Odpowiednia technika montażu okien ma przełożenie na ich szczelność, a co za tym idzie – komfort przebywania w domu. W ostatnich latach wśród inwestorów i właścicieli nieruchomości na popularności zyskują montaż warstwowy oraz z zastosowaniem taśmy rozprężnej Omnia. Z artykułu dowiesz się, na czym dokładnie polegają te techniki i jakie są ich zalety oraz wady.

Ciepły montaż okien – na czym polega?

Montaż warstwowy okien polega na użyciu aż trzech warstw izolacji: paroizolacyjnej, termoizolacyjnej i paroszczelnej.Oprócz standardowej pianki wykorzystuje się specjalnetaśmy paroprzepuszczalne i paroszczelne. W skład kompletu do montażu warstwowego mogą wchodzić również taśmy rozprężne oraz masa uszczelniająca. Alternatywą dla wielu taśm jest wielofunkcyjna taśma Omnia. W tym przypadku jeden produkt jest w stanie spełnić wszystkie wyżej wymienione kryteria prawidłowego montażu.

Montaż warstwowy krok po kroku

Taśma paroprzepuszczalna używana jest w pierwszej, zewnętrznej warstwie. Jej rolą jest przede wszystkim zabezpieczenie przed przenikaniem wilgoci do wnętrza domuoraz ochrona przed opadami i innymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak silny wiatr i szkodliwe promieniowanie UV. Taśma tego rodzaju umożliwia dodatkowo odparowywanie wody nagromadzonej w szczelinie na skutek nieszczelności zewnętrznej lub dyfuzji.

Środkowa warstwa izolacji to standardowa pianka PUR, znana z tradycyjnych systemów montażu. W tym przypadku pełni ona rolę izolatora termicznego i akustycznego. Zabezpieczona z dwóch stron taśmami pozostaje zawsze sucha, dzięki czemu zapewnia długotrwałą ochronę przed przemarzaniem i pleśnią, a jednocześnie umożliwia przepływ nagromadzonej pary.

Ostatnia warstwa to paroszczelne uszczelnienie wewnętrzne, które blokuje przenikanie pary wodnej i wilgoci z wnętrza pomieszczenia do warstwy środkowej. Zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne taśmy okienne są elastyczne i bardzo dobrze przyczepne. Ich montaż nie jest trudny, ale pracę najlepiej jest zlecić doświadczonej ekipie.

Instalacja z zastosowaniem taśmy Omnia

Montaż za pomocą taśmy rozprężnej Omnia polega na przyklejeniu taśmy na obwodzie okna z wyjątkiem jego dolnej części, gdzie najczęściej instaluje się tak zwany ciepły parapet, czyli twardy profil podokienny. Prace można przeprowadzać niezależnie od warunków pogodowych i temperatury. Połączenie tych systemów gwarantuje bardzo wysoką szczelność. Więcej o instalacji okien energooszczędnych można dowiedzieć się z naszego artykułu Prawidłowy montaż okien energooszczędnych – porady eksperta.

Montaż ciepły a montaż tradycyjny 

Opisaliśmy szczegółowo, co składa się na system montażu warstwowego. Różnica pomiędzy tym systemem a montażem standardowym tkwi nie tylko w sposobie samej instalacji okien (pierwsza opcja wymaga większego nakładu energii i sporo czasu oraz stosowana jest tylko przy stanie surowym budynku). Zalety metody warstwowej będą odczuwalne szczególnie zimą. Mieszkańcy wieloletnich budynków z pewnością znają frustrujące uczucie, kiedy – mimo ogrzewania domu – ciepło ulatuje przez nieszczelne okna.

Montaż standardowy, czyli montaż okien na samą piankę, jest wykonywany bezpośrednio w warstwie izolacji. Izolacyjną pianę poliuretanową wykorzystuje się do uzupełnienia szczelin dylatacyjnych, czyli celowych przerw w konstrukcji budynku, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania elementów konstrukcyjnych.Pianka jest w tym przypadkujedynym uszczelnieniem – do tego typu montażu nie stosuje się dodatkowych elementów zabezpieczających warstwę izolacyjną. Zaletą takiego systemu instalacji jest możliwość stosunkowo bezproblemowej wymiany okien.

Chociaż montaż tradycyjny jest szybki i tani, może okazać się niewystarczający do pełnego zabezpieczenia okien przed działaniem wilgoci. W przypadku pospiesznie lub niedbale niewykonanej instalacji wilgoć z czasem może ingerować w strukturę pianki, co zwiększa prawdopodobieństwo jej przemarzania. Nawet jeśli montaż został wykonany poprawnie, trzeba brać pod uwagę inne czynniki, takie jak długotrwałe działanie niekorzystnych dla konstrukcji warunków atmosferycznych. Zawilgocona pianka niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Ulega stopniowej degradacji, wskutek czego na styku ościeżnicy z murem powstają przedmuchy i tak zwane mostki termiczne, powodujące znaczne ubytki ciepła we wnętrzu.

Ciepły montaż okien – czy warto?

Ciepły montaż stolarki okiennej może być nawet dwa razy droższy niż montaż tradycyjny i zajmuje o wiele więcej czasu, dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto go przeprowadzać. Jeśli decyzja o zastosowaniu standardowego sposobu montażu spowodowana jest chęcią oszczędzenia pieniędzy, warto szczegółowo przyjrzeć się długofalowym efektom obydwu opcji. W ogólnym rozrachunku montaż warstwowy okazuje się bowiem rozwiązaniem o wiele bardziej ekonomicznym.

Dobrze uszczelnione okna zapobiegają wydostawaniu się ciepła z wnętrza domu, dzięki czemu możliwa jest długoterminowa oszczędność energii grzewczej. Specjaliści szacują, że instalacja metodą wielowarstwową zapewnia dwukrotnie większą szczelność połączenia niż montaż z zastosowaniem samej pianki. Uszczelnienie warstwy izolacyjnej z obu stron zmniejsza ryzyko powstawania mostków termicznych, a co za tym idzie – wystąpienia strat energii. Ciepły montaż okien może nie tylko okazać się zbawienny dla naszego portfela, ale także pozwoli na wysoki komfort życia. Metoda stanowi również zabezpieczenie przed grzybieniem i utrzymuje ramy w dobrej kondycji.

Montaż okien na ciepło warto rozważyć w każdym przypadku, ale należy pamiętać, że decyzja musi być podjęta na etapie budowy domu. Jego zalety odczujemy szczególnie w mieszkaniach i domach wybudowanych w miejscach o wysokim poziomie wilgotności. Zmienny klimat naszego kraju to kolejny powód do przeprowadzenia tego typu instalacji. Wiatr, deszcz czy śnieg nie będą mieć wpływu na temperaturę w pomieszczeniach, jeśli nasze okna będą uszczelnione wielowarstwowo. Jeśli chcesz poznać inne na sposoby na zatrzymanie ciepła wewnątrz domu, zajrzyj do naszego artykułu Ciepła ramka – co oznacza i czy warto ją zastosować?  


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Ciepły montaż okien – na czym polega i kiedy warto go przeprowadzić?

Polecamy także na blogu
Co wpływa na cenę rolet zewnętrznych?
23-11-2022
Rolety zewnętrzne to bardzo funkcjonalny element wielu budynków. Decyzja o ich zakupie może stanowić inwestycję w komfort, bezpieczeństwo, a nawet efektywność energetyczną domu. Jednakże, rolety zewnętrzne do dodatkowy koszt przy budowie domu. Jednak warto go ponieść, biorąc pod uwagę korzyści, jakie zapewniają rolety zewnętrzne. Cena za m2 rolety jest uzależniona…
Podsumowanie Roku 2023 w firmie Kapica
23-11-2022
W urokliwej atmosferze łaziskiej restauracji Urban, 21 grudnia 2023 roku, pracownicy firmy Kapica zgromadzili się na uroczystym spotkaniu, zamykającym rok pełen wyzwań i sukcesów. Zarząd tradycyjnie zorganizował to wydarzenie jako wyjątkową okazję do podsumowań, planowania przyszłości oraz uhonorowania zaangażowanych pracowników.
Jakie cechy powinien mieć dobry producent drzwi wejściowych?
23-11-2022
Rynek pęka w szwach, a producentów drzwi wejściowych wciąż przybywa. Właściwy wybór w tej kwestii jest jednak bardzo ważny, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo i komfort domownikom. O czym warto pamiętać? Czym powinien cechować się producent drzwi wejściowych?
Nowoczesne parapety wewnętrzne od firmy Kapica – poznaj możliwości i zalety rozwiązania
23-11-2022
Już na wczesnym etapie budowy domu powinniśmy wybrać nowoczesne parapety wewnętrzne, aby pasowały do wnętrza i spełniały wszystkie swoje najważniejsze funkcje. Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak trwałość, estetyka czy bezpieczeństwo. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zabierz Dziecko na Górnika – Świąteczny wyjazd Kapica
23-11-2022
Firma Kapica, sponsor Górnika Zabrze, zorganizowała niezapomniany świąteczny wyjazd dla swoich pracowników, a przede wszystkim ich dzieci, na jubileuszowy mecz z Wartą Poznań, który odbył się z okazji 75-lecia klubu Górnik Zabrze. Wybór pracowników, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w tym wyjątkowym wyjeździe, odbył się poprzez konkurs, w którym wzięło udział ponad 40 osób. Spośród licznych zgłoszeń wybrano 7 szczęśliwców, którzy wraz z swoimi dziećmi wyruszyli na stadion, aby wspólnie świętować jubileusz klubu.
Okna winchester czy złoty dąb – różnice i dobór pod kolor elewacji
23-11-2022
Okna PCV w okleinach drewnopodobnych to propozycja, która cieszy się niesłabnącym uznaniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nowoczesne okleiny stosowane w oknach są niezwykle odporne na odbarwienia i odkształcenia, nawet pod wpływem wysokich temperatur. Dwie najpopularniejsze opcje to okna winchester i złoty dąb.
Uszczelki okienne – co warto wiedzieć o konserwacji i wymianie?
23-11-2022
Uszczelki w oknach i drzwiach odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu komfortu termicznego i akustycznego domów oraz obiektów komercyjnych. Są one odpowiedzialne za zapewnienie szczelności, która chroni wnętrza przed zimnem, wilgocią czy hałasem z zewnątrz. Jeżeli nie będzie się ich czyścić i konserwować za pomocą specjalnych środków szybko staną się twarde i popękane, co znacznie obniży ich funkcjonalność.
Szare okna i systemy przesuwne – 4 powody wyboru takiego koloru stolarki
23-11-2022
Szare okna i systemy przesuwne zyskują na popularności wśród właścicieli domów i projektantów wnętrz. Ten subtelny, ale wyrafinowany kolor stolarki okiennej ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to doskonały wybór dla każdego rodzaju nieruchomości. Oto cztery główne powody, dla których warto rozważyć szare okna i systemy przesuwne.
5 powodów, dla których warto zdecydować się na system przesuwny PVC
23-11-2022
Systemy przesuwne PVC są już od wielu lat chętnie wybierane przez Inwestorów. Są doceniane także przez projektantów i architektów. Znajdują zastosowanie w nowo budowanych obiektach, a także w modernizowanych budynkach. Dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC? Co stoi za ich popularnością? Poznajmy 5 powodów przemawiających za tym rozwiązaniem.
Ponad 100 osób na otwarciu salonu Kapica w Tarnowskich Górach!
23-11-2022
Dnia 25 listopada zainaugurowaliśmy otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w nowej, lepszej lokalizacji. To duże wydarzenie nie tylko dla naszej firmy, ale również dla naszych klientów, partnerów i lokalnej społeczności.