W poprzedniej części poradnika skupiliśmy się na najważniejszych aspektach, których należy dopilnować podczas montażu okien standardowych. Tym razem na tapet bierzemy okna antywłamaniowe. O jakich szczególnych kwestiach trzeba pamiętać podczas ich montażu?

Dobry projekt to podstawa

Doświadczony architekt, który zostanie poproszony o stworzenie bezpiecznego domu, powinien już na etapie projektu wybrać odpowiednie materiały budowlane. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ niektóre z nich, jak na przykład pustaki ceramiczne będą stanowić mniej wytrzymałe oparcie dla systemów antywłamaniowych. Taki mur będzie wymagał dodatkowych elementów, które zwiększą wytrzymałość mechanicznych mocowań.

Budując dom, należy także założyć mniejsze przerwy między ramą okienną a murem. Odstęp ten powinien maksymalnie wynosić 15 mm ze wszystkich czterech stron – to znacznie mniej niż przy oknie standardowym. Pozwoli to zminimalizować dostęp włamywacza do elementów służących utrzymaniu i izolacji okna w otworze okiennym, wynikiem czego trudniej będzie sforsować okno i dostać się do wnętrza domu.

Wzmocnienia charakterystyczne dla montażu okien antywłamaniowych

Kluczową rolę podczas montażu okien antywłamaniowych pełnią łączniki, których zadaniem jest wzmacniać okno i nie pozwolić na jego wyrwanie lub wyważenie. Istnieją różne wskazówki co do tego, jak z nich korzystać. Rozstaw punktów mocowania konstrukcji do muru może wynosić maksymalnie 600 mm, natomiast rozstaw w narożnikach maksymalnie 150 mm, mierząc od narożnika wewnętrznego. W mniejszych konstrukcjach należy stosować co najmniej po dwa elementy mocujące na stronę.
Jest wiele rodzajów łączników, z których każdy może być użyty w zależności od rodzaju muru czy okna. Należą do nich m.in.:

  • Kołki z metalową tulejką, które mogą być osadzone w murze na głębokości nawet do 60 mm i działają poprzez rozparcie otworu.
  • Śruby dystansowe, które również sięgają do 60 mm w głąb budynku, charakteryzują się jednak wzmocnieniem w postaci dwóch szerokości gwintów: przedni jest zwykle węższy, wierzchni szerszy, co wzmacnia mocowanie.
  • Śruby ramowe – podobnie jak poprzednie, mogą wnikać na 60 mm w mur, działają dzięki pojedynczemu gwintowi.

Wzmocnieniu ramy okiennej służy też korzystanie z klocków podporowych z wytrzymałego drewna – to tak zwane kontrowanie. Zapobiegną one odkształcaniu się ościeżnicy podczas próby włamania za pomocą narzędzi działających na zasadzie dźwigni. Odpowiednie miejsca zastosowania klocków wybierze doświadczony montażysta, biorąc pod uwagę rodzaj muru oraz budowę i umieszczenie okna.

Ekipa, która wie, co robi

W przypadku okna antywłamaniowego udział ekipy montażowej rekomendowanej przez producenta jest praktycznie nieodzowny. Ich znajomość produktu oraz doświadczenie pozwolą szybko i efektywnie wstawić okno. Dzięki temu da się uzyskać maksimum bezpieczeństwa i zabezpieczenia okna.

Podsumowanie

Podczas montażu okien antywłamaniowych należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Po pierwsze decyzję o zwiększonej wytrzymałości okien należy podjąć już na etapie projektowania, by można było odpowiednio zaplanować rozmiary otworów okiennych czy nawet materiały budowlane. Najważniejsze jednak, by montażu okien antywłamaniowych dokonywała doświadczona ekipa – ilość wzmocnień, od których zależy wytrzymałość okna, jest bardzo duża, a ich złe wykorzystanie spowodować może utratę walorów bezpieczeństwa, które ma oferować okno.

W kolejnej części cyklu o montażu okien opowiemy o montażu okien energooszczędnych.

Jeśli jesteś u nas po raz pierwszy, koniecznie sprawdź też poprzedni wpis o montażu okien standardowych.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Prawidłowy montaż okien antywłamaniowych – porady eksperta cz. 2

Polecamy także na blogu
Okna panoramiczne – co warto wiedzieć przed ich zakupem?
27-04-2021
Rozmiar okien ma znaczenie. Pomijając wymogi prawa, które określają minimalny stosunek powierzchni przeszkleń do powierzchni podłogi danego pomieszczenia, to rozmiar okien jest kwestią, na którą wpływ mogą mieć nasze upodobania. Wielu osobom zależy na możliwie dużych przeszkleniach, a co za tym idzie dużej ilości światła wpadającego do wnętrza. Między innymi…
Kiedy i jak wymienić uszczelki w oknach PVC?
27-04-2021
Uszczelki w oknach PVC pełnią bardzo ważną funkcję. Są odpowiedzialne za zapobieganie przedostawaniu się wilgoci i zimna do wnętrza domu oraz za ograniczenie hałasu dobiegającego z zewnątrz. Aby właściwie spełniały swoje zadania, zaleca się wymianę uszczelek przyszybowych w oknach PVC co około 3-5 lat. Taka praktyka pozwala zapewnić optymalną izolację…
Od czego zależy cena drzwi aluminiowych zewnętrznych?
27-04-2021
Zewnętrzne drzwi aluminiowe są przez niektórych kojarzone z obiektami użyteczności publicznej. Jednak od lat coraz częściej są wybierane także przez Inwestorów prywatnych, do domów i mieszkań. Szczególnie dobrze wpisują się w nowoczesne trendy architektoniczne. Zwiększona popularność sprawiła, że producenci oferują wiele modeli i różnorodnych rozwiązań dla drzwi aluminiowych. Co oczywiste…
Budowa okna PVC – omówienie elementów i funkcji
27-04-2021
Okno jest tym elementem budynku, który na pozór może wyglądać na stosunkowo prosty, niezłożony. Jednak to mylne wrażenie znika, gdy zagłębimy się w budowę okna PVC. Okazuje się, że wiele detali ma ogromne znaczenie dla parametrów i sposobu funkcjonowania okna – a nie wspomnieliśmy jeszcze o inżynierii materiałowej, stojącej za…
Okna PCV czy okna aluminiowe? Które wybrać?
27-04-2021
Wybór odpowiedniej stolarki okiennej to jedna z kluczowych decyzji podczas budowy lub remontu domu. Największą popularnością od wielu lat cieszą się okna wykonane z PVC – głównie za sprawą ich uniwersalności i niewysokiej ceny. W ostatnich latach można zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania oknami wykonanymi z aluminium. Z czego wynika popularność…
Co powinien oferować dobry salon okien i drzwi oraz jak go znaleźć?
27-04-2021
W czasie kiedy znaczna część dokonywanych zakupów przeniosła się do Internetu, zmianie uległy również nasze przyzwyczajenia związane z samym procesem wybierania produktów i usług, na które się ostatecznie decydujemy. Jednak w pewnych obszarach warto zdać się na tradycyjne rozwiązania, takie jak wizyta w punkcie sprzedaży, obejrzenie danego wyrobu na własne…
KAPICA wśród liderów branży na FENSTERBAU FRONTALE 2024
27-04-2021
Już po raz czwarty firma Kapica pojawiła się na największych targach branżowych w Europie – FENSTERBAU FRONTALE. To cykliczne wydarzenie w tym roku odbyło się w dniach 19-22 marca 2024 i zgromadziło tysiące odwiedzających z całego świata. Pokaźne stoisko firmy Kapica znalazło się w hali nr 7 wśród liderów z…
Co warto wiedzieć przed wyborem czarnych okien?
27-04-2021
Jednym z głównych zadań okien jest pokazywać to, co za nimi. Właśnie dlatego zdecydowaną większość ich powierzchni stanowią przeźroczyste szyby. Jednak elementami, które posiadają jakiś kolor, są ramy okienne. To one nadają funkcjonalności i dopełniają wyglądu stolarki. Te stosunkowo niewielkie elementy sprawiają, że okno jest oknem, a nie jedynie taflą…
Inwestycja w wiedzę. Kapica podnosi standardy dzięki szkoleniu Pilkington
27-04-2021
W dynamicznie rozwijającym się świecie produkcji stolarki firma Kapica znana jest z nieustannego dążenia do doskonałości i innowacyjności. Ostatnio nasi pracownicy mieli okazję wziąć udział w wartościowym szkoleniu organizowanym przez renomowanego producenta szkła, Pilkington. To wydarzenie nie tylko podniosło kompetencje uczestników, ale także otworzyło nowe możliwości dla całej firmy, jej…
Jakie okna do piwnicy wybrać? – 4 rzeczy, które warto przeanalizować
27-04-2021
Budowa lub remont domu z podpiwniczeniem wiąże się z szeregiem dodatkowych decyzji. Jeden z takich aspektów dotyczy stolarki okiennej do piwnicy. Warto nieco dłużej pochylić się nad tym zagadnieniem, ponieważ wbrew pozorom nawet w nieużytkowej piwnicy okna pełnią ważną funkcję. A o ileż bardziej jest to istotne w przypadku piwnic…