowych w pomieszczeniach panuje zwykle duża wilgotność. To dlatego, że woda stanowi nieodłączny składnik zapraw, tynków i wylewek. Należy więc pamiętać o regularnym odprowadzaniu nagromadzonej we wnętrzach wilgoci na zewnątrz obiektu. By to zrobić, wystarczy często wietrzyć pomieszczenia, w których przeprowadzany jest remont. W przeciwnym razie można doprowadzić do poważnych uszkodzeń okien oraz konstrukcji budynku. Brak wietrzenia może sprawić, że we wrębie skrzydła skondensuje się para wodna, co często skutkuje pojawieniem się rdzy na okuciach. Aby dowiedzieć się więcej o rodzajach okuć i ich znaczeniu, przeczytaj tekst Okucia okienne – rodzaje, rola i wybór.

Jak zabezpieczyć okna przed tynkowaniem?

Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie okien – zwłaszcza jeśli prace remontowe obejmować będą tynkowanie. Tynki z gipsu i cementu w połączeniu z wilgocią mogą trwale uszkodzić powłokę okuć, doprowadzając do powstania korozji. Na takie zniszczenie narażone są zarówno uniwersalne okna PVC, jak i okna aluminiowe. By go uniknąć, należy dokładnie zabezpieczyć okna oraz okucia, wykorzystując folię i taśmę malarską. To zdecydowanie najprostszy i najtańszy sposób na zachowanie okien w nienaruszonym stanie przez cały okres prac remontowych. Dobrze sprawdzi się też przezroczysta folia typu stretch, o odpowiedniej grubości. 

Jak zabezpieczyć okna przed malowaniem?

Podobnie jak tynkowanie, malowanie ścian należy do szczególnie ryzykownych etapów prac wykończeniowych. Farba może spowodować nie tylko nieestetyczne i trudne do usunięcia zabrudzenia, ale też trwałe uszkodzenie ramy okna. Jak zabezpieczyć okna przed malowaniem? Do zasłonięcia stolarki wykorzystuje się te same produkty, które chronią przed szkodliwym działaniem tynku, tj. folię i taśmę malarską. Są one powszechnie dostępne w sklepach budowlanych. Taśma do zabezpieczenia okien musi być prawidłowo użyta. Należy starannie okleić nią wszystkie elementy, których nie chcemy zabrudzić podczas malowania. Folia do zabezpieczenia okien pozwoli szybko i wygodnie zasłonić całą ich powierzchnię i tym samym uniknąć ryzyka jej zachlapania.

O czym należy pamiętać? 6 praktycznych wskazówek

Nawet niewielkie drobinki kurzu lub pyłu mogą niekorzystanie wpłynąć na funkcjonowanie stolarki, a tym samym przysporzyć inwestorom wielu problemów i niepotrzebnych kosztów. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia ram okiennych i okuć, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. 

  1. Zabezpieczając okna, zwróć szczególną uwagę na zawiasy i okucia. To właśnie one są najbardziej podatne na uszkodzenie podczas remontu. 
  2. Zdemontuj osłonki okuć wykonane z tworzywa. 
  3. Do osłonięcia okien od strony zewnętrznej użyj folii odpornej na czynniki atmosferyczne. 
  4. Wszelkie zabrudzenia, jakie zauważysz w trakcie prac, usuwaj natychmiast!
  5. W czasie remontu unikaj korzystania z okien HST. Jeśli ekipa remontowa musi mieć dostęp do szerokiego przejścia, powinna zabezpieczyć próg drzwi, a przed każdym zamknięciem okna usuwać drobiny piasku, cementu i innych zanieczyszczeń.
  6. Zdemontuj klamki, zostawiając tylko jedną, by zachować możliwość wietrzenia pomieszczenia. O tym, dlaczego jest ono ważne, przeczytasz w artykule Wietrzenie mieszkania a zdrowie – dlaczego świeże powietrze jest istotne?

Czyszczenie okien po remoncie – jak to zrobić?

Nawet jeśli prawidłowo zabezpieczyłeś okna przed remontem, podczas intensywnych prac mogło dojść do powstania zabrudzeń. Na oknach prawdopodobnie osadził się nieestetyczny kurz bądź pył, powstały w trakcie wiercenia. Warto przejść do czyszczenia brudnych powierzchni jak najszybciej. Konieczne jest dokładne umycie okien wodą z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego, np. mydła lub płynu do mycia naczyń. Niezalecane jest używanie silnych detergentów, które mogą wykazywać zbyt agresywne działanie na materiał wykonania okien i okuć. Do mycia należy użyć delikatnej ściereczki (np. z mikrofibry) lub gąbki. Unikaj stosowania akcesoriów, które mogą porysować powierzchnię okna. Dokładne wyczyszczenie stolarki po remoncie pozwoli pozbyć się nie tylko ewentualnych zabrudzeń z farby czy zaprawy, ale też szkodliwych związków chemicznych, które są nieodłącznym elementem wykonywania prac wykończeniowych.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Zgoda na newsletter
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Jak zabezpieczyć okna przed remontem – 6 praktycznych wskazówek

Polecamy także na blogu
Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC?
28-11-2022
Niezależnie od tego, czy za oknami jest kojąca zieleń, czy tętniące życiem miasto – inwestorzy coraz częściej chcą, aby granica między wnętrzem domu, a jego otoczeniem była jak najmniej widoczna. Dzięki temu można uzyskać poczucie przestrzeni i niekrępowania. Jeśli zależy Ci na osiągnięciu takiego efektu, doskonałym wyborem będą systemy przesuwne wykonane z PVC. Wystarczy lekko je popchnąć, aby w niezakłócony sposób swobodnie przemieszczać się pomiędzy pokojami a tarasem lub ogrodem. W naszym artykule podpowiadamy, kiedy i dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC.
Okna PVC złoty dąb – jaka elewacja i parapety będą pasowały najlepiej?
28-11-2022
Do niedawna białe okna PVC były najpopularniejsze. Ich neutralny kolor pasuje do większości elewacji, a na rynku trudno było znaleźć inne możliwości. Dziś jest ich znacznie więcej, a najnowsze trendy skłaniają inwestorów do wyboru modeli z kolorowymi ramami. W ofercie firmy Kapica dostępne są ramy okienne o różnym wykończeniu. Dzięki temu można je dopasować do indywidualnych projektów budynków. Jeśli planujesz zainstalować okna PVC w kolorze złoty dąb, sprawdź jaka elewacja i parapety będą z nimi najlepiej współgrać.
Zostań partnerem biznesowym firmy Kapica. Ta współpraca Ci się opłaci!
28-11-2022
Szukasz wyjątkowej okazji do nawiązania strategicznego partnerstwa biznesowego? Firma Kapica otworzyła swoje podwoje dla nowych partnerów biznesowych. Nie czekaj! Ta współpraca przyniesie Ci wiele profitów i zwiększy rozpoznawalność Twojej marki na rynku. Przyjrzyj się naszej ofercie i dowiedz się, jak możesz zostać partnerem firmy Kapica.
Specjalny Laur Ziemi Strzeleckiej 2022 dla Romana Kapicy
28-11-2022
Laury Ziemi Strzeleckiej to jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie, podczas którego nagradzane są osoby, stowarzyszenia i firmy, wyróżniające się w dziedzinie biznesu oraz w życiu społecznym i kulturalnym. W tym roku Laury Ziemi Strzeleckiej 2022 trafiły do wielu zasłużonych osób, a wśród nich znalazł się Roman Kapica.
Urodziny Majstra, Pana Jerzego Kapicy
28-11-2022
29 marca 2023 roku świętowaliśmy 80. urodziny Pana Jerzego Kapicy – cenionego Majstra i byłego Szefa naszej firmy. W pierwszej połowie dnia odbyło się spotkanie w zakładzie w Grodzisku. Popołudniem zebraliśmy się w firmie w Zawadzkiem. Uroczystość była wyrazem wdzięczności za wieloletnie zaangażowanie i nieoceniony wkład w rozwój firmy.
Okno w sypialni – możliwości i wybór 
28-11-2022
Sypialnia pełni w domu szczególną funkcję – można zrelaksować się w niej po ciężkim dniu. Komfort jej użytkowników zależy w dużej mierze od aranżacji pomieszczenia. O oknach w sypialni warto pomyśleć już na etapie projektowania domu – przedostają się przez nie światło, powietrze, a także dźwięki z otoczenia. Wszystkie te czynniki mają wpływ na jakość snu. Jakie okno w sypialni sprawdzi się najlepiej? W artykule przybliżamy dostępne możliwości! 
Parapety zewnętrzne aluminiowe czy kamienne? Co i kiedy wybrać?
28-11-2022
Parapety zewnętrzne to elementy wykończenia, które podkreślają charakter domu. Ich wybór powinien być podyktowany zarówno względami estetycznymi, jak i funkcjonalnością. Nie tylko stanowią ozdobę elewacji, ale też pełnią istotne funkcje ochronne – zapobiegają przedostawaniu się wody opadowej pod obramowanie okna i zwiększają izolacyjność budynku. Przed podjęciem decyzji o zakupie parapetów zewnętrznych warto zapoznać się z ich parametrami technicznymi. 
Wybór i zastosowanie systemów przesuwnych aluminiowych
28-11-2022
Drzwi przesuwne na taras to rozwiązanie funkcjonalne i efektowne. Wielkogabarytowe konstrukcje ułatwiają przechodzenie pomiędzy pomieszczeniem a ogrodem i wpuszczają do wnętrz dużą ilość światła słonecznego. Zastanawiasz się nad inwestycją w system przesuwny z aluminium? Sprawdź, co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji! 
Kapica Sport Challenge 2023!
28-11-2022
Ruszamy z kolejną edycją Kapica Sport Challenge. Pomysł na firmowe zawody sportowe zrodził się w 2019 roku. W spontanicznie zorganizowanym wyzwaniu wzięło wówczas udział zaledwie kilka osób. Druga edycja Kapica Sport Challenge (2020/2021) zwróciła uwagę już około pięćdziesięciu uczestników. W zeszłym roku w rywalizacji uczestniczyło ponad stu pracowników naszej firmy! Ze względu na duże zainteresowanie postanowiliśmy kontynuować ten projekt. Tegorocznym uczestnikom życzymy wytrwałości i szczęścia!
Nowy salon w Rybniku już otwarty!
28-11-2022
Z przyjemnością informujemy, że 25 marca otwarty został nowy salon firmy Kapica w Rybniku przy ulicy Wodzisławskiej 14. Od teraz możemy być jeszcze bliżej naszych klientów!