Planowanie budowy domu niesie za sobą wiele ważnych decyzji. Jeśli jesteś na etapie zamawiania okien, zwróć uwagę na wymiary otworów okiennych w budynku. Mając odpowiednią wiedzę na ich temat, będziesz mógł uniknąć błędów montażowych i cieszyć się z idealnie dopasowanych oraz bezpiecznych okien. Jakie informacje mogą się jeszcze przydać?

Otwory okienne a wymiary okien 

Jeszcze nie tak dawno, gdy okna z PVC nie były aż tak popularne, producenci okien drewnianych wytwarzali je w paru standardowych rozmiarach. Dzisiaj istnieje niemal nieograniczona dowolność w realizacji pomysłów architektów i inwestorów. Nowe rozwiązania technologiczne otwierają przed nami wiele możliwości, a co za tym idzie ‒ szersze pole wyboru.

Jeśli wykańczasz nowy dom, wymiary otworów okiennych powinny być podane w projekcie. Będą musiały być dostosowane do wybranej stolarki, dlatego przed rozpoczęciem montażu warto upewnić się, że spełniają wszystkie wymogi. W doborze odpowiednich okien mogą pomóc doradcy, którzy dokonają dokładnego pomiaru szczelin. 

Wielkość otworów okiennych

Obowiązuje tu jedna podstawowa zasada – wymiary otworów okiennych powinny być większe niż okno. To, jakiej wielkości będą dokładnie, zależy od precyzyjnych wytycznych, według których otwór powinien być większy od samego okna o ok. 1–2 cm na stronę. Wybierając stolarkę, należy zadbać o to, by otwory nie okazały się na nią zbyt duże.

Przygotowywanie otworów okiennych pod montaż 

Montaż okien w surowym, nieprzygotowanym otworze okiennym jest niewykonalny. Niezależnie od tego, czy będziesz chciał podjąć się instalacji samodzielnie, czy zatrudnisz w tym celu wykwalifikowaną ekipę, warto wiedzieć, jak wygląda ten proces. Wiele osób zastanawia się, jak przygotować otwory okienne pod popularny ciepły montaż i czy proces ten będzie różnił się od standardowych przygotowań. Na szczęście etap ten nie jest skomplikowany. Należy jednak pamiętać o tym, by został przeprowadzony z należytą dokładnością.

Czym wyrównać otwory okienne?

Przygotowanie otworów okiennych w nowych budynkach leży zazwyczaj w gestii inwestora i polega przede wszystkim na ich odpowiednim wyprostowaniu, usunięciu wszelkich zanieczyszczeń i luźnych materiałów budowlanych oraz wygładzeniu wnęki okiennej.Wszelkie nierówności muszą być zniwelowane np. z zastosowaniem zaprawy murarskiej.

Na etapie wykończenia stosuje się materiały o charakterystyce hydrofobowej oraz mrozoodpornej. Standardem jest również wzmocnienie ościeża środkiem gruntującym, który stanowi bazę dla materiałów uszczelniających. W przypadku przygotowań pod montaż warstwowy ważne jest utworzenie jak najgładszej powierzchni pod taśmy montażowe.

Odpowiednio przygotowany otwór okienny do montażu stolarki jest niezwykle istotny, ponieważ ma bezpośrednie przyłożenie na szczelność konstrukcji. Wszelkie zaniedbania na tym etapie mogą być brzemienne w skutkach. Przez źle zamontowane okno uciekać będzie ciepło, a opłaty za ogrzewanie poszybują w górę. Więcej o poprawnych sposobach i etapach instalacji przeczytasz w artykule Prawidłowy montaż okien energooszczędnych – porady eksperta cz. 3.

Zabezpieczanie otworów okiennych na zimę 

Inwestorzy i ekipy budowlane zazwyczaj dbają o to, by wszystkie niezbędne prace zostały zakończone przed nadejściem mrozów. Wiadomo jednak, że nie zawsze okazuje się to możliwe. Jeśli buduje się nowy dom od podstaw, pozostawienie go w stanie surowym na czas zimy jest nieuniknione. Największym zagrożeniem dla stanu budynku jest wtedy topnienie i zamarzanie śniegu oraz przedostawanie się do środka wilgoci. Aby warunki atmosferyczne nie spowodowały znacznych szkód, konieczne jest odpowiednie osłonięcie otworów okiennych i drzwiowych.

Do osłony otworów stosuje się najczęściej malarską bądź budowlaną folię ochronną. Otwór można też zabić deskami. Pierwsza opcja kosztuje nieco mniej wysiłku, ale może okazać się niewystarczająca w zetknięciu z porywistym wiatrem lub intruzami. Drugie rozwiązanie pomoże zabezpieczyć dom przed ewentualnymi włamaniami. Jeśli chcesz chronić swój budynek na każdym etapie i masz zamiar zainstalować okna antywłamaniowe, przeczytaj nasz artykuł Prawidłowy montaż okien antywłamaniowych – porady eksperta cz. 2.

Niezależnie od wybranego sposobu zabezpieczenia trzeba pamiętać o jednej regule – osłona musi być szczelna, ale należy pozostawić w niej niewielkie szczeliny, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zasłanianie otworów deskami – przerwy pomiędzy nimi umożliwiają wentylację pomieszczenia.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Zgoda na newsletter
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Otwory okienne – 3 rzeczy, które warto wiedzieć na ich temat 

Polecamy także na blogu
Nowy salon w Rybniku już otwarty!
02-10-2022
Z przyjemnością informujemy, że 25 marca otwarty został nowy salon firmy Kapica w Rybniku przy ulicy Wodzisławskiej 14. Od teraz możemy być jeszcze bliżej naszych klientów!
Szkolenie techniczne i nowe produkty w ofercie firmy Kapica
02-10-2022
10 marca 2023 roku, w salonie firmowym w Opolu, odbyło się szkolenie dotyczące nowości w zakresie systemów aluminiowych. Za organizację odpowiadał Dział Sprzedaży Systemów Aluminiowych, a spotkanie poprowadził Pan Marcin Żyrek, Kierownik Zakładu Produkcji Konstrukcji Aluminiowych. Uczestnikami szkolenia byli pracownicy firmy Kapica. W trakcie spotkania mieliśmy okazję zapoznać się z najnowszymi innowacjami i poszerzyliśmy wiedzę na temat aktualnej oferty. Omówiliśmy też problemy, jakie zauważają handlowcy podczas obsługi klientów.
5 najczęstszych błędów popełnianych w czasie montażu drzwi wejściowych
02-10-2022
Nie bez powodu mówi się, że drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Ich wygląd wpływa na estetykę całej elewacji, a parametry techniczne decydują o komforcie i bezpieczeństwie domowników. Ważne jest, by montaż drzwi zewnętrznych był przeprowadzony z należytą starannością. Monter powinien mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Poznaj najczęstsze błędy przy montażu drzwi zewnętrznych i dowiedz się, jak ich uniknąć!
Firma Kapica jest eko!
02-10-2022
Mamy wielką przyjemność ogłosić, że firma Kapica trzeci rok z rzędu otrzymała certyfikat, który potwierdza nasz realny wpływ na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. W 2022 roku przekazaliśmy do recyklingu aż 395 ton odpadów PVC, co przyczyniło się do zmniejszenia emisji CO2 o 790 ton.
Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co i kiedy wybrać?
02-10-2022
Mało kto decyduje się na projekt domu, w którym nie uwzględniono osłon okiennych. Żaluzje lub rolety pełnią dodatkową funkcję izolacyjną oraz zapewniają domownikom prywatność. Chronią ponadto przed nadmiernym nasłonecznieniem i umożliwiają łatwą regulację dopływu światła. Jaki produkt wybrać? Poznaj wady i zalety nowoczesnych rolet i żaluzji fasadowych!
Jaki dach, elewacja i parapety będą pasowały do antracytowych okien? Porady aranżacyjne
02-10-2022
Jeszcze do niedawna inwestorzy decydowali się niemal wyłącznie na okna w kolorze białym. Dziś coraz więcej osób wybiera modele z ramami w innych odcieniach. Sporą popularność zyskały okna antracytowe. Są doskonałą alternatywą dla modeli z drewna i klasycznych białych okien PVC. To najlepszy wybór, jeśli chcesz urządzić swój dom w nowoczesnym stylu!
Zapraszamy na otwarcie nowego salonu w Rybniku
02-10-2022
Firma Kapica działa na rynku od pierwszej połowy XX wieku. Od tego czasu nasza oferta nieustannie się powiększa, a marka – rozwija. 25 marca otwarty zostanie salon w Rybniku. To kolejne miejsce, w którym będzie można poznać naszą ofertę i zasięgnąć porad specjalistów. Nowa inwestycja jest wynikiem zaufania, którym od lat darzą nas klienci.
II Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Zarządu Firmy Kapica
02-10-2022
Za nami kolejny aktywny dzień w duchu sportowej rywalizacji. 25 lutego, w hali sportowej w Zawadzkiem, odbył się II Turniej Tenisa Stołowego. W wydarzeniu uczestniczyli nasi pracownicy. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzca sięgnął po Puchar Zarządu Firmy Kapica.
Parapety zewnętrzne – wybór i wskazówki montażowe
02-10-2022
Parapety zewnętrzne to elementy, które pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Chociaż ich wybór z pozoru wydaje się prosty, niewłaściwie dobrane i nieodpowiednio zamontowane mogą przyczynić się do zawilgocenia budynku. Jak wybrać i jak osadzić parapety zewnętrzne? Zachęcamy do lektury!
4 powody, dla których warto wybrać bramę garażową segmentową
02-10-2022
Brama garażowa ma duży wpływ na funkcjonalność i estetykę garażu. Wybór odpowiedniego modelu może być przytłaczający – wszystko z powodu coraz większej liczby dostępnych opcji. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się segmentowe bramy garażowe. Czym charakteryzują się te produkty? Czy warto inwestować w konstrukcję segmentową? Poznaj 4 powody, dzięki którym przekonasz się do takiego rozwiązania!