Coraz więcej osób dostrzega negatywne skutki zmian klimatycznych i postanawia prowadzić ekologiczny styl życia. Na początku tej drogi nie każdy wie, jak się za to zabrać. Ekologia kojarzy się z wysiłkiem i dodatkowymi obowiązkami, które pochłaniają czas. Należy wiedzieć, że nie trzeba od razu zmieniać całego życia. W tym przypadku liczą się małe kroki. Wystarczy zastosować kilka rozwiązań, które pozytywnie wpłyną na środowisko i stan Twojego portfela. Poznaj 5 prostych i praktycznych sposobów na ekologiczny dom.

Okna i drzwi do ekologicznego domu

Ekologiczny dom to taki, w którym w zrównoważony sposób gospodaruje się zasobami, minimalizując negatywny wpływ naszych działań na środowisko naturalne. Co możemy zrobić, aby być bardziej eko? Jednym ze sposobów jest oszczędzanie energii cieplnej. Warto o to zadbać już na etapie projektowania wymarzonego domu. Wówczas należy zdecydować się na zakup drzwi i okien, które charakteryzują się wysoką termoizolacyjnością.

Odpowiednie produkty, jak na przykład okna PVC Premium firmy Kapica, wyróżniają się niskim współczynnikiem przenikania ciepła (Uw). W efekcie więcej ciepła zostaje w budynku, a właściciele obiektów mogą zredukować rachunki za energię, dbając jednocześnie o środowisko. Tego rodzaju stolarkę okienną można z powodzeniem wykorzystać w ekologicznych domach pasywnych.

W kwestii termoizolacji niebagatelną rolę odgrywa również rodzaj uszczelek. W produktach firmy Kapica stosowane są niezawodne uszczelki EPDM, wykonane z syntetycznego kauczuku. Uszczelki takie wykazują zdolność do tzw. powrotu elastycznego, gwarantując tym samym szczelność okien. Tego typu elementy nawet po 15 latach użytkowania wciąż zachowują parametry izolacyjne na bardzo wysokim poziomie.

Zużywanie mniejszej ilości prądu

Jednym z najbardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe jest korzystanie z paneli fotowoltaicznych. To rozwiązanie wymaga jednak dość kosztownej inwestycji. Alternatywną metodą może być skorzystanie z usług dostaw prądu od firm, które pozyskują go ze źródeł odnawialnych, np. elektrowni wiatrowych albo paneli słonecznych.

Doskonałym sposobem na oszczędzanie prądu jest z kolei wymiana żarówek na energooszczędne oświetlenie wykonane w technologii LED. Charakteryzuje się ono dużą wytrzymałością i niskim poborem energii – jest to więc inwestycja, która szybko się zwróci. Ponadto, korzystając z różnego rodzaju urządzeń AGD i RTV, powinno się używać trybu eko. Wówczas sprzęt pobiera mniej prądu.

Często niedocenianą metodą oszczędzania energii jest korzystanie ze światła słonecznego zamiast z lamp. Nie jest to oczywiście możliwe przez cały czas, ale warto zrobić użytek ze słońca – zwłaszcza latem. O tę kwestię należy zadbać już na etapie projektowania domu. Warto zainwestować w systemy wielkogabarytowe, takie jak system przesuwny HST. Dzięki temu rozwiązaniu do wnętrza budynku przez wiele godzin będzie przedostawać się więcej światła.

Promienie słoneczne rozjaśnią pomieszczenia i nieco je ogrzeją. Warto zastosować okna aluminiowe. Ich wąskie profile i możliwość wykorzystania przy nich dużych przeszkleń dodają projektowi lekkości i zapewniają funkcjonalną estetykę. Więcej na ten temat piszemy w artykule Okna aluminiowe – wady, zalety i zastosowanie.

Oszczędzanie wody w domu, czyli ekologia w życiu codziennym

Rozsądne gospodarowanie wodą jest jednym z najistotniejszych elementów wprowadzenia ekologii w życie codzienne. Pozytywnie wpływa nie tylko na środowisko, ale też na wysokość rachunków. Jak oszczędzać wodę? Zamiast długich kąpieli polecany jest kilkuminutowy prysznic. Jeśli nie chcesz stracić rachuby, możesz nastawić alarm lub przymocować pod prysznicem minutnik.

Warto również wybierać armaturę łazienkową i kuchenną o wysokiej klasie przepływu wody – A, S lub Z. Dobrym rozwiązaniem jest też montaż baterii termostatycznych pod prysznicem. Umożliwiają one błyskawiczne nagrzanie wody. Dzięki temu nie trzeba najpierw wypuszczać kilku litrów zimnej, by doczekać się ciepłego strumienia.

Zwróć uwagę na to, czy bateria wyposażona jest w perlator napowietrzający. To niewielki element znajdujący się na końcu wylewki, który wytwarza podciśnienie. Dzięki temu objętość strumienia wody wydaje się większa. W rzeczywistości jednak mechanizm zasysania powietrza sprawia, że wypływa jej mniej. Taką nakładkę można również kupić osobno i zamontować na baterii, która nie została w nią wyposażona.

W ekologicznym domu nie powinno zabraknąć również zmywarki. Wyniki wielu testów jednoznacznie wykazują, że ręczne mycie naczyń jest droższe i mniej ekologiczne od mechanicznego. Różnice są szczególnie widoczne w gospodarstwach domowych z większą liczbą członków rodziny. Koszty mogą być nawet dwa razy wyższe. Niemniej, korzystając z urządzenia, warto wybierać tzw. tryby eko. Umożliwia to stosowanie mniejszej mocy i zużywanie mniejszej ilości wody.

Ograniczenie produkcji śmieci – sposób na jeszcze bardziej ekologiczny dom

Ograniczenie produkcji śmieci jest jednym ze sposobów na bardziej ekologiczny tryb życia. Podstawą powinna być segregacja odpadów. Dzięki niej spora ich część może trafić do recyklingu. Niezwykle istotne jest też minimalizowanie gromadzenia śmieci. W jaki sposób można to zrobić? Niezbędne będą wielorazowe, bawełniane torby na zakupy, dzięki którym nie będzie potrzeby korzystania z foliowych reklamówek. Kupując produkty sypkie, warto wybierać te na wagę. W niektórych sklepach można spakować je do własnego opakowania lub zdecydować się na papierowe torebki.

Świetnie sprawdzają się wielorazowe woreczki i owijki na produkty spożywcze. Mimo że papier jest surowcem, który dobrze się rozkłada, zamiast ręczników papierowych warto używać tradycyjnych kuchennych ściereczek. Jeśli chodzi o wodę mineralną, spróbuj zastosować dzbanek z filtrem lub pić wodę z kranu, jeśli masz taką możliwość. Kupowanie wody w plastikowych butelkach generuje bardzo dużo odpadów, które w łatwy sposób można ograniczyć.

Co jeszcze można zrobić, by dom był bardziej ekologiczny?

Na ekologiczny dom składa się wiele elementów. Z jednej strony ważne są materiały zastosowane do jego budowy. Z drugiej – konieczne jest wyposażenie wnętrza w energooszczędny sprzęt. Niezwykle istotne okazuje się także codzienne postępowanie mieszkańców. W tym przypadku chodzi nie tylko o segregację śmieci i ograniczenie produkowania odpadów, ale również o stosowanie ekologicznych środków czystości.

Najbardziej prośrodowiskową praktyką byłoby wykorzystanie naturalnych, domowych sposobów na sprzątanie domu. W tym przypadku doskonale sprawdzają się mieszanki wody z dodatkiem octu, cytryny, sody oczyszczonej i naturalnych olejków. Można nimi usuwać codzienne zabrudzenia, a także używać ich do odkamieniania kuchennej czy łazienkowej armatury oraz pozbywania się tłustych plam.

Przy intensywnych zanieczyszczeniach konieczne często okazuje się użycie specjalistycznych środków. Mieszkańcy prowadzący ekologiczne domy powinni wybierać eko chemię. W składzie tego rodzaju produktów znajdują się łagodne substancje pochodzenia roślinnego. Działają równie skutecznie, jak sztuczne detergenty, a są bezpieczne dla mieszkańców – jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci i zwierząt.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Zgoda na newsletter
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

5 prostych i praktycznych sposobów na ekologiczny dom

Polecamy także na blogu
Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC?
22-09-2022
Niezależnie od tego, czy za oknami jest kojąca zieleń, czy tętniące życiem miasto – inwestorzy coraz częściej chcą, aby granica między wnętrzem domu, a jego otoczeniem była jak najmniej widoczna. Dzięki temu można uzyskać poczucie przestrzeni i niekrępowania. Jeśli zależy Ci na osiągnięciu takiego efektu, doskonałym wyborem będą systemy przesuwne wykonane z PVC. Wystarczy lekko je popchnąć, aby w niezakłócony sposób swobodnie przemieszczać się pomiędzy pokojami a tarasem lub ogrodem. W naszym artykule podpowiadamy, kiedy i dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC.
Okna PVC złoty dąb – jaka elewacja i parapety będą pasowały najlepiej?
22-09-2022
Do niedawna białe okna PVC były najpopularniejsze. Ich neutralny kolor pasuje do większości elewacji, a na rynku trudno było znaleźć inne możliwości. Dziś jest ich znacznie więcej, a najnowsze trendy skłaniają inwestorów do wyboru modeli z kolorowymi ramami. W ofercie firmy Kapica dostępne są ramy okienne o różnym wykończeniu. Dzięki temu można je dopasować do indywidualnych projektów budynków. Jeśli planujesz zainstalować okna PVC w kolorze złoty dąb, sprawdź jaka elewacja i parapety będą z nimi najlepiej współgrać.
Zostań partnerem biznesowym firmy Kapica. Ta współpraca Ci się opłaci!
22-09-2022
Szukasz wyjątkowej okazji do nawiązania strategicznego partnerstwa biznesowego? Firma Kapica otworzyła swoje podwoje dla nowych partnerów biznesowych. Nie czekaj! Ta współpraca przyniesie Ci wiele profitów i zwiększy rozpoznawalność Twojej marki na rynku. Przyjrzyj się naszej ofercie i dowiedz się, jak możesz zostać partnerem firmy Kapica.
Specjalny Laur Ziemi Strzeleckiej 2022 dla Romana Kapicy
22-09-2022
Laury Ziemi Strzeleckiej to jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie, podczas którego nagradzane są osoby, stowarzyszenia i firmy, wyróżniające się w dziedzinie biznesu oraz w życiu społecznym i kulturalnym. W tym roku Laury Ziemi Strzeleckiej 2022 trafiły do wielu zasłużonych osób, a wśród nich znalazł się Roman Kapica.
Urodziny Majstra, Pana Jerzego Kapicy
22-09-2022
29 marca 2023 roku świętowaliśmy 80. urodziny Pana Jerzego Kapicy – cenionego Majstra i byłego Szefa naszej firmy. W pierwszej połowie dnia odbyło się spotkanie w zakładzie w Grodzisku. Popołudniem zebraliśmy się w firmie w Zawadzkiem. Uroczystość była wyrazem wdzięczności za wieloletnie zaangażowanie i nieoceniony wkład w rozwój firmy.
Okno w sypialni – możliwości i wybór 
22-09-2022
Sypialnia pełni w domu szczególną funkcję – można zrelaksować się w niej po ciężkim dniu. Komfort jej użytkowników zależy w dużej mierze od aranżacji pomieszczenia. O oknach w sypialni warto pomyśleć już na etapie projektowania domu – przedostają się przez nie światło, powietrze, a także dźwięki z otoczenia. Wszystkie te czynniki mają wpływ na jakość snu. Jakie okno w sypialni sprawdzi się najlepiej? W artykule przybliżamy dostępne możliwości! 
Parapety zewnętrzne aluminiowe czy kamienne? Co i kiedy wybrać?
22-09-2022
Parapety zewnętrzne to elementy wykończenia, które podkreślają charakter domu. Ich wybór powinien być podyktowany zarówno względami estetycznymi, jak i funkcjonalnością. Nie tylko stanowią ozdobę elewacji, ale też pełnią istotne funkcje ochronne – zapobiegają przedostawaniu się wody opadowej pod obramowanie okna i zwiększają izolacyjność budynku. Przed podjęciem decyzji o zakupie parapetów zewnętrznych warto zapoznać się z ich parametrami technicznymi. 
Wybór i zastosowanie systemów przesuwnych aluminiowych
22-09-2022
Drzwi przesuwne na taras to rozwiązanie funkcjonalne i efektowne. Wielkogabarytowe konstrukcje ułatwiają przechodzenie pomiędzy pomieszczeniem a ogrodem i wpuszczają do wnętrz dużą ilość światła słonecznego. Zastanawiasz się nad inwestycją w system przesuwny z aluminium? Sprawdź, co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji! 
Kapica Sport Challenge 2023!
22-09-2022
Ruszamy z kolejną edycją Kapica Sport Challenge. Pomysł na firmowe zawody sportowe zrodził się w 2019 roku. W spontanicznie zorganizowanym wyzwaniu wzięło wówczas udział zaledwie kilka osób. Druga edycja Kapica Sport Challenge (2020/2021) zwróciła uwagę już około pięćdziesięciu uczestników. W zeszłym roku w rywalizacji uczestniczyło ponad stu pracowników naszej firmy! Ze względu na duże zainteresowanie postanowiliśmy kontynuować ten projekt. Tegorocznym uczestnikom życzymy wytrwałości i szczęścia!
Nowy salon w Rybniku już otwarty!
22-09-2022
Z przyjemnością informujemy, że 25 marca otwarty został nowy salon firmy Kapica w Rybniku przy ulicy Wodzisławskiej 14. Od teraz możemy być jeszcze bliżej naszych klientów!