Szczelność okien to coś, czego klienci wymagają od producentów stolarki w pierwszej kolejności. To ona pozwala uniknąć wychłodzenia wnętrza i redukuje wydatki na ogrzewanie. Dzięki niej okna są odporne na działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych. To niepodważalne korzyści, które często okazują się decydujące podczas wyboru stolarki okiennej.

Jednak wysoka szczelność może okazać się źródłem poważnych problemów. Szczególnie, jeśli producent okien nie zadbał o wyposażenie ich w mikrowentylację. Na czym polega mikrowentylacja w oknach? W jakich pomieszczeniach jest najbardziej potrzebna? Jakie korzyści przynosi? Czy spełnia swoje zadanie lepiej niż nawiewniki okienne? Wszystkie te kwestie poruszamy w naszym artykule.

Więcej powietrza, czyli znaczenie mikrowentylacji w oknach

Prawidłowo wykonana i sprawna wentylacja jest niezbędna w każdym domu. Ma ogromny wpływ nie tylko na stan techniczny budynku, ale też na zdrowie i komfort przebywających w nim osób. Zbyt mała ilość świeżego powietrza docierającego do pomieszczeń w dłuższej perspektywie może powodować powstawanie wilgoci i rozwój pleśni, a w konsekwencji poważnych dolegliwości zdrowotnych. Właśnie dlatego w nowoczesnych oknach firmy Kapica dostępna jest funkcja tzw. mikrowentylacji. Rozwiązuje ona kwestię dopływu do pomieszczeń powietrza z zewnątrz bez ryzyka wychłodzenia wnętrz.

Funkcja mikrowentylacji to odpowiedź na zapotrzebowanie, jakie zrodziła nowoczesna stolarka okienna. Maksymalna szczelność konstrukcji niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej. W przeciwieństwie do starszych okien, przez które powietrze mogło swobodnie przedostawać się do środka, w nowych modelach proces ten jest utrudniony. Stąd pojawienie się mikrowentylacji w większości modeli okien rozwierno-uchylnych.

Na czym polega mikrowentylacja w oknach?

Mikrowentylacja to system rozszczelnienia stolarki okiennej nazywany też mikrouchyłem. Jej działanie polega na kontrolowanym i tymczasowym zmniejszeniu szczelności okien. Robi się to ręcznie, poprzez poluzowanie uszczelki. W ten sposób powstaje kilkumilimetrowa szczelina pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą okna. To właśnie przez nią do pomieszczenia dociera świeże powietrze.

Wiele firm stosuje dziś specjalne okucia, które umożliwiają łatwe rozszczelnienie (rozdzielenie skrzydła i ramy) bez otwierania okna. Kapica jest jedną z nich. W naszej ofercie znajdują się modele, w przypadku których w szybki i wygodny sposób poluzujesz uszczelkę za pomocą odpowiedniego ustawienia klamki, co pozwoli na doprowadzenie do wnętrza świeżego powietrza. Takie wietrzenie odbywa się w sposób powolny i niemal niezauważalny.

W jakich pomieszczeniach niezbędna jest mikrowentylacja w oknach?

Po czym poznać, że wymiana powietrza w pomieszczeniu nie przebiega prawidłowo? Po zaparowanych szybach. Para wodna to efekt naturalnych procesów zachodzących w domach, w tym m.in. oddychania. Nie można jej całkowicie wyeliminować, ale można zminimalizować jej ilość. Jeśli w mieszkaniu na różnych powierzchniach znajduje się skroplona para wodna, najprawdopodobniej wnętrze nie jest właściwie wentylowane. Właśnie w takich pomieszczeniach mikrowentylacja jest najbardziej potrzebna. Pozwoli pozbyć się nadmiaru wilgoci bez nadmiernego wychłodzenia wnętrza.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat parowania okien, przeczytaj artykuł Parowanie okien – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem. Znajdziesz w nim nie tylko rzeczowo opisane powody gromadzenia się pary, ale też porady dotyczące zapobiegania temu procesowi.

