Wybierając okna do domu, należy kierować się wieloma kryteriami. Pod uwagę wziąć trzeba przede wszystkim sposób i kierunek otwierania skrzydła. To właśnie te czynniki mają największy wpływ na wygodę użytkowania produktu. Co warto wiedzieć na ten temat? Co mówi prawo budowlane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Sposoby i kierunki otwierania okien w domach jednorodzinnych

Przed zakupem stolarki okiennej warto zapoznać się z podstawowym podziałem okien montowanych w budynkach mieszkalnych. W domach jednorodzinnych stosowane są trzy typy: zwykłe, balkonowe oraz połaciowe. Wszystkie informacje dotyczące właściwości okien powinny znajdować się na rysunkach projektowych. Znajomość ogólnie przyjętych skrótów i oznaczeń pozwoli Ci na sprawną komunikację ze sprzedawcą i znalezienie produktu spełniającego Twoje oczekiwania.

Ze względu na sposób otwierania skrzydła można wyróżnić okna nieotwierane (okna stałe lub witryny), uchylne i odchylne, rozwierne, uchylno-rozwierne, przesuwne oraz obrotowe. Co ciekawe, w ostatnich latach modne stały się systemy nieotwierane. Jeszcze do niedawna okna tego typu montowane były przede wszystkim w pomieszczeniach gospodarczych, przydomowych piwnicach lub garażach. Obecnie stosowane są w nowoczesnych budynkach z dużymi przeszkleniami, gdzie pełnią funkcję okien panoramicznych. Popularność stolarki wielkogabarytowej wynika zarówno z panujących aktualnie trendów, jak i z funkcjonalności oraz wygody użytkowania konstrukcji o dużych rozmiarach.

Jak odróżnić okno lewe od prawego?

Ustalenie sposobu otwierania okna to pierwszy krok na drodze do wyboru odpowiedniego produktu. Przed złożeniem zamówienia konieczne może okazać się podanie kierunku otwierania skrzydeł. Wybór ten nie jest oczywisty i nie należy go bagatelizować. Pomyłka może skutkować zmniejszeniem przestrzeni użytkowej we wnętrzu lub trudnościami komunikacyjnymi.

Jak odróżnić kierunek otwierania skrzydeł? Pod uwagę należy wziąć dwie opcje – okna mogą być prawe lub lewe. W branży okiennej kierunek otwierania skrzydła określa się zazwyczaj według położenia zawiasów na okiennej ramie. Jeśli zawiasy znajdują się po prawej stronie, okno jest prawe (okno P). Analogicznie, jeśli zawiasy są po lewej stronie, mowa o oknie lewym (oknie L). Kierunek otwierania skrzydeł nie jest regulowany normami i zależy od preferencji nabywcy.

Okno prawe czy lewe? Jakie wybrać?

Wiadomo już, jak określić kierunek otwierania okna. Pora odpowiedzieć na pytanie: „Jakie okno będzie lepsze – prawe czy lewe?”. Najważniejszy jest komfort użytkowania. Aby wybrać odpowiedni kierunek, spróbuj wyobrazić sobie okno we wnętrzu. Zastanów się, jak często będzie otwierane i czy rozwarte skrzydło nie będzie utrudniało dostępu do mebli lub nie przyczyni się do blokowania przejścia. Nie bez znaczenia jest również to, czy jesteś prawo-, czy leworęczny. Okno najwygodniej jest otwierać ręką dominującą. W przypadku osób praworęcznych polecane są więc okna prawe – i odwrotnie.

Sprawa wydaje się dość prosta, gdy mowa o pojedynczym oknie jednoskrzydłowym. Nieco więcej problemów może sprawić wybór kierunku otwierania kilku sąsiadujących ze sobą skrzydeł. W przypadku konstrukcji dwuskrzydłowej inwestorzy najczęściej decydują się na skrzydło prawe po prawej stronie, a lewe po lewej – okno otwiera się wówczas podobnie jak podwójne drzwi.

Zmiana kierunku otwierania okna

Zapoznanie się ze sposobami i kierunkami otwierania okien powinno zagwarantować udany zakup. Może się jednak zdarzyć, że konieczna będzie zmiana kierunku otwierania okna. Wówczas należy skontaktować się z producentem i nabyć skrzydło o wybranym kierunku otwierania lub wymienić całą konstrukcję. W przypadku zmiany samego skrzydła trzeba liczyć się z tym, że na ramie zostaną otwory po zawiasach, zaczepach i wkrętach. Wymiana całego okna na nowe pozwoli uniknąć tego problemu. Nowoczesne systemy okienne, takie jak produkty oferowane przez firmę Kapica, są zaprojektowane tak, by można było dopasować je do indywidualnych potrzeb klienta.

Skorzystaj z porad ekspertów firmy Kapica

Jeśli nie jesteś pewien, jaki sposób i kierunek otwierania okna będzie dla Ciebie najlepszy, skontaktuj się z nami. Doradcy firmy Kapica pomogą rozwiać Twoje wątpliwości i przedstawią Ci naszą ofertę. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży jesteśmy w stanie zaproponować najkorzystniejsze rozwiązania. Więcej porad dotyczących wyboru stolarki do domu znajdziesz w artykule Kierunek otwierania drzwi – co warto wiedzieć?


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat sposobów i kierunków otwierania okien

Polecamy także na blogu
Firma Kapica z kolejną nominacją – Menedżer Roku Opolszczyzny 2023
28-11-2022
Prezes Firmy Kapica, Roman Kapica, został wyróżniony kolejną ważną nominacją w kategorii duże firmy podczas finałowej gali konkursu Menedżer Roku Opolszczyzny 2023. Ta nominacja jest wyrazem uznania dla osiągnięć firmy Kapica oraz potwierdza jej silną pozycję na rynku.
Jaka powinna być optymalna temperatura w domu? 
28-11-2022
Właściwa temperatura w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu i zdrowia. Niezależnie od pory roku, odpowiednia temperatura wewnętrzna sprzyja lepszemu samopoczuciu, a także może pomóc w zmniejszeniu rachunków za energię. Optymalna temperatura różni się w zależności od pomieszczenia i jego funkcji.  Jaka powinna być temperatura w mieszkaniu? W salonie,…
Nowość od firmy Kapica dla wymagających inwestorów. Sprawdź, czym są konstrukcje aluminiowe dla dużych obiektów
28-11-2022
Z dumą przedstawiamy innowacyjne rozwiązania w kategorii konstrukcji aluminiowych, skoncentrowane na dużych obiektach. Jednym z naszych ostatnich tego typu projektów jest Hotel Hygge w Opolu. Ta realizacja stanowi doskonałe case study dla klientów, którzy rozważają wykorzystanie tego typu technologii w swoich inwestycjach.
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? 
28-11-2022
Wejście do Twojego domu to jego wizytówka, a wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych to inwestycja, która zapewni bezpieczeństwo, komfort i styl na lata. Drzwi zewnętrzne muszą nie tylko dobrze wyglądać, ale także spełniać wysokie wymagania techniczne. W tym artykule omówimy, jakie cechy powinna mieć wysokiej jakości stolarka drzwiowa oraz przedstawimy różne…
Jak wyciszyć pokój? Sprawdź nasze porady 
28-11-2022
Hałas z ulicy, głośne sąsiedztwo czy nawet dźwięki dobiegające z innych pomieszczeń mogą wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego stosowanie dobrych praktyk wyciszania pokojów to must have w nowoczesnych mieszkaniach. W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie wyciszyć pomieszczenie, aby cieszyć się spokojem.  Wygłuszenie a wyciszenie pokoju – różnice  Zanim…
Firma Kapica z kolejną nagrodą na koncie! Rozwijamy się z Wami i dla Was
28-11-2022
Uroczysta gala XXI edycji konkursu Opolskiej Nagrody Jakości już za nami. Podczas wydarzenia rozstrzygnięto także XVII edycję konkursu Znakomity Przywódca. Dla firmy Kapica był to ważny dzień, bo jedna z prestiżowych nagród trafiła w ręce naszego prezesa, Romana Kapicy.
Jak wyregulować drzwi PVC? Krok po kroku
28-11-2022
Drzwi PVC cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją wytrzymałość, przystępność cenową oraz doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Jednak nawet najlepsze drzwi z czasem mogą wymagać regulacji, zwłaszcza jeśli zauważysz trudności w ich zamykaniu lub otwieraniu, a także, gdy pojawią się szczeliny przepuszczające zimne powietrze. W tym artykule pokażemy…
Jak uszczelnić drzwi balkonowe?
28-11-2022
Nieszczelne drzwi balkonowe to nie tylko uciążliwy hałas z zewnątrz, ale także przeciągi, wychłodzenie pomieszczenia i straty ciepła. Na szczęście problem ten można łatwo rozwiązać. Prawidłowe uszczelnienie drzwi balkonowych jest kluczowe dla utrzymania komfortu cieplnego i akustycznego w Twoim domu. Z tego kompleksowego poradnika dowiesz się, jak skutecznie uszczelnić drzwi…
Wymiana okien w starym domu – praktyczne wskazówki
28-11-2022
Wymiana okien w starym domu to inwestycja, która może znacząco poprawić komfort mieszkańców i wpłynąć na efektywność energetyczną budynku. Stare okna często są nieszczelne, co prowadzi do strat ciepła i wyższych rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo nowe okna mogą poprawić estetykę budynku oraz zwiększyć jego wartość rynkową. W niniejszym artykule przedstawiamy…
Prawidłowy montaż okien – jak powinien wyglądać?
28-11-2022
Dobra instalacja okien odpowiada nie tylko za ich prawidłowe działanie, ale też  efektywność energetyczną domu i komfort życia mieszkańców. Odpowiednio zamontowane okna są kluczowym warunkiem utrzymania odpowiedniej temperatury i wilgotności. W znacznym stopniu przyczyniają się też do redukcji hałasu dobiegającego z zewnątrz. Jak powinien przebiegać taki montaż? Na czym polega…