„Montaż ciepły”, „współczynnik przenikania ciepła”, „okna i drzwi pasywne” czy „szyby zespolone” to fachowe pojęcia, które dla firm budowlanych i producentów stolarki okienno-drzwiowej nie mają tajemnic. Inwestorzy i właściciele domów, podczas wznoszenia konstrukcji, szukają wyjaśnień tego typu pojęć. Na tę listę trafia też „węgarek”. W naszym artykule piszemy, co to jest i co warto wiedzieć na jego temat.

Co to jest węgarek okienny i drzwiowy?

Węgarek okienny czy drzwiowy to pionowy element występujący przy otworach okien, uzyskany np. w wyniku wysunięcia cegieł z zewnętrznej strony. Stanowi obramowanie bocznych części okna i ich górnej krawędzi, będące oparciem ościeżnicy – stabilizujące jej położenie. Węgarki stosowane są w budownictwie od dawna, a ich pierwotnym zadaniem było zabezpieczenie okna przed wypadnięciem, a więc zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, a także przechodniów. We współczesnych obiektach nie ma prawa dojść do takiej sytuacji, gdyż rozwój branży i technologii, a także ścisłe regulacje, zobowiązują do przestrzegania wysokich standardów prac.

Obecnie wykonywanie węgarków okiennych i drzwiowych jest zależne od sytuacji, projektu domu, metod montażu i praktyk fachowców. Montując drzwi, dąży się do wyeliminowania powstawania mostków termicznych – miejsc, przez które ucieka ciepło. Konieczne jest więc uniknięcie przemarzania na styku drzwi i ściany. Dlatego w ścianie jednowarstwowej ościeżnicę powinno się osadzać w połowie grubości muru. Z kolei w ścianie dwuwarstwowej – przy zewnętrznej krawędzi muru, tak aby utworzony z materiału termoizolacyjnego węgarek osłaniał około 2/3 szerokości ościeżnicy. W przypadku montażu drzwi zewnętrznych warto zapoznać się również z aktualnymi przepisami i najważniejszymi informacjami dotyczącymi efektywności energetycznej drzwi zewnętrznych. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Współczynnik przenikania ciepła drzwi wejściowych – co warto wiedzieć?

Czy warto wykonać węgarek?

Dawniej tworzenie węgarków było standardem z powodu wspomnianych kwestii bezpieczeństwa. Z tego typu wykończeniami do dziś można spotkać się w starym budownictwie. Nowe obiekty również mogą mieć węgarki wokół okien i drzwi. Do niewątpliwych zalet takiego rozwiązania zalicza się:

  • ochronę przed silnymi opadami deszczu i podmuchami wiatru, które w skrajnych warunkach mogą spowodować wyrwanie okna lub rozszczelnienie jego styku ze ścianą
  • ochronę pianki montażowej przed zawilgoceniem
  • lepsze docieplenie wnętrza dzięki zmniejszeniu mostka termicznego występującego wokół ościeżnic.

Węgarek okienny w ścianach trójwarstwowych

Choć wskazane zalety węgarków przemawiają za tym, że warto tworzyć obramowania wokół okna, nie oznacza to wcale, że zawsze trzeba i można to robić. Ich obecność jest zależna od rodzaju ściany oraz metody montażu. Węgarki okienne z powodzeniem można zastosować w obiektach z trójwarstwową ścianą, wykonaną z trzech różnych materiałów, o odmiennych parametrach termicznych. Wówczas tworzy się szeroki węgarek z cegieł ustawionych prostopadle do lica muru, który stanowi osłonięcie izolacji ciepłochronnej. Z kolei szczeliny występujące pomiędzy oknem a wewnętrzną powierzchnią otworu okiennego należy wypełnić pianką poliuretanową. Dodatkowo okna i ściany od strony zewnętrznej trzeba uszczelnić silikonem.

Węgarek okienny w ścianach jednowarstwowych

W przypadku ścian jednowarstwowych kwestia węgarków ma się nieco inaczej. Z reguły nie są one stosowane, gdyż konstrukcje wykonane są z betonu komórkowego bądź pustaków poryzowanych – wówczas nie jest potrzebne dodatkowe ocieplenie. Swego rodzaju węgarkiem w tym przypadku jest przyklejona do ościeżnicy specjalna listwa. Można również od strony zewnętrznej wzdłuż bocznych i górnej krawędzi ościeży przykleić cienkie płytki z betonu komórkowego, o szerokości 12–15 cm.

Węgarek okienny w ścianach dwuwarstwowych

W ścianach dwuwarstwowych nie występują klasyczne węgarki. Docieplenie zapewnia warstwa zachodząca na ościeżnicę okna. Z kolei piankę montażową przed zawilgoceniem chroni taśma paroprzepuszczalna. Niemniej, chcąc jeszcze bardziej zabezpieczyć stolarkę okienną, można wykonać alternatywny węgarek, np. ze styropianu bądź z wełny mineralnej (tak by ocieplenie zachodziło na ościeżnicę okna). Takie rozwiązanie nie będzie spełniać tych samych zadań co klasyczny węgarek, jednak ograniczy występowanie mostków termicznych.

Podsumowanie

Samo pojęcie „węgarek” nie powinno stanowić już tajemnicy. Niemniej stosowanie rozwiązania w klasycznym wariancie oraz w ścianach jedno-, dwu- czy trójwarstwowych to kwestia indywidualna. W tym przypadku obecność obramowania wokół ościeżnicy drzwi czy okna najlepiej skonsultować z fachowcem.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Porady

5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat węgarka okiennego i drzwiowego

Polecamy także na blogu
Steruj domem z aplikacji, czyli Exalus Home System w ofercie firmy Kapica
18-11-2022
Firma Kapica wprowadza do swojej oferty Exalus Home System, dzięki któremu można łatwo sterować światłem, roletami i innymi urządzeniami elektrycznymi z dowolnego miejsca na świecie.
Jak zabezpieczyć okna przed remontem – 6 praktycznych wskazówek
18-11-2022
Prace wykończeniowe i remontowe bywają trudne i wymagające. Bardzo łatwo podczas nich o uszkodzenie lub zabrudzenie elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto pomyśleć o zabezpieczeniu wszystkich wartościowych sprzętów, mebli, a także stolarki okiennej. Dokładne zasłonięcie okien pozwoli uniknąć nieestetycznych zabrudzeń. Jest też kluczowe dla zachowania funkcjonalności stolarki. Przypadkowe uszkodzenie może spowodować trwałe zniszczenie mechanizmów niezbędnych do prawidłowego działania okna. Zagrożeniem są nie tylko tynki, wylewki, kleje czy farba do malowania ścian. Stanowi je również kurz, który osadza się na powierzchniach podczas wykonywanych prac. Jak zabezpieczyć okna przed remontem, aby zachować ich idealny wygląd i funkcjonalność? Podpowiadamy!
Jakie parapety wewnętrzne wybrać do ciemnych okien – możliwości i wybór
18-11-2022
Parapet wewnętrzny zwykle stanowi drobny element wystroju, który nie sprawia wrażenia niezbędnego. W rzeczywistości pełni jednak bardzo ważne funkcje. Parapet zabezpiecza oraz ukrywa kaloryfery, chroni ściany w pomieszczeniach przed przedostającą się przez okno wilgocią oraz kieruje rozgrzane powietrze do wnętrza mieszkania. Dodatkowo stanowi istotny element dekoracyjny. W zależności od konstrukcji oraz dokładnego umiejscowienia może wpłynąć na komfort korzystania z wnętrza.
Wady i zalety żaluzji fasadowych, które warto znać
18-11-2022
Firma Kapica od kilkudziesięciu lat tworzy profesjonalne systemy stolarki okienno-drzwiowej. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, oferuje też dodatkowe rozwiązania, których zastosowanie podnosi komfort codziennego życia. Dużą popularność w ostatnich latach zyskały żaluzje fasadowe. Ich zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem obiektu. Żaluzje fasadowe mają też umożliwiać łatwą i wygodną regulację dopływu światła. By produkty spełniały wszystkie oczekiwania klientów, firma Kapica współpracuje wyłącznie z wiodącymi producentami. Dzięki temu żaluzje wyróżniają się wysoką jakością, precyzją wykonania i funkcjonalnością. Idealnie sprawdzają się jako elementy wyposażenia obiektu z dużymi przeszkleniami. Jakie są wady i zalety żaluzji fasadowych? Czy nadają się do montażu na każdym budynku? Na jaki ich rodzaj warto się zdecydować?
Wymiana drzwi wejściowych – kiedy to zrobić i co warto wiedzieć?
18-11-2022
Drzwi wejściowe chronią wnętrze domu przed czynnikami zewnętrznymi i zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Aby dobrze pełniły swoje funkcje, muszą być odpowiednio zamontowane. Montaż drzwi wejściowych najlepiej zlecić profesjonalistom – biorą oni pod uwagę wiele czynników i dopasowują rodzaj projektu do specyfiki budynku. Nawet najlepiej zamontowane drzwi mogą jednak z czasem wymagać wymiany. Kiedy wymienić drzwi zewnętrzne? Ile to kosztuje? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat sposobów i kierunków otwierania okien
18-11-2022
Wybierając okna do domu, należy kierować się wieloma kryteriami. Pod uwagę wziąć trzeba przede wszystkim sposób i kierunek otwierania skrzydła. To właśnie te czynniki mają największy wpływ na wygodę użytkowania produktu. Co warto wiedzieć na ten temat? Co mówi prawo budowlane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Systemy przesuwne PCV czy aluminiowe – wady i zalety rozwiązań
18-11-2022
Wielkogabarytowe systemy przesuwne mają wiele zastosowań. Montowane są przede wszystkim jako drzwi tarasowe lub balkonowe w domach jednorodzinnych i biurowcach. Obecność nowoczesnych technologii sprawia, że pomimo swojej wagi są proste w obsłudze. Duże przeszklenia mogą stanowić ozdobę zarówno elewacji, jak i wnętrza domu. Jaki rodzaj systemu wybrać? Które drzwi sprawdzą się najlepiej – aluminiowe czy z PVC? Czytając artykuł, dowiesz się, czym różnią się te rozwiązania, a także poznasz ich wady i zalety.
Drzwi zewnętrzne aluminiowe – wzory, kolory i wskazówki co do wyboru
18-11-2022
Drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Powinny więc być nie tylko trwałe i szczelne, ale też dopasowane do charakteru budynku. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z najlepszymi ofertami. Drzwi zewnętrzne aluminiowe od firmy Kapica to produkty klasy premium, które zapewnią Ci szerokie możliwości aranżacyjne. Sprawdź, co proponujemy w tym zakresie!
Grubość okna – co warto wiedzieć?
18-11-2022
Wybierając stolarkę okienną, warto dowiedzieć się, jakie parametry mają wpływ na jej jakość. Dobre okno musi być przede wszystkim trwałe i szczelne. Świadomy nabywca powinien również zwrócić uwagę na to, czy wybrana konstrukcja jest energooszczędna i czy zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, jakie znaczenie ma grubość okna. Z artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć na temat grubości okien wykonanych z PVC.
Wymiary okien – wszystko, co warto wiedzieć
18-11-2022
Wykańczając dom, stajesz przed wyborem stolarki okiennej. Do zakupu należy podejść z należytą uwagą. Inwestorzy często decydują się na tzw. okna standardowe – prostokątne, dostępne na rynku w kilkudziesięciu wymiarach dostosowanych do konkretnych rodzajów budynków. Parametry zostają uwzględnione już w projekcie, jednak – co ważne – mogą zostać zmienione. W firmie Kapica oferujemy konstrukcje mające różne kształty i rozmiary. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie okien do własnych potrzeb oraz preferencji. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.