Wybierając stolarkę okienną, warto dowiedzieć się, jakie parametry mają wpływ na jej jakość. Dobre okno musi być przede wszystkim trwałe i szczelne. Świadomy nabywca powinien również zwrócić uwagę na to, czy wybrana konstrukcja jest energooszczędna i czy zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, jakie znaczenie ma grubość okna. Z artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć na temat grubości okien wykonanych z PVC.

Grubość ramy okna PCV

Ramy, czyli profile okienne, mogą mieć różną szerokość i głębokość. Znaczenie ma też grubość widocznych i niewidocznych ścianek kształtowników – przyjmuje się, że im grubszy profil, tym szczelniejsze i bardziej wytrzymałe jest okno. Warto jednak wiedzieć, że tzw. klasa kształtowników jest zaledwie jedną z wielu cech charakteryzujących wysokiej jakości stolarkę. Oznacza to, że okna klasy B (o cieńszych profilach) w praktyce nie muszą ustępować niczym konstrukcjom, których profile przydzielone zostały do klasy A.

Grubość ramy okiennej wpływa bezpośrednio na izolacyjność cieplną i akustyczną oraz sztywność konstrukcji okna. Współczynnik przenikania ciepła Uf wyraża się w jednostkach W/m²K. Im mniejszy jest ten współczynnik, tym lepsza jest termoizolacyjność. Od głębokości ramy zależy również to, ile komór może znaleźć się w profilu. Konstrukcje wielokomorowe mają z reguły bardzo dobre parametry. W ofercie firmy Kapica znajdziesz pięciokomorowe okna PVC Basic oraz siedmiokomorowe konstrukcje Premium i Exclusive.

Okna PCV – grubość szyby 

Aby można było mówić o oknie przeznaczonym do zastosowania w budownictwie pasywnym, musi ono posiadać współczynnik Uw o wartości min. 0,8 W/(m²·K). Do określenia tego współczynnika trzeba wziąć pod uwagę grubość montowanych w oknie szyb. Obecnie standardem są szyby zespolone, złożone z dwóch lub trzech warstw szkła połączonych ramką dystansową. Ich podstawowym zadaniem jest ograniczanie przenikania promieni UV oraz zmniejszenie strat energii cieplnej. W oferowanych przez naszą firmę oknach PVC Premium i Exclusive zastosowane zostały szyby zespolone o grubości od 24 mm do 52 mm.

Charakterystyka i grubość okna z pakietem 3-szybowym

Okna z pakietem 3-szybowym, znane też jako okna trzyszybowe, są standardem w domach energooszczędnych i pasywnych. Przestrzeń pomiędzy nowoczesnymi szybami zespolonymi wypełniona jest gazem szlachetnym – najczęściej argonem. Dzięki zastosowaniu takiej technologii można uzyskać wysokie właściwości izolacyjne pakietu szybowego. Istotnym elementem wpływającym na jakość konstrukcji jest również umieszczana między szybami ramka. Od paru lat standardem jest tzw. ciepła ramka, wykonana z tworzywa sztucznego cechującego się wysokim stopniem izolacji.

Profile, z których skonstruowane są okna trzyszybowe, charakteryzują się zazwyczaj głęboką zabudową, która umożliwia montaż pakietów szybowych o grubości wynoszącej nawet 52 mm. W naszych projektach stosujemy zwiększoną głębokość zabudowy, co sprawia, że oferowane przez nas konstrukcje są trwałe i stabilne. Okna z oferty firmy Kapica cechują się również niewielką wysokością profili. Dzięki temu mogą być kształtowane na wiele sposobów.

Okna z pakietem dwuszybowym – grubość i zastosowanie

Chociaż obecnie standardem są konstrukcje z pakietem trzech szyb, występują sytuacje, w których lepiej sprawdzają się tzw. okna dwuszybowe. Mowa o wnętrzach użytkowych nieogrzewanych lub ogrzewanych do temperatury niższej niż 16°C. Według zapisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. dozwolone jest stosowanie okien dwuszybowych w pomieszczeniach o niskiej izolacyjności. Należą do nich garaże, piwnice, budynki gospodarcze i domki letniskowe. Profile okien dwuszybowych są zazwyczaj cieńsze niż ramy w konstrukcjach pasywnych. Więcej o oknach dwu- i trzyszybowych dowiesz się z naszego artykułu Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – wady, zalety, które wybrać?

Podsumowanie

Grubość okna PCV może – ale nie musi – decydować o jakości całej konstrukcji. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się ze wszystkimi parametrami danego produktu oraz poznać wady i zalety konkretnych rozwiązań. Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami! W firmie Kapica pomożemy Ci w doborze okien do konkretnego pomieszczenia i odpowiemy na pytania takie jak „Czym charakteryzuje się okno energooszczędne?” czy „Jak dobrać grubość styropianu do grubości okna?”. Zachęcamy również do zapoznania się z wpisami zamieszczonymi na naszym blogu – znajdziesz w nich informacje o oferowanych przez nas produktach i praktyczne porady. O najważniejszych kryteriach wyboru okien przeczytasz np. w artykule Rodzaje okien – kompendium wyboru stolarki okiennej.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Zgoda na newsletter
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Grubość okna – co warto wiedzieć?

Polecamy także na blogu
Nowy salon w Rybniku już otwarty!
24-11-2022
Z przyjemnością informujemy, że 25 marca otwarty został nowy salon firmy Kapica w Rybniku przy ulicy Wodzisławskiej 14. Od teraz możemy być jeszcze bliżej naszych klientów!
Szkolenie techniczne i nowe produkty w ofercie firmy Kapica
24-11-2022
10 marca 2023 roku, w salonie firmowym w Opolu, odbyło się szkolenie dotyczące nowości w zakresie systemów aluminiowych. Za organizację odpowiadał Dział Sprzedaży Systemów Aluminiowych, a spotkanie poprowadził Pan Marcin Żyrek, Kierownik Zakładu Produkcji Konstrukcji Aluminiowych. Uczestnikami szkolenia byli pracownicy firmy Kapica. W trakcie spotkania mieliśmy okazję zapoznać się z najnowszymi innowacjami i poszerzyliśmy wiedzę na temat aktualnej oferty. Omówiliśmy też problemy, jakie zauważają handlowcy podczas obsługi klientów.
5 najczęstszych błędów popełnianych w czasie montażu drzwi wejściowych
24-11-2022
Nie bez powodu mówi się, że drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Ich wygląd wpływa na estetykę całej elewacji, a parametry techniczne decydują o komforcie i bezpieczeństwie domowników. Ważne jest, by montaż drzwi zewnętrznych był przeprowadzony z należytą starannością. Monter powinien mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Poznaj najczęstsze błędy przy montażu drzwi zewnętrznych i dowiedz się, jak ich uniknąć!
Firma Kapica jest eko!
24-11-2022
Mamy wielką przyjemność ogłosić, że firma Kapica trzeci rok z rzędu otrzymała certyfikat, który potwierdza nasz realny wpływ na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. W 2022 roku przekazaliśmy do recyklingu aż 395 ton odpadów PVC, co przyczyniło się do zmniejszenia emisji CO2 o 790 ton.
Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co i kiedy wybrać?
24-11-2022
Mało kto decyduje się na projekt domu, w którym nie uwzględniono osłon okiennych. Żaluzje lub rolety pełnią dodatkową funkcję izolacyjną oraz zapewniają domownikom prywatność. Chronią ponadto przed nadmiernym nasłonecznieniem i umożliwiają łatwą regulację dopływu światła. Jaki produkt wybrać? Poznaj wady i zalety nowoczesnych rolet i żaluzji fasadowych!
Jaki dach, elewacja i parapety będą pasowały do antracytowych okien? Porady aranżacyjne
24-11-2022
Jeszcze do niedawna inwestorzy decydowali się niemal wyłącznie na okna w kolorze białym. Dziś coraz więcej osób wybiera modele z ramami w innych odcieniach. Sporą popularność zyskały okna antracytowe. Są doskonałą alternatywą dla modeli z drewna i klasycznych białych okien PVC. To najlepszy wybór, jeśli chcesz urządzić swój dom w nowoczesnym stylu!
Zapraszamy na otwarcie nowego salonu w Rybniku
24-11-2022
Firma Kapica działa na rynku od pierwszej połowy XX wieku. Od tego czasu nasza oferta nieustannie się powiększa, a marka – rozwija. 25 marca otwarty zostanie salon w Rybniku. To kolejne miejsce, w którym będzie można poznać naszą ofertę i zasięgnąć porad specjalistów. Nowa inwestycja jest wynikiem zaufania, którym od lat darzą nas klienci.
II Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Zarządu Firmy Kapica
24-11-2022
Za nami kolejny aktywny dzień w duchu sportowej rywalizacji. 25 lutego, w hali sportowej w Zawadzkiem, odbył się II Turniej Tenisa Stołowego. W wydarzeniu uczestniczyli nasi pracownicy. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzca sięgnął po Puchar Zarządu Firmy Kapica.
Parapety zewnętrzne – wybór i wskazówki montażowe
24-11-2022
Parapety zewnętrzne to elementy, które pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Chociaż ich wybór z pozoru wydaje się prosty, niewłaściwie dobrane i nieodpowiednio zamontowane mogą przyczynić się do zawilgocenia budynku. Jak wybrać i jak osadzić parapety zewnętrzne? Zachęcamy do lektury!
4 powody, dla których warto wybrać bramę garażową segmentową
24-11-2022
Brama garażowa ma duży wpływ na funkcjonalność i estetykę garażu. Wybór odpowiedniego modelu może być przytłaczający – wszystko z powodu coraz większej liczby dostępnych opcji. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się segmentowe bramy garażowe. Czym charakteryzują się te produkty? Czy warto inwestować w konstrukcję segmentową? Poznaj 4 powody, dzięki którym przekonasz się do takiego rozwiązania!