Projektowanie domu bez osłon okiennych jest w Polsce rzadkością. Żaluzje nie tylko zapewniają domownikom prywatność, ale także pełnią funkcję izolacyjną. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się żaluzje fasadowe. Te eleganckie i wytrzymałe osłony mogą stanowić element dekoracyjny budynku. Jakie są ich rodzaje? Jak wybrać odpowiedni model?

Żaluzje fasadowe a rolety zewnętrzne – czym się różnią?

Żaluzje fasadowe charakteryzują się estetycznym, minimalistycznym wyglądem, dzięki czemu znajdują zastosowanie przede wszystkim w nowoczesnych obiektach architektonicznych. Składają się z poziomych lameli o różnych kształtach i szerokościach. Kąt nachylenia lameli można dowolnie regulować, wpuszczając do pomieszczeń pożądaną ilość światła słonecznego. Popularne rolety zewnętrzne nie posiadają lameli, a ich podstawowym zadaniem jest osłonięcie okna przed słońcem. Dobrej jakości rolety, takie jak produkty oferowane przez markę Kapica, zapewniają także doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Więcej o wadach i zaletach rolet zewnętrznych piszemy w artykule Rolety zewnętrzne – rodzaje i charakterystyka.

Rodzaje żaluzji fasadowych

Poszczególne modele różnią się sposobami montażu i sterowania oraz typem lameli. Rodzaj żaluzji ma przełożenie na końcową cenę oraz wygląd produktu. W pierwszej kategorii wymienić można znajdujące się w asortymencie firmy Kapica żaluzje fasadowe z prowadnicami.

Jeśli chodzi o sposób sterowania, dostępne są dwa rodzaje:

  • sterowanie manualne na mechanizm kolbowy
  • sterowanie za pomocą silnika elektrycznego.

Lamele, czyli elementy pełniące przede wszystkim funkcje dekoracyjne, mogą występować w wielu typach. Główną kategorią podziału są w tym przypadku kształt oraz maksymalny kąt pochyłu. Można wyróżnić między innymi żaluzje fasadowe C80 i żaluzje fasadowe Z90. Lamele wykonane są z lekkiego i wytrzymałego materiału – aluminium.

Kolor oraz rodzaj lameli

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru żaluzji fasadowych, jest ich wygląd. Kolor lameli może być idealnie dopasowany do stolarki okiennej lub zadaszenia. Firma Kapica wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i proponuje produkty w różnych wariantach kolorystycznych. Do wyboru są m.in. żaluzje fasadowe białe, srebrne, szare, czarne oraz oliwkowe. 

Duże znaczenie ma również kształt lameli. Najpopularniejsze są żaluzje fasadowe z lamelami w kształcie litery C. Jeśli jednak szukasz rozwiązania, które zagwarantuje Ci efekt niemal całkowitego zaciemnienia, powinieneś rozważyć zakup żaluzji zewnętrznych z lamelami w kształcie litery Z, które po zamknięciu skutecznie zablokują wpadające z zewnątrz światło.

Żaluzje fasadowe Kapica

Firma Kapica oferuje najwyższej jakości dodatki do okien. Proponowane przez nas żaluzje fasadowe o profilu C80 i żaluzje fasadowe Z90 charakteryzują się trwałością i wysoką bezawaryjnością. Mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie. Obydwa typy doskonale sprawdzają się w przypadku dużych przeszkleń. Eleganckie żaluzje fasadowe firmy Kapica są wyposażone w nowoczesne udogodnienia. Na uwagę zasługuje m.in. czujnik wiatru, który stosowany jest przy konstrukcjach sterowanych radiowo. Ten innowacyjny element minimalizuje ryzyko uszkodzeń w przypadku silnych podmuchów. 

Wady i zalety żaluzji fasadowych

Warto mieć na uwadze, że ceny żaluzji fasadowych mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż ceny rolet zewnętrznych. Koszt może wzrosnąć, jeśli zdecydujesz się na model wyposażony w udogodnienia. Należy też pamiętać, że dodatki tego typu montuje się zazwyczaj na wszystkich oknach w domu. Im więcej okien, tym dłuższy czas instalacji oraz wyższa cena.

Inwestycja w żaluzje fasadowe jest jednak bardzo opłacalna. W ostatecznym rozrachunku zyskujesz estetycznie wyglądającą fasadę domu i wysoki komfort życia. Dzięki ruchomym lamelom możesz kontrolować ilość przedostającego się do pomieszczeń światła. Aluminiowe osłony są bardzo trwałe i mało awaryjne – raz zakupione będą idealnie spełniały swoje zadanie przez długi czas.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Porady

Żaluzje fasadowe – rodzaje i wybór

Polecamy także na blogu
Steruj domem z aplikacji, czyli Exalus Home System w ofercie firmy Kapica
07-10-2022
Firma Kapica wprowadza do swojej oferty Exalus Home System, dzięki któremu można łatwo sterować światłem, roletami i innymi urządzeniami elektrycznymi z dowolnego miejsca na świecie.
Jak zabezpieczyć okna przed remontem – 6 praktycznych wskazówek
07-10-2022
Prace wykończeniowe i remontowe bywają trudne i wymagające. Bardzo łatwo podczas nich o uszkodzenie lub zabrudzenie elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto pomyśleć o zabezpieczeniu wszystkich wartościowych sprzętów, mebli, a także stolarki okiennej. Dokładne zasłonięcie okien pozwoli uniknąć nieestetycznych zabrudzeń. Jest też kluczowe dla zachowania funkcjonalności stolarki. Przypadkowe uszkodzenie może spowodować trwałe zniszczenie mechanizmów niezbędnych do prawidłowego działania okna. Zagrożeniem są nie tylko tynki, wylewki, kleje czy farba do malowania ścian. Stanowi je również kurz, który osadza się na powierzchniach podczas wykonywanych prac. Jak zabezpieczyć okna przed remontem, aby zachować ich idealny wygląd i funkcjonalność? Podpowiadamy!
Jakie parapety wewnętrzne wybrać do ciemnych okien – możliwości i wybór
07-10-2022
Parapet wewnętrzny zwykle stanowi drobny element wystroju, który nie sprawia wrażenia niezbędnego. W rzeczywistości pełni jednak bardzo ważne funkcje. Parapet zabezpiecza oraz ukrywa kaloryfery, chroni ściany w pomieszczeniach przed przedostającą się przez okno wilgocią oraz kieruje rozgrzane powietrze do wnętrza mieszkania. Dodatkowo stanowi istotny element dekoracyjny. W zależności od konstrukcji oraz dokładnego umiejscowienia może wpłynąć na komfort korzystania z wnętrza.
Wady i zalety żaluzji fasadowych, które warto znać
07-10-2022
Firma Kapica od kilkudziesięciu lat tworzy profesjonalne systemy stolarki okienno-drzwiowej. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, oferuje też dodatkowe rozwiązania, których zastosowanie podnosi komfort codziennego życia. Dużą popularność w ostatnich latach zyskały żaluzje fasadowe. Ich zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem obiektu. Żaluzje fasadowe mają też umożliwiać łatwą i wygodną regulację dopływu światła. By produkty spełniały wszystkie oczekiwania klientów, firma Kapica współpracuje wyłącznie z wiodącymi producentami. Dzięki temu żaluzje wyróżniają się wysoką jakością, precyzją wykonania i funkcjonalnością. Idealnie sprawdzają się jako elementy wyposażenia obiektu z dużymi przeszkleniami. Jakie są wady i zalety żaluzji fasadowych? Czy nadają się do montażu na każdym budynku? Na jaki ich rodzaj warto się zdecydować?
Wymiana drzwi wejściowych – kiedy to zrobić i co warto wiedzieć?
07-10-2022
Drzwi wejściowe chronią wnętrze domu przed czynnikami zewnętrznymi i zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Aby dobrze pełniły swoje funkcje, muszą być odpowiednio zamontowane. Montaż drzwi wejściowych najlepiej zlecić profesjonalistom – biorą oni pod uwagę wiele czynników i dopasowują rodzaj projektu do specyfiki budynku. Nawet najlepiej zamontowane drzwi mogą jednak z czasem wymagać wymiany. Kiedy wymienić drzwi zewnętrzne? Ile to kosztuje? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat sposobów i kierunków otwierania okien
07-10-2022
Wybierając okna do domu, należy kierować się wieloma kryteriami. Pod uwagę wziąć trzeba przede wszystkim sposób i kierunek otwierania skrzydła. To właśnie te czynniki mają największy wpływ na wygodę użytkowania produktu. Co warto wiedzieć na ten temat? Co mówi prawo budowlane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Systemy przesuwne PCV czy aluminiowe – wady i zalety rozwiązań
07-10-2022
Wielkogabarytowe systemy przesuwne mają wiele zastosowań. Montowane są przede wszystkim jako drzwi tarasowe lub balkonowe w domach jednorodzinnych i biurowcach. Obecność nowoczesnych technologii sprawia, że pomimo swojej wagi są proste w obsłudze. Duże przeszklenia mogą stanowić ozdobę zarówno elewacji, jak i wnętrza domu. Jaki rodzaj systemu wybrać? Które drzwi sprawdzą się najlepiej – aluminiowe czy z PVC? Czytając artykuł, dowiesz się, czym różnią się te rozwiązania, a także poznasz ich wady i zalety.
Drzwi zewnętrzne aluminiowe – wzory, kolory i wskazówki co do wyboru
07-10-2022
Drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Powinny więc być nie tylko trwałe i szczelne, ale też dopasowane do charakteru budynku. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z najlepszymi ofertami. Drzwi zewnętrzne aluminiowe od firmy Kapica to produkty klasy premium, które zapewnią Ci szerokie możliwości aranżacyjne. Sprawdź, co proponujemy w tym zakresie!
Grubość okna – co warto wiedzieć?
07-10-2022
Wybierając stolarkę okienną, warto dowiedzieć się, jakie parametry mają wpływ na jej jakość. Dobre okno musi być przede wszystkim trwałe i szczelne. Świadomy nabywca powinien również zwrócić uwagę na to, czy wybrana konstrukcja jest energooszczędna i czy zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, jakie znaczenie ma grubość okna. Z artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć na temat grubości okien wykonanych z PVC.
Wymiary okien – wszystko, co warto wiedzieć
07-10-2022
Wykańczając dom, stajesz przed wyborem stolarki okiennej. Do zakupu należy podejść z należytą uwagą. Inwestorzy często decydują się na tzw. okna standardowe – prostokątne, dostępne na rynku w kilkudziesięciu wymiarach dostosowanych do konkretnych rodzajów budynków. Parametry zostają uwzględnione już w projekcie, jednak – co ważne – mogą zostać zmienione. W firmie Kapica oferujemy konstrukcje mające różne kształty i rozmiary. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie okien do własnych potrzeb oraz preferencji. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.