Pojedyncze szyby to już przeszłość. W nowoczesnych oknach stosuje się tzw. pakiety szybowe, czyli szyby zespolone. Pozwalające one nie tylko zatrzymać we wnętrzu więcej ciepła, ale też zabezpieczyć pomieszczenie przed hałasem z zewnątrz, zniwelować wilgoć i zoptymalizować opłaty za ogrzewanie. Czym są dokładnie i jakie ich rodzaje znajdziemy na rynku?

Na czym polega stosowanie pakietów szybowych?

Okna z pakietem, zamiast pojedynczej szyby, mają zestaw kilku tafli szkła (dwóch, trzech lub czterech). Każda tafla oddzielona jest od reszty ramkami dystansowymi. Powstałe w ten sposób komory producenci wypełniają gazami szlachetnymi (argonem, kryptonem lub ksenonen). Najczęściej stosuje się mieszkankę argonu (90%) i powietrza (10%). Taką konstrukcję zabezpiecza się masą uszczelniającą. Wszystko dla jeszcze lepszej izolacyjności i energooszczędności.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, poznaj 5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat szyb zespolonych.

Jaki pakiet szybowy? Rodzaje i cechy

Przestrzenie międzyszybowe producenci nazywają komorami. Należą do nich również ramka dystansowa, zastosowany gaz szlachetny oraz materiał uszczelniający. Jeśli szyb jest więcej, komór również przybywa. Na rynku dostępne są następujące pakiety:

 • pakiet szybowy jednokomorowy – składający się z dwóch tafli szkła (Float oraz Termofloat), ramki dystansowej oraz gazu szlachetnego argon, wypełniającego komorę pomiędzy szybami
 • pakiet szybowy dwukomorowy – składający się z trzech tafli szkła (1x Float oraz 2x Termofloat), ramek dystansowych oraz gazu szlachetnego argon, wypełniającego dwie komory pomiędzy szybami
 • pakiet szybowy trzykomorowy – składający się z czterech tafli szkła (1x Float oraz 3x Termofloat), ramek dystansowych oraz gazu szlachetnego krypton, wypełniającego trzy komory pomiędzy szybami.

Co sprawia, że pakiety mają dobrą izolacyjność? Liczba szyb ma oczywiście niebagatelne znaczenie, podobnie jak ich jakość oraz zastosowane materiały uszczelniające. Jednak za termoizolacyjność w ogromnej mierze odpowiadają gazy szlachetne, którymi wypełnia się przestrzeń pomiędzy taflami szkła. Cechują się one bardzo wysoką gęstością, dlatego świetnie chronią przed przepuszczalnością i ograniczają straty ciepła.

Nie wiesz, na jaki pakiet się zdecydować? Poznaj wady i zalety okien dwu- i trzyszybowych.

Pakiet szybowy – parametry

Do najważniejszych parametrów, związanych z wyborem pakietu szybowego, należą:

 • U/Ug – współczynnik przenikalności cieplnej dla szyb i pakietów szybowych (im mniejsza wartość współczynnika, tym lepsza izolacyjność)
 • Lt – współczynnik przepuszczalności światła, podawany jako wartość procentowa (informuje, jaka część światła, padającego na szybę zespoloną pod kątem 90°, jest przepuszczana przez szkło)
 • g – współczynnik przepuszczalności promieniowania (informuje, jaka część ciepła słonecznego, padającego na szybę zespoloną, zostaje wpuszczona do wnętrza budynku)
 • Rw – izolacyjność akustyczna (określa, w jakim stopniu szyba sprawdzi się w kwestii redukcji hałasu; izolacyjność akustyczna wyrażona jest w decybelach; im większy współczynnik Rw, tym lepsza izolacja hałasu z zewnątrz).

Korzyści związane z zastosowaniem pakietów szybowych

Zastąpienie szyby jednokomorowej dwukomorową:

 • poprawia izolacyjność termiczną okna
 • korzystnie wpływa na bezpieczeństwo (antywłamaniowe pakiety szybowe utrudniająwypchnięcie szyby ze skrzydła)
 • podnosi dźwiękoszczelność okna (wysoki współczynnik Rw oznacza wysoki poziom tłumienia dźwięków – w pakietach szybowych osiąga się go m.in. dzięki zastosowaniu szkła laminowanego z folią akustyczną)
 • redukuje koszty ogrzewania
 • przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Ciepła ramka

Ważnym elementem pakietów jest ramka dystansowa. Wykorzystanie tzw. ciepłej ramki (wykonanej ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego) poprawia termoizolacyjność okna – może podnieść wartość współczynnika przenikalności cieplnej o nawet 10%!

Podsumowanie

Dla lepszej izolacyjności i komfortu zdecydowanie warto wymienić tradycyjne szyby na nowoczesne pakiety szybowe. Cennik tzw. szyb zespolonych różni się w zależności od producenta czy użytych materiałów. Zastąpienie szyby jednokomorowej dwukomorową wiąże się z dodatkowym kosztem. Warto jednak zdecydować się na taką inwestycję, biorąc pod uwagę redukcję strat ciepła i inne, opisane wyżej, korzyści.

