„Montaż ciepły”, „współczynnik przenikania ciepła”, „okna i drzwi pasywne” czy „szyby zespolone” to fachowe pojęcia, które dla firm budowlanych i producentów stolarki okienno-drzwiowej nie mają tajemnic. Inwestorzy i właściciele domów, podczas wznoszenia konstrukcji, szukają wyjaśnień tego typu pojęć. Na tę listę trafia też „węgarek”. W naszym artykule piszemy, co to jest i co warto wiedzieć na jego temat.

Co to jest węgarek okienny i drzwiowy?

Węgarek okienny czy drzwiowy to pionowy element występujący przy otworach okien, uzyskany np. w wyniku wysunięcia cegieł z zewnętrznej strony. Stanowi obramowanie bocznych części okna i ich górnej krawędzi, będące oparciem ościeżnicy – stabilizujące jej położenie. Węgarki stosowane są w budownictwie od dawna, a ich pierwotnym zadaniem było zabezpieczenie okna przed wypadnięciem, a więc zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, a także przechodniów. We współczesnych obiektach nie ma prawa dojść do takiej sytuacji, gdyż rozwój branży i technologii, a także ścisłe regulacje, zobowiązują do przestrzegania wysokich standardów prac.

Obecnie wykonywanie węgarków okiennych i drzwiowych jest zależne od sytuacji, projektu domu, metod montażu i praktyk fachowców. Montując drzwi, dąży się do wyeliminowania powstawania mostków termicznych – miejsc, przez które ucieka ciepło. Konieczne jest więc uniknięcie przemarzania na styku drzwi i ściany. Dlatego w ścianie jednowarstwowej ościeżnicę powinno się osadzać w połowie grubości muru. Z kolei w ścianie dwuwarstwowej – przy zewnętrznej krawędzi muru, tak aby utworzony z materiału termoizolacyjnego węgarek osłaniał około 2/3 szerokości ościeżnicy. W przypadku montażu drzwi zewnętrznych warto zapoznać się również z aktualnymi przepisami i najważniejszymi informacjami dotyczącymi efektywności energetycznej drzwi zewnętrznych. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Współczynnik przenikania ciepła drzwi wejściowych – co warto wiedzieć?

Czy warto wykonać węgarek?

Dawniej tworzenie węgarków było standardem z powodu wspomnianych kwestii bezpieczeństwa. Z tego typu wykończeniami do dziś można spotkać się w starym budownictwie. Nowe obiekty również mogą mieć węgarki wokół okien i drzwi. Do niewątpliwych zalet takiego rozwiązania zalicza się:

  • ochronę przed silnymi opadami deszczu i podmuchami wiatru, które w skrajnych warunkach mogą spowodować wyrwanie okna lub rozszczelnienie jego styku ze ścianą
  • ochronę pianki montażowej przed zawilgoceniem
  • lepsze docieplenie wnętrza dzięki zmniejszeniu mostka termicznego występującego wokół ościeżnic.

Węgarek okienny w ścianach trójwarstwowych

Choć wskazane zalety węgarków przemawiają za tym, że warto tworzyć obramowania wokół okna, nie oznacza to wcale, że zawsze trzeba i można to robić. Ich obecność jest zależna od rodzaju ściany oraz metody montażu. Węgarki okienne z powodzeniem można zastosować w obiektach z trójwarstwową ścianą, wykonaną z trzech różnych materiałów, o odmiennych parametrach termicznych. Wówczas tworzy się szeroki węgarek z cegieł ustawionych prostopadle do lica muru, który stanowi osłonięcie izolacji ciepłochronnej. Z kolei szczeliny występujące pomiędzy oknem a wewnętrzną powierzchnią otworu okiennego należy wypełnić pianką poliuretanową. Dodatkowo okna i ściany od strony zewnętrznej trzeba uszczelnić silikonem.

Węgarek okienny w ścianach jednowarstwowych

W przypadku ścian jednowarstwowych kwestia węgarków ma się nieco inaczej. Z reguły nie są one stosowane, gdyż konstrukcje wykonane są z betonu komórkowego bądź pustaków poryzowanych – wówczas nie jest potrzebne dodatkowe ocieplenie. Swego rodzaju węgarkiem w tym przypadku jest przyklejona do ościeżnicy specjalna listwa. Można również od strony zewnętrznej wzdłuż bocznych i górnej krawędzi ościeży przykleić cienkie płytki z betonu komórkowego, o szerokości 12–15 cm.

Węgarek okienny w ścianach dwuwarstwowych

W ścianach dwuwarstwowych nie występują klasyczne węgarki. Docieplenie zapewnia warstwa zachodząca na ościeżnicę okna. Z kolei piankę montażową przed zawilgoceniem chroni taśma paroprzepuszczalna. Niemniej, chcąc jeszcze bardziej zabezpieczyć stolarkę okienną, można wykonać alternatywny węgarek, np. ze styropianu bądź z wełny mineralnej (tak by ocieplenie zachodziło na ościeżnicę okna). Takie rozwiązanie nie będzie spełniać tych samych zadań co klasyczny węgarek, jednak ograniczy występowanie mostków termicznych.

