Odpowiedź na pytanie o liczbę szyb w oknach nie jest jednoznaczna. Może bowiem zależeć od wielu różnych aspektów, na które postaramy się dzisiaj zwrócić uwagę. Weźmiemy pod lupę także wady i zalety obu rozwiązań. To z pewnością pomoże to każdemu inwestorowi podjąć właściwą decyzję. Tym bardziej, że będzie poparta analizą potrzeb, możliwości i wymagań stawianych oknom w danym domu, mieszkaniu czy innego rodzaju budynkom.

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe? Zależy gdzie!

Wybór jednego rodzaju okien do całego domu czy mieszkania jest wygodny, zwłaszcza jeśli większość okien w pomieszczeniach ma podobny rozmiar. Poza tym to komfortowe rozwiązanie dla producenta, inwestora i osób montujących. Mało kto jednak zwraca uwagę na to, że różne miejsca i pomieszczenia w domu mają różne zastosowanie. Wynika z tego, że również odpowiednie do nich rozwiązania mogą się od siebie różnić – warto mieć to na uwadze.

Przepisy prawa regulują wiele aspektów budowy czy remontu domu lub mieszkania. Podczas wyboru okien warto zwrócić uwagę na zapisy zawarte w Rozporządzeniu Ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. Przepisy te zalicza się do kategorii przepisów techniczno-budowlanych, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 1 ustawy Prawo budowlane. Z wymienionych regulacji wynika, że w pomieszczeniach użytkowych nieogrzewanych lub ogrzewanych do temperatury niższej niż 16°C, dozwolone i uzasadnione jest stosowanie okien dwuszybowych, o niższej izolacyjności.

W innych pomieszczeniach budynku lepiej zastosować ona trzyszybowe – tak dyktują również wymagania, w których mowa o współczynniku przenikania ciepła przez szybę zalecanym dla pomieszczeń częściej używanych. Od stycznia 2021 roku, współczynnik przenikania ciepła w oknach pionowych nie może przekroczyć 0,9 W/(m²K).

Czym jest współczynnik przenikania ciepła?

Współczynnik przenikania ciepła to parametr, wskazujący na izolację cieplną. Dla okien i ich elementów można wyróżnić:
Ug – współczynnik przenikania ciepła szyby i pakietów szybowych,
Uf – współczynnik przenikania ciepła ramy okiennej,
Uw – współczynnik przenikania ciepła całego okna.

Więcej o nim piszemy w artykule Współczynnik przenikania ciepła w oknach, do którego lektury zachęcamy. Zawarta w nim wiedza pomoże podjąć decyzję o wyborze okien dwuszybowych czy trzyszybowych. Opinie ekspertów i innych inwestorów są bardzo ważne, jednak najlepiej samodzielnie poznać technologie dotyczące okien i wybrać je na podstawie swojej wiedzy.

Duże okno tarasowe

Okna dwuszybowe – zalety i wady

Okna dwuszybowe sprawdzą się głównie w miejscach nieogrzewanych lub ogrzewanych do temperatury niższej niż 16°C, takich jak np.
• piwnice,
• garaże,
• budynki gospodarcze,
• domki letniskowe.

W miejscach tych nie należy montować bardziej energooszczędnych okien, ponieważ są one droższe, a i tak nie spowodują, że w pomieszczeniach będzie cieplej. Dlatego właśnie okna w zupełności wystarczą i wpiszą się w obowiązujące normy.

Chociaż okna dwuszybowe stanowią jedynie 5-8% rynku, co może budzić wątpliwości inwestorów, to warto je stosować w miejscach, w których odpowiednio spełnią swoją funkcję. Jeśli inwestor ma wątpliwości, czy w danym pomieszczeniu może zastosować okna dwuszybowe, może skorzystać z pomocy architekta, który zaplanował jego dom lub zwrócić się o poradę do doświadczonego producenta. W firmie Kapica jesteśmy zawsze gotowi pomóc w doborze okien do danego pomieszczenia.

Okna trzyszybowe – wady, zalety, zastosowanie

Podobnie jak w przypadku okien dwuszybowych, okna trzyszybowe należy dopasować do pomieszczenia, w którym będą się znajdować. Ich budowa wpływa na zwiększone wartości termoizolacyjne, zapewnia komfort i energooszczędność. Surowe wymagania pod tym względem stawiane są domom pasywnym i energooszczędnym, dlatego to właśnie tego typu budynki będą wymagać zastosowania okien trzyszybowych. Zapewnią one doskonałą izolację i zminimalizują ryzyko przegrzania domu. Dzięki nim obniżą się koszty ogrzewania zimą i klimatyzacji latem – okna trzyszybowe bowiem zarówno zatrzymują ciepło, jak i chłód. Dzięki zminimalizowaniu konieczności ogrzewania domu zmniejszy się emisja dwutlenku węgla do atmosfery – to zasługa między innymi odpowiednich, trzyszybowych okien. Ważną zaletą jest też izolacja akustyczna grubszych okien trzyszybowych.

Wśród wad okien trzyszybowych można podkreślić chociażby mniejszą ilość światła i ciepła docierających do wnętrza domu przez tego typu okna. Są one też cięższe niż okna dwuszybowe – warto uważać na propozycje producentów, którzy chwalą się lżejszymi oknami trzyszybowymi. Często są one produkowane z mniej wytrzymałych, tańszych materiałów, dlatego mogą nie spełniać wymagań inwestorów a w najgorszym wypadku – ulegać awariom.

Okno o dużej szczelności

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe? Ceny i ich wpływ na decyzję inwestora

Wybierając okna do nowego domu czy remontowanego mieszkania trzeba zwrócić uwagę na ich cenę. Warto podkreślić, że żadna, ani niska, ani wysoka, nie będzie gwarancją jakości. Ogólnie okna trzyszybowe są droższe od dwuszybowych, jednak wybór tych tańszych do pomieszczeń, w których spowodują straty ciepła, będzie generowało długotrwałe koszty, pochodzące z systemów ociepleniowych zimą i klimatyzacji latem. Należy pamiętać, że koszt okien może być inwestycją w obniżenie rachunków w przyszłości.

Jeśli szukasz okien do swojego domu lub mieszkania, sprawdź ofertę firmy Kapica. Nasi doradcy i specjaliści z pewnością pomogą wybrać odpowiednie produkty, dopasowane do pomieszczeń i ich funkcji.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe? – wady, zalety, które wybrać?

Polecamy także na blogu
Okna panoramiczne – co warto wiedzieć przed ich zakupem?
08-06-2021
Rozmiar okien ma znaczenie. Pomijając wymogi prawa, które określają minimalny stosunek powierzchni przeszkleń do powierzchni podłogi danego pomieszczenia, to rozmiar okien jest kwestią, na którą wpływ mogą mieć nasze upodobania. Wielu osobom zależy na możliwie dużych przeszkleniach, a co za tym idzie dużej ilości światła wpadającego do wnętrza. Między innymi…
Kiedy i jak wymienić uszczelki w oknach PVC?
08-06-2021
Uszczelki w oknach PVC pełnią bardzo ważną funkcję. Są odpowiedzialne za zapobieganie przedostawaniu się wilgoci i zimna do wnętrza domu oraz za ograniczenie hałasu dobiegającego z zewnątrz. Aby właściwie spełniały swoje zadania, zaleca się wymianę uszczelek przyszybowych w oknach PVC co około 3-5 lat. Taka praktyka pozwala zapewnić optymalną izolację…
Od czego zależy cena drzwi aluminiowych zewnętrznych?
08-06-2021
Zewnętrzne drzwi aluminiowe są przez niektórych kojarzone z obiektami użyteczności publicznej. Jednak od lat coraz częściej są wybierane także przez Inwestorów prywatnych, do domów i mieszkań. Szczególnie dobrze wpisują się w nowoczesne trendy architektoniczne. Zwiększona popularność sprawiła, że producenci oferują wiele modeli i różnorodnych rozwiązań dla drzwi aluminiowych. Co oczywiste…
Budowa okna PVC – omówienie elementów i funkcji
08-06-2021
Okno jest tym elementem budynku, który na pozór może wyglądać na stosunkowo prosty, niezłożony. Jednak to mylne wrażenie znika, gdy zagłębimy się w budowę okna PVC. Okazuje się, że wiele detali ma ogromne znaczenie dla parametrów i sposobu funkcjonowania okna – a nie wspomnieliśmy jeszcze o inżynierii materiałowej, stojącej za…
Okna PCV czy okna aluminiowe? Które wybrać?
08-06-2021
Wybór odpowiedniej stolarki okiennej to jedna z kluczowych decyzji podczas budowy lub remontu domu. Największą popularnością od wielu lat cieszą się okna wykonane z PVC – głównie za sprawą ich uniwersalności i niewysokiej ceny. W ostatnich latach można zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania oknami wykonanymi z aluminium. Z czego wynika popularność…
Co powinien oferować dobry salon okien i drzwi oraz jak go znaleźć?
08-06-2021
W czasie kiedy znaczna część dokonywanych zakupów przeniosła się do Internetu, zmianie uległy również nasze przyzwyczajenia związane z samym procesem wybierania produktów i usług, na które się ostatecznie decydujemy. Jednak w pewnych obszarach warto zdać się na tradycyjne rozwiązania, takie jak wizyta w punkcie sprzedaży, obejrzenie danego wyrobu na własne…
KAPICA wśród liderów branży na FENSTERBAU FRONTALE 2024
08-06-2021
Już po raz czwarty firma Kapica pojawiła się na największych targach branżowych w Europie – FENSTERBAU FRONTALE. To cykliczne wydarzenie w tym roku odbyło się w dniach 19-22 marca 2024 i zgromadziło tysiące odwiedzających z całego świata. Pokaźne stoisko firmy Kapica znalazło się w hali nr 7 wśród liderów z…
Co warto wiedzieć przed wyborem czarnych okien?
08-06-2021
Jednym z głównych zadań okien jest pokazywać to, co za nimi. Właśnie dlatego zdecydowaną większość ich powierzchni stanowią przeźroczyste szyby. Jednak elementami, które posiadają jakiś kolor, są ramy okienne. To one nadają funkcjonalności i dopełniają wyglądu stolarki. Te stosunkowo niewielkie elementy sprawiają, że okno jest oknem, a nie jedynie taflą…
Inwestycja w wiedzę. Kapica podnosi standardy dzięki szkoleniu Pilkington
08-06-2021
W dynamicznie rozwijającym się świecie produkcji stolarki firma Kapica znana jest z nieustannego dążenia do doskonałości i innowacyjności. Ostatnio nasi pracownicy mieli okazję wziąć udział w wartościowym szkoleniu organizowanym przez renomowanego producenta szkła, Pilkington. To wydarzenie nie tylko podniosło kompetencje uczestników, ale także otworzyło nowe możliwości dla całej firmy, jej…
Jakie okna do piwnicy wybrać? – 4 rzeczy, które warto przeanalizować
08-06-2021
Budowa lub remont domu z podpiwniczeniem wiąże się z szeregiem dodatkowych decyzji. Jeden z takich aspektów dotyczy stolarki okiennej do piwnicy. Warto nieco dłużej pochylić się nad tym zagadnieniem, ponieważ wbrew pozorom nawet w nieużytkowej piwnicy okna pełnią ważną funkcję. A o ileż bardziej jest to istotne w przypadku piwnic…