Jeśli interesują Cię wysokiej jakości produkty stolarki PVC, zapoznaj się z ofertą marki Kapica. Znajdziesz w niej pakiety szybowe na wymiar, dopasowane do Twoich potrzeb i specyfiki wnętrza.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Zgoda na newsletter
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Pakiety szybowe – oznaczenia, rodzaje i wszystko, co warto wiedzieć

Polecamy także na blogu
Nowy salon w Rybniku już otwarty!
23-11-2022
Z przyjemnością informujemy, że 25 marca otwarty został nowy salon firmy Kapica w Rybniku przy ulicy Wodzisławskiej 14. Od teraz możemy być jeszcze bliżej naszych klientów!
Szkolenie techniczne i nowe produkty w ofercie firmy Kapica
23-11-2022
10 marca 2023 roku, w salonie firmowym w Opolu, odbyło się szkolenie dotyczące nowości w zakresie systemów aluminiowych. Za organizację odpowiadał Dział Sprzedaży Systemów Aluminiowych, a spotkanie poprowadził Pan Marcin Żyrek, Kierownik Zakładu Produkcji Konstrukcji Aluminiowych. Uczestnikami szkolenia byli pracownicy firmy Kapica. W trakcie spotkania mieliśmy okazję zapoznać się z najnowszymi innowacjami i poszerzyliśmy wiedzę na temat aktualnej oferty. Omówiliśmy też problemy, jakie zauważają handlowcy podczas obsługi klientów.
5 najczęstszych błędów popełnianych w czasie montażu drzwi wejściowych
23-11-2022
Nie bez powodu mówi się, że drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Ich wygląd wpływa na estetykę całej elewacji, a parametry techniczne decydują o komforcie i bezpieczeństwie domowników. Ważne jest, by montaż drzwi zewnętrznych był przeprowadzony z należytą starannością. Monter powinien mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Poznaj najczęstsze błędy przy montażu drzwi zewnętrznych i dowiedz się, jak ich uniknąć!
Firma Kapica jest eko!
23-11-2022
Mamy wielką przyjemność ogłosić, że firma Kapica trzeci rok z rzędu otrzymała certyfikat, który potwierdza nasz realny wpływ na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. W 2022 roku przekazaliśmy do recyklingu aż 395 ton odpadów PVC, co przyczyniło się do zmniejszenia emisji CO2 o 790 ton.
Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co i kiedy wybrać?
23-11-2022
Mało kto decyduje się na projekt domu, w którym nie uwzględniono osłon okiennych. Żaluzje lub rolety pełnią dodatkową funkcję izolacyjną oraz zapewniają domownikom prywatność. Chronią ponadto przed nadmiernym nasłonecznieniem i umożliwiają łatwą regulację dopływu światła. Jaki produkt wybrać? Poznaj wady i zalety nowoczesnych rolet i żaluzji fasadowych!
Jaki dach, elewacja i parapety będą pasowały do antracytowych okien? Porady aranżacyjne
23-11-2022
Jeszcze do niedawna inwestorzy decydowali się niemal wyłącznie na okna w kolorze białym. Dziś coraz więcej osób wybiera modele z ramami w innych odcieniach. Sporą popularność zyskały okna antracytowe. Są doskonałą alternatywą dla modeli z drewna i klasycznych białych okien PVC. To najlepszy wybór, jeśli chcesz urządzić swój dom w nowoczesnym stylu!
Zapraszamy na otwarcie nowego salonu w Rybniku
23-11-2022
Firma Kapica działa na rynku od pierwszej połowy XX wieku. Od tego czasu nasza oferta nieustannie się powiększa, a marka – rozwija. 25 marca otwarty zostanie salon w Rybniku. To kolejne miejsce, w którym będzie można poznać naszą ofertę i zasięgnąć porad specjalistów. Nowa inwestycja jest wynikiem zaufania, którym od lat darzą nas klienci.
II Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Zarządu Firmy Kapica
23-11-2022
Za nami kolejny aktywny dzień w duchu sportowej rywalizacji. 25 lutego, w hali sportowej w Zawadzkiem, odbył się II Turniej Tenisa Stołowego. W wydarzeniu uczestniczyli nasi pracownicy. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzca sięgnął po Puchar Zarządu Firmy Kapica.
Parapety zewnętrzne – wybór i wskazówki montażowe
23-11-2022
Parapety zewnętrzne to elementy, które pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Chociaż ich wybór z pozoru wydaje się prosty, niewłaściwie dobrane i nieodpowiednio zamontowane mogą przyczynić się do zawilgocenia budynku. Jak wybrać i jak osadzić parapety zewnętrzne? Zachęcamy do lektury!
4 powody, dla których warto wybrać bramę garażową segmentową
23-11-2022
Brama garażowa ma duży wpływ na funkcjonalność i estetykę garażu. Wybór odpowiedniego modelu może być przytłaczający – wszystko z powodu coraz większej liczby dostępnych opcji. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się segmentowe bramy garażowe. Czym charakteryzują się te produkty? Czy warto inwestować w konstrukcję segmentową? Poznaj 4 powody, dzięki którym przekonasz się do takiego rozwiązania!