Współczynnik przenikania ciepła drzwi wejściowych to jeden z najważniejszych parametrów. Umiejętność interpretowania tego wskaźnika jest niezbędna, by do domu lub pomieszczenia użyteczności publicznej wybrać tzw. ciepłe drzwi o dobrych właściwościach termoizolacyjnych, które zagwarantują ograniczenie strat ciepła. Sprawdź, czym dokładnie jest współczynnik przenikania ciepła, jak się go oblicza i jakie są normy na 2023 rok.

Współczynnik przenikania ciepła drzwi – czym jest?

Współczynnik przenikania ciepła drzwi wejściowych oznaczany jest symbolem Ud. To wskaźnik, który znajduje się przy drzwiach zarówno drewnianych, PVC, jak i aluminiowych. Informuje on, ile ciepła (energii wyrażonej w watach) przenika przez 1 m2 powierzchni drzwi w ciągu jednej godziny, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest o jeden stopień niższa niż w pomieszczeniu. Im niższa jest wartość współczynnika, tym lepsze są właściwości termoizolacyjne drzwi.

Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła?

Współczynnik przenikania ciepła w uproszczony sposób można obliczyć, korzystając ze wzoru U = λ/d (przy czym „λ” to przewodność cieplna, a „d” – grubość przegrody lub materiału). Jednak struktura drzwi jest złożona i, by uniknąć błędu pomiaru, w celu obliczenia współczynnika przenikania ciepła przegrody należy uwzględnić również wartości tzw. oporu cieplnego poszczególnych warstw, które wylicza się ze wzoru R1 = d1/λ1.

Następnie opory te należy dodać do siebie, pamiętając o dodaniu również wartości oporów przejmowania ciepła na zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni. Są one stałe i wynoszą Rsi = 0,13 oraz Rse = 0,04. Wszystkie wartości trzeba podstawić do wzoru: Ud = 1/(Rsi + Rse + R1 + R2+ R3…). Po obliczeniu uzyskuje się wartość współczynnika przenikania ciepła drzwi.

Jaki współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych 2023?

Współczynnik ciepła jest regulowany przepisami unijnej dyrektywy dotyczącej efektywności energetycznej. Nowe normy ze stycznia 2021 roku zostały zaostrzone, by dążyć do produkowania drzwi o jak najlepszych właściwościach termoizolacyjnych. Dzięki temu ogranicza się zużycie energii potrzebnej do ogrzewania domu, co wpływa na zminimalizowanie kosztów utrzymania budynku.

Obecnie regulacje dopuszczają, by współczynnik przenikania ciepła w przypadku drzwi zewnętrznych wynosił maksymalnie 1,3 W/m2K. Poprzednio było to 1,5 W/m2K. Drzwi wejściowe firmy Kapica charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami cieplnymi. Wybierając drzwi PVC w systemie Living z panelem pełnym 36 mm, można cieszyć się stolarką o ponadprzeciętnych właściwościach termoizolacyjnych – ze współczynnikiem Ud = 0,97 W/m2K.

Ciepłe drzwi – co warto wiedzieć?

Dodatkowo warto wiedzieć, że na właściwości cieplne drzwi wpływa również kilka innych czynników. Jednym z nich jest zapewnienie odpowiedniej szczelność drzwi. W tym przypadku kluczową rolę odgrywa dobór solidnych uszczelek. W stolarce drzwiowej PVC firmy Kapica wykorzystujemy uszczelki z gumy EPDM o doskonałych właściwościach uszczelniających. To elementy, które chronią przed utratą ciepła oraz hałasem.

Dodatkowa izolacja drzwi PVC – ciepły montaż

W przypadku montażu drzwi o dobrych właściwościach termoizolacyjnych ogromne znaczenie mają dobre praktyki ich osadzania. Powinno się zadbać o izolację progów i izolację ościeżnic. Standardowo podczas instalacji stosuje się piankę poliuretanową. Dodatkowo wypełnia się nią nieszczelności w miejscach łączenia ościeżnicy z murem. Inne rozwiązanie to zastosowanie poliuretanowej taśmy rozprężnej. Ta, dzięki specjalnemu impregnatowi, wykazuje właściwości zabezpieczające przed wilgocią i szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Na uwagę w tym temacie zasługuje tzw. ciepły montaż drzwi – nazywany również warstwowym. Polega on na skutecznym uszczelnieniu styku drzwi z murem. W tym celu okleja się ościeżnicę drzwi zewnętrznych kilkoma warstwami taśm termoizolacyjnych – bitumicznej, paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Wykonanie ciepłego montażu powinno się zlecić specjaliście, gdyż konieczne jest odpowiednie przygotowanie do prac progu oraz ościeża i właściwe wypełnienie szczelin. Dzięki temu można uniknąć powstania tzw. mostków termicznych i przemarzania muru, które mogłyby prowadzić do powstania strat cieplnych, a nawet pleśni.

Dodatkowa izolacja drzwi aluminiowych

W przypadku drzwi zewnętrznych aluminiowych doskonałą izolację zapewnia zastosowanie przekładek termicznych. Powstrzymują one przenikanie zimna do pomieszczeń. Zależnie od wybranego systemu występują z dodatkowymi wypełnieniami bądź komorami. Sprawia to, że są jeszcze „cieplejsze”. Skutecznym rozwiązaniem są też panelowe obustronnie zlicowane wypełnienia. Dzięki temu możliwe jest wypełnienie całej dostępnej głębokości drzwi ciepłą pianką.

Właściwości cieplne drzwi zewnętrznych z szybą

Wiele osób decyduje się na wybór drzwi zewnętrznych z przeszkleniem. To oryginalne i ciekawie prezentujące się rozwiązania. Niemniej dla szyby również określa się osobny współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem Ug. Szyby montowane w drzwiach PVC firmy Kapica mają współczynnik Ug = 1,1 W/m2K (przy panelach 24 mm) oraz Ug = 0,7 W/m2K (przy panelach 36 mm) i spełniają obowiązujące wytyczne. Wokół przeszkleń stosujemy ciepłe ramki, których konstrukcja umożliwia ograniczenie strat energetycznych i obniżenie współczynnika przenikania ciepła. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu Szyby ornamentowe do drzwi – czym są, wzory, kolory i inspiracje.

Podsumowanie

Współczynnik przenikania ciepła w drzwiach zewnętrznych to bardzo ważny parametr, na który należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru stolarki do mieszkania czy domu. Najlepsze są produkty z niskim Ud, a w przypadku przeszkleń należy też pamiętać o oznaczeniu Ug. Montaż drzwi wejściowych warto zlecić sprawdzonym fachowcom, gdyż ich osadzenie i uszczelnienie również odgrywają dużą rolę w kwestii niwelowania strat cieplnych.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Współczynnik przenikania ciepła drzwi wejściowych – co warto wiedzieć?

Polecamy także na blogu
Firma Kapica z kolejną nominacją – Menedżer Roku Opolszczyzny 2023
14-11-2022
Prezes Firmy Kapica, Roman Kapica, został wyróżniony kolejną ważną nominacją w kategorii duże firmy podczas finałowej gali konkursu Menedżer Roku Opolszczyzny 2023. Ta nominacja jest wyrazem uznania dla osiągnięć firmy Kapica oraz potwierdza jej silną pozycję na rynku.
Jaka powinna być optymalna temperatura w domu? 
14-11-2022
Właściwa temperatura w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu i zdrowia. Niezależnie od pory roku, odpowiednia temperatura wewnętrzna sprzyja lepszemu samopoczuciu, a także może pomóc w zmniejszeniu rachunków za energię. Optymalna temperatura różni się w zależności od pomieszczenia i jego funkcji.  Jaka powinna być temperatura w mieszkaniu? W salonie,…
Nowość od firmy Kapica dla wymagających inwestorów. Sprawdź, czym są konstrukcje aluminiowe dla dużych obiektów
14-11-2022
Z dumą przedstawiamy innowacyjne rozwiązania w kategorii konstrukcji aluminiowych, skoncentrowane na dużych obiektach. Jednym z naszych ostatnich tego typu projektów jest Hotel Hygge w Opolu. Ta realizacja stanowi doskonałe case study dla klientów, którzy rozważają wykorzystanie tego typu technologii w swoich inwestycjach.
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? 
14-11-2022
Wejście do Twojego domu to jego wizytówka, a wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych to inwestycja, która zapewni bezpieczeństwo, komfort i styl na lata. Drzwi zewnętrzne muszą nie tylko dobrze wyglądać, ale także spełniać wysokie wymagania techniczne. W tym artykule omówimy, jakie cechy powinna mieć wysokiej jakości stolarka drzwiowa oraz przedstawimy różne…
Jak wyciszyć pokój? Sprawdź nasze porady 
14-11-2022
Hałas z ulicy, głośne sąsiedztwo czy nawet dźwięki dobiegające z innych pomieszczeń mogą wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego stosowanie dobrych praktyk wyciszania pokojów to must have w nowoczesnych mieszkaniach. W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie wyciszyć pomieszczenie, aby cieszyć się spokojem.  Wygłuszenie a wyciszenie pokoju – różnice  Zanim…
Firma Kapica z kolejną nagrodą na koncie! Rozwijamy się z Wami i dla Was
14-11-2022
Uroczysta gala XXI edycji konkursu Opolskiej Nagrody Jakości już za nami. Podczas wydarzenia rozstrzygnięto także XVII edycję konkursu Znakomity Przywódca. Dla firmy Kapica był to ważny dzień, bo jedna z prestiżowych nagród trafiła w ręce naszego prezesa, Romana Kapicy.
Jak wyregulować drzwi PVC? Krok po kroku
14-11-2022
Drzwi PVC cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją wytrzymałość, przystępność cenową oraz doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Jednak nawet najlepsze drzwi z czasem mogą wymagać regulacji, zwłaszcza jeśli zauważysz trudności w ich zamykaniu lub otwieraniu, a także, gdy pojawią się szczeliny przepuszczające zimne powietrze. W tym artykule pokażemy…
Jak uszczelnić drzwi balkonowe?
14-11-2022
Nieszczelne drzwi balkonowe to nie tylko uciążliwy hałas z zewnątrz, ale także przeciągi, wychłodzenie pomieszczenia i straty ciepła. Na szczęście problem ten można łatwo rozwiązać. Prawidłowe uszczelnienie drzwi balkonowych jest kluczowe dla utrzymania komfortu cieplnego i akustycznego w Twoim domu. Z tego kompleksowego poradnika dowiesz się, jak skutecznie uszczelnić drzwi…
Wymiana okien w starym domu – praktyczne wskazówki
14-11-2022
Wymiana okien w starym domu to inwestycja, która może znacząco poprawić komfort mieszkańców i wpłynąć na efektywność energetyczną budynku. Stare okna często są nieszczelne, co prowadzi do strat ciepła i wyższych rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo nowe okna mogą poprawić estetykę budynku oraz zwiększyć jego wartość rynkową. W niniejszym artykule przedstawiamy…
Prawidłowy montaż okien – jak powinien wyglądać?
14-11-2022
Dobra instalacja okien odpowiada nie tylko za ich prawidłowe działanie, ale też  efektywność energetyczną domu i komfort życia mieszkańców. Odpowiednio zamontowane okna są kluczowym warunkiem utrzymania odpowiedniej temperatury i wilgotności. W znacznym stopniu przyczyniają się też do redukcji hałasu dobiegającego z zewnątrz. Jak powinien przebiegać taki montaż? Na czym polega…