Drzwi wejściowe to istotny element każdego domu i mieszkania. Pełnią zarówno funkcję praktyczną, chroniąc mieszkańców przed nieproszonymi gośćmi i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jak i estetyczną. Aby jak najdłużej spełniały swoje funkcje, warto o nie regularnie dbać, odpowiednio czyszcząc je i konserwując. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych i sprawdzonych sposobów na mycie i pielęgnację drzwi wejściowych.

Mycie drzwi wejściowych a ich rodzaje

Drzwi wejściowe mogą być wykonane z materiałów o różnych właściwościach. Należy wziąć to pod uwagę, dobierając odpowiednie środki do ich pielęgnacji i konserwacji. Drewniane drzwi charakteryzują się doskonałą izolacyjnością termiczną i akustyczną, wymagają jednak szczególnej konserwacji. Stosunkowo łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym i mogą być mniej odporne na wilgoć niż te wykonane z aluminium lub PVC. Dlatego tak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie ich przed wpływem czynników atmosferycznych.

Drzwi z PVC produkuje się z wielokomorowych profili, wzmacnianych wkładami ze stali. W firmie Kapica oferujemy szeroki wybór drzwi wejściowych z PVC. Dzięki zastosowaniu wielu wzorów pokryć strukturalnych, imitujących drewno oraz jednolitych, można je dostosować do indywidualnych potrzeb i projektu. PVC to wyjątkowo trwały materiał, odporny na czynniki atmosferyczne. Warto jednak zadbać o czystość wykonanych z niego profili, aby drzwi spełniały swoje funkcje jak najdłużej.

Drzwi z aluminium są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo profile tego typu mogą być wypełnione pianką poliuretanową, dzięki czemu doskonale izolują ciepło i stanowią znakomitą izolację akustyczną. Drzwi tego typu nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Aby utrzymać je w dobrym stanie, wystarczy przetarcie z kurzu lub usunięcie poważniejszych zabrudzeń wilgotną szmatką z miękkiego materiału.

Czym czyścić drzwi antracyt?

Wśród inwestorów dużą popularnością cieszą się drzwi zewnętrzne w kolorze antracyt. To odcień głębokiej szarości wpadającej w czerń. Doskonale pasuje do nowoczesnych projektów, ale sprawdza się także w tradycyjnym budownictwie. Ciemny kolor sprawia, że takie drzwi są podatne na powstawanie na nich białych smug. Do mycia drzwi w kolorze antracyt można wykorzystać środki do czyszczenia powierzchni granitowych i kamiennych, posiadających w swoim składzie srebro koloidalne. Najlepiej jednak zaopatrzyć się w specjalny środek do czyszczenia drzwi zewnętrznych. Dzięki temu w prosty sposób można przywrócić ich pierwotną barwę.

Warto wiedzieć, że najczęściej popełnianym błędem podczas czyszczenia drzwi jest używanie zbyt dużej ilości wody oraz nieosuszanie skrzydła. W skrajnych wypadkach może to prowadzić do uszkodzenia struktury materiału.

Montaż drzwi zewnętrznych a ich trwałość

Zabezpieczenie drzwi zewnętrznych przed działaniem najbardziej zagrażających im czynników, czyli wspomnianych we wstępie warunków pogodowych, jest bardzo ważne. Przede wszystkim należy zdecydować się na wykorzystanie zadaszenia. Przykładem jest wykonany z trwałych materiałów daszek znajdujący się tuż nad skrzydłem wejściowym do budynku. Będzie on w stanie skutecznie zatrzymać opady, a tym samym ograniczy wpływ bardzo niebezpiecznej wilgoci. W trakcie lata odpowiednio ochroni także przed nadmiernym nasłonecznieniem. Jeszcze lepsze zabezpieczenie można uzyskać, umieszczając drzwi zewnętrzne we wnęce.

Czyszczenie i konserwacja drzwi zewnętrznych – dlaczego warto?

Drzwi zewnętrzne stanowią wizytówkę naszego domu. Są jednak narażone na działanie czynników zewnętrznych, które mogą mieć wpływ na ich wygląd i funkcjonalność. Śnieg, wilgoć czy niskie temperatury, uszkodzenia mechaniczne oraz nieprawidłowe korzystanie ze skrzydeł drzwi mogą je uszkodzić, a nawet całkowicie zniszczyć. Dlatego warto pamiętać, aby właściwe zabezpieczać drzwi zewnętrzne. Odpowiednia konserwacja i pielęgnacja jest gwarancją ich wieloletniej trwałości.

