Wykańczając dom, stajesz przed wyborem stolarki okiennej. Do zakupu należy podejść z należytą uwagą. Inwestorzy często decydują się na tzw. okna standardowe – prostokątne, dostępne na rynku w kilkudziesięciu wymiarach dostosowanych do konkretnych rodzajów budynków. Parametry zostają uwzględnione już w projekcie, jednak – co ważne – mogą zostać zmienione. W firmie Kapica oferujemy konstrukcje mające różne kształty i rozmiary. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie okien do własnych potrzeb oraz preferencji. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.

Jakie wymiary okien wybrać? Co mówi prawo budowlane?

Stolarka okienna spełnia w budynku określone zadania. Wpływa na estetykę domu oraz – przede wszystkim – na doświetlenie wnętrz. Prawo budowlane narzuca w tym temacie w zasadzie tylko jedno ograniczenie, dotyczące minimalnej powierzchni okien w pomieszczeniu. Stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8. Oznacza to, że możesz wybrać niemal dowolny rozmiar okna – producent wykona je na wymiar. Należy tylko pamiętać, że zmiany muszą być dokonane przez autora projektu. Nowoczesne techniki produkcji umożliwiają tworzenie zróżnicowanych konstrukcji.

„Standardowe” wymiary okien

Tzw. standardowe wymiary okien określone są w normie branżowej BN–85/7153–02. Uwzględnione są w niej okna elewacyjne oraz balkonowe w kilkudziesięciu rozmiarach, a także różne modele o typowym sposobie otwierania i podziale kwater. Znajdziesz w niej standardy dla okien uchylnych, rozwierno-uchylnych oraz jedno- i dwuskrzydłowych. Norma ta nie obliguje jednak producentów do zachowania „standardowych” wymiarów czy kształtów okien. Są one umowne i można dopasować je do rodzaju budynku czy potrzeb inwestora.

„Nietypowe” rozmiary okien w domach jednorodzinnych

Pojęcie „nietypowe wymiary okien” zależne jest wielu czynników, np. kształtu, sposobu otwierania czy przeznaczenia konstrukcji. Właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej wybierają wielkoformatowe przeszklenia lub okna narożne czy panoramiczne. Firma Kapica wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, dlatego oferujemy zarówno okna prostokątne, jak i mające efektowne łuki czy skosy. Maksymalna wielkość konstrukcji zależy od rozmiaru szyb oraz od materiałów, z których wykonane są profile. W ofercie mamy konstrukcje PVC oraz aluminiowe. W pierwszym przypadku dostępne są modele Basic, Premium i Exclusive. Charakteryzują się one lekkością i znakomitymi parametrami technicznymi. Okna aluminiowe idealnie sprawdzą się u osób, które cenią trwałość konstrukcji i wysoki komfort termiczny.

W przypadku okien aluminiowych Aluprof maksymalne wymiary w konkretnych modelach sięgają nawet  2400 x 1200 (okna uchylne), 1300 x 2800 (okna rozwierno-uchylne) czy np. 3300 x 2700 (okna podnośno-przesuwne HS). Parametry konstrukcji PVC zawsze dopasowujemy do projektu architekta i typu okna, które może być panoramiczne, narożne, balkonowe czy charakterystyczne dla bloków mieszkalnych. Okna panoramiczne doskonale sprawdzają się w salonach – mogą zapewnić widok na atrakcyjny ogród. Konstrukcje narożne to z kolei znakomite rozwiązanie do niewielkich kuchni – pozwalają na zachowanie cennego miejsca w centralnej części pomieszczenia.

Jakie okna do domu wybrać? Materiały i rodzaje

Decyzję związaną z wymiarami i kształtem okien najlepiej jest podjąć po konsultacjach z projektantem lub doświadczonym fachowcem. Jeśli tylko masz ku temu odpowiednie warunki, możesz zdecydować się na modne w ostatnich latach duże przeszklenia. Ich główną zaletą jest wpuszczanie do domu dużej ilości światła słonecznego. Duże okna wyglądają nowocześnie i zapewniają wrażenie lekkości bryły, a przeszklone drzwi przesuwne na balkon czy taras dodatkowo pozwalają na wygodne przechodzenie między wnętrzem a ogrodem. W asortymencie firmy Kapica znajdziesz wielokrotnie nagradzane systemy przesuwne Schüco LivIngSlide. Charakteryzują się one najwyższą jakością wykonania oraz nowoczesnymi udogodnieniami.

Jak podać wymiary okien?

Kupując okna do domu, trzeba pamiętać o kluczowej sprawie – najpierw podaje się ich szerokość, a następnie wysokość. Zapamiętanie tej kolejności pomoże Ci uniknąć potencjalnych nieporozumień. Co ważne, dane podawane są w milimetrach. Trzeba też wziąć pod uwagę, że wymiary okien nie są tożsame z wymiarami otworów okiennych. Zamawiana konstrukcja powinna być mniejsza od otworu o co najmniej 1,5–2 cm z każdej strony. Pomiar można zlecić producentowi lub przeprowadzić samodzielnie. Więcej na ten temat piszemy w artykule Samodzielny pomiar wielkości okien do wyceny.

Podsumowanie

Mimo że na rynku wyróżnia się pewne typowe, standardowe wymiary okien, firma Kapica oferuje konstrukcje tworzone na wymiar. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie produktu do projektu architektonicznego oraz indywidualnych oczekiwań inwestora. Dobór kształtu i wielkości okna wpływa często nie tylko na wygląd elewacji, ale też na poczucie prywatności mieszkańców czy możliwości aranżacyjne. Małe okna doskonale sprawdzają się w łazienkach znajdujących się od strony ulicy. Duże przeszklenia z widokiem na efektowny ogród mogą z kolei stanowić główną dekorację salonu. Specjaliści firmy Kapica chętnie doradzą Ci w zakresie doboru kształtu i wymiarów okien oraz zapewnią profesjonalny montaż zamówionej przez Ciebie konstrukcji.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Wymiary okien – wszystko, co warto wiedzieć

Polecamy także na blogu
Co wpływa na cenę rolet zewnętrznych?
23-11-2022
Rolety zewnętrzne to bardzo funkcjonalny element wielu budynków. Decyzja o ich zakupie może stanowić inwestycję w komfort, bezpieczeństwo, a nawet efektywność energetyczną domu. Jednakże, rolety zewnętrzne do dodatkowy koszt przy budowie domu. Jednak warto go ponieść, biorąc pod uwagę korzyści, jakie zapewniają rolety zewnętrzne. Cena za m2 rolety jest uzależniona…
Podsumowanie Roku 2023 w firmie Kapica
23-11-2022
W urokliwej atmosferze łaziskiej restauracji Urban, 21 grudnia 2023 roku, pracownicy firmy Kapica zgromadzili się na uroczystym spotkaniu, zamykającym rok pełen wyzwań i sukcesów. Zarząd tradycyjnie zorganizował to wydarzenie jako wyjątkową okazję do podsumowań, planowania przyszłości oraz uhonorowania zaangażowanych pracowników.
Jakie cechy powinien mieć dobry producent drzwi wejściowych?
23-11-2022
Rynek pęka w szwach, a producentów drzwi wejściowych wciąż przybywa. Właściwy wybór w tej kwestii jest jednak bardzo ważny, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo i komfort domownikom. O czym warto pamiętać? Czym powinien cechować się producent drzwi wejściowych?
Nowoczesne parapety wewnętrzne od firmy Kapica – poznaj możliwości i zalety rozwiązania
23-11-2022
Już na wczesnym etapie budowy domu powinniśmy wybrać nowoczesne parapety wewnętrzne, aby pasowały do wnętrza i spełniały wszystkie swoje najważniejsze funkcje. Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak trwałość, estetyka czy bezpieczeństwo. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zabierz Dziecko na Górnika – Świąteczny wyjazd Kapica
23-11-2022
Firma Kapica, sponsor Górnika Zabrze, zorganizowała niezapomniany świąteczny wyjazd dla swoich pracowników, a przede wszystkim ich dzieci, na jubileuszowy mecz z Wartą Poznań, który odbył się z okazji 75-lecia klubu Górnik Zabrze. Wybór pracowników, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w tym wyjątkowym wyjeździe, odbył się poprzez konkurs, w którym wzięło udział ponad 40 osób. Spośród licznych zgłoszeń wybrano 7 szczęśliwców, którzy wraz z swoimi dziećmi wyruszyli na stadion, aby wspólnie świętować jubileusz klubu.
Okna winchester czy złoty dąb – różnice i dobór pod kolor elewacji
23-11-2022
Okna PCV w okleinach drewnopodobnych to propozycja, która cieszy się niesłabnącym uznaniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nowoczesne okleiny stosowane w oknach są niezwykle odporne na odbarwienia i odkształcenia, nawet pod wpływem wysokich temperatur. Dwie najpopularniejsze opcje to okna winchester i złoty dąb.
Uszczelki okienne – co warto wiedzieć o konserwacji i wymianie?
23-11-2022
Uszczelki w oknach i drzwiach odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu komfortu termicznego i akustycznego domów oraz obiektów komercyjnych. Są one odpowiedzialne za zapewnienie szczelności, która chroni wnętrza przed zimnem, wilgocią czy hałasem z zewnątrz. Jeżeli nie będzie się ich czyścić i konserwować za pomocą specjalnych środków szybko staną się twarde i popękane, co znacznie obniży ich funkcjonalność.
Szare okna i systemy przesuwne – 4 powody wyboru takiego koloru stolarki
23-11-2022
Szare okna i systemy przesuwne zyskują na popularności wśród właścicieli domów i projektantów wnętrz. Ten subtelny, ale wyrafinowany kolor stolarki okiennej ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to doskonały wybór dla każdego rodzaju nieruchomości. Oto cztery główne powody, dla których warto rozważyć szare okna i systemy przesuwne.
5 powodów, dla których warto zdecydować się na system przesuwny PVC
23-11-2022
Systemy przesuwne PVC są już od wielu lat chętnie wybierane przez Inwestorów. Są doceniane także przez projektantów i architektów. Znajdują zastosowanie w nowo budowanych obiektach, a także w modernizowanych budynkach. Dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC? Co stoi za ich popularnością? Poznajmy 5 powodów przemawiających za tym rozwiązaniem.
Ponad 100 osób na otwarciu salonu Kapica w Tarnowskich Górach!
23-11-2022
Dnia 25 listopada zainaugurowaliśmy otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w nowej, lepszej lokalizacji. To duże wydarzenie nie tylko dla naszej firmy, ale również dla naszych klientów, partnerów i lokalnej społeczności.