„Montaż ciepły”, „współczynnik przenikania ciepła”, „okna i drzwi pasywne” czy „szyby zespolone” to fachowe pojęcia, które dla firm budowlanych i producentów stolarki okienno-drzwiowej nie mają tajemnic. Inwestorzy i właściciele domów, podczas wznoszenia konstrukcji, szukają wyjaśnień tego typu pojęć. Na tę listę trafia też „węgarek”. W naszym artykule piszemy, co to jest i co warto wiedzieć na jego temat.

Co to jest węgarek okienny i drzwiowy?

Węgarek okienny czy drzwiowy to pionowy element występujący przy otworach okien, uzyskany np. w wyniku wysunięcia cegieł z zewnętrznej strony. Stanowi obramowanie bocznych części okna i ich górnej krawędzi, będące oparciem ościeżnicy – stabilizujące jej położenie. Węgarki stosowane są w budownictwie od dawna, a ich pierwotnym zadaniem było zabezpieczenie okna przed wypadnięciem, a więc zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, a także przechodniów. We współczesnych obiektach nie ma prawa dojść do takiej sytuacji, gdyż rozwój branży i technologii, a także ścisłe regulacje, zobowiązują do przestrzegania wysokich standardów prac.

Obecnie wykonywanie węgarków okiennych i drzwiowych jest zależne od sytuacji, projektu domu, metod montażu i praktyk fachowców. Montując drzwi, dąży się do wyeliminowania powstawania mostków termicznych – miejsc, przez które ucieka ciepło. Konieczne jest więc uniknięcie przemarzania na styku drzwi i ściany. Dlatego w ścianie jednowarstwowej ościeżnicę powinno się osadzać w połowie grubości muru. Z kolei w ścianie dwuwarstwowej – przy zewnętrznej krawędzi muru, tak aby utworzony z materiału termoizolacyjnego węgarek osłaniał około 2/3 szerokości ościeżnicy. W przypadku montażu drzwi zewnętrznych warto zapoznać się również z aktualnymi przepisami i najważniejszymi informacjami dotyczącymi efektywności energetycznej drzwi zewnętrznych. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Współczynnik przenikania ciepła drzwi wejściowych – co warto wiedzieć?

Czy warto wykonać węgarek?

Dawniej tworzenie węgarków było standardem z powodu wspomnianych kwestii bezpieczeństwa. Z tego typu wykończeniami do dziś można spotkać się w starym budownictwie. Nowe obiekty również mogą mieć węgarki wokół okien i drzwi. Do niewątpliwych zalet takiego rozwiązania zalicza się:

  • ochronę przed silnymi opadami deszczu i podmuchami wiatru, które w skrajnych warunkach mogą spowodować wyrwanie okna lub rozszczelnienie jego styku ze ścianą
  • ochronę pianki montażowej przed zawilgoceniem
  • lepsze docieplenie wnętrza dzięki zmniejszeniu mostka termicznego występującego wokół ościeżnic.

Węgarek okienny w ścianach trójwarstwowych

Choć wskazane zalety węgarków przemawiają za tym, że warto tworzyć obramowania wokół okna, nie oznacza to wcale, że zawsze trzeba i można to robić. Ich obecność jest zależna od rodzaju ściany oraz metody montażu. Węgarki okienne z powodzeniem można zastosować w obiektach z trójwarstwową ścianą, wykonaną z trzech różnych materiałów, o odmiennych parametrach termicznych. Wówczas tworzy się szeroki węgarek z cegieł ustawionych prostopadle do lica muru, który stanowi osłonięcie izolacji ciepłochronnej. Z kolei szczeliny występujące pomiędzy oknem a wewnętrzną powierzchnią otworu okiennego należy wypełnić pianką poliuretanową. Dodatkowo okna i ściany od strony zewnętrznej trzeba uszczelnić silikonem.

Węgarek okienny w ścianach jednowarstwowych

W przypadku ścian jednowarstwowych kwestia węgarków ma się nieco inaczej. Z reguły nie są one stosowane, gdyż konstrukcje wykonane są z betonu komórkowego bądź pustaków poryzowanych – wówczas nie jest potrzebne dodatkowe ocieplenie. Swego rodzaju węgarkiem w tym przypadku jest przyklejona do ościeżnicy specjalna listwa. Można również od strony zewnętrznej wzdłuż bocznych i górnej krawędzi ościeży przykleić cienkie płytki z betonu komórkowego, o szerokości 12–15 cm.

Węgarek okienny w ścianach dwuwarstwowych

W ścianach dwuwarstwowych nie występują klasyczne węgarki. Docieplenie zapewnia warstwa zachodząca na ościeżnicę okna. Z kolei piankę montażową przed zawilgoceniem chroni taśma paroprzepuszczalna. Niemniej, chcąc jeszcze bardziej zabezpieczyć stolarkę okienną, można wykonać alternatywny węgarek, np. ze styropianu bądź z wełny mineralnej (tak by ocieplenie zachodziło na ościeżnicę okna). Takie rozwiązanie nie będzie spełniać tych samych zadań co klasyczny węgarek, jednak ograniczy występowanie mostków termicznych.

Podsumowanie

Samo pojęcie „węgarek” nie powinno stanowić już tajemnicy. Niemniej stosowanie rozwiązania w klasycznym wariancie oraz w ścianach jedno-, dwu- czy trójwarstwowych to kwestia indywidualna. W tym przypadku obecność obramowania wokół ościeżnicy drzwi czy okna najlepiej skonsultować z fachowcem.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Zgoda na newsletter
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat węgarka okiennego i drzwiowego

Polecamy także na blogu
Nowy salon w Rybniku już otwarty!
18-11-2022
Z przyjemnością informujemy, że 25 marca otwarty został nowy salon firmy Kapica w Rybniku przy ulicy Wodzisławskiej 14. Od teraz możemy być jeszcze bliżej naszych klientów!
Szkolenie techniczne i nowe produkty w ofercie firmy Kapica
18-11-2022
10 marca 2023 roku, w salonie firmowym w Opolu, odbyło się szkolenie dotyczące nowości w zakresie systemów aluminiowych. Za organizację odpowiadał Dział Sprzedaży Systemów Aluminiowych, a spotkanie poprowadził Pan Marcin Żyrek, Kierownik Zakładu Produkcji Konstrukcji Aluminiowych. Uczestnikami szkolenia byli pracownicy firmy Kapica. W trakcie spotkania mieliśmy okazję zapoznać się z najnowszymi innowacjami i poszerzyliśmy wiedzę na temat aktualnej oferty. Omówiliśmy też problemy, jakie zauważają handlowcy podczas obsługi klientów.
5 najczęstszych błędów popełnianych w czasie montażu drzwi wejściowych
18-11-2022
Nie bez powodu mówi się, że drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Ich wygląd wpływa na estetykę całej elewacji, a parametry techniczne decydują o komforcie i bezpieczeństwie domowników. Ważne jest, by montaż drzwi zewnętrznych był przeprowadzony z należytą starannością. Monter powinien mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Poznaj najczęstsze błędy przy montażu drzwi zewnętrznych i dowiedz się, jak ich uniknąć!
Firma Kapica jest eko!
18-11-2022
Mamy wielką przyjemność ogłosić, że firma Kapica trzeci rok z rzędu otrzymała certyfikat, który potwierdza nasz realny wpływ na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. W 2022 roku przekazaliśmy do recyklingu aż 395 ton odpadów PVC, co przyczyniło się do zmniejszenia emisji CO2 o 790 ton.
Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co i kiedy wybrać?
18-11-2022
Mało kto decyduje się na projekt domu, w którym nie uwzględniono osłon okiennych. Żaluzje lub rolety pełnią dodatkową funkcję izolacyjną oraz zapewniają domownikom prywatność. Chronią ponadto przed nadmiernym nasłonecznieniem i umożliwiają łatwą regulację dopływu światła. Jaki produkt wybrać? Poznaj wady i zalety nowoczesnych rolet i żaluzji fasadowych!
Jaki dach, elewacja i parapety będą pasowały do antracytowych okien? Porady aranżacyjne
18-11-2022
Jeszcze do niedawna inwestorzy decydowali się niemal wyłącznie na okna w kolorze białym. Dziś coraz więcej osób wybiera modele z ramami w innych odcieniach. Sporą popularność zyskały okna antracytowe. Są doskonałą alternatywą dla modeli z drewna i klasycznych białych okien PVC. To najlepszy wybór, jeśli chcesz urządzić swój dom w nowoczesnym stylu!
Zapraszamy na otwarcie nowego salonu w Rybniku
18-11-2022
Firma Kapica działa na rynku od pierwszej połowy XX wieku. Od tego czasu nasza oferta nieustannie się powiększa, a marka – rozwija. 25 marca otwarty zostanie salon w Rybniku. To kolejne miejsce, w którym będzie można poznać naszą ofertę i zasięgnąć porad specjalistów. Nowa inwestycja jest wynikiem zaufania, którym od lat darzą nas klienci.
II Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Zarządu Firmy Kapica
18-11-2022
Za nami kolejny aktywny dzień w duchu sportowej rywalizacji. 25 lutego, w hali sportowej w Zawadzkiem, odbył się II Turniej Tenisa Stołowego. W wydarzeniu uczestniczyli nasi pracownicy. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzca sięgnął po Puchar Zarządu Firmy Kapica.
Parapety zewnętrzne – wybór i wskazówki montażowe
18-11-2022
Parapety zewnętrzne to elementy, które pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Chociaż ich wybór z pozoru wydaje się prosty, niewłaściwie dobrane i nieodpowiednio zamontowane mogą przyczynić się do zawilgocenia budynku. Jak wybrać i jak osadzić parapety zewnętrzne? Zachęcamy do lektury!
4 powody, dla których warto wybrać bramę garażową segmentową
18-11-2022
Brama garażowa ma duży wpływ na funkcjonalność i estetykę garażu. Wybór odpowiedniego modelu może być przytłaczający – wszystko z powodu coraz większej liczby dostępnych opcji. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się segmentowe bramy garażowe. Czym charakteryzują się te produkty? Czy warto inwestować w konstrukcję segmentową? Poznaj 4 powody, dzięki którym przekonasz się do takiego rozwiązania!