Porady

Skuteczne i sprawdzone sposoby na mycie i pielęgnację drzwi wejściowych

Polecamy także na blogu
Wymiana bramy garażowej segmentowej – o czym pamiętać, aby uniknąć błędów?
30-05-2023
Brama garażowa pozostaje niedoceniona, dopóki na jaw nie wyjdą problemy. Niewłaściwie zamontowana brama garażowa segmentowa może stać się źródłem wielu niedogodności – od zacinania się podczas otwierania i zamykania, przez utratę ciepła z powodu nieszczelności, aż po obniżenie poziomu bezpieczeństwa całego domu. Właśnie dlatego wymiana bramy garażowej to zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy.
5 zalet moskitier ramkowych
30-05-2023
Wraz z nadejściem cieplejszych dni rozpoczyna się sezon na najlepsze pomysły i rozwiązania, jak poradzić sobie z uciążliwymi owadami. Jedni preferują krótkotrwałe rozwiązania DIY lub różnego rodzaju środki chemiczne, inni stawiają na profesjonalne narzędzia. Ta ostatnia opcja jest zdecydowanie najlepsza, gdyż jest nieinwazyjna zarówno dla ludzi, jak i owadów. Mowa w tym przypadku o moskitierze ramkowej, która poza tym, że oszczędza małe stworzenia oraz zdrowie domowników, ma znacznie więcej zalet.
Wybór drzwi wejściowych – 5 kluczowych aspektów
30-05-2023
Drzwi wejściowe to nie tylko pierwszy element naszego domu, który widzą goście. To również nasza pierwsza linia obrony przed intruzami i warunkami atmosferycznymi. Dlatego wybór odpowiedniej stolarki o najwyższych standardach jest kluczowy. Poznaj 5 aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych.
Jak wybrać bramę garażową segmentową?
30-05-2023
Budujesz nowy garaż lub planujesz modernizację starego? Jeżeli tak, prawdopodobnie stoisz przed niełatwym wyzwaniem – wyborem bramy. Na pewno słyszałeś o bramie garażowej segmentowej, bo to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością klientów. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy o bramach segmentowych oraz poznasz argumenty przemawiające za ich wyborem.
Działo się! Relacja z pikniku dla pracowników firmy Kapica
30-05-2023
Była zabawa, emocje i mnóstwo atrakcji. Tak można podsumować piknik rodzinno-sportowy, na którym firma Kapica miała przyjemność gościć swoich pracowników. Podobnie jak w poprzednim roku wydarzenie zyskało spore zainteresowanie. Bardzo się cieszymy, że znów mogliśmy wszyscy spotkać się i miło spędzić czas.
Drzwi PVC retro czy drzwi PVC modern – co i kiedy wybrać?
30-05-2023
Wybór odpowiednich drzwi dla domu jest niezwykle ważny, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Na rynku dostępne są różne modele, charakteryzujące się odmiennymi parametrami technicznymi. To samo można powiedzieć o stylu oraz wzornictwie drzwi zewnętrznych PVC. Kiedy wybrać retro drzwi PVC modern, a kiedy retro?
Demontaż i wymiana okien – co warto wiedzieć?
30-05-2023
Wymiana okien to jedna z kluczowych kwestii, gdy chce się poprawić komfort i efektywność energetyczną domu. Wiele osób zwleka jednak z decyzją o remoncie, gdyż obawia się czasochłonnej pracy. Niemniej wymiana stolarki bez uszkodzenia elewacji jest jak najbardziej możliwa i może przebiec szybko, sprawnie i tanio. Tanio, ponieważ na okna można uzyskać dofinansowanie. Sprawdź, co koniecznie musisz wiedzieć przed demontażem okna.
Nowa hala, nowe możliwości. Kapica uruchamia kolejny zakład
30-05-2023
W ubiegłym roku informowaliśmy o nowym zakładzie w Zawadzkiem przy ulicy Strzeleckiej i obiecywaliśmy, że wkrótce będziemy mogli poszczycić się kolejną halą, umożliwiającą produkcję jeszcze większej liczby okien i drzwi. Nie pozostajemy gołosłowni. To dla nas wspaniałe rozpoczęcie lata. Prace w nowym obiekcie ruszyły 26.06.2023 roku, pierwsze wysyłki zrealizowaliśmy już 01.07.2023.
Jakie okna zapewnią ochronę przed hałasem?
30-05-2023
Hałas może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego warto zainwestować w rozwiązania, które pomogą nam stworzyć spokojne i ciche środowisko w naszym domu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie hałasu z zewnątrz jest wybór odpowiednich okien. Dobrej jakości stolarka może znacznie zmniejszyć poziom hałasu dochodzącego do wnętrza domu, tworząc komfortowe warunki do pracy i odpoczynku. Jak wybrać wysokiej jakości produkty z optymalnym współczynnikiem Rw?
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat drzwi zewnętrznych z PVC
30-05-2023
Zastanawiasz się nad wyborem drzwi zewnętrznych do swojego domu? Zdecydowanie jest to jeden z kluczowych elementów, który wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale również na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Bez względu na to, czy zamierzasz kupić drzwi wejściowe PVC, aluminiowe lub tarasowe wskazujemy 5 kluczowych kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę.