Pojedyncze szyby to już przeszłość. W nowoczesnych oknach stosuje się tzw. pakiety szybowe, czyli szyby zespolone. Pozwalające one nie tylko zatrzymać we wnętrzu więcej ciepła, ale też zabezpieczyć pomieszczenie przed hałasem z zewnątrz, zniwelować wilgoć i zoptymalizować opłaty za ogrzewanie. Czym są dokładnie i jakie ich rodzaje znajdziemy na rynku?

Na czym polega stosowanie pakietów szybowych?

Okna z pakietem, zamiast pojedynczej szyby, mają zestaw kilku tafli szkła (dwóch, trzech lub czterech). Każda tafla oddzielona jest od reszty ramkami dystansowymi. Powstałe w ten sposób komory producenci wypełniają gazami szlachetnymi (argonem, kryptonem lub ksenonen). Najczęściej stosuje się mieszkankę argonu (90%) i powietrza (10%). Taką konstrukcję zabezpiecza się masą uszczelniającą. Wszystko dla jeszcze lepszej izolacyjności i energooszczędności.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, poznaj 5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat szyb zespolonych.

Jaki pakiet szybowy? Rodzaje i cechy

Przestrzenie międzyszybowe producenci nazywają komorami. Należą do nich również ramka dystansowa, zastosowany gaz szlachetny oraz materiał uszczelniający. Jeśli szyb jest więcej, komór również przybywa. Na rynku dostępne są następujące pakiety:

 • pakiet szybowy jednokomorowy – składający się z dwóch tafli szkła (Float oraz Termofloat), ramki dystansowej oraz gazu szlachetnego argon, wypełniającego komorę pomiędzy szybami
 • pakiet szybowy dwukomorowy – składający się z trzech tafli szkła (1x Float oraz 2x Termofloat), ramek dystansowych oraz gazu szlachetnego argon, wypełniającego dwie komory pomiędzy szybami
 • pakiet szybowy trzykomorowy – składający się z czterech tafli szkła (1x Float oraz 3x Termofloat), ramek dystansowych oraz gazu szlachetnego krypton, wypełniającego trzy komory pomiędzy szybami.

Co sprawia, że pakiety mają dobrą izolacyjność? Liczba szyb ma oczywiście niebagatelne znaczenie, podobnie jak ich jakość oraz zastosowane materiały uszczelniające. Jednak za termoizolacyjność w ogromnej mierze odpowiadają gazy szlachetne, którymi wypełnia się przestrzeń pomiędzy taflami szkła. Cechują się one bardzo wysoką gęstością, dlatego świetnie chronią przed przepuszczalnością i ograniczają straty ciepła.

Nie wiesz, na jaki pakiet się zdecydować? Poznaj wady i zalety okien dwu- i trzyszybowych.

Pakiet szybowy – parametry

Do najważniejszych parametrów, związanych z wyborem pakietu szybowego, należą:

 • U/Ug – współczynnik przenikalności cieplnej dla szyb i pakietów szybowych (im mniejsza wartość współczynnika, tym lepsza izolacyjność)
 • Lt – współczynnik przepuszczalności światła, podawany jako wartość procentowa (informuje, jaka część światła, padającego na szybę zespoloną pod kątem 90°, jest przepuszczana przez szkło)
 • g – współczynnik przepuszczalności promieniowania (informuje, jaka część ciepła słonecznego, padającego na szybę zespoloną, zostaje wpuszczona do wnętrza budynku)
 • Rw – izolacyjność akustyczna (określa, w jakim stopniu szyba sprawdzi się w kwestii redukcji hałasu; izolacyjność akustyczna wyrażona jest w decybelach; im większy współczynnik Rw, tym lepsza izolacja hałasu z zewnątrz).

Korzyści związane z zastosowaniem pakietów szybowych

Zastąpienie szyby jednokomorowej dwukomorową:

 • poprawia izolacyjność termiczną okna
 • korzystnie wpływa na bezpieczeństwo (antywłamaniowe pakiety szybowe utrudniająwypchnięcie szyby ze skrzydła)
 • podnosi dźwiękoszczelność okna (wysoki współczynnik Rw oznacza wysoki poziom tłumienia dźwięków – w pakietach szybowych osiąga się go m.in. dzięki zastosowaniu szkła laminowanego z folią akustyczną)
 • redukuje koszty ogrzewania
 • przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Ciepła ramka

Ważnym elementem pakietów jest ramka dystansowa. Wykorzystanie tzw. ciepłej ramki (wykonanej ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego) poprawia termoizolacyjność okna – może podnieść wartość współczynnika przenikalności cieplnej o nawet 10%!

Podsumowanie

Dla lepszej izolacyjności i komfortu zdecydowanie warto wymienić tradycyjne szyby na nowoczesne pakiety szybowe. Cennik tzw. szyb zespolonych różni się w zależności od producenta czy użytych materiałów. Zastąpienie szyby jednokomorowej dwukomorową wiąże się z dodatkowym kosztem. Warto jednak zdecydować się na taką inwestycję, biorąc pod uwagę redukcję strat ciepła i inne, opisane wyżej, korzyści.