Mikrowentylacja – położenie klamki

By uruchomić funkcję mikrowentylacji, należy ręcznie rozszczelnić skrzydło. Robi się to, ustawiając klamkę okienną w odpowiedni sposób. Zwykle wystarczy przekręcić ją o 45° w górę. Klamka w tym ustawieniu będzie znajdowała się dokładnie w połowie pomiędzy pełnym otwarciem a uchyleniem skrzydła. Takie położenie zapewni rozszczelnienie okna na szerokość kilku milimetrów i powolny dopływ świeżego powietrza z zewnątrz.

Mikrowentylacja czy nawiewniki?

Funkcja mikrowentylacji jest już standardem u wielu producentów stolarki. Znajdziemy ją dziś w większości modeli rozwierno-uchylnych. Jej zalety to łatwa obsługa oraz fakt, że nie wymaga ona ingerencji w konstrukcję okna. Dodatkowo pozwala dość szybko wyrównać poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Gdy potrzebna jest wentylacja bez uchylania okien, warto rozważyć montaż nawiewników okiennych. To urządzenia, które montuje się w górnej części ramy okiennej. Napływające przez nie powietrze miesza się z ciepłym powietrzem przy suficie. W ten sposób nawiewniki pozwalają stopniowo przewietrzyć pomieszczenie. Nie wymagają przy tym ręcznego rozszczelniania okna.

Które rozwiązanie jest lepsze? To zależy od wymagań i potrzeb konkretnego użytkownika. Wietrzenie za pomocą funkcji mikrowentylacji to rozwiązanie tańsze i dostępne w standardzie niemal każdego producenta. W przeciwieństwie do nawiewników może być stosowane nawet w takich pomieszczeniach jak łazienka, pralnia czy piwnica. Nawiewniki są z kolei wygodniejsze w użytkowaniu, ponieważ nie wymagają ręcznej regulacji klamką. By dowiedzieć się więcej na temat rodzajów nawiewników okiennych, ich działania i montażu, przeczytaj artykuł Nawiewniki okienne – rodzaje, wybór i montaż.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Porady

Mikrowentylacja w oknach – wszystko, co powinno się wiedzieć na ten temat

Polecamy także na blogu
Steruj domem z aplikacji, czyli Exalus Home System w ofercie firmy Kapica
23-11-2022
Firma Kapica wprowadza do swojej oferty Exalus Home System, dzięki któremu można łatwo sterować światłem, roletami i innymi urządzeniami elektrycznymi z dowolnego miejsca na świecie.
Jak zabezpieczyć okna przed remontem – 6 praktycznych wskazówek
23-11-2022
Prace wykończeniowe i remontowe bywają trudne i wymagające. Bardzo łatwo podczas nich o uszkodzenie lub zabrudzenie elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto pomyśleć o zabezpieczeniu wszystkich wartościowych sprzętów, mebli, a także stolarki okiennej. Dokładne zasłonięcie okien pozwoli uniknąć nieestetycznych zabrudzeń. Jest też kluczowe dla zachowania funkcjonalności stolarki. Przypadkowe uszkodzenie może spowodować trwałe zniszczenie mechanizmów niezbędnych do prawidłowego działania okna. Zagrożeniem są nie tylko tynki, wylewki, kleje czy farba do malowania ścian. Stanowi je również kurz, który osadza się na powierzchniach podczas wykonywanych prac. Jak zabezpieczyć okna przed remontem, aby zachować ich idealny wygląd i funkcjonalność? Podpowiadamy!
Jakie parapety wewnętrzne wybrać do ciemnych okien – możliwości i wybór
23-11-2022
Parapet wewnętrzny zwykle stanowi drobny element wystroju, który nie sprawia wrażenia niezbędnego. W rzeczywistości pełni jednak bardzo ważne funkcje. Parapet zabezpiecza oraz ukrywa kaloryfery, chroni ściany w pomieszczeniach przed przedostającą się przez okno wilgocią oraz kieruje rozgrzane powietrze do wnętrza mieszkania. Dodatkowo stanowi istotny element dekoracyjny. W zależności od konstrukcji oraz dokładnego umiejscowienia może wpłynąć na komfort korzystania z wnętrza.
Wady i zalety żaluzji fasadowych, które warto znać
23-11-2022
Firma Kapica od kilkudziesięciu lat tworzy profesjonalne systemy stolarki okienno-drzwiowej. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, oferuje też dodatkowe rozwiązania, których zastosowanie podnosi komfort codziennego życia. Dużą popularność w ostatnich latach zyskały żaluzje fasadowe. Ich zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem obiektu. Żaluzje fasadowe mają też umożliwiać łatwą i wygodną regulację dopływu światła. By produkty spełniały wszystkie oczekiwania klientów, firma Kapica współpracuje wyłącznie z wiodącymi producentami. Dzięki temu żaluzje wyróżniają się wysoką jakością, precyzją wykonania i funkcjonalnością. Idealnie sprawdzają się jako elementy wyposażenia obiektu z dużymi przeszkleniami. Jakie są wady i zalety żaluzji fasadowych? Czy nadają się do montażu na każdym budynku? Na jaki ich rodzaj warto się zdecydować?
Wymiana drzwi wejściowych – kiedy to zrobić i co warto wiedzieć?
23-11-2022
Drzwi wejściowe chronią wnętrze domu przed czynnikami zewnętrznymi i zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Aby dobrze pełniły swoje funkcje, muszą być odpowiednio zamontowane. Montaż drzwi wejściowych najlepiej zlecić profesjonalistom – biorą oni pod uwagę wiele czynników i dopasowują rodzaj projektu do specyfiki budynku. Nawet najlepiej zamontowane drzwi mogą jednak z czasem wymagać wymiany. Kiedy wymienić drzwi zewnętrzne? Ile to kosztuje? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat sposobów i kierunków otwierania okien
23-11-2022
Wybierając okna do domu, należy kierować się wieloma kryteriami. Pod uwagę wziąć trzeba przede wszystkim sposób i kierunek otwierania skrzydła. To właśnie te czynniki mają największy wpływ na wygodę użytkowania produktu. Co warto wiedzieć na ten temat? Co mówi prawo budowlane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Systemy przesuwne PCV czy aluminiowe – wady i zalety rozwiązań
23-11-2022
Wielkogabarytowe systemy przesuwne mają wiele zastosowań. Montowane są przede wszystkim jako drzwi tarasowe lub balkonowe w domach jednorodzinnych i biurowcach. Obecność nowoczesnych technologii sprawia, że pomimo swojej wagi są proste w obsłudze. Duże przeszklenia mogą stanowić ozdobę zarówno elewacji, jak i wnętrza domu. Jaki rodzaj systemu wybrać? Które drzwi sprawdzą się najlepiej – aluminiowe czy z PVC? Czytając artykuł, dowiesz się, czym różnią się te rozwiązania, a także poznasz ich wady i zalety.
Drzwi zewnętrzne aluminiowe – wzory, kolory i wskazówki co do wyboru
23-11-2022
Drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Powinny więc być nie tylko trwałe i szczelne, ale też dopasowane do charakteru budynku. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z najlepszymi ofertami. Drzwi zewnętrzne aluminiowe od firmy Kapica to produkty klasy premium, które zapewnią Ci szerokie możliwości aranżacyjne. Sprawdź, co proponujemy w tym zakresie!
Grubość okna – co warto wiedzieć?
23-11-2022
Wybierając stolarkę okienną, warto dowiedzieć się, jakie parametry mają wpływ na jej jakość. Dobre okno musi być przede wszystkim trwałe i szczelne. Świadomy nabywca powinien również zwrócić uwagę na to, czy wybrana konstrukcja jest energooszczędna i czy zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, jakie znaczenie ma grubość okna. Z artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć na temat grubości okien wykonanych z PVC.
Wymiary okien – wszystko, co warto wiedzieć
23-11-2022
Wykańczając dom, stajesz przed wyborem stolarki okiennej. Do zakupu należy podejść z należytą uwagą. Inwestorzy często decydują się na tzw. okna standardowe – prostokątne, dostępne na rynku w kilkudziesięciu wymiarach dostosowanych do konkretnych rodzajów budynków. Parametry zostają uwzględnione już w projekcie, jednak – co ważne – mogą zostać zmienione. W firmie Kapica oferujemy konstrukcje mające różne kształty i rozmiary. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie okien do własnych potrzeb oraz preferencji. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.