Nie wszyscy zwracają uwagę na sposób otwierania drzwi – funkcja ta wydaje się oczywista. Odpowiednie zawiasy lub to, w jakim kierunku będą otwierać się drzwi, mają jednak bardzo istotne znaczenie. Jeśli nie przemyślisz tych kwestii zawczasu, może okazać się, że wybrane rozwiązania będą mało komfortowe. Co warto wiedzieć na ten temat? Co mówi prawo budowlane?

Drzwi zewnętrzne jako wyjście ewakuacyjne

Zasady dotyczące otwierania drzwi stanowiących wyjście ewakuacyjne uwzględnione są w § 239 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych budynków. Kierunek otwierania drzwi w budynkach użyteczności publicznej, w których przebywać może ponad 50 osób lub więcej niż 6 osób o ograniczonej zdolności poruszania się, powinien być zewnętrzny. Podobnie jest w przypadku pomieszczeń zagrożonych wybuchem oraz takich, do których mogą przedostać się substancje duszące lub trujące czy mieszaniny wybuchowe.

Drzwi zewnętrzne – otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz?

Jeśli chodzi o kierunek otwierania drzwi zewnętrznych w budynkach jednorodzinnych, zależy on przede wszystkim od indywidualnych preferencji właściciela. W katalogu firmy Kapica znajdziesz drzwi PVC oraz drzwi aluminiowe. O różnych możliwościach i sposobach doboru piszemy m.in. w artykule O czym pamiętać decydując się na drzwi wejściowe do domu?  

Drzwi zewnętrzne mogą otwierać się zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Kluczowe będą poczucie bezpieczeństwa, wygoda oraz znajdujące się wokół elementy.

Drzwi wejściowe otwierane do wewnątrz

Drzwi otwierane do środka trudniej wyważyć, więc mogłoby się wydawać, że zapewniają większe bezpieczeństwo. Praktyka pokazuje jednak, że o bezpieczeństwie decydują przede wszystkim odpowiedni montaż i klasa antywłamaniowa danego modelu. Skrzydło otwierane do wewnątrz może być dobrym rozwiązaniem, jeśli dysponujesz wystarczającą ilością miejsca w pomieszczeniu, do którego wchodzisz. Taki sposób otwierania ma jeszcze inną zaletę – zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia drzwi przez niekorzystne warunki atmosferyczne.

Drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz

Domy jednorodzinne otoczone są zazwyczaj ogrodzeniem z bramą i zamykaną furtką, które stanowią pierwszą przeszkodę dla potencjalnego włamywacza. Jeśli mieszkasz w spokojnej okolicy i kupujesz wysokiej klasy drzwi, nic nie stoi na przeszkodzie, by otwierały się one na zewnątrz. W domach jednorodzinnych z tarasem, gankiem i wiatrołapem najwygodniejsza będzie właśnie ta opcja. Instalując drzwi w ten sposób, bez problemu zaaranżujesz przedsionek i zyskasz w nim dużo miejsca.

Zalety takiego rozwiązania odczujesz także latem – skrzydło łatwo będzie otworzyć na oścież, co pozwoli na wygodne poruszanie się między ogrodem a domem. Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków przeciągów, zalecamy zamontować w podłodze ganku odbojnik zabezpieczający drzwi oraz ściany przed uszkodzeniami. Konieczne może być również zainstalowanie daszka, który będzie chronił wchodzących przed deszczem czy śniegiem. 

Jak określić kierunek otwierania drzwi?

Jak rozpoznać drzwi lewe i prawe? Zasada jest prosta – drzwi lewe otwierają się zgodnie z kierunkiem ruchów zegara, a ich zawiasy znajdują się po lewej stronie. W przypadku drzwi prawych jest odwrotnie. Kierunek otwierania drzwi ma ogromne znaczenie. Nikt nie chce mierzyć się z sytuacją, w której skrzydła drzwiowe nachodzą na siebie lub trzeba obchodzić je dookoła, żeby dostać się do pomieszczenia.

Właściwy montaż jest szczególnie istotny we wnętrzach, w których znajduje się kilka wejść, np. w korytarzu lub wiatrołapie. W takich sytuacjach warto zwrócić uwagę na warunki przestrzenne poszczególnych pomieszczeń. Podczas montażu skrzydeł pamiętaj o meblach oraz elementach, które są umieszczone na ścianie obok – lustrach czy włącznikach światła. Zadbaj o to, by skrzydła drzwiowe nie obijały ich ani nie utrudniały do nich dostępu. Nie zapominaj również o różnych możliwościach instalacyjnych drzwi prowadzących na taras czy balkon. O zaletach poszczególnych rozwiązań piszemy w artykule Balkonowe i tarasowe drzwi – przesuwne czy zwykłe – co wybrać?


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Porady

Kierunek otwierania drzwi – co warto wiedzieć?

Polecamy także na blogu
Steruj domem z aplikacji, czyli Exalus Home System w ofercie firmy Kapica
30-09-2022
Firma Kapica wprowadza do swojej oferty Exalus Home System, dzięki któremu można łatwo sterować światłem, roletami i innymi urządzeniami elektrycznymi z dowolnego miejsca na świecie.
Jak zabezpieczyć okna przed remontem – 6 praktycznych wskazówek
30-09-2022
Prace wykończeniowe i remontowe bywają trudne i wymagające. Bardzo łatwo podczas nich o uszkodzenie lub zabrudzenie elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto pomyśleć o zabezpieczeniu wszystkich wartościowych sprzętów, mebli, a także stolarki okiennej. Dokładne zasłonięcie okien pozwoli uniknąć nieestetycznych zabrudzeń. Jest też kluczowe dla zachowania funkcjonalności stolarki. Przypadkowe uszkodzenie może spowodować trwałe zniszczenie mechanizmów niezbędnych do prawidłowego działania okna. Zagrożeniem są nie tylko tynki, wylewki, kleje czy farba do malowania ścian. Stanowi je również kurz, który osadza się na powierzchniach podczas wykonywanych prac. Jak zabezpieczyć okna przed remontem, aby zachować ich idealny wygląd i funkcjonalność? Podpowiadamy!
Jakie parapety wewnętrzne wybrać do ciemnych okien – możliwości i wybór
30-09-2022
Parapet wewnętrzny zwykle stanowi drobny element wystroju, który nie sprawia wrażenia niezbędnego. W rzeczywistości pełni jednak bardzo ważne funkcje. Parapet zabezpiecza oraz ukrywa kaloryfery, chroni ściany w pomieszczeniach przed przedostającą się przez okno wilgocią oraz kieruje rozgrzane powietrze do wnętrza mieszkania. Dodatkowo stanowi istotny element dekoracyjny. W zależności od konstrukcji oraz dokładnego umiejscowienia może wpłynąć na komfort korzystania z wnętrza.
Wady i zalety żaluzji fasadowych, które warto znać
30-09-2022
Firma Kapica od kilkudziesięciu lat tworzy profesjonalne systemy stolarki okienno-drzwiowej. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, oferuje też dodatkowe rozwiązania, których zastosowanie podnosi komfort codziennego życia. Dużą popularność w ostatnich latach zyskały żaluzje fasadowe. Ich zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem obiektu. Żaluzje fasadowe mają też umożliwiać łatwą i wygodną regulację dopływu światła. By produkty spełniały wszystkie oczekiwania klientów, firma Kapica współpracuje wyłącznie z wiodącymi producentami. Dzięki temu żaluzje wyróżniają się wysoką jakością, precyzją wykonania i funkcjonalnością. Idealnie sprawdzają się jako elementy wyposażenia obiektu z dużymi przeszkleniami. Jakie są wady i zalety żaluzji fasadowych? Czy nadają się do montażu na każdym budynku? Na jaki ich rodzaj warto się zdecydować?
Wymiana drzwi wejściowych – kiedy to zrobić i co warto wiedzieć?
30-09-2022
Drzwi wejściowe chronią wnętrze domu przed czynnikami zewnętrznymi i zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Aby dobrze pełniły swoje funkcje, muszą być odpowiednio zamontowane. Montaż drzwi wejściowych najlepiej zlecić profesjonalistom – biorą oni pod uwagę wiele czynników i dopasowują rodzaj projektu do specyfiki budynku. Nawet najlepiej zamontowane drzwi mogą jednak z czasem wymagać wymiany. Kiedy wymienić drzwi zewnętrzne? Ile to kosztuje? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat sposobów i kierunków otwierania okien
30-09-2022
Wybierając okna do domu, należy kierować się wieloma kryteriami. Pod uwagę wziąć trzeba przede wszystkim sposób i kierunek otwierania skrzydła. To właśnie te czynniki mają największy wpływ na wygodę użytkowania produktu. Co warto wiedzieć na ten temat? Co mówi prawo budowlane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Systemy przesuwne PCV czy aluminiowe – wady i zalety rozwiązań
30-09-2022
Wielkogabarytowe systemy przesuwne mają wiele zastosowań. Montowane są przede wszystkim jako drzwi tarasowe lub balkonowe w domach jednorodzinnych i biurowcach. Obecność nowoczesnych technologii sprawia, że pomimo swojej wagi są proste w obsłudze. Duże przeszklenia mogą stanowić ozdobę zarówno elewacji, jak i wnętrza domu. Jaki rodzaj systemu wybrać? Które drzwi sprawdzą się najlepiej – aluminiowe czy z PVC? Czytając artykuł, dowiesz się, czym różnią się te rozwiązania, a także poznasz ich wady i zalety.
Drzwi zewnętrzne aluminiowe – wzory, kolory i wskazówki co do wyboru
30-09-2022
Drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Powinny więc być nie tylko trwałe i szczelne, ale też dopasowane do charakteru budynku. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z najlepszymi ofertami. Drzwi zewnętrzne aluminiowe od firmy Kapica to produkty klasy premium, które zapewnią Ci szerokie możliwości aranżacyjne. Sprawdź, co proponujemy w tym zakresie!
Grubość okna – co warto wiedzieć?
30-09-2022
Wybierając stolarkę okienną, warto dowiedzieć się, jakie parametry mają wpływ na jej jakość. Dobre okno musi być przede wszystkim trwałe i szczelne. Świadomy nabywca powinien również zwrócić uwagę na to, czy wybrana konstrukcja jest energooszczędna i czy zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, jakie znaczenie ma grubość okna. Z artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć na temat grubości okien wykonanych z PVC.
Wymiary okien – wszystko, co warto wiedzieć
30-09-2022
Wykańczając dom, stajesz przed wyborem stolarki okiennej. Do zakupu należy podejść z należytą uwagą. Inwestorzy często decydują się na tzw. okna standardowe – prostokątne, dostępne na rynku w kilkudziesięciu wymiarach dostosowanych do konkretnych rodzajów budynków. Parametry zostają uwzględnione już w projekcie, jednak – co ważne – mogą zostać zmienione. W firmie Kapica oferujemy konstrukcje mające różne kształty i rozmiary. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie okien do własnych potrzeb oraz preferencji. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.