Nie bez powodu mówi się, że drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Ich wygląd wpływa na estetykę całej elewacji, a parametry techniczne decydują o komforcie i bezpieczeństwie domowników. Ważne jest, by montaż drzwi zewnętrznych był przeprowadzony z należytą starannością. Monter powinien mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Poznaj najczęstsze błędy przy montażu drzwi zewnętrznych i dowiedz się, jak ich uniknąć!

Błędy przy montażu drzwi zewnętrznych – niewłaściwe wymierzenie otworu drzwiowego

Błędem popełnianym jeszcze przed rozpoczęciem montażu jest zamówienie drzwi o niewłaściwych wymiarach. Przed dokonaniem zakupu konieczne jest prawidłowe wymierzenie otworów drzwiowych. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Wysokość i szerokość otworu należy zmierzyć minimum w trzech miejscach – na środku i przy obu krawędziach. Producentowi drzwi podaje się zazwyczaj najmniejszy uzyskany wymiar. Niezbędne może okazać się też zmierzenie grubości muru. 

Ponieważ samodzielne wymierzenie otworów drzwiowych może okazać się kłopotliwe, najlepiej jest zlecić je specjalistom. Profesjonalni monterzy zadbają o szybki i dokładny pomiar. Kupując drzwi na wymiar od firmy Kapica, zyskujesz gwarancję idealnego dopasowania produktu do ościeżnicy. Planujesz remont domu lub mieszkania? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł Wymiana drzwi wejściowych – kiedy to zrobić i co warto wiedzieć?

Nieodpowiednio przygotowane otwory drzwiowe. Jak wstawić drzwi wejściowe zewnętrzne? 

Po dokładnym wymierzeniu otworów drzwiowych trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie ich krawędzi. Pominięcie tego etapu może skutkować nieszczelnością drzwi. W przypadku wymiany drzwi zdarza się, że na powierzchni otworów pozostają resztki materiałów izolacyjnych. Podczas prac remontowych mogą powstawać też niewielkie ubytki w murze. Z kolei na ościeżnicach w nowych budynkach często zalegają pozostałości zaprawy murarskiej, pył czy kurz. Przed rozpoczęciem montażu drzwi wejściowych monter powinien dokładnie wygładzić powierzchnię ościeży, zagruntować otwór oraz uzupełnić ewentualne braki w ścianie. Dopiero wtedy można przystąpić do dalszej pracy.

Drzwi wejściowe zewnętrzne – zbyt wczesny montaż

Kolejnym częstym błędem podczas montażu drzwi zewnętrznych jest wstawienie ich zbyt szybko – jeszcze przed skończeniem „mokrych” prac budowlanych. Niewłaściwa kolejność prac jest główną przyczyną późniejszego pojawiania się pleśni i grzybów. Montaż drzwi wejściowych powinien być przeprowadzany po wylaniu posadzek, otynkowaniu i osuszeniu murów. Prawidłowa kolejność zapewnia suchość spoiny między ościeżnicą a ścianą oraz chroni stolarkę przed uszkodzeniami spowodowanymi nadmierną wilgocią. 

Najczęstsze błędy montażowe – za wysoko osadzone drzwi wejściowe 

Podejmując się montażu drzwi wejściowych, należy zwrócić uwagę na ich właściwą regulację. Drzwi z reguły montuje się na gotowej posadzce. Standardowy prześwit pod skrzydłem przy niewykończonej podłodze powinien wynosić ok. 3 cm. Dokładna wartość zależy od grubości wybranej posadzki. Pod zbyt wysoko osadzonymi drzwiami wejściowymi powstaje przestrzeń, która nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też obniża parametry izolacyjne stolarki. Niewłaściwa regulacja drzwi zewnętrznych może ponadto doprowadzić do wypaczenia skrzydła oraz powodować trwałe uszkodzenie zawiasów i zamków.

Jak wstawić drzwi wejściowe – odpowiednie uszczelnienia 

Kolejną ważną kwestią jest zadbanie o odpowiednie uszczelnienie konstrukcji. W tym celu należy wymienić bądź zamocować uszczelki i progi do drzwi wejściowych zewnętrznych. Nieszczelna stolarka nie zapewnia komfortu termicznego i akustycznego. Ciepło szybko wydostaje się wówczas z domu, co przekłada się na wysokie rachunki za ogrzewanie. Jak uszczelnić drzwi wejściowe? Jednym z najlepszych sposobów na wyeliminowanie mostków termicznych jest tzw. ciepły montaż (możliwy tylko przy stanie surowym). Podczas montażu drzwi wejściowych zewnętrznych w celu zastosowania izolacji termicznej najczęściej wykorzystuje się pianki montażowe lub taśmy rozprężne.

Drzwi wejściowe – montaż z firmą Kapica

Montaż drzwi zewnętrznych powinien być zlecony profesjonalnej ekipie. Zamawiając drzwi aluminiowe lub PVC firmy Kapica, zyskujesz dodatkowe korzyści – wykonujemy dokładne pomiary i przeprowadzamy montaż naszych produktów. Zachęcamy do kontaktu poprzez stronę lub do odwiedzenia jednego z salonów firmy Kapica. Nasi doradcy z chęcią podpowiedzą, jak wstawić, wykończyć i wyregulować drzwi wejściowe do domu, oraz pomogą w doborze najkorzystniejszych rozwiązań.

Porady

5 najczęstszych błędów popełnianych w czasie montażu drzwi wejściowych

Polecamy także na blogu
Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC?
21-03-2023
Niezależnie od tego, czy za oknami jest kojąca zieleń, czy tętniące życiem miasto – inwestorzy coraz częściej chcą, aby granica między wnętrzem domu, a jego otoczeniem była jak najmniej widoczna. Dzięki temu można uzyskać poczucie przestrzeni i niekrępowania. Jeśli zależy Ci na osiągnięciu takiego efektu, doskonałym wyborem będą systemy przesuwne wykonane z PVC. Wystarczy lekko je popchnąć, aby w niezakłócony sposób swobodnie przemieszczać się pomiędzy pokojami a tarasem lub ogrodem. W naszym artykule podpowiadamy, kiedy i dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC.
Okna PVC złoty dąb – jaka elewacja i parapety będą pasowały najlepiej?
21-03-2023
Do niedawna białe okna PVC były najpopularniejsze. Ich neutralny kolor pasuje do większości elewacji, a na rynku trudno było znaleźć inne możliwości. Dziś jest ich znacznie więcej, a najnowsze trendy skłaniają inwestorów do wyboru modeli z kolorowymi ramami. W ofercie firmy Kapica dostępne są ramy okienne o różnym wykończeniu. Dzięki temu można je dopasować do indywidualnych projektów budynków. Jeśli planujesz zainstalować okna PVC w kolorze złoty dąb, sprawdź jaka elewacja i parapety będą z nimi najlepiej współgrać.
Zostań partnerem biznesowym firmy Kapica. Ta współpraca Ci się opłaci!
21-03-2023
Szukasz wyjątkowej okazji do nawiązania strategicznego partnerstwa biznesowego? Firma Kapica otworzyła swoje podwoje dla nowych partnerów biznesowych. Nie czekaj! Ta współpraca przyniesie Ci wiele profitów i zwiększy rozpoznawalność Twojej marki na rynku. Przyjrzyj się naszej ofercie i dowiedz się, jak możesz zostać partnerem firmy Kapica.
Specjalny Laur Ziemi Strzeleckiej 2022 dla Romana Kapicy
21-03-2023
Laury Ziemi Strzeleckiej to jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie, podczas którego nagradzane są osoby, stowarzyszenia i firmy, wyróżniające się w dziedzinie biznesu oraz w życiu społecznym i kulturalnym. W tym roku Laury Ziemi Strzeleckiej 2022 trafiły do wielu zasłużonych osób, a wśród nich znalazł się Roman Kapica.
Urodziny Majstra, Pana Jerzego Kapicy
21-03-2023
29 marca 2023 roku świętowaliśmy 80. urodziny Pana Jerzego Kapicy – cenionego Majstra i byłego Szefa naszej firmy. W pierwszej połowie dnia odbyło się spotkanie w zakładzie w Grodzisku. Popołudniem zebraliśmy się w firmie w Zawadzkiem. Uroczystość była wyrazem wdzięczności za wieloletnie zaangażowanie i nieoceniony wkład w rozwój firmy.
Okno w sypialni – możliwości i wybór 
21-03-2023
Sypialnia pełni w domu szczególną funkcję – można zrelaksować się w niej po ciężkim dniu. Komfort jej użytkowników zależy w dużej mierze od aranżacji pomieszczenia. O oknach w sypialni warto pomyśleć już na etapie projektowania domu – przedostają się przez nie światło, powietrze, a także dźwięki z otoczenia. Wszystkie te czynniki mają wpływ na jakość snu. Jakie okno w sypialni sprawdzi się najlepiej? W artykule przybliżamy dostępne możliwości! 
Parapety zewnętrzne aluminiowe czy kamienne? Co i kiedy wybrać?
21-03-2023
Parapety zewnętrzne to elementy wykończenia, które podkreślają charakter domu. Ich wybór powinien być podyktowany zarówno względami estetycznymi, jak i funkcjonalnością. Nie tylko stanowią ozdobę elewacji, ale też pełnią istotne funkcje ochronne – zapobiegają przedostawaniu się wody opadowej pod obramowanie okna i zwiększają izolacyjność budynku. Przed podjęciem decyzji o zakupie parapetów zewnętrznych warto zapoznać się z ich parametrami technicznymi. 
Wybór i zastosowanie systemów przesuwnych aluminiowych
21-03-2023
Drzwi przesuwne na taras to rozwiązanie funkcjonalne i efektowne. Wielkogabarytowe konstrukcje ułatwiają przechodzenie pomiędzy pomieszczeniem a ogrodem i wpuszczają do wnętrz dużą ilość światła słonecznego. Zastanawiasz się nad inwestycją w system przesuwny z aluminium? Sprawdź, co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji! 
Kapica Sport Challenge 2023!
21-03-2023
Ruszamy z kolejną edycją Kapica Sport Challenge. Pomysł na firmowe zawody sportowe zrodził się w 2019 roku. W spontanicznie zorganizowanym wyzwaniu wzięło wówczas udział zaledwie kilka osób. Druga edycja Kapica Sport Challenge (2020/2021) zwróciła uwagę już około pięćdziesięciu uczestników. W zeszłym roku w rywalizacji uczestniczyło ponad stu pracowników naszej firmy! Ze względu na duże zainteresowanie postanowiliśmy kontynuować ten projekt. Tegorocznym uczestnikom życzymy wytrwałości i szczęścia!
Nowy salon w Rybniku już otwarty!
21-03-2023
Z przyjemnością informujemy, że 25 marca otwarty został nowy salon firmy Kapica w Rybniku przy ulicy Wodzisławskiej 14. Od teraz możemy być jeszcze bliżej naszych klientów!