Współczynnik przenikania ciepła drzwi wejściowych to jeden z najważniejszych parametrów. Umiejętność interpretowania tego wskaźnika jest niezbędna, by do domu lub pomieszczenia użyteczności publicznej wybrać tzw. ciepłe drzwi o dobrych właściwościach termoizolacyjnych, które zagwarantują ograniczenie strat ciepła. Sprawdź, czym dokładnie jest współczynnik przenikania ciepła, jak się go oblicza i jakie są normy na 2023 rok.

Współczynnik przenikania ciepła drzwi – czym jest?

Współczynnik przenikania ciepła drzwi wejściowych oznaczany jest symbolem Ud. To wskaźnik, który znajduje się przy drzwiach zarówno drewnianych, PVC, jak i aluminiowych. Informuje on, ile ciepła (energii wyrażonej w watach) przenika przez 1 m2 powierzchni drzwi w ciągu jednej godziny, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest o jeden stopień niższa niż w pomieszczeniu. Im niższa jest wartość współczynnika, tym lepsze są właściwości termoizolacyjne drzwi.

Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła?

Współczynnik przenikania ciepła w uproszczony sposób można obliczyć, korzystając ze wzoru U = λ/d (przy czym „λ” to przewodność cieplna, a „d” – grubość przegrody lub materiału). Jednak struktura drzwi jest złożona i, by uniknąć błędu pomiaru, w celu obliczenia współczynnika przenikania ciepła przegrody należy uwzględnić również wartości tzw. oporu cieplnego poszczególnych warstw, które wylicza się ze wzoru R1 = d1/λ1.

Następnie opory te należy dodać do siebie, pamiętając o dodaniu również wartości oporów przejmowania ciepła na zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni. Są one stałe i wynoszą Rsi = 0,13 oraz Rse = 0,04. Wszystkie wartości trzeba podstawić do wzoru: Ud = 1/(Rsi + Rse + R1 + R2+ R3…). Po obliczeniu uzyskuje się wartość współczynnika przenikania ciepła drzwi.

Jaki współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych 2023?

Współczynnik ciepła jest regulowany przepisami unijnej dyrektywy dotyczącej efektywności energetycznej. Nowe normy ze stycznia 2021 roku zostały zaostrzone, by dążyć do produkowania drzwi o jak najlepszych właściwościach termoizolacyjnych. Dzięki temu ogranicza się zużycie energii potrzebnej do ogrzewania domu, co wpływa na zminimalizowanie kosztów utrzymania budynku.

Obecnie regulacje dopuszczają, by współczynnik przenikania ciepła w przypadku drzwi zewnętrznych wynosił maksymalnie 1,3 W/m2K. Poprzednio było to 1,5 W/m2K. Drzwi wejściowe firmy Kapica charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami cieplnymi. Wybierając drzwi PVC w systemie Living z panelem pełnym 36 mm, można cieszyć się stolarką o ponadprzeciętnych właściwościach termoizolacyjnych – ze współczynnikiem Ud = 0,97 W/m2K.

Ciepłe drzwi – co warto wiedzieć?

Dodatkowo warto wiedzieć, że na właściwości cieplne drzwi wpływa również kilka innych czynników. Jednym z nich jest zapewnienie odpowiedniej szczelność drzwi. W tym przypadku kluczową rolę odgrywa dobór solidnych uszczelek. W stolarce drzwiowej PVC firmy Kapica wykorzystujemy uszczelki z gumy EPDM o doskonałych właściwościach uszczelniających. To elementy, które chronią przed utratą ciepła oraz hałasem.

Dodatkowa izolacja drzwi PVC – ciepły montaż

W przypadku montażu drzwi o dobrych właściwościach termoizolacyjnych ogromne znaczenie mają dobre praktyki ich osadzania. Powinno się zadbać o izolację progów i izolację ościeżnic. Standardowo podczas instalacji stosuje się piankę poliuretanową. Dodatkowo wypełnia się nią nieszczelności w miejscach łączenia ościeżnicy z murem. Inne rozwiązanie to zastosowanie poliuretanowej taśmy rozprężnej. Ta, dzięki specjalnemu impregnatowi, wykazuje właściwości zabezpieczające przed wilgocią i szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Na uwagę w tym temacie zasługuje tzw. ciepły montaż drzwi – nazywany również warstwowym. Polega on na skutecznym uszczelnieniu styku drzwi z murem. W tym celu okleja się ościeżnicę drzwi zewnętrznych kilkoma warstwami taśm termoizolacyjnych – bitumicznej, paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Wykonanie ciepłego montażu powinno się zlecić specjaliście, gdyż konieczne jest odpowiednie przygotowanie do prac progu oraz ościeża i właściwe wypełnienie szczelin. Dzięki temu można uniknąć powstania tzw. mostków termicznych i przemarzania muru, które mogłyby prowadzić do powstania strat cieplnych, a nawet pleśni.

Dodatkowa izolacja drzwi aluminiowych

W przypadku drzwi zewnętrznych aluminiowych doskonałą izolację zapewnia zastosowanie przekładek termicznych. Powstrzymują one przenikanie zimna do pomieszczeń. Zależnie od wybranego systemu występują z dodatkowymi wypełnieniami bądź komorami. Sprawia to, że są jeszcze „cieplejsze”. Skutecznym rozwiązaniem są też panelowe obustronnie zlicowane wypełnienia. Dzięki temu możliwe jest wypełnienie całej dostępnej głębokości drzwi ciepłą pianką.

Właściwości cieplne drzwi zewnętrznych z szybą

Wiele osób decyduje się na wybór drzwi zewnętrznych z przeszkleniem. To oryginalne i ciekawie prezentujące się rozwiązania. Niemniej dla szyby również określa się osobny współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem Ug. Szyby montowane w drzwiach PVC firmy Kapica mają współczynnik Ug = 1,1 W/m2K (przy panelach 24 mm) oraz Ug = 0,7 W/m2K (przy panelach 36 mm) i spełniają obowiązujące wytyczne. Wokół przeszkleń stosujemy ciepłe ramki, których konstrukcja umożliwia ograniczenie strat energetycznych i obniżenie współczynnika przenikania ciepła. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu Szyby ornamentowe do drzwi – czym są, wzory, kolory i inspiracje.

Podsumowanie

Współczynnik przenikania ciepła w drzwiach zewnętrznych to bardzo ważny parametr, na który należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru stolarki do mieszkania czy domu. Najlepsze są produkty z niskim Ud, a w przypadku przeszkleń należy też pamiętać o oznaczeniu Ug. Montaż drzwi wejściowych warto zlecić sprawdzonym fachowcom, gdyż ich osadzenie i uszczelnienie również odgrywają dużą rolę w kwestii niwelowania strat cieplnych.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Porady

Współczynnik przenikania ciepła drzwi wejściowych – co warto wiedzieć?

Polecamy także na blogu
Steruj domem z aplikacji, czyli Exalus Home System w ofercie firmy Kapica
14-11-2022
Firma Kapica wprowadza do swojej oferty Exalus Home System, dzięki któremu można łatwo sterować światłem, roletami i innymi urządzeniami elektrycznymi z dowolnego miejsca na świecie.
Jak zabezpieczyć okna przed remontem – 6 praktycznych wskazówek
14-11-2022
Prace wykończeniowe i remontowe bywają trudne i wymagające. Bardzo łatwo podczas nich o uszkodzenie lub zabrudzenie elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto pomyśleć o zabezpieczeniu wszystkich wartościowych sprzętów, mebli, a także stolarki okiennej. Dokładne zasłonięcie okien pozwoli uniknąć nieestetycznych zabrudzeń. Jest też kluczowe dla zachowania funkcjonalności stolarki. Przypadkowe uszkodzenie może spowodować trwałe zniszczenie mechanizmów niezbędnych do prawidłowego działania okna. Zagrożeniem są nie tylko tynki, wylewki, kleje czy farba do malowania ścian. Stanowi je również kurz, który osadza się na powierzchniach podczas wykonywanych prac. Jak zabezpieczyć okna przed remontem, aby zachować ich idealny wygląd i funkcjonalność? Podpowiadamy!
Jakie parapety wewnętrzne wybrać do ciemnych okien – możliwości i wybór
14-11-2022
Parapet wewnętrzny zwykle stanowi drobny element wystroju, który nie sprawia wrażenia niezbędnego. W rzeczywistości pełni jednak bardzo ważne funkcje. Parapet zabezpiecza oraz ukrywa kaloryfery, chroni ściany w pomieszczeniach przed przedostającą się przez okno wilgocią oraz kieruje rozgrzane powietrze do wnętrza mieszkania. Dodatkowo stanowi istotny element dekoracyjny. W zależności od konstrukcji oraz dokładnego umiejscowienia może wpłynąć na komfort korzystania z wnętrza.
Wady i zalety żaluzji fasadowych, które warto znać
14-11-2022
Firma Kapica od kilkudziesięciu lat tworzy profesjonalne systemy stolarki okienno-drzwiowej. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, oferuje też dodatkowe rozwiązania, których zastosowanie podnosi komfort codziennego życia. Dużą popularność w ostatnich latach zyskały żaluzje fasadowe. Ich zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem obiektu. Żaluzje fasadowe mają też umożliwiać łatwą i wygodną regulację dopływu światła. By produkty spełniały wszystkie oczekiwania klientów, firma Kapica współpracuje wyłącznie z wiodącymi producentami. Dzięki temu żaluzje wyróżniają się wysoką jakością, precyzją wykonania i funkcjonalnością. Idealnie sprawdzają się jako elementy wyposażenia obiektu z dużymi przeszkleniami. Jakie są wady i zalety żaluzji fasadowych? Czy nadają się do montażu na każdym budynku? Na jaki ich rodzaj warto się zdecydować?
Wymiana drzwi wejściowych – kiedy to zrobić i co warto wiedzieć?
14-11-2022
Drzwi wejściowe chronią wnętrze domu przed czynnikami zewnętrznymi i zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Aby dobrze pełniły swoje funkcje, muszą być odpowiednio zamontowane. Montaż drzwi wejściowych najlepiej zlecić profesjonalistom – biorą oni pod uwagę wiele czynników i dopasowują rodzaj projektu do specyfiki budynku. Nawet najlepiej zamontowane drzwi mogą jednak z czasem wymagać wymiany. Kiedy wymienić drzwi zewnętrzne? Ile to kosztuje? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat sposobów i kierunków otwierania okien
14-11-2022
Wybierając okna do domu, należy kierować się wieloma kryteriami. Pod uwagę wziąć trzeba przede wszystkim sposób i kierunek otwierania skrzydła. To właśnie te czynniki mają największy wpływ na wygodę użytkowania produktu. Co warto wiedzieć na ten temat? Co mówi prawo budowlane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Systemy przesuwne PCV czy aluminiowe – wady i zalety rozwiązań
14-11-2022
Wielkogabarytowe systemy przesuwne mają wiele zastosowań. Montowane są przede wszystkim jako drzwi tarasowe lub balkonowe w domach jednorodzinnych i biurowcach. Obecność nowoczesnych technologii sprawia, że pomimo swojej wagi są proste w obsłudze. Duże przeszklenia mogą stanowić ozdobę zarówno elewacji, jak i wnętrza domu. Jaki rodzaj systemu wybrać? Które drzwi sprawdzą się najlepiej – aluminiowe czy z PVC? Czytając artykuł, dowiesz się, czym różnią się te rozwiązania, a także poznasz ich wady i zalety.
Drzwi zewnętrzne aluminiowe – wzory, kolory i wskazówki co do wyboru
14-11-2022
Drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Powinny więc być nie tylko trwałe i szczelne, ale też dopasowane do charakteru budynku. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z najlepszymi ofertami. Drzwi zewnętrzne aluminiowe od firmy Kapica to produkty klasy premium, które zapewnią Ci szerokie możliwości aranżacyjne. Sprawdź, co proponujemy w tym zakresie!
Grubość okna – co warto wiedzieć?
14-11-2022
Wybierając stolarkę okienną, warto dowiedzieć się, jakie parametry mają wpływ na jej jakość. Dobre okno musi być przede wszystkim trwałe i szczelne. Świadomy nabywca powinien również zwrócić uwagę na to, czy wybrana konstrukcja jest energooszczędna i czy zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, jakie znaczenie ma grubość okna. Z artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć na temat grubości okien wykonanych z PVC.
Wymiary okien – wszystko, co warto wiedzieć
14-11-2022
Wykańczając dom, stajesz przed wyborem stolarki okiennej. Do zakupu należy podejść z należytą uwagą. Inwestorzy często decydują się na tzw. okna standardowe – prostokątne, dostępne na rynku w kilkudziesięciu wymiarach dostosowanych do konkretnych rodzajów budynków. Parametry zostają uwzględnione już w projekcie, jednak – co ważne – mogą zostać zmienione. W firmie Kapica oferujemy konstrukcje mające różne kształty i rozmiary. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie okien do własnych potrzeb oraz preferencji. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.