Pojedyncze szyby to już przeszłość. W nowoczesnych oknach stosuje się tzw. pakiety szybowe, czyli szyby zespolone. Pozwalające one nie tylko zatrzymać we wnętrzu więcej ciepła, ale też zabezpieczyć pomieszczenie przed hałasem z zewnątrz, zniwelować wilgoć i zoptymalizować opłaty za ogrzewanie. Czym są dokładnie i jakie ich rodzaje znajdziemy na rynku?

Na czym polega stosowanie pakietów szybowych?

Okna z pakietem, zamiast pojedynczej szyby, mają zestaw kilku tafli szkła (dwóch, trzech lub czterech). Każda tafla oddzielona jest od reszty ramkami dystansowymi. Powstałe w ten sposób komory producenci wypełniają gazami szlachetnymi (argonem, kryptonem lub ksenonen). Najczęściej stosuje się mieszkankę argonu (90%) i powietrza (10%). Taką konstrukcję zabezpiecza się masą uszczelniającą. Wszystko dla jeszcze lepszej izolacyjności i energooszczędności.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, poznaj 5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat szyb zespolonych.

Jaki pakiet szybowy? Rodzaje i cechy

Przestrzenie międzyszybowe producenci nazywają komorami. Należą do nich również ramka dystansowa, zastosowany gaz szlachetny oraz materiał uszczelniający. Jeśli szyb jest więcej, komór również przybywa. Na rynku dostępne są następujące pakiety:

 • pakiet szybowy jednokomorowy – składający się z dwóch tafli szkła (Float oraz Termofloat), ramki dystansowej oraz gazu szlachetnego argon, wypełniającego komorę pomiędzy szybami
 • pakiet szybowy dwukomorowy – składający się z trzech tafli szkła (1x Float oraz 2x Termofloat), ramek dystansowych oraz gazu szlachetnego argon, wypełniającego dwie komory pomiędzy szybami
 • pakiet szybowy trzykomorowy – składający się z czterech tafli szkła (1x Float oraz 3x Termofloat), ramek dystansowych oraz gazu szlachetnego krypton, wypełniającego trzy komory pomiędzy szybami.

Co sprawia, że pakiety mają dobrą izolacyjność? Liczba szyb ma oczywiście niebagatelne znaczenie, podobnie jak ich jakość oraz zastosowane materiały uszczelniające. Jednak za termoizolacyjność w ogromnej mierze odpowiadają gazy szlachetne, którymi wypełnia się przestrzeń pomiędzy taflami szkła. Cechują się one bardzo wysoką gęstością, dlatego świetnie chronią przed przepuszczalnością i ograniczają straty ciepła.

Nie wiesz, na jaki pakiet się zdecydować? Poznaj wady i zalety okien dwu- i trzyszybowych.

Pakiet szybowy – parametry

Do najważniejszych parametrów, związanych z wyborem pakietu szybowego, należą:

 • U/Ug – współczynnik przenikalności cieplnej dla szyb i pakietów szybowych (im mniejsza wartość współczynnika, tym lepsza izolacyjność)
 • Lt – współczynnik przepuszczalności światła, podawany jako wartość procentowa (informuje, jaka część światła, padającego na szybę zespoloną pod kątem 90°, jest przepuszczana przez szkło)
 • g – współczynnik przepuszczalności promieniowania (informuje, jaka część ciepła słonecznego, padającego na szybę zespoloną, zostaje wpuszczona do wnętrza budynku)
 • Rw – izolacyjność akustyczna (określa, w jakim stopniu szyba sprawdzi się w kwestii redukcji hałasu; izolacyjność akustyczna wyrażona jest w decybelach; im większy współczynnik Rw, tym lepsza izolacja hałasu z zewnątrz).

Korzyści związane z zastosowaniem pakietów szybowych

Zastąpienie szyby jednokomorowej dwukomorową:

 • poprawia izolacyjność termiczną okna
 • korzystnie wpływa na bezpieczeństwo (antywłamaniowe pakiety szybowe utrudniająwypchnięcie szyby ze skrzydła)
 • podnosi dźwiękoszczelność okna (wysoki współczynnik Rw oznacza wysoki poziom tłumienia dźwięków – w pakietach szybowych osiąga się go m.in. dzięki zastosowaniu szkła laminowanego z folią akustyczną)
 • redukuje koszty ogrzewania
 • przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Ciepła ramka

Ważnym elementem pakietów jest ramka dystansowa. Wykorzystanie tzw. ciepłej ramki (wykonanej ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego) poprawia termoizolacyjność okna – może podnieść wartość współczynnika przenikalności cieplnej o nawet 10%!

Podsumowanie

Dla lepszej izolacyjności i komfortu zdecydowanie warto wymienić tradycyjne szyby na nowoczesne pakiety szybowe. Cennik tzw. szyb zespolonych różni się w zależności od producenta czy użytych materiałów. Zastąpienie szyby jednokomorowej dwukomorową wiąże się z dodatkowym kosztem. Warto jednak zdecydować się na taką inwestycję, biorąc pod uwagę redukcję strat ciepła i inne, opisane wyżej, korzyści.