Podsumowanie

Samo pojęcie „węgarek” nie powinno stanowić już tajemnicy. Niemniej stosowanie rozwiązania w klasycznym wariancie oraz w ścianach jedno-, dwu- czy trójwarstwowych to kwestia indywidualna. W tym przypadku obecność obramowania wokół ościeżnicy drzwi czy okna najlepiej skonsultować z fachowcem.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat węgarka okiennego i drzwiowego

Polecamy także na blogu
Ponad 100 osób na otwarciu salonu Kapica w Tarnowskich Górach!
18-11-2022
Dnia 25 listopada zainaugurowaliśmy otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w nowej, lepszej lokalizacji. To duże wydarzenie nie tylko dla naszej firmy, ale również dla naszych klientów, partnerów i lokalnej społeczności.
Wytrzymałe i estetyczne parapety aluminiowe — poznaj zalety tego rozwiązania
18-11-2022
Każda osoba, która decyduje się na budowę, lub gruntowny remont mieszkania, musi wybrać odpowiednie parapety. Przed zakupem dobrze jest rozeznać się w tym temacie, aby wybrać wytrzymały i estetyczny produkt, który będzie służył przez wiele lat. Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę? Czy skupić się na stylistyce, czy samym wykonaniu? Czy parapety aluminiowe na wymiar to dobry wybór? Poznajcie odpowiedzi na te pytania!
Integracja firmy Kapica 2023 – pojechali w nieznane i… było super!
18-11-2022
Dokładnie 69 osób pojechało w nieznane… i to dosłownie. Pracownicy z największą liczbą punktów uzyskanych w Kapica Sport Challenge 2023 w nagrodę 21 października udali się na integracyjny wyjazd firmowy. Każdy uczestnik mógł wybrać jedną z dwóch opcji wyprawy – wersję rekreacyjną z relaksem lub ambitną z dreszczykiem. Reszta była już totalną niewiadomą . Pewne było tylko to, że sportowa rywalizacja firmy Kapica to gra warta świeczki, o czym wszyscy szybko się przekonali.
Najważniejsze zalety rolet zewnętrznych
18-11-2022
Rolety zewnętrzne od wielu lat cieszą się dużą popularnością zarówno wśród inwestorów prywatnych, jak i publicznych oraz komercyjnych. Nic też nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się coś zmienić. Rolety zewnętrzne to rozwiązanie stosunkowo proste, sprawdzone i zapewniające wiele pożądanych funkcjonalności. Poznajmy więc najważniejsze zalety rolet zewnętrznych!
Innowacyjne rozwiązania w oknach PVC – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
18-11-2022
Okno nie tylko dostarcza do wnętrza światło i chroni je przed czynnikami atmosferycznymi. To także istotny element wpływający na efektywność energetyczną domu, komfort akustyczny, a także bezpieczeństwo. W dzisiejszych czasach, okna PVC przechodzą prawdziwą rewolucję. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wymagających klientów, okna premium wyposażane są w zaawansowane technologie, oferując użytkownikom szereg innowacyjnych rozwiązań na miarę inteligentnych domów. Jeżeli interesuje Cię wybór najlepszych nowoczesnych okien PVC, przeczytaj ten artykuł do końca.
-10% z okazji otwarcia nowego salonu Kapica w Tarnowskich Górach
18-11-2022
Klienci, to dla Was zmieniamy się na lepsze. W dniu 25.11.2023 zapraszamy na otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w zupełnie nowej, lepszej lokalizacji. Znajdziecie nas przy ulicy Skowronków 2A, a tam będziemy czekać na Was z pełnym katalogiem produktów i… inauguracyjną promocją.
Na jakiej wysokości zamontować okna – zasady i normy
18-11-2022
Znajomość zasad i norm dotyczących prawidłowej wysokości montowania okien służy mocowaniu konstrukcji zgodnie ze sztuką dekarską. Dzięki temu konstrukcja spełnia swoje funkcje i jest stabilna. Niemniej właściwe osadzenie okna wpływa również na dalsze możliwości aranżacyjne mieszkania – swobodne dopasowanie mebli czy grzejników. Dlatego warto dowiedzieć się, na jakiej wysokości montować standardowe okna, okna dachowe, a także parapety.
Eleganckie i trwałe okna aluminiowe: dlaczego warto rozważyć ten wybór dla swojego domu?
18-11-2022
Od pewnego czasu okna aluminiowe zyskują na popularności w budownictwie mieszkalnym. Elegancja, prostota i minimalizm to główne cechy, które wyróżniają je na tle innych produktów. Co przemawia za wyborem okien z aluminium do domu? Jakie są ich najważniejsze zalety? Czy ich montaż nie wpływa niekorzystnie na izolację termiczną budynku? Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć ich wybór.
Nowoczesne drzwi PVC: jakie wzornictwo i technologie wybrać do swojego wnętrza?
18-11-2022
Drzwi PVC od wielu lat są jednymi z najchętniej wybieranych modeli drzwi wejściowych. Dzieje się tak ze względu na ich liczne zalety. Modele wykonane z PVC wyróżniają się dużą funkcjonalnością i trwałością, a ponadto ponadczasową estetyką. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem takich drzwi do swojego domu lub biura, poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące technologii i wzornictwa, które warto wziąć pod uwagę.
Parapety PVC a estetyka wnętrza: jak dobierać odpowiednie kolory i wzory do wystroju pomieszczeń?
18-11-2022
Zwykle traktowane są wyłącznie w kategorii użytkowej, w rzeczywistości mogą jednak odgrywać ważną rolę w kształtowaniu charakteru wnętrza. Mowa o parapetach. Te niepozorne elementy wystroju, które najczęściej służą jako półki na doniczki, mają bardzo duży potencjał aranżacyjny. W zależności od wybranego materiału, koloru i wzoru, można w łatwy sposób stworzyć z nich piękne dopełnienie każdego pomieszczenia. W poniższym tekście odpowiadamy na pytania, czym cechują się parapety PVC, jak wpływają na estetykę wnętrz i w jaki sposób dobrać model dopasowany do konkretnej stylistyki.