Współczynnik przenikania ciepła drzwi wejściowych to jeden z najważniejszych parametrów. Umiejętność interpretowania tego wskaźnika jest niezbędna, by do domu lub pomieszczenia użyteczności publicznej wybrać tzw. ciepłe drzwi o dobrych właściwościach termoizolacyjnych, które zagwarantują ograniczenie strat ciepła. Sprawdź, czym dokładnie jest współczynnik przenikania ciepła, jak się go oblicza i jakie są normy na 2023 rok.

Współczynnik przenikania ciepła drzwi – czym jest?

Współczynnik przenikania ciepła drzwi wejściowych oznaczany jest symbolem Ud. To wskaźnik, który znajduje się przy drzwiach zarówno drewnianych, PVC, jak i aluminiowych. Informuje on, ile ciepła (energii wyrażonej w watach) przenika przez 1 m2 powierzchni drzwi w ciągu jednej godziny, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest o jeden stopień niższa niż w pomieszczeniu. Im niższa jest wartość współczynnika, tym lepsze są właściwości termoizolacyjne drzwi.

Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła?

Współczynnik przenikania ciepła w uproszczony sposób można obliczyć, korzystając ze wzoru U = λ/d (przy czym „λ” to przewodność cieplna, a „d” – grubość przegrody lub materiału). Jednak struktura drzwi jest złożona i, by uniknąć błędu pomiaru, w celu obliczenia współczynnika przenikania ciepła przegrody należy uwzględnić również wartości tzw. oporu cieplnego poszczególnych warstw, które wylicza się ze wzoru R1 = d1/λ1.

Następnie opory te należy dodać do siebie, pamiętając o dodaniu również wartości oporów przejmowania ciepła na zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni. Są one stałe i wynoszą Rsi = 0,13 oraz Rse = 0,04. Wszystkie wartości trzeba podstawić do wzoru: Ud = 1/(Rsi + Rse + R1 + R2+ R3…). Po obliczeniu uzyskuje się wartość współczynnika przenikania ciepła drzwi.

Jaki współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych 2023?

Współczynnik ciepła jest regulowany przepisami unijnej dyrektywy dotyczącej efektywności energetycznej. Nowe normy ze stycznia 2021 roku zostały zaostrzone, by dążyć do produkowania drzwi o jak najlepszych właściwościach termoizolacyjnych. Dzięki temu ogranicza się zużycie energii potrzebnej do ogrzewania domu, co wpływa na zminimalizowanie kosztów utrzymania budynku.

Obecnie regulacje dopuszczają, by współczynnik przenikania ciepła w przypadku drzwi zewnętrznych wynosił maksymalnie 1,3 W/m2K. Poprzednio było to 1,5 W/m2K. Drzwi wejściowe firmy Kapica charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami cieplnymi. Wybierając drzwi PVC w systemie Living z panelem pełnym 36 mm, można cieszyć się stolarką o ponadprzeciętnych właściwościach termoizolacyjnych – ze współczynnikiem Ud = 0,97 W/m2K.

Ciepłe drzwi – co warto wiedzieć?

Dodatkowo warto wiedzieć, że na właściwości cieplne drzwi wpływa również kilka innych czynników. Jednym z nich jest zapewnienie odpowiedniej szczelność drzwi. W tym przypadku kluczową rolę odgrywa dobór solidnych uszczelek. W stolarce drzwiowej PVC firmy Kapica wykorzystujemy uszczelki z gumy EPDM o doskonałych właściwościach uszczelniających. To elementy, które chronią przed utratą ciepła oraz hałasem.

Dodatkowa izolacja drzwi PVC – ciepły montaż

W przypadku montażu drzwi o dobrych właściwościach termoizolacyjnych ogromne znaczenie mają dobre praktyki ich osadzania. Powinno się zadbać o izolację progów i izolację ościeżnic. Standardowo podczas instalacji stosuje się piankę poliuretanową. Dodatkowo wypełnia się nią nieszczelności w miejscach łączenia ościeżnicy z murem. Inne rozwiązanie to zastosowanie poliuretanowej taśmy rozprężnej. Ta, dzięki specjalnemu impregnatowi, wykazuje właściwości zabezpieczające przed wilgocią i szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Na uwagę w tym temacie zasługuje tzw. ciepły montaż drzwi – nazywany również warstwowym. Polega on na skutecznym uszczelnieniu styku drzwi z murem. W tym celu okleja się ościeżnicę drzwi zewnętrznych kilkoma warstwami taśm termoizolacyjnych – bitumicznej, paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Wykonanie ciepłego montażu powinno się zlecić specjaliście, gdyż konieczne jest odpowiednie przygotowanie do prac progu oraz ościeża i właściwe wypełnienie szczelin. Dzięki temu można uniknąć powstania tzw. mostków termicznych i przemarzania muru, które mogłyby prowadzić do powstania strat cieplnych, a nawet pleśni.

Dodatkowa izolacja drzwi aluminiowych

W przypadku drzwi zewnętrznych aluminiowych doskonałą izolację zapewnia zastosowanie przekładek termicznych. Powstrzymują one przenikanie zimna do pomieszczeń. Zależnie od wybranego systemu występują z dodatkowymi wypełnieniami bądź komorami. Sprawia to, że są jeszcze „cieplejsze”. Skutecznym rozwiązaniem są też panelowe obustronnie zlicowane wypełnienia. Dzięki temu możliwe jest wypełnienie całej dostępnej głębokości drzwi ciepłą pianką.

Właściwości cieplne drzwi zewnętrznych z szybą

Wiele osób decyduje się na wybór drzwi zewnętrznych z przeszkleniem. To oryginalne i ciekawie prezentujące się rozwiązania. Niemniej dla szyby również określa się osobny współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem Ug. Szyby montowane w drzwiach PVC firmy Kapica mają współczynnik Ug = 1,1 W/m2K (przy panelach 24 mm) oraz Ug = 0,7 W/m2K (przy panelach 36 mm) i spełniają obowiązujące wytyczne. Wokół przeszkleń stosujemy ciepłe ramki, których konstrukcja umożliwia ograniczenie strat energetycznych i obniżenie współczynnika przenikania ciepła. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu Szyby ornamentowe do drzwi – czym są, wzory, kolory i inspiracje.

Podsumowanie

Współczynnik przenikania ciepła w drzwiach zewnętrznych to bardzo ważny parametr, na który należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru stolarki do mieszkania czy domu. Najlepsze są produkty z niskim Ud, a w przypadku przeszkleń należy też pamiętać o oznaczeniu Ug. Montaż drzwi wejściowych warto zlecić sprawdzonym fachowcom, gdyż ich osadzenie i uszczelnienie również odgrywają dużą rolę w kwestii niwelowania strat cieplnych.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Zgoda na newsletter
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Współczynnik przenikania ciepła drzwi wejściowych – co warto wiedzieć?

Polecamy także na blogu
Nowy salon w Rybniku już otwarty!
14-11-2022
Z przyjemnością informujemy, że 25 marca otwarty został nowy salon firmy Kapica w Rybniku przy ulicy Wodzisławskiej 14. Od teraz możemy być jeszcze bliżej naszych klientów!
Szkolenie techniczne i nowe produkty w ofercie firmy Kapica
14-11-2022
10 marca 2023 roku, w salonie firmowym w Opolu, odbyło się szkolenie dotyczące nowości w zakresie systemów aluminiowych. Za organizację odpowiadał Dział Sprzedaży Systemów Aluminiowych, a spotkanie poprowadził Pan Marcin Żyrek, Kierownik Zakładu Produkcji Konstrukcji Aluminiowych. Uczestnikami szkolenia byli pracownicy firmy Kapica. W trakcie spotkania mieliśmy okazję zapoznać się z najnowszymi innowacjami i poszerzyliśmy wiedzę na temat aktualnej oferty. Omówiliśmy też problemy, jakie zauważają handlowcy podczas obsługi klientów.
5 najczęstszych błędów popełnianych w czasie montażu drzwi wejściowych
14-11-2022
Nie bez powodu mówi się, że drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Ich wygląd wpływa na estetykę całej elewacji, a parametry techniczne decydują o komforcie i bezpieczeństwie domowników. Ważne jest, by montaż drzwi zewnętrznych był przeprowadzony z należytą starannością. Monter powinien mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Poznaj najczęstsze błędy przy montażu drzwi zewnętrznych i dowiedz się, jak ich uniknąć!
Firma Kapica jest eko!
14-11-2022
Mamy wielką przyjemność ogłosić, że firma Kapica trzeci rok z rzędu otrzymała certyfikat, który potwierdza nasz realny wpływ na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. W 2022 roku przekazaliśmy do recyklingu aż 395 ton odpadów PVC, co przyczyniło się do zmniejszenia emisji CO2 o 790 ton.
Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co i kiedy wybrać?
14-11-2022
Mało kto decyduje się na projekt domu, w którym nie uwzględniono osłon okiennych. Żaluzje lub rolety pełnią dodatkową funkcję izolacyjną oraz zapewniają domownikom prywatność. Chronią ponadto przed nadmiernym nasłonecznieniem i umożliwiają łatwą regulację dopływu światła. Jaki produkt wybrać? Poznaj wady i zalety nowoczesnych rolet i żaluzji fasadowych!
Jaki dach, elewacja i parapety będą pasowały do antracytowych okien? Porady aranżacyjne
14-11-2022
Jeszcze do niedawna inwestorzy decydowali się niemal wyłącznie na okna w kolorze białym. Dziś coraz więcej osób wybiera modele z ramami w innych odcieniach. Sporą popularność zyskały okna antracytowe. Są doskonałą alternatywą dla modeli z drewna i klasycznych białych okien PVC. To najlepszy wybór, jeśli chcesz urządzić swój dom w nowoczesnym stylu!
Zapraszamy na otwarcie nowego salonu w Rybniku
14-11-2022
Firma Kapica działa na rynku od pierwszej połowy XX wieku. Od tego czasu nasza oferta nieustannie się powiększa, a marka – rozwija. 25 marca otwarty zostanie salon w Rybniku. To kolejne miejsce, w którym będzie można poznać naszą ofertę i zasięgnąć porad specjalistów. Nowa inwestycja jest wynikiem zaufania, którym od lat darzą nas klienci.
II Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Zarządu Firmy Kapica
14-11-2022
Za nami kolejny aktywny dzień w duchu sportowej rywalizacji. 25 lutego, w hali sportowej w Zawadzkiem, odbył się II Turniej Tenisa Stołowego. W wydarzeniu uczestniczyli nasi pracownicy. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzca sięgnął po Puchar Zarządu Firmy Kapica.
Parapety zewnętrzne – wybór i wskazówki montażowe
14-11-2022
Parapety zewnętrzne to elementy, które pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Chociaż ich wybór z pozoru wydaje się prosty, niewłaściwie dobrane i nieodpowiednio zamontowane mogą przyczynić się do zawilgocenia budynku. Jak wybrać i jak osadzić parapety zewnętrzne? Zachęcamy do lektury!
4 powody, dla których warto wybrać bramę garażową segmentową
14-11-2022
Brama garażowa ma duży wpływ na funkcjonalność i estetykę garażu. Wybór odpowiedniego modelu może być przytłaczający – wszystko z powodu coraz większej liczby dostępnych opcji. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się segmentowe bramy garażowe. Czym charakteryzują się te produkty? Czy warto inwestować w konstrukcję segmentową? Poznaj 4 powody, dzięki którym przekonasz się do takiego rozwiązania!