Jeśli interesują Cię wysokiej jakości produkty stolarki PVC, zapoznaj się z ofertą marki Kapica. Znajdziesz w niej pakiety szybowe na wymiar, dopasowane do Twoich potrzeb i specyfiki wnętrza.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Pakiety szybowe – oznaczenia, rodzaje i wszystko, co warto wiedzieć

Polecamy także na blogu
Firma Kapica z kolejną nominacją – Menedżer Roku Opolszczyzny 2023
23-11-2022
Prezes Firmy Kapica, Roman Kapica, został wyróżniony kolejną ważną nominacją w kategorii duże firmy podczas finałowej gali konkursu Menedżer Roku Opolszczyzny 2023. Ta nominacja jest wyrazem uznania dla osiągnięć firmy Kapica oraz potwierdza jej silną pozycję na rynku.
Jaka powinna być optymalna temperatura w domu? 
23-11-2022
Właściwa temperatura w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu i zdrowia. Niezależnie od pory roku, odpowiednia temperatura wewnętrzna sprzyja lepszemu samopoczuciu, a także może pomóc w zmniejszeniu rachunków za energię. Optymalna temperatura różni się w zależności od pomieszczenia i jego funkcji.  Jaka powinna być temperatura w mieszkaniu? W salonie,…
Nowość od firmy Kapica dla wymagających inwestorów. Sprawdź, czym są konstrukcje aluminiowe dla dużych obiektów
23-11-2022
Z dumą przedstawiamy innowacyjne rozwiązania w kategorii konstrukcji aluminiowych, skoncentrowane na dużych obiektach. Jednym z naszych ostatnich tego typu projektów jest Hotel Hygge w Opolu. Ta realizacja stanowi doskonałe case study dla klientów, którzy rozważają wykorzystanie tego typu technologii w swoich inwestycjach.
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? 
23-11-2022
Wejście do Twojego domu to jego wizytówka, a wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych to inwestycja, która zapewni bezpieczeństwo, komfort i styl na lata. Drzwi zewnętrzne muszą nie tylko dobrze wyglądać, ale także spełniać wysokie wymagania techniczne. W tym artykule omówimy, jakie cechy powinna mieć wysokiej jakości stolarka drzwiowa oraz przedstawimy różne…
Jak wyciszyć pokój? Sprawdź nasze porady 
23-11-2022
Hałas z ulicy, głośne sąsiedztwo czy nawet dźwięki dobiegające z innych pomieszczeń mogą wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego stosowanie dobrych praktyk wyciszania pokojów to must have w nowoczesnych mieszkaniach. W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie wyciszyć pomieszczenie, aby cieszyć się spokojem.  Wygłuszenie a wyciszenie pokoju – różnice  Zanim…
Firma Kapica z kolejną nagrodą na koncie! Rozwijamy się z Wami i dla Was
23-11-2022
Uroczysta gala XXI edycji konkursu Opolskiej Nagrody Jakości już za nami. Podczas wydarzenia rozstrzygnięto także XVII edycję konkursu Znakomity Przywódca. Dla firmy Kapica był to ważny dzień, bo jedna z prestiżowych nagród trafiła w ręce naszego prezesa, Romana Kapicy.
Jak wyregulować drzwi PVC? Krok po kroku
23-11-2022
Drzwi PVC cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją wytrzymałość, przystępność cenową oraz doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Jednak nawet najlepsze drzwi z czasem mogą wymagać regulacji, zwłaszcza jeśli zauważysz trudności w ich zamykaniu lub otwieraniu, a także, gdy pojawią się szczeliny przepuszczające zimne powietrze. W tym artykule pokażemy…
Jak uszczelnić drzwi balkonowe?
23-11-2022
Nieszczelne drzwi balkonowe to nie tylko uciążliwy hałas z zewnątrz, ale także przeciągi, wychłodzenie pomieszczenia i straty ciepła. Na szczęście problem ten można łatwo rozwiązać. Prawidłowe uszczelnienie drzwi balkonowych jest kluczowe dla utrzymania komfortu cieplnego i akustycznego w Twoim domu. Z tego kompleksowego poradnika dowiesz się, jak skutecznie uszczelnić drzwi…
Wymiana okien w starym domu – praktyczne wskazówki
23-11-2022
Wymiana okien w starym domu to inwestycja, która może znacząco poprawić komfort mieszkańców i wpłynąć na efektywność energetyczną budynku. Stare okna często są nieszczelne, co prowadzi do strat ciepła i wyższych rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo nowe okna mogą poprawić estetykę budynku oraz zwiększyć jego wartość rynkową. W niniejszym artykule przedstawiamy…
Prawidłowy montaż okien – jak powinien wyglądać?
23-11-2022
Dobra instalacja okien odpowiada nie tylko za ich prawidłowe działanie, ale też  efektywność energetyczną domu i komfort życia mieszkańców. Odpowiednio zamontowane okna są kluczowym warunkiem utrzymania odpowiedniej temperatury i wilgotności. W znacznym stopniu przyczyniają się też do redukcji hałasu dobiegającego z zewnątrz. Jak powinien przebiegać taki montaż? Na czym polega…