Nie wszyscy zwracają uwagę na sposób otwierania drzwi – funkcja ta wydaje się oczywista. Odpowiednie zawiasy lub to, w jakim kierunku będą otwierać się drzwi, mają jednak bardzo istotne znaczenie. Jeśli nie przemyślisz tych kwestii zawczasu, może okazać się, że wybrane rozwiązania będą mało komfortowe. Co warto wiedzieć na ten temat? Co mówi prawo budowlane?

Drzwi zewnętrzne jako wyjście ewakuacyjne

Zasady dotyczące otwierania drzwi stanowiących wyjście ewakuacyjne uwzględnione są w § 239 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych budynków. Kierunek otwierania drzwi w budynkach użyteczności publicznej, w których przebywać może ponad 50 osób lub więcej niż 6 osób o ograniczonej zdolności poruszania się, powinien być zewnętrzny. Podobnie jest w przypadku pomieszczeń zagrożonych wybuchem oraz takich, do których mogą przedostać się substancje duszące lub trujące czy mieszaniny wybuchowe.

Drzwi zewnętrzne – otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz?

Jeśli chodzi o kierunek otwierania drzwi zewnętrznych w budynkach jednorodzinnych, zależy on przede wszystkim od indywidualnych preferencji właściciela. W katalogu firmy Kapica znajdziesz drzwi PVC oraz drzwi aluminiowe. O różnych możliwościach i sposobach doboru piszemy m.in. w artykule O czym pamiętać decydując się na drzwi wejściowe do domu?  

Drzwi zewnętrzne mogą otwierać się zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Kluczowe będą poczucie bezpieczeństwa, wygoda oraz znajdujące się wokół elementy.

Drzwi wejściowe otwierane do wewnątrz

Drzwi otwierane do środka trudniej wyważyć, więc mogłoby się wydawać, że zapewniają większe bezpieczeństwo. Praktyka pokazuje jednak, że o bezpieczeństwie decydują przede wszystkim odpowiedni montaż i klasa antywłamaniowa danego modelu. Skrzydło otwierane do wewnątrz może być dobrym rozwiązaniem, jeśli dysponujesz wystarczającą ilością miejsca w pomieszczeniu, do którego wchodzisz. Taki sposób otwierania ma jeszcze inną zaletę – zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia drzwi przez niekorzystne warunki atmosferyczne.

Drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz

Domy jednorodzinne otoczone są zazwyczaj ogrodzeniem z bramą i zamykaną furtką, które stanowią pierwszą przeszkodę dla potencjalnego włamywacza. Jeśli mieszkasz w spokojnej okolicy i kupujesz wysokiej klasy drzwi, nic nie stoi na przeszkodzie, by otwierały się one na zewnątrz. W domach jednorodzinnych z tarasem, gankiem i wiatrołapem najwygodniejsza będzie właśnie ta opcja. Instalując drzwi w ten sposób, bez problemu zaaranżujesz przedsionek i zyskasz w nim dużo miejsca.

Zalety takiego rozwiązania odczujesz także latem – skrzydło łatwo będzie otworzyć na oścież, co pozwoli na wygodne poruszanie się między ogrodem a domem. Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków przeciągów, zalecamy zamontować w podłodze ganku odbojnik zabezpieczający drzwi oraz ściany przed uszkodzeniami. Konieczne może być również zainstalowanie daszka, który będzie chronił wchodzących przed deszczem czy śniegiem. 

Jak określić kierunek otwierania drzwi?

Jak rozpoznać drzwi lewe i prawe? Zasada jest prosta – drzwi lewe otwierają się zgodnie z kierunkiem ruchów zegara, a ich zawiasy znajdują się po lewej stronie. W przypadku drzwi prawych jest odwrotnie. Kierunek otwierania drzwi ma ogromne znaczenie. Nikt nie chce mierzyć się z sytuacją, w której skrzydła drzwiowe nachodzą na siebie lub trzeba obchodzić je dookoła, żeby dostać się do pomieszczenia.

Właściwy montaż jest szczególnie istotny we wnętrzach, w których znajduje się kilka wejść, np. w korytarzu lub wiatrołapie. W takich sytuacjach warto zwrócić uwagę na warunki przestrzenne poszczególnych pomieszczeń. Podczas montażu skrzydeł pamiętaj o meblach oraz elementach, które są umieszczone na ścianie obok – lustrach czy włącznikach światła. Zadbaj o to, by skrzydła drzwiowe nie obijały ich ani nie utrudniały do nich dostępu. Nie zapominaj również o różnych możliwościach instalacyjnych drzwi prowadzących na taras czy balkon. O zaletach poszczególnych rozwiązań piszemy w artykule Balkonowe i tarasowe drzwi – przesuwne czy zwykłe – co wybrać?


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Zgoda na newsletter
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Kierunek otwierania drzwi – co warto wiedzieć?

Polecamy także na blogu
Nowy salon w Rybniku już otwarty!
30-09-2022
Z przyjemnością informujemy, że 25 marca otwarty został nowy salon firmy Kapica w Rybniku przy ulicy Wodzisławskiej 14. Od teraz możemy być jeszcze bliżej naszych klientów!
Szkolenie techniczne i nowe produkty w ofercie firmy Kapica
30-09-2022
10 marca 2023 roku, w salonie firmowym w Opolu, odbyło się szkolenie dotyczące nowości w zakresie systemów aluminiowych. Za organizację odpowiadał Dział Sprzedaży Systemów Aluminiowych, a spotkanie poprowadził Pan Marcin Żyrek, Kierownik Zakładu Produkcji Konstrukcji Aluminiowych. Uczestnikami szkolenia byli pracownicy firmy Kapica. W trakcie spotkania mieliśmy okazję zapoznać się z najnowszymi innowacjami i poszerzyliśmy wiedzę na temat aktualnej oferty. Omówiliśmy też problemy, jakie zauważają handlowcy podczas obsługi klientów.
5 najczęstszych błędów popełnianych w czasie montażu drzwi wejściowych
30-09-2022
Nie bez powodu mówi się, że drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Ich wygląd wpływa na estetykę całej elewacji, a parametry techniczne decydują o komforcie i bezpieczeństwie domowników. Ważne jest, by montaż drzwi zewnętrznych był przeprowadzony z należytą starannością. Monter powinien mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Poznaj najczęstsze błędy przy montażu drzwi zewnętrznych i dowiedz się, jak ich uniknąć!
Firma Kapica jest eko!
30-09-2022
Mamy wielką przyjemność ogłosić, że firma Kapica trzeci rok z rzędu otrzymała certyfikat, który potwierdza nasz realny wpływ na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. W 2022 roku przekazaliśmy do recyklingu aż 395 ton odpadów PVC, co przyczyniło się do zmniejszenia emisji CO2 o 790 ton.
Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co i kiedy wybrać?
30-09-2022
Mało kto decyduje się na projekt domu, w którym nie uwzględniono osłon okiennych. Żaluzje lub rolety pełnią dodatkową funkcję izolacyjną oraz zapewniają domownikom prywatność. Chronią ponadto przed nadmiernym nasłonecznieniem i umożliwiają łatwą regulację dopływu światła. Jaki produkt wybrać? Poznaj wady i zalety nowoczesnych rolet i żaluzji fasadowych!
Jaki dach, elewacja i parapety będą pasowały do antracytowych okien? Porady aranżacyjne
30-09-2022
Jeszcze do niedawna inwestorzy decydowali się niemal wyłącznie na okna w kolorze białym. Dziś coraz więcej osób wybiera modele z ramami w innych odcieniach. Sporą popularność zyskały okna antracytowe. Są doskonałą alternatywą dla modeli z drewna i klasycznych białych okien PVC. To najlepszy wybór, jeśli chcesz urządzić swój dom w nowoczesnym stylu!
Zapraszamy na otwarcie nowego salonu w Rybniku
30-09-2022
Firma Kapica działa na rynku od pierwszej połowy XX wieku. Od tego czasu nasza oferta nieustannie się powiększa, a marka – rozwija. 25 marca otwarty zostanie salon w Rybniku. To kolejne miejsce, w którym będzie można poznać naszą ofertę i zasięgnąć porad specjalistów. Nowa inwestycja jest wynikiem zaufania, którym od lat darzą nas klienci.
II Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Zarządu Firmy Kapica
30-09-2022
Za nami kolejny aktywny dzień w duchu sportowej rywalizacji. 25 lutego, w hali sportowej w Zawadzkiem, odbył się II Turniej Tenisa Stołowego. W wydarzeniu uczestniczyli nasi pracownicy. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzca sięgnął po Puchar Zarządu Firmy Kapica.
Parapety zewnętrzne – wybór i wskazówki montażowe
30-09-2022
Parapety zewnętrzne to elementy, które pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Chociaż ich wybór z pozoru wydaje się prosty, niewłaściwie dobrane i nieodpowiednio zamontowane mogą przyczynić się do zawilgocenia budynku. Jak wybrać i jak osadzić parapety zewnętrzne? Zachęcamy do lektury!
4 powody, dla których warto wybrać bramę garażową segmentową
30-09-2022
Brama garażowa ma duży wpływ na funkcjonalność i estetykę garażu. Wybór odpowiedniego modelu może być przytłaczający – wszystko z powodu coraz większej liczby dostępnych opcji. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się segmentowe bramy garażowe. Czym charakteryzują się te produkty? Czy warto inwestować w konstrukcję segmentową? Poznaj 4 powody, dzięki którym przekonasz się do takiego rozwiązania!