Wybierając okna do domu, należy kierować się wieloma kryteriami. Pod uwagę wziąć trzeba przede wszystkim sposób i kierunek otwierania skrzydła. To właśnie te czynniki mają największy wpływ na wygodę użytkowania produktu. Co warto wiedzieć na ten temat? Co mówi prawo budowlane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Sposoby i kierunki otwierania okien w domach jednorodzinnych

Przed zakupem stolarki okiennej warto zapoznać się z podstawowym podziałem okien montowanych w budynkach mieszkalnych. W domach jednorodzinnych stosowane są trzy typy: zwykłe, balkonowe oraz połaciowe. Wszystkie informacje dotyczące właściwości okien powinny znajdować się na rysunkach projektowych. Znajomość ogólnie przyjętych skrótów i oznaczeń pozwoli Ci na sprawną komunikację ze sprzedawcą i znalezienie produktu spełniającego Twoje oczekiwania.

Ze względu na sposób otwierania skrzydła można wyróżnić okna nieotwierane (okna stałe lub witryny), uchylne i odchylne, rozwierne, uchylno-rozwierne, przesuwne oraz obrotowe. Co ciekawe, w ostatnich latach modne stały się systemy nieotwierane. Jeszcze do niedawna okna tego typu montowane były przede wszystkim w pomieszczeniach gospodarczych, przydomowych piwnicach lub garażach. Obecnie stosowane są w nowoczesnych budynkach z dużymi przeszkleniami, gdzie pełnią funkcję okien panoramicznych. Popularność stolarki wielkogabarytowej wynika zarówno z panujących aktualnie trendów, jak i z funkcjonalności oraz wygody użytkowania konstrukcji o dużych rozmiarach.

Jak odróżnić okno lewe od prawego?

Ustalenie sposobu otwierania okna to pierwszy krok na drodze do wyboru odpowiedniego produktu. Przed złożeniem zamówienia konieczne może okazać się podanie kierunku otwierania skrzydeł. Wybór ten nie jest oczywisty i nie należy go bagatelizować. Pomyłka może skutkować zmniejszeniem przestrzeni użytkowej we wnętrzu lub trudnościami komunikacyjnymi.

Jak odróżnić kierunek otwierania skrzydeł? Pod uwagę należy wziąć dwie opcje – okna mogą być prawe lub lewe. W branży okiennej kierunek otwierania skrzydła określa się zazwyczaj według położenia zawiasów na okiennej ramie. Jeśli zawiasy znajdują się po prawej stronie, okno jest prawe (okno P). Analogicznie, jeśli zawiasy są po lewej stronie, mowa o oknie lewym (oknie L). Kierunek otwierania skrzydeł nie jest regulowany normami i zależy od preferencji nabywcy.

Okno prawe czy lewe? Jakie wybrać?

Wiadomo już, jak określić kierunek otwierania okna. Pora odpowiedzieć na pytanie: „Jakie okno będzie lepsze – prawe czy lewe?”. Najważniejszy jest komfort użytkowania. Aby wybrać odpowiedni kierunek, spróbuj wyobrazić sobie okno we wnętrzu. Zastanów się, jak często będzie otwierane i czy rozwarte skrzydło nie będzie utrudniało dostępu do mebli lub nie przyczyni się do blokowania przejścia. Nie bez znaczenia jest również to, czy jesteś prawo-, czy leworęczny. Okno najwygodniej jest otwierać ręką dominującą. W przypadku osób praworęcznych polecane są więc okna prawe – i odwrotnie.

Sprawa wydaje się dość prosta, gdy mowa o pojedynczym oknie jednoskrzydłowym. Nieco więcej problemów może sprawić wybór kierunku otwierania kilku sąsiadujących ze sobą skrzydeł. W przypadku konstrukcji dwuskrzydłowej inwestorzy najczęściej decydują się na skrzydło prawe po prawej stronie, a lewe po lewej – okno otwiera się wówczas podobnie jak podwójne drzwi.

Zmiana kierunku otwierania okna

Zapoznanie się ze sposobami i kierunkami otwierania okien powinno zagwarantować udany zakup. Może się jednak zdarzyć, że konieczna będzie zmiana kierunku otwierania okna. Wówczas należy skontaktować się z producentem i nabyć skrzydło o wybranym kierunku otwierania lub wymienić całą konstrukcję. W przypadku zmiany samego skrzydła trzeba liczyć się z tym, że na ramie zostaną otwory po zawiasach, zaczepach i wkrętach. Wymiana całego okna na nowe pozwoli uniknąć tego problemu. Nowoczesne systemy okienne, takie jak produkty oferowane przez firmę Kapica, są zaprojektowane tak, by można było dopasować je do indywidualnych potrzeb klienta.

Skorzystaj z porad ekspertów firmy Kapica

Jeśli nie jesteś pewien, jaki sposób i kierunek otwierania okna będzie dla Ciebie najlepszy, skontaktuj się z nami. Doradcy firmy Kapica pomogą rozwiać Twoje wątpliwości i przedstawią Ci naszą ofertę. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży jesteśmy w stanie zaproponować najkorzystniejsze rozwiązania. Więcej porad dotyczących wyboru stolarki do domu znajdziesz w artykule Kierunek otwierania drzwi – co warto wiedzieć?


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat sposobów i kierunków otwierania okien

Polecamy także na blogu
Co wpływa na cenę rolet zewnętrznych?
28-11-2022
Rolety zewnętrzne to bardzo funkcjonalny element wielu budynków. Decyzja o ich zakupie może stanowić inwestycję w komfort, bezpieczeństwo, a nawet efektywność energetyczną domu. Jednakże, rolety zewnętrzne do dodatkowy koszt przy budowie domu. Jednak warto go ponieść, biorąc pod uwagę korzyści, jakie zapewniają rolety zewnętrzne. Cena za m2 rolety jest uzależniona…
Podsumowanie Roku 2023 w firmie Kapica
28-11-2022
W urokliwej atmosferze łaziskiej restauracji Urban, 21 grudnia 2023 roku, pracownicy firmy Kapica zgromadzili się na uroczystym spotkaniu, zamykającym rok pełen wyzwań i sukcesów. Zarząd tradycyjnie zorganizował to wydarzenie jako wyjątkową okazję do podsumowań, planowania przyszłości oraz uhonorowania zaangażowanych pracowników.
Jakie cechy powinien mieć dobry producent drzwi wejściowych?
28-11-2022
Rynek pęka w szwach, a producentów drzwi wejściowych wciąż przybywa. Właściwy wybór w tej kwestii jest jednak bardzo ważny, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo i komfort domownikom. O czym warto pamiętać? Czym powinien cechować się producent drzwi wejściowych?
Nowoczesne parapety wewnętrzne od firmy Kapica – poznaj możliwości i zalety rozwiązania
28-11-2022
Już na wczesnym etapie budowy domu powinniśmy wybrać nowoczesne parapety wewnętrzne, aby pasowały do wnętrza i spełniały wszystkie swoje najważniejsze funkcje. Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak trwałość, estetyka czy bezpieczeństwo. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zabierz Dziecko na Górnika – Świąteczny wyjazd Kapica
28-11-2022
Firma Kapica, sponsor Górnika Zabrze, zorganizowała niezapomniany świąteczny wyjazd dla swoich pracowników, a przede wszystkim ich dzieci, na jubileuszowy mecz z Wartą Poznań, który odbył się z okazji 75-lecia klubu Górnik Zabrze. Wybór pracowników, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w tym wyjątkowym wyjeździe, odbył się poprzez konkurs, w którym wzięło udział ponad 40 osób. Spośród licznych zgłoszeń wybrano 7 szczęśliwców, którzy wraz z swoimi dziećmi wyruszyli na stadion, aby wspólnie świętować jubileusz klubu.
Okna winchester czy złoty dąb – różnice i dobór pod kolor elewacji
28-11-2022
Okna PCV w okleinach drewnopodobnych to propozycja, która cieszy się niesłabnącym uznaniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nowoczesne okleiny stosowane w oknach są niezwykle odporne na odbarwienia i odkształcenia, nawet pod wpływem wysokich temperatur. Dwie najpopularniejsze opcje to okna winchester i złoty dąb.
Uszczelki okienne – co warto wiedzieć o konserwacji i wymianie?
28-11-2022
Uszczelki w oknach i drzwiach odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu komfortu termicznego i akustycznego domów oraz obiektów komercyjnych. Są one odpowiedzialne za zapewnienie szczelności, która chroni wnętrza przed zimnem, wilgocią czy hałasem z zewnątrz. Jeżeli nie będzie się ich czyścić i konserwować za pomocą specjalnych środków szybko staną się twarde i popękane, co znacznie obniży ich funkcjonalność.
Szare okna i systemy przesuwne – 4 powody wyboru takiego koloru stolarki
28-11-2022
Szare okna i systemy przesuwne zyskują na popularności wśród właścicieli domów i projektantów wnętrz. Ten subtelny, ale wyrafinowany kolor stolarki okiennej ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to doskonały wybór dla każdego rodzaju nieruchomości. Oto cztery główne powody, dla których warto rozważyć szare okna i systemy przesuwne.
5 powodów, dla których warto zdecydować się na system przesuwny PVC
28-11-2022
Systemy przesuwne PVC są już od wielu lat chętnie wybierane przez Inwestorów. Są doceniane także przez projektantów i architektów. Znajdują zastosowanie w nowo budowanych obiektach, a także w modernizowanych budynkach. Dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC? Co stoi za ich popularnością? Poznajmy 5 powodów przemawiających za tym rozwiązaniem.
Ponad 100 osób na otwarciu salonu Kapica w Tarnowskich Górach!
28-11-2022
Dnia 25 listopada zainaugurowaliśmy otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w nowej, lepszej lokalizacji. To duże wydarzenie nie tylko dla naszej firmy, ale również dla naszych klientów, partnerów i lokalnej społeczności.