Odpowiednia technika montażu okien ma przełożenie na ich szczelność, a co za tym idzie – komfort przebywania w domu. W ostatnich latach wśród inwestorów i właścicieli nieruchomości na popularności zyskują montaż warstwowy oraz z zastosowaniem taśmy rozprężnej Omnia. Z artykułu dowiesz się, na czym dokładnie polegają te techniki i jakie są ich zalety oraz wady.

Ciepły montaż okien – na czym polega?

Montaż warstwowy okien polega na użyciu aż trzech warstw izolacji: paroizolacyjnej, termoizolacyjnej i paroszczelnej.Oprócz standardowej pianki wykorzystuje się specjalnetaśmy paroprzepuszczalne i paroszczelne. W skład kompletu do montażu warstwowego mogą wchodzić również taśmy rozprężne oraz masa uszczelniająca. Alternatywą dla wielu taśm jest wielofunkcyjna taśma Omnia. W tym przypadku jeden produkt jest w stanie spełnić wszystkie wyżej wymienione kryteria prawidłowego montażu.

Montaż warstwowy krok po kroku

Taśma paroprzepuszczalna używana jest w pierwszej, zewnętrznej warstwie. Jej rolą jest przede wszystkim zabezpieczenie przed przenikaniem wilgoci do wnętrza domuoraz ochrona przed opadami i innymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak silny wiatr i szkodliwe promieniowanie UV. Taśma tego rodzaju umożliwia dodatkowo odparowywanie wody nagromadzonej w szczelinie na skutek nieszczelności zewnętrznej lub dyfuzji.

Środkowa warstwa izolacji to standardowa pianka PUR, znana z tradycyjnych systemów montażu. W tym przypadku pełni ona rolę izolatora termicznego i akustycznego. Zabezpieczona z dwóch stron taśmami pozostaje zawsze sucha, dzięki czemu zapewnia długotrwałą ochronę przed przemarzaniem i pleśnią, a jednocześnie umożliwia przepływ nagromadzonej pary.

Ostatnia warstwa to paroszczelne uszczelnienie wewnętrzne, które blokuje przenikanie pary wodnej i wilgoci z wnętrza pomieszczenia do warstwy środkowej. Zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne taśmy okienne są elastyczne i bardzo dobrze przyczepne. Ich montaż nie jest trudny, ale pracę najlepiej jest zlecić doświadczonej ekipie.

Instalacja z zastosowaniem taśmy Omnia

Montaż za pomocą taśmy rozprężnej Omnia polega na przyklejeniu taśmy na obwodzie okna z wyjątkiem jego dolnej części, gdzie najczęściej instaluje się tak zwany ciepły parapet, czyli twardy profil podokienny. Prace można przeprowadzać niezależnie od warunków pogodowych i temperatury. Połączenie tych systemów gwarantuje bardzo wysoką szczelność. Więcej o instalacji okien energooszczędnych można dowiedzieć się z naszego artykułu Prawidłowy montaż okien energooszczędnych – porady eksperta.

Montaż ciepły a montaż tradycyjny 

Opisaliśmy szczegółowo, co składa się na system montażu warstwowego. Różnica pomiędzy tym systemem a montażem standardowym tkwi nie tylko w sposobie samej instalacji okien (pierwsza opcja wymaga większego nakładu energii i sporo czasu oraz stosowana jest tylko przy stanie surowym budynku). Zalety metody warstwowej będą odczuwalne szczególnie zimą. Mieszkańcy wieloletnich budynków z pewnością znają frustrujące uczucie, kiedy – mimo ogrzewania domu – ciepło ulatuje przez nieszczelne okna.

Montaż standardowy, czyli montaż okien na samą piankę, jest wykonywany bezpośrednio w warstwie izolacji. Izolacyjną pianę poliuretanową wykorzystuje się do uzupełnienia szczelin dylatacyjnych, czyli celowych przerw w konstrukcji budynku, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania elementów konstrukcyjnych.Pianka jest w tym przypadkujedynym uszczelnieniem – do tego typu montażu nie stosuje się dodatkowych elementów zabezpieczających warstwę izolacyjną. Zaletą takiego systemu instalacji jest możliwość stosunkowo bezproblemowej wymiany okien.

Chociaż montaż tradycyjny jest szybki i tani, może okazać się niewystarczający do pełnego zabezpieczenia okien przed działaniem wilgoci. W przypadku pospiesznie lub niedbale niewykonanej instalacji wilgoć z czasem może ingerować w strukturę pianki, co zwiększa prawdopodobieństwo jej przemarzania. Nawet jeśli montaż został wykonany poprawnie, trzeba brać pod uwagę inne czynniki, takie jak długotrwałe działanie niekorzystnych dla konstrukcji warunków atmosferycznych. Zawilgocona pianka niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Ulega stopniowej degradacji, wskutek czego na styku ościeżnicy z murem powstają przedmuchy i tak zwane mostki termiczne, powodujące znaczne ubytki ciepła we wnętrzu.

Ciepły montaż okien – czy warto?

Ciepły montaż stolarki okiennej może być nawet dwa razy droższy niż montaż tradycyjny i zajmuje o wiele więcej czasu, dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto go przeprowadzać. Jeśli decyzja o zastosowaniu standardowego sposobu montażu spowodowana jest chęcią oszczędzenia pieniędzy, warto szczegółowo przyjrzeć się długofalowym efektom obydwu opcji. W ogólnym rozrachunku montaż warstwowy okazuje się bowiem rozwiązaniem o wiele bardziej ekonomicznym.

Dobrze uszczelnione okna zapobiegają wydostawaniu się ciepła z wnętrza domu, dzięki czemu możliwa jest długoterminowa oszczędność energii grzewczej. Specjaliści szacują, że instalacja metodą wielowarstwową zapewnia dwukrotnie większą szczelność połączenia niż montaż z zastosowaniem samej pianki. Uszczelnienie warstwy izolacyjnej z obu stron zmniejsza ryzyko powstawania mostków termicznych, a co za tym idzie – wystąpienia strat energii. Ciepły montaż okien może nie tylko okazać się zbawienny dla naszego portfela, ale także pozwoli na wysoki komfort życia. Metoda stanowi również zabezpieczenie przed grzybieniem i utrzymuje ramy w dobrej kondycji.

Montaż okien na ciepło warto rozważyć w każdym przypadku, ale należy pamiętać, że decyzja musi być podjęta na etapie budowy domu. Jego zalety odczujemy szczególnie w mieszkaniach i domach wybudowanych w miejscach o wysokim poziomie wilgotności. Zmienny klimat naszego kraju to kolejny powód do przeprowadzenia tego typu instalacji. Wiatr, deszcz czy śnieg nie będą mieć wpływu na temperaturę w pomieszczeniach, jeśli nasze okna będą uszczelnione wielowarstwowo. Jeśli chcesz poznać inne na sposoby na zatrzymanie ciepła wewnątrz domu, zajrzyj do naszego artykułu Ciepła ramka – co oznacza i czy warto ją zastosować?  


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Ciepły montaż okien – na czym polega i kiedy warto go przeprowadzić?

