Coraz więcej osób dostrzega negatywne skutki zmian klimatycznych i postanawia prowadzić ekologiczny styl życia. Na początku tej drogi nie każdy wie, jak się za to zabrać. Ekologia kojarzy się z wysiłkiem i dodatkowymi obowiązkami, które pochłaniają czas. Należy wiedzieć, że nie trzeba od razu zmieniać całego życia. W tym przypadku liczą się małe kroki. Wystarczy zastosować kilka rozwiązań, które pozytywnie wpłyną na środowisko i stan Twojego portfela. Poznaj 5 prostych i praktycznych sposobów na ekologiczny dom.

Okna i drzwi do ekologicznego domu

Ekologiczny dom to taki, w którym w zrównoważony sposób gospodaruje się zasobami, minimalizując negatywny wpływ naszych działań na środowisko naturalne. Co możemy zrobić, aby być bardziej eko? Jednym ze sposobów jest oszczędzanie energii cieplnej. Warto o to zadbać już na etapie projektowania wymarzonego domu. Wówczas należy zdecydować się na zakup drzwi i okien, które charakteryzują się wysoką termoizolacyjnością.

Odpowiednie produkty, jak na przykład okna PVC Premium firmy Kapica, wyróżniają się niskim współczynnikiem przenikania ciepła (Uw). W efekcie więcej ciepła zostaje w budynku, a właściciele obiektów mogą zredukować rachunki za energię, dbając jednocześnie o środowisko. Tego rodzaju stolarkę okienną można z powodzeniem wykorzystać w ekologicznych domach pasywnych.

W kwestii termoizolacji niebagatelną rolę odgrywa również rodzaj uszczelek. W produktach firmy Kapica stosowane są niezawodne uszczelki EPDM, wykonane z syntetycznego kauczuku. Uszczelki takie wykazują zdolność do tzw. powrotu elastycznego, gwarantując tym samym szczelność okien. Tego typu elementy nawet po 15 latach użytkowania wciąż zachowują parametry izolacyjne na bardzo wysokim poziomie.

Zużywanie mniejszej ilości prądu

Jednym z najbardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe jest korzystanie z paneli fotowoltaicznych. To rozwiązanie wymaga jednak dość kosztownej inwestycji. Alternatywną metodą może być skorzystanie z usług dostaw prądu od firm, które pozyskują go ze źródeł odnawialnych, np. elektrowni wiatrowych albo paneli słonecznych.

Doskonałym sposobem na oszczędzanie prądu jest z kolei wymiana żarówek na energooszczędne oświetlenie wykonane w technologii LED. Charakteryzuje się ono dużą wytrzymałością i niskim poborem energii – jest to więc inwestycja, która szybko się zwróci. Ponadto, korzystając z różnego rodzaju urządzeń AGD i RTV, powinno się używać trybu eko. Wówczas sprzęt pobiera mniej prądu.

Często niedocenianą metodą oszczędzania energii jest korzystanie ze światła słonecznego zamiast z lamp. Nie jest to oczywiście możliwe przez cały czas, ale warto zrobić użytek ze słońca – zwłaszcza latem. O tę kwestię należy zadbać już na etapie projektowania domu. Warto zainwestować w systemy wielkogabarytowe, takie jak system przesuwny HST. Dzięki temu rozwiązaniu do wnętrza budynku przez wiele godzin będzie przedostawać się więcej