Rolety zewnętrzne chronią okna przed zabrudzeniami i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, mróz, grad czy promieniowanie UV. Niestety zabrudzenia związane z opadami atmosferycznymi i kurz mogą czasem utrudniać ich prawidłowe działanie. Jak umyć rolety zewnętrzne od wewnątrz i zewnątrz? Co robić, aby zachowały idealny stan?

Jak czyścić rolety zewnętrzne?

Aby cieszyć się prawidłowo działającymi roletami zewnętrznymi, należy regularnie je czyścić. Na szczęście czynność ta jest łatwa i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Polega głównie na ścieraniu zabrudzeń z pancerza oraz usuwaniu zanieczyszczeń gromadzących się wewnątrz prowadnic. Najważniejszą zasadą jest stosowanie miękkich gąbek lub szmatek, które nie są w stanie zarysować rolety. Powierzchnię najlepiej jest myć wodą z dodatkiem niewielkiej ilości łagodnych, ogólnodostępnych środków myjących. Przed czyszczeniem rolet z napędem elektrycznym należy najpierw odłączyć mechanizm od sieci.

Na co zwracać uwagę podczas czyszczenia rolet?

Czego wystrzegać się podczas mycia rolet? Aby nie uszkodzić powierzchni ani materiału, należy unikać korzystania z szorstkich myjek. Niewskazane jest też stosowanie silnych środków czyszczących – mogą powodować korozję lub zmianę barwy lakieru. Niebezpieczne dla rolet zewnętrznych są ponadto wszelkie rozpuszczalniki, które zawierają alkohole, aromaty lub chlorowane materiały węglowodorów.

Kiedy myć rolety zewnętrzne?

Wybierając dobry moment na czyszczenie rolet, należy wziąć pod uwagę stan elementu oraz pogodę. Przeszkodą może być nie tylko deszcz, ale też zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura. Zimą, wczesną wiosną lub późną jesienią często dochodzi do przymrozków – zamarznięta woda w szczelinach rolety może prowadzić do jej uszkodzenia. Zbyt wysoka temperatura latem może z kolei obniżyć skuteczność niektórych środków pielęgnacyjnych. Rolety zewnętrzne najlepiej jest myć wiosną lub latem (w słoneczny, ale niezbyt upalny dzień).

Częstotliwość mycia powinna zostać dostosowana do poziomu zabrudzenia. Sprawą kluczową jest obserwacja, czy na pancerzu nie znajdują się poważne zanieczyszczenia, takie jak zaschnięte błoto. Zabrudzenia tego typu należy szybko usuwać. Pozostawione na rolecie mogą porysować ją lub uszkodzić jej mechanizm.

Jak dbać o rolety zewnętrzne – przeglądy okresowe

Oprócz czyszczenia rolety konieczne jest w miarę regularne sprawdzanie stanu technicznego jej mechanizmów. Częstotliwość przeglądów może różnić się w zależności od zaleceń producenta. W większości przypadków wystarczy przeprowadzać je raz na dwa lub trzy lata, choć bardziej zaawansowane systemy mogą wymagać częstszego sprawdzania stanu mechanizmów. Wykonanie fachowego przeglądu niezbędne jest, gdy występują problemy z płynnym podnoszeniem i opuszczaniem rolet. Czynności, takie jak wymiana elementów rolety czy zmiany w jej budowie, powinny zostać zlecone serwisantowi.

Samodzielne wykonanie przeglądu automatycznych rolet zewnętrznych nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ próba czyszczenia lub naprawy mechanizmu może zakończyć się usterką i utratą gwarancji. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego serwisu producenta. Podczas wizyty specjalista sprawdzi kompletność, stan i skuteczność działania elementów konstrukcyjnych oraz urządzeń elektrycznych (sterujących i zabezpieczających).

Rolety zewnętrzne – konserwacja

Dbanie o rolety zewnętrzne obejmuje ich konserwację. W jaki sposób ją przeprowadzać? Należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia pancerza i prowadnic. Czyste i wolne od kurzu powinny pozostawać też uszczelki szczotkowe. Do ich konserwacji można użyć silikonu w sprayu – takiego, który aplikuje się na uszczelkach okien i drzwi samochodowych. Pozwoli to zapobiec twardnieniu elementów i poprawi poziom zabezpieczenia przed wilgocią. Zaawansowane prace konserwacyjne warto zlecić zaufanej ekipie.

Podsumowanie

Prawidłowe dbanie o rolety znacząco wydłuża ich trwałość oraz pozwala unikać kosztownych napraw. Chcąc zachować produkt w idealnym stanie, należy regularnie oczyszczać go z zabrudzeń, a w przypadku usterki – zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Jeśli szukasz wysokiej jakości rolet zewnętrznych, rozważ zakup produktów oferowanych przez firmę Kapica. Nasze konstrukcje wykonywane są na zamówienie, z uwzględnieniem szczegółowych wymiarów. W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu. Nasi pracownicy z chęcią podpowiedzą, jak zabezpieczyć rolety zewnętrzne i w jaki sposób je regulować. Więcej o produktach firmy Kapica dowiesz się z artykułu Rolety zewnętrzne – rodzaje i charakterystyka.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Jak dbać o rolety zewnętrzne, aby długo służyły?

Polecamy także na blogu
Wymiana bramy garażowej segmentowej – o czym pamiętać, aby uniknąć błędów?
18-02-2023
Brama garażowa pozostaje niedoceniona, dopóki na jaw nie wyjdą problemy. Niewłaściwie zamontowana brama garażowa segmentowa może stać się źródłem wielu niedogodności – od zacinania się podczas otwierania i zamykania, przez utratę ciepła z powodu nieszczelności, aż po obniżenie poziomu bezpieczeństwa całego domu. Właśnie dlatego wymiana bramy garażowej to zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy.
5 zalet moskitier ramkowych
18-02-2023
Wraz z nadejściem cieplejszych dni rozpoczyna się sezon na najlepsze pomysły i rozwiązania, jak poradzić sobie z uciążliwymi owadami. Jedni preferują krótkotrwałe rozwiązania DIY lub różnego rodzaju środki chemiczne, inni stawiają na profesjonalne narzędzia. Ta ostatnia opcja jest zdecydowanie najlepsza, gdyż jest nieinwazyjna zarówno dla ludzi, jak i owadów. Mowa w tym przypadku o moskitierze ramkowej, która poza tym, że oszczędza małe stworzenia oraz zdrowie domowników, ma znacznie więcej zalet.
Wybór drzwi wejściowych – 5 kluczowych aspektów
18-02-2023
Drzwi wejściowe to nie tylko pierwszy element naszego domu, który widzą goście. To również nasza pierwsza linia obrony przed intruzami i warunkami atmosferycznymi. Dlatego wybór odpowiedniej stolarki o najwyższych standardach jest kluczowy. Poznaj 5 aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych.
Jak wybrać bramę garażową segmentową?
18-02-2023
Budujesz nowy garaż lub planujesz modernizację starego? Jeżeli tak, prawdopodobnie stoisz przed niełatwym wyzwaniem – wyborem bramy. Na pewno słyszałeś o bramie garażowej segmentowej, bo to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością klientów. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy o bramach segmentowych oraz poznasz argumenty przemawiające za ich wyborem.
Działo się! Relacja z pikniku dla pracowników firmy Kapica
18-02-2023
Była zabawa, emocje i mnóstwo atrakcji. Tak można podsumować piknik rodzinno-sportowy, na którym firma Kapica miała przyjemność gościć swoich pracowników. Podobnie jak w poprzednim roku wydarzenie zyskało spore zainteresowanie. Bardzo się cieszymy, że znów mogliśmy wszyscy spotkać się i miło spędzić czas.
Drzwi PVC retro czy drzwi PVC modern – co i kiedy wybrać?
18-02-2023
Wybór odpowiednich drzwi dla domu jest niezwykle ważny, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Na rynku dostępne są różne modele, charakteryzujące się odmiennymi parametrami technicznymi. To samo można powiedzieć o stylu oraz wzornictwie drzwi zewnętrznych PVC. Kiedy wybrać retro drzwi PVC modern, a kiedy retro?
Demontaż i wymiana okien – co warto wiedzieć?
18-02-2023
Wymiana okien to jedna z kluczowych kwestii, gdy chce się poprawić komfort i efektywność energetyczną domu. Wiele osób zwleka jednak z decyzją o remoncie, gdyż obawia się czasochłonnej pracy. Niemniej wymiana stolarki bez uszkodzenia elewacji jest jak najbardziej możliwa i może przebiec szybko, sprawnie i tanio. Tanio, ponieważ na okna można uzyskać dofinansowanie. Sprawdź, co koniecznie musisz wiedzieć przed demontażem okna.
Nowa hala, nowe możliwości. Kapica uruchamia kolejny zakład
18-02-2023
W ubiegłym roku informowaliśmy o nowym zakładzie w Zawadzkiem przy ulicy Strzeleckiej i obiecywaliśmy, że wkrótce będziemy mogli poszczycić się kolejną halą, umożliwiającą produkcję jeszcze większej liczby okien i drzwi. Nie pozostajemy gołosłowni. To dla nas wspaniałe rozpoczęcie lata. Prace w nowym obiekcie ruszyły 26.06.2023 roku, pierwsze wysyłki zrealizowaliśmy już 01.07.2023.
Jakie okna zapewnią ochronę przed hałasem?
18-02-2023
Hałas może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego warto zainwestować w rozwiązania, które pomogą nam stworzyć spokojne i ciche środowisko w naszym domu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie hałasu z zewnątrz jest wybór odpowiednich okien. Dobrej jakości stolarka może znacznie zmniejszyć poziom hałasu dochodzącego do wnętrza domu, tworząc komfortowe warunki do pracy i odpoczynku. Jak wybrać wysokiej jakości produkty z optymalnym współczynnikiem Rw?
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat drzwi zewnętrznych z PVC
18-02-2023
Zastanawiasz się nad wyborem drzwi zewnętrznych do swojego domu? Zdecydowanie jest to jeden z kluczowych elementów, który wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale również na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Bez względu na to, czy zamierzasz kupić drzwi wejściowe PVC, aluminiowe lub tarasowe wskazujemy 5 kluczowych kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę.