Wybierając stolarkę okienną, warto dowiedzieć się, jakie parametry mają wpływ na jej jakość. Dobre okno musi być przede wszystkim trwałe i szczelne. Świadomy nabywca powinien również zwrócić uwagę na to, czy wybrana konstrukcja jest energooszczędna i czy zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, jakie znaczenie ma grubość okna. Z artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć na temat grubości okien wykonanych z PVC.

Grubość ramy okna PCV

Ramy, czyli profile okienne, mogą mieć różną szerokość i głębokość. Znaczenie ma też grubość widocznych i niewidocznych ścianek kształtowników – przyjmuje się, że im grubszy profil, tym szczelniejsze i bardziej wytrzymałe jest okno. Warto jednak wiedzieć, że tzw. klasa kształtowników jest zaledwie jedną z wielu cech charakteryzujących wysokiej jakości stolarkę. Oznacza to, że okna klasy B (o cieńszych profilach) w praktyce nie muszą ustępować niczym konstrukcjom, których profile przydzielone zostały do klasy A.

Grubość ramy okiennej wpływa bezpośrednio na izolacyjność cieplną i akustyczną oraz sztywność konstrukcji okna. Współczynnik przenikania ciepła Uf wyraża się w jednostkach W/m²K. Im mniejszy jest ten współczynnik, tym lepsza jest termoizolacyjność. Od głębokości ramy zależy również to, ile komór może znaleźć się w profilu. Konstrukcje wielokomorowe mają z reguły bardzo dobre parametry. W ofercie firmy Kapica znajdziesz pięciokomorowe okna PVC Basic oraz siedmiokomorowe konstrukcje Premium i Exclusive.

Okna PCV – grubość szyby 

Aby można było mówić o oknie przeznaczonym do zastosowania w budownictwie pasywnym, musi ono posiadać współczynnik Uw o wartości min. 0,8 W/(m²·K). Do określenia tego współczynnika trzeba wziąć pod uwagę grubość montowanych w oknie szyb. Obecnie standardem są szyby zespolone, złożone z dwóch lub trzech warstw szkła połączonych ramką dystansową. Ich podstawowym zadaniem jest ograniczanie przenikania promieni UV oraz zmniejszenie strat energii cieplnej. W oferowanych przez naszą firmę oknach PVC Premium i Exclusive zastosowane zostały szyby zespolone o grubości od 24 mm do 52 mm.

Charakterystyka i grubość okna z pakietem 3-szybowym

Okna z pakietem 3-szybowym, znane też jako okna trzyszybowe, są standardem w domach energooszczędnych i pasywnych. Przestrzeń pomiędzy nowoczesnymi szybami zespolonymi wypełniona jest gazem szlachetnym – najczęściej argonem. Dzięki zastosowaniu takiej technologii można uzyskać wysokie właściwości izolacyjne pakietu szybowego. Istotnym elementem wpływającym na jakość konstrukcji jest również umieszczana między szybami ramka. Od paru lat standardem jest tzw. ciepła ramka, wykonana z tworzywa sztucznego cechującego się wysokim stopniem izolacji.

Profile, z których skonstruowane są okna trzyszybowe, charakteryzują się zazwyczaj głęboką zabudową, która umożliwia montaż pakietów szybowych o grubości wynoszącej nawet 52 mm. W naszych projektach stosujemy zwiększoną głębokość zabudowy, co sprawia, że oferowane przez nas konstrukcje są trwałe i stabilne. Okna z oferty firmy Kapica cechują się również niewielką wysokością profili. Dzięki temu mogą być kształtowane na wiele sposobów.

Okna z pakietem dwuszybowym – grubość i zastosowanie

Chociaż obecnie standardem są konstrukcje z pakietem trzech szyb, występują sytuacje, w których lepiej sprawdzają się tzw. okna dwuszybowe. Mowa o wnętrzach użytkowych nieogrzewanych lub ogrzewanych do temperatury niższej niż 16°C. Według zapisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. dozwolone jest stosowanie okien dwuszybowych w pomieszczeniach o niskiej izolacyjności. Należą do nich garaże, piwnice, budynki gospodarcze i domki letniskowe. Profile okien dwuszybowych są zazwyczaj cieńsze niż ramy w konstrukcjach pasywnych. Więcej o oknach dwu- i trzyszybowych dowiesz się z naszego artykułu Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – wady, zalety, które wybrać?

Podsumowanie

Grubość okna PCV może – ale nie musi – decydować o jakości całej konstrukcji. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się ze wszystkimi parametrami danego produktu oraz poznać wady i zalety konkretnych rozwiązań. Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami! W firmie Kapica pomożemy Ci w doborze okien do konkretnego pomieszczenia i odpowiemy na pytania takie jak „Czym charakteryzuje się okno energooszczędne?” czy „Jak dobrać grubość styropianu do grubości okna?”. Zachęcamy również do zapoznania się z wpisami zamieszczonymi na naszym blogu – znajdziesz w nich informacje o oferowanych przez nas produktach i praktyczne porady. O najważniejszych kryteriach wyboru okien przeczytasz np. w artykule Rodzaje okien – kompendium wyboru stolarki okiennej.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Porady

Grubość okna – co warto wiedzieć?

Polecamy także na blogu
Steruj domem z aplikacji, czyli Exalus Home System w ofercie firmy Kapica
24-11-2022
Firma Kapica wprowadza do swojej oferty Exalus Home System, dzięki któremu można łatwo sterować światłem, roletami i innymi urządzeniami elektrycznymi z dowolnego miejsca na świecie.
Jak zabezpieczyć okna przed remontem – 6 praktycznych wskazówek
24-11-2022
Prace wykończeniowe i remontowe bywają trudne i wymagające. Bardzo łatwo podczas nich o uszkodzenie lub zabrudzenie elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto pomyśleć o zabezpieczeniu wszystkich wartościowych sprzętów, mebli, a także stolarki okiennej. Dokładne zasłonięcie okien pozwoli uniknąć nieestetycznych zabrudzeń. Jest też kluczowe dla zachowania funkcjonalności stolarki. Przypadkowe uszkodzenie może spowodować trwałe zniszczenie mechanizmów niezbędnych do prawidłowego działania okna. Zagrożeniem są nie tylko tynki, wylewki, kleje czy farba do malowania ścian. Stanowi je również kurz, który osadza się na powierzchniach podczas wykonywanych prac. Jak zabezpieczyć okna przed remontem, aby zachować ich idealny wygląd i funkcjonalność? Podpowiadamy!
Jakie parapety wewnętrzne wybrać do ciemnych okien – możliwości i wybór
24-11-2022
Parapet wewnętrzny zwykle stanowi drobny element wystroju, który nie sprawia wrażenia niezbędnego. W rzeczywistości pełni jednak bardzo ważne funkcje. Parapet zabezpiecza oraz ukrywa kaloryfery, chroni ściany w pomieszczeniach przed przedostającą się przez okno wilgocią oraz kieruje rozgrzane powietrze do wnętrza mieszkania. Dodatkowo stanowi istotny element dekoracyjny. W zależności od konstrukcji oraz dokładnego umiejscowienia może wpłynąć na komfort korzystania z wnętrza.
Wady i zalety żaluzji fasadowych, które warto znać
24-11-2022
Firma Kapica od kilkudziesięciu lat tworzy profesjonalne systemy stolarki okienno-drzwiowej. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, oferuje też dodatkowe rozwiązania, których zastosowanie podnosi komfort codziennego życia. Dużą popularność w ostatnich latach zyskały żaluzje fasadowe. Ich zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem obiektu. Żaluzje fasadowe mają też umożliwiać łatwą i wygodną regulację dopływu światła. By produkty spełniały wszystkie oczekiwania klientów, firma Kapica współpracuje wyłącznie z wiodącymi producentami. Dzięki temu żaluzje wyróżniają się wysoką jakością, precyzją wykonania i funkcjonalnością. Idealnie sprawdzają się jako elementy wyposażenia obiektu z dużymi przeszkleniami. Jakie są wady i zalety żaluzji fasadowych? Czy nadają się do montażu na każdym budynku? Na jaki ich rodzaj warto się zdecydować?
Wymiana drzwi wejściowych – kiedy to zrobić i co warto wiedzieć?
24-11-2022
Drzwi wejściowe chronią wnętrze domu przed czynnikami zewnętrznymi i zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Aby dobrze pełniły swoje funkcje, muszą być odpowiednio zamontowane. Montaż drzwi wejściowych najlepiej zlecić profesjonalistom – biorą oni pod uwagę wiele czynników i dopasowują rodzaj projektu do specyfiki budynku. Nawet najlepiej zamontowane drzwi mogą jednak z czasem wymagać wymiany. Kiedy wymienić drzwi zewnętrzne? Ile to kosztuje? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat sposobów i kierunków otwierania okien
24-11-2022
Wybierając okna do domu, należy kierować się wieloma kryteriami. Pod uwagę wziąć trzeba przede wszystkim sposób i kierunek otwierania skrzydła. To właśnie te czynniki mają największy wpływ na wygodę użytkowania produktu. Co warto wiedzieć na ten temat? Co mówi prawo budowlane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Systemy przesuwne PCV czy aluminiowe – wady i zalety rozwiązań
24-11-2022
Wielkogabarytowe systemy przesuwne mają wiele zastosowań. Montowane są przede wszystkim jako drzwi tarasowe lub balkonowe w domach jednorodzinnych i biurowcach. Obecność nowoczesnych technologii sprawia, że pomimo swojej wagi są proste w obsłudze. Duże przeszklenia mogą stanowić ozdobę zarówno elewacji, jak i wnętrza domu. Jaki rodzaj systemu wybrać? Które drzwi sprawdzą się najlepiej – aluminiowe czy z PVC? Czytając artykuł, dowiesz się, czym różnią się te rozwiązania, a także poznasz ich wady i zalety.
Drzwi zewnętrzne aluminiowe – wzory, kolory i wskazówki co do wyboru
24-11-2022
Drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Powinny więc być nie tylko trwałe i szczelne, ale też dopasowane do charakteru budynku. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z najlepszymi ofertami. Drzwi zewnętrzne aluminiowe od firmy Kapica to produkty klasy premium, które zapewnią Ci szerokie możliwości aranżacyjne. Sprawdź, co proponujemy w tym zakresie!
Wymiary okien – wszystko, co warto wiedzieć
24-11-2022
Wykańczając dom, stajesz przed wyborem stolarki okiennej. Do zakupu należy podejść z należytą uwagą. Inwestorzy często decydują się na tzw. okna standardowe – prostokątne, dostępne na rynku w kilkudziesięciu wymiarach dostosowanych do konkretnych rodzajów budynków. Parametry zostają uwzględnione już w projekcie, jednak – co ważne – mogą zostać zmienione. W firmie Kapica oferujemy konstrukcje mające różne kształty i rozmiary. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie okien do własnych potrzeb oraz preferencji. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.
Mikrowentylacja w oknach – wszystko, co powinno się wiedzieć na ten temat
24-11-2022
Szczelność okien to coś, czego klienci wymagają od producentów stolarki w pierwszej kolejności. To ona pozwala uniknąć wychłodzenia wnętrza i redukuje wydatki na ogrzewanie. Dzięki niej okna są odporne na działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych. To niepodważalne korzyści, które często okazują się decydujące podczas wyboru stolarki okiennej.