Szczelność okien to coś, czego klienci wymagają od producentów stolarki w pierwszej kolejności. To ona pozwala uniknąć wychłodzenia wnętrza i redukuje wydatki na ogrzewanie. Dzięki niej okna są odporne na działanie wilgoci i innych czynników atmosferycznych. To niepodważalne korzyści, które często okazują się decydujące podczas wyboru stolarki okiennej.

Jednak wysoka szczelność może okazać się źródłem poważnych problemów. Szczególnie, jeśli producent okien nie zadbał o wyposażenie ich w mikrowentylację. Na czym polega mikrowentylacja w oknach? W jakich pomieszczeniach jest najbardziej potrzebna? Jakie korzyści przynosi? Czy spełnia swoje zadanie lepiej niż nawiewniki okienne? Wszystkie te kwestie poruszamy w naszym artykule.

Więcej powietrza, czyli znaczenie mikrowentylacji w oknach

Prawidłowo wykonana i sprawna wentylacja jest niezbędna w każdym domu. Ma ogromny wpływ nie tylko na stan techniczny budynku, ale też na zdrowie i komfort przebywających w nim osób. Zbyt mała ilość świeżego powietrza docierającego do pomieszczeń w dłuższej perspektywie może powodować powstawanie wilgoci i rozwój pleśni, a w konsekwencji poważnych dolegliwości zdrowotnych. Właśnie dlatego w nowoczesnych oknach firmy Kapica dostępna jest funkcja tzw. mikrowentylacji. Rozwiązuje ona kwestię dopływu do pomieszczeń powietrza z zewnątrz bez ryzyka wychłodzenia wnętrz.

Funkcja mikrowentylacji to odpowiedź na zapotrzebowanie, jakie zrodziła nowoczesna stolarka okienna. Maksymalna szczelność konstrukcji niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej. W przeciwieństwie do starszych okien, przez które powietrze mogło swobodnie przedostawać się do środka, w nowych modelach proces ten jest utrudniony. Stąd pojawienie się mikrowentylacji w większości modeli okien rozwierno-uchylnych.

Na czym polega mikrowentylacja w oknach?

Mikrowentylacja to system rozszczelnienia stolarki okiennej nazywany też mikrouchyłem. Jej działanie polega na kontrolowanym i tymczasowym zmniejszeniu szczelności okien. Robi się to ręcznie, poprzez poluzowanie uszczelki. W ten sposób powstaje kilkumilimetrowa szczelina pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą okna. To właśnie przez nią do pomieszczenia dociera świeże powietrze.

Wiele firm stosuje dziś specjalne okucia, które umożliwiają łatwe rozszczelnienie (rozdzielenie skrzydła i ramy) bez otwierania okna. Kapica jest jedną z nich. W naszej ofercie znajdują się modele, w przypadku których w szybki i wygodny sposób poluzujesz uszczelkę za pomocą odpowiedniego ustawienia klamki, co pozwoli na doprowadzenie do wnętrza świeżego powietrza. Takie wietrzenie odbywa się w sposób powolny i niemal niezauważalny.

W jakich pomieszczeniach niezbędna jest mikrowentylacja w oknach?

Po czym poznać, że wymiana powietrza w pomieszczeniu nie przebiega prawidłowo? Po zaparowanych szybach. Para wodna to efekt naturalnych procesów zachodzących w domach, w tym m.in. oddychania. Nie można jej całkowicie wyeliminować, ale można zminimalizować jej ilość. Jeśli w mieszkaniu na różnych powierzchniach znajduje się skroplona para wodna, najprawdopodobniej wnętrze nie jest właściwie wentylowane. Właśnie w takich pomieszczeniach mikrowentylacja jest najbardziej potrzebna. Pozwoli pozbyć się nadmiaru wilgoci bez nadmiernego wychłodzenia wnętrza.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat parowania okien, przeczytaj artykuł Parowanie okien – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem. Znajdziesz w nim nie tylko rzeczowo opisane powody gromadzenia się pary, ale też porady dotyczące zapobiegania temu procesowi.

Mikrowentylacja – położenie klamki

By uruchomić funkcję mikrowentylacji, należy ręcznie rozszczelnić skrzydło. Robi się to, ustawiając klamkę okienną w odpowiedni sposób. Zwykle wystarczy przekręcić ją o 45° w górę. Klamka w tym ustawieniu będzie znajdowała się dokładnie w połowie pomiędzy pełnym otwarciem a uchyleniem skrzydła. Takie położenie zapewni rozszczelnienie okna na szerokość kilku milimetrów i powolny dopływ świeżego powietrza z zewnątrz.

Mikrowentylacja czy nawiewniki?

Funkcja mikrowentylacji jest już standardem u wielu producentów stolarki. Znajdziemy ją dziś w większości modeli rozwierno-uchylnych. Jej zalety to łatwa obsługa oraz fakt, że nie wymaga ona ingerencji w konstrukcję okna. Dodatkowo pozwala dość szybko wyrównać poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Gdy potrzebna jest wentylacja bez uchylania okien, warto rozważyć montaż nawiewników okiennych. To urządzenia, które montuje się w górnej części ramy okiennej. Napływające przez nie powietrze miesza się z ciepłym powietrzem przy suficie. W ten sposób nawiewniki pozwalają stopniowo przewietrzyć pomieszczenie. Nie wymagają przy tym ręcznego rozszczelniania okna.

Które rozwiązanie jest lepsze? To zależy od wymagań i potrzeb konkretnego użytkownika. Wietrzenie za pomocą funkcji mikrowentylacji to rozwiązanie tańsze i dostępne w standardzie niemal każdego producenta. W przeciwieństwie do nawiewników może być stosowane nawet w takich pomieszczeniach jak łazienka, pralnia czy piwnica. Nawiewniki są z kolei wygodniejsze w użytkowaniu, ponieważ nie wymagają ręcznej regulacji klamką. By dowiedzieć się więcej na temat rodzajów nawiewników okiennych, ich działania i montażu, przeczytaj artykuł Nawiewniki okienne – rodzaje, wybór i montaż.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Mikrowentylacja w oknach – wszystko, co powinno się wiedzieć na ten temat

Polecamy także na blogu
Wymiana bramy garażowej segmentowej – o czym pamiętać, aby uniknąć błędów?
23-11-2022
Brama garażowa pozostaje niedoceniona, dopóki na jaw nie wyjdą problemy. Niewłaściwie zamontowana brama garażowa segmentowa może stać się źródłem wielu niedogodności – od zacinania się podczas otwierania i zamykania, przez utratę ciepła z powodu nieszczelności, aż po obniżenie poziomu bezpieczeństwa całego domu. Właśnie dlatego wymiana bramy garażowej to zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy.
5 zalet moskitier ramkowych
23-11-2022
Wraz z nadejściem cieplejszych dni rozpoczyna się sezon na najlepsze pomysły i rozwiązania, jak poradzić sobie z uciążliwymi owadami. Jedni preferują krótkotrwałe rozwiązania DIY lub różnego rodzaju środki chemiczne, inni stawiają na profesjonalne narzędzia. Ta ostatnia opcja jest zdecydowanie najlepsza, gdyż jest nieinwazyjna zarówno dla ludzi, jak i owadów. Mowa w tym przypadku o moskitierze ramkowej, która poza tym, że oszczędza małe stworzenia oraz zdrowie domowników, ma znacznie więcej zalet.
Wybór drzwi wejściowych – 5 kluczowych aspektów
23-11-2022
Drzwi wejściowe to nie tylko pierwszy element naszego domu, który widzą goście. To również nasza pierwsza linia obrony przed intruzami i warunkami atmosferycznymi. Dlatego wybór odpowiedniej stolarki o najwyższych standardach jest kluczowy. Poznaj 5 aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych.
Jak wybrać bramę garażową segmentową?
23-11-2022
Budujesz nowy garaż lub planujesz modernizację starego? Jeżeli tak, prawdopodobnie stoisz przed niełatwym wyzwaniem – wyborem bramy. Na pewno słyszałeś o bramie garażowej segmentowej, bo to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością klientów. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy o bramach segmentowych oraz poznasz argumenty przemawiające za ich wyborem.
Działo się! Relacja z pikniku dla pracowników firmy Kapica
23-11-2022
Była zabawa, emocje i mnóstwo atrakcji. Tak można podsumować piknik rodzinno-sportowy, na którym firma Kapica miała przyjemność gościć swoich pracowników. Podobnie jak w poprzednim roku wydarzenie zyskało spore zainteresowanie. Bardzo się cieszymy, że znów mogliśmy wszyscy spotkać się i miło spędzić czas.
Drzwi PVC retro czy drzwi PVC modern – co i kiedy wybrać?
23-11-2022
Wybór odpowiednich drzwi dla domu jest niezwykle ważny, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Na rynku dostępne są różne modele, charakteryzujące się odmiennymi parametrami technicznymi. To samo można powiedzieć o stylu oraz wzornictwie drzwi zewnętrznych PVC. Kiedy wybrać retro drzwi PVC modern, a kiedy retro?
Demontaż i wymiana okien – co warto wiedzieć?
23-11-2022
Wymiana okien to jedna z kluczowych kwestii, gdy chce się poprawić komfort i efektywność energetyczną domu. Wiele osób zwleka jednak z decyzją o remoncie, gdyż obawia się czasochłonnej pracy. Niemniej wymiana stolarki bez uszkodzenia elewacji jest jak najbardziej możliwa i może przebiec szybko, sprawnie i tanio. Tanio, ponieważ na okna można uzyskać dofinansowanie. Sprawdź, co koniecznie musisz wiedzieć przed demontażem okna.
Nowa hala, nowe możliwości. Kapica uruchamia kolejny zakład
23-11-2022
W ubiegłym roku informowaliśmy o nowym zakładzie w Zawadzkiem przy ulicy Strzeleckiej i obiecywaliśmy, że wkrótce będziemy mogli poszczycić się kolejną halą, umożliwiającą produkcję jeszcze większej liczby okien i drzwi. Nie pozostajemy gołosłowni. To dla nas wspaniałe rozpoczęcie lata. Prace w nowym obiekcie ruszyły 26.06.2023 roku, pierwsze wysyłki zrealizowaliśmy już 01.07.2023.
Jakie okna zapewnią ochronę przed hałasem?
23-11-2022
Hałas może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego warto zainwestować w rozwiązania, które pomogą nam stworzyć spokojne i ciche środowisko w naszym domu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie hałasu z zewnątrz jest wybór odpowiednich okien. Dobrej jakości stolarka może znacznie zmniejszyć poziom hałasu dochodzącego do wnętrza domu, tworząc komfortowe warunki do pracy i odpoczynku. Jak wybrać wysokiej jakości produkty z optymalnym współczynnikiem Rw?
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat drzwi zewnętrznych z PVC
23-11-2022
Zastanawiasz się nad wyborem drzwi zewnętrznych do swojego domu? Zdecydowanie jest to jeden z kluczowych elementów, który wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale również na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Bez względu na to, czy zamierzasz kupić drzwi wejściowe PVC, aluminiowe lub tarasowe wskazujemy 5 kluczowych kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę.