Szczelność okien to coś, czego klienci wymagają od producentów stolarki w pierwszej kolejności. To ona pozwala uniknąć wychłodzenia wnętrza i redukuje wydatki na ogrzewanie. Dzięki niej okna są odporne na działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych. To niepodważalne korzyści, które często okazują się decydujące podczas wyboru stolarki okiennej.

Jednak wysoka szczelność może okazać się źródłem poważnych problemów. Szczególnie, jeśli producent okien nie zadbał o wyposażenie ich w mikrowentylację. Na czym polega mikrowentylacja w oknach? W jakich pomieszczeniach jest najbardziej potrzebna? Jakie korzyści przynosi? Czy spełnia swoje zadanie lepiej niż nawiewniki okienne? Wszystkie te kwestie poruszamy w naszym artykule.

Więcej powietrza, czyli znaczenie mikrowentylacji w oknach

Prawidłowo wykonana i sprawna wentylacja jest niezbędna w każdym domu. Ma ogromny wpływ nie tylko na stan techniczny budynku, ale też na zdrowie i komfort przebywających w nim osób. Zbyt mała ilość świeżego powietrza docierającego do pomieszczeń w dłuższej perspektywie może powodować powstawanie wilgoci i rozwój pleśni, a w konsekwencji poważnych dolegliwości zdrowotnych. Właśnie dlatego w nowoczesnych oknach firmy Kapica dostępna jest funkcja tzw. mikrowentylacji. Rozwiązuje ona kwestię dopływu do pomieszczeń powietrza z zewnątrz bez ryzyka wychłodzenia wnętrz.

Funkcja mikrowentylacji to odpowiedź na zapotrzebowanie, jakie zrodziła nowoczesna stolarka okienna. Maksymalna szczelność konstrukcji niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej. W przeciwieństwie do starszych okien, przez które powietrze mogło swobodnie przedostawać się do środka, w nowych modelach proces ten jest utrudniony. Stąd pojawienie się mikrowentylacji w większości modeli okien rozwierno-uchylnych.

Na czym polega mikrowentylacja w oknach?

Mikrowentylacja to system rozszczelnienia stolarki okiennej nazywany też mikrouchyłem. Jej działanie polega na kontrolowanym i tymczasowym zmniejszeniu szczelności okien. Robi się to ręcznie, poprzez poluzowanie uszczelki. W ten sposób powstaje kilkumilimetrowa szczelina pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą okna. To właśnie przez nią do pomieszczenia dociera świeże powietrze.

Wiele firm stosuje dziś specjalne okucia, które umożliwiają łatwe rozszczelnienie (rozdzielenie skrzydła i ramy) bez otwierania okna. Kapica jest jedną z nich. W naszej ofercie znajdują się modele, w przypadku których w szybki i wygodny sposób poluzujesz uszczelkę za pomocą odpowiedniego ustawienia klamki, co pozwoli na doprowadzenie do wnętrza świeżego powietrza. Takie wietrzenie odbywa się w sposób powolny i niemal niezauważalny.

W jakich pomieszczeniach niezbędna jest mikrowentylacja w oknach?

Po czym poznać, że wymiana powietrza w pomieszczeniu nie przebiega prawidłowo? Po zaparowanych szybach. Para wodna to efekt naturalnych procesów zachodzących w domach, w tym m.in. oddychania. Nie można jej całkowicie wyeliminować, ale można zminimalizować jej ilość. Jeśli w mieszkaniu na różnych powierzchniach znajduje się skroplona para wodna, najprawdopodobniej wnętrze nie jest właściwie wentylowane. Właśnie w takich pomieszczeniach mikrowentylacja jest najbardziej potrzebna. Pozwoli pozbyć się nadmiaru wilgoci bez nadmiernego wychłodzenia wnętrza.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat parowania okien, przeczytaj artykuł Parowanie okien – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem. Znajdziesz w nim nie tylko rzeczowo opisane powody gromadzenia się pary, ale też porady dotyczące zapobiegania temu procesowi.

Mikrowentylacja – położenie klamki

By uruchomić funkcję mikrowentylacji, należy ręcznie rozszczelnić skrzydło. Robi się to, ustawiając klamkę okienną w odpowiedni sposób. Zwykle wystarczy przekręcić ją o 45° w górę. Klamka w tym ustawieniu będzie znajdowała się dokładnie w połowie pomiędzy pełnym otwarciem a uchyleniem skrzydła. Takie położenie zapewni rozszczelnienie okna na szerokość kilku milimetrów i powolny dopływ świeżego powietrza z zewnątrz.

Mikrowentylacja czy nawiewniki?

Funkcja mikrowentylacji jest już standardem u wielu producentów stolarki. Znajdziemy ją dziś w większości modeli rozwierno-uchylnych. Jej zalety to łatwa obsługa oraz fakt, że nie wymaga ona ingerencji w konstrukcję okna. Dodatkowo pozwala dość szybko wyrównać poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Gdy potrzebna jest wentylacja bez uchylania okien, warto rozważyć montaż nawiewników okiennych. To urządzenia, które montuje się w górnej części ramy okiennej. Napływające przez nie powietrze miesza się z ciepłym powietrzem przy suficie. W ten sposób nawiewniki pozwalają stopniowo przewietrzyć pomieszczenie. Nie wymagają przy tym ręcznego rozszczelniania okna.

Które rozwiązanie jest lepsze? To zależy od wymagań i potrzeb konkretnego użytkownika. Wietrzenie za pomocą funkcji mikrowentylacji to rozwiązanie tańsze i dostępne w standardzie niemal każdego producenta. W przeciwieństwie do nawiewników może być stosowane nawet w takich pomieszczeniach jak łazienka, pralnia czy piwnica. Nawiewniki są z kolei wygodniejsze w użytkowaniu, ponieważ nie wymagają ręcznej regulacji klamką. By dowiedzieć się więcej na temat rodzajów nawiewników okiennych, ich działania i montażu, przeczytaj artykuł Nawiewniki okienne – rodzaje, wybór i montaż.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Mikrowentylacja w oknach – wszystko, co powinno się wiedzieć na ten temat

Polecamy także na blogu
Okna panoramiczne – co warto wiedzieć przed ich zakupem?
23-11-2022
Rozmiar okien ma znaczenie. Pomijając wymogi prawa, które określają minimalny stosunek powierzchni przeszkleń do powierzchni podłogi danego pomieszczenia, to rozmiar okien jest kwestią, na którą wpływ mogą mieć nasze upodobania. Wielu osobom zależy na możliwie dużych przeszkleniach, a co za tym idzie dużej ilości światła wpadającego do wnętrza. Między innymi…
Kiedy i jak wymienić uszczelki w oknach PVC?
23-11-2022
Uszczelki w oknach PVC pełnią bardzo ważną funkcję. Są odpowiedzialne za zapobieganie przedostawaniu się wilgoci i zimna do wnętrza domu oraz za ograniczenie hałasu dobiegającego z zewnątrz. Aby właściwie spełniały swoje zadania, zaleca się wymianę uszczelek przyszybowych w oknach PVC co około 3-5 lat. Taka praktyka pozwala zapewnić optymalną izolację…
Od czego zależy cena drzwi aluminiowych zewnętrznych?
23-11-2022
Zewnętrzne drzwi aluminiowe są przez niektórych kojarzone z obiektami użyteczności publicznej. Jednak od lat coraz częściej są wybierane także przez Inwestorów prywatnych, do domów i mieszkań. Szczególnie dobrze wpisują się w nowoczesne trendy architektoniczne. Zwiększona popularność sprawiła, że producenci oferują wiele modeli i różnorodnych rozwiązań dla drzwi aluminiowych. Co oczywiste…
Budowa okna PVC – omówienie elementów i funkcji
23-11-2022
Okno jest tym elementem budynku, który na pozór może wyglądać na stosunkowo prosty, niezłożony. Jednak to mylne wrażenie znika, gdy zagłębimy się w budowę okna PVC. Okazuje się, że wiele detali ma ogromne znaczenie dla parametrów i sposobu funkcjonowania okna – a nie wspomnieliśmy jeszcze o inżynierii materiałowej, stojącej za…
Okna PCV czy okna aluminiowe? Które wybrać?
23-11-2022
Wybór odpowiedniej stolarki okiennej to jedna z kluczowych decyzji podczas budowy lub remontu domu. Największą popularnością od wielu lat cieszą się okna wykonane z PVC – głównie za sprawą ich uniwersalności i niewysokiej ceny. W ostatnich latach można zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania oknami wykonanymi z aluminium. Z czego wynika popularność…
Co powinien oferować dobry salon okien i drzwi oraz jak go znaleźć?
23-11-2022
W czasie kiedy znaczna część dokonywanych zakupów przeniosła się do Internetu, zmianie uległy również nasze przyzwyczajenia związane z samym procesem wybierania produktów i usług, na które się ostatecznie decydujemy. Jednak w pewnych obszarach warto zdać się na tradycyjne rozwiązania, takie jak wizyta w punkcie sprzedaży, obejrzenie danego wyrobu na własne…
KAPICA wśród liderów branży na FENSTERBAU FRONTALE 2024
23-11-2022
Już po raz czwarty firma Kapica pojawiła się na największych targach branżowych w Europie – FENSTERBAU FRONTALE. To cykliczne wydarzenie w tym roku odbyło się w dniach 19-22 marca 2024 i zgromadziło tysiące odwiedzających z całego świata. Pokaźne stoisko firmy Kapica znalazło się w hali nr 7 wśród liderów z…
Co warto wiedzieć przed wyborem czarnych okien?
23-11-2022
Jednym z głównych zadań okien jest pokazywać to, co za nimi. Właśnie dlatego zdecydowaną większość ich powierzchni stanowią przeźroczyste szyby. Jednak elementami, które posiadają jakiś kolor, są ramy okienne. To one nadają funkcjonalności i dopełniają wyglądu stolarki. Te stosunkowo niewielkie elementy sprawiają, że okno jest oknem, a nie jedynie taflą…
Inwestycja w wiedzę. Kapica podnosi standardy dzięki szkoleniu Pilkington
23-11-2022
W dynamicznie rozwijającym się świecie produkcji stolarki firma Kapica znana jest z nieustannego dążenia do doskonałości i innowacyjności. Ostatnio nasi pracownicy mieli okazję wziąć udział w wartościowym szkoleniu organizowanym przez renomowanego producenta szkła, Pilkington. To wydarzenie nie tylko podniosło kompetencje uczestników, ale także otworzyło nowe możliwości dla całej firmy, jej…
Jakie okna do piwnicy wybrać? – 4 rzeczy, które warto przeanalizować
23-11-2022
Budowa lub remont domu z podpiwniczeniem wiąże się z szeregiem dodatkowych decyzji. Jeden z takich aspektów dotyczy stolarki okiennej do piwnicy. Warto nieco dłużej pochylić się nad tym zagadnieniem, ponieważ wbrew pozorom nawet w nieużytkowej piwnicy okna pełnią ważną funkcję. A o ileż bardziej jest to istotne w przypadku piwnic…