Wybierając stolarkę okienną, warto dowiedzieć się, jakie parametry mają wpływ na jej jakość. Dobre okno musi być przede wszystkim trwałe i szczelne. Świadomy nabywca powinien również zwrócić uwagę na to, czy wybrana konstrukcja jest energooszczędna i czy zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, jakie znaczenie ma grubość okna. Z artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć na temat grubości okien wykonanych z PVC.

Grubość ramy okna PCV

Ramy, czyli profile okienne, mogą mieć różną szerokość i głębokość. Znaczenie ma też grubość widocznych i niewidocznych ścianek kształtowników – przyjmuje się, że im grubszy profil, tym szczelniejsze i bardziej wytrzymałe jest okno. Warto jednak wiedzieć, że tzw. klasa kształtowników jest zaledwie jedną z wielu cech charakteryzujących wysokiej jakości stolarkę. Oznacza to, że okna klasy B (o cieńszych profilach) w praktyce nie muszą ustępować niczym konstrukcjom, których profile przydzielone zostały do klasy A.

Grubość ramy okiennej wpływa bezpośrednio na izolacyjność cieplną i akustyczną oraz sztywność konstrukcji okna. Współczynnik przenikania ciepła Uf wyraża się w jednostkach W/m²K. Im mniejszy jest ten współczynnik, tym lepsza jest termoizolacyjność. Od głębokości ramy zależy również to, ile komór może znaleźć się w profilu. Konstrukcje wielokomorowe mają z reguły bardzo dobre parametry. W ofercie firmy Kapica znajdziesz pięciokomorowe okna PVC Basic oraz siedmiokomorowe konstrukcje Premium i Exclusive.

Okna PCV – grubość szyby 

Aby można było mówić o oknie przeznaczonym do zastosowania w budownictwie pasywnym, musi ono posiadać współczynnik Uw o wartości min. 0,8 W/(m²·K). Do określenia tego współczynnika trzeba wziąć pod uwagę grubość montowanych w oknie szyb. Obecnie standardem są szyby zespolone, złożone z dwóch lub trzech warstw szkła połączonych ramką dystansową. Ich podstawowym zadaniem jest ograniczanie przenikania promieni UV oraz zmniejszenie strat energii cieplnej. W oferowanych przez naszą firmę oknach PVC Premium i Exclusive zastosowane zostały szyby zespolone o grubości od 24 mm do 52 mm.

Charakterystyka i grubość okna z pakietem 3-szybowym

Okna z pakietem 3-szybowym, znane też jako okna trzyszybowe, są standardem w domach energooszczędnych i pasywnych. Przestrzeń pomiędzy nowoczesnymi szybami zespolonymi wypełniona jest gazem szlachetnym – najczęściej argonem. Dzięki zastosowaniu takiej technologii można uzyskać wysokie właściwości izolacyjne pakietu szybowego. Istotnym elementem wpływającym na jakość konstrukcji jest również umieszczana między szybami ramka. Od paru lat standardem jest tzw. ciepła ramka, wykonana z tworzywa sztucznego cechującego się wysokim stopniem izolacji.

Profile, z których skonstruowane są okna trzyszybowe, charakteryzują się zazwyczaj głęboką zabudową, która umożliwia montaż pakietów szybowych o grubości wynoszącej nawet 52 mm. W naszych projektach stosujemy zwiększoną głębokość zabudowy, co sprawia, że oferowane przez nas konstrukcje są trwałe i stabilne. Okna z oferty firmy Kapica cechują się również niewielką wysokością profili. Dzięki temu mogą być kształtowane na wiele sposobów.

Okna z pakietem dwuszybowym – grubość i zastosowanie

Chociaż obecnie standardem są konstrukcje z pakietem trzech szyb, występują sytuacje, w których lepiej sprawdzają się tzw. okna dwuszybowe. Mowa o wnętrzach użytkowych nieogrzewanych lub ogrzewanych do temperatury niższej niż 16°C. Według zapisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. dozwolone jest stosowanie okien dwuszybowych w pomieszczeniach o niskiej izolacyjności. Należą do nich garaże, piwnice, budynki gospodarcze i domki letniskowe. Profile okien dwuszybowych są zazwyczaj cieńsze niż ramy w konstrukcjach pasywnych. Więcej o oknach dwu- i trzyszybowych dowiesz się z naszego artykułu Okna dwuszybowe czy trzyszybowe – wady, zalety, które wybrać?

Podsumowanie

Grubość okna PCV może – ale nie musi – decydować o jakości całej konstrukcji. Przed dokonaniem wyboru warto zapoznać się ze wszystkimi parametrami danego produktu oraz poznać wady i zalety konkretnych rozwiązań. Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami! W firmie Kapica pomożemy Ci w doborze okien do konkretnego pomieszczenia i odpowiemy na pytania takie jak „Czym charakteryzuje się okno energooszczędne?” czy „Jak dobrać grubość styropianu do grubości okna?”. Zachęcamy również do zapoznania się z wpisami zamieszczonymi na naszym blogu – znajdziesz w nich informacje o oferowanych przez nas produktach i praktyczne porady. O najważniejszych kryteriach wyboru okien przeczytasz np. w artykule Rodzaje okien – kompendium wyboru stolarki okiennej.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Grubość okna – co warto wiedzieć?

Polecamy także na blogu
Wymiana bramy garażowej segmentowej – o czym pamiętać, aby uniknąć błędów?
24-11-2022
Brama garażowa pozostaje niedoceniona, dopóki na jaw nie wyjdą problemy. Niewłaściwie zamontowana brama garażowa segmentowa może stać się źródłem wielu niedogodności – od zacinania się podczas otwierania i zamykania, przez utratę ciepła z powodu nieszczelności, aż po obniżenie poziomu bezpieczeństwa całego domu. Właśnie dlatego wymiana bramy garażowej to zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy.
5 zalet moskitier ramkowych
24-11-2022
Wraz z nadejściem cieplejszych dni rozpoczyna się sezon na najlepsze pomysły i rozwiązania, jak poradzić sobie z uciążliwymi owadami. Jedni preferują krótkotrwałe rozwiązania DIY lub różnego rodzaju środki chemiczne, inni stawiają na profesjonalne narzędzia. Ta ostatnia opcja jest zdecydowanie najlepsza, gdyż jest nieinwazyjna zarówno dla ludzi, jak i owadów. Mowa w tym przypadku o moskitierze ramkowej, która poza tym, że oszczędza małe stworzenia oraz zdrowie domowników, ma znacznie więcej zalet.
Wybór drzwi wejściowych – 5 kluczowych aspektów
24-11-2022
Drzwi wejściowe to nie tylko pierwszy element naszego domu, który widzą goście. To również nasza pierwsza linia obrony przed intruzami i warunkami atmosferycznymi. Dlatego wybór odpowiedniej stolarki o najwyższych standardach jest kluczowy. Poznaj 5 aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych.
Jak wybrać bramę garażową segmentową?
24-11-2022
Budujesz nowy garaż lub planujesz modernizację starego? Jeżeli tak, prawdopodobnie stoisz przed niełatwym wyzwaniem – wyborem bramy. Na pewno słyszałeś o bramie garażowej segmentowej, bo to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością klientów. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy o bramach segmentowych oraz poznasz argumenty przemawiające za ich wyborem.
Działo się! Relacja z pikniku dla pracowników firmy Kapica
24-11-2022
Była zabawa, emocje i mnóstwo atrakcji. Tak można podsumować piknik rodzinno-sportowy, na którym firma Kapica miała przyjemność gościć swoich pracowników. Podobnie jak w poprzednim roku wydarzenie zyskało spore zainteresowanie. Bardzo się cieszymy, że znów mogliśmy wszyscy spotkać się i miło spędzić czas.
Drzwi PVC retro czy drzwi PVC modern – co i kiedy wybrać?
24-11-2022
Wybór odpowiednich drzwi dla domu jest niezwykle ważny, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Na rynku dostępne są różne modele, charakteryzujące się odmiennymi parametrami technicznymi. To samo można powiedzieć o stylu oraz wzornictwie drzwi zewnętrznych PVC. Kiedy wybrać retro drzwi PVC modern, a kiedy retro?
Demontaż i wymiana okien – co warto wiedzieć?
24-11-2022
Wymiana okien to jedna z kluczowych kwestii, gdy chce się poprawić komfort i efektywność energetyczną domu. Wiele osób zwleka jednak z decyzją o remoncie, gdyż obawia się czasochłonnej pracy. Niemniej wymiana stolarki bez uszkodzenia elewacji jest jak najbardziej możliwa i może przebiec szybko, sprawnie i tanio. Tanio, ponieważ na okna można uzyskać dofinansowanie. Sprawdź, co koniecznie musisz wiedzieć przed demontażem okna.
Nowa hala, nowe możliwości. Kapica uruchamia kolejny zakład
24-11-2022
W ubiegłym roku informowaliśmy o nowym zakładzie w Zawadzkiem przy ulicy Strzeleckiej i obiecywaliśmy, że wkrótce będziemy mogli poszczycić się kolejną halą, umożliwiającą produkcję jeszcze większej liczby okien i drzwi. Nie pozostajemy gołosłowni. To dla nas wspaniałe rozpoczęcie lata. Prace w nowym obiekcie ruszyły 26.06.2023 roku, pierwsze wysyłki zrealizowaliśmy już 01.07.2023.
Jakie okna zapewnią ochronę przed hałasem?
24-11-2022
Hałas może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego warto zainwestować w rozwiązania, które pomogą nam stworzyć spokojne i ciche środowisko w naszym domu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie hałasu z zewnątrz jest wybór odpowiednich okien. Dobrej jakości stolarka może znacznie zmniejszyć poziom hałasu dochodzącego do wnętrza domu, tworząc komfortowe warunki do pracy i odpoczynku. Jak wybrać wysokiej jakości produkty z optymalnym współczynnikiem Rw?
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat drzwi zewnętrznych z PVC
24-11-2022
Zastanawiasz się nad wyborem drzwi zewnętrznych do swojego domu? Zdecydowanie jest to jeden z kluczowych elementów, który wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale również na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Bez względu na to, czy zamierzasz kupić drzwi wejściowe PVC, aluminiowe lub tarasowe wskazujemy 5 kluczowych kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę.