Szczelność okien to coś, czego klienci wymagają od producentów stolarki w pierwszej kolejności. To ona pozwala uniknąć wychłodzenia wnętrza i redukuje wydatki na ogrzewanie. Dzięki niej okna są odporne na działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych. To niepodważalne korzyści, które często okazują się decydujące podczas wyboru stolarki okiennej.

Jednak wysoka szczelność może okazać się źródłem poważnych problemów. Szczególnie, jeśli producent okien nie zadbał o wyposażenie ich w mikrowentylację. Na czym polega mikrowentylacja w oknach? W jakich pomieszczeniach jest najbardziej potrzebna? Jakie korzyści przynosi? Czy spełnia swoje zadanie lepiej niż nawiewniki okienne? Wszystkie te kwestie poruszamy w naszym artykule.

Więcej powietrza, czyli znaczenie mikrowentylacji w oknach

Prawidłowo wykonana i sprawna wentylacja jest niezbędna w każdym domu. Ma ogromny wpływ nie tylko na stan techniczny budynku, ale też na zdrowie i komfort przebywających w nim osób. Zbyt mała ilość świeżego powietrza docierającego do pomieszczeń w dłuższej perspektywie może powodować powstawanie wilgoci i rozwój pleśni, a w konsekwencji poważnych dolegliwości zdrowotnych. Właśnie dlatego w nowoczesnych oknach firmy Kapica dostępna jest funkcja tzw. mikrowentylacji. Rozwiązuje ona kwestię dopływu do pomieszczeń powietrza z zewnątrz bez ryzyka wychłodzenia wnętrz.

Funkcja mikrowentylacji to odpowiedź na zapotrzebowanie, jakie zrodziła nowoczesna stolarka okienna. Maksymalna szczelność konstrukcji niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej. W przeciwieństwie do starszych okien, przez które powietrze mogło swobodnie przedostawać się do środka, w nowych modelach proces ten jest utrudniony. Stąd pojawienie się mikrowentylacji w większości modeli okien rozwierno-uchylnych.

Na czym polega mikrowentylacja w oknach?

Mikrowentylacja to system rozszczelnienia stolarki okiennej nazywany też mikrouchyłem. Jej działanie polega na kontrolowanym i tymczasowym zmniejszeniu szczelności okien. Robi się to ręcznie, poprzez poluzowanie uszczelki. W ten sposób powstaje kilkumilimetrowa szczelina pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą okna. To właśnie przez nią do pomieszczenia dociera świeże powietrze.

Wiele firm stosuje dziś specjalne okucia, które umożliwiają łatwe rozszczelnienie (rozdzielenie skrzydła i ramy) bez otwierania okna. Kapica jest jedną z nich. W naszej ofercie znajdują się modele, w przypadku których w szybki i wygodny sposób poluzujesz uszczelkę za pomocą odpowiedniego ustawienia klamki, co pozwoli na doprowadzenie do wnętrza świeżego powietrza. Takie wietrzenie odbywa się w sposób powolny i niemal niezauważalny.

W jakich pomieszczeniach niezbędna jest mikrowentylacja w oknach?

Po czym poznać, że wymiana powietrza w pomieszczeniu nie przebiega prawidłowo? Po zaparowanych szybach. Para wodna to efekt naturalnych procesów zachodzących w domach, w tym m.in. oddychania. Nie można jej całkowicie wyeliminować, ale można zminimalizować jej ilość. Jeśli w mieszkaniu na różnych powierzchniach znajduje się skroplona para wodna, najprawdopodobniej wnętrze nie jest właściwie wentylowane. Właśnie w takich pomieszczeniach mikrowentylacja jest najbardziej potrzebna. Pozwoli pozbyć się nadmiaru wilgoci bez nadmiernego wychłodzenia wnętrza.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat parowania okien, przeczytaj artykuł Parowanie okien – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem. Znajdziesz w nim nie tylko rzeczowo opisane powody gromadzenia się pary, ale też porady dotyczące zapobiegania temu procesowi.

Mikrowentylacja – położenie klamki

By uruchomić funkcję mikrowentylacji, należy ręcznie rozszczelnić skrzydło. Robi się to, ustawiając klamkę okienną w odpowiedni sposób. Zwykle wystarczy przekręcić ją o 45° w górę. Klamka w tym ustawieniu będzie znajdowała się dokładnie w połowie pomiędzy pełnym otwarciem a uchyleniem skrzydła. Takie położenie zapewni rozszczelnienie okna na szerokość kilku milimetrów i powolny dopływ świeżego powietrza z zewnątrz.

Mikrowentylacja czy nawiewniki?

Funkcja mikrowentylacji jest już standardem u wielu producentów stolarki. Znajdziemy ją dziś w większości modeli rozwierno-uchylnych. Jej zalety to łatwa obsługa oraz fakt, że nie wymaga ona ingerencji w konstrukcję okna. Dodatkowo pozwala dość szybko wyrównać poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Gdy potrzebna jest wentylacja bez uchylania okien, warto rozważyć montaż nawiewników okiennych. To urządzenia, które montuje się w górnej części ramy okiennej. Napływające przez nie powietrze miesza się z ciepłym powietrzem przy suficie. W ten sposób nawiewniki pozwalają stopniowo przewietrzyć pomieszczenie. Nie wymagają przy tym ręcznego rozszczelniania okna.

Które rozwiązanie jest lepsze? To zależy od wymagań i potrzeb konkretnego użytkownika. Wietrzenie za pomocą funkcji mikrowentylacji to rozwiązanie tańsze i dostępne w standardzie niemal każdego producenta. W przeciwieństwie do nawiewników może być stosowane nawet w takich pomieszczeniach jak łazienka, pralnia czy piwnica. Nawiewniki są z kolei wygodniejsze w użytkowaniu, ponieważ nie wymagają ręcznej regulacji klamką. By dowiedzieć się więcej na temat rodzajów nawiewników okiennych, ich działania i montażu, przeczytaj artykuł Nawiewniki okienne – rodzaje, wybór i montaż.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Zgoda na newsletter
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Mikrowentylacja w oknach – wszystko, co powinno się wiedzieć na ten temat

Polecamy także na blogu
Nowy salon w Rybniku już otwarty!
23-11-2022
Z przyjemnością informujemy, że 25 marca otwarty został nowy salon firmy Kapica w Rybniku przy ulicy Wodzisławskiej 14. Od teraz możemy być jeszcze bliżej naszych klientów!
Szkolenie techniczne i nowe produkty w ofercie firmy Kapica
23-11-2022
10 marca 2023 roku, w salonie firmowym w Opolu, odbyło się szkolenie dotyczące nowości w zakresie systemów aluminiowych. Za organizację odpowiadał Dział Sprzedaży Systemów Aluminiowych, a spotkanie poprowadził Pan Marcin Żyrek, Kierownik Zakładu Produkcji Konstrukcji Aluminiowych. Uczestnikami szkolenia byli pracownicy firmy Kapica. W trakcie spotkania mieliśmy okazję zapoznać się z najnowszymi innowacjami i poszerzyliśmy wiedzę na temat aktualnej oferty. Omówiliśmy też problemy, jakie zauważają handlowcy podczas obsługi klientów.
5 najczęstszych błędów popełnianych w czasie montażu drzwi wejściowych
23-11-2022
Nie bez powodu mówi się, że drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Ich wygląd wpływa na estetykę całej elewacji, a parametry techniczne decydują o komforcie i bezpieczeństwie domowników. Ważne jest, by montaż drzwi zewnętrznych był przeprowadzony z należytą starannością. Monter powinien mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Poznaj najczęstsze błędy przy montażu drzwi zewnętrznych i dowiedz się, jak ich uniknąć!
Firma Kapica jest eko!
23-11-2022
Mamy wielką przyjemność ogłosić, że firma Kapica trzeci rok z rzędu otrzymała certyfikat, który potwierdza nasz realny wpływ na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. W 2022 roku przekazaliśmy do recyklingu aż 395 ton odpadów PVC, co przyczyniło się do zmniejszenia emisji CO2 o 790 ton.
Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co i kiedy wybrać?
23-11-2022
Mało kto decyduje się na projekt domu, w którym nie uwzględniono osłon okiennych. Żaluzje lub rolety pełnią dodatkową funkcję izolacyjną oraz zapewniają domownikom prywatność. Chronią ponadto przed nadmiernym nasłonecznieniem i umożliwiają łatwą regulację dopływu światła. Jaki produkt wybrać? Poznaj wady i zalety nowoczesnych rolet i żaluzji fasadowych!
Jaki dach, elewacja i parapety będą pasowały do antracytowych okien? Porady aranżacyjne
23-11-2022
Jeszcze do niedawna inwestorzy decydowali się niemal wyłącznie na okna w kolorze białym. Dziś coraz więcej osób wybiera modele z ramami w innych odcieniach. Sporą popularność zyskały okna antracytowe. Są doskonałą alternatywą dla modeli z drewna i klasycznych białych okien PVC. To najlepszy wybór, jeśli chcesz urządzić swój dom w nowoczesnym stylu!
Zapraszamy na otwarcie nowego salonu w Rybniku
23-11-2022
Firma Kapica działa na rynku od pierwszej połowy XX wieku. Od tego czasu nasza oferta nieustannie się powiększa, a marka – rozwija. 25 marca otwarty zostanie salon w Rybniku. To kolejne miejsce, w którym będzie można poznać naszą ofertę i zasięgnąć porad specjalistów. Nowa inwestycja jest wynikiem zaufania, którym od lat darzą nas klienci.
II Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Zarządu Firmy Kapica
23-11-2022
Za nami kolejny aktywny dzień w duchu sportowej rywalizacji. 25 lutego, w hali sportowej w Zawadzkiem, odbył się II Turniej Tenisa Stołowego. W wydarzeniu uczestniczyli nasi pracownicy. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzca sięgnął po Puchar Zarządu Firmy Kapica.
Parapety zewnętrzne – wybór i wskazówki montażowe
23-11-2022
Parapety zewnętrzne to elementy, które pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Chociaż ich wybór z pozoru wydaje się prosty, niewłaściwie dobrane i nieodpowiednio zamontowane mogą przyczynić się do zawilgocenia budynku. Jak wybrać i jak osadzić parapety zewnętrzne? Zachęcamy do lektury!
4 powody, dla których warto wybrać bramę garażową segmentową
23-11-2022
Brama garażowa ma duży wpływ na funkcjonalność i estetykę garażu. Wybór odpowiedniego modelu może być przytłaczający – wszystko z powodu coraz większej liczby dostępnych opcji. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się segmentowe bramy garażowe. Czym charakteryzują się te produkty? Czy warto inwestować w konstrukcję segmentową? Poznaj 4 powody, dzięki którym przekonasz się do takiego rozwiązania!