Drzwi wejściowe to istotny element każdego domu i mieszkania. Pełnią zarówno funkcję praktyczną, chroniąc mieszkańców przed nieproszonymi gośćmi i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jak i estetyczną. Aby jak najdłużej spełniały swoje funkcje, warto o nie regularnie dbać, odpowiednio czyszcząc je i konserwując. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych i sprawdzonych sposobów na mycie i pielęgnację drzwi wejściowych.

Mycie drzwi wejściowych a ich rodzaje

Drzwi wejściowe mogą być wykonane z materiałów o różnych właściwościach. Należy wziąć to pod uwagę, dobierając odpowiednie środki do ich pielęgnacji i konserwacji. Drewniane drzwi charakteryzują się doskonałą izolacyjnością termiczną i akustyczną, wymagają jednak szczególnej konserwacji. Stosunkowo łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym i mogą być mniej odporne na wilgoć niż te wykonane z aluminium lub PVC. Dlatego tak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie ich przed wpływem czynników atmosferycznych.

Drzwi z PVC produkuje się z wielokomorowych profili, wzmacnianych wkładami ze stali. W firmie Kapica oferujemy szeroki wybór drzwi wejściowych z PVC. Dzięki zastosowaniu wielu wzorów pokryć strukturalnych, imitujących drewno oraz jednolitych, można je dostosować do indywidualnych potrzeb i projektu. PVC to wyjątkowo trwały materiał, odporny na czynniki atmosferyczne. Warto jednak zadbać o czystość wykonanych z niego profili, aby drzwi spełniały swoje funkcje jak najdłużej.

Drzwi z aluminium są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo profile tego typu mogą być wypełnione pianką poliuretanową, dzięki czemu doskonale izolują ciepło i stanowią znakomitą izolację akustyczną. Drzwi tego typu nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Aby utrzymać je w dobrym stanie, wystarczy przetarcie z kurzu lub usunięcie poważniejszych zabrudzeń wilgotną szmatką z miękkiego materiału.

Czym czyścić drzwi antracyt?

Wśród inwestorów dużą popularnością cieszą się drzwi zewnętrzne w kolorze antracyt. To odcień głębokiej szarości wpadającej w czerń. Doskonale pasuje do nowoczesnych projektów, ale sprawdza się także w tradycyjnym budownictwie. Ciemny kolor sprawia, że takie drzwi są podatne na powstawanie na nich białych smug. Do mycia drzwi w kolorze antracyt można wykorzystać środki do czyszczenia powierzchni granitowych i kamiennych, posiadających w swoim składzie srebro koloidalne. Najlepiej jednak zaopatrzyć się w specjalny środek do czyszczenia drzwi zewnętrznych. Dzięki temu w prosty sposób można przywrócić ich pierwotną barwę.

Warto wiedzieć, że najczęściej popełnianym błędem podczas czyszczenia drzwi jest używanie zbyt dużej ilości wody oraz nieosuszanie skrzydła. W skrajnych wypadkach może to prowadzić do uszkodzenia struktury materiału.

Montaż drzwi zewnętrznych a ich trwałość

Zabezpieczenie drzwi zewnętrznych przed działaniem najbardziej zagrażających im czynników, czyli wspomnianych we wstępie warunków pogodowych, jest bardzo ważne. Przede wszystkim należy zdecydować się na wykorzystanie zadaszenia. Przykładem jest wykonany z trwałych materiałów daszek znajdujący się tuż nad skrzydłem wejściowym do budynku. Będzie on w stanie skutecznie zatrzymać opady, a tym samym ograniczy wpływ bardzo niebezpiecznej wilgoci. W trakcie lata odpowiednio ochroni także przed nadmiernym nasłonecznieniem. Jeszcze lepsze zabezpieczenie można uzyskać, umieszczając drzwi zewnętrzne we wnęce.

Czyszczenie i konserwacja drzwi zewnętrznych – dlaczego warto?

Drzwi zewnętrzne stanowią wizytówkę naszego domu. Są jednak narażone na działanie czynników zewnętrznych, które mogą mieć wpływ na ich wygląd i funkcjonalność. Śnieg, wilgoć czy niskie temperatury, uszkodzenia mechaniczne oraz nieprawidłowe korzystanie ze skrzydeł drzwi mogą je uszkodzić, a nawet całkowicie zniszczyć. Dlatego warto pamiętać, aby właściwe zabezpieczać drzwi zewnętrzne. Odpowiednia konserwacja i pielęgnacja jest gwarancją ich wieloletniej trwałości.

Porady

Skuteczne i sprawdzone sposoby na mycie i pielęgnację drzwi wejściowych

Polecamy także na blogu
Co wpływa na cenę rolet zewnętrznych?
30-05-2023
Rolety zewnętrzne to bardzo funkcjonalny element wielu budynków. Decyzja o ich zakupie może stanowić inwestycję w komfort, bezpieczeństwo, a nawet efektywność energetyczną domu. Jednakże, rolety zewnętrzne do dodatkowy koszt przy budowie domu. Jednak warto go ponieść, biorąc pod uwagę korzyści, jakie zapewniają rolety zewnętrzne. Cena za m2 rolety jest uzależniona…
Podsumowanie Roku 2023 w firmie Kapica
30-05-2023
W urokliwej atmosferze łaziskiej restauracji Urban, 21 grudnia 2023 roku, pracownicy firmy Kapica zgromadzili się na uroczystym spotkaniu, zamykającym rok pełen wyzwań i sukcesów. Zarząd tradycyjnie zorganizował to wydarzenie jako wyjątkową okazję do podsumowań, planowania przyszłości oraz uhonorowania zaangażowanych pracowników.
Jakie cechy powinien mieć dobry producent drzwi wejściowych?
30-05-2023
Rynek pęka w szwach, a producentów drzwi wejściowych wciąż przybywa. Właściwy wybór w tej kwestii jest jednak bardzo ważny, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo i komfort domownikom. O czym warto pamiętać? Czym powinien cechować się producent drzwi wejściowych?
Nowoczesne parapety wewnętrzne od firmy Kapica – poznaj możliwości i zalety rozwiązania
30-05-2023
Już na wczesnym etapie budowy domu powinniśmy wybrać nowoczesne parapety wewnętrzne, aby pasowały do wnętrza i spełniały wszystkie swoje najważniejsze funkcje. Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak trwałość, estetyka czy bezpieczeństwo. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zabierz Dziecko na Górnika – Świąteczny wyjazd Kapica
30-05-2023
Firma Kapica, sponsor Górnika Zabrze, zorganizowała niezapomniany świąteczny wyjazd dla swoich pracowników, a przede wszystkim ich dzieci, na jubileuszowy mecz z Wartą Poznań, który odbył się z okazji 75-lecia klubu Górnik Zabrze. Wybór pracowników, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w tym wyjątkowym wyjeździe, odbył się poprzez konkurs, w którym wzięło udział ponad 40 osób. Spośród licznych zgłoszeń wybrano 7 szczęśliwców, którzy wraz z swoimi dziećmi wyruszyli na stadion, aby wspólnie świętować jubileusz klubu.
Okna winchester czy złoty dąb – różnice i dobór pod kolor elewacji
30-05-2023
Okna PCV w okleinach drewnopodobnych to propozycja, która cieszy się niesłabnącym uznaniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nowoczesne okleiny stosowane w oknach są niezwykle odporne na odbarwienia i odkształcenia, nawet pod wpływem wysokich temperatur. Dwie najpopularniejsze opcje to okna winchester i złoty dąb.
Uszczelki okienne – co warto wiedzieć o konserwacji i wymianie?
30-05-2023
Uszczelki w oknach i drzwiach odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu komfortu termicznego i akustycznego domów oraz obiektów komercyjnych. Są one odpowiedzialne za zapewnienie szczelności, która chroni wnętrza przed zimnem, wilgocią czy hałasem z zewnątrz. Jeżeli nie będzie się ich czyścić i konserwować za pomocą specjalnych środków szybko staną się twarde i popękane, co znacznie obniży ich funkcjonalność.
Szare okna i systemy przesuwne – 4 powody wyboru takiego koloru stolarki
30-05-2023
Szare okna i systemy przesuwne zyskują na popularności wśród właścicieli domów i projektantów wnętrz. Ten subtelny, ale wyrafinowany kolor stolarki okiennej ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to doskonały wybór dla każdego rodzaju nieruchomości. Oto cztery główne powody, dla których warto rozważyć szare okna i systemy przesuwne.
5 powodów, dla których warto zdecydować się na system przesuwny PVC
30-05-2023
Systemy przesuwne PVC są już od wielu lat chętnie wybierane przez Inwestorów. Są doceniane także przez projektantów i architektów. Znajdują zastosowanie w nowo budowanych obiektach, a także w modernizowanych budynkach. Dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC? Co stoi za ich popularnością? Poznajmy 5 powodów przemawiających za tym rozwiązaniem.
Ponad 100 osób na otwarciu salonu Kapica w Tarnowskich Górach!
30-05-2023
Dnia 25 listopada zainaugurowaliśmy otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w nowej, lepszej lokalizacji. To duże wydarzenie nie tylko dla naszej firmy, ale również dla naszych klientów, partnerów i lokalnej społeczności.