Rolety zewnętrzne chronią okna przed zabrudzeniami i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, mróz, grad czy promieniowanie UV. Niestety zabrudzenia związane z opadami atmosferycznymi i kurz mogą czasem utrudniać ich prawidłowe działanie. Jak umyć rolety zewnętrzne od wewnątrz i zewnątrz? Co robić, aby zachowały idealny stan?

Jak czyścić rolety zewnętrzne?

Aby cieszyć się prawidłowo działającymi roletami zewnętrznymi, należy regularnie je czyścić. Na szczęście czynność ta jest łatwa i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Polega głównie na ścieraniu zabrudzeń z pancerza oraz usuwaniu zanieczyszczeń gromadzących się wewnątrz prowadnic. Najważniejszą zasadą jest stosowanie miękkich gąbek lub szmatek, które nie są w stanie zarysować rolety. Powierzchnię najlepiej jest myć wodą z dodatkiem niewielkiej ilości łagodnych, ogólnodostępnych środków myjących. Przed czyszczeniem rolet z napędem elektrycznym należy najpierw odłączyć mechanizm od sieci.

Na co zwracać uwagę podczas czyszczenia rolet?

Czego wystrzegać się podczas mycia rolet? Aby nie uszkodzić powierzchni ani materiału, należy unikać korzystania z szorstkich myjek. Niewskazane jest też stosowanie silnych środków czyszczących – mogą powodować korozję lub zmianę barwy lakieru. Niebezpieczne dla rolet zewnętrznych są ponadto wszelkie rozpuszczalniki, które zawierają alkohole, aromaty lub chlorowane materiały węglowodorów.

Kiedy myć rolety zewnętrzne?

Wybierając dobry moment na czyszczenie rolet, należy wziąć pod uwagę stan elementu oraz pogodę. Przeszkodą może być nie tylko deszcz, ale też zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura. Zimą, wczesną wiosną lub późną jesienią często dochodzi do przymrozków – zamarznięta woda w szczelinach rolety może prowadzić do jej uszkodzenia. Zbyt wysoka temperatura latem może z kolei obniżyć skuteczność niektórych środków pielęgnacyjnych. Rolety zewnętrzne najlepiej jest myć wiosną lub latem (w słoneczny, ale niezbyt upalny dzień).

Częstotliwość mycia powinna zostać dostosowana do poziomu zabrudzenia. Sprawą kluczową jest obserwacja, czy na pancerzu nie znajdują się poważne zanieczyszczenia, takie jak zaschnięte błoto. Zabrudzenia tego typu należy szybko usuwać. Pozostawione na rolecie mogą porysować ją lub uszkodzić jej mechanizm.

Jak dbać o rolety zewnętrzne – przeglądy okresowe

Oprócz czyszczenia rolety konieczne jest w miarę regularne sprawdzanie stanu technicznego jej mechanizmów. Częstotliwość przeglądów może różnić się w zależności od zaleceń producenta. W większości przypadków wystarczy przeprowadzać je raz na dwa lub trzy lata, choć bardziej zaawansowane systemy mogą wymagać częstszego sprawdzania stanu mechanizmów. Wykonanie fachowego przeglądu niezbędne jest, gdy występują problemy z płynnym podnoszeniem i opuszczaniem rolet. Czynności, takie jak wymiana elementów rolety czy zmiany w jej budowie, powinny zostać zlecone serwisantowi.

Samodzielne wykonanie przeglądu automatycznych rolet zewnętrznych nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ próba czyszczenia lub naprawy mechanizmu może zakończyć się usterką i utratą gwarancji. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego serwisu producenta. Podczas wizyty specjalista sprawdzi kompletność, stan i skuteczność działania elementów konstrukcyjnych oraz urządzeń elektrycznych (sterujących i zabezpieczających).

Rolety zewnętrzne – konserwacja

Dbanie o rolety zewnętrzne obejmuje ich konserwację. W jaki sposób ją przeprowadzać? Należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia pancerza i prowadnic. Czyste i wolne od kurzu powinny pozostawać też uszczelki szczotkowe. Do ich konserwacji można użyć silikonu w sprayu – takiego, który aplikuje się na uszczelkach okien i drzwi samochodowych. Pozwoli to zapobiec twardnieniu elementów i poprawi poziom zabezpieczenia przed wilgocią. Zaawansowane prace konserwacyjne warto zlecić zaufanej ekipie.

Podsumowanie

Prawidłowe dbanie o rolety znacząco wydłuża ich trwałość oraz pozwala unikać kosztownych napraw. Chcąc zachować produkt w idealnym stanie, należy regularnie oczyszczać go z zabrudzeń, a w przypadku usterki – zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Jeśli szukasz wysokiej jakości rolet zewnętrznych, rozważ zakup produktów oferowanych przez firmę Kapica. Nasze konstrukcje wykonywane są na zamówienie, z uwzględnieniem szczegółowych wymiarów. W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu. Nasi pracownicy z chęcią podpowiedzą, jak zabezpieczyć rolety zewnętrzne i w jaki sposób je regulować. Więcej o produktach firmy Kapica dowiesz się z artykułu Rolety zewnętrzne – rodzaje i charakterystyka.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Zgoda na newsletter
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Jak dbać o rolety zewnętrzne, aby długo służyły?

Polecamy także na blogu
Nowy salon w Rybniku już otwarty!
18-02-2023
Z przyjemnością informujemy, że 25 marca otwarty został nowy salon firmy Kapica w Rybniku przy ulicy Wodzisławskiej 14. Od teraz możemy być jeszcze bliżej naszych klientów!
Szkolenie techniczne i nowe produkty w ofercie firmy Kapica
18-02-2023
10 marca 2023 roku, w salonie firmowym w Opolu, odbyło się szkolenie dotyczące nowości w zakresie systemów aluminiowych. Za organizację odpowiadał Dział Sprzedaży Systemów Aluminiowych, a spotkanie poprowadził Pan Marcin Żyrek, Kierownik Zakładu Produkcji Konstrukcji Aluminiowych. Uczestnikami szkolenia byli pracownicy firmy Kapica. W trakcie spotkania mieliśmy okazję zapoznać się z najnowszymi innowacjami i poszerzyliśmy wiedzę na temat aktualnej oferty. Omówiliśmy też problemy, jakie zauważają handlowcy podczas obsługi klientów.
5 najczęstszych błędów popełnianych w czasie montażu drzwi wejściowych
18-02-2023
Nie bez powodu mówi się, że drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Ich wygląd wpływa na estetykę całej elewacji, a parametry techniczne decydują o komforcie i bezpieczeństwie domowników. Ważne jest, by montaż drzwi zewnętrznych był przeprowadzony z należytą starannością. Monter powinien mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Poznaj najczęstsze błędy przy montażu drzwi zewnętrznych i dowiedz się, jak ich uniknąć!
Firma Kapica jest eko!
18-02-2023
Mamy wielką przyjemność ogłosić, że firma Kapica trzeci rok z rzędu otrzymała certyfikat, który potwierdza nasz realny wpływ na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. W 2022 roku przekazaliśmy do recyklingu aż 395 ton odpadów PVC, co przyczyniło się do zmniejszenia emisji CO2 o 790 ton.
Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co i kiedy wybrać?
18-02-2023
Mało kto decyduje się na projekt domu, w którym nie uwzględniono osłon okiennych. Żaluzje lub rolety pełnią dodatkową funkcję izolacyjną oraz zapewniają domownikom prywatność. Chronią ponadto przed nadmiernym nasłonecznieniem i umożliwiają łatwą regulację dopływu światła. Jaki produkt wybrać? Poznaj wady i zalety nowoczesnych rolet i żaluzji fasadowych!
Jaki dach, elewacja i parapety będą pasowały do antracytowych okien? Porady aranżacyjne
18-02-2023
Jeszcze do niedawna inwestorzy decydowali się niemal wyłącznie na okna w kolorze białym. Dziś coraz więcej osób wybiera modele z ramami w innych odcieniach. Sporą popularność zyskały okna antracytowe. Są doskonałą alternatywą dla modeli z drewna i klasycznych białych okien PVC. To najlepszy wybór, jeśli chcesz urządzić swój dom w nowoczesnym stylu!
Zapraszamy na otwarcie nowego salonu w Rybniku
18-02-2023
Firma Kapica działa na rynku od pierwszej połowy XX wieku. Od tego czasu nasza oferta nieustannie się powiększa, a marka – rozwija. 25 marca otwarty zostanie salon w Rybniku. To kolejne miejsce, w którym będzie można poznać naszą ofertę i zasięgnąć porad specjalistów. Nowa inwestycja jest wynikiem zaufania, którym od lat darzą nas klienci.
II Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Zarządu Firmy Kapica
18-02-2023
Za nami kolejny aktywny dzień w duchu sportowej rywalizacji. 25 lutego, w hali sportowej w Zawadzkiem, odbył się II Turniej Tenisa Stołowego. W wydarzeniu uczestniczyli nasi pracownicy. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzca sięgnął po Puchar Zarządu Firmy Kapica.
Parapety zewnętrzne – wybór i wskazówki montażowe
18-02-2023
Parapety zewnętrzne to elementy, które pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Chociaż ich wybór z pozoru wydaje się prosty, niewłaściwie dobrane i nieodpowiednio zamontowane mogą przyczynić się do zawilgocenia budynku. Jak wybrać i jak osadzić parapety zewnętrzne? Zachęcamy do lektury!
4 powody, dla których warto wybrać bramę garażową segmentową
18-02-2023
Brama garażowa ma duży wpływ na funkcjonalność i estetykę garażu. Wybór odpowiedniego modelu może być przytłaczający – wszystko z powodu coraz większej liczby dostępnych opcji. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się segmentowe bramy garażowe. Czym charakteryzują się te produkty? Czy warto inwestować w konstrukcję segmentową? Poznaj 4 powody, dzięki którym przekonasz się do takiego rozwiązania!