Coraz więcej osób dostrzega negatywne skutki zmian klimatycznych i postanawia prowadzić ekologiczny styl życia. Na początku tej drogi nie każdy wie, jak się za to zabrać. Ekologia kojarzy się z wysiłkiem i dodatkowymi obowiązkami, które pochłaniają czas. Należy wiedzieć, że nie trzeba od razu zmieniać całego życia. W tym przypadku liczą się małe kroki. Wystarczy zastosować kilka rozwiązań, które pozytywnie wpłyną na środowisko i stan Twojego portfela. Poznaj 5 prostych i praktycznych sposobów na ekologiczny dom.

Okna i drzwi do ekologicznego domu

Ekologiczny dom to taki, w którym w zrównoważony sposób gospodaruje się zasobami, minimalizując negatywny wpływ naszych działań na środowisko naturalne. Co możemy zrobić, aby być bardziej eko? Jednym ze sposobów jest oszczędzanie energii cieplnej. Warto o to zadbać już na etapie projektowania wymarzonego domu. Wówczas należy zdecydować się na zakup drzwi i okien, które charakteryzują się wysoką termoizolacyjnością.

Odpowiednie produkty, jak na przykład okna PVC Premium firmy Kapica, wyróżniają się niskim współczynnikiem przenikania ciepła (Uw). W efekcie więcej ciepła zostaje w budynku, a właściciele obiektów mogą zredukować rachunki za energię, dbając jednocześnie o środowisko. Tego rodzaju stolarkę okienną można z powodzeniem wykorzystać w ekologicznych domach pasywnych.

W kwestii termoizolacji niebagatelną rolę odgrywa również rodzaj uszczelek. W produktach firmy Kapica stosowane są niezawodne uszczelki EPDM, wykonane z syntetycznego kauczuku. Uszczelki takie wykazują zdolność do tzw. powrotu elastycznego, gwarantując tym samym szczelność okien. Tego typu elementy nawet po 15 latach użytkowania wciąż zachowują parametry izolacyjne na bardzo wysokim poziomie.

Zużywanie mniejszej ilości prądu

Jednym z najbardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe jest korzystanie z paneli fotowoltaicznych. To rozwiązanie wymaga jednak dość kosztownej inwestycji. Alternatywną metodą może być skorzystanie z usług dostaw prądu od firm, które pozyskują go ze źródeł odnawialnych, np. elektrowni wiatrowych albo paneli słonecznych.

Doskonałym sposobem na oszczędzanie prądu jest z kolei wymiana żarówek na energooszczędne oświetlenie wykonane w technologii LED. Charakteryzuje się ono dużą wytrzymałością i niskim poborem energii – jest to więc inwestycja, która szybko się zwróci. Ponadto, korzystając z różnego rodzaju urządzeń AGD i RTV, powinno się używać trybu eko. Wówczas sprzęt pobiera mniej prądu.

Często niedocenianą metodą oszczędzania energii jest korzystanie ze światła słonecznego zamiast z lamp. Nie jest to oczywiście możliwe przez cały czas, ale warto zrobić użytek ze słońca – zwłaszcza latem. O tę kwestię należy zadbać już na etapie projektowania domu. Warto zainwestować w systemy wielkogabarytowe, takie jak system przesuwny HST. Dzięki temu rozwiązaniu do wnętrza budynku przez wiele godzin będzie przedostawać się więcej światła.

Promienie słoneczne rozjaśnią pomieszczenia i nieco je ogrzeją. Warto zastosować okna aluminiowe. Ich wąskie profile i możliwość wykorzystania przy nich dużych przeszkleń dodają projektowi lekkości i zapewniają funkcjonalną estetykę. Więcej na ten temat piszemy w artykule Okna aluminiowe – wady, zalety i zastosowanie.

Oszczędzanie wody w domu, czyli ekologia w życiu codziennym

Rozsądne gospodarowanie wodą jest jednym z najistotniejszych elementów wprowadzenia ekologii w życie codzienne. Pozytywnie wpływa nie tylko na środowisko, ale też na wysokość rachunków. Jak oszczędzać wodę? Zamiast długich kąpieli polecany jest kilkuminutowy prysznic. Jeśli nie chcesz stracić rachuby, możesz nastawić alarm lub przymocować pod prysznicem minutnik.

Warto również wybierać armaturę łazienkową i kuchenną o wysokiej klasie przepływu wody – A, S lub Z. Dobrym rozwiązaniem jest też montaż baterii termostatycznych pod prysznicem. Umożliwiają one błyskawiczne nagrzanie wody. Dzięki temu nie trzeba najpierw wypuszczać kilku litrów zimnej, by doczekać się ciepłego strumienia.

Zwróć uwagę na to, czy bateria wyposażona jest w perlator napowietrzający. To niewielki element znajdujący się na końcu wylewki, który wytwarza podciśnienie. Dzięki temu objętość strumienia wody wydaje się większa. W rzeczywistości jednak mechanizm zasysania powietrza sprawia, że wypływa jej mniej. Taką nakładkę można również kupić osobno i zamontować na baterii, która nie została w nią wyposażona.

W ekologicznym domu nie powinno zabraknąć również zmywarki. Wyniki wielu testów jednoznacznie wykazują, że ręczne mycie naczyń jest droższe i mniej ekologiczne od mechanicznego. Różnice są szczególnie widoczne w gospodarstwach domowych z większą liczbą członków rodziny. Koszty mogą być nawet dwa razy wyższe. Niemniej, korzystając z urządzenia, warto wybierać tzw. tryby eko. Umożliwia to stosowanie mniejszej mocy i zużywanie mniejszej ilości wody.

Ograniczenie produkcji śmieci – sposób na jeszcze bardziej ekologiczny dom

Ograniczenie produkcji śmieci jest jednym ze sposobów na bardziej ekologiczny tryb życia. Podstawą powinna być segregacja odpadów. Dzięki niej spora ich część może trafić do recyklingu. Niezwykle istotne jest też minimalizowanie gromadzenia śmieci. W jaki sposób można to zrobić? Niezbędne będą wielorazowe, bawełniane torby na zakupy, dzięki którym nie będzie potrzeby korzystania z foliowych reklamówek. Kupując produkty sypkie, warto wybierać te na wagę. W niektórych sklepach można spakować je do własnego opakowania lub zdecydować się na papierowe torebki.

Świetnie sprawdzają się wielorazowe woreczki i owijki na produkty spożywcze. Mimo że papier jest surowcem, który dobrze się rozkłada, zamiast ręczników papierowych warto używać tradycyjnych kuchennych ściereczek. Jeśli chodzi o wodę mineralną, spróbuj zastosować dzbanek z filtrem lub pić wodę z kranu, jeśli masz taką możliwość. Kupowanie wody w plastikowych butelkach generuje bardzo dużo odpadów, które w łatwy sposób można ograniczyć.

Co jeszcze można zrobić, by dom był bardziej ekologiczny?

Na ekologiczny dom składa się wiele elementów. Z jednej strony ważne są materiały zastosowane do jego budowy. Z drugiej – konieczne jest wyposażenie wnętrza w energooszczędny sprzęt. Niezwykle istotne okazuje się także codzienne postępowanie mieszkańców. W tym przypadku chodzi nie tylko o segregację śmieci i ograniczenie produkowania odpadów, ale również o stosowanie ekologicznych środków czystości.

Najbardziej prośrodowiskową praktyką byłoby wykorzystanie naturalnych, domowych sposobów na sprzątanie domu. W tym przypadku doskonale sprawdzają się mieszanki wody z dodatkiem octu, cytryny, sody oczyszczonej i naturalnych olejków. Można nimi usuwać codzienne zabrudzenia, a także używać ich do odkamieniania kuchennej czy łazienkowej armatury oraz pozbywania się tłustych plam.

Przy intensywnych zanieczyszczeniach konieczne często okazuje się użycie specjalistycznych środków. Mieszkańcy prowadzący ekologiczne domy powinni wybierać eko chemię. W składzie tego rodzaju produktów znajdują się łagodne substancje pochodzenia roślinnego. Działają równie skutecznie, jak sztuczne detergenty, a są bezpieczne dla mieszkańców – jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci i zwierząt.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

