Pojedyncze szyby to już przeszłość. W nowoczesnych oknach stosuje się tzw. pakiety szybowe, czyli szyby zespolone. Pozwalające one nie tylko zatrzymać we wnętrzu więcej ciepła, ale też zabezpieczyć pomieszczenie przed hałasem z zewnątrz, zniwelować wilgoć i zoptymalizować opłaty za ogrzewanie. Czym są dokładnie i jakie ich rodzaje znajdziemy na rynku?

Na czym polega stosowanie pakietów szybowych?

Okna z pakietem, zamiast pojedynczej szyby, mają zestaw kilku tafli szkła (dwóch, trzech lub czterech). Każda tafla oddzielona jest od reszty ramkami dystansowymi. Powstałe w ten sposób komory producenci wypełniają gazami szlachetnymi (argonem, kryptonem lub ksenonen). Najczęściej stosuje się mieszkankę argonu (90%) i powietrza (10%). Taką konstrukcję zabezpiecza się masą uszczelniającą. Wszystko dla jeszcze lepszej izolacyjności i energooszczędności.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, poznaj 5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat szyb zespolonych.

Jaki pakiet szybowy? Rodzaje i cechy

Przestrzenie międzyszybowe producenci nazywają komorami. Należą do nich również ramka dystansowa, zastosowany gaz szlachetny oraz materiał uszczelniający. Jeśli szyb jest więcej, komór również przybywa. Na rynku dostępne są następujące pakiety:

 • pakiet szybowy jednokomorowy – składający się z dwóch tafli szkła (Float oraz Termofloat), ramki dystansowej oraz gazu szlachetnego argon, wypełniającego komorę pomiędzy szybami
 • pakiet szybowy dwukomorowy – składający się z trzech tafli szkła (1x Float oraz 2x Termofloat), ramek dystansowych oraz gazu szlachetnego argon, wypełniającego dwie komory pomiędzy szybami
 • pakiet szybowy trzykomorowy – składający się z czterech tafli szkła (1x Float oraz 3x Termofloat), ramek dystansowych oraz gazu szlachetnego krypton, wypełniającego trzy komory pomiędzy szybami.

Co sprawia, że pakiety mają dobrą izolacyjność? Liczba szyb ma oczywiście niebagatelne znaczenie, podobnie jak ich jakość oraz zastosowane materiały uszczelniające. Jednak za termoizolacyjność w ogromnej mierze odpowiadają gazy szlachetne, którymi wypełnia się przestrzeń pomiędzy taflami szkła. Cechują się one bardzo wysoką gęstością, dlatego świetnie chronią przed przepuszczalnością i ograniczają straty ciepła.

Nie wiesz, na jaki pakiet się zdecydować? Poznaj wady i zalety okien dwu- i trzyszybowych.

Pakiet szybowy – parametry

Do najważniejszych parametrów, związanych z wyborem pakietu szybowego, należą:

 • U/Ug – współczynnik przenikalności cieplnej dla szyb i pakietów szybowych (im mniejsza wartość współczynnika, tym lepsza izolacyjność)
 • Lt – współczynnik przepuszczalności światła, podawany jako wartość procentowa (informuje, jaka część światła, padającego na szybę zespoloną pod kątem 90°, jest przepuszczana przez szkło)
 • g – współczynnik przepuszczalności promieniowania (informuje, jaka część ciepła słonecznego, padającego na szybę zespoloną, zostaje wpuszczona do wnętrza budynku)
 • Rw – izolacyjność akustyczna (określa, w jakim stopniu szyba sprawdzi się w kwestii redukcji hałasu; izolacyjność akustyczna wyrażona jest w decybelach; im większy współczynnik Rw, tym lepsza izolacja hałasu z zewnątrz).

Korzyści związane z zastosowaniem pakietów szybowych

Zastąpienie szyby jednokomorowej dwukomorową:

 • poprawia izolacyjność termiczną okna
 • korzystnie wpływa na bezpieczeństwo (antywłamaniowe pakiety szybowe utrudniająwypchnięcie szyby ze skrzydła)
 • podnosi dźwiękoszczelność okna (wysoki współczynnik Rw oznacza wysoki poziom tłumienia dźwięków – w pakietach szybowych osiąga się go m.in. dzięki zastosowaniu szkła laminowanego z folią akustyczną)
 • redukuje koszty ogrzewania
 • przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Ciepła ramka

Ważnym elementem pakietów jest ramka dystansowa. Wykorzystanie tzw. ciepłej ramki (wykonanej ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego) poprawia termoizolacyjność okna – może podnieść wartość współczynnika przenikalności cieplnej o nawet 10%!

Podsumowanie

Dla lepszej izolacyjności i komfortu zdecydowanie warto wymienić tradycyjne szyby na nowoczesne pakiety szybowe. Cennik tzw. szyb zespolonych różni się w zależności od producenta czy użytych materiałów. Zastąpienie szyby jednokomorowej dwukomorową wiąże się z dodatkowym kosztem. Warto jednak zdecydować się na taką inwestycję, biorąc pod uwagę redukcję strat ciepła i inne, opisane wyżej, korzyści.

Jeśli interesują Cię wysokiej jakości produkty stolarki PVC, zapoznaj się z ofertą marki Kapica. Znajdziesz w niej pakiety szybowe na wymiar, dopasowane do Twoich potrzeb i specyfiki wnętrza.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Porady

Pakiety szybowe – oznaczenia, rodzaje i wszystko, co warto wiedzieć

Polecamy także na blogu
Steruj domem z aplikacji, czyli Exalus Home System w ofercie firmy Kapica
23-11-2022
Firma Kapica wprowadza do swojej oferty Exalus Home System, dzięki któremu można łatwo sterować światłem, roletami i innymi urządzeniami elektrycznymi z dowolnego miejsca na świecie.
Jak zabezpieczyć okna przed remontem – 6 praktycznych wskazówek
23-11-2022
Prace wykończeniowe i remontowe bywają trudne i wymagające. Bardzo łatwo podczas nich o uszkodzenie lub zabrudzenie elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto pomyśleć o zabezpieczeniu wszystkich wartościowych sprzętów, mebli, a także stolarki okiennej. Dokładne zasłonięcie okien pozwoli uniknąć nieestetycznych zabrudzeń. Jest też kluczowe dla zachowania funkcjonalności stolarki. Przypadkowe uszkodzenie może spowodować trwałe zniszczenie mechanizmów niezbędnych do prawidłowego działania okna. Zagrożeniem są nie tylko tynki, wylewki, kleje czy farba do malowania ścian. Stanowi je również kurz, który osadza się na powierzchniach podczas wykonywanych prac. Jak zabezpieczyć okna przed remontem, aby zachować ich idealny wygląd i funkcjonalność? Podpowiadamy!
Jakie parapety wewnętrzne wybrać do ciemnych okien – możliwości i wybór
23-11-2022
Parapet wewnętrzny zwykle stanowi drobny element wystroju, który nie sprawia wrażenia niezbędnego. W rzeczywistości pełni jednak bardzo ważne funkcje. Parapet zabezpiecza oraz ukrywa kaloryfery, chroni ściany w pomieszczeniach przed przedostającą się przez okno wilgocią oraz kieruje rozgrzane powietrze do wnętrza mieszkania. Dodatkowo stanowi istotny element dekoracyjny. W zależności od konstrukcji oraz dokładnego umiejscowienia może wpłynąć na komfort korzystania z wnętrza.
Wady i zalety żaluzji fasadowych, które warto znać
23-11-2022
Firma Kapica od kilkudziesięciu lat tworzy profesjonalne systemy stolarki okienno-drzwiowej. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, oferuje też dodatkowe rozwiązania, których zastosowanie podnosi komfort codziennego życia. Dużą popularność w ostatnich latach zyskały żaluzje fasadowe. Ich zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem obiektu. Żaluzje fasadowe mają też umożliwiać łatwą i wygodną regulację dopływu światła. By produkty spełniały wszystkie oczekiwania klientów, firma Kapica współpracuje wyłącznie z wiodącymi producentami. Dzięki temu żaluzje wyróżniają się wysoką jakością, precyzją wykonania i funkcjonalnością. Idealnie sprawdzają się jako elementy wyposażenia obiektu z dużymi przeszkleniami. Jakie są wady i zalety żaluzji fasadowych? Czy nadają się do montażu na każdym budynku? Na jaki ich rodzaj warto się zdecydować?
Wymiana drzwi wejściowych – kiedy to zrobić i co warto wiedzieć?
23-11-2022
Drzwi wejściowe chronią wnętrze domu przed czynnikami zewnętrznymi i zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Aby dobrze pełniły swoje funkcje, muszą być odpowiednio zamontowane. Montaż drzwi wejściowych najlepiej zlecić profesjonalistom – biorą oni pod uwagę wiele czynników i dopasowują rodzaj projektu do specyfiki budynku. Nawet najlepiej zamontowane drzwi mogą jednak z czasem wymagać wymiany. Kiedy wymienić drzwi zewnętrzne? Ile to kosztuje? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat sposobów i kierunków otwierania okien
23-11-2022
Wybierając okna do domu, należy kierować się wieloma kryteriami. Pod uwagę wziąć trzeba przede wszystkim sposób i kierunek otwierania skrzydła. To właśnie te czynniki mają największy wpływ na wygodę użytkowania produktu. Co warto wiedzieć na ten temat? Co mówi prawo budowlane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Systemy przesuwne PCV czy aluminiowe – wady i zalety rozwiązań
23-11-2022
Wielkogabarytowe systemy przesuwne mają wiele zastosowań. Montowane są przede wszystkim jako drzwi tarasowe lub balkonowe w domach jednorodzinnych i biurowcach. Obecność nowoczesnych technologii sprawia, że pomimo swojej wagi są proste w obsłudze. Duże przeszklenia mogą stanowić ozdobę zarówno elewacji, jak i wnętrza domu. Jaki rodzaj systemu wybrać? Które drzwi sprawdzą się najlepiej – aluminiowe czy z PVC? Czytając artykuł, dowiesz się, czym różnią się te rozwiązania, a także poznasz ich wady i zalety.
Drzwi zewnętrzne aluminiowe – wzory, kolory i wskazówki co do wyboru
23-11-2022
Drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Powinny więc być nie tylko trwałe i szczelne, ale też dopasowane do charakteru budynku. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z najlepszymi ofertami. Drzwi zewnętrzne aluminiowe od firmy Kapica to produkty klasy premium, które zapewnią Ci szerokie możliwości aranżacyjne. Sprawdź, co proponujemy w tym zakresie!
Grubość okna – co warto wiedzieć?
23-11-2022
Wybierając stolarkę okienną, warto dowiedzieć się, jakie parametry mają wpływ na jej jakość. Dobre okno musi być przede wszystkim trwałe i szczelne. Świadomy nabywca powinien również zwrócić uwagę na to, czy wybrana konstrukcja jest energooszczędna i czy zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, jakie znaczenie ma grubość okna. Z artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć na temat grubości okien wykonanych z PVC.
Wymiary okien – wszystko, co warto wiedzieć
23-11-2022
Wykańczając dom, stajesz przed wyborem stolarki okiennej. Do zakupu należy podejść z należytą uwagą. Inwestorzy często decydują się na tzw. okna standardowe – prostokątne, dostępne na rynku w kilkudziesięciu wymiarach dostosowanych do konkretnych rodzajów budynków. Parametry zostają uwzględnione już w projekcie, jednak – co ważne – mogą zostać zmienione. W firmie Kapica oferujemy konstrukcje mające różne kształty i rozmiary. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie okien do własnych potrzeb oraz preferencji. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.