Rolety zewnętrzne chronią okna przed zabrudzeniami i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, mróz, grad czy promieniowanie UV. Niestety zabrudzenia związane z opadami atmosferycznymi i kurz mogą czasem utrudniać ich prawidłowe działanie. Jak umyć rolety zewnętrzne od wewnątrz i zewnątrz? Co robić, aby zachowały idealny stan?

Jak czyścić rolety zewnętrzne?

Aby cieszyć się prawidłowo działającymi roletami zewnętrznymi, należy regularnie je czyścić. Na szczęście czynność ta jest łatwa i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Polega głównie na ścieraniu zabrudzeń z pancerza oraz usuwaniu zanieczyszczeń gromadzących się wewnątrz prowadnic. Najważniejszą zasadą jest stosowanie miękkich gąbek lub szmatek, które nie są w stanie zarysować rolety. Powierzchnię najlepiej jest myć wodą z dodatkiem niewielkiej ilości łagodnych, ogólnodostępnych środków myjących. Przed czyszczeniem rolet z napędem elektrycznym należy najpierw odłączyć mechanizm od sieci.

Na co zwracać uwagę podczas czyszczenia rolet?

Czego wystrzegać się podczas mycia rolet? Aby nie uszkodzić powierzchni ani materiału, należy unikać korzystania z szorstkich myjek. Niewskazane jest też stosowanie silnych środków czyszczących – mogą powodować korozję lub zmianę barwy lakieru. Niebezpieczne dla rolet zewnętrznych są ponadto wszelkie rozpuszczalniki, które zawierają alkohole, aromaty lub chlorowane materiały węglowodorów.

Kiedy myć rolety zewnętrzne?

Wybierając dobry moment na czyszczenie rolet, należy wziąć pod uwagę stan elementu oraz pogodę. Przeszkodą może być nie tylko deszcz, ale też zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura. Zimą, wczesną wiosną lub późną jesienią często dochodzi do przymrozków – zamarznięta woda w szczelinach rolety może prowadzić do jej uszkodzenia. Zbyt wysoka temperatura latem może z kolei obniżyć skuteczność niektórych środków pielęgnacyjnych. Rolety zewnętrzne najlepiej jest myć wiosną lub latem (w słoneczny, ale niezbyt upalny dzień).

Częstotliwość mycia powinna zostać dostosowana do poziomu zabrudzenia. Sprawą kluczową jest obserwacja, czy na pancerzu nie znajdują się poważne zanieczyszczenia, takie jak zaschnięte błoto. Zabrudzenia tego typu należy szybko usuwać. Pozostawione na rolecie mogą porysować ją lub uszkodzić jej mechanizm.

Jak dbać o rolety zewnętrzne – przeglądy okresowe

Oprócz czyszczenia rolety konieczne jest w miarę regularne sprawdzanie stanu technicznego jej mechanizmów. Częstotliwość przeglądów może różnić się w zależności od zaleceń producenta. W większości przypadków wystarczy przeprowadzać je raz na dwa lub trzy lata, choć bardziej zaawansowane systemy mogą wymagać częstszego sprawdzania stanu mechanizmów. Wykonanie fachowego przeglądu niezbędne jest, gdy występują problemy z płynnym podnoszeniem i opuszczaniem rolet. Czynności, takie jak wymiana elementów rolety czy zmiany w jej budowie, powinny zostać zlecone serwisantowi.

Samodzielne wykonanie przeglądu automatycznych rolet zewnętrznych nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ próba czyszczenia lub naprawy mechanizmu może zakończyć się usterką i utratą gwarancji. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego serwisu producenta. Podczas wizyty specjalista sprawdzi kompletność, stan i skuteczność działania elementów konstrukcyjnych oraz urządzeń elektrycznych (sterujących i zabezpieczających).

Rolety zewnętrzne – konserwacja

Dbanie o rolety zewnętrzne obejmuje ich konserwację. W jaki sposób ją przeprowadzać? Należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia pancerza i prowadnic. Czyste i wolne od kurzu powinny pozostawać też uszczelki szczotkowe. Do ich konserwacji można użyć silikonu w sprayu – takiego, który aplikuje się na uszczelkach okien i drzwi samochodowych. Pozwoli to zapobiec twardnieniu elementów i poprawi poziom zabezpieczenia przed wilgocią. Zaawansowane prace konserwacyjne warto zlecić zaufanej ekipie.

Podsumowanie

Prawidłowe dbanie o rolety znacząco wydłuża ich trwałość oraz pozwala unikać kosztownych napraw. Chcąc zachować produkt w idealnym stanie, należy regularnie oczyszczać go z zabrudzeń, a w przypadku usterki – zgłosić się po pomoc do specjalisty.

Jeśli szukasz wysokiej jakości rolet zewnętrznych, rozważ zakup produktów oferowanych przez firmę Kapica. Nasze konstrukcje wykonywane są na zamówienie, z uwzględnieniem szczegółowych wymiarów. W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu. Nasi pracownicy z chęcią podpowiedzą, jak zabezpieczyć rolety zewnętrzne i w jaki sposób je regulować. Więcej o produktach firmy Kapica dowiesz się z artykułu Rolety zewnętrzne – rodzaje i charakterystyka.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Jak dbać o rolety zewnętrzne, aby długo służyły?

Polecamy także na blogu
Co wpływa na cenę rolet zewnętrznych?
18-02-2023
Rolety zewnętrzne to bardzo funkcjonalny element wielu budynków. Decyzja o ich zakupie może stanowić inwestycję w komfort, bezpieczeństwo, a nawet efektywność energetyczną domu. Jednakże, rolety zewnętrzne do dodatkowy koszt przy budowie domu. Jednak warto go ponieść, biorąc pod uwagę korzyści, jakie zapewniają rolety zewnętrzne. Cena za m2 rolety jest uzależniona…
Podsumowanie Roku 2023 w firmie Kapica
18-02-2023
W urokliwej atmosferze łaziskiej restauracji Urban, 21 grudnia 2023 roku, pracownicy firmy Kapica zgromadzili się na uroczystym spotkaniu, zamykającym rok pełen wyzwań i sukcesów. Zarząd tradycyjnie zorganizował to wydarzenie jako wyjątkową okazję do podsumowań, planowania przyszłości oraz uhonorowania zaangażowanych pracowników.
Jakie cechy powinien mieć dobry producent drzwi wejściowych?
18-02-2023
Rynek pęka w szwach, a producentów drzwi wejściowych wciąż przybywa. Właściwy wybór w tej kwestii jest jednak bardzo ważny, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo i komfort domownikom. O czym warto pamiętać? Czym powinien cechować się producent drzwi wejściowych?
Nowoczesne parapety wewnętrzne od firmy Kapica – poznaj możliwości i zalety rozwiązania
18-02-2023
Już na wczesnym etapie budowy domu powinniśmy wybrać nowoczesne parapety wewnętrzne, aby pasowały do wnętrza i spełniały wszystkie swoje najważniejsze funkcje. Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak trwałość, estetyka czy bezpieczeństwo. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zabierz Dziecko na Górnika – Świąteczny wyjazd Kapica
18-02-2023
Firma Kapica, sponsor Górnika Zabrze, zorganizowała niezapomniany świąteczny wyjazd dla swoich pracowników, a przede wszystkim ich dzieci, na jubileuszowy mecz z Wartą Poznań, który odbył się z okazji 75-lecia klubu Górnik Zabrze. Wybór pracowników, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w tym wyjątkowym wyjeździe, odbył się poprzez konkurs, w którym wzięło udział ponad 40 osób. Spośród licznych zgłoszeń wybrano 7 szczęśliwców, którzy wraz z swoimi dziećmi wyruszyli na stadion, aby wspólnie świętować jubileusz klubu.
Okna winchester czy złoty dąb – różnice i dobór pod kolor elewacji
18-02-2023
Okna PCV w okleinach drewnopodobnych to propozycja, która cieszy się niesłabnącym uznaniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nowoczesne okleiny stosowane w oknach są niezwykle odporne na odbarwienia i odkształcenia, nawet pod wpływem wysokich temperatur. Dwie najpopularniejsze opcje to okna winchester i złoty dąb.
Uszczelki okienne – co warto wiedzieć o konserwacji i wymianie?
18-02-2023
Uszczelki w oknach i drzwiach odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu komfortu termicznego i akustycznego domów oraz obiektów komercyjnych. Są one odpowiedzialne za zapewnienie szczelności, która chroni wnętrza przed zimnem, wilgocią czy hałasem z zewnątrz. Jeżeli nie będzie się ich czyścić i konserwować za pomocą specjalnych środków szybko staną się twarde i popękane, co znacznie obniży ich funkcjonalność.
Szare okna i systemy przesuwne – 4 powody wyboru takiego koloru stolarki
18-02-2023
Szare okna i systemy przesuwne zyskują na popularności wśród właścicieli domów i projektantów wnętrz. Ten subtelny, ale wyrafinowany kolor stolarki okiennej ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to doskonały wybór dla każdego rodzaju nieruchomości. Oto cztery główne powody, dla których warto rozważyć szare okna i systemy przesuwne.
5 powodów, dla których warto zdecydować się na system przesuwny PVC
18-02-2023
Systemy przesuwne PVC są już od wielu lat chętnie wybierane przez Inwestorów. Są doceniane także przez projektantów i architektów. Znajdują zastosowanie w nowo budowanych obiektach, a także w modernizowanych budynkach. Dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC? Co stoi za ich popularnością? Poznajmy 5 powodów przemawiających za tym rozwiązaniem.
Ponad 100 osób na otwarciu salonu Kapica w Tarnowskich Górach!
18-02-2023
Dnia 25 listopada zainaugurowaliśmy otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w nowej, lepszej lokalizacji. To duże wydarzenie nie tylko dla naszej firmy, ale również dla naszych klientów, partnerów i lokalnej społeczności.