Odpowiednia technika montażu okien ma przełożenie na ich szczelność, a co za tym idzie – komfort przebywania w domu. W ostatnich latach wśród inwestorów i właścicieli nieruchomości na popularności zyskują montaż warstwowy oraz z zastosowaniem taśmy rozprężnej Omnia. Z artykułu dowiesz się, na czym dokładnie polegają te techniki i jakie są ich zalety oraz wady.

Ciepły montaż okien – na czym polega?

Montaż warstwowy okien polega na użyciu aż trzech warstw izolacji: paroizolacyjnej, termoizolacyjnej i paroszczelnej.Oprócz standardowej pianki wykorzystuje się specjalnetaśmy paroprzepuszczalne i paroszczelne. W skład kompletu do montażu warstwowego mogą wchodzić również taśmy rozprężne oraz masa uszczelniająca. Alternatywą dla wielu taśm jest wielofunkcyjna taśma Omnia. W tym przypadku jeden produkt jest w stanie spełnić wszystkie wyżej wymienione kryteria prawidłowego montażu.

Montaż warstwowy krok po kroku

Taśma paroprzepuszczalna używana jest w pierwszej, zewnętrznej warstwie. Jej rolą jest przede wszystkim zabezpieczenie przed przenikaniem wilgoci do wnętrza domuoraz ochrona przed opadami i innymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak silny wiatr i szkodliwe promieniowanie UV. Taśma tego rodzaju umożliwia dodatkowo odparowywanie wody nagromadzonej w szczelinie na skutek nieszczelności zewnętrznej lub dyfuzji.

Środkowa warstwa izolacji to standardowa pianka PUR, znana z tradycyjnych systemów montażu. W tym przypadku pełni ona rolę izolatora termicznego i akustycznego. Zabezpieczona z dwóch stron taśmami pozostaje zawsze sucha, dzięki czemu zapewnia długotrwałą ochronę przed przemarzaniem i pleśnią, a jednocześnie umożliwia przepływ nagromadzonej pary.

Ostatnia warstwa to paroszczelne uszczelnienie wewnętrzne, które blokuje przenikanie pary wodnej i wilgoci z wnętrza pomieszczenia do warstwy środkowej. Zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne taśmy okienne są elastyczne i bardzo dobrze przyczepne. Ich montaż nie jest trudny, ale pracę najlepiej jest zlecić doświadczonej ekipie.

Instalacja z zastosowaniem taśmy Omnia

Montaż za pomocą taśmy rozprężnej Omnia polega na przyklejeniu taśmy na obwodzie okna z wyjątkiem jego dolnej części, gdzie najczęściej instaluje się tak zwany ciepły parapet, czyli twardy profil podokienny. Prace można przeprowadzać niezależnie od warunków pogodowych i temperatury. Połączenie tych systemów gwarantuje bardzo wysoką szczelność. Więcej o instalacji okien energooszczędnych można dowiedzieć się z naszego artykułu Prawidłowy montaż okien energooszczędnych – porady eksperta.

Montaż ciepły a montaż tradycyjny 

Opisaliśmy szczegółowo, co składa się na system montażu warstwowego. Różnica pomiędzy tym systemem a montażem standardowym tkwi nie tylko w sposobie samej instalacji okien (pierwsza opcja wymaga większego nakładu energii i sporo czasu oraz stosowana jest tylko przy stanie surowym budynku). Zalety metody warstwowej będą odczuwalne szczególnie zimą. Mieszkańcy wieloletnich budynków z pewnością znają frustrujące uczucie, kiedy – mimo ogrzewania domu – ciepło ulatuje przez nieszczelne okna.

Montaż standardowy, czyli montaż okien na samą piankę, jest wykonywany bezpośrednio w warstwie izolacji. Izolacyjną pianę poliuretanową wykorzystuje się do uzupełnienia szczelin dylatacyjnych, czyli celowych przerw w konstrukcji budynku, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania elementów konstrukcyjnych.Pianka jest w tym przypadkujedynym uszczelnieniem – do tego typu montażu nie stosuje się dodatkowych elementów zabezpieczających warstwę izolacyjną. Zaletą takiego systemu instalacji jest możliwość stosunkowo bezproblemowej wymiany okien.

Chociaż montaż tradycyjny jest szybki i tani, może okazać się niewystarczający do pełnego zabezpieczenia okien przed działaniem wilgoci. W przypadku pospiesznie lub niedbale niewykonanej instalacji wilgoć z czasem może ingerować w strukturę pianki, co zwiększa prawdopodobieństwo jej przemarzania. Nawet jeśli montaż został wykonany poprawnie, trzeba brać pod uwagę inne czynniki, takie jak długotrwałe działanie niekorzystnych dla konstrukcji warunków atmosferycznych. Zawilgocona pianka niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Ulega stopniowej degradacji, wskutek czego na styku ościeżnicy z murem powstają przedmuchy i tak zwane mostki termiczne, powodujące znaczne ubytki ciepła we wnętrzu.

Ciepły montaż okien – czy warto?

Ciepły montaż stolarki okiennej może być nawet dwa razy droższy niż montaż tradycyjny i zajmuje o wiele więcej czasu, dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto go przeprowadzać. Jeśli decyzja o zastosowaniu standardowego sposobu montażu spowodowana jest chęcią oszczędzenia pieniędzy, warto szczegółowo przyjrzeć się długofalowym efektom obydwu opcji. W ogólnym rozrachunku montaż warstwowy okazuje się bowiem rozwiązaniem o wiele bardziej ekonomicznym.

Dobrze uszczelnione okna zapobiegają wydostawaniu się ciepła z wnętrza domu, dzięki czemu możliwa jest długoterminowa oszczędność energii grzewczej. Specjaliści szacują, że instalacja metodą wielowarstwową zapewnia dwukrotnie większą szczelność połączenia niż montaż z zastosowaniem samej pianki. Uszczelnienie warstwy izolacyjnej z obu stron zmniejsza ryzyko powstawania mostków termicznych, a co za tym idzie – wystąpienia strat energii. Ciepły montaż okien może nie tylko okazać się zbawienny dla naszego portfela, ale także pozwoli na wysoki komfort życia. Metoda stanowi również zabezpieczenie przed grzybieniem i utrzymuje ramy w dobrej kondycji.

Montaż okien na ciepło warto rozważyć w każdym przypadku, ale należy pamiętać, że decyzja musi być podjęta na etapie budowy domu. Jego zalety odczujemy szczególnie w mieszkaniach i domach wybudowanych w miejscach o wysokim poziomie wilgotności. Zmienny klimat naszego kraju to kolejny powód do przeprowadzenia tego typu instalacji. Wiatr, deszcz czy śnieg nie będą mieć wpływu na temperaturę w pomieszczeniach, jeśli nasze okna będą uszczelnione wielowarstwowo. Jeśli chcesz poznać inne na sposoby na zatrzymanie ciepła wewnątrz domu, zajrzyj do naszego artykułu Ciepła ramka – co oznacza i czy warto ją zastosować?  


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Porady

Ciepły montaż okien – na czym polega i kiedy warto go przeprowadzić?

Polecamy także na blogu
Steruj domem z aplikacji, czyli Exalus Home System w ofercie firmy Kapica
23-11-2022
Firma Kapica wprowadza do swojej oferty Exalus Home System, dzięki któremu można łatwo sterować światłem, roletami i innymi urządzeniami elektrycznymi z dowolnego miejsca na świecie.
Jak zabezpieczyć okna przed remontem – 6 praktycznych wskazówek
23-11-2022
Prace wykończeniowe i remontowe bywają trudne i wymagające. Bardzo łatwo podczas nich o uszkodzenie lub zabrudzenie elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto pomyśleć o zabezpieczeniu wszystkich wartościowych sprzętów, mebli, a także stolarki okiennej. Dokładne zasłonięcie okien pozwoli uniknąć nieestetycznych zabrudzeń. Jest też kluczowe dla zachowania funkcjonalności stolarki. Przypadkowe uszkodzenie może spowodować trwałe zniszczenie mechanizmów niezbędnych do prawidłowego działania okna. Zagrożeniem są nie tylko tynki, wylewki, kleje czy farba do malowania ścian. Stanowi je również kurz, który osadza się na powierzchniach podczas wykonywanych prac. Jak zabezpieczyć okna przed remontem, aby zachować ich idealny wygląd i funkcjonalność? Podpowiadamy!
Jakie parapety wewnętrzne wybrać do ciemnych okien – możliwości i wybór
23-11-2022
Parapet wewnętrzny zwykle stanowi drobny element wystroju, który nie sprawia wrażenia niezbędnego. W rzeczywistości pełni jednak bardzo ważne funkcje. Parapet zabezpiecza oraz ukrywa kaloryfery, chroni ściany w pomieszczeniach przed przedostającą się przez okno wilgocią oraz kieruje rozgrzane powietrze do wnętrza mieszkania. Dodatkowo stanowi istotny element dekoracyjny. W zależności od konstrukcji oraz dokładnego umiejscowienia może wpłynąć na komfort korzystania z wnętrza.
Wady i zalety żaluzji fasadowych, które warto znać
23-11-2022
Firma Kapica od kilkudziesięciu lat tworzy profesjonalne systemy stolarki okienno-drzwiowej. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, oferuje też dodatkowe rozwiązania, których zastosowanie podnosi komfort codziennego życia. Dużą popularność w ostatnich latach zyskały żaluzje fasadowe. Ich zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem obiektu. Żaluzje fasadowe mają też umożliwiać łatwą i wygodną regulację dopływu światła. By produkty spełniały wszystkie oczekiwania klientów, firma Kapica współpracuje wyłącznie z wiodącymi producentami. Dzięki temu żaluzje wyróżniają się wysoką jakością, precyzją wykonania i funkcjonalnością. Idealnie sprawdzają się jako elementy wyposażenia obiektu z dużymi przeszkleniami. Jakie są wady i zalety żaluzji fasadowych? Czy nadają się do montażu na każdym budynku? Na jaki ich rodzaj warto się zdecydować?
Wymiana drzwi wejściowych – kiedy to zrobić i co warto wiedzieć?
23-11-2022
Drzwi wejściowe chronią wnętrze domu przed czynnikami zewnętrznymi i zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Aby dobrze pełniły swoje funkcje, muszą być odpowiednio zamontowane. Montaż drzwi wejściowych najlepiej zlecić profesjonalistom – biorą oni pod uwagę wiele czynników i dopasowują rodzaj projektu do specyfiki budynku. Nawet najlepiej zamontowane drzwi mogą jednak z czasem wymagać wymiany. Kiedy wymienić drzwi zewnętrzne? Ile to kosztuje? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat sposobów i kierunków otwierania okien
23-11-2022
Wybierając okna do domu, należy kierować się wieloma kryteriami. Pod uwagę wziąć trzeba przede wszystkim sposób i kierunek otwierania skrzydła. To właśnie te czynniki mają największy wpływ na wygodę użytkowania produktu. Co warto wiedzieć na ten temat? Co mówi prawo budowlane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Systemy przesuwne PCV czy aluminiowe – wady i zalety rozwiązań
23-11-2022
Wielkogabarytowe systemy przesuwne mają wiele zastosowań. Montowane są przede wszystkim jako drzwi tarasowe lub balkonowe w domach jednorodzinnych i biurowcach. Obecność nowoczesnych technologii sprawia, że pomimo swojej wagi są proste w obsłudze. Duże przeszklenia mogą stanowić ozdobę zarówno elewacji, jak i wnętrza domu. Jaki rodzaj systemu wybrać? Które drzwi sprawdzą się najlepiej – aluminiowe czy z PVC? Czytając artykuł, dowiesz się, czym różnią się te rozwiązania, a także poznasz ich wady i zalety.
Drzwi zewnętrzne aluminiowe – wzory, kolory i wskazówki co do wyboru
23-11-2022
Drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Powinny więc być nie tylko trwałe i szczelne, ale też dopasowane do charakteru budynku. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z najlepszymi ofertami. Drzwi zewnętrzne aluminiowe od firmy Kapica to produkty klasy premium, które zapewnią Ci szerokie możliwości aranżacyjne. Sprawdź, co proponujemy w tym zakresie!
Grubość okna – co warto wiedzieć?
23-11-2022
Wybierając stolarkę okienną, warto dowiedzieć się, jakie parametry mają wpływ na jej jakość. Dobre okno musi być przede wszystkim trwałe i szczelne. Świadomy nabywca powinien również zwrócić uwagę na to, czy wybrana konstrukcja jest energooszczędna i czy zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, jakie znaczenie ma grubość okna. Z artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć na temat grubości okien wykonanych z PVC.
Wymiary okien – wszystko, co warto wiedzieć
23-11-2022
Wykańczając dom, stajesz przed wyborem stolarki okiennej. Do zakupu należy podejść z należytą uwagą. Inwestorzy często decydują się na tzw. okna standardowe – prostokątne, dostępne na rynku w kilkudziesięciu wymiarach dostosowanych do konkretnych rodzajów budynków. Parametry zostają uwzględnione już w projekcie, jednak – co ważne – mogą zostać zmienione. W firmie Kapica oferujemy konstrukcje mające różne kształty i rozmiary. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie okien do własnych potrzeb oraz preferencji. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.