Jeśli interesują Cię wysokiej jakości produkty stolarki PVC, zapoznaj się z ofertą marki Kapica. Znajdziesz w niej pakiety szybowe na wymiar, dopasowane do Twoich potrzeb i specyfiki wnętrza.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Pakiety szybowe – oznaczenia, rodzaje i wszystko, co warto wiedzieć

Polecamy także na blogu
Wymiana bramy garażowej segmentowej – o czym pamiętać, aby uniknąć błędów?
23-11-2022
Brama garażowa pozostaje niedoceniona, dopóki na jaw nie wyjdą problemy. Niewłaściwie zamontowana brama garażowa segmentowa może stać się źródłem wielu niedogodności – od zacinania się podczas otwierania i zamykania, przez utratę ciepła z powodu nieszczelności, aż po obniżenie poziomu bezpieczeństwa całego domu. Właśnie dlatego wymiana bramy garażowej to zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy.
5 zalet moskitier ramkowych
23-11-2022
Wraz z nadejściem cieplejszych dni rozpoczyna się sezon na najlepsze pomysły i rozwiązania, jak poradzić sobie z uciążliwymi owadami. Jedni preferują krótkotrwałe rozwiązania DIY lub różnego rodzaju środki chemiczne, inni stawiają na profesjonalne narzędzia. Ta ostatnia opcja jest zdecydowanie najlepsza, gdyż jest nieinwazyjna zarówno dla ludzi, jak i owadów. Mowa w tym przypadku o moskitierze ramkowej, która poza tym, że oszczędza małe stworzenia oraz zdrowie domowników, ma znacznie więcej zalet.
Wybór drzwi wejściowych – 5 kluczowych aspektów
23-11-2022
Drzwi wejściowe to nie tylko pierwszy element naszego domu, który widzą goście. To również nasza pierwsza linia obrony przed intruzami i warunkami atmosferycznymi. Dlatego wybór odpowiedniej stolarki o najwyższych standardach jest kluczowy. Poznaj 5 aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych.
Jak wybrać bramę garażową segmentową?
23-11-2022
Budujesz nowy garaż lub planujesz modernizację starego? Jeżeli tak, prawdopodobnie stoisz przed niełatwym wyzwaniem – wyborem bramy. Na pewno słyszałeś o bramie garażowej segmentowej, bo to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością klientów. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy o bramach segmentowych oraz poznasz argumenty przemawiające za ich wyborem.
Działo się! Relacja z pikniku dla pracowników firmy Kapica
23-11-2022
Była zabawa, emocje i mnóstwo atrakcji. Tak można podsumować piknik rodzinno-sportowy, na którym firma Kapica miała przyjemność gościć swoich pracowników. Podobnie jak w poprzednim roku wydarzenie zyskało spore zainteresowanie. Bardzo się cieszymy, że znów mogliśmy wszyscy spotkać się i miło spędzić czas.
Drzwi PVC retro czy drzwi PVC modern – co i kiedy wybrać?
23-11-2022
Wybór odpowiednich drzwi dla domu jest niezwykle ważny, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Na rynku dostępne są różne modele, charakteryzujące się odmiennymi parametrami technicznymi. To samo można powiedzieć o stylu oraz wzornictwie drzwi zewnętrznych PVC. Kiedy wybrać retro drzwi PVC modern, a kiedy retro?
Demontaż i wymiana okien – co warto wiedzieć?
23-11-2022
Wymiana okien to jedna z kluczowych kwestii, gdy chce się poprawić komfort i efektywność energetyczną domu. Wiele osób zwleka jednak z decyzją o remoncie, gdyż obawia się czasochłonnej pracy. Niemniej wymiana stolarki bez uszkodzenia elewacji jest jak najbardziej możliwa i może przebiec szybko, sprawnie i tanio. Tanio, ponieważ na okna można uzyskać dofinansowanie. Sprawdź, co koniecznie musisz wiedzieć przed demontażem okna.
Nowa hala, nowe możliwości. Kapica uruchamia kolejny zakład
23-11-2022
W ubiegłym roku informowaliśmy o nowym zakładzie w Zawadzkiem przy ulicy Strzeleckiej i obiecywaliśmy, że wkrótce będziemy mogli poszczycić się kolejną halą, umożliwiającą produkcję jeszcze większej liczby okien i drzwi. Nie pozostajemy gołosłowni. To dla nas wspaniałe rozpoczęcie lata. Prace w nowym obiekcie ruszyły 26.06.2023 roku, pierwsze wysyłki zrealizowaliśmy już 01.07.2023.
Jakie okna zapewnią ochronę przed hałasem?
23-11-2022
Hałas może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego warto zainwestować w rozwiązania, które pomogą nam stworzyć spokojne i ciche środowisko w naszym domu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie hałasu z zewnątrz jest wybór odpowiednich okien. Dobrej jakości stolarka może znacznie zmniejszyć poziom hałasu dochodzącego do wnętrza domu, tworząc komfortowe warunki do pracy i odpoczynku. Jak wybrać wysokiej jakości produkty z optymalnym współczynnikiem Rw?
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat drzwi zewnętrznych z PVC
23-11-2022
Zastanawiasz się nad wyborem drzwi zewnętrznych do swojego domu? Zdecydowanie jest to jeden z kluczowych elementów, który wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale również na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Bez względu na to, czy zamierzasz kupić drzwi wejściowe PVC, aluminiowe lub tarasowe wskazujemy 5 kluczowych kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę.