Współczynnik przenikania ciepła drzwi wejściowych to jeden z najważniejszych parametrów. Umiejętność interpretowania tego wskaźnika jest niezbędna, by do domu lub pomieszczenia użyteczności publicznej wybrać tzw. ciepłe drzwi o dobrych właściwościach termoizolacyjnych, które zagwarantują ograniczenie strat ciepła. Sprawdź, czym dokładnie jest współczynnik przenikania ciepła, jak się go oblicza i jakie są normy na 2023 rok.

Współczynnik przenikania ciepła drzwi – czym jest?

Współczynnik przenikania ciepła drzwi wejściowych oznaczany jest symbolem Ud. To wskaźnik, który znajduje się przy drzwiach zarówno drewnianych, PVC, jak i aluminiowych. Informuje on, ile ciepła (energii wyrażonej w watach) przenika przez 1 m2 powierzchni drzwi w ciągu jednej godziny, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest o jeden stopień niższa niż w pomieszczeniu. Im niższa jest wartość współczynnika, tym lepsze są właściwości termoizolacyjne drzwi.

Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła?

Współczynnik przenikania ciepła w uproszczony sposób można obliczyć, korzystając ze wzoru U = λ/d (przy czym „λ” to przewodność cieplna, a „d” – grubość przegrody lub materiału). Jednak struktura drzwi jest złożona i, by uniknąć błędu pomiaru, w celu obliczenia współczynnika przenikania ciepła przegrody należy uwzględnić również wartości tzw. oporu cieplnego poszczególnych warstw, które wylicza się ze wzoru R1 = d1/λ1.

Następnie opory te należy dodać do siebie, pamiętając o dodaniu również wartości oporów przejmowania ciepła na zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni. Są one stałe i wynoszą Rsi = 0,13 oraz Rse = 0,04. Wszystkie wartości trzeba podstawić do wzoru: Ud = 1/(Rsi + Rse + R1 + R2+ R3…). Po obliczeniu uzyskuje się wartość współczynnika przenikania ciepła drzwi.

Jaki współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych 2023?

Współczynnik ciepła jest regulowany przepisami unijnej dyrektywy dotyczącej efektywności energetycznej. Nowe normy ze stycznia 2021 roku zostały zaostrzone, by dążyć do produkowania drzwi o jak najlepszych właściwościach termoizolacyjnych. Dzięki temu ogranicza się zużycie energii potrzebnej do ogrzewania domu, co wpływa na zminimalizowanie kosztów utrzymania budynku.

Obecnie regulacje dopuszczają, by współczynnik przenikania ciepła w przypadku drzwi zewnętrznych wynosił maksymalnie 1,3 W/m2K. Poprzednio było to 1,5 W/m2K. Drzwi wejściowe firmy Kapica charakteryzują się znacznie lepszymi parametrami cieplnymi. Wybierając drzwi PVC w systemie Living z panelem pełnym 36 mm, można cieszyć się stolarką o ponadprzeciętnych właściwościach termoizolacyjnych – ze współczynnikiem Ud = 0,97 W/m2K.

Ciepłe drzwi – co warto wiedzieć?

Dodatkowo warto wiedzieć, że na właściwości cieplne drzwi wpływa również kilka innych czynników. Jednym z nich jest zapewnienie odpowiedniej szczelność drzwi. W tym przypadku kluczową rolę odgrywa dobór solidnych uszczelek. W stolarce drzwiowej PVC firmy Kapica wykorzystujemy uszczelki z gumy EPDM o doskonałych właściwościach uszczelniających. To elementy, które chronią przed utratą ciepła oraz hałasem.

Dodatkowa izolacja drzwi PVC – ciepły montaż

W przypadku montażu drzwi o dobrych właściwościach termoizolacyjnych ogromne znaczenie mają dobre praktyki ich osadzania. Powinno się zadbać o izolację progów i izolację ościeżnic. Standardowo podczas instalacji stosuje się piankę poliuretanową. Dodatkowo wypełnia się nią nieszczelności w miejscach łączenia ościeżnicy z murem. Inne rozwiązanie to zastosowanie poliuretanowej taśmy rozprężnej. Ta, dzięki specjalnemu impregnatowi, wykazuje właściwości zabezpieczające przed wilgocią i szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Na uwagę w tym temacie zasługuje tzw. ciepły montaż drzwi – nazywany również warstwowym. Polega on na skutecznym uszczelnieniu styku drzwi z murem. W tym celu okleja się ościeżnicę drzwi zewnętrznych kilkoma warstwami taśm termoizolacyjnych – bitumicznej, paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Wykonanie ciepłego montażu powinno się zlecić specjaliście, gdyż konieczne jest odpowiednie przygotowanie do prac progu oraz ościeża i właściwe wypełnienie szczelin. Dzięki temu można uniknąć powstania tzw. mostków termicznych i przemarzania muru, które mogłyby prowadzić do powstania strat cieplnych, a nawet pleśni.

Dodatkowa izolacja drzwi aluminiowych

W przypadku drzwi zewnętrznych aluminiowych doskonałą izolację zapewnia zastosowanie przekładek termicznych. Powstrzymują one przenikanie zimna do pomieszczeń. Zależnie od wybranego systemu występują z dodatkowymi wypełnieniami bądź komorami. Sprawia to, że są jeszcze „cieplejsze”. Skutecznym rozwiązaniem są też panelowe obustronnie zlicowane wypełnienia. Dzięki temu możliwe jest wypełnienie całej dostępnej głębokości drzwi ciepłą pianką.

Właściwości cieplne drzwi zewnętrznych z szybą

Wiele osób decyduje się na wybór drzwi zewnętrznych z przeszkleniem. To oryginalne i ciekawie prezentujące się rozwiązania. Niemniej dla szyby również określa się osobny współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem Ug. Szyby montowane w drzwiach PVC firmy Kapica mają współczynnik Ug = 1,1 W/m2K (przy panelach 24 mm) oraz Ug = 0,7 W/m2K (przy panelach 36 mm) i spełniają obowiązujące wytyczne. Wokół przeszkleń stosujemy ciepłe ramki, których konstrukcja umożliwia ograniczenie strat energetycznych i obniżenie współczynnika przenikania ciepła. Więcej na ten temat można dowiedzieć się z artykułu Szyby ornamentowe do drzwi – czym są, wzory, kolory i inspiracje.

Podsumowanie

Współczynnik przenikania ciepła w drzwiach zewnętrznych to bardzo ważny parametr, na który należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru stolarki do mieszkania czy domu. Najlepsze są produkty z niskim Ud, a w przypadku przeszkleń należy też pamiętać o oznaczeniu Ug. Montaż drzwi wejściowych warto zlecić sprawdzonym fachowcom, gdyż ich osadzenie i uszczelnienie również odgrywają dużą rolę w kwestii niwelowania strat cieplnych.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Współczynnik przenikania ciepła drzwi wejściowych – co warto wiedzieć?

Polecamy także na blogu
Co wpływa na cenę rolet zewnętrznych?
14-11-2022
Rolety zewnętrzne to bardzo funkcjonalny element wielu budynków. Decyzja o ich zakupie może stanowić inwestycję w komfort, bezpieczeństwo, a nawet efektywność energetyczną domu. Jednakże, rolety zewnętrzne do dodatkowy koszt przy budowie domu. Jednak warto go ponieść, biorąc pod uwagę korzyści, jakie zapewniają rolety zewnętrzne. Cena za m2 rolety jest uzależniona…
Podsumowanie Roku 2023 w firmie Kapica
14-11-2022
W urokliwej atmosferze łaziskiej restauracji Urban, 21 grudnia 2023 roku, pracownicy firmy Kapica zgromadzili się na uroczystym spotkaniu, zamykającym rok pełen wyzwań i sukcesów. Zarząd tradycyjnie zorganizował to wydarzenie jako wyjątkową okazję do podsumowań, planowania przyszłości oraz uhonorowania zaangażowanych pracowników.
Jakie cechy powinien mieć dobry producent drzwi wejściowych?
14-11-2022
Rynek pęka w szwach, a producentów drzwi wejściowych wciąż przybywa. Właściwy wybór w tej kwestii jest jednak bardzo ważny, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo i komfort domownikom. O czym warto pamiętać? Czym powinien cechować się producent drzwi wejściowych?
Nowoczesne parapety wewnętrzne od firmy Kapica – poznaj możliwości i zalety rozwiązania
14-11-2022
Już na wczesnym etapie budowy domu powinniśmy wybrać nowoczesne parapety wewnętrzne, aby pasowały do wnętrza i spełniały wszystkie swoje najważniejsze funkcje. Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak trwałość, estetyka czy bezpieczeństwo. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zabierz Dziecko na Górnika – Świąteczny wyjazd Kapica
14-11-2022
Firma Kapica, sponsor Górnika Zabrze, zorganizowała niezapomniany świąteczny wyjazd dla swoich pracowników, a przede wszystkim ich dzieci, na jubileuszowy mecz z Wartą Poznań, który odbył się z okazji 75-lecia klubu Górnik Zabrze. Wybór pracowników, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w tym wyjątkowym wyjeździe, odbył się poprzez konkurs, w którym wzięło udział ponad 40 osób. Spośród licznych zgłoszeń wybrano 7 szczęśliwców, którzy wraz z swoimi dziećmi wyruszyli na stadion, aby wspólnie świętować jubileusz klubu.
Okna winchester czy złoty dąb – różnice i dobór pod kolor elewacji
14-11-2022
Okna PCV w okleinach drewnopodobnych to propozycja, która cieszy się niesłabnącym uznaniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nowoczesne okleiny stosowane w oknach są niezwykle odporne na odbarwienia i odkształcenia, nawet pod wpływem wysokich temperatur. Dwie najpopularniejsze opcje to okna winchester i złoty dąb.
Uszczelki okienne – co warto wiedzieć o konserwacji i wymianie?
14-11-2022
Uszczelki w oknach i drzwiach odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu komfortu termicznego i akustycznego domów oraz obiektów komercyjnych. Są one odpowiedzialne za zapewnienie szczelności, która chroni wnętrza przed zimnem, wilgocią czy hałasem z zewnątrz. Jeżeli nie będzie się ich czyścić i konserwować za pomocą specjalnych środków szybko staną się twarde i popękane, co znacznie obniży ich funkcjonalność.
Szare okna i systemy przesuwne – 4 powody wyboru takiego koloru stolarki
14-11-2022
Szare okna i systemy przesuwne zyskują na popularności wśród właścicieli domów i projektantów wnętrz. Ten subtelny, ale wyrafinowany kolor stolarki okiennej ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to doskonały wybór dla każdego rodzaju nieruchomości. Oto cztery główne powody, dla których warto rozważyć szare okna i systemy przesuwne.
5 powodów, dla których warto zdecydować się na system przesuwny PVC
14-11-2022
Systemy przesuwne PVC są już od wielu lat chętnie wybierane przez Inwestorów. Są doceniane także przez projektantów i architektów. Znajdują zastosowanie w nowo budowanych obiektach, a także w modernizowanych budynkach. Dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC? Co stoi za ich popularnością? Poznajmy 5 powodów przemawiających za tym rozwiązaniem.
Ponad 100 osób na otwarciu salonu Kapica w Tarnowskich Górach!
14-11-2022
Dnia 25 listopada zainaugurowaliśmy otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w nowej, lepszej lokalizacji. To duże wydarzenie nie tylko dla naszej firmy, ale również dla naszych klientów, partnerów i lokalnej społeczności.