„Montaż ciepły”, „współczynnik przenikania ciepła”, „okna i drzwi pasywne” czy „szyby zespolone” to fachowe pojęcia, które dla firm budowlanych i producentów stolarki okienno-drzwiowej nie mają tajemnic. Inwestorzy i właściciele domów, podczas wznoszenia konstrukcji, szukają wyjaśnień tego typu pojęć. Na tę listę trafia też „węgarek”. W naszym artykule piszemy, co to jest i co warto wiedzieć na jego temat.

Co to jest węgarek okienny i drzwiowy?

Węgarek okienny czy drzwiowy to pionowy element występujący przy otworach okien, uzyskany np. w wyniku wysunięcia cegieł z zewnętrznej strony. Stanowi obramowanie bocznych części okna i ich górnej krawędzi, będące oparciem ościeżnicy – stabilizujące jej położenie. Węgarki stosowane są w budownictwie od dawna, a ich pierwotnym zadaniem było zabezpieczenie okna przed wypadnięciem, a więc zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, a także przechodniów. We współczesnych obiektach nie ma prawa dojść do takiej sytuacji, gdyż rozwój branży i technologii, a także ścisłe regulacje, zobowiązują do przestrzegania wysokich standardów prac.

Obecnie wykonywanie węgarków okiennych i drzwiowych jest zależne od sytuacji, projektu domu, metod montażu i praktyk fachowców. Montując drzwi, dąży się do wyeliminowania powstawania mostków termicznych – miejsc, przez które ucieka ciepło. Konieczne jest więc uniknięcie przemarzania na styku drzwi i ściany. Dlatego w ścianie jednowarstwowej ościeżnicę powinno się osadzać w połowie grubości muru. Z kolei w ścianie dwuwarstwowej – przy zewnętrznej krawędzi muru, tak aby utworzony z materiału termoizolacyjnego węgarek osłaniał około 2/3 szerokości ościeżnicy. W przypadku montażu drzwi zewnętrznych warto zapoznać się również z aktualnymi przepisami i najważniejszymi informacjami dotyczącymi efektywności energetycznej drzwi zewnętrznych. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Współczynnik przenikania ciepła drzwi wejściowych – co warto wiedzieć?

Czy warto wykonać węgarek?

Dawniej tworzenie węgarków było standardem z powodu wspomnianych kwestii bezpieczeństwa. Z tego typu wykończeniami do dziś można spotkać się w starym budownictwie. Nowe obiekty również mogą mieć węgarki wokół okien i drzwi. Do niewątpliwych zalet takiego rozwiązania zalicza się:

  • ochronę przed silnymi opadami deszczu i podmuchami wiatru, które w skrajnych warunkach mogą spowodować wyrwanie okna lub rozszczelnienie jego styku ze ścianą
  • ochronę pianki montażowej przed zawilgoceniem
  • lepsze docieplenie wnętrza dzięki zmniejszeniu mostka termicznego występującego wokół ościeżnic.

Węgarek okienny w ścianach trójwarstwowych

Choć wskazane zalety węgarków przemawiają za tym, że warto tworzyć obramowania wokół okna, nie oznacza to wcale, że zawsze trzeba i można to robić. Ich obecność jest zależna od rodzaju ściany oraz metody montażu. Węgarki okienne z powodzeniem można zastosować w obiektach z trójwarstwową ścianą, wykonaną z trzech różnych materiałów, o odmiennych parametrach termicznych. Wówczas tworzy się szeroki węgarek z cegieł ustawionych prostopadle do lica muru, który stanowi osłonięcie izolacji ciepłochronnej. Z kolei szczeliny występujące pomiędzy oknem a wewnętrzną powierzchnią otworu okiennego należy wypełnić pianką poliuretanową. Dodatkowo okna i ściany od strony zewnętrznej trzeba uszczelnić silikonem.

Węgarek okienny w ścianach jednowarstwowych

W przypadku ścian jednowarstwowych kwestia węgarków ma się nieco inaczej. Z reguły nie są one stosowane, gdyż konstrukcje wykonane są z betonu komórkowego bądź pustaków poryzowanych – wówczas nie jest potrzebne dodatkowe ocieplenie. Swego rodzaju węgarkiem w tym przypadku jest przyklejona do ościeżnicy specjalna listwa. Można również od strony zewnętrznej wzdłuż bocznych i górnej krawędzi ościeży przykleić cienkie płytki z betonu komórkowego, o szerokości 12–15 cm.

Węgarek okienny w ścianach dwuwarstwowych

W ścianach dwuwarstwowych nie występują klasyczne węgarki. Docieplenie zapewnia warstwa zachodząca na ościeżnicę okna. Z kolei piankę montażową przed zawilgoceniem chroni taśma paroprzepuszczalna. Niemniej, chcąc jeszcze bardziej zabezpieczyć stolarkę okienną, można wykonać alternatywny węgarek, np. ze styropianu bądź z wełny mineralnej (tak by ocieplenie zachodziło na ościeżnicę okna). Takie rozwiązanie nie będzie spełniać tych samych zadań co klasyczny węgarek, jednak ograniczy występowanie mostków termicznych.

Podsumowanie

Samo pojęcie „węgarek” nie powinno stanowić już tajemnicy. Niemniej stosowanie rozwiązania w klasycznym wariancie oraz w ścianach jedno-, dwu- czy trójwarstwowych to kwestia indywidualna. W tym przypadku obecność obramowania wokół ościeżnicy drzwi czy okna najlepiej skonsultować z fachowcem.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat węgarka okiennego i drzwiowego

Polecamy także na blogu
Co warto wiedzieć przed wyborem czarnych okien?
18-11-2022
Jednym z głównych zadań okien jest pokazywać to, co za nimi. Właśnie dlatego zdecydowaną większość ich powierzchni stanowią przeźroczyste szyby. Jednak elementami, które posiadają jakiś kolor, są ramy okienne. To one nadają funkcjonalności i dopełniają wyglądu stolarki. Te stosunkowo niewielkie elementy sprawiają, że okno jest oknem, a nie jedynie taflą…
Jakie okna do piwnicy wybrać? – 4 rzeczy, które warto przeanalizować
18-11-2022
Budowa lub remont domu z podpiwniczeniem wiąże się z szeregiem dodatkowych decyzji. Jeden z takich aspektów dotyczy stolarki okiennej do piwnicy. Warto nieco dłużej pochylić się nad tym zagadnieniem, ponieważ wbrew pozorom nawet w nieużytkowej piwnicy okna pełnią ważną funkcję. A o ileż bardziej jest to istotne w przypadku piwnic…
Kapica zaskoczy na prestiżowych targach FENSTERBAU FRONTALE 2024
18-11-2022
Firma Kapica zapowiada swoją obecność na największych targach branżowych w Europie – FENSTERBAU FRONTALE, które odbędą się 19-22 marca 2024 roku w Norymberdze. Stoisko Kapica: Innowacje i doświadczenia na pierwszym planie Na powierzchni aż 300 metrów kwadratowych, tuż obok renomowanej marki Schüco, Kapica zaprezentuje swoje produkty w unikalny sposób. Projekt…
Co wpływa na cenę rolet zewnętrznych?
18-11-2022
Rolety zewnętrzne to bardzo funkcjonalny element wielu budynków. Decyzja o ich zakupie może stanowić inwestycję w komfort, bezpieczeństwo, a nawet efektywność energetyczną domu. Jednakże, rolety zewnętrzne do dodatkowy koszt przy budowie domu. Jednak warto go ponieść, biorąc pod uwagę korzyści, jakie zapewniają rolety zewnętrzne. Cena za m2 rolety jest uzależniona od wielu czynników. Poznanie i zrozumienie tych aspektów jest kluczowe dla podjęcia dobrej decyzji zakupowej.
Podsumowanie Roku 2023 w firmie Kapica
18-11-2022
W urokliwej atmosferze łaziskiej restauracji Urban, 21 grudnia 2023 roku, pracownicy firmy Kapica zgromadzili się na uroczystym spotkaniu, zamykającym rok pełen wyzwań i sukcesów. Zarząd tradycyjnie zorganizował to wydarzenie jako wyjątkową okazję do podsumowań, planowania przyszłości oraz uhonorowania zaangażowanych pracowników.
Jakie cechy powinien mieć dobry producent drzwi wejściowych?
18-11-2022
Rynek pęka w szwach, a producentów drzwi wejściowych wciąż przybywa. Właściwy wybór w tej kwestii jest jednak bardzo ważny, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo i komfort domownikom. O czym warto pamiętać? Czym powinien cechować się producent drzwi wejściowych?
Nowoczesne parapety wewnętrzne od firmy Kapica – poznaj możliwości i zalety rozwiązania
18-11-2022
Już na wczesnym etapie budowy domu powinniśmy wybrać nowoczesne parapety wewnętrzne, aby pasowały do wnętrza i spełniały wszystkie swoje najważniejsze funkcje. Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak trwałość, estetyka czy bezpieczeństwo. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zabierz Dziecko na Górnika – Świąteczny wyjazd Kapica
18-11-2022
Firma Kapica, sponsor Górnika Zabrze, zorganizowała niezapomniany świąteczny wyjazd dla swoich pracowników, a przede wszystkim ich dzieci, na jubileuszowy mecz z Wartą Poznań, który odbył się z okazji 75-lecia klubu Górnik Zabrze. Wybór pracowników, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w tym wyjątkowym wyjeździe, odbył się poprzez konkurs, w którym wzięło udział ponad 40 osób. Spośród licznych zgłoszeń wybrano 7 szczęśliwców, którzy wraz z swoimi dziećmi wyruszyli na stadion, aby wspólnie świętować jubileusz klubu.
Okna winchester czy złoty dąb – różnice i dobór pod kolor elewacji
18-11-2022
Okna PCV w okleinach drewnopodobnych to propozycja, która cieszy się niesłabnącym uznaniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nowoczesne okleiny stosowane w oknach są niezwykle odporne na odbarwienia i odkształcenia, nawet pod wpływem wysokich temperatur. Dwie najpopularniejsze opcje to okna winchester i złoty dąb.
Uszczelki okienne – co warto wiedzieć o konserwacji i wymianie?
18-11-2022
Uszczelki w oknach i drzwiach odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu komfortu termicznego i akustycznego domów oraz obiektów komercyjnych. Są one odpowiedzialne za zapewnienie szczelności, która chroni wnętrza przed zimnem, wilgocią czy hałasem z zewnątrz. Jeżeli nie będzie się ich czyścić i konserwować za pomocą specjalnych środków szybko staną się twarde i popękane, co znacznie obniży ich funkcjonalność.