Planowanie budowy domu niesie za sobą wiele ważnych decyzji. Jeśli jesteś na etapie zamawiania okien, zwróć uwagę na wymiary otworów okiennych w budynku. Mając odpowiednią wiedzę na ich temat, będziesz mógł uniknąć błędów montażowych i cieszyć się z idealnie dopasowanych oraz bezpiecznych okien. Jakie informacje mogą się jeszcze przydać?

Otwory okienne a wymiary okien 

Jeszcze nie tak dawno, gdy okna z PVC nie były aż tak popularne, producenci okien drewnianych wytwarzali je w paru standardowych rozmiarach. Dzisiaj istnieje niemal nieograniczona dowolność w realizacji pomysłów architektów i inwestorów. Nowe rozwiązania technologiczne otwierają przed nami wiele możliwości, a co za tym idzie ‒ szersze pole wyboru.

Jeśli wykańczasz nowy dom, wymiary otworów okiennych powinny być podane w projekcie. Będą musiały być dostosowane do wybranej stolarki, dlatego przed rozpoczęciem montażu warto upewnić się, że spełniają wszystkie wymogi. W doborze odpowiednich okien mogą pomóc doradcy, którzy dokonają dokładnego pomiaru szczelin. 

Wielkość otworów okiennych

Obowiązuje tu jedna podstawowa zasada – wymiary otworów okiennych powinny być większe niż okno. To, jakiej wielkości będą dokładnie, zależy od precyzyjnych wytycznych, według których otwór powinien być większy od samego okna o ok. 1–2 cm na stronę. Wybierając stolarkę, należy zadbać o to, by otwory nie okazały się na nią zbyt duże.

Przygotowywanie otworów okiennych pod montaż 

Montaż okien w surowym, nieprzygotowanym otworze okiennym jest niewykonalny. Niezależnie od tego, czy będziesz chciał podjąć się instalacji samodzielnie, czy zatrudnisz w tym celu wykwalifikowaną ekipę, warto wiedzieć, jak wygląda ten proces. Wiele osób zastanawia się, jak przygotować otwory okienne pod popularny ciepły montaż i czy proces ten będzie różnił się od standardowych przygotowań. Na szczęście etap ten nie jest skomplikowany. Należy jednak pamiętać o tym, by został przeprowadzony z należytą dokładnością.

Czym wyrównać otwory okienne?

Przygotowanie otworów okiennych w nowych budynkach leży zazwyczaj w gestii inwestora i polega przede wszystkim na ich odpowiednim wyprostowaniu, usunięciu wszelkich zanieczyszczeń i luźnych materiałów budowlanych oraz wygładzeniu wnęki okiennej.Wszelkie nierówności muszą być zniwelowane np. z zastosowaniem zaprawy murarskiej.

Na etapie wykończenia stosuje się materiały o charakterystyce hydrofobowej oraz mrozoodpornej. Standardem jest również wzmocnienie ościeża środkiem gruntującym, który stanowi bazę dla materiałów uszczelniających. W przypadku przygotowań pod montaż warstwowy ważne jest utworzenie jak najgładszej powierzchni pod taśmy montażowe.

Odpowiednio przygotowany otwór okienny do montażu stolarki jest niezwykle istotny, ponieważ ma bezpośrednie przyłożenie na szczelność konstrukcji. Wszelkie zaniedbania na tym etapie mogą być brzemienne w skutkach. Przez źle zamontowane okno uciekać będzie ciepło, a opłaty za ogrzewanie poszybują w górę. Więcej o poprawnych sposobach i etapach instalacji przeczytasz w artykule Prawidłowy montaż okien energooszczędnych – porady eksperta cz. 3.

Zabezpieczanie otworów okiennych na zimę 

Inwestorzy i ekipy budowlane zazwyczaj dbają o to, by wszystkie niezbędne prace zostały zakończone przed nadejściem mrozów. Wiadomo jednak, że nie zawsze okazuje się to możliwe. Jeśli buduje się nowy dom od podstaw, pozostawienie go w stanie surowym na czas zimy jest nieuniknione. Największym zagrożeniem dla stanu budynku jest wtedy topnienie i zamarzanie śniegu oraz przedostawanie się do środka wilgoci. Aby warunki atmosferyczne nie spowodowały znacznych szkód, konieczne jest odpowiednie osłonięcie otworów okiennych i drzwiowych.

Do osłony otworów stosuje się najczęściej malarską bądź budowlaną folię ochronną. Otwór można też zabić deskami. Pierwsza opcja kosztuje nieco mniej wysiłku, ale może okazać się niewystarczająca w zetknięciu z porywistym wiatrem lub intruzami. Drugie rozwiązanie pomoże zabezpieczyć dom przed ewentualnymi włamaniami. Jeśli chcesz chronić swój budynek na każdym etapie i masz zamiar zainstalować okna antywłamaniowe, przeczytaj nasz artykuł Prawidłowy montaż okien antywłamaniowych – porady eksperta cz. 2.

Niezależnie od wybranego sposobu zabezpieczenia trzeba pamiętać o jednej regule – osłona musi być szczelna, ale należy pozostawić w niej niewielkie szczeliny, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zasłanianie otworów deskami – przerwy pomiędzy nimi umożliwiają wentylację pomieszczenia.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Porady

Otwory okienne – 3 rzeczy, które warto wiedzieć na ich temat 

Polecamy także na blogu
Steruj domem z aplikacji, czyli Exalus Home System w ofercie firmy Kapica
02-10-2022
Firma Kapica wprowadza do swojej oferty Exalus Home System, dzięki któremu można łatwo sterować światłem, roletami i innymi urządzeniami elektrycznymi z dowolnego miejsca na świecie.
Jak zabezpieczyć okna przed remontem – 6 praktycznych wskazówek
02-10-2022
Prace wykończeniowe i remontowe bywają trudne i wymagające. Bardzo łatwo podczas nich o uszkodzenie lub zabrudzenie elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto pomyśleć o zabezpieczeniu wszystkich wartościowych sprzętów, mebli, a także stolarki okiennej. Dokładne zasłonięcie okien pozwoli uniknąć nieestetycznych zabrudzeń. Jest też kluczowe dla zachowania funkcjonalności stolarki. Przypadkowe uszkodzenie może spowodować trwałe zniszczenie mechanizmów niezbędnych do prawidłowego działania okna. Zagrożeniem są nie tylko tynki, wylewki, kleje czy farba do malowania ścian. Stanowi je również kurz, który osadza się na powierzchniach podczas wykonywanych prac. Jak zabezpieczyć okna przed remontem, aby zachować ich idealny wygląd i funkcjonalność? Podpowiadamy!
Jakie parapety wewnętrzne wybrać do ciemnych okien – możliwości i wybór
02-10-2022
Parapet wewnętrzny zwykle stanowi drobny element wystroju, który nie sprawia wrażenia niezbędnego. W rzeczywistości pełni jednak bardzo ważne funkcje. Parapet zabezpiecza oraz ukrywa kaloryfery, chroni ściany w pomieszczeniach przed przedostającą się przez okno wilgocią oraz kieruje rozgrzane powietrze do wnętrza mieszkania. Dodatkowo stanowi istotny element dekoracyjny. W zależności od konstrukcji oraz dokładnego umiejscowienia może wpłynąć na komfort korzystania z wnętrza.
Wady i zalety żaluzji fasadowych, które warto znać
02-10-2022
Firma Kapica od kilkudziesięciu lat tworzy profesjonalne systemy stolarki okienno-drzwiowej. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, oferuje też dodatkowe rozwiązania, których zastosowanie podnosi komfort codziennego życia. Dużą popularność w ostatnich latach zyskały żaluzje fasadowe. Ich zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem obiektu. Żaluzje fasadowe mają też umożliwiać łatwą i wygodną regulację dopływu światła. By produkty spełniały wszystkie oczekiwania klientów, firma Kapica współpracuje wyłącznie z wiodącymi producentami. Dzięki temu żaluzje wyróżniają się wysoką jakością, precyzją wykonania i funkcjonalnością. Idealnie sprawdzają się jako elementy wyposażenia obiektu z dużymi przeszkleniami. Jakie są wady i zalety żaluzji fasadowych? Czy nadają się do montażu na każdym budynku? Na jaki ich rodzaj warto się zdecydować?
Wymiana drzwi wejściowych – kiedy to zrobić i co warto wiedzieć?
02-10-2022
Drzwi wejściowe chronią wnętrze domu przed czynnikami zewnętrznymi i zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Aby dobrze pełniły swoje funkcje, muszą być odpowiednio zamontowane. Montaż drzwi wejściowych najlepiej zlecić profesjonalistom – biorą oni pod uwagę wiele czynników i dopasowują rodzaj projektu do specyfiki budynku. Nawet najlepiej zamontowane drzwi mogą jednak z czasem wymagać wymiany. Kiedy wymienić drzwi zewnętrzne? Ile to kosztuje? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat sposobów i kierunków otwierania okien
02-10-2022
Wybierając okna do domu, należy kierować się wieloma kryteriami. Pod uwagę wziąć trzeba przede wszystkim sposób i kierunek otwierania skrzydła. To właśnie te czynniki mają największy wpływ na wygodę użytkowania produktu. Co warto wiedzieć na ten temat? Co mówi prawo budowlane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Systemy przesuwne PCV czy aluminiowe – wady i zalety rozwiązań
02-10-2022
Wielkogabarytowe systemy przesuwne mają wiele zastosowań. Montowane są przede wszystkim jako drzwi tarasowe lub balkonowe w domach jednorodzinnych i biurowcach. Obecność nowoczesnych technologii sprawia, że pomimo swojej wagi są proste w obsłudze. Duże przeszklenia mogą stanowić ozdobę zarówno elewacji, jak i wnętrza domu. Jaki rodzaj systemu wybrać? Które drzwi sprawdzą się najlepiej – aluminiowe czy z PVC? Czytając artykuł, dowiesz się, czym różnią się te rozwiązania, a także poznasz ich wady i zalety.
Drzwi zewnętrzne aluminiowe – wzory, kolory i wskazówki co do wyboru
02-10-2022
Drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Powinny więc być nie tylko trwałe i szczelne, ale też dopasowane do charakteru budynku. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z najlepszymi ofertami. Drzwi zewnętrzne aluminiowe od firmy Kapica to produkty klasy premium, które zapewnią Ci szerokie możliwości aranżacyjne. Sprawdź, co proponujemy w tym zakresie!
Grubość okna – co warto wiedzieć?
02-10-2022
Wybierając stolarkę okienną, warto dowiedzieć się, jakie parametry mają wpływ na jej jakość. Dobre okno musi być przede wszystkim trwałe i szczelne. Świadomy nabywca powinien również zwrócić uwagę na to, czy wybrana konstrukcja jest energooszczędna i czy zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, jakie znaczenie ma grubość okna. Z artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć na temat grubości okien wykonanych z PVC.
Wymiary okien – wszystko, co warto wiedzieć
02-10-2022
Wykańczając dom, stajesz przed wyborem stolarki okiennej. Do zakupu należy podejść z należytą uwagą. Inwestorzy często decydują się na tzw. okna standardowe – prostokątne, dostępne na rynku w kilkudziesięciu wymiarach dostosowanych do konkretnych rodzajów budynków. Parametry zostają uwzględnione już w projekcie, jednak – co ważne – mogą zostać zmienione. W firmie Kapica oferujemy konstrukcje mające różne kształty i rozmiary. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie okien do własnych potrzeb oraz preferencji. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.