Wybierając stolarkę okienną, warto dowiedzieć się, jakie parametry mają wpływ na jej jakość. Dobre okno musi być przede wszystkim trwałe i szczelne. Świadomy nabywca powinien również zwrócić uwagę na to, czy wybrana konstrukcja jest energooszczędna i czy zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, jakie znaczenie ma grubość okna. Z artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć na temat grubości okien wykonanych z PVC.

Grubość ramy okna PCV

Ramy, czyli profile okienne, mogą mieć różną szerokość i głębokość. Znaczenie ma też grubość widocznych i niewidocznych ścianek kształtowników – przyjmuje się, że im grubszy profil, tym szczelniejsze i bardziej wytrzymałe jest okno. Warto jednak wiedzieć, że tzw. klasa kształtowników jest zaledwie jedną z wielu cech charakteryzujących wysokiej jakości stolarkę. Oznacza to, że okna klasy B (o cieńszych profilach) w praktyce nie muszą ustępować niczym konstrukcjom, których profile przydzielone zostały do klasy A.

Grubość ramy okiennej wpływa bezpośrednio na izolacyjność cieplną i akustyczną oraz sztywność konstrukcji okna. Współczynnik przenikania ciepła Uf wyraża się w jednostkach W/m²K. Im mniejszy jest ten współczynnik, tym lepsza jest termoizolacyjność. Od głębokości ramy zależy również to, ile komór może znaleźć się w profilu. Konstrukcje wielokomorowe mają z reguły bardzo dobre parametry. W ofercie firmy Kapica znajdziesz pięciokomorowe okna PVC Basic oraz siedmiokomorowe konstrukcje Premium i Exclusive.

Okna PCV – grubość szyby 

Aby można było mówić o oknie przeznaczonym do zastosowania w budownictwie pasywnym, musi ono posiadać współczynnik Uw o wartości min. 0,8 W/(m²·K). Do określenia tego współczynnika trzeba wziąć pod uwagę grubość montowanych w oknie szyb. Obecnie standardem są szyby zespolone, złożone z dwóch lub trzech warstw szkła połączonych ramką dystansową. Ich podstawowym zadaniem jest ograniczanie przenikania promieni UV oraz zmniejszenie strat energii cieplnej. W oferowanych przez naszą firmę oknach PVC Premium i Exclusive zastosowane zostały szyby zespolone o grubości od 24 mm do 52 mm.

Charakterystyka i grubość okna z pakietem 3-szybowym

Okna z pakietem 3-szybowym, znane też jako okna trzyszybowe, są standardem w domach energooszczędnych i pasywnych. Przestrzeń pomiędzy nowoczesnymi szybami zespolonymi wypełniona jest gazem szlachetnym – najczęściej argonem. Dzięki zastosowaniu takiej technologii można uzyskać wysokie właściwości izolacyjne pakietu szybowego. Istotnym elementem wpływającym na jakość konstrukcji jest również umieszczana między szybami ramka. Od paru lat standardem jest tzw. ciepła ramka, wykonana z tworzywa sztucznego cechującego się wysokim stopniem izolacji.

Profile, z których skonstruowane są okna trzyszybowe, charakteryzują się zazwyczaj głęboką zabudową, która umożliwia montaż pakietów szybowych o grubości wynoszącej nawet 52 mm. W naszych projektach stosujemy zwiększoną głębokość zabudowy, co sprawia, że oferowane przez nas konstrukcje są trwałe i stabilne. Okna z oferty firmy Kapica cechują się również niewielką wysokością profili. Dzięki temu mogą być kształtowane na wiele sposobów.

Okna z pakietem dwuszybowym – grubość i zastosowanie

Chociaż obecnie standardem są konstrukcje z pakietem trzech szyb, występują sytuacje, w których lepiej sprawdzają się tzw. okna dwuszybowe. Mowa o wnętrzach użytkowych nieogrzewanych lub ogrzewanych do temperatury niższej niż 16°C. Według zapisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. dozwolone jest stosowanie okien dwuszybowych w pomieszczeniach o niskiej izolacyjności. Należą do nich garaże, piwnice, budynki gospodarcze i domki letniskowe. Profile okien dwuszybowych są zazwyczaj cieńsze niż ramy w konstrukcjach pasywnych. Więcej o oknach dwu- i trzyszybowych dowiesz się z naszego artykułu Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – wady, zalety, które wybrać?

Podsumowanie

Grubość okna PCV może – ale nie musi – decydować o jakości całej konstrukcji. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się ze wszystkimi parametrami danego produktu oraz poznać wady i zalety konkretnych rozwiązań. Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami! W firmie Kapica pomożemy Ci w doborze okien do konkretnego pomieszczenia i odpowiemy na pytania takie jak „Czym charakteryzuje się okno energooszczędne?” czy „Jak dobrać grubość styropianu do grubości okna?”. Zachęcamy również do zapoznania się z wpisami zamieszczonymi na naszym blogu – znajdziesz w nich informacje o oferowanych przez nas produktach i praktyczne porady. O najważniejszych kryteriach wyboru okien przeczytasz np. w artykule Rodzaje okien – kompendium wyboru stolarki okiennej.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Grubość okna – co warto wiedzieć?

Polecamy także na blogu
Co wpływa na cenę rolet zewnętrznych?
24-11-2022
Rolety zewnętrzne to bardzo funkcjonalny element wielu budynków. Decyzja o ich zakupie może stanowić inwestycję w komfort, bezpieczeństwo, a nawet efektywność energetyczną domu. Jednakże, rolety zewnętrzne do dodatkowy koszt przy budowie domu. Jednak warto go ponieść, biorąc pod uwagę korzyści, jakie zapewniają rolety zewnętrzne. Cena za m2 rolety jest uzależniona…
Podsumowanie Roku 2023 w firmie Kapica
24-11-2022
W urokliwej atmosferze łaziskiej restauracji Urban, 21 grudnia 2023 roku, pracownicy firmy Kapica zgromadzili się na uroczystym spotkaniu, zamykającym rok pełen wyzwań i sukcesów. Zarząd tradycyjnie zorganizował to wydarzenie jako wyjątkową okazję do podsumowań, planowania przyszłości oraz uhonorowania zaangażowanych pracowników.
Jakie cechy powinien mieć dobry producent drzwi wejściowych?
24-11-2022
Rynek pęka w szwach, a producentów drzwi wejściowych wciąż przybywa. Właściwy wybór w tej kwestii jest jednak bardzo ważny, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo i komfort domownikom. O czym warto pamiętać? Czym powinien cechować się producent drzwi wejściowych?
Nowoczesne parapety wewnętrzne od firmy Kapica – poznaj możliwości i zalety rozwiązania
24-11-2022
Już na wczesnym etapie budowy domu powinniśmy wybrać nowoczesne parapety wewnętrzne, aby pasowały do wnętrza i spełniały wszystkie swoje najważniejsze funkcje. Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak trwałość, estetyka czy bezpieczeństwo. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zabierz Dziecko na Górnika – Świąteczny wyjazd Kapica
24-11-2022
Firma Kapica, sponsor Górnika Zabrze, zorganizowała niezapomniany świąteczny wyjazd dla swoich pracowników, a przede wszystkim ich dzieci, na jubileuszowy mecz z Wartą Poznań, który odbył się z okazji 75-lecia klubu Górnik Zabrze. Wybór pracowników, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w tym wyjątkowym wyjeździe, odbył się poprzez konkurs, w którym wzięło udział ponad 40 osób. Spośród licznych zgłoszeń wybrano 7 szczęśliwców, którzy wraz z swoimi dziećmi wyruszyli na stadion, aby wspólnie świętować jubileusz klubu.
Okna winchester czy złoty dąb – różnice i dobór pod kolor elewacji
24-11-2022
Okna PCV w okleinach drewnopodobnych to propozycja, która cieszy się niesłabnącym uznaniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nowoczesne okleiny stosowane w oknach są niezwykle odporne na odbarwienia i odkształcenia, nawet pod wpływem wysokich temperatur. Dwie najpopularniejsze opcje to okna winchester i złoty dąb.
Uszczelki okienne – co warto wiedzieć o konserwacji i wymianie?
24-11-2022
Uszczelki w oknach i drzwiach odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu komfortu termicznego i akustycznego domów oraz obiektów komercyjnych. Są one odpowiedzialne za zapewnienie szczelności, która chroni wnętrza przed zimnem, wilgocią czy hałasem z zewnątrz. Jeżeli nie będzie się ich czyścić i konserwować za pomocą specjalnych środków szybko staną się twarde i popękane, co znacznie obniży ich funkcjonalność.
Szare okna i systemy przesuwne – 4 powody wyboru takiego koloru stolarki
24-11-2022
Szare okna i systemy przesuwne zyskują na popularności wśród właścicieli domów i projektantów wnętrz. Ten subtelny, ale wyrafinowany kolor stolarki okiennej ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to doskonały wybór dla każdego rodzaju nieruchomości. Oto cztery główne powody, dla których warto rozważyć szare okna i systemy przesuwne.
5 powodów, dla których warto zdecydować się na system przesuwny PVC
24-11-2022
Systemy przesuwne PVC są już od wielu lat chętnie wybierane przez Inwestorów. Są doceniane także przez projektantów i architektów. Znajdują zastosowanie w nowo budowanych obiektach, a także w modernizowanych budynkach. Dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC? Co stoi za ich popularnością? Poznajmy 5 powodów przemawiających za tym rozwiązaniem.
Ponad 100 osób na otwarciu salonu Kapica w Tarnowskich Górach!
24-11-2022
Dnia 25 listopada zainaugurowaliśmy otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w nowej, lepszej lokalizacji. To duże wydarzenie nie tylko dla naszej firmy, ale również dla naszych klientów, partnerów i lokalnej społeczności.