Pojedyncze szyby to już przeszłość. W nowoczesnych oknach stosuje się tzw. pakiety szybowe, czyli szyby zespolone. Pozwalające one nie tylko zatrzymać we wnętrzu więcej ciepła, ale też zabezpieczyć pomieszczenie przed hałasem z zewnątrz, zniwelować wilgoć i zoptymalizować opłaty za ogrzewanie. Czym są dokładnie i jakie ich rodzaje znajdziemy na rynku?

Na czym polega stosowanie pakietów szybowych?

Okna z pakietem, zamiast pojedynczej szyby, mają zestaw kilku tafli szkła (dwóch, trzech lub czterech). Każda tafla oddzielona jest od reszty ramkami dystansowymi. Powstałe w ten sposób komory producenci wypełniają gazami szlachetnymi (argonem, kryptonem lub ksenonen). Najczęściej stosuje się mieszkankę argonu (90%) i powietrza (10%). Taką konstrukcję zabezpiecza się masą uszczelniającą. Wszystko dla jeszcze lepszej izolacyjności i energooszczędności.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, poznaj 5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat szyb zespolonych.

Jaki pakiet szybowy? Rodzaje i cechy

Przestrzenie międzyszybowe producenci nazywają komorami. Należą do nich również ramka dystansowa, zastosowany gaz szlachetny oraz materiał uszczelniający. Jeśli szyb jest więcej, komór również przybywa. Na rynku dostępne są następujące pakiety:

 • pakiet szybowy jednokomorowy – składający się z dwóch tafli szkła (Float oraz Termofloat), ramki dystansowej oraz gazu szlachetnego argon, wypełniającego komorę pomiędzy szybami
 • pakiet szybowy dwukomorowy – składający się z trzech tafli szkła (1x Float oraz 2x Termofloat), ramek dystansowych oraz gazu szlachetnego argon, wypełniającego dwie komory pomiędzy szybami
 • pakiet szybowy trzykomorowy – składający się z czterech tafli szkła (1x Float oraz 3x Termofloat), ramek dystansowych oraz gazu szlachetnego krypton, wypełniającego trzy komory pomiędzy szybami.

Co sprawia, że pakiety mają dobrą izolacyjność? Liczba szyb ma oczywiście niebagatelne znaczenie, podobnie jak ich jakość oraz zastosowane materiały uszczelniające. Jednak za termoizolacyjność w ogromnej mierze odpowiadają gazy szlachetne, którymi wypełnia się przestrzeń pomiędzy taflami szkła. Cechują się one bardzo wysoką gęstością, dlatego świetnie chronią przed przepuszczalnością i ograniczają straty ciepła.

Nie wiesz, na jaki pakiet się zdecydować? Poznaj wady i zalety okien dwu- i trzyszybowych.

Pakiet szybowy – parametry

Do najważniejszych parametrów, związanych z wyborem pakietu szybowego, należą:

 • U/Ug – współczynnik przenikalności cieplnej dla szyb i pakietów szybowych (im mniejsza wartość współczynnika, tym lepsza izolacyjność)
 • Lt – współczynnik przepuszczalności światła, podawany jako wartość procentowa (informuje, jaka część światła, padającego na szybę zespoloną pod kątem 90°, jest przepuszczana przez szkło)
 • g – współczynnik przepuszczalności promieniowania (informuje, jaka część ciepła słonecznego, padającego na szybę zespoloną, zostaje wpuszczona do wnętrza budynku)
 • Rw – izolacyjność akustyczna (określa, w jakim stopniu szyba sprawdzi się w kwestii redukcji hałasu; izolacyjność akustyczna wyrażona jest w decybelach; im większy współczynnik Rw, tym lepsza izolacja hałasu z zewnątrz).

Korzyści związane z zastosowaniem pakietów szybowych

Zastąpienie szyby jednokomorowej dwukomorową:

 • poprawia izolacyjność termiczną okna
 • korzystnie wpływa na bezpieczeństwo (antywłamaniowe pakiety szybowe utrudniająwypchnięcie szyby ze skrzydła)
 • podnosi dźwiękoszczelność okna (wysoki współczynnik Rw oznacza wysoki poziom tłumienia dźwięków – w pakietach szybowych osiąga się go m.in. dzięki zastosowaniu szkła laminowanego z folią akustyczną)
 • redukuje koszty ogrzewania
 • przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

Ciepła ramka

Ważnym elementem pakietów jest ramka dystansowa. Wykorzystanie tzw. ciepłej ramki (wykonanej ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego) poprawia termoizolacyjność okna – może podnieść wartość współczynnika przenikalności cieplnej o nawet 10%!

Podsumowanie

Dla lepszej izolacyjności i komfortu zdecydowanie warto wymienić tradycyjne szyby na nowoczesne pakiety szybowe. Cennik tzw. szyb zespolonych różni się w zależności od producenta czy użytych materiałów. Zastąpienie szyby jednokomorowej dwukomorową wiąże się z dodatkowym kosztem. Warto jednak zdecydować się na taką inwestycję, biorąc pod uwagę redukcję strat ciepła i inne, opisane wyżej, korzyści.

Jeśli interesują Cię wysokiej jakości produkty stolarki PVC, zapoznaj się z ofertą marki Kapica. Znajdziesz w niej pakiety szybowe na wymiar, dopasowane do Twoich potrzeb i specyfiki wnętrza.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Pakiety szybowe – oznaczenia, rodzaje i wszystko, co warto wiedzieć

Polecamy także na blogu
Co wpływa na cenę rolet zewnętrznych?
23-11-2022
Rolety zewnętrzne to bardzo funkcjonalny element wielu budynków. Decyzja o ich zakupie może stanowić inwestycję w komfort, bezpieczeństwo, a nawet efektywność energetyczną domu. Jednakże, rolety zewnętrzne do dodatkowy koszt przy budowie domu. Jednak warto go ponieść, biorąc pod uwagę korzyści, jakie zapewniają rolety zewnętrzne. Cena za m2 rolety jest uzależniona…
Podsumowanie Roku 2023 w firmie Kapica
23-11-2022
W urokliwej atmosferze łaziskiej restauracji Urban, 21 grudnia 2023 roku, pracownicy firmy Kapica zgromadzili się na uroczystym spotkaniu, zamykającym rok pełen wyzwań i sukcesów. Zarząd tradycyjnie zorganizował to wydarzenie jako wyjątkową okazję do podsumowań, planowania przyszłości oraz uhonorowania zaangażowanych pracowników.
Jakie cechy powinien mieć dobry producent drzwi wejściowych?
23-11-2022
Rynek pęka w szwach, a producentów drzwi wejściowych wciąż przybywa. Właściwy wybór w tej kwestii jest jednak bardzo ważny, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo i komfort domownikom. O czym warto pamiętać? Czym powinien cechować się producent drzwi wejściowych?
Nowoczesne parapety wewnętrzne od firmy Kapica – poznaj możliwości i zalety rozwiązania
23-11-2022
Już na wczesnym etapie budowy domu powinniśmy wybrać nowoczesne parapety wewnętrzne, aby pasowały do wnętrza i spełniały wszystkie swoje najważniejsze funkcje. Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak trwałość, estetyka czy bezpieczeństwo. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zabierz Dziecko na Górnika – Świąteczny wyjazd Kapica
23-11-2022
Firma Kapica, sponsor Górnika Zabrze, zorganizowała niezapomniany świąteczny wyjazd dla swoich pracowników, a przede wszystkim ich dzieci, na jubileuszowy mecz z Wartą Poznań, który odbył się z okazji 75-lecia klubu Górnik Zabrze. Wybór pracowników, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w tym wyjątkowym wyjeździe, odbył się poprzez konkurs, w którym wzięło udział ponad 40 osób. Spośród licznych zgłoszeń wybrano 7 szczęśliwców, którzy wraz z swoimi dziećmi wyruszyli na stadion, aby wspólnie świętować jubileusz klubu.
Okna winchester czy złoty dąb – różnice i dobór pod kolor elewacji
23-11-2022
Okna PCV w okleinach drewnopodobnych to propozycja, która cieszy się niesłabnącym uznaniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nowoczesne okleiny stosowane w oknach są niezwykle odporne na odbarwienia i odkształcenia, nawet pod wpływem wysokich temperatur. Dwie najpopularniejsze opcje to okna winchester i złoty dąb.
Uszczelki okienne – co warto wiedzieć o konserwacji i wymianie?
23-11-2022
Uszczelki w oknach i drzwiach odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu komfortu termicznego i akustycznego domów oraz obiektów komercyjnych. Są one odpowiedzialne za zapewnienie szczelności, która chroni wnętrza przed zimnem, wilgocią czy hałasem z zewnątrz. Jeżeli nie będzie się ich czyścić i konserwować za pomocą specjalnych środków szybko staną się twarde i popękane, co znacznie obniży ich funkcjonalność.
Szare okna i systemy przesuwne – 4 powody wyboru takiego koloru stolarki
23-11-2022
Szare okna i systemy przesuwne zyskują na popularności wśród właścicieli domów i projektantów wnętrz. Ten subtelny, ale wyrafinowany kolor stolarki okiennej ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to doskonały wybór dla każdego rodzaju nieruchomości. Oto cztery główne powody, dla których warto rozważyć szare okna i systemy przesuwne.
5 powodów, dla których warto zdecydować się na system przesuwny PVC
23-11-2022
Systemy przesuwne PVC są już od wielu lat chętnie wybierane przez Inwestorów. Są doceniane także przez projektantów i architektów. Znajdują zastosowanie w nowo budowanych obiektach, a także w modernizowanych budynkach. Dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC? Co stoi za ich popularnością? Poznajmy 5 powodów przemawiających za tym rozwiązaniem.
Ponad 100 osób na otwarciu salonu Kapica w Tarnowskich Górach!
23-11-2022
Dnia 25 listopada zainaugurowaliśmy otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w nowej, lepszej lokalizacji. To duże wydarzenie nie tylko dla naszej firmy, ale również dla naszych klientów, partnerów i lokalnej społeczności.