Planowanie budowy domu niesie za sobą wiele ważnych decyzji. Jeśli jesteś na etapie zamawiania okien, zwróć uwagę na wymiary otworów okiennych w budynku. Mając odpowiednią wiedzę na ich temat, będziesz mógł uniknąć błędów montażowych i cieszyć się z idealnie dopasowanych oraz bezpiecznych okien. Jakie informacje mogą się jeszcze przydać?

Otwory okienne a wymiary okien 

Jeszcze nie tak dawno, gdy okna z PVC nie były aż tak popularne, producenci okien drewnianych wytwarzali je w paru standardowych rozmiarach. Dzisiaj istnieje niemal nieograniczona dowolność w realizacji pomysłów architektów i inwestorów. Nowe rozwiązania technologiczne otwierają przed nami wiele możliwości, a co za tym idzie ‒ szersze pole wyboru.

Jeśli wykańczasz nowy dom, wymiary otworów okiennych powinny być podane w projekcie. Będą musiały być dostosowane do wybranej stolarki, dlatego przed rozpoczęciem montażu warto upewnić się, że spełniają wszystkie wymogi. W doborze odpowiednich okien mogą pomóc doradcy, którzy dokonają dokładnego pomiaru szczelin. 

Wielkość otworów okiennych

Obowiązuje tu jedna podstawowa zasada – wymiary otworów okiennych powinny być większe niż okno. To, jakiej wielkości będą dokładnie, zależy od precyzyjnych wytycznych, według których otwór powinien być większy od samego okna o ok. 1–2 cm na stronę. Wybierając stolarkę, należy zadbać o to, by otwory nie okazały się na nią zbyt duże.

Przygotowywanie otworów okiennych pod montaż 

Montaż okien w surowym, nieprzygotowanym otworze okiennym jest niewykonalny. Niezależnie od tego, czy będziesz chciał podjąć się instalacji samodzielnie, czy zatrudnisz w tym celu wykwalifikowaną ekipę, warto wiedzieć, jak wygląda ten proces. Wiele osób zastanawia się, jak przygotować otwory okienne pod popularny ciepły montaż i czy proces ten będzie różnił się od standardowych przygotowań. Na szczęście etap ten nie jest skomplikowany. Należy jednak pamiętać o tym, by został przeprowadzony z należytą dokładnością.

Czym wyrównać otwory okienne?

Przygotowanie otworów okiennych w nowych budynkach leży zazwyczaj w gestii inwestora i polega przede wszystkim na ich odpowiednim wyprostowaniu, usunięciu wszelkich zanieczyszczeń i luźnych materiałów budowlanych oraz wygładzeniu wnęki okiennej.Wszelkie nierówności muszą być zniwelowane np. z zastosowaniem zaprawy murarskiej.

Na etapie wykończenia stosuje się materiały o charakterystyce hydrofobowej oraz mrozoodpornej. Standardem jest również wzmocnienie ościeża środkiem gruntującym, który stanowi bazę dla materiałów uszczelniających. W przypadku przygotowań pod montaż warstwowy ważne jest utworzenie jak najgładszej powierzchni pod taśmy montażowe.

Odpowiednio przygotowany otwór okienny do montażu stolarki jest niezwykle istotny, ponieważ ma bezpośrednie przyłożenie na szczelność konstrukcji. Wszelkie zaniedbania na tym etapie mogą być brzemienne w skutkach. Przez źle zamontowane okno uciekać będzie ciepło, a opłaty za ogrzewanie poszybują w górę. Więcej o poprawnych sposobach i etapach instalacji przeczytasz w artykule Prawidłowy montaż okien energooszczędnych – porady eksperta cz. 3.

Zabezpieczanie otworów okiennych na zimę 

Inwestorzy i ekipy budowlane zazwyczaj dbają o to, by wszystkie niezbędne prace zostały zakończone przed nadejściem mrozów. Wiadomo jednak, że nie zawsze okazuje się to możliwe. Jeśli buduje się nowy dom od podstaw, pozostawienie go w stanie surowym na czas zimy jest nieuniknione. Największym zagrożeniem dla stanu budynku jest wtedy topnienie i zamarzanie śniegu oraz przedostawanie się do środka wilgoci. Aby warunki atmosferyczne nie spowodowały znacznych szkód, konieczne jest odpowiednie osłonięcie otworów okiennych i drzwiowych.

Do osłony otworów stosuje się najczęściej malarską bądź budowlaną folię ochronną. Otwór można też zabić deskami. Pierwsza opcja kosztuje nieco mniej wysiłku, ale może okazać się niewystarczająca w zetknięciu z porywistym wiatrem lub intruzami. Drugie rozwiązanie pomoże zabezpieczyć dom przed ewentualnymi włamaniami. Jeśli chcesz chronić swój budynek na każdym etapie i masz zamiar zainstalować okna antywłamaniowe, przeczytaj nasz artykuł Prawidłowy montaż okien antywłamaniowych – porady eksperta cz. 2.

Niezależnie od wybranego sposobu zabezpieczenia trzeba pamiętać o jednej regule – osłona musi być szczelna, ale należy pozostawić w niej niewielkie szczeliny, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zasłanianie otworów deskami – przerwy pomiędzy nimi umożliwiają wentylację pomieszczenia.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Otwory okienne – 3 rzeczy, które warto wiedzieć na ich temat 

Polecamy także na blogu
Wymiana bramy garażowej segmentowej – o czym pamiętać, aby uniknąć błędów?
02-10-2022
Brama garażowa pozostaje niedoceniona, dopóki na jaw nie wyjdą problemy. Niewłaściwie zamontowana brama garażowa segmentowa może stać się źródłem wielu niedogodności – od zacinania się podczas otwierania i zamykania, przez utratę ciepła z powodu nieszczelności, aż po obniżenie poziomu bezpieczeństwa całego domu. Właśnie dlatego wymiana bramy garażowej to zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy.
5 zalet moskitier ramkowych
02-10-2022
Wraz z nadejściem cieplejszych dni rozpoczyna się sezon na najlepsze pomysły i rozwiązania, jak poradzić sobie z uciążliwymi owadami. Jedni preferują krótkotrwałe rozwiązania DIY lub różnego rodzaju środki chemiczne, inni stawiają na profesjonalne narzędzia. Ta ostatnia opcja jest zdecydowanie najlepsza, gdyż jest nieinwazyjna zarówno dla ludzi, jak i owadów. Mowa w tym przypadku o moskitierze ramkowej, która poza tym, że oszczędza małe stworzenia oraz zdrowie domowników, ma znacznie więcej zalet.
Wybór drzwi wejściowych – 5 kluczowych aspektów
02-10-2022
Drzwi wejściowe to nie tylko pierwszy element naszego domu, który widzą goście. To również nasza pierwsza linia obrony przed intruzami i warunkami atmosferycznymi. Dlatego wybór odpowiedniej stolarki o najwyższych standardach jest kluczowy. Poznaj 5 aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych.
Jak wybrać bramę garażową segmentową?
02-10-2022
Budujesz nowy garaż lub planujesz modernizację starego? Jeżeli tak, prawdopodobnie stoisz przed niełatwym wyzwaniem – wyborem bramy. Na pewno słyszałeś o bramie garażowej segmentowej, bo to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością klientów. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy o bramach segmentowych oraz poznasz argumenty przemawiające za ich wyborem.
Działo się! Relacja z pikniku dla pracowników firmy Kapica
02-10-2022
Była zabawa, emocje i mnóstwo atrakcji. Tak można podsumować piknik rodzinno-sportowy, na którym firma Kapica miała przyjemność gościć swoich pracowników. Podobnie jak w poprzednim roku wydarzenie zyskało spore zainteresowanie. Bardzo się cieszymy, że znów mogliśmy wszyscy spotkać się i miło spędzić czas.
Drzwi PVC retro czy drzwi PVC modern – co i kiedy wybrać?
02-10-2022
Wybór odpowiednich drzwi dla domu jest niezwykle ważny, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Na rynku dostępne są różne modele, charakteryzujące się odmiennymi parametrami technicznymi. To samo można powiedzieć o stylu oraz wzornictwie drzwi zewnętrznych PVC. Kiedy wybrać retro drzwi PVC modern, a kiedy retro?
Demontaż i wymiana okien – co warto wiedzieć?
02-10-2022
Wymiana okien to jedna z kluczowych kwestii, gdy chce się poprawić komfort i efektywność energetyczną domu. Wiele osób zwleka jednak z decyzją o remoncie, gdyż obawia się czasochłonnej pracy. Niemniej wymiana stolarki bez uszkodzenia elewacji jest jak najbardziej możliwa i może przebiec szybko, sprawnie i tanio. Tanio, ponieważ na okna można uzyskać dofinansowanie. Sprawdź, co koniecznie musisz wiedzieć przed demontażem okna.
Nowa hala, nowe możliwości. Kapica uruchamia kolejny zakład
02-10-2022
W ubiegłym roku informowaliśmy o nowym zakładzie w Zawadzkiem przy ulicy Strzeleckiej i obiecywaliśmy, że wkrótce będziemy mogli poszczycić się kolejną halą, umożliwiającą produkcję jeszcze większej liczby okien i drzwi. Nie pozostajemy gołosłowni. To dla nas wspaniałe rozpoczęcie lata. Prace w nowym obiekcie ruszyły 26.06.2023 roku, pierwsze wysyłki zrealizowaliśmy już 01.07.2023.
Jakie okna zapewnią ochronę przed hałasem?
02-10-2022
Hałas może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego warto zainwestować w rozwiązania, które pomogą nam stworzyć spokojne i ciche środowisko w naszym domu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie hałasu z zewnątrz jest wybór odpowiednich okien. Dobrej jakości stolarka może znacznie zmniejszyć poziom hałasu dochodzącego do wnętrza domu, tworząc komfortowe warunki do pracy i odpoczynku. Jak wybrać wysokiej jakości produkty z optymalnym współczynnikiem Rw?
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat drzwi zewnętrznych z PVC
02-10-2022
Zastanawiasz się nad wyborem drzwi zewnętrznych do swojego domu? Zdecydowanie jest to jeden z kluczowych elementów, który wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale również na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Bez względu na to, czy zamierzasz kupić drzwi wejściowe PVC, aluminiowe lub tarasowe wskazujemy 5 kluczowych kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę.