Współczynnik przenikania ciepła drzwi wejściowych to jeden z najważniejszych parametrów. Umiejętność interpretowania tego wskaźnika jest niezbędna, by do domu lub pomieszczenia użyteczności publicznej wybrać tzw. ciepłe drzwi o dobrych właściwościach termoizolacyjnych, które zagwarantują ograniczenie strat ciepła. Sprawdź, czym dokładnie jest współczynnik przenikania ciepła, jak się go oblicza i jakie są normy na 2023 rok.

Współczynnik przenikania ciepła drzwi – czym jest?

Współczynnik przenikania ciepła drzwi wejściowych oznaczany jest symbolem Ud. To wskaźnik, który znajduje się przy drzwiach zarówno drewnianych, PVC, jak i aluminiowych. Informuje on, ile ciepła (energii wyrażonej w watach) przenika przez 1 m2 powierzchni drzwi w ciągu jednej godziny, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest o jeden stopień niższa niż w pomieszczeniu. Im niższa jest wartość współczynnika, tym lepsze są właściwości termoizolacyjne drzwi.

Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła?

Współczynnik przenikania ciepła w uproszczony sposób można obliczyć, korzystając ze wzoru U = λ/d (przy czym „λ” to przewodność cieplna, a „d” – grubość przegrody lub materiału). Jednak struktura drzwi jest złożona i, by uniknąć błędu pomiaru, w celu obliczenia współczynnika przenikania ciepła przegrody należy uwzględnić również wartości tzw. oporu cieplnego poszczególnych warstw, które wylicza się ze wzoru R1 = d1/λ1.

Następnie opory te należy dodać do siebie, pamiętając o dodaniu również wartości oporów przejmowania ciepła na zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni. Są one stałe i wynoszą Rsi = 0,13 oraz Rse = 0,04. Wszystkie wartości trzeba podstawić do wzoru: Ud = 1/(Rsi + Rse + R1 + R2+ R3…). Po obliczeniu uzyskuje się wartość współczynnika przenikania ciepła drzwi.

Jaki współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych 2023?

Współczynnik ciepła jest regulowany przepisami unijnej dyrektywy dotyczącej efektywności energetycznej. Nowe normy ze stycznia 2021 roku zostały zaostrzone, by dążyć do produkowania drzwi o jak najlepszych właściwościach termoizolacyjnych. Dzięki temu ogranicza się zużycie energii potrzebnej do ogrzewania domu, co wpływa na zminimalizowanie kosztów utrzymania budynku.

Obecnie regulacje dopuszczają, by współczynnik przenikania ciepła w przypadku drzwi zewnętrznych wynosił maksymalnie 1,3 W/m2K. Poprzednio było to 1,5 W/m2K. Drzwi wejściowe firmy Kapica charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami cieplnymi. Wybierając drzwi PVC w systemie Living z panelem pełnym 36 mm, można cieszyć się stolarką o ponadprzeciętnych właściwościach termoizolacyjnych – ze współczynnikiem Ud = 0,97 W/m2K.

Ciepłe drzwi – co warto wiedzieć?

Dodatkowo warto wiedzieć, że na właściwości cieplne drzwi wpływa również kilka innych czynników. Jednym z nich jest zapewnienie odpowiedniej szczelność drzwi. W tym przypadku kluczową rolę odgrywa dobór solidnych uszczelek. W stolarce drzwiowej PVC firmy Kapica wykorzystujemy uszczelki z gumy EPDM o doskonałych właściwościach uszczelniających. To elementy, które chronią przed utratą ciepła oraz hałasem.

Dodatkowa izolacja drzwi PVC – ciepły montaż

W przypadku montażu drzwi o dobrych właściwościach termoizolacyjnych ogromne znaczenie mają dobre praktyki ich osadzania. Powinno się zadbać o izolację progów i izolację ościeżnic. Standardowo podczas instalacji stosuje się piankę poliuretanową. Dodatkowo wypełnia się nią nieszczelności w miejscach łączenia ościeżnicy z murem. Inne rozwiązanie to zastosowanie poliuretanowej taśmy rozprężnej. Ta, dzięki specjalnemu impregnatowi, wykazuje właściwości zabezpieczające przed wilgocią i szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Na uwagę w tym temacie zasługuje tzw. ciepły montaż drzwi – nazywany również warstwowym. Polega on na skutecznym uszczelnieniu styku drzwi z murem. W tym celu okleja się ościeżnicę drzwi zewnętrznych kilkoma warstwami taśm termoizolacyjnych – bitumicznej, paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Wykonanie ciepłego montażu powinno się zlecić specjaliście, gdyż konieczne jest odpowiednie przygotowanie do prac progu oraz ościeża i właściwe wypełnienie szczelin. Dzięki temu można uniknąć powstania tzw. mostków termicznych i przemarzania muru, które mogłyby prowadzić do powstania strat cieplnych, a nawet pleśni.

Dodatkowa izolacja drzwi aluminiowych

W przypadku drzwi zewnętrznych aluminiowych doskonałą izolację zapewnia zastosowanie przekładek termicznych. Powstrzymują one przenikanie zimna do pomieszczeń. Zależnie od wybranego systemu występują z dodatkowymi wypełnieniami bądź komorami. Sprawia to, że są jeszcze „cieplejsze”. Skutecznym rozwiązaniem są też panelowe obustronnie zlicowane wypełnienia. Dzięki temu możliwe jest wypełnienie całej dostępnej głębokości drzwi ciepłą pianką.

Właściwości cieplne drzwi zewnętrznych z szybą

Wiele osób decyduje się na wybór drzwi zewnętrznych z przeszkleniem. To oryginalne i ciekawie prezentujące się rozwiązania. Niemniej dla szyby również określa się osobny współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem Ug. Szyby montowane w drzwiach PVC firmy Kapica mają współczynnik Ug = 1,1 W/m2K (przy panelach 24 mm) oraz Ug = 0,7 W/m2K (przy panelach 36 mm) i spełniają obowiązujące wytyczne. Wokół przeszkleń stosujemy ciepłe ramki, których konstrukcja umożliwia ograniczenie strat energetycznych i obniżenie współczynnika przenikania ciepła. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu Szyby ornamentowe do drzwi – czym są, wzory, kolory i inspiracje.

Podsumowanie

Współczynnik przenikania ciepła w drzwiach zewnętrznych to bardzo ważny parametr, na który należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru stolarki do mieszkania czy domu. Najlepsze są produkty z niskim Ud, a w przypadku przeszkleń należy też pamiętać o oznaczeniu Ug. Montaż drzwi wejściowych warto zlecić sprawdzonym fachowcom, gdyż ich osadzenie i uszczelnienie również odgrywają dużą rolę w kwestii niwelowania strat cieplnych.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Współczynnik przenikania ciepła drzwi wejściowych – co warto wiedzieć?

Polecamy także na blogu
Wymiana bramy garażowej segmentowej – o czym pamiętać, aby uniknąć błędów?
14-11-2022
Brama garażowa pozostaje niedoceniona, dopóki na jaw nie wyjdą problemy. Niewłaściwie zamontowana brama garażowa segmentowa może stać się źródłem wielu niedogodności – od zacinania się podczas otwierania i zamykania, przez utratę ciepła z powodu nieszczelności, aż po obniżenie poziomu bezpieczeństwa całego domu. Właśnie dlatego wymiana bramy garażowej to zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy.
5 zalet moskitier ramkowych
14-11-2022
Wraz z nadejściem cieplejszych dni rozpoczyna się sezon na najlepsze pomysły i rozwiązania, jak poradzić sobie z uciążliwymi owadami. Jedni preferują krótkotrwałe rozwiązania DIY lub różnego rodzaju środki chemiczne, inni stawiają na profesjonalne narzędzia. Ta ostatnia opcja jest zdecydowanie najlepsza, gdyż jest nieinwazyjna zarówno dla ludzi, jak i owadów. Mowa w tym przypadku o moskitierze ramkowej, która poza tym, że oszczędza małe stworzenia oraz zdrowie domowników, ma znacznie więcej zalet.
Wybór drzwi wejściowych – 5 kluczowych aspektów
14-11-2022
Drzwi wejściowe to nie tylko pierwszy element naszego domu, który widzą goście. To również nasza pierwsza linia obrony przed intruzami i warunkami atmosferycznymi. Dlatego wybór odpowiedniej stolarki o najwyższych standardach jest kluczowy. Poznaj 5 aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych.
Jak wybrać bramę garażową segmentową?
14-11-2022
Budujesz nowy garaż lub planujesz modernizację starego? Jeżeli tak, prawdopodobnie stoisz przed niełatwym wyzwaniem – wyborem bramy. Na pewno słyszałeś o bramie garażowej segmentowej, bo to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością klientów. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy o bramach segmentowych oraz poznasz argumenty przemawiające za ich wyborem.
Działo się! Relacja z pikniku dla pracowników firmy Kapica
14-11-2022
Była zabawa, emocje i mnóstwo atrakcji. Tak można podsumować piknik rodzinno-sportowy, na którym firma Kapica miała przyjemność gościć swoich pracowników. Podobnie jak w poprzednim roku wydarzenie zyskało spore zainteresowanie. Bardzo się cieszymy, że znów mogliśmy wszyscy spotkać się i miło spędzić czas.
Drzwi PVC retro czy drzwi PVC modern – co i kiedy wybrać?
14-11-2022
Wybór odpowiednich drzwi dla domu jest niezwykle ważny, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Na rynku dostępne są różne modele, charakteryzujące się odmiennymi parametrami technicznymi. To samo można powiedzieć o stylu oraz wzornictwie drzwi zewnętrznych PVC. Kiedy wybrać retro drzwi PVC modern, a kiedy retro?
Demontaż i wymiana okien – co warto wiedzieć?
14-11-2022
Wymiana okien to jedna z kluczowych kwestii, gdy chce się poprawić komfort i efektywność energetyczną domu. Wiele osób zwleka jednak z decyzją o remoncie, gdyż obawia się czasochłonnej pracy. Niemniej wymiana stolarki bez uszkodzenia elewacji jest jak najbardziej możliwa i może przebiec szybko, sprawnie i tanio. Tanio, ponieważ na okna można uzyskać dofinansowanie. Sprawdź, co koniecznie musisz wiedzieć przed demontażem okna.
Nowa hala, nowe możliwości. Kapica uruchamia kolejny zakład
14-11-2022
W ubiegłym roku informowaliśmy o nowym zakładzie w Zawadzkiem przy ulicy Strzeleckiej i obiecywaliśmy, że wkrótce będziemy mogli poszczycić się kolejną halą, umożliwiającą produkcję jeszcze większej liczby okien i drzwi. Nie pozostajemy gołosłowni. To dla nas wspaniałe rozpoczęcie lata. Prace w nowym obiekcie ruszyły 26.06.2023 roku, pierwsze wysyłki zrealizowaliśmy już 01.07.2023.
Jakie okna zapewnią ochronę przed hałasem?
14-11-2022
Hałas może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego warto zainwestować w rozwiązania, które pomogą nam stworzyć spokojne i ciche środowisko w naszym domu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie hałasu z zewnątrz jest wybór odpowiednich okien. Dobrej jakości stolarka może znacznie zmniejszyć poziom hałasu dochodzącego do wnętrza domu, tworząc komfortowe warunki do pracy i odpoczynku. Jak wybrać wysokiej jakości produkty z optymalnym współczynnikiem Rw?
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat drzwi zewnętrznych z PVC
14-11-2022
Zastanawiasz się nad wyborem drzwi zewnętrznych do swojego domu? Zdecydowanie jest to jeden z kluczowych elementów, który wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale również na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Bez względu na to, czy zamierzasz kupić drzwi wejściowe PVC, aluminiowe lub tarasowe wskazujemy 5 kluczowych kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę.