Mało kto decyduje się na projekt domu, w którym nie uwzględniono osłon okiennych. Żaluzje lub rolety pełnią dodatkową funkcję izolacyjną oraz zapewniają domownikom prywatność. Chronią ponadto przed nadmiernym nasłonecznieniem i umożliwiają łatwą regulację dopływu światła. Jaki produkt wybrać? Poznaj wady i zalety nowoczesnych rolet i żaluzji fasadowych!

Rolety zewnętrzne – zalety i wady

Podstawowym zadaniem rolet zewnętrznych jest osłonięcie okna przed promieniami UV. Dobrej jakości produkty zapewniają jednak znacznie więcej – doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Mogą też stanowić dodatkową zaporę przed włamaniem. Wobec tego zalety tego typu osłon doceniają zwłaszcza mieszkańcy dużych miast. 

Rolety zewnętrzne nie mają wad. Dzięki szerokiej ofercie każdy może dostosować je do swoich potrzeb. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na dane techniczne oraz rodzaj produktu. Wyróżnia się rolety zewnętrzne nadprożowe, natynkowe oraz podtynkowe. 

Warto wiedzieć, że popularne rolety natynkowe stanowią integralną część elewacji. Są najbardziej estetyczne, choć pewną niedogodnością może być konieczność zaplanowania ich montażu już na etapie budowy. W przeciwnym razie istnieje ryzyko zaburzenia wyglądu elewacji i konieczności przeprowadzenia zmian w koncepcji projektowej. Więcej informacji na temat rolet zewnętrznych znajdziesz w artykule Rolety zewnętrzne – rodzaje i charakterystyka.

Żaluzje fasadowe – wady i zalety 

Żaluzje fasadowe stosowane są przede wszystkim w nowoczesnych obiektach architektonicznych. Jest to zasługa estetycznego, minimalistycznego wyglądu i dużej funkcjonalności produktów. Ich głównymi zaletami są wytrzymałość oraz łatwa regulacja. Żaluzje oferowane przez firmę Kapica wykonane są z aluminium, dzięki czemu cechują się wysoką odpornością na czynniki zewnętrzne. Ponadto są lekkie, a po złożeniu zajmują niewiele miejsca. Osłony składają się z poziomych lameli, których kąt nachylenia można dowolnie regulować, wpuszczając do pomieszczeń odpowiednią ilość światła słonecznego. Żaluzje zewnętrzne montowane są nawet po zakończeniu budowy. Do niewielu wad tego typu osłon można zaliczyć dość wysoką cenę. Mimo to warto się na nie zdecydować – zakup stanowi inwestycję na długi czas.

Żaluzje fasadowe czy rolety zewnętrzne – cena 

Jednym z czynników decydujących o wyborze zewnętrznych osłon okiennych może być ich cena. W tym aspekcie przewagę mają rolety zewnętrzne. Różnice między cenami wynikają przede wszystkim z wymiarów produktów i zastosowanego systemu – manualnego albo elektrycznego. Przy pojedynczym oknie o niewielkich wymiarach sprawdzą się modele sterowane ręcznie.

Koszt zakupu żaluzji fasadowych może być nawet dwukrotnie wyższy niż w przypadku rolet. Bezpośredni wpływ na cenę mają m.in. nowoczesne udogodnienia. Co więcej, do przeprowadzenia montażu żaluzji konieczne jest zatrudnienie profesjonalisty. W przypadku dużych przeszkleń koszt może dodatkowo wzrosnąć. Skorzystanie z usług specjalisty daje jednak pewność, że zachowane zostaną wszystkie właściwości konstrukcji.

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe? 

Wybór pomiędzy roletami a żaluzjami z pewnością nie jest łatwy. Decyzję najlepiej jest podjąć po zapoznaniu się z występującymi między nimi różnicami. Wybierając osłonę, należy też wziąć pod uwagę dopasowanie jej do swoich potrzeb. Rolety zewnętrzne spełniają wymagania dotyczące budynków energooszczędnych, dlatego pod względem izolacji termicznej i akustycznej mogą być najlepszym wyborem. Ponadto stanowią one dodatkową zaporę przed włamaniem. Ze względu na małą wagę żaluzje fasadowe lepiej sprawdzą się w przypadku dużych przeszkleń. Mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie. 

Żaluzje i rolety w ofercie firmy Kapica 

W ofercie firmy Kapica znajdują się wysokiej jakości systemy osłonowe do okien. Dostępne żaluzje fasadowe o profilach C80 i Z90 charakteryzują się obecnością nowoczesnych udogodnień, takich jak sterowany radiowo czujnik wiatru. Element minimalizuje ryzyko uszkodzeń w przypadku silnych podmuchów. Oferujemy też szeroki wybór rolet zewnętrznych. W naszym katalogu można odnaleźć systemy PORTOS i SOMFY. Niektóre modele rolet mają opcję obsługi za pomocą smartfona. 

Dzięki współpracy ze sprawdzonymi producentami jesteśmy w stanie zapewnić doskonałą jakość produktów. Eleganckie osłony okienne firmy Kapica nie tylko zapewniają odpowiednią izolację, ale też stanowią ozdobę elewacji. 

Porady

Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co i kiedy wybrać?

Polecamy także na blogu
Nowy salon w Rybniku już otwarty!
17-03-2023
Z przyjemnością informujemy, że 25 marca otwarty został nowy salon firmy Kapica w Rybniku przy ulicy Wodzisławskiej 14. Od teraz możemy być jeszcze bliżej naszych klientów!
Szkolenie techniczne i nowe produkty w ofercie firmy Kapica
17-03-2023
10 marca 2023 roku, w salonie firmowym w Opolu, odbyło się szkolenie dotyczące nowości w zakresie systemów aluminiowych. Za organizację odpowiadał Dział Sprzedaży Systemów Aluminiowych, a spotkanie poprowadził Pan Marcin Żyrek, Kierownik Zakładu Produkcji Konstrukcji Aluminiowych. Uczestnikami szkolenia byli pracownicy firmy Kapica. W trakcie spotkania mieliśmy okazję zapoznać się z najnowszymi innowacjami i poszerzyliśmy wiedzę na temat aktualnej oferty. Omówiliśmy też problemy, jakie zauważają handlowcy podczas obsługi klientów.
5 najczęstszych błędów popełnianych w czasie montażu drzwi wejściowych
17-03-2023
Nie bez powodu mówi się, że drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Ich wygląd wpływa na estetykę całej elewacji, a parametry techniczne decydują o komforcie i bezpieczeństwie domowników. Ważne jest, by montaż drzwi zewnętrznych był przeprowadzony z należytą starannością. Monter powinien mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Poznaj najczęstsze błędy przy montażu drzwi zewnętrznych i dowiedz się, jak ich uniknąć!
Firma Kapica jest eko!
17-03-2023
Mamy wielką przyjemność ogłosić, że firma Kapica trzeci rok z rzędu otrzymała certyfikat, który potwierdza nasz realny wpływ na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. W 2022 roku przekazaliśmy do recyklingu aż 395 ton odpadów PVC, co przyczyniło się do zmniejszenia emisji CO2 o 790 ton.
Jaki dach, elewacja i parapety będą pasowały do antracytowych okien? Porady aranżacyjne
17-03-2023
Jeszcze do niedawna inwestorzy decydowali się niemal wyłącznie na okna w kolorze białym. Dziś coraz więcej osób wybiera modele z ramami w innych odcieniach. Sporą popularność zyskały okna antracytowe. Są doskonałą alternatywą dla modeli z drewna i klasycznych białych okien PVC. To najlepszy wybór, jeśli chcesz urządzić swój dom w nowoczesnym stylu!
Zapraszamy na otwarcie nowego salonu w Rybniku
17-03-2023
Firma Kapica działa na rynku od pierwszej połowy XX wieku. Od tego czasu nasza oferta nieustannie się powiększa, a marka – rozwija. 25 marca otwarty zostanie salon w Rybniku. To kolejne miejsce, w którym będzie można poznać naszą ofertę i zasięgnąć porad specjalistów. Nowa inwestycja jest wynikiem zaufania, którym od lat darzą nas klienci.
II Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Zarządu Firmy Kapica
17-03-2023
Za nami kolejny aktywny dzień w duchu sportowej rywalizacji. 25 lutego, w hali sportowej w Zawadzkiem, odbył się II Turniej Tenisa Stołowego. W wydarzeniu uczestniczyli nasi pracownicy. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzca sięgnął po Puchar Zarządu Firmy Kapica.
Parapety zewnętrzne – wybór i wskazówki montażowe
17-03-2023
Parapety zewnętrzne to elementy, które pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Chociaż ich wybór z pozoru wydaje się prosty, niewłaściwie dobrane i nieodpowiednio zamontowane mogą przyczynić się do zawilgocenia budynku. Jak wybrać i jak osadzić parapety zewnętrzne? Zachęcamy do lektury!
4 powody, dla których warto wybrać bramę garażową segmentową
17-03-2023
Brama garażowa ma duży wpływ na funkcjonalność i estetykę garażu. Wybór odpowiedniego modelu może być przytłaczający – wszystko z powodu coraz większej liczby dostępnych opcji. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się segmentowe bramy garażowe. Czym charakteryzują się te produkty? Czy warto inwestować w konstrukcję segmentową? Poznaj 4 powody, dzięki którym przekonasz się do takiego rozwiązania!
Jak dbać o rolety zewnętrzne, aby długo służyły?
17-03-2023
Rolety zewnętrzne chronią okna przed zabrudzeniami i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, mróz, grad czy promieniowanie UV. Niestety zabrudzenia związane z opadami atmosferycznymi i kurz mogą czasem utrudniać ich prawidłowe działanie. Jak umyć rolety zewnętrzne od wewnątrz i zewnątrz? Co robić, aby zachowały idealny stan?