Coraz więcej osób dostrzega negatywne skutki zmian klimatycznych i postanawia prowadzić ekologiczny styl życia. Na początku tej drogi nie każdy wie, jak się za to zabrać. Ekologia kojarzy się z wysiłkiem i dodatkowymi obowiązkami, które pochłaniają czas. Należy wiedzieć, że nie trzeba od razu zmieniać całego życia. W tym przypadku liczą się małe kroki. Wystarczy zastosować kilka rozwiązań, które pozytywnie wpłyną na środowisko i stan Twojego portfela. Poznaj 5 prostych i praktycznych sposobów na ekologiczny dom.

Okna i drzwi do ekologicznego domu

Ekologiczny dom to taki, w którym w zrównoważony sposób gospodaruje się zasobami, minimalizując negatywny wpływ naszych działań na środowisko naturalne. Co możemy zrobić, aby być bardziej eko? Jednym ze sposobów jest oszczędzanie energii cieplnej. Warto o to zadbać już na etapie projektowania wymarzonego domu. Wówczas należy zdecydować się na zakup drzwi i okien, które charakteryzują się wysoką termoizolacyjnością.

Odpowiednie produkty, jak na przykład okna PVC Premium firmy Kapica, wyróżniają się niskim współczynnikiem przenikania ciepła (Uw). W efekcie więcej ciepła zostaje w budynku, a właściciele obiektów mogą zredukować rachunki za energię, dbając jednocześnie o środowisko. Tego rodzaju stolarkę okienną można z powodzeniem wykorzystać w ekologicznych domach pasywnych.

W kwestii termoizolacji niebagatelną rolę odgrywa również rodzaj uszczelek. W produktach firmy Kapica stosowane są niezawodne uszczelki EPDM, wykonane z syntetycznego kauczuku. Uszczelki takie wykazują zdolność do tzw. powrotu elastycznego, gwarantując tym samym szczelność okien. Tego typu elementy nawet po 15 latach użytkowania wciąż zachowują parametry izolacyjne na bardzo wysokim poziomie.

Zużywanie mniejszej ilości prądu

Jednym z najbardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe jest korzystanie z paneli fotowoltaicznych. To rozwiązanie wymaga jednak dość kosztownej inwestycji. Alternatywną metodą może być skorzystanie z usług dostaw prądu od firm, które pozyskują go ze źródeł odnawialnych, np. elektrowni wiatrowych albo paneli słonecznych.

Doskonałym sposobem na oszczędzanie prądu jest z kolei wymiana żarówek na energooszczędne oświetlenie wykonane w technologii LED. Charakteryzuje się ono dużą wytrzymałością i niskim poborem energii – jest to więc inwestycja, która szybko się zwróci. Ponadto, korzystając z różnego rodzaju urządzeń AGD i RTV, powinno się używać trybu eko. Wówczas sprzęt pobiera mniej prądu.

Często niedocenianą metodą oszczędzania energii jest korzystanie ze światła słonecznego zamiast z lamp. Nie jest to oczywiście możliwe przez cały czas, ale warto zrobić użytek ze słońca – zwłaszcza latem. O tę kwestię należy zadbać już na etapie projektowania domu. Warto zainwestować w systemy wielkogabarytowe, takie jak system przesuwny HST. Dzięki temu rozwiązaniu do wnętrza budynku przez wiele godzin będzie przedostawać się więcej światła.

Promienie słoneczne rozjaśnią pomieszczenia i nieco je ogrzeją. Warto zastosować okna aluminiowe. Ich wąskie profile i możliwość wykorzystania przy nich dużych przeszkleń dodają projektowi lekkości i zapewniają funkcjonalną estetykę. Więcej na ten temat piszemy w artykule Okna aluminiowe – wady, zalety i zastosowanie.

Oszczędzanie wody w domu, czyli ekologia w życiu codziennym

Rozsądne gospodarowanie wodą jest jednym z najistotniejszych elementów wprowadzenia ekologii w życie codzienne. Pozytywnie wpływa nie tylko na środowisko, ale też na wysokość rachunków. Jak oszczędzać wodę? Zamiast długich kąpieli polecany jest kilkuminutowy prysznic. Jeśli nie chcesz stracić rachuby, możesz nastawić alarm lub przymocować pod prysznicem minutnik.

Warto również wybierać armaturę łazienkową i kuchenną o wysokiej klasie przepływu wody – A, S lub Z. Dobrym rozwiązaniem jest też montaż baterii termostatycznych pod prysznicem. Umożliwiają one błyskawiczne nagrzanie wody. Dzięki temu nie trzeba najpierw wypuszczać kilku litrów zimnej, by doczekać się ciepłego strumienia.

Zwróć uwagę na to, czy bateria wyposażona jest w perlator napowietrzający. To niewielki element znajdujący się na końcu wylewki, który wytwarza podciśnienie. Dzięki temu objętość strumienia wody wydaje się większa. W rzeczywistości jednak mechanizm zasysania powietrza sprawia, że wypływa jej mniej. Taką nakładkę można również kupić osobno i zamontować na baterii, która nie została w nią wyposażona.

W ekologicznym domu nie powinno zabraknąć również zmywarki. Wyniki wielu testów jednoznacznie wykazują, że ręczne mycie naczyń jest droższe i mniej ekologiczne od mechanicznego. Różnice są szczególnie widoczne w gospodarstwach domowych z większą liczbą członków rodziny. Koszty mogą być nawet dwa razy wyższe. Niemniej, korzystając z urządzenia, warto wybierać tzw. tryby eko. Umożliwia to stosowanie mniejszej mocy i zużywanie mniejszej ilości wody.

Ograniczenie produkcji śmieci – sposób na jeszcze bardziej ekologiczny dom

Ograniczenie produkcji śmieci jest jednym ze sposobów na bardziej ekologiczny tryb życia. Podstawą powinna być segregacja odpadów. Dzięki niej spora ich część może trafić do recyklingu. Niezwykle istotne jest też minimalizowanie gromadzenia śmieci. W jaki sposób można to zrobić? Niezbędne będą wielorazowe, bawełniane torby na zakupy, dzięki którym nie będzie potrzeby korzystania z foliowych reklamówek. Kupując produkty sypkie, warto wybierać te na wagę. W niektórych sklepach można spakować je do własnego opakowania lub zdecydować się na papierowe torebki.

Świetnie sprawdzają się wielorazowe woreczki i owijki na produkty spożywcze. Mimo że papier jest surowcem, który dobrze się rozkłada, zamiast ręczników papierowych warto używać tradycyjnych kuchennych ściereczek. Jeśli chodzi o wodę mineralną, spróbuj zastosować dzbanek z filtrem lub pić wodę z kranu, jeśli masz taką możliwość. Kupowanie wody w plastikowych butelkach generuje bardzo dużo odpadów, które w łatwy sposób można ograniczyć.

Co jeszcze można zrobić, by dom był bardziej ekologiczny?

Na ekologiczny dom składa się wiele elementów. Z jednej strony ważne są materiały zastosowane do jego budowy. Z drugiej – konieczne jest wyposażenie wnętrza w energooszczędny sprzęt. Niezwykle istotne okazuje się także codzienne postępowanie mieszkańców. W tym przypadku chodzi nie tylko o segregację śmieci i ograniczenie produkowania odpadów, ale również o stosowanie ekologicznych środków czystości.

Najbardziej prośrodowiskową praktyką byłoby wykorzystanie naturalnych, domowych sposobów na sprzątanie domu. W tym przypadku doskonale sprawdzają się mieszanki wody z dodatkiem octu, cytryny, sody oczyszczonej i naturalnych olejków. Można nimi usuwać codzienne zabrudzenia, a także używać ich do odkamieniania kuchennej czy łazienkowej armatury oraz pozbywania się tłustych plam.

Przy intensywnych zanieczyszczeniach konieczne często okazuje się użycie specjalistycznych środków. Mieszkańcy prowadzący ekologiczne domy powinni wybierać eko chemię. W składzie tego rodzaju produktów znajdują się łagodne substancje pochodzenia roślinnego. Działają równie skutecznie, jak sztuczne detergenty, a są bezpieczne dla mieszkańców – jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci i zwierząt.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

5 prostych i praktycznych sposobów na ekologiczny dom

Polecamy także na blogu
Jak wyregulować drzwi PVC? Krok po kroku
22-09-2022
Drzwi PVC cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją wytrzymałość, przystępność cenową oraz doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Jednak nawet najlepsze drzwi z czasem mogą wymagać regulacji, zwłaszcza jeśli zauważysz trudności w ich zamykaniu lub otwieraniu, a także, gdy pojawią się szczeliny przepuszczające zimne powietrze. W tym artykule pokażemy…
Jak uszczelnić drzwi balkonowe?
22-09-2022
Nieszczelne drzwi balkonowe to nie tylko uciążliwy hałas z zewnątrz, ale także przeciągi, wychłodzenie pomieszczenia i straty ciepła. Na szczęście problem ten można łatwo rozwiązać. Prawidłowe uszczelnienie drzwi balkonowych jest kluczowe dla utrzymania komfortu cieplnego i akustycznego w Twoim domu. Z tego kompleksowego poradnika dowiesz się, jak skutecznie uszczelnić drzwi…
Wymiana okien w starym domu – praktyczne wskazówki
22-09-2022
Wymiana okien w starym domu to inwestycja, która może znacząco poprawić komfort mieszkańców i wpłynąć na efektywność energetyczną budynku. Stare okna często są nieszczelne, co prowadzi do strat ciepła i wyższych rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo nowe okna mogą poprawić estetykę budynku oraz zwiększyć jego wartość rynkową. W niniejszym artykule przedstawiamy…
Prawidłowy montaż okien – jak powinien wyglądać?
22-09-2022
Dobra instalacja okien odpowiada nie tylko za ich prawidłowe działanie, ale też  efektywność energetyczną domu i komfort życia mieszkańców. Odpowiednio zamontowane okna są kluczowym warunkiem utrzymania odpowiedniej temperatury i wilgotności. W znacznym stopniu przyczyniają się też do redukcji hałasu dobiegającego z zewnątrz. Jak powinien przebiegać taki montaż? Na czym polega…
Ciepłe okna – czym są i jakie są ich zalety?
22-09-2022
Żyjemy w czasach, kiedy coraz więcej uwagi poświęca się energooszczędności i ochronie środowiska. W konsekwencji rosnącej świadomości rośnie też zapotrzebowanie na tzw. ciepłe okna. Te nowoczesne rozwiązania w stolarce nie tylko zwiększają efektywność energetyczną budynków, ale też przynoszą szereg innych korzyści. Czym są ciepłe okna, na czym polega ciepły montaż…
Jak działają okna energooszczędne?
22-09-2022
Okna energooszczędne są jednym z najważniejszych elementów nowoczesnego budownictwa, wykorzystywanym szczególnie w budynkach pasywnych. Nie tylko zmniejszają zużycie energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, ale też poprawiają komfort życia dzięki lepszej izolacji termicznej i akustycznej. Dzięki zaawansowanym technologiom produkcji takie okna minimalizują straty ciepła i pozwalają na utrzymanie stałej,…
Nowość w ofercie Kapica. Schüco Move – krok naprzód w projektowaniu nowoczesnych osiedli
22-09-2022
W świecie nowoczesnego budownictwa, gdzie innowacja i funkcjonalność idą w parze z estetyką, pojawia się przełom. Kapica wprowadza do swojej oferty coś, co zmieni sposób, w jaki myślimy o przestrzeniach mieszkalnych i komercyjnych. Schüco Move to nie tylko kolejny system okienno-drzwiowy – to krok naprzód w technologii odstawno-przesuwnej, która łączy…
Okna panoramiczne – co warto wiedzieć przed ich zakupem?
22-09-2022
Rozmiar okien ma znaczenie. Pomijając wymogi prawa, które określają minimalny stosunek powierzchni przeszkleń do powierzchni podłogi danego pomieszczenia, to rozmiar okien jest kwestią, na którą wpływ mogą mieć nasze upodobania. Wielu osobom zależy na możliwie dużych przeszkleniach, a co za tym idzie dużej ilości światła wpadającego do wnętrza. Między innymi…
Kiedy i jak wymienić uszczelki w oknach PVC?
22-09-2022
Uszczelki w oknach PVC pełnią bardzo ważną funkcję. Są odpowiedzialne za zapobieganie przedostawaniu się wilgoci i zimna do wnętrza domu oraz za ograniczenie hałasu dobiegającego z zewnątrz. Aby właściwie spełniały swoje zadania, zaleca się wymianę uszczelek przyszybowych w oknach PVC co około 3-5 lat. Taka praktyka pozwala zapewnić optymalną izolację…
Od czego zależy cena drzwi aluminiowych zewnętrznych?
22-09-2022
Zewnętrzne drzwi aluminiowe są przez niektórych kojarzone z obiektami użyteczności publicznej. Jednak od lat coraz częściej są wybierane także przez Inwestorów prywatnych, do domów i mieszkań. Szczególnie dobrze wpisują się w nowoczesne trendy architektoniczne. Zwiększona popularność sprawiła, że producenci oferują wiele modeli i różnorodnych rozwiązań dla drzwi aluminiowych. Co oczywiste…