Polecamy także na blogu
Firma Kapica z kolejną nominacją – Menedżer Roku Opolszczyzny 2023
23-11-2022
Prezes Firmy Kapica, Roman Kapica, został wyróżniony kolejną ważną nominacją w kategorii duże firmy podczas finałowej gali konkursu Menedżer Roku Opolszczyzny 2023. Ta nominacja jest wyrazem uznania dla osiągnięć firmy Kapica oraz potwierdza jej silną pozycję na rynku.
Jaka powinna być optymalna temperatura w domu? 
23-11-2022
Właściwa temperatura w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu i zdrowia. Niezależnie od pory roku, odpowiednia temperatura wewnętrzna sprzyja lepszemu samopoczuciu, a także może pomóc w zmniejszeniu rachunków za energię. Optymalna temperatura różni się w zależności od pomieszczenia i jego funkcji.  Jaka powinna być temperatura w mieszkaniu? W salonie,…
Nowość od firmy Kapica dla wymagających inwestorów. Sprawdź, czym są konstrukcje aluminiowe dla dużych obiektów
23-11-2022
Z dumą przedstawiamy innowacyjne rozwiązania w kategorii konstrukcji aluminiowych, skoncentrowane na dużych obiektach. Jednym z naszych ostatnich tego typu projektów jest Hotel Hygge w Opolu. Ta realizacja stanowi doskonałe case study dla klientów, którzy rozważają wykorzystanie tego typu technologii w swoich inwestycjach.
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? 
23-11-2022
Wejście do Twojego domu to jego wizytówka, a wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych to inwestycja, która zapewni bezpieczeństwo, komfort i styl na lata. Drzwi zewnętrzne muszą nie tylko dobrze wyglądać, ale także spełniać wysokie wymagania techniczne. W tym artykule omówimy, jakie cechy powinna mieć wysokiej jakości stolarka drzwiowa oraz przedstawimy różne…
Jak wyciszyć pokój? Sprawdź nasze porady 
23-11-2022
Hałas z ulicy, głośne sąsiedztwo czy nawet dźwięki dobiegające z innych pomieszczeń mogą wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego stosowanie dobrych praktyk wyciszania pokojów to must have w nowoczesnych mieszkaniach. W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie wyciszyć pomieszczenie, aby cieszyć się spokojem.  Wygłuszenie a wyciszenie pokoju – różnice  Zanim…
Firma Kapica z kolejną nagrodą na koncie! Rozwijamy się z Wami i dla Was
23-11-2022
Uroczysta gala XXI edycji konkursu Opolskiej Nagrody Jakości już za nami. Podczas wydarzenia rozstrzygnięto także XVII edycję konkursu Znakomity Przywódca. Dla firmy Kapica był to ważny dzień, bo jedna z prestiżowych nagród trafiła w ręce naszego prezesa, Romana Kapicy.
Jak wyregulować drzwi PVC? Krok po kroku
23-11-2022
Drzwi PVC cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją wytrzymałość, przystępność cenową oraz doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Jednak nawet najlepsze drzwi z czasem mogą wymagać regulacji, zwłaszcza jeśli zauważysz trudności w ich zamykaniu lub otwieraniu, a także, gdy pojawią się szczeliny przepuszczające zimne powietrze. W tym artykule pokażemy…
Jak uszczelnić drzwi balkonowe?
23-11-2022
Nieszczelne drzwi balkonowe to nie tylko uciążliwy hałas z zewnątrz, ale także przeciągi, wychłodzenie pomieszczenia i straty ciepła. Na szczęście problem ten można łatwo rozwiązać. Prawidłowe uszczelnienie drzwi balkonowych jest kluczowe dla utrzymania komfortu cieplnego i akustycznego w Twoim domu. Z tego kompleksowego poradnika dowiesz się, jak skutecznie uszczelnić drzwi…
Wymiana okien w starym domu – praktyczne wskazówki
23-11-2022
Wymiana okien w starym domu to inwestycja, która może znacząco poprawić komfort mieszkańców i wpłynąć na efektywność energetyczną budynku. Stare okna często są nieszczelne, co prowadzi do strat ciepła i wyższych rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo nowe okna mogą poprawić estetykę budynku oraz zwiększyć jego wartość rynkową. W niniejszym artykule przedstawiamy…
Prawidłowy montaż okien – jak powinien wyglądać?
23-11-2022
Dobra instalacja okien odpowiada nie tylko za ich prawidłowe działanie, ale też  efektywność energetyczną domu i komfort życia mieszkańców. Odpowiednio zamontowane okna są kluczowym warunkiem utrzymania odpowiedniej temperatury i wilgotności. W znacznym stopniu przyczyniają się też do redukcji hałasu dobiegającego z zewnątrz. Jak powinien przebiegać taki montaż? Na czym polega…