5 prostych i praktycznych sposobów na ekologiczny dom

Polecamy także na blogu
Ponad 100 osób na otwarciu salonu Kapica w Tarnowskich Górach!
22-09-2022
Dnia 25 listopada zainaugurowaliśmy otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w nowej, lepszej lokalizacji. To duże wydarzenie nie tylko dla naszej firmy, ale również dla naszych klientów, partnerów i lokalnej społeczności.
Wytrzymałe i estetyczne parapety aluminiowe — poznaj zalety tego rozwiązania
22-09-2022
Każda osoba, która decyduje się na budowę, lub gruntowny remont mieszkania, musi wybrać odpowiednie parapety. Przed zakupem dobrze jest rozeznać się w tym temacie, aby wybrać wytrzymały i estetyczny produkt, który będzie służył przez wiele lat. Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę? Czy skupić się na stylistyce, czy samym wykonaniu? Czy parapety aluminiowe na wymiar to dobry wybór? Poznajcie odpowiedzi na te pytania!
Integracja firmy Kapica 2023 – pojechali w nieznane i… było super!
22-09-2022
Dokładnie 69 osób pojechało w nieznane… i to dosłownie. Pracownicy z największą liczbą punktów uzyskanych w Kapica Sport Challenge 2023 w nagrodę 21 października udali się na integracyjny wyjazd firmowy. Każdy uczestnik mógł wybrać jedną z dwóch opcji wyprawy – wersję rekreacyjną z relaksem lub ambitną z dreszczykiem. Reszta była już totalną niewiadomą . Pewne było tylko to, że sportowa rywalizacja firmy Kapica to gra warta świeczki, o czym wszyscy szybko się przekonali.
Najważniejsze zalety rolet zewnętrznych
22-09-2022
Rolety zewnętrzne od wielu lat cieszą się dużą popularnością zarówno wśród inwestorów prywatnych, jak i publicznych oraz komercyjnych. Nic też nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się coś zmienić. Rolety zewnętrzne to rozwiązanie stosunkowo proste, sprawdzone i zapewniające wiele pożądanych funkcjonalności. Poznajmy więc najważniejsze zalety rolet zewnętrznych!
Innowacyjne rozwiązania w oknach PVC – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
22-09-2022
Okno nie tylko dostarcza do wnętrza światło i chroni je przed czynnikami atmosferycznymi. To także istotny element wpływający na efektywność energetyczną domu, komfort akustyczny, a także bezpieczeństwo. W dzisiejszych czasach, okna PVC przechodzą prawdziwą rewolucję. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wymagających klientów, okna premium wyposażane są w zaawansowane technologie, oferując użytkownikom szereg innowacyjnych rozwiązań na miarę inteligentnych domów. Jeżeli interesuje Cię wybór najlepszych nowoczesnych okien PVC, przeczytaj ten artykuł do końca.
-10% z okazji otwarcia nowego salonu Kapica w Tarnowskich Górach
22-09-2022
Klienci, to dla Was zmieniamy się na lepsze. W dniu 25.11.2023 zapraszamy na otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w zupełnie nowej, lepszej lokalizacji. Znajdziecie nas przy ulicy Skowronków 2A, a tam będziemy czekać na Was z pełnym katalogiem produktów i… inauguracyjną promocją.
Na jakiej wysokości zamontować okna – zasady i normy
22-09-2022
Znajomość zasad i norm dotyczących prawidłowej wysokości montowania okien służy mocowaniu konstrukcji zgodnie ze sztuką dekarską. Dzięki temu konstrukcja spełnia swoje funkcje i jest stabilna. Niemniej właściwe osadzenie okna wpływa również na dalsze możliwości aranżacyjne mieszkania – swobodne dopasowanie mebli czy grzejników. Dlatego warto dowiedzieć się, na jakiej wysokości montować standardowe okna, okna dachowe, a także parapety.
Eleganckie i trwałe okna aluminiowe: dlaczego warto rozważyć ten wybór dla swojego domu?
22-09-2022
Od pewnego czasu okna aluminiowe zyskują na popularności w budownictwie mieszkalnym. Elegancja, prostota i minimalizm to główne cechy, które wyróżniają je na tle innych produktów. Co przemawia za wyborem okien z aluminium do domu? Jakie są ich najważniejsze zalety? Czy ich montaż nie wpływa niekorzystnie na izolację termiczną budynku? Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć ich wybór.
Nowoczesne drzwi PVC: jakie wzornictwo i technologie wybrać do swojego wnętrza?
22-09-2022
Drzwi PVC od wielu lat są jednymi z najchętniej wybieranych modeli drzwi wejściowych. Dzieje się tak ze względu na ich liczne zalety. Modele wykonane z PVC wyróżniają się dużą funkcjonalnością i trwałością, a ponadto ponadczasową estetyką. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem takich drzwi do swojego domu lub biura, poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące technologii i wzornictwa, które warto wziąć pod uwagę.
Parapety PVC a estetyka wnętrza: jak dobierać odpowiednie kolory i wzory do wystroju pomieszczeń?
22-09-2022
Zwykle traktowane są wyłącznie w kategorii użytkowej, w rzeczywistości mogą jednak odgrywać ważną rolę w kształtowaniu charakteru wnętrza. Mowa o parapetach. Te niepozorne elementy wystroju, które najczęściej służą jako półki na doniczki, mają bardzo duży potencjał aranżacyjny. W zależności od wybranego materiału, koloru i wzoru, można w łatwy sposób stworzyć z nich piękne dopełnienie każdego pomieszczenia. W poniższym tekście odpowiadamy na pytania, czym cechują się parapety PVC, jak wpływają na estetykę wnętrz i w jaki sposób dobrać model dopasowany do konkretnej stylistyki.