Odpowiednia technika montażu okien ma przełożenie na ich szczelność, a co za tym idzie – komfort przebywania w domu. W ostatnich latach wśród inwestorów i właścicieli nieruchomości na popularności zyskują montaż warstwowy oraz z zastosowaniem taśmy rozprężnej Omnia. Z artykułu dowiesz się, na czym dokładnie polegają te techniki i jakie są ich zalety oraz wady.

Ciepły montaż okien – na czym polega?

Montaż warstwowy okien polega na użyciu aż trzech warstw izolacji: paroizolacyjnej, termoizolacyjnej i paroszczelnej.Oprócz standardowej pianki wykorzystuje się specjalnetaśmy paroprzepuszczalne i paroszczelne. W skład kompletu do montażu warstwowego mogą wchodzić również taśmy rozprężne oraz masa uszczelniająca. Alternatywą dla wielu taśm jest wielofunkcyjna taśma Omnia. W tym przypadku jeden produkt jest w stanie spełnić wszystkie wyżej wymienione kryteria prawidłowego montażu.

Montaż warstwowy krok po kroku

Taśma paroprzepuszczalna używana jest w pierwszej, zewnętrznej warstwie. Jej rolą jest przede wszystkim zabezpieczenie przed przenikaniem wilgoci do wnętrza domuoraz ochrona przed opadami i innymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak silny wiatr i szkodliwe promieniowanie UV. Taśma tego rodzaju umożliwia dodatkowo odparowywanie wody nagromadzonej w szczelinie na skutek nieszczelności zewnętrznej lub dyfuzji.

Środkowa warstwa izolacji to standardowa pianka PUR, znana z tradycyjnych systemów montażu. W tym przypadku pełni ona rolę izolatora termicznego i akustycznego. Zabezpieczona z dwóch stron taśmami pozostaje zawsze sucha, dzięki czemu zapewnia długotrwałą ochronę przed przemarzaniem i pleśnią, a jednocześnie umożliwia przepływ nagromadzonej pary.

Ostatnia warstwa to paroszczelne uszczelnienie wewnętrzne, które blokuje przenikanie pary wodnej i wilgoci z wnętrza pomieszczenia do warstwy środkowej. Zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne taśmy okienne są elastyczne i bardzo dobrze przyczepne. Ich montaż nie jest trudny, ale pracę najlepiej jest zlecić doświadczonej ekipie.

Instalacja z zastosowaniem taśmy Omnia

Montaż za pomocą taśmy rozprężnej Omnia polega na przyklejeniu taśmy na obwodzie okna z wyjątkiem jego dolnej części, gdzie najczęściej instaluje się tak zwany ciepły parapet, czyli twardy profil podokienny. Prace można przeprowadzać niezależnie od warunków pogodowych i temperatury. Połączenie tych systemów gwarantuje bardzo wysoką szczelność. Więcej o instalacji okien energooszczędnych można dowiedzieć się z naszego artykułu Prawidłowy montaż okien energooszczędnych – porady eksperta.

Montaż ciepły a montaż tradycyjny 

Opisaliśmy szczegółowo, co składa się na system montażu warstwowego. Różnica pomiędzy tym systemem a montażem standardowym tkwi nie tylko w sposobie samej instalacji okien (pierwsza opcja wymaga większego nakładu energii i sporo czasu oraz stosowana jest tylko przy stanie surowym budynku). Zalety metody warstwowej będą odczuwalne szczególnie zimą. Mieszkańcy wieloletnich budynków z pewnością znają frustrujące uczucie, kiedy – mimo ogrzewania domu – ciepło ulatuje przez nieszczelne okna.

Montaż standardowy, czyli montaż okien na samą piankę, jest wykonywany bezpośrednio w warstwie izolacji. Izolacyjną pianę poliuretanową wykorzystuje się do uzupełnienia szczelin dylatacyjnych, czyli celowych przerw w konstrukcji budynku, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania elementów konstrukcyjnych.Pianka jest w tym przypadkujedynym uszczelnieniem – do tego typu montażu nie stosuje się dodatkowych elementów zabezpieczających warstwę izolacyjną. Zaletą takiego systemu instalacji jest możliwość stosunkowo bezproblemowej wymiany okien.

Chociaż montaż tradycyjny jest szybki i tani, może okazać się niewystarczający do pełnego zabezpieczenia okien przed działaniem wilgoci. W przypadku pospiesznie lub niedbale niewykonanej instalacji wilgoć z czasem może ingerować w strukturę pianki, co zwiększa prawdopodobieństwo jej przemarzania. Nawet jeśli montaż został wykonany poprawnie, trzeba brać pod uwagę inne czynniki, takie jak długotrwałe działanie niekorzystnych dla konstrukcji warunków atmosferycznych. Zawilgocona pianka niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Ulega stopniowej degradacji, wskutek czego na styku ościeżnicy z murem powstają przedmuchy i tak zwane mostki termiczne, powodujące znaczne ubytki ciepła we wnętrzu.

Ciepły montaż okien – czy warto?

Ciepły montaż stolarki okiennej może być nawet dwa razy droższy niż montaż tradycyjny i zajmuje o wiele więcej czasu, dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto go przeprowadzać. Jeśli decyzja o zastosowaniu standardowego sposobu montażu spowodowana jest chęcią oszczędzenia pieniędzy, warto szczegółowo przyjrzeć się długofalowym efektom obydwu opcji. W ogólnym rozrachunku montaż warstwowy okazuje się bowiem rozwiązaniem o wiele bardziej ekonomicznym.

Dobrze uszczelnione okna zapobiegają wydostawaniu się ciepła z wnętrza domu, dzięki czemu możliwa jest długoterminowa oszczędność energii grzewczej. Specjaliści szacują, że instalacja metodą wielowarstwową zapewnia dwukrotnie większą szczelność połączenia niż montaż z zastosowaniem samej pianki. Uszczelnienie warstwy izolacyjnej z obu stron zmniejsza ryzyko powstawania mostków termicznych, a co za tym idzie – wystąpienia strat energii. Ciepły montaż okien może nie tylko okazać się zbawienny dla naszego portfela, ale także pozwoli na wysoki komfort życia. Metoda stanowi również zabezpieczenie przed grzybieniem i utrzymuje ramy w dobrej kondycji.

Montaż okien na ciepło warto rozważyć w każdym przypadku, ale należy pamiętać, że decyzja musi być podjęta na etapie budowy domu. Jego zalety odczujemy szczególnie w mieszkaniach i domach wybudowanych w miejscach o wysokim poziomie wilgotności. Zmienny klimat naszego kraju to kolejny powód do przeprowadzenia tego typu instalacji. Wiatr, deszcz czy śnieg nie będą mieć wpływu na temperaturę w pomieszczeniach, jeśli nasze okna będą uszczelnione wielowarstwowo. Jeśli chcesz poznać inne na sposoby na zatrzymanie ciepła wewnątrz domu, zajrzyj do naszego artykułu Ciepła ramka – co oznacza i czy warto ją zastosować?  


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Ciepły montaż okien – na czym polega i kiedy warto go przeprowadzić?

Polecamy także na blogu
Wymiana bramy garażowej segmentowej – o czym pamiętać, aby uniknąć błędów?
23-11-2022
Brama garażowa pozostaje niedoceniona, dopóki na jaw nie wyjdą problemy. Niewłaściwie zamontowana brama garażowa segmentowa może stać się źródłem wielu niedogodności – od zacinania się podczas otwierania i zamykania, przez utratę ciepła z powodu nieszczelności, aż po obniżenie poziomu bezpieczeństwa całego domu. Właśnie dlatego wymiana bramy garażowej to zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy.
5 zalet moskitier ramkowych
23-11-2022
Wraz z nadejściem cieplejszych dni rozpoczyna się sezon na najlepsze pomysły i rozwiązania, jak poradzić sobie z uciążliwymi owadami. Jedni preferują krótkotrwałe rozwiązania DIY lub różnego rodzaju środki chemiczne, inni stawiają na profesjonalne narzędzia. Ta ostatnia opcja jest zdecydowanie najlepsza, gdyż jest nieinwazyjna zarówno dla ludzi, jak i owadów. Mowa w tym przypadku o moskitierze ramkowej, która poza tym, że oszczędza małe stworzenia oraz zdrowie domowników, ma znacznie więcej zalet.
Wybór drzwi wejściowych – 5 kluczowych aspektów
23-11-2022
Drzwi wejściowe to nie tylko pierwszy element naszego domu, który widzą goście. To również nasza pierwsza linia obrony przed intruzami i warunkami atmosferycznymi. Dlatego wybór odpowiedniej stolarki o najwyższych standardach jest kluczowy. Poznaj 5 aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych.
Jak wybrać bramę garażową segmentową?
23-11-2022
Budujesz nowy garaż lub planujesz modernizację starego? Jeżeli tak, prawdopodobnie stoisz przed niełatwym wyzwaniem – wyborem bramy. Na pewno słyszałeś o bramie garażowej segmentowej, bo to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością klientów. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy o bramach segmentowych oraz poznasz argumenty przemawiające za ich wyborem.
Działo się! Relacja z pikniku dla pracowników firmy Kapica
23-11-2022
Była zabawa, emocje i mnóstwo atrakcji. Tak można podsumować piknik rodzinno-sportowy, na którym firma Kapica miała przyjemność gościć swoich pracowników. Podobnie jak w poprzednim roku wydarzenie zyskało spore zainteresowanie. Bardzo się cieszymy, że znów mogliśmy wszyscy spotkać się i miło spędzić czas.
Drzwi PVC retro czy drzwi PVC modern – co i kiedy wybrać?
23-11-2022
Wybór odpowiednich drzwi dla domu jest niezwykle ważny, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Na rynku dostępne są różne modele, charakteryzujące się odmiennymi parametrami technicznymi. To samo można powiedzieć o stylu oraz wzornictwie drzwi zewnętrznych PVC. Kiedy wybrać retro drzwi PVC modern, a kiedy retro?
Demontaż i wymiana okien – co warto wiedzieć?
23-11-2022
Wymiana okien to jedna z kluczowych kwestii, gdy chce się poprawić komfort i efektywność energetyczną domu. Wiele osób zwleka jednak z decyzją o remoncie, gdyż obawia się czasochłonnej pracy. Niemniej wymiana stolarki bez uszkodzenia elewacji jest jak najbardziej możliwa i może przebiec szybko, sprawnie i tanio. Tanio, ponieważ na okna można uzyskać dofinansowanie. Sprawdź, co koniecznie musisz wiedzieć przed demontażem okna.
Nowa hala, nowe możliwości. Kapica uruchamia kolejny zakład
23-11-2022
W ubiegłym roku informowaliśmy o nowym zakładzie w Zawadzkiem przy ulicy Strzeleckiej i obiecywaliśmy, że wkrótce będziemy mogli poszczycić się kolejną halą, umożliwiającą produkcję jeszcze większej liczby okien i drzwi. Nie pozostajemy gołosłowni. To dla nas wspaniałe rozpoczęcie lata. Prace w nowym obiekcie ruszyły 26.06.2023 roku, pierwsze wysyłki zrealizowaliśmy już 01.07.2023.
Jakie okna zapewnią ochronę przed hałasem?
23-11-2022
Hałas może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego warto zainwestować w rozwiązania, które pomogą nam stworzyć spokojne i ciche środowisko w naszym domu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie hałasu z zewnątrz jest wybór odpowiednich okien. Dobrej jakości stolarka może znacznie zmniejszyć poziom hałasu dochodzącego do wnętrza domu, tworząc komfortowe warunki do pracy i odpoczynku. Jak wybrać wysokiej jakości produkty z optymalnym współczynnikiem Rw?
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat drzwi zewnętrznych z PVC
23-11-2022
Zastanawiasz się nad wyborem drzwi zewnętrznych do swojego domu? Zdecydowanie jest to jeden z kluczowych elementów, który wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale również na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Bez względu na to, czy zamierzasz kupić drzwi wejściowe PVC, aluminiowe lub tarasowe wskazujemy 5 kluczowych kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę.