Wykańczając dom, stajesz przed wyborem stolarki okiennej. Do zakupu należy podejść z należytą uwagą. Inwestorzy często decydują się na tzw. okna standardowe – prostokątne, dostępne na rynku w kilkudziesięciu wymiarach dostosowanych do konkretnych rodzajów budynków. Parametry zostają uwzględnione już w projekcie, jednak – co ważne – mogą zostać zmienione. W firmie Kapica oferujemy konstrukcje mające różne kształty i rozmiary. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie okien do własnych potrzeb oraz preferencji. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.

Jakie wymiary okien wybrać? Co mówi prawo budowlane?

Stolarka okienna spełnia w budynku określone zadania. Wpływa na estetykę domu oraz – przede wszystkim – na doświetlenie wnętrz. Prawo budowlane narzuca w tym temacie w zasadzie tylko jedno ograniczenie, dotyczące minimalnej powierzchni okien w pomieszczeniu. Stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8. Oznacza to, że możesz wybrać niemal dowolny rozmiar okna – producent wykona je na wymiar. Należy tylko pamiętać, że zmiany muszą być dokonane przez autora projektu. Nowoczesne techniki produkcji umożliwiają tworzenie zróżnicowanych konstrukcji.

„Standardowe” wymiary okien

Tzw. standardowe wymiary okien określone są w normie branżowej BN–85/7153–02. Uwzględnione są w niej okna elewacyjne oraz balkonowe w kilkudziesięciu rozmiarach, a także różne modele o typowym sposobie otwierania i podziale kwater. Znajdziesz w niej standardy dla okien uchylnych, rozwierno-uchylnych oraz jedno- i dwuskrzydłowych. Norma ta nie obliguje jednak producentów do zachowania „standardowych” wymiarów czy kształtów okien. Są one umowne i można dopasować je do rodzaju budynku czy potrzeb inwestora.

„Nietypowe” rozmiary okien w domach jednorodzinnych

Pojęcie „nietypowe wymiary okien” zależne jest wielu czynników, np. kształtu, sposobu otwierania czy przeznaczenia konstrukcji. Właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej wybierają wielkoformatowe przeszklenia lub okna narożne czy panoramiczne. Firma Kapica wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, dlatego oferujemy zarówno okna prostokątne, jak i mające efektowne łuki czy skosy. Maksymalna wielkość konstrukcji zależy od rozmiaru szyb oraz od materiałów, z których wykonane są profile. W ofercie mamy konstrukcje PVC oraz aluminiowe. W pierwszym przypadku dostępne są modele Basic, Premium i Exclusive. Charakteryzują się one lekkością i znakomitymi parametrami technicznymi. Okna aluminiowe idealnie sprawdzą się u osób, które cenią trwałość konstrukcji i wysoki komfort termiczny.

W przypadku okien aluminiowych Aluprof maksymalne wymiary w konkretnych modelach sięgają nawet  2400 x 1200 (okna uchylne), 1300 x 2800 (okna rozwierno-uchylne) czy np. 3300 x 2700 (okna podnośno-przesuwne HS). Parametry konstrukcji PVC zawsze dopasowujemy do projektu architekta i typu okna, które może być panoramiczne, narożne, balkonowe czy charakterystyczne dla bloków mieszkalnych. Okna panoramiczne doskonale sprawdzają się w salonach – mogą zapewnić widok na atrakcyjny ogród. Konstrukcje narożne to z kolei znakomite rozwiązanie do niewielkich kuchni – pozwalają na zachowanie cennego miejsca w centralnej części pomieszczenia.

Jakie okna do domu wybrać? Materiały i rodzaje

Decyzję związaną z wymiarami i kształtem okien najlepiej jest podjąć po konsultacjach z projektantem lub doświadczonym fachowcem. Jeśli tylko masz ku temu odpowiednie warunki, możesz zdecydować się na modne w ostatnich latach duże przeszklenia. Ich główną zaletą jest wpuszczanie do domu dużej ilości światła słonecznego. Duże okna wyglądają nowocześnie i zapewniają wrażenie lekkości bryły, a przeszklone drzwi przesuwne na balkon czy taras dodatkowo pozwalają na wygodne przechodzenie między wnętrzem a ogrodem. W asortymencie firmy Kapica znajdziesz wielokrotnie nagradzane systemy przesuwne Schüco LivIngSlide. Charakteryzują się one najwyższą jakością wykonania oraz nowoczesnymi udogodnieniami.

