Nie wszyscy zwracają uwagę na sposób otwierania drzwi – funkcja ta wydaje się oczywista. Odpowiednie zawiasy lub to, w jakim kierunku będą otwierać się drzwi, mają jednak bardzo istotne znaczenie. Jeśli nie przemyślisz tych kwestii zawczasu, może okazać się, że wybrane rozwiązania będą mało komfortowe. Co warto wiedzieć na ten temat? Co mówi prawo budowlane?

Drzwi zewnętrzne jako wyjście ewakuacyjne

Zasady dotyczące otwierania drzwi stanowiących wyjście ewakuacyjne uwzględnione są w § 239 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych budynków. Kierunek otwierania drzwi w budynkach użyteczności publicznej, w których przebywać może ponad 50 osób lub więcej niż 6 osób o ograniczonej zdolności poruszania się, powinien być zewnętrzny. Podobnie jest w przypadku pomieszczeń zagrożonych wybuchem oraz takich, do których mogą przedostać się substancje duszące lub trujące czy mieszaniny wybuchowe.

Drzwi zewnętrzne – otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz?

Jeśli chodzi o kierunek otwierania drzwi zewnętrznych w budynkach jednorodzinnych, zależy on przede wszystkim od indywidualnych preferencji właściciela. W katalogu firmy Kapica znajdziesz drzwi PVC oraz drzwi aluminiowe. O różnych możliwościach i sposobach doboru piszemy m.in. w artykule O czym pamiętać decydując się na drzwi wejściowe do domu?  

Drzwi zewnętrzne mogą otwierać się zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Kluczowe będą poczucie bezpieczeństwa, wygoda oraz znajdujące się wokół elementy.

Drzwi wejściowe otwierane do wewnątrz

Drzwi otwierane do środka trudniej wyważyć, więc mogłoby się wydawać, że zapewniają większe bezpieczeństwo. Praktyka pokazuje jednak, że o bezpieczeństwie decydują przede wszystkim odpowiedni montaż i klasa antywłamaniowa danego modelu. Skrzydło otwierane do wewnątrz może być dobrym rozwiązaniem, jeśli dysponujesz wystarczającą ilością miejsca w pomieszczeniu, do którego wchodzisz. Taki sposób otwierania ma jeszcze inną zaletę – zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia drzwi przez niekorzystne warunki atmosferyczne.

Drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz

Domy jednorodzinne otoczone są zazwyczaj ogrodzeniem z bramą i zamykaną furtką, które stanowią pierwszą przeszkodę dla potencjalnego włamywacza. Jeśli mieszkasz w spokojnej okolicy i kupujesz wysokiej klasy drzwi, nic nie stoi na przeszkodzie, by otwierały się one na zewnątrz. W domach jednorodzinnych z tarasem, gankiem i wiatrołapem najwygodniejsza będzie właśnie ta opcja. Instalując drzwi w ten sposób, bez problemu zaaranżujesz przedsionek i zyskasz w nim dużo miejsca.

Zalety takiego rozwiązania odczujesz także latem – skrzydło łatwo będzie otworzyć na oścież, co pozwoli na wygodne poruszanie się między ogrodem a domem. Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków przeciągów, zalecamy zamontować w podłodze ganku odbojnik zabezpieczający drzwi oraz ściany przed uszkodzeniami. Konieczne może być również zainstalowanie daszka, który będzie chronił wchodzących przed deszczem czy śniegiem. 

Jak określić kierunek otwierania drzwi?

Jak rozpoznać drzwi lewe i prawe? Zasada jest prosta – drzwi lewe otwierają się zgodnie z kierunkiem ruchów zegara, a ich zawiasy znajdują się po lewej stronie. W przypadku drzwi prawych jest odwrotnie. Kierunek otwierania drzwi ma ogromne znaczenie. Nikt nie chce mierzyć się z sytuacją, w której skrzydła drzwiowe nachodzą na siebie lub trzeba obchodzić je dookoła, żeby dostać się do pomieszczenia.

Właściwy montaż jest szczególnie istotny we wnętrzach, w których znajduje się kilka wejść, np. w korytarzu lub wiatrołapie. W takich sytuacjach warto zwrócić uwagę na warunki przestrzenne poszczególnych pomieszczeń. Podczas montażu skrzydeł pamiętaj o meblach oraz elementach, które są umieszczone na ścianie obok – lustrach czy włącznikach światła. Zadbaj o to, by skrzydła drzwiowe nie obijały ich ani nie utrudniały do nich dostępu. Nie zapominaj również o różnych możliwościach instalacyjnych drzwi prowadzących na taras czy balkon. O zaletach poszczególnych rozwiązań piszemy w artykule Balkonowe i tarasowe drzwi – przesuwne czy zwykłe – co wybrać?


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Kierunek otwierania drzwi – co warto wiedzieć?

Polecamy także na blogu
Ponad 100 osób na otwarciu salonu Kapica w Tarnowskich Górach!
30-09-2022
Dnia 25 listopada zainaugurowaliśmy otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w nowej, lepszej lokalizacji. To duże wydarzenie nie tylko dla naszej firmy, ale również dla naszych klientów, partnerów i lokalnej społeczności.
Wytrzymałe i estetyczne parapety aluminiowe — poznaj zalety tego rozwiązania
30-09-2022
Każda osoba, która decyduje się na budowę, lub gruntowny remont mieszkania, musi wybrać odpowiednie parapety. Przed zakupem dobrze jest rozeznać się w tym temacie, aby wybrać wytrzymały i estetyczny produkt, który będzie służył przez wiele lat. Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę? Czy skupić się na stylistyce, czy samym wykonaniu? Czy parapety aluminiowe na wymiar to dobry wybór? Poznajcie odpowiedzi na te pytania!
Integracja firmy Kapica 2023 – pojechali w nieznane i… było super!
30-09-2022
Dokładnie 69 osób pojechało w nieznane… i to dosłownie. Pracownicy z największą liczbą punktów uzyskanych w Kapica Sport Challenge 2023 w nagrodę 21 października udali się na integracyjny wyjazd firmowy. Każdy uczestnik mógł wybrać jedną z dwóch opcji wyprawy – wersję rekreacyjną z relaksem lub ambitną z dreszczykiem. Reszta była już totalną niewiadomą . Pewne było tylko to, że sportowa rywalizacja firmy Kapica to gra warta świeczki, o czym wszyscy szybko się przekonali.
Najważniejsze zalety rolet zewnętrznych
30-09-2022
Rolety zewnętrzne od wielu lat cieszą się dużą popularnością zarówno wśród inwestorów prywatnych, jak i publicznych oraz komercyjnych. Nic też nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się coś zmienić. Rolety zewnętrzne to rozwiązanie stosunkowo proste, sprawdzone i zapewniające wiele pożądanych funkcjonalności. Poznajmy więc najważniejsze zalety rolet zewnętrznych!
Innowacyjne rozwiązania w oknach PVC – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
30-09-2022
Okno nie tylko dostarcza do wnętrza światło i chroni je przed czynnikami atmosferycznymi. To także istotny element wpływający na efektywność energetyczną domu, komfort akustyczny, a także bezpieczeństwo. W dzisiejszych czasach, okna PVC przechodzą prawdziwą rewolucję. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wymagających klientów, okna premium wyposażane są w zaawansowane technologie, oferując użytkownikom szereg innowacyjnych rozwiązań na miarę inteligentnych domów. Jeżeli interesuje Cię wybór najlepszych nowoczesnych okien PVC, przeczytaj ten artykuł do końca.
-10% z okazji otwarcia nowego salonu Kapica w Tarnowskich Górach
30-09-2022
Klienci, to dla Was zmieniamy się na lepsze. W dniu 25.11.2023 zapraszamy na otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w zupełnie nowej, lepszej lokalizacji. Znajdziecie nas przy ulicy Skowronków 2A, a tam będziemy czekać na Was z pełnym katalogiem produktów i… inauguracyjną promocją.
Na jakiej wysokości zamontować okna – zasady i normy
30-09-2022
Znajomość zasad i norm dotyczących prawidłowej wysokości montowania okien służy mocowaniu konstrukcji zgodnie ze sztuką dekarską. Dzięki temu konstrukcja spełnia swoje funkcje i jest stabilna. Niemniej właściwe osadzenie okna wpływa również na dalsze możliwości aranżacyjne mieszkania – swobodne dopasowanie mebli czy grzejników. Dlatego warto dowiedzieć się, na jakiej wysokości montować standardowe okna, okna dachowe, a także parapety.
Eleganckie i trwałe okna aluminiowe: dlaczego warto rozważyć ten wybór dla swojego domu?
30-09-2022
Od pewnego czasu okna aluminiowe zyskują na popularności w budownictwie mieszkalnym. Elegancja, prostota i minimalizm to główne cechy, które wyróżniają je na tle innych produktów. Co przemawia za wyborem okien z aluminium do domu? Jakie są ich najważniejsze zalety? Czy ich montaż nie wpływa niekorzystnie na izolację termiczną budynku? Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć ich wybór.
Nowoczesne drzwi PVC: jakie wzornictwo i technologie wybrać do swojego wnętrza?
30-09-2022
Drzwi PVC od wielu lat są jednymi z najchętniej wybieranych modeli drzwi wejściowych. Dzieje się tak ze względu na ich liczne zalety. Modele wykonane z PVC wyróżniają się dużą funkcjonalnością i trwałością, a ponadto ponadczasową estetyką. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem takich drzwi do swojego domu lub biura, poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące technologii i wzornictwa, które warto wziąć pod uwagę.
Parapety PVC a estetyka wnętrza: jak dobierać odpowiednie kolory i wzory do wystroju pomieszczeń?
30-09-2022
Zwykle traktowane są wyłącznie w kategorii użytkowej, w rzeczywistości mogą jednak odgrywać ważną rolę w kształtowaniu charakteru wnętrza. Mowa o parapetach. Te niepozorne elementy wystroju, które najczęściej służą jako półki na doniczki, mają bardzo duży potencjał aranżacyjny. W zależności od wybranego materiału, koloru i wzoru, można w łatwy sposób stworzyć z nich piękne dopełnienie każdego pomieszczenia. W poniższym tekście odpowiadamy na pytania, czym cechują się parapety PVC, jak wpływają na estetykę wnętrz i w jaki sposób dobrać model dopasowany do konkretnej stylistyki.