Wybierając okna do domu, należy kierować się wieloma kryteriami. Pod uwagę wziąć trzeba przede wszystkim sposób i kierunek otwierania skrzydła. To właśnie te czynniki mają największy wpływ na wygodę użytkowania produktu. Co warto wiedzieć na ten temat? Co mówi prawo budowlane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Sposoby i kierunki otwierania okien w domach jednorodzinnych

Przed zakupem stolarki okiennej warto zapoznać się z podstawowym podziałem okien montowanych w budynkach mieszkalnych. W domach jednorodzinnych stosowane są trzy typy: zwykłe, balkonowe oraz połaciowe. Wszystkie informacje dotyczące właściwości okien powinny znajdować się na rysunkach projektowych. Znajomość ogólnie przyjętych skrótów i oznaczeń pozwoli Ci na sprawną komunikację ze sprzedawcą i znalezienie produktu spełniającego Twoje oczekiwania.

Ze względu na sposób otwierania skrzydła można wyróżnić okna nieotwierane (okna stałe lub witryny), uchylne i odchylne, rozwierne, uchylno-rozwierne, przesuwne oraz obrotowe. Co ciekawe, w ostatnich latach modne stały się systemy nieotwierane. Jeszcze do niedawna okna tego typu montowane były przede wszystkim w pomieszczeniach gospodarczych, przydomowych piwnicach lub garażach. Obecnie stosowane są w nowoczesnych budynkach z dużymi przeszkleniami, gdzie pełnią funkcję okien panoramicznych. Popularność stolarki wielkogabarytowej wynika zarówno z panujących aktualnie trendów, jak i z funkcjonalności oraz wygody użytkowania konstrukcji o dużych rozmiarach.

Jak odróżnić okno lewe od prawego?

Ustalenie sposobu otwierania okna to pierwszy krok na drodze do wyboru odpowiedniego produktu. Przed złożeniem zamówienia konieczne może okazać się podanie kierunku otwierania skrzydeł. Wybór ten nie jest oczywisty i nie należy go bagatelizować. Pomyłka może skutkować zmniejszeniem przestrzeni użytkowej we wnętrzu lub trudnościami komunikacyjnymi.

Jak odróżnić kierunek otwierania skrzydeł? Pod uwagę należy wziąć dwie opcje – okna mogą być prawe lub lewe. W branży okiennej kierunek otwierania skrzydła określa się zazwyczaj według położenia zawiasów na okiennej ramie. Jeśli zawiasy znajdują się po prawej stronie, okno jest prawe (okno P). Analogicznie, jeśli zawiasy są po lewej stronie, mowa o oknie lewym (oknie L). Kierunek otwierania skrzydeł nie jest regulowany normami i zależy od preferencji nabywcy.

Okno prawe czy lewe? Jakie wybrać?

Wiadomo już, jak określić kierunek otwierania okna. Pora odpowiedzieć na pytanie: „Jakie okno będzie lepsze – prawe czy lewe?”. Najważniejszy jest komfort użytkowania. Aby wybrać odpowiedni kierunek, spróbuj wyobrazić sobie okno we wnętrzu. Zastanów się, jak często będzie otwierane i czy rozwarte skrzydło nie będzie utrudniało dostępu do mebli lub nie przyczyni się do blokowania przejścia. Nie bez znaczenia jest również to, czy jesteś prawo-, czy leworęczny. Okno najwygodniej jest otwierać ręką dominującą. W przypadku osób praworęcznych polecane są więc okna prawe – i odwrotnie.

Sprawa wydaje się dość prosta, gdy mowa o pojedynczym oknie jednoskrzydłowym. Nieco więcej problemów może sprawić wybór kierunku otwierania kilku sąsiadujących ze sobą skrzydeł. W przypadku konstrukcji dwuskrzydłowej inwestorzy najczęściej decydują się na skrzydło prawe po prawej stronie, a lewe po lewej – okno otwiera się wówczas podobnie jak podwójne drzwi.

Zmiana kierunku otwierania okna

Zapoznanie się ze sposobami i kierunkami otwierania okien powinno zagwarantować udany zakup. Może się jednak zdarzyć, że konieczna będzie zmiana kierunku otwierania okna. Wówczas należy skontaktować się z producentem i nabyć skrzydło o wybranym kierunku otwierania lub wymienić całą konstrukcję. W przypadku zmiany samego skrzydła trzeba liczyć się z tym, że na ramie zostaną otwory po zawiasach, zaczepach i wkrętach. Wymiana całego okna na nowe pozwoli uniknąć tego problemu. Nowoczesne systemy okienne, takie jak produkty oferowane przez firmę Kapica, są zaprojektowane tak, by można było dopasować je do indywidualnych potrzeb klienta.

Skorzystaj z porad ekspertów firmy Kapica

Jeśli nie jesteś pewien, jaki sposób i kierunek otwierania okna będzie dla Ciebie najlepszy, skontaktuj się z nami. Doradcy firmy Kapica pomogą rozwiać Twoje wątpliwości i przedstawią Ci naszą ofertę. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży jesteśmy w stanie zaproponować najkorzystniejsze rozwiązania. Więcej porad dotyczących wyboru stolarki do domu znajdziesz w artykule Kierunek otwierania drzwi – co warto wiedzieć?


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat sposobów i kierunków otwierania okien

Polecamy także na blogu
Czy i kiedy warto zdecydować się na drzwi aluminiowe?
28-11-2022
Aluminium doskonale wpisuje się we współczesne trendy architektoniczne. Można to zauważyć zwłaszcza na rynku stolarki drzwiowej. Drzwi zewnętrzne aluminiowe stają się coraz popularniejszym wyborem. Decydują się na nie szczególnie ci, którym zależy na nowoczesnym designie budynku. Doskonale pasują do obiektów utrzymanych w surowym, industrialnym stylu, ale ich liczne zalety i uniwersalny charakter sprawiają, że wybierane są też do klasycznych projektów. Często można zobaczyć je w budynkach użyteczności publicznej oraz obiektach firmowych i przemysłowych – czyli tych, które są intensywnie eksploatowane. Drzwi aluminiowe prezentują się estetycznie i elegancko, a ponadto cechują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. To właśnie dlatego stały się ważnym elementem współczesnego budownictwa, chętnie wykorzystywanym przez architektów, inwestorów i właścicieli nieruchomości.
Jak zabezpieczyć okna na budowie? To warto wiedzieć!
28-11-2022
Podczas budowy nieruchomości dochodzi do wielu nieprzewidzianych sytuacji. Niektóre z nich są nieszkodliwe, inne mogą inwestorów sporo kosztować. Dlatego warto zapobiegać zdarzeniom losowym i dobrze przygotowywać się do zaplanowanych prac budowlanych. Pozwoli to doprowadzić budowę do końca bez nadmiernego stresu.
Jak usunąć naklejkę z szyby? Proste i sprawdzone sposoby
28-11-2022
Naklejki – fantastyczna ozdoba, która czasem sprawia niemałe problemy. O tym, jak uciążliwe może być ich usunięcie, wiedzą z pewnością wszyscy rodzice. Problem przybiera na sile w okresie świątecznym, kiedy nalepkami ozdabiamy nasze meble czy okna. Gwiazdki, renifery i płatki śniegu wyglądają pięknie. Jeśli jednak ozdób nie zdejmiemy z szyby prawidłowo, na oknie pozostaną nieestetyczne ślady.
Firma Kapica w Koalicji Termomodernizacji
28-11-2022
Mamy przyjemność ogłosić, że firma Kapica dołączyła do Koalicji Termomodernizacji – zespołu ekspertów z wieloletnim doświadczeniem, doskonale znających rynek budowlany. Podczas webinarium, które odbyło się 1 grudnia 2022 roku, poznaliśmy założenia i szczegóły inicjatywy. Głównym celem koalicji jest pomoc w zdobywaniu nowych klientów dzięki programom finansowania okien i drzwi.
Prezentacja nowych produktów Schüco
28-11-2022
17 i 18 listopada w siedzibie firmy Kapica w Zawadzkiem odbyła się prezentacja nowych produktów marki Schüco. Akcja zorganizowana została w ramach Polymer Partner Days. Wzięli w niej udział pracownicy naszej firmy. Z przyjemnością dzielimy się szczegółami spotkania!
Nasze okna spełniają normy czystego powietrza
28-11-2022
Wszyscy, którzy chcą wymienić okna na nowoczesną i energooszczędną stolarkę, mogą uzyskać wsparcie finansowe dzięki ogólnopolskiemu programowi Czyste Powietrze. Program dotyczy wymiany okien i drzwi zewnętrznych, docieplenia budynków, a także wymiany źródła ciepła oraz obejmuje kompleksowe prace termomodernizacyjne.
Steruj domem z aplikacji, czyli Exalus Home System w ofercie firmy Kapica
28-11-2022
Firma Kapica wprowadza do swojej oferty Exalus Home System, dzięki któremu można łatwo sterować światłem, roletami i innymi urządzeniami elektrycznymi z dowolnego miejsca na świecie.
Jak zabezpieczyć okna przed remontem – 6 praktycznych wskazówek
28-11-2022
Prace wykończeniowe i remontowe bywają trudne i wymagające. Bardzo łatwo podczas nich o uszkodzenie lub zabrudzenie elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto pomyśleć o zabezpieczeniu wszystkich wartościowych sprzętów, mebli, a także stolarki okiennej. Dokładne zasłonięcie okien pozwoli uniknąć nieestetycznych zabrudzeń. Jest też kluczowe dla zachowania funkcjonalności stolarki. Przypadkowe uszkodzenie może spowodować trwałe zniszczenie mechanizmów niezbędnych do prawidłowego działania okna. Zagrożeniem są nie tylko tynki, wylewki, kleje czy farba do malowania ścian. Stanowi je również kurz, który osadza się na powierzchniach podczas wykonywanych prac. Jak zabezpieczyć okna przed remontem, aby zachować ich idealny wygląd i funkcjonalność? Podpowiadamy!
Jakie parapety wewnętrzne wybrać do ciemnych okien – możliwości i wybór
28-11-2022
Parapet wewnętrzny zwykle stanowi drobny element wystroju, który nie sprawia wrażenia niezbędnego. W rzeczywistości pełni jednak bardzo ważne funkcje. Parapet zabezpiecza oraz ukrywa kaloryfery, chroni ściany w pomieszczeniach przed przedostającą się przez okno wilgocią oraz kieruje rozgrzane powietrze do wnętrza mieszkania. Dodatkowo stanowi istotny element dekoracyjny. W zależności od konstrukcji oraz dokładnego umiejscowienia może wpłynąć na komfort korzystania z wnętrza.
Wady i zalety żaluzji fasadowych, które warto znać
28-11-2022
Firma Kapica od kilkudziesięciu lat tworzy profesjonalne systemy stolarki okienno-drzwiowej. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, oferuje też dodatkowe rozwiązania, których zastosowanie podnosi komfort codziennego życia. Dużą popularność w ostatnich latach zyskały żaluzje fasadowe. Ich zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem obiektu. Żaluzje fasadowe mają też umożliwiać łatwą i wygodną regulację dopływu światła. By produkty spełniały wszystkie oczekiwania klientów, firma Kapica współpracuje wyłącznie z wiodącymi producentami. Dzięki temu żaluzje wyróżniają się wysoką jakością, precyzją wykonania i funkcjonalnością. Idealnie sprawdzają się jako elementy wyposażenia obiektu z dużymi przeszkleniami. Jakie są wady i zalety żaluzji fasadowych? Czy nadają się do montażu na każdym budynku? Na jaki ich rodzaj warto się zdecydować?