Wykańczając dom, stajesz przed wyborem stolarki okiennej. Do zakupu należy podejść z należytą uwagą. Inwestorzy często decydują się na tzw. okna standardowe – prostokątne, dostępne na rynku w kilkudziesięciu wymiarach dostosowanych do konkretnych rodzajów budynków. Parametry zostają uwzględnione już w projekcie, jednak – co ważne – mogą zostać zmienione. W firmie Kapica oferujemy konstrukcje mające różne kształty i rozmiary. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie okien do własnych potrzeb oraz preferencji. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.

Jakie wymiary okien wybrać? Co mówi prawo budowlane?

Stolarka okienna spełnia w budynku określone zadania. Wpływa na estetykę domu oraz – przede wszystkim – na doświetlenie wnętrz. Prawo budowlane narzuca w tym temacie w zasadzie tylko jedno ograniczenie, dotyczące minimalnej powierzchni okien w pomieszczeniu. Stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8. Oznacza to, że możesz wybrać niemal dowolny rozmiar okna – producent wykona je na wymiar. Należy tylko pamiętać, że zmiany muszą być dokonane przez autora projektu. Nowoczesne techniki produkcji umożliwiają tworzenie zróżnicowanych konstrukcji.

„Standardowe” wymiary okien

Tzw. standardowe wymiary okien określone są w normie branżowej BN–85/7153–02. Uwzględnione są w niej okna elewacyjne oraz balkonowe w kilkudziesięciu rozmiarach, a także różne modele o typowym sposobie otwierania i podziale kwater. Znajdziesz w niej standardy dla okien uchylnych, rozwierno-uchylnych oraz jedno- i dwuskrzydłowych. Norma ta nie obliguje jednak producentów do zachowania „standardowych” wymiarów czy kształtów okien. Są one umowne i można dopasować je do rodzaju budynku czy potrzeb inwestora.

„Nietypowe” rozmiary okien w domach jednorodzinnych

Pojęcie „nietypowe wymiary okien” zależne jest wielu czynników, np. kształtu, sposobu otwierania czy przeznaczenia konstrukcji. Właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej wybierają wielkoformatowe przeszklenia lub okna narożne czy panoramiczne. Firma Kapica wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, dlatego oferujemy zarówno okna prostokątne, jak i mające efektowne łuki czy skosy. Maksymalna wielkość konstrukcji zależy od rozmiaru szyb oraz od materiałów, z których wykonane są profile. W ofercie mamy konstrukcje PVC oraz aluminiowe. W pierwszym przypadku dostępne są modele Basic, Premium i Exclusive. Charakteryzują się one lekkością i znakomitymi parametrami technicznymi. Okna aluminiowe idealnie sprawdzą się u osób, które cenią trwałość konstrukcji i wysoki komfort termiczny.

W przypadku okien aluminiowych Aluprof maksymalne wymiary w konkretnych modelach sięgają nawet  2400 x 1200 (okna uchylne), 1300 x 2800 (okna rozwierno-uchylne) czy np. 3300 x 2700 (okna podnośno-przesuwne HS). Parametry konstrukcji PVC zawsze dopasowujemy do projektu architekta i typu okna, które może być panoramiczne, narożne, balkonowe czy charakterystyczne dla bloków mieszkalnych. Okna panoramiczne doskonale sprawdzają się w salonach – mogą zapewnić widok na atrakcyjny ogród. Konstrukcje narożne to z kolei znakomite rozwiązanie do niewielkich kuchni – pozwalają na zachowanie cennego miejsca w centralnej części pomieszczenia.

Jakie okna do domu wybrać? Materiały i rodzaje

Decyzję związaną z wymiarami i kształtem okien najlepiej jest podjąć po konsultacjach z projektantem lub doświadczonym fachowcem. Jeśli tylko masz ku temu odpowiednie warunki, możesz zdecydować się na modne w ostatnich latach duże przeszklenia. Ich główną zaletą jest wpuszczanie do domu dużej ilości światła słonecznego. Duże okna wyglądają nowocześnie i zapewniają wrażenie lekkości bryły, a przeszklone drzwi przesuwne na balkon czy taras dodatkowo pozwalają na wygodne przechodzenie między wnętrzem a ogrodem. W asortymencie firmy Kapica znajdziesz wielokrotnie nagradzane systemy przesuwne Schüco LivIngSlide. Charakteryzują się one najwyższą jakością wykonania oraz nowoczesnymi udogodnieniami.

Jak podać wymiary okien?

Kupując okna do domu, trzeba pamiętać o kluczowej sprawie – najpierw podaje się ich szerokość, a następnie wysokość. Zapamiętanie tej kolejności pomoże Ci uniknąć potencjalnych nieporozumień. Co ważne, dane podawane są w milimetrach. Trzeba też wziąć pod uwagę, że wymiary okien nie są tożsame z wymiarami otworów okiennych. Zamawiana konstrukcja powinna być mniejsza od otworu o co najmniej 1,5–2 cm z każdej strony. Pomiar można zlecić producentowi lub przeprowadzić samodzielnie. Więcej na ten temat piszemy w artykule Samodzielny pomiar wielkości okien do wyceny.

Podsumowanie

Mimo że na rynku wyróżnia się pewne typowe, standardowe wymiary okien, firma Kapica oferuje konstrukcje tworzone na wymiar. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie produktu do projektu architektonicznego oraz indywidualnych oczekiwań inwestora. Dobór kształtu i wielkości okna wpływa często nie tylko na wygląd elewacji, ale też na poczucie prywatności mieszkańców czy możliwości aranżacyjne. Małe okna doskonale sprawdzają się w łazienkach znajdujących się od strony ulicy. Duże przeszklenia z widokiem na efektowny ogród mogą z kolei stanowić główną dekorację salonu. Specjaliści firmy Kapica chętnie doradzą Ci w zakresie doboru kształtu i wymiarów okien oraz zapewnią profesjonalny montaż zamówionej przez Ciebie konstrukcji.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Zgoda na newsletter
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Wymiary okien – wszystko, co warto wiedzieć

Polecamy także na blogu
Nowy salon w Rybniku już otwarty!
23-11-2022
Z przyjemnością informujemy, że 25 marca otwarty został nowy salon firmy Kapica w Rybniku przy ulicy Wodzisławskiej 14. Od teraz możemy być jeszcze bliżej naszych klientów!
Szkolenie techniczne i nowe produkty w ofercie firmy Kapica
23-11-2022
10 marca 2023 roku, w salonie firmowym w Opolu, odbyło się szkolenie dotyczące nowości w zakresie systemów aluminiowych. Za organizację odpowiadał Dział Sprzedaży Systemów Aluminiowych, a spotkanie poprowadził Pan Marcin Żyrek, Kierownik Zakładu Produkcji Konstrukcji Aluminiowych. Uczestnikami szkolenia byli pracownicy firmy Kapica. W trakcie spotkania mieliśmy okazję zapoznać się z najnowszymi innowacjami i poszerzyliśmy wiedzę na temat aktualnej oferty. Omówiliśmy też problemy, jakie zauważają handlowcy podczas obsługi klientów.
5 najczęstszych błędów popełnianych w czasie montażu drzwi wejściowych
23-11-2022
Nie bez powodu mówi się, że drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Ich wygląd wpływa na estetykę całej elewacji, a parametry techniczne decydują o komforcie i bezpieczeństwie domowników. Ważne jest, by montaż drzwi zewnętrznych był przeprowadzony z należytą starannością. Monter powinien mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Poznaj najczęstsze błędy przy montażu drzwi zewnętrznych i dowiedz się, jak ich uniknąć!
Firma Kapica jest eko!
23-11-2022
Mamy wielką przyjemność ogłosić, że firma Kapica trzeci rok z rzędu otrzymała certyfikat, który potwierdza nasz realny wpływ na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. W 2022 roku przekazaliśmy do recyklingu aż 395 ton odpadów PVC, co przyczyniło się do zmniejszenia emisji CO2 o 790 ton.
Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co i kiedy wybrać?
23-11-2022
Mało kto decyduje się na projekt domu, w którym nie uwzględniono osłon okiennych. Żaluzje lub rolety pełnią dodatkową funkcję izolacyjną oraz zapewniają domownikom prywatność. Chronią ponadto przed nadmiernym nasłonecznieniem i umożliwiają łatwą regulację dopływu światła. Jaki produkt wybrać? Poznaj wady i zalety nowoczesnych rolet i żaluzji fasadowych!
Jaki dach, elewacja i parapety będą pasowały do antracytowych okien? Porady aranżacyjne
23-11-2022
Jeszcze do niedawna inwestorzy decydowali się niemal wyłącznie na okna w kolorze białym. Dziś coraz więcej osób wybiera modele z ramami w innych odcieniach. Sporą popularność zyskały okna antracytowe. Są doskonałą alternatywą dla modeli z drewna i klasycznych białych okien PVC. To najlepszy wybór, jeśli chcesz urządzić swój dom w nowoczesnym stylu!
Zapraszamy na otwarcie nowego salonu w Rybniku
23-11-2022
Firma Kapica działa na rynku od pierwszej połowy XX wieku. Od tego czasu nasza oferta nieustannie się powiększa, a marka – rozwija. 25 marca otwarty zostanie salon w Rybniku. To kolejne miejsce, w którym będzie można poznać naszą ofertę i zasięgnąć porad specjalistów. Nowa inwestycja jest wynikiem zaufania, którym od lat darzą nas klienci.
II Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Zarządu Firmy Kapica
23-11-2022
Za nami kolejny aktywny dzień w duchu sportowej rywalizacji. 25 lutego, w hali sportowej w Zawadzkiem, odbył się II Turniej Tenisa Stołowego. W wydarzeniu uczestniczyli nasi pracownicy. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzca sięgnął po Puchar Zarządu Firmy Kapica.
Parapety zewnętrzne – wybór i wskazówki montażowe
23-11-2022
Parapety zewnętrzne to elementy, które pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Chociaż ich wybór z pozoru wydaje się prosty, niewłaściwie dobrane i nieodpowiednio zamontowane mogą przyczynić się do zawilgocenia budynku. Jak wybrać i jak osadzić parapety zewnętrzne? Zachęcamy do lektury!
4 powody, dla których warto wybrać bramę garażową segmentową
23-11-2022
Brama garażowa ma duży wpływ na funkcjonalność i estetykę garażu. Wybór odpowiedniego modelu może być przytłaczający – wszystko z powodu coraz większej liczby dostępnych opcji. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się segmentowe bramy garażowe. Czym charakteryzują się te produkty? Czy warto inwestować w konstrukcję segmentową? Poznaj 4 powody, dzięki którym przekonasz się do takiego rozwiązania!