Jak podać wymiary okien?

Kupując okna do domu, trzeba pamiętać o kluczowej sprawie – najpierw podaje się ich szerokość, a następnie wysokość. Zapamiętanie tej kolejności pomoże Ci uniknąć potencjalnych nieporozumień. Co ważne, dane podawane są w milimetrach. Trzeba też wziąć pod uwagę, że wymiary okien nie są tożsame z wymiarami otworów okiennych. Zamawiana konstrukcja powinna być mniejsza od otworu o co najmniej 1,5–2 cm z każdej strony. Pomiar można zlecić producentowi lub przeprowadzić samodzielnie. Więcej na ten temat piszemy w artykule Samodzielny pomiar wielkości okien do wyceny.

Podsumowanie

Mimo że na rynku wyróżnia się pewne typowe, standardowe wymiary okien, firma Kapica oferuje konstrukcje tworzone na wymiar. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie produktu do projektu architektonicznego oraz indywidualnych oczekiwań inwestora. Dobór kształtu i wielkości okna wpływa często nie tylko na wygląd elewacji, ale też na poczucie prywatności mieszkańców czy możliwości aranżacyjne. Małe okna doskonale sprawdzają się w łazienkach znajdujących się od strony ulicy. Duże przeszklenia z widokiem na efektowny ogród mogą z kolei stanowić główną dekorację salonu. Specjaliści firmy Kapica chętnie doradzą Ci w zakresie doboru kształtu i wymiarów okien oraz zapewnią profesjonalny montaż zamówionej przez Ciebie konstrukcji.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Porady

Wymiary okien – wszystko, co warto wiedzieć

Polecamy także na blogu
Steruj domem z aplikacji, czyli Exalus Home System w ofercie firmy Kapica
23-11-2022
Firma Kapica wprowadza do swojej oferty Exalus Home System, dzięki któremu można łatwo sterować światłem, roletami i innymi urządzeniami elektrycznymi z dowolnego miejsca na świecie.
Jak zabezpieczyć okna przed remontem – 6 praktycznych wskazówek
23-11-2022
Prace wykończeniowe i remontowe bywają trudne i wymagające. Bardzo łatwo podczas nich o uszkodzenie lub zabrudzenie elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto pomyśleć o zabezpieczeniu wszystkich wartościowych sprzętów, mebli, a także stolarki okiennej. Dokładne zasłonięcie okien pozwoli uniknąć nieestetycznych zabrudzeń. Jest też kluczowe dla zachowania funkcjonalności stolarki. Przypadkowe uszkodzenie może spowodować trwałe zniszczenie mechanizmów niezbędnych do prawidłowego działania okna. Zagrożeniem są nie tylko tynki, wylewki, kleje czy farba do malowania ścian. Stanowi je również kurz, który osadza się na powierzchniach podczas wykonywanych prac. Jak zabezpieczyć okna przed remontem, aby zachować ich idealny wygląd i funkcjonalność? Podpowiadamy!
Jakie parapety wewnętrzne wybrać do ciemnych okien – możliwości i wybór
23-11-2022
Parapet wewnętrzny zwykle stanowi drobny element wystroju, który nie sprawia wrażenia niezbędnego. W rzeczywistości pełni jednak bardzo ważne funkcje. Parapet zabezpiecza oraz ukrywa kaloryfery, chroni ściany w pomieszczeniach przed przedostającą się przez okno wilgocią oraz kieruje rozgrzane powietrze do wnętrza mieszkania. Dodatkowo stanowi istotny element dekoracyjny. W zależności od konstrukcji oraz dokładnego umiejscowienia może wpłynąć na komfort korzystania z wnętrza.
Wady i zalety żaluzji fasadowych, które warto znać
23-11-2022
Firma Kapica od kilkudziesięciu lat tworzy profesjonalne systemy stolarki okienno-drzwiowej. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, oferuje też dodatkowe rozwiązania, których zastosowanie podnosi komfort codziennego życia. Dużą popularność w ostatnich latach zyskały żaluzje fasadowe. Ich zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem obiektu. Żaluzje fasadowe mają też umożliwiać łatwą i wygodną regulację dopływu światła. By produkty spełniały wszystkie oczekiwania klientów, firma Kapica współpracuje wyłącznie z wiodącymi producentami. Dzięki temu żaluzje wyróżniają się wysoką jakością, precyzją wykonania i funkcjonalnością. Idealnie sprawdzają się jako elementy wyposażenia obiektu z dużymi przeszkleniami. Jakie są wady i zalety żaluzji fasadowych? Czy nadają się do montażu na każdym budynku? Na jaki ich rodzaj warto się zdecydować?
Wymiana drzwi wejściowych – kiedy to zrobić i co warto wiedzieć?
23-11-2022
Drzwi wejściowe chronią wnętrze domu przed czynnikami zewnętrznymi i zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Aby dobrze pełniły swoje funkcje, muszą być odpowiednio zamontowane. Montaż drzwi wejściowych najlepiej zlecić profesjonalistom – biorą oni pod uwagę wiele czynników i dopasowują rodzaj projektu do specyfiki budynku. Nawet najlepiej zamontowane drzwi mogą jednak z czasem wymagać wymiany. Kiedy wymienić drzwi zewnętrzne? Ile to kosztuje? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat sposobów i kierunków otwierania okien
23-11-2022
Wybierając okna do domu, należy kierować się wieloma kryteriami. Pod uwagę wziąć trzeba przede wszystkim sposób i kierunek otwierania skrzydła. To właśnie te czynniki mają największy wpływ na wygodę użytkowania produktu. Co warto wiedzieć na ten temat? Co mówi prawo budowlane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Systemy przesuwne PCV czy aluminiowe – wady i zalety rozwiązań
23-11-2022
Wielkogabarytowe systemy przesuwne mają wiele zastosowań. Montowane są przede wszystkim jako drzwi tarasowe lub balkonowe w domach jednorodzinnych i biurowcach. Obecność nowoczesnych technologii sprawia, że pomimo swojej wagi są proste w obsłudze. Duże przeszklenia mogą stanowić ozdobę zarówno elewacji, jak i wnętrza domu. Jaki rodzaj systemu wybrać? Które drzwi sprawdzą się najlepiej – aluminiowe czy z PVC? Czytając artykuł, dowiesz się, czym różnią się te rozwiązania, a także poznasz ich wady i zalety.
Drzwi zewnętrzne aluminiowe – wzory, kolory i wskazówki co do wyboru
23-11-2022
Drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Powinny więc być nie tylko trwałe i szczelne, ale też dopasowane do charakteru budynku. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z najlepszymi ofertami. Drzwi zewnętrzne aluminiowe od firmy Kapica to produkty klasy premium, które zapewnią Ci szerokie możliwości aranżacyjne. Sprawdź, co proponujemy w tym zakresie!
Grubość okna – co warto wiedzieć?
23-11-2022
Wybierając stolarkę okienną, warto dowiedzieć się, jakie parametry mają wpływ na jej jakość. Dobre okno musi być przede wszystkim trwałe i szczelne. Świadomy nabywca powinien również zwrócić uwagę na to, czy wybrana konstrukcja jest energooszczędna i czy zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, jakie znaczenie ma grubość okna. Z artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć na temat grubości okien wykonanych z PVC.
Mikrowentylacja w oknach – wszystko, co powinno się wiedzieć na ten temat
23-11-2022
Szczelność okien to coś, czego klienci wymagają od producentów stolarki w pierwszej kolejności. To ona pozwala uniknąć wychłodzenia wnętrza i redukuje wydatki na ogrzewanie. Dzięki niej okna są odporne na działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych. To niepodważalne korzyści, które często okazują się decydujące podczas wyboru stolarki okiennej.