Nie bez powodu mówi się, że drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Ich wygląd wpływa na estetykę całej elewacji, a parametry techniczne decydują o komforcie i bezpieczeństwie domowników. Ważne jest, by montaż drzwi zewnętrznych był przeprowadzony z należytą starannością. Monter powinien mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Poznaj najczęstsze błędy przy montażu drzwi zewnętrznych i dowiedz się, jak ich uniknąć!

Błędy przy montażu drzwi zewnętrznych – niewłaściwe wymierzenie otworu drzwiowego

Błędem popełnianym jeszcze przed rozpoczęciem montażu jest zamówienie drzwi o niewłaściwych wymiarach. Przed dokonaniem zakupu konieczne jest prawidłowe wymierzenie otworów drzwiowych. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Wysokość i szerokość otworu należy zmierzyć minimum w trzech miejscach – na środku i przy obu krawędziach. Producentowi drzwi podaje się zazwyczaj najmniejszy uzyskany wymiar. Niezbędne może okazać się też zmierzenie grubości muru. 

Ponieważ samodzielne wymierzenie otworów drzwiowych może okazać się kłopotliwe, najlepiej jest zlecić je specjalistom. Profesjonalni monterzy zadbają o szybki i dokładny pomiar. Kupując drzwi na wymiar od firmy Kapica, zyskujesz gwarancję idealnego dopasowania produktu do ościeżnicy. Planujesz remont domu lub mieszkania? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł Wymiana drzwi wejściowych – kiedy to zrobić i co warto wiedzieć?

Nieodpowiednio przygotowane otwory drzwiowe. Jak wstawić drzwi wejściowe zewnętrzne? 

Po dokładnym wymierzeniu otworów drzwiowych trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie ich krawędzi. Pominięcie tego etapu może skutkować nieszczelnością drzwi. W przypadku wymiany drzwi zdarza się, że na powierzchni otworów pozostają resztki materiałów izolacyjnych. Podczas prac remontowych mogą powstawać też niewielkie ubytki w murze. Z kolei na ościeżnicach w nowych budynkach często zalegają pozostałości zaprawy murarskiej, pył czy kurz. Przed rozpoczęciem montażu drzwi wejściowych monter powinien dokładnie wygładzić powierzchnię ościeży, zagruntować otwór oraz uzupełnić ewentualne braki w ścianie. Dopiero wtedy można przystąpić do dalszej pracy.

Drzwi wejściowe zewnętrzne – zbyt wczesny montaż

Kolejnym częstym błędem podczas montażu drzwi zewnętrznych jest wstawienie ich zbyt szybko – jeszcze przed skończeniem „mokrych” prac budowlanych. Niewłaściwa kolejność prac jest główną przyczyną późniejszego pojawiania się pleśni i grzybów. Montaż drzwi wejściowych powinien być przeprowadzany po wylaniu posadzek, otynkowaniu i osuszeniu murów. Prawidłowa kolejność zapewnia suchość spoiny między ościeżnicą a ścianą oraz chroni stolarkę przed uszkodzeniami spowodowanymi nadmierną wilgocią. 

Najczęstsze błędy montażowe – za wysoko osadzone drzwi wejściowe 

Podejmując się montażu drzwi wejściowych, należy zwrócić uwagę na ich właściwą regulację. Drzwi z reguły montuje się na gotowej posadzce. Standardowy prześwit pod skrzydłem przy niewykończonej podłodze powinien wynosić ok. 3 cm. Dokładna wartość zależy od grubości wybranej posadzki. Pod zbyt wysoko osadzonymi drzwiami wejściowymi powstaje przestrzeń, która nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też obniża parametry izolacyjne stolarki. Niewłaściwa regulacja drzwi zewnętrznych może ponadto doprowadzić do wypaczenia skrzydła oraz powodować trwałe uszkodzenie zawiasów i zamków.

Jak wstawić drzwi wejściowe – odpowiednie uszczelnienia 

Kolejną ważną kwestią jest zadbanie o odpowiednie uszczelnienie konstrukcji. W tym celu należy wymienić bądź zamocować uszczelki i progi do drzwi wejściowych zewnętrznych. Nieszczelna stolarka nie zapewnia komfortu termicznego i akustycznego. Ciepło szybko wydostaje się wówczas z domu, co przekłada się na wysokie rachunki za ogrzewanie. Jak uszczelnić drzwi wejściowe? Jednym z najlepszych sposobów na wyeliminowanie mostków termicznych jest tzw. ciepły montaż (możliwy tylko przy stanie surowym). Podczas montażu drzwi wejściowych zewnętrznych w celu zastosowania izolacji termicznej najczęściej wykorzystuje się pianki montażowe lub taśmy rozprężne.

Drzwi wejściowe – montaż z firmą Kapica

Montaż drzwi zewnętrznych powinien być zlecony profesjonalnej ekipie. Zamawiając drzwi aluminiowe lub PVC firmy Kapica, zyskujesz dodatkowe korzyści – wykonujemy dokładne pomiary i przeprowadzamy montaż naszych produktów. Zachęcamy do kontaktu poprzez stronę lub do odwiedzenia jednego z salonów firmy Kapica. Nasi doradcy z chęcią podpowiedzą, jak wstawić, wykończyć i wyregulować drzwi wejściowe do domu, oraz pomogą w doborze najkorzystniejszych rozwiązań.

Porady

5 najczęstszych błędów popełnianych w czasie montażu drzwi wejściowych

Polecamy także na blogu
Firma Kapica z kolejną nominacją – Menedżer Roku Opolszczyzny 2023
21-03-2023
Prezes Firmy Kapica, Roman Kapica, został wyróżniony kolejną ważną nominacją w kategorii duże firmy podczas finałowej gali konkursu Menedżer Roku Opolszczyzny 2023. Ta nominacja jest wyrazem uznania dla osiągnięć firmy Kapica oraz potwierdza jej silną pozycję na rynku.
Jaka powinna być optymalna temperatura w domu? 
21-03-2023
Właściwa temperatura w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu i zdrowia. Niezależnie od pory roku, odpowiednia temperatura wewnętrzna sprzyja lepszemu samopoczuciu, a także może pomóc w zmniejszeniu rachunków za energię. Optymalna temperatura różni się w zależności od pomieszczenia i jego funkcji.  Jaka powinna być temperatura w mieszkaniu? W salonie,…
Nowość od firmy Kapica dla wymagających inwestorów. Sprawdź, czym są konstrukcje aluminiowe dla dużych obiektów
21-03-2023
Z dumą przedstawiamy innowacyjne rozwiązania w kategorii konstrukcji aluminiowych, skoncentrowane na dużych obiektach. Jednym z naszych ostatnich tego typu projektów jest Hotel Hygge w Opolu. Ta realizacja stanowi doskonałe case study dla klientów, którzy rozważają wykorzystanie tego typu technologii w swoich inwestycjach.
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? 
21-03-2023
Wejście do Twojego domu to jego wizytówka, a wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych to inwestycja, która zapewni bezpieczeństwo, komfort i styl na lata. Drzwi zewnętrzne muszą nie tylko dobrze wyglądać, ale także spełniać wysokie wymagania techniczne. W tym artykule omówimy, jakie cechy powinna mieć wysokiej jakości stolarka drzwiowa oraz przedstawimy różne…
Jak wyciszyć pokój? Sprawdź nasze porady 
21-03-2023
Hałas z ulicy, głośne sąsiedztwo czy nawet dźwięki dobiegające z innych pomieszczeń mogą wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego stosowanie dobrych praktyk wyciszania pokojów to must have w nowoczesnych mieszkaniach. W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie wyciszyć pomieszczenie, aby cieszyć się spokojem.  Wygłuszenie a wyciszenie pokoju – różnice  Zanim…
Firma Kapica z kolejną nagrodą na koncie! Rozwijamy się z Wami i dla Was
21-03-2023
Uroczysta gala XXI edycji konkursu Opolskiej Nagrody Jakości już za nami. Podczas wydarzenia rozstrzygnięto także XVII edycję konkursu Znakomity Przywódca. Dla firmy Kapica był to ważny dzień, bo jedna z prestiżowych nagród trafiła w ręce naszego prezesa, Romana Kapicy.
Jak wyregulować drzwi PVC? Krok po kroku
21-03-2023
Drzwi PVC cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją wytrzymałość, przystępność cenową oraz doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Jednak nawet najlepsze drzwi z czasem mogą wymagać regulacji, zwłaszcza jeśli zauważysz trudności w ich zamykaniu lub otwieraniu, a także, gdy pojawią się szczeliny przepuszczające zimne powietrze. W tym artykule pokażemy…
Jak uszczelnić drzwi balkonowe?
21-03-2023
Nieszczelne drzwi balkonowe to nie tylko uciążliwy hałas z zewnątrz, ale także przeciągi, wychłodzenie pomieszczenia i straty ciepła. Na szczęście problem ten można łatwo rozwiązać. Prawidłowe uszczelnienie drzwi balkonowych jest kluczowe dla utrzymania komfortu cieplnego i akustycznego w Twoim domu. Z tego kompleksowego poradnika dowiesz się, jak skutecznie uszczelnić drzwi…
Wymiana okien w starym domu – praktyczne wskazówki
21-03-2023
Wymiana okien w starym domu to inwestycja, która może znacząco poprawić komfort mieszkańców i wpłynąć na efektywność energetyczną budynku. Stare okna często są nieszczelne, co prowadzi do strat ciepła i wyższych rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo nowe okna mogą poprawić estetykę budynku oraz zwiększyć jego wartość rynkową. W niniejszym artykule przedstawiamy…
Prawidłowy montaż okien – jak powinien wyglądać?
21-03-2023
Dobra instalacja okien odpowiada nie tylko za ich prawidłowe działanie, ale też  efektywność energetyczną domu i komfort życia mieszkańców. Odpowiednio zamontowane okna są kluczowym warunkiem utrzymania odpowiedniej temperatury i wilgotności. W znacznym stopniu przyczyniają się też do redukcji hałasu dobiegającego z zewnątrz. Jak powinien przebiegać taki montaż? Na czym polega…