Wybierając okna do domu, należy kierować się wieloma kryteriami. Pod uwagę wziąć trzeba przede wszystkim sposób i kierunek otwierania skrzydła. To właśnie te czynniki mają największy wpływ na wygodę użytkowania produktu. Co warto wiedzieć na ten temat? Co mówi prawo budowlane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Sposoby i kierunki otwierania okien w domach jednorodzinnych

Przed zakupem stolarki okiennej warto zapoznać się z podstawowym podziałem okien montowanych w budynkach mieszkalnych. W domach jednorodzinnych stosowane są trzy typy: zwykłe, balkonowe oraz połaciowe. Wszystkie informacje dotyczące właściwości okien powinny znajdować się na rysunkach projektowych. Znajomość ogólnie przyjętych skrótów i oznaczeń pozwoli Ci na sprawną komunikację ze sprzedawcą i znalezienie produktu spełniającego Twoje oczekiwania.

Ze względu na sposób otwierania skrzydła można wyróżnić okna nieotwierane (okna stałe lub witryny), uchylne i odchylne, rozwierne, uchylno-rozwierne, przesuwne oraz obrotowe. Co ciekawe, w ostatnich latach modne stały się systemy nieotwierane. Jeszcze do niedawna okna tego typu montowane były przede wszystkim w pomieszczeniach gospodarczych, przydomowych piwnicach lub garażach. Obecnie stosowane są w nowoczesnych budynkach z dużymi przeszkleniami, gdzie pełnią funkcję okien panoramicznych. Popularność stolarki wielkogabarytowej wynika zarówno z panujących aktualnie trendów, jak i z funkcjonalności oraz wygody użytkowania konstrukcji o dużych rozmiarach.

Jak odróżnić okno lewe od prawego?

Ustalenie sposobu otwierania okna to pierwszy krok na drodze do wyboru odpowiedniego produktu. Przed złożeniem zamówienia konieczne może okazać się podanie kierunku otwierania skrzydeł. Wybór ten nie jest oczywisty i nie należy go bagatelizować. Pomyłka może skutkować zmniejszeniem przestrzeni użytkowej we wnętrzu lub trudnościami komunikacyjnymi.

Jak odróżnić kierunek otwierania skrzydeł? Pod uwagę należy wziąć dwie opcje – okna mogą być prawe lub lewe. W branży okiennej kierunek otwierania skrzydła określa się zazwyczaj według położenia zawiasów na okiennej ramie. Jeśli zawiasy znajdują się po prawej stronie, okno jest prawe (okno P). Analogicznie, jeśli zawiasy są po lewej stronie, mowa o oknie lewym (oknie L). Kierunek otwierania skrzydeł nie jest regulowany normami i zależy od preferencji nabywcy.

Okno prawe czy lewe? Jakie wybrać?

Wiadomo już, jak określić kierunek otwierania okna. Pora odpowiedzieć na pytanie: „Jakie okno będzie lepsze – prawe czy lewe?”. Najważniejszy jest komfort użytkowania. Aby wybrać odpowiedni kierunek, spróbuj wyobrazić sobie okno we wnętrzu. Zastanów się, jak często będzie otwierane i czy rozwarte skrzydło nie będzie utrudniało dostępu do mebli lub nie przyczyni się do blokowania przejścia. Nie bez znaczenia jest również to, czy jesteś prawo-, czy leworęczny. Okno najwygodniej jest otwierać ręką dominującą. W przypadku osób praworęcznych polecane są więc okna prawe – i odwrotnie.

Sprawa wydaje się dość prosta, gdy mowa o pojedynczym oknie jednoskrzydłowym. Nieco więcej problemów może sprawić wybór kierunku otwierania kilku sąsiadujących ze sobą skrzydeł. W przypadku konstrukcji dwuskrzydłowej inwestorzy najczęściej decydują się na skrzydło prawe po prawej stronie, a lewe po lewej – okno otwiera się wówczas podobnie jak podwójne drzwi.

Zmiana kierunku otwierania okna

Zapoznanie się ze sposobami i kierunkami otwierania okien powinno zagwarantować udany zakup. Może się jednak zdarzyć, że konieczna będzie zmiana kierunku otwierania okna. Wówczas należy skontaktować się z producentem i nabyć skrzydło o wybranym kierunku otwierania lub wymienić całą konstrukcję. W przypadku zmiany samego skrzydła trzeba liczyć się z tym, że na ramie zostaną otwory po zawiasach, zaczepach i wkrętach. Wymiana całego okna na nowe pozwoli uniknąć tego problemu. Nowoczesne systemy okienne, takie jak produkty oferowane przez firmę Kapica, są zaprojektowane tak, by można było dopasować je do indywidualnych potrzeb klienta.

Skorzystaj z porad ekspertów firmy Kapica

Jeśli nie jesteś pewien, jaki sposób i kierunek otwierania okna będzie dla Ciebie najlepszy, skontaktuj się z nami. Doradcy firmy Kapica pomogą rozwiać Twoje wątpliwości i przedstawią Ci naszą ofertę. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży jesteśmy w stanie zaproponować najkorzystniejsze rozwiązania. Więcej porad dotyczących wyboru stolarki do domu znajdziesz w artykule Kierunek otwierania drzwi – co warto wiedzieć?


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Zgoda na newsletter
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat sposobów i kierunków otwierania okien

Polecamy także na blogu
Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC?
28-11-2022
Niezależnie od tego, czy za oknami jest kojąca zieleń, czy tętniące życiem miasto – inwestorzy coraz częściej chcą, aby granica między wnętrzem domu, a jego otoczeniem była jak najmniej widoczna. Dzięki temu można uzyskać poczucie przestrzeni i niekrępowania. Jeśli zależy Ci na osiągnięciu takiego efektu, doskonałym wyborem będą systemy przesuwne wykonane z PVC. Wystarczy lekko je popchnąć, aby w niezakłócony sposób swobodnie przemieszczać się pomiędzy pokojami a tarasem lub ogrodem. W naszym artykule podpowiadamy, kiedy i dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC.
Okna PVC złoty dąb – jaka elewacja i parapety będą pasowały najlepiej?
28-11-2022
Do niedawna białe okna PVC były najpopularniejsze. Ich neutralny kolor pasuje do większości elewacji, a na rynku trudno było znaleźć inne możliwości. Dziś jest ich znacznie więcej, a najnowsze trendy skłaniają inwestorów do wyboru modeli z kolorowymi ramami. W ofercie firmy Kapica dostępne są ramy okienne o różnym wykończeniu. Dzięki temu można je dopasować do indywidualnych projektów budynków. Jeśli planujesz zainstalować okna PVC w kolorze złoty dąb, sprawdź jaka elewacja i parapety będą z nimi najlepiej współgrać.
Zostań partnerem biznesowym firmy Kapica. Ta współpraca Ci się opłaci!
28-11-2022
Szukasz wyjątkowej okazji do nawiązania strategicznego partnerstwa biznesowego? Firma Kapica otworzyła swoje podwoje dla nowych partnerów biznesowych. Nie czekaj! Ta współpraca przyniesie Ci wiele profitów i zwiększy rozpoznawalność Twojej marki na rynku. Przyjrzyj się naszej ofercie i dowiedz się, jak możesz zostać partnerem firmy Kapica.
Specjalny Laur Ziemi Strzeleckiej 2022 dla Romana Kapicy
28-11-2022
Laury Ziemi Strzeleckiej to jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie, podczas którego nagradzane są osoby, stowarzyszenia i firmy, wyróżniające się w dziedzinie biznesu oraz w życiu społecznym i kulturalnym. W tym roku Laury Ziemi Strzeleckiej 2022 trafiły do wielu zasłużonych osób, a wśród nich znalazł się Roman Kapica.
Urodziny Majstra, Pana Jerzego Kapicy
28-11-2022
29 marca 2023 roku świętowaliśmy 80. urodziny Pana Jerzego Kapicy – cenionego Majstra i byłego Szefa naszej firmy. W pierwszej połowie dnia odbyło się spotkanie w zakładzie w Grodzisku. Popołudniem zebraliśmy się w firmie w Zawadzkiem. Uroczystość była wyrazem wdzięczności za wieloletnie zaangażowanie i nieoceniony wkład w rozwój firmy.
Okno w sypialni – możliwości i wybór 
28-11-2022
Sypialnia pełni w domu szczególną funkcję – można zrelaksować się w niej po ciężkim dniu. Komfort jej użytkowników zależy w dużej mierze od aranżacji pomieszczenia. O oknach w sypialni warto pomyśleć już na etapie projektowania domu – przedostają się przez nie światło, powietrze, a także dźwięki z otoczenia. Wszystkie te czynniki mają wpływ na jakość snu. Jakie okno w sypialni sprawdzi się najlepiej? W artykule przybliżamy dostępne możliwości! 
Parapety zewnętrzne aluminiowe czy kamienne? Co i kiedy wybrać?
28-11-2022
Parapety zewnętrzne to elementy wykończenia, które podkreślają charakter domu. Ich wybór powinien być podyktowany zarówno względami estetycznymi, jak i funkcjonalnością. Nie tylko stanowią ozdobę elewacji, ale też pełnią istotne funkcje ochronne – zapobiegają przedostawaniu się wody opadowej pod obramowanie okna i zwiększają izolacyjność budynku. Przed podjęciem decyzji o zakupie parapetów zewnętrznych warto zapoznać się z ich parametrami technicznymi. 
Wybór i zastosowanie systemów przesuwnych aluminiowych
28-11-2022
Drzwi przesuwne na taras to rozwiązanie funkcjonalne i efektowne. Wielkogabarytowe konstrukcje ułatwiają przechodzenie pomiędzy pomieszczeniem a ogrodem i wpuszczają do wnętrz dużą ilość światła słonecznego. Zastanawiasz się nad inwestycją w system przesuwny z aluminium? Sprawdź, co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji! 
Kapica Sport Challenge 2023!
28-11-2022
Ruszamy z kolejną edycją Kapica Sport Challenge. Pomysł na firmowe zawody sportowe zrodził się w 2019 roku. W spontanicznie zorganizowanym wyzwaniu wzięło wówczas udział zaledwie kilka osób. Druga edycja Kapica Sport Challenge (2020/2021) zwróciła uwagę już około pięćdziesięciu uczestników. W zeszłym roku w rywalizacji uczestniczyło ponad stu pracowników naszej firmy! Ze względu na duże zainteresowanie postanowiliśmy kontynuować ten projekt. Tegorocznym uczestnikom życzymy wytrwałości i szczęścia!
Nowy salon w Rybniku już otwarty!
28-11-2022
Z przyjemnością informujemy, że 25 marca otwarty został nowy salon firmy Kapica w Rybniku przy ulicy Wodzisławskiej 14. Od teraz możemy być jeszcze bliżej naszych klientów!