Planowanie budowy domu niesie za sobą wiele ważnych decyzji. Jeśli jesteś na etapie zamawiania okien, zwróć uwagę na wymiary otworów okiennych w budynku. Mając odpowiednią wiedzę na ich temat, będziesz mógł uniknąć błędów montażowych i cieszyć się z idealnie dopasowanych oraz bezpiecznych okien. Jakie informacje mogą się jeszcze przydać?

Otwory okienne a wymiary okien 

Jeszcze nie tak dawno, gdy okna z PVC nie były aż tak popularne, producenci okien drewnianych wytwarzali je w paru standardowych rozmiarach. Dzisiaj istnieje niemal nieograniczona dowolność w realizacji pomysłów architektów i inwestorów. Nowe rozwiązania technologiczne otwierają przed nami wiele możliwości, a co za tym idzie ‒ szersze pole wyboru.

Jeśli wykańczasz nowy dom, wymiary otworów okiennych powinny być podane w projekcie. Będą musiały być dostosowane do wybranej stolarki, dlatego przed rozpoczęciem montażu warto upewnić się, że spełniają wszystkie wymogi. W doborze odpowiednich okien mogą pomóc doradcy, którzy dokonają dokładnego pomiaru szczelin. 

Wielkość otworów okiennych

Obowiązuje tu jedna podstawowa zasada – wymiary otworów okiennych powinny być większe niż okno. To, jakiej wielkości będą dokładnie, zależy od precyzyjnych wytycznych, według których otwór powinien być większy od samego okna o ok. 1–2 cm na stronę. Wybierając stolarkę, należy zadbać o to, by otwory nie okazały się na nią zbyt duże.

Przygotowywanie otworów okiennych pod montaż 

Montaż okien w surowym, nieprzygotowanym otworze okiennym jest niewykonalny. Niezależnie od tego, czy będziesz chciał podjąć się instalacji samodzielnie, czy zatrudnisz w tym celu wykwalifikowaną ekipę, warto wiedzieć, jak wygląda ten proces. Wiele osób zastanawia się, jak przygotować otwory okienne pod popularny ciepły montaż i czy proces ten będzie różnił się od standardowych przygotowań. Na szczęście etap ten nie jest skomplikowany. Należy jednak pamiętać o tym, by został przeprowadzony z należytą dokładnością.

Czym wyrównać otwory okienne?

Przygotowanie otworów okiennych w nowych budynkach leży zazwyczaj w gestii inwestora i polega przede wszystkim na ich odpowiednim wyprostowaniu, usunięciu wszelkich zanieczyszczeń i luźnych materiałów budowlanych oraz wygładzeniu wnęki okiennej.Wszelkie nierówności muszą być zniwelowane np. z zastosowaniem zaprawy murarskiej.

Na etapie wykończenia stosuje się materiały o charakterystyce hydrofobowej oraz mrozoodpornej. Standardem jest również wzmocnienie ościeża środkiem gruntującym, który stanowi bazę dla materiałów uszczelniających. W przypadku przygotowań pod montaż warstwowy ważne jest utworzenie jak najgładszej powierzchni pod taśmy montażowe.

Odpowiednio przygotowany otwór okienny do montażu stolarki jest niezwykle istotny, ponieważ ma bezpośrednie przyłożenie na szczelność konstrukcji. Wszelkie zaniedbania na tym etapie mogą być brzemienne w skutkach. Przez źle zamontowane okno uciekać będzie ciepło, a opłaty za ogrzewanie poszybują w górę. Więcej o poprawnych sposobach i etapach instalacji przeczytasz w artykule Prawidłowy montaż okien energooszczędnych – porady eksperta cz. 3.

Zabezpieczanie otworów okiennych na zimę 

Inwestorzy i ekipy budowlane zazwyczaj dbają o to, by wszystkie niezbędne prace zostały zakończone przed nadejściem mrozów. Wiadomo jednak, że nie zawsze okazuje się to możliwe. Jeśli buduje się nowy dom od podstaw, pozostawienie go w stanie surowym na czas zimy jest nieuniknione. Największym zagrożeniem dla stanu budynku jest wtedy topnienie i zamarzanie śniegu oraz przedostawanie się do środka wilgoci. Aby warunki atmosferyczne nie spowodowały znacznych szkód, konieczne jest odpowiednie osłonięcie otworów okiennych i drzwiowych.

Do osłony otworów stosuje się najczęściej malarską bądź budowlaną folię ochronną. Otwór można też zabić deskami. Pierwsza opcja kosztuje nieco mniej wysiłku, ale może okazać się niewystarczająca w zetknięciu z porywistym wiatrem lub intruzami. Drugie rozwiązanie pomoże zabezpieczyć dom przed ewentualnymi włamaniami. Jeśli chcesz chronić swój budynek na każdym etapie i masz zamiar zainstalować okna antywłamaniowe, przeczytaj nasz artykuł Prawidłowy montaż okien antywłamaniowych – porady eksperta cz. 2.

Niezależnie od wybranego sposobu zabezpieczenia trzeba pamiętać o jednej regule – osłona musi być szczelna, ale należy pozostawić w niej niewielkie szczeliny, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zasłanianie otworów deskami – przerwy pomiędzy nimi umożliwiają wentylację pomieszczenia.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Otwory okienne – 3 rzeczy, które warto wiedzieć na ich temat 

Polecamy także na blogu
Co wpływa na cenę rolet zewnętrznych?
02-10-2022
Rolety zewnętrzne to bardzo funkcjonalny element wielu budynków. Decyzja o ich zakupie może stanowić inwestycję w komfort, bezpieczeństwo, a nawet efektywność energetyczną domu. Jednakże, rolety zewnętrzne do dodatkowy koszt przy budowie domu. Jednak warto go ponieść, biorąc pod uwagę korzyści, jakie zapewniają rolety zewnętrzne. Cena za m2 rolety jest uzależniona…
Podsumowanie Roku 2023 w firmie Kapica
02-10-2022
W urokliwej atmosferze łaziskiej restauracji Urban, 21 grudnia 2023 roku, pracownicy firmy Kapica zgromadzili się na uroczystym spotkaniu, zamykającym rok pełen wyzwań i sukcesów. Zarząd tradycyjnie zorganizował to wydarzenie jako wyjątkową okazję do podsumowań, planowania przyszłości oraz uhonorowania zaangażowanych pracowników.
Jakie cechy powinien mieć dobry producent drzwi wejściowych?
02-10-2022
Rynek pęka w szwach, a producentów drzwi wejściowych wciąż przybywa. Właściwy wybór w tej kwestii jest jednak bardzo ważny, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo i komfort domownikom. O czym warto pamiętać? Czym powinien cechować się producent drzwi wejściowych?
Nowoczesne parapety wewnętrzne od firmy Kapica – poznaj możliwości i zalety rozwiązania
02-10-2022
Już na wczesnym etapie budowy domu powinniśmy wybrać nowoczesne parapety wewnętrzne, aby pasowały do wnętrza i spełniały wszystkie swoje najważniejsze funkcje. Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak trwałość, estetyka czy bezpieczeństwo. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zabierz Dziecko na Górnika – Świąteczny wyjazd Kapica
02-10-2022
Firma Kapica, sponsor Górnika Zabrze, zorganizowała niezapomniany świąteczny wyjazd dla swoich pracowników, a przede wszystkim ich dzieci, na jubileuszowy mecz z Wartą Poznań, który odbył się z okazji 75-lecia klubu Górnik Zabrze. Wybór pracowników, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w tym wyjątkowym wyjeździe, odbył się poprzez konkurs, w którym wzięło udział ponad 40 osób. Spośród licznych zgłoszeń wybrano 7 szczęśliwców, którzy wraz z swoimi dziećmi wyruszyli na stadion, aby wspólnie świętować jubileusz klubu.
Okna winchester czy złoty dąb – różnice i dobór pod kolor elewacji
02-10-2022
Okna PCV w okleinach drewnopodobnych to propozycja, która cieszy się niesłabnącym uznaniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nowoczesne okleiny stosowane w oknach są niezwykle odporne na odbarwienia i odkształcenia, nawet pod wpływem wysokich temperatur. Dwie najpopularniejsze opcje to okna winchester i złoty dąb.
Uszczelki okienne – co warto wiedzieć o konserwacji i wymianie?
02-10-2022
Uszczelki w oknach i drzwiach odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu komfortu termicznego i akustycznego domów oraz obiektów komercyjnych. Są one odpowiedzialne za zapewnienie szczelności, która chroni wnętrza przed zimnem, wilgocią czy hałasem z zewnątrz. Jeżeli nie będzie się ich czyścić i konserwować za pomocą specjalnych środków szybko staną się twarde i popękane, co znacznie obniży ich funkcjonalność.
Szare okna i systemy przesuwne – 4 powody wyboru takiego koloru stolarki
02-10-2022
Szare okna i systemy przesuwne zyskują na popularności wśród właścicieli domów i projektantów wnętrz. Ten subtelny, ale wyrafinowany kolor stolarki okiennej ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to doskonały wybór dla każdego rodzaju nieruchomości. Oto cztery główne powody, dla których warto rozważyć szare okna i systemy przesuwne.
5 powodów, dla których warto zdecydować się na system przesuwny PVC
02-10-2022
Systemy przesuwne PVC są już od wielu lat chętnie wybierane przez Inwestorów. Są doceniane także przez projektantów i architektów. Znajdują zastosowanie w nowo budowanych obiektach, a także w modernizowanych budynkach. Dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC? Co stoi za ich popularnością? Poznajmy 5 powodów przemawiających za tym rozwiązaniem.
Ponad 100 osób na otwarciu salonu Kapica w Tarnowskich Górach!
02-10-2022
Dnia 25 listopada zainaugurowaliśmy otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w nowej, lepszej lokalizacji. To duże wydarzenie nie tylko dla naszej firmy, ale również dla naszych klientów, partnerów i lokalnej społeczności.