Szczelność okien to coś, czego klienci wymagają od producentów stolarki w pierwszej kolejności. To ona pozwala uniknąć wychłodzenia wnętrza i redukuje wydatki na ogrzewanie. Dzięki niej okna są odporne na działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych. To niepodważalne korzyści, które często okazują się decydujące podczas wyboru stolarki okiennej.

Jednak wysoka szczelność może okazać się źródłem poważnych problemów. Szczególnie, jeśli producent okien nie zadbał o wyposażenie ich w mikrowentylację. Na czym polega mikrowentylacja w oknach? W jakich pomieszczeniach jest najbardziej potrzebna? Jakie korzyści przynosi? Czy spełnia swoje zadanie lepiej niż nawiewniki okienne? Wszystkie te kwestie poruszamy w naszym artykule.

Więcej powietrza, czyli znaczenie mikrowentylacji w oknach

Prawidłowo wykonana i sprawna wentylacja jest niezbędna w każdym domu. Ma ogromny wpływ nie tylko na stan techniczny budynku, ale też na zdrowie i komfort przebywających w nim osób. Zbyt mała ilość świeżego powietrza docierającego do pomieszczeń w dłuższej perspektywie może powodować powstawanie wilgoci i rozwój pleśni, a w konsekwencji poważnych dolegliwości zdrowotnych. Właśnie dlatego w nowoczesnych oknach firmy Kapica dostępna jest funkcja tzw. mikrowentylacji. Rozwiązuje ona kwestię dopływu do pomieszczeń powietrza z zewnątrz bez ryzyka wychłodzenia wnętrz.

Funkcja mikrowentylacji to odpowiedź na zapotrzebowanie, jakie zrodziła nowoczesna stolarka okienna. Maksymalna szczelność konstrukcji niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej. W przeciwieństwie do starszych okien, przez które powietrze mogło swobodnie przedostawać się do środka, w nowych modelach proces ten jest utrudniony. Stąd pojawienie się mikrowentylacji w większości modeli okien rozwierno-uchylnych.

Na czym polega mikrowentylacja w oknach?

Mikrowentylacja to system rozszczelnienia stolarki okiennej nazywany też mikrouchyłem. Jej działanie polega na kontrolowanym i tymczasowym zmniejszeniu szczelności okien. Robi się to ręcznie, poprzez poluzowanie uszczelki. W ten sposób powstaje kilkumilimetrowa szczelina pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą okna. To właśnie przez nią do pomieszczenia dociera świeże powietrze.

Wiele firm stosuje dziś specjalne okucia, które umożliwiają łatwe rozszczelnienie (rozdzielenie skrzydła i ramy) bez otwierania okna. Kapica jest jedną z nich. W naszej ofercie znajdują się modele, w przypadku których w szybki i wygodny sposób poluzujesz uszczelkę za pomocą odpowiedniego ustawienia klamki, co pozwoli na doprowadzenie do wnętrza świeżego powietrza. Takie wietrzenie odbywa się w sposób powolny i niemal niezauważalny.

W jakich pomieszczeniach niezbędna jest mikrowentylacja w oknach?

Po czym poznać, że wymiana powietrza w pomieszczeniu nie przebiega prawidłowo? Po zaparowanych szybach. Para wodna to efekt naturalnych procesów zachodzących w domach, w tym m.in. oddychania. Nie można jej całkowicie wyeliminować, ale można zminimalizować jej ilość. Jeśli w mieszkaniu na różnych powierzchniach znajduje się skroplona para wodna, najprawdopodobniej wnętrze nie jest właściwie wentylowane. Właśnie w takich pomieszczeniach mikrowentylacja jest najbardziej potrzebna. Pozwoli pozbyć się nadmiaru wilgoci bez nadmiernego wychłodzenia wnętrza.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat parowania okien, przeczytaj artykuł Parowanie okien – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem. Znajdziesz w nim nie tylko rzeczowo opisane powody gromadzenia się pary, ale też porady dotyczące zapobiegania temu procesowi.

Mikrowentylacja – położenie klamki

By uruchomić funkcję mikrowentylacji, należy ręcznie rozszczelnić skrzydło. Robi się to, ustawiając klamkę okienną w odpowiedni sposób. Zwykle wystarczy przekręcić ją o 45° w górę. Klamka w tym ustawieniu będzie znajdowała się dokładnie w połowie pomiędzy pełnym otwarciem a uchyleniem skrzydła. Takie położenie zapewni rozszczelnienie okna na szerokość kilku milimetrów i powolny dopływ świeżego powietrza z zewnątrz.

Mikrowentylacja czy nawiewniki?

Funkcja mikrowentylacji jest już standardem u wielu producentów stolarki. Znajdziemy ją dziś w większości modeli rozwierno-uchylnych. Jej zalety to łatwa obsługa oraz fakt, że nie wymaga ona ingerencji w konstrukcję okna. Dodatkowo pozwala dość szybko wyrównać poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Gdy potrzebna jest wentylacja bez uchylania okien, warto rozważyć montaż nawiewników okiennych. To urządzenia, które montuje się w górnej części ramy okiennej. Napływające przez nie powietrze miesza się z ciepłym powietrzem przy suficie. W ten sposób nawiewniki pozwalają stopniowo przewietrzyć pomieszczenie. Nie wymagają przy tym ręcznego rozszczelniania okna.

Które rozwiązanie jest lepsze? To zależy od wymagań i potrzeb konkretnego użytkownika. Wietrzenie za pomocą funkcji mikrowentylacji to rozwiązanie tańsze i dostępne w standardzie niemal każdego producenta. W przeciwieństwie do nawiewników może być stosowane nawet w takich pomieszczeniach jak łazienka, pralnia czy piwnica. Nawiewniki są z kolei wygodniejsze w użytkowaniu, ponieważ nie wymagają ręcznej regulacji klamką. By dowiedzieć się więcej na temat rodzajów nawiewników okiennych, ich działania i montażu, przeczytaj artykuł Nawiewniki okienne – rodzaje, wybór i montaż.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Mikrowentylacja w oknach – wszystko, co powinno się wiedzieć na ten temat

Polecamy także na blogu
Firma Kapica z kolejną nominacją – Menedżer Roku Opolszczyzny 2023
23-11-2022
Prezes Firmy Kapica, Roman Kapica, został wyróżniony kolejną ważną nominacją w kategorii duże firmy podczas finałowej gali konkursu Menedżer Roku Opolszczyzny 2023. Ta nominacja jest wyrazem uznania dla osiągnięć firmy Kapica oraz potwierdza jej silną pozycję na rynku.
Jaka powinna być optymalna temperatura w domu? 
23-11-2022
Właściwa temperatura w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu i zdrowia. Niezależnie od pory roku, odpowiednia temperatura wewnętrzna sprzyja lepszemu samopoczuciu, a także może pomóc w zmniejszeniu rachunków za energię. Optymalna temperatura różni się w zależności od pomieszczenia i jego funkcji.  Jaka powinna być temperatura w mieszkaniu? W salonie,…
Nowość od firmy Kapica dla wymagających inwestorów. Sprawdź, czym są konstrukcje aluminiowe dla dużych obiektów
23-11-2022
Z dumą przedstawiamy innowacyjne rozwiązania w kategorii konstrukcji aluminiowych, skoncentrowane na dużych obiektach. Jednym z naszych ostatnich tego typu projektów jest Hotel Hygge w Opolu. Ta realizacja stanowi doskonałe case study dla klientów, którzy rozważają wykorzystanie tego typu technologii w swoich inwestycjach.
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? 
23-11-2022
Wejście do Twojego domu to jego wizytówka, a wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych to inwestycja, która zapewni bezpieczeństwo, komfort i styl na lata. Drzwi zewnętrzne muszą nie tylko dobrze wyglądać, ale także spełniać wysokie wymagania techniczne. W tym artykule omówimy, jakie cechy powinna mieć wysokiej jakości stolarka drzwiowa oraz przedstawimy różne…
Jak wyciszyć pokój? Sprawdź nasze porady 
23-11-2022
Hałas z ulicy, głośne sąsiedztwo czy nawet dźwięki dobiegające z innych pomieszczeń mogą wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego stosowanie dobrych praktyk wyciszania pokojów to must have w nowoczesnych mieszkaniach. W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie wyciszyć pomieszczenie, aby cieszyć się spokojem.  Wygłuszenie a wyciszenie pokoju – różnice  Zanim…
Firma Kapica z kolejną nagrodą na koncie! Rozwijamy się z Wami i dla Was
23-11-2022
Uroczysta gala XXI edycji konkursu Opolskiej Nagrody Jakości już za nami. Podczas wydarzenia rozstrzygnięto także XVII edycję konkursu Znakomity Przywódca. Dla firmy Kapica był to ważny dzień, bo jedna z prestiżowych nagród trafiła w ręce naszego prezesa, Romana Kapicy.
Jak wyregulować drzwi PVC? Krok po kroku
23-11-2022
Drzwi PVC cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją wytrzymałość, przystępność cenową oraz doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Jednak nawet najlepsze drzwi z czasem mogą wymagać regulacji, zwłaszcza jeśli zauważysz trudności w ich zamykaniu lub otwieraniu, a także, gdy pojawią się szczeliny przepuszczające zimne powietrze. W tym artykule pokażemy…
Jak uszczelnić drzwi balkonowe?
23-11-2022
Nieszczelne drzwi balkonowe to nie tylko uciążliwy hałas z zewnątrz, ale także przeciągi, wychłodzenie pomieszczenia i straty ciepła. Na szczęście problem ten można łatwo rozwiązać. Prawidłowe uszczelnienie drzwi balkonowych jest kluczowe dla utrzymania komfortu cieplnego i akustycznego w Twoim domu. Z tego kompleksowego poradnika dowiesz się, jak skutecznie uszczelnić drzwi…
Wymiana okien w starym domu – praktyczne wskazówki
23-11-2022
Wymiana okien w starym domu to inwestycja, która może znacząco poprawić komfort mieszkańców i wpłynąć na efektywność energetyczną budynku. Stare okna często są nieszczelne, co prowadzi do strat ciepła i wyższych rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo nowe okna mogą poprawić estetykę budynku oraz zwiększyć jego wartość rynkową. W niniejszym artykule przedstawiamy…
Prawidłowy montaż okien – jak powinien wyglądać?
23-11-2022
Dobra instalacja okien odpowiada nie tylko za ich prawidłowe działanie, ale też  efektywność energetyczną domu i komfort życia mieszkańców. Odpowiednio zamontowane okna są kluczowym warunkiem utrzymania odpowiedniej temperatury i wilgotności. W znacznym stopniu przyczyniają się też do redukcji hałasu dobiegającego z zewnątrz. Jak powinien przebiegać taki montaż? Na czym polega…