Nie bez powodu mówi się, że drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Ich wygląd wpływa na estetykę całej elewacji, a parametry techniczne decydują o komforcie i bezpieczeństwie domowników. Ważne jest, by montaż drzwi zewnętrznych był przeprowadzony z należytą starannością. Monter powinien mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Poznaj najczęstsze błędy przy montażu drzwi zewnętrznych i dowiedz się, jak ich uniknąć!

Błędy przy montażu drzwi zewnętrznych – niewłaściwe wymierzenie otworu drzwiowego

Błędem popełnianym jeszcze przed rozpoczęciem montażu jest zamówienie drzwi o niewłaściwych wymiarach. Przed dokonaniem zakupu konieczne jest prawidłowe wymierzenie otworów drzwiowych. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Wysokość i szerokość otworu należy zmierzyć minimum w trzech miejscach – na środku i przy obu krawędziach. Producentowi drzwi podaje się zazwyczaj najmniejszy uzyskany wymiar. Niezbędne może okazać się też zmierzenie grubości muru. 

Ponieważ samodzielne wymierzenie otworów drzwiowych może okazać się kłopotliwe, najlepiej jest zlecić je specjalistom. Profesjonalni monterzy zadbają o szybki i dokładny pomiar. Kupując drzwi na wymiar od firmy Kapica, zyskujesz gwarancję idealnego dopasowania produktu do ościeżnicy. Planujesz remont domu lub mieszkania? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł Wymiana drzwi wejściowych – kiedy to zrobić i co warto wiedzieć?

Nieodpowiednio przygotowane otwory drzwiowe. Jak wstawić drzwi wejściowe zewnętrzne? 

Po dokładnym wymierzeniu otworów drzwiowych trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie ich krawędzi. Pominięcie tego etapu może skutkować nieszczelnością drzwi. W przypadku wymiany drzwi zdarza się, że na powierzchni otworów pozostają resztki materiałów izolacyjnych. Podczas prac remontowych mogą powstawać też niewielkie ubytki w murze. Z kolei na ościeżnicach w nowych budynkach często zalegają pozostałości zaprawy murarskiej, pył czy kurz. Przed rozpoczęciem montażu drzwi wejściowych monter powinien dokładnie wygładzić powierzchnię ościeży, zagruntować otwór oraz uzupełnić ewentualne braki w ścianie. Dopiero wtedy można przystąpić do dalszej pracy.

Drzwi wejściowe zewnętrzne – zbyt wczesny montaż

Kolejnym częstym błędem podczas montażu drzwi zewnętrznych jest wstawienie ich zbyt szybko – jeszcze przed skończeniem „mokrych” prac budowlanych. Niewłaściwa kolejność prac jest główną przyczyną późniejszego pojawiania się pleśni i grzybów. Montaż drzwi wejściowych powinien być przeprowadzany po wylaniu posadzek, otynkowaniu i osuszeniu murów. Prawidłowa kolejność zapewnia suchość spoiny między ościeżnicą a ścianą oraz chroni stolarkę przed uszkodzeniami spowodowanymi nadmierną wilgocią. 

Najczęstsze błędy montażowe – za wysoko osadzone drzwi wejściowe 

Podejmując się montażu drzwi wejściowych, należy zwrócić uwagę na ich właściwą regulację. Drzwi z reguły montuje się na gotowej posadzce. Standardowy prześwit pod skrzydłem przy niewykończonej podłodze powinien wynosić ok. 3 cm. Dokładna wartość zależy od grubości wybranej posadzki. Pod zbyt wysoko osadzonymi drzwiami wejściowymi powstaje przestrzeń, która nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też obniża parametry izolacyjne stolarki. Niewłaściwa regulacja drzwi zewnętrznych może ponadto doprowadzić do wypaczenia skrzydła oraz powodować trwałe uszkodzenie zawiasów i zamków.

Jak wstawić drzwi wejściowe – odpowiednie uszczelnienia 

Kolejną ważną kwestią jest zadbanie o odpowiednie uszczelnienie konstrukcji. W tym celu należy wymienić bądź zamocować uszczelki i progi do drzwi wejściowych zewnętrznych. Nieszczelna stolarka nie zapewnia komfortu termicznego i akustycznego. Ciepło szybko wydostaje się wówczas z domu, co przekłada się na wysokie rachunki za ogrzewanie. Jak uszczelnić drzwi wejściowe? Jednym z najlepszych sposobów na wyeliminowanie mostków termicznych jest tzw. ciepły montaż (możliwy tylko przy stanie surowym). Podczas montażu drzwi wejściowych zewnętrznych w celu zastosowania izolacji termicznej najczęściej wykorzystuje się pianki montażowe lub taśmy rozprężne.

Drzwi wejściowe – montaż z firmą Kapica

Montaż drzwi zewnętrznych powinien być zlecony profesjonalnej ekipie. Zamawiając drzwi aluminiowe lub PVC firmy Kapica, zyskujesz dodatkowe korzyści – wykonujemy dokładne pomiary i przeprowadzamy montaż naszych produktów. Zachęcamy do kontaktu poprzez stronę lub do odwiedzenia jednego z salonów firmy Kapica. Nasi doradcy z chęcią podpowiedzą, jak wstawić, wykończyć i wyregulować drzwi wejściowe do domu, oraz pomogą w doborze najkorzystniejszych rozwiązań.

Porady

5 najczęstszych błędów popełnianych w czasie montażu drzwi wejściowych

Polecamy także na blogu
Ponad 100 osób na otwarciu salonu Kapica w Tarnowskich Górach!
21-03-2023
Dnia 25 listopada zainaugurowaliśmy otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w nowej, lepszej lokalizacji. To duże wydarzenie nie tylko dla naszej firmy, ale również dla naszych klientów, partnerów i lokalnej społeczności.
Wytrzymałe i estetyczne parapety aluminiowe — poznaj zalety tego rozwiązania
21-03-2023
Każda osoba, która decyduje się na budowę, lub gruntowny remont mieszkania, musi wybrać odpowiednie parapety. Przed zakupem dobrze jest rozeznać się w tym temacie, aby wybrać wytrzymały i estetyczny produkt, który będzie służył przez wiele lat. Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę? Czy skupić się na stylistyce, czy samym wykonaniu? Czy parapety aluminiowe na wymiar to dobry wybór? Poznajcie odpowiedzi na te pytania!
Integracja firmy Kapica 2023 – pojechali w nieznane i… było super!
21-03-2023
Dokładnie 69 osób pojechało w nieznane… i to dosłownie. Pracownicy z największą liczbą punktów uzyskanych w Kapica Sport Challenge 2023 w nagrodę 21 października udali się na integracyjny wyjazd firmowy. Każdy uczestnik mógł wybrać jedną z dwóch opcji wyprawy – wersję rekreacyjną z relaksem lub ambitną z dreszczykiem. Reszta była już totalną niewiadomą . Pewne było tylko to, że sportowa rywalizacja firmy Kapica to gra warta świeczki, o czym wszyscy szybko się przekonali.
Najważniejsze zalety rolet zewnętrznych
21-03-2023
Rolety zewnętrzne od wielu lat cieszą się dużą popularnością zarówno wśród inwestorów prywatnych, jak i publicznych oraz komercyjnych. Nic też nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się coś zmienić. Rolety zewnętrzne to rozwiązanie stosunkowo proste, sprawdzone i zapewniające wiele pożądanych funkcjonalności. Poznajmy więc najważniejsze zalety rolet zewnętrznych!
Innowacyjne rozwiązania w oknach PVC – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
21-03-2023
Okno nie tylko dostarcza do wnętrza światło i chroni je przed czynnikami atmosferycznymi. To także istotny element wpływający na efektywność energetyczną domu, komfort akustyczny, a także bezpieczeństwo. W dzisiejszych czasach, okna PVC przechodzą prawdziwą rewolucję. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wymagających klientów, okna premium wyposażane są w zaawansowane technologie, oferując użytkownikom szereg innowacyjnych rozwiązań na miarę inteligentnych domów. Jeżeli interesuje Cię wybór najlepszych nowoczesnych okien PVC, przeczytaj ten artykuł do końca.
-10% z okazji otwarcia nowego salonu Kapica w Tarnowskich Górach
21-03-2023
Klienci, to dla Was zmieniamy się na lepsze. W dniu 25.11.2023 zapraszamy na otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w zupełnie nowej, lepszej lokalizacji. Znajdziecie nas przy ulicy Skowronków 2A, a tam będziemy czekać na Was z pełnym katalogiem produktów i… inauguracyjną promocją.
Na jakiej wysokości zamontować okna – zasady i normy
21-03-2023
Znajomość zasad i norm dotyczących prawidłowej wysokości montowania okien służy mocowaniu konstrukcji zgodnie ze sztuką dekarską. Dzięki temu konstrukcja spełnia swoje funkcje i jest stabilna. Niemniej właściwe osadzenie okna wpływa również na dalsze możliwości aranżacyjne mieszkania – swobodne dopasowanie mebli czy grzejników. Dlatego warto dowiedzieć się, na jakiej wysokości montować standardowe okna, okna dachowe, a także parapety.
Eleganckie i trwałe okna aluminiowe: dlaczego warto rozważyć ten wybór dla swojego domu?
21-03-2023
Od pewnego czasu okna aluminiowe zyskują na popularności w budownictwie mieszkalnym. Elegancja, prostota i minimalizm to główne cechy, które wyróżniają je na tle innych produktów. Co przemawia za wyborem okien z aluminium do domu? Jakie są ich najważniejsze zalety? Czy ich montaż nie wpływa niekorzystnie na izolację termiczną budynku? Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć ich wybór.
Nowoczesne drzwi PVC: jakie wzornictwo i technologie wybrać do swojego wnętrza?
21-03-2023
Drzwi PVC od wielu lat są jednymi z najchętniej wybieranych modeli drzwi wejściowych. Dzieje się tak ze względu na ich liczne zalety. Modele wykonane z PVC wyróżniają się dużą funkcjonalnością i trwałością, a ponadto ponadczasową estetyką. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem takich drzwi do swojego domu lub biura, poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące technologii i wzornictwa, które warto wziąć pod uwagę.
Parapety PVC a estetyka wnętrza: jak dobierać odpowiednie kolory i wzory do wystroju pomieszczeń?
21-03-2023
Zwykle traktowane są wyłącznie w kategorii użytkowej, w rzeczywistości mogą jednak odgrywać ważną rolę w kształtowaniu charakteru wnętrza. Mowa o parapetach. Te niepozorne elementy wystroju, które najczęściej służą jako półki na doniczki, mają bardzo duży potencjał aranżacyjny. W zależności od wybranego materiału, koloru i wzoru, można w łatwy sposób stworzyć z nich piękne dopełnienie każdego pomieszczenia. W poniższym tekście odpowiadamy na pytania, czym cechują się parapety PVC, jak wpływają na estetykę wnętrz i w jaki sposób dobrać model dopasowany do konkretnej stylistyki.