Mało kto decyduje się na projekt domu, w którym nie uwzględniono osłon okiennych. Żaluzje lub rolety pełnią dodatkową funkcję izolacyjną oraz zapewniają domownikom prywatność. Chronią ponadto przed nadmiernym nasłonecznieniem i umożliwiają łatwą regulację dopływu światła. Jaki produkt wybrać? Poznaj wady i zalety nowoczesnych rolet i żaluzji fasadowych!

Rolety zewnętrzne – zalety i wady

Podstawowym zadaniem rolet zewnętrznych jest osłonięcie okna przed promieniami UV. Dobrej jakości produkty zapewniają jednak znacznie więcej – doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Mogą też stanowić dodatkową zaporę przed włamaniem. Wobec tego zalety tego typu osłon doceniają zwłaszcza mieszkańcy dużych miast. 

Rolety zewnętrzne nie mają wad. Dzięki szerokiej ofercie każdy może dostosować je do swoich potrzeb. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na dane techniczne oraz rodzaj produktu. Wyróżnia się rolety zewnętrzne nadprożowe, natynkowe oraz podtynkowe. 

Warto wiedzieć, że popularne rolety natynkowe stanowią integralną część elewacji. Są najbardziej estetyczne, choć pewną niedogodnością może być konieczność zaplanowania ich montażu już na etapie budowy. W przeciwnym razie istnieje ryzyko zaburzenia wyglądu elewacji i konieczności przeprowadzenia zmian w koncepcji projektowej. Więcej informacji na temat rolet zewnętrznych znajdziesz w artykule Rolety zewnętrzne – rodzaje i charakterystyka.

Żaluzje fasadowe – wady i zalety 

Żaluzje fasadowe stosowane są przede wszystkim w nowoczesnych obiektach architektonicznych. Jest to zasługa estetycznego, minimalistycznego wyglądu i dużej funkcjonalności produktów. Ich głównymi zaletami są wytrzymałość oraz łatwa regulacja. Żaluzje oferowane przez firmę Kapica wykonane są z aluminium, dzięki czemu cechują się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne. Ponadto są lekkie, a po złożeniu zajmują niewiele miejsca. Osłony składają się z poziomych lameli, których kąt nachylenia można dowolnie regulować, wpuszczając do pomieszczeń odpowiednią ilość światła słonecznego. Żaluzje zewnętrzne montowane są nawet po zakończeniu budowy. Do niewielu wad tego typu osłon można zaliczyć dość wysoką cenę. Mimo to warto się na nie zdecydować – zakup stanowi inwestycję na długi czas.

Żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne – cena 

Jednym z czynników decydujących o wyborze zewnętrznych osłon okiennych może być ich cena. W tym aspekcie przewagę mają rolety zewnętrzne. Różnice między cenami wynikają przede wszystkim z wymiarów produktów i zastosowanego systemu – manualnego albo elektrycznego. Przy pojedynczym oknie o niewielkich wymiarach sprawdzą się modele sterowane ręcznie.

Koszt zakupu żaluzji fasadowych może być nawet dwukrotnie wyższy niż w przypadku rolet. Bezpośredni wpływ na cenę mają m.in. nowoczesne udogodnienia. Co więcej, do przeprowadzenia montażu żaluzji konieczne jest zatrudnienie profesjonalisty. W przypadku dużych przeszkleń koszt może dodatkowo wzrosnąć. Skorzystanie z usług specjalisty daje jednak pewność, że zachowane zostaną wszystkie właściwości konstrukcji.

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe? 

Wybór pomiędzy roletami a żaluzjami z pewnością nie jest łatwy. Decyzję najlepiej jest podjąć po zapoznaniu się z występującymi między nimi różnicami. Wybierając osłonę, należy też wziąć pod uwagę dopasowanie jej do swoich potrzeb. Rolety zewnętrzne spełniają wymagania dotyczące budynków energooszczędnych, dlatego pod względem izolacji termicznej i akustycznej mogą być najlepszym wyborem. Ponadto stanowią one dodatkową zaporę przed włamaniem. Ze względu na małą wagę żaluzje fasadowe lepiej sprawdzą się w przypadku dużych przeszkleń. Mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie. 

Żaluzje i rolety w ofercie firmy Kapica 

W ofercie firmy Kapica znajdują się wysokiej jakości systemy osłonowe do okien. Dostępne żaluzje fasadowe o profilach C80 i Z90 charakteryzują się obecnością nowoczesnych udogodnień, takich jak sterowany radiowo czujnik wiatru. Element minimalizuje ryzyko uszkodzeń w przypadku silnych podmuchów. Oferujemy też szeroki wybór rolet zewnętrznych. W naszym katalogu można odnaleźć systemy PORTOS i SOMFY. Niektóre modele rolet mają opcję obsługi za pomocą smartfona. 

Dzięki współpracy ze sprawdzonymi producentami jesteśmy w stanie zapewnić doskonałą jakość produktów. Eleganckie osłony okienne firmy Kapica nie tylko zapewniają odpowiednią izolację, ale też stanowią ozdobę elewacji. 

Porady

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co i kiedy wybrać?

Polecamy także na blogu
Wymiana bramy garażowej segmentowej – o czym pamiętać, aby uniknąć błędów?
17-03-2023
Brama garażowa pozostaje niedoceniona, dopóki na jaw nie wyjdą problemy. Niewłaściwie zamontowana brama garażowa segmentowa może stać się źródłem wielu niedogodności – od zacinania się podczas otwierania i zamykania, przez utratę ciepła z powodu nieszczelności, aż po obniżenie poziomu bezpieczeństwa całego domu. Właśnie dlatego wymiana bramy garażowej to zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy.
5 zalet moskitier ramkowych
17-03-2023
Wraz z nadejściem cieplejszych dni rozpoczyna się sezon na najlepsze pomysły i rozwiązania, jak poradzić sobie z uciążliwymi owadami. Jedni preferują krótkotrwałe rozwiązania DIY lub różnego rodzaju środki chemiczne, inni stawiają na profesjonalne narzędzia. Ta ostatnia opcja jest zdecydowanie najlepsza, gdyż jest nieinwazyjna zarówno dla ludzi, jak i owadów. Mowa w tym przypadku o moskitierze ramkowej, która poza tym, że oszczędza małe stworzenia oraz zdrowie domowników, ma znacznie więcej zalet.
Wybór drzwi wejściowych – 5 kluczowych aspektów
17-03-2023
Drzwi wejściowe to nie tylko pierwszy element naszego domu, który widzą goście. To również nasza pierwsza linia obrony przed intruzami i warunkami atmosferycznymi. Dlatego wybór odpowiedniej stolarki o najwyższych standardach jest kluczowy. Poznaj 5 aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych.
Jak wybrać bramę garażową segmentową?
17-03-2023
Budujesz nowy garaż lub planujesz modernizację starego? Jeżeli tak, prawdopodobnie stoisz przed niełatwym wyzwaniem – wyborem bramy. Na pewno słyszałeś o bramie garażowej segmentowej, bo to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością klientów. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy o bramach segmentowych oraz poznasz argumenty przemawiające za ich wyborem.
Działo się! Relacja z pikniku dla pracowników firmy Kapica
17-03-2023
Była zabawa, emocje i mnóstwo atrakcji. Tak można podsumować piknik rodzinno-sportowy, na którym firma Kapica miała przyjemność gościć swoich pracowników. Podobnie jak w poprzednim roku wydarzenie zyskało spore zainteresowanie. Bardzo się cieszymy, że znów mogliśmy wszyscy spotkać się i miło spędzić czas.
Drzwi PVC retro czy drzwi PVC modern – co i kiedy wybrać?
17-03-2023
Wybór odpowiednich drzwi dla domu jest niezwykle ważny, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Na rynku dostępne są różne modele, charakteryzujące się odmiennymi parametrami technicznymi. To samo można powiedzieć o stylu oraz wzornictwie drzwi zewnętrznych PVC. Kiedy wybrać retro drzwi PVC modern, a kiedy retro?
Demontaż i wymiana okien – co warto wiedzieć?
17-03-2023
Wymiana okien to jedna z kluczowych kwestii, gdy chce się poprawić komfort i efektywność energetyczną domu. Wiele osób zwleka jednak z decyzją o remoncie, gdyż obawia się czasochłonnej pracy. Niemniej wymiana stolarki bez uszkodzenia elewacji jest jak najbardziej możliwa i może przebiec szybko, sprawnie i tanio. Tanio, ponieważ na okna można uzyskać dofinansowanie. Sprawdź, co koniecznie musisz wiedzieć przed demontażem okna.
Nowa hala, nowe możliwości. Kapica uruchamia kolejny zakład
17-03-2023
W ubiegłym roku informowaliśmy o nowym zakładzie w Zawadzkiem przy ulicy Strzeleckiej i obiecywaliśmy, że wkrótce będziemy mogli poszczycić się kolejną halą, umożliwiającą produkcję jeszcze większej liczby okien i drzwi. Nie pozostajemy gołosłowni. To dla nas wspaniałe rozpoczęcie lata. Prace w nowym obiekcie ruszyły 26.06.2023 roku, pierwsze wysyłki zrealizowaliśmy już 01.07.2023.
Jakie okna zapewnią ochronę przed hałasem?
17-03-2023
Hałas może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego warto zainwestować w rozwiązania, które pomogą nam stworzyć spokojne i ciche środowisko w naszym domu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie hałasu z zewnątrz jest wybór odpowiednich okien. Dobrej jakości stolarka może znacznie zmniejszyć poziom hałasu dochodzącego do wnętrza domu, tworząc komfortowe warunki do pracy i odpoczynku. Jak wybrać wysokiej jakości produkty z optymalnym współczynnikiem Rw?
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat drzwi zewnętrznych z PVC
17-03-2023
Zastanawiasz się nad wyborem drzwi zewnętrznych do swojego domu? Zdecydowanie jest to jeden z kluczowych elementów, który wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale również na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Bez względu na to, czy zamierzasz kupić drzwi wejściowe PVC, aluminiowe lub tarasowe wskazujemy 5 kluczowych kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę.