Odpowiednia technika montażu okien ma przełożenie na ich szczelność, a co za tym idzie – komfort przebywania w domu. W ostatnich latach wśród inwestorów i właścicieli nieruchomości na popularności zyskują montaż warstwowy oraz z zastosowaniem taśmy rozprężnej Omnia. Z artykułu dowiesz się, na czym dokładnie polegają te techniki i jakie są ich zalety oraz wady.

Ciepły montaż okien – na czym polega?

Montaż warstwowy okien polega na użyciu aż trzech warstw izolacji: paroizolacyjnej, termoizolacyjnej i paroszczelnej.Oprócz standardowej pianki wykorzystuje się specjalnetaśmy paroprzepuszczalne i paroszczelne. W skład kompletu do montażu warstwowego mogą wchodzić również taśmy rozprężne oraz masa uszczelniająca. Alternatywą dla wielu taśm jest wielofunkcyjna taśma Omnia. W tym przypadku jeden produkt jest w stanie spełnić wszystkie wyżej wymienione kryteria prawidłowego montażu.

Montaż warstwowy krok po kroku

Taśma paroprzepuszczalna używana jest w pierwszej, zewnętrznej warstwie. Jej rolą jest przede wszystkim zabezpieczenie przed przenikaniem wilgoci do wnętrza domuoraz ochrona przed opadami i innymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak silny wiatr i szkodliwe promieniowanie UV. Taśma tego rodzaju umożliwia dodatkowo odparowywanie wody nagromadzonej w szczelinie na skutek nieszczelności zewnętrznej lub dyfuzji.

Środkowa warstwa izolacji to standardowa pianka PUR, znana z tradycyjnych systemów montażu. W tym przypadku pełni ona rolę izolatora termicznego i akustycznego. Zabezpieczona z dwóch stron taśmami pozostaje zawsze sucha, dzięki czemu zapewnia długotrwałą ochronę przed przemarzaniem i pleśnią, a jednocześnie umożliwia przepływ nagromadzonej pary.

Ostatnia warstwa to paroszczelne uszczelnienie wewnętrzne, które blokuje przenikanie pary wodnej i wilgoci z wnętrza pomieszczenia do warstwy środkowej. Zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne taśmy okienne są elastyczne i bardzo dobrze przyczepne. Ich montaż nie jest trudny, ale pracę najlepiej jest zlecić doświadczonej ekipie.

Instalacja z zastosowaniem taśmy Omnia

Montaż za pomocą taśmy rozprężnej Omnia polega na przyklejeniu taśmy na obwodzie okna z wyjątkiem jego dolnej części, gdzie najczęściej instaluje się tak zwany ciepły parapet, czyli twardy profil podokienny. Prace można przeprowadzać niezależnie od warunków pogodowych i temperatury. Połączenie tych systemów gwarantuje bardzo wysoką szczelność. Więcej o instalacji okien energooszczędnych można dowiedzieć się z naszego artykułu Prawidłowy montaż okien energooszczędnych – porady eksperta.

Montaż ciepły a montaż tradycyjny 

Opisaliśmy szczegółowo, co składa się na system montażu warstwowego. Różnica pomiędzy tym systemem a montażem standardowym tkwi nie tylko w sposobie samej instalacji okien (pierwsza opcja wymaga większego nakładu energii i sporo czasu oraz stosowana jest tylko przy stanie surowym budynku). Zalety metody warstwowej będą odczuwalne szczególnie zimą. Mieszkańcy wieloletnich budynków z pewnością znają frustrujące uczucie, kiedy – mimo ogrzewania domu – ciepło ulatuje przez nieszczelne okna.

Montaż standardowy, czyli montaż okien na samą piankę, jest wykonywany bezpośrednio w warstwie izolacji. Izolacyjną pianę poliuretanową wykorzystuje się do uzupełnienia szczelin dylatacyjnych, czyli celowych przerw w konstrukcji budynku, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania elementów konstrukcyjnych.Pianka jest w tym przypadkujedynym uszczelnieniem – do tego typu montażu nie stosuje się dodatkowych elementów zabezpieczających warstwę izolacyjną. Zaletą takiego systemu instalacji jest możliwość stosunkowo bezproblemowej wymiany okien.

Chociaż montaż tradycyjny jest szybki i tani, może okazać się niewystarczający do pełnego zabezpieczenia okien przed działaniem wilgoci. W przypadku pospiesznie lub niedbale niewykonanej instalacji wilgoć z czasem może ingerować w strukturę pianki, co zwiększa prawdopodobieństwo jej przemarzania. Nawet jeśli montaż został wykonany poprawnie, trzeba brać pod uwagę inne czynniki, takie jak długotrwałe działanie niekorzystnych dla konstrukcji warunków atmosferycznych. Zawilgocona pianka niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Ulega stopniowej degradacji, wskutek czego na styku ościeżnicy z murem powstają przedmuchy i tak zwane mostki termiczne, powodujące znaczne ubytki ciepła we wnętrzu.

Ciepły montaż okien – czy warto?

Ciepły montaż stolarki okiennej może być nawet dwa razy droższy niż montaż tradycyjny i zajmuje o wiele więcej czasu, dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto go przeprowadzać. Jeśli decyzja o zastosowaniu standardowego sposobu montażu spowodowana jest chęcią oszczędzenia pieniędzy, warto szczegółowo przyjrzeć się długofalowym efektom obydwu opcji. W ogólnym rozrachunku montaż warstwowy okazuje się bowiem rozwiązaniem o wiele bardziej ekonomicznym.

Dobrze uszczelnione okna zapobiegają wydostawaniu się ciepła z wnętrza domu, dzięki czemu możliwa jest długoterminowa oszczędność energii grzewczej. Specjaliści szacują, że instalacja metodą wielowarstwową zapewnia dwukrotnie większą szczelność połączenia niż montaż z zastosowaniem samej pianki. Uszczelnienie warstwy izolacyjnej z obu stron zmniejsza ryzyko powstawania mostków termicznych, a co za tym idzie – wystąpienia strat energii. Ciepły montaż okien może nie tylko okazać się zbawienny dla naszego portfela, ale także pozwoli na wysoki komfort życia. Metoda stanowi również zabezpieczenie przed grzybieniem i utrzymuje ramy w dobrej kondycji.

Montaż okien na ciepło warto rozważyć w każdym przypadku, ale należy pamiętać, że decyzja musi być podjęta na etapie budowy domu. Jego zalety odczujemy szczególnie w mieszkaniach i domach wybudowanych w miejscach o wysokim poziomie wilgotności. Zmienny klimat naszego kraju to kolejny powód do przeprowadzenia tego typu instalacji. Wiatr, deszcz czy śnieg nie będą mieć wpływu na temperaturę w pomieszczeniach, jeśli nasze okna będą uszczelnione wielowarstwowo. Jeśli chcesz poznać inne na sposoby na zatrzymanie ciepła wewnątrz domu, zajrzyj do naszego artykułu Ciepła ramka – co oznacza i czy warto ją zastosować?  


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Zgoda na newsletter
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Ciepły montaż okien – na czym polega i kiedy warto go przeprowadzić?

Polecamy także na blogu
Nowy salon w Rybniku już otwarty!
23-11-2022
Z przyjemnością informujemy, że 25 marca otwarty został nowy salon firmy Kapica w Rybniku przy ulicy Wodzisławskiej 14. Od teraz możemy być jeszcze bliżej naszych klientów!
Szkolenie techniczne i nowe produkty w ofercie firmy Kapica
23-11-2022
10 marca 2023 roku, w salonie firmowym w Opolu, odbyło się szkolenie dotyczące nowości w zakresie systemów aluminiowych. Za organizację odpowiadał Dział Sprzedaży Systemów Aluminiowych, a spotkanie poprowadził Pan Marcin Żyrek, Kierownik Zakładu Produkcji Konstrukcji Aluminiowych. Uczestnikami szkolenia byli pracownicy firmy Kapica. W trakcie spotkania mieliśmy okazję zapoznać się z najnowszymi innowacjami i poszerzyliśmy wiedzę na temat aktualnej oferty. Omówiliśmy też problemy, jakie zauważają handlowcy podczas obsługi klientów.
5 najczęstszych błędów popełnianych w czasie montażu drzwi wejściowych
23-11-2022
Nie bez powodu mówi się, że drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Ich wygląd wpływa na estetykę całej elewacji, a parametry techniczne decydują o komforcie i bezpieczeństwie domowników. Ważne jest, by montaż drzwi zewnętrznych był przeprowadzony z należytą starannością. Monter powinien mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Poznaj najczęstsze błędy przy montażu drzwi zewnętrznych i dowiedz się, jak ich uniknąć!
Firma Kapica jest eko!
23-11-2022
Mamy wielką przyjemność ogłosić, że firma Kapica trzeci rok z rzędu otrzymała certyfikat, który potwierdza nasz realny wpływ na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. W 2022 roku przekazaliśmy do recyklingu aż 395 ton odpadów PVC, co przyczyniło się do zmniejszenia emisji CO2 o 790 ton.
Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co i kiedy wybrać?
23-11-2022
Mało kto decyduje się na projekt domu, w którym nie uwzględniono osłon okiennych. Żaluzje lub rolety pełnią dodatkową funkcję izolacyjną oraz zapewniają domownikom prywatność. Chronią ponadto przed nadmiernym nasłonecznieniem i umożliwiają łatwą regulację dopływu światła. Jaki produkt wybrać? Poznaj wady i zalety nowoczesnych rolet i żaluzji fasadowych!
Jaki dach, elewacja i parapety będą pasowały do antracytowych okien? Porady aranżacyjne
23-11-2022
Jeszcze do niedawna inwestorzy decydowali się niemal wyłącznie na okna w kolorze białym. Dziś coraz więcej osób wybiera modele z ramami w innych odcieniach. Sporą popularność zyskały okna antracytowe. Są doskonałą alternatywą dla modeli z drewna i klasycznych białych okien PVC. To najlepszy wybór, jeśli chcesz urządzić swój dom w nowoczesnym stylu!
Zapraszamy na otwarcie nowego salonu w Rybniku
23-11-2022
Firma Kapica działa na rynku od pierwszej połowy XX wieku. Od tego czasu nasza oferta nieustannie się powiększa, a marka – rozwija. 25 marca otwarty zostanie salon w Rybniku. To kolejne miejsce, w którym będzie można poznać naszą ofertę i zasięgnąć porad specjalistów. Nowa inwestycja jest wynikiem zaufania, którym od lat darzą nas klienci.
II Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Zarządu Firmy Kapica
23-11-2022
Za nami kolejny aktywny dzień w duchu sportowej rywalizacji. 25 lutego, w hali sportowej w Zawadzkiem, odbył się II Turniej Tenisa Stołowego. W wydarzeniu uczestniczyli nasi pracownicy. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzca sięgnął po Puchar Zarządu Firmy Kapica.
Parapety zewnętrzne – wybór i wskazówki montażowe
23-11-2022
Parapety zewnętrzne to elementy, które pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Chociaż ich wybór z pozoru wydaje się prosty, niewłaściwie dobrane i nieodpowiednio zamontowane mogą przyczynić się do zawilgocenia budynku. Jak wybrać i jak osadzić parapety zewnętrzne? Zachęcamy do lektury!
4 powody, dla których warto wybrać bramę garażową segmentową
23-11-2022
Brama garażowa ma duży wpływ na funkcjonalność i estetykę garażu. Wybór odpowiedniego modelu może być przytłaczający – wszystko z powodu coraz większej liczby dostępnych opcji. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się segmentowe bramy garażowe. Czym charakteryzują się te produkty? Czy warto inwestować w konstrukcję segmentową? Poznaj 4 powody, dzięki którym przekonasz się do takiego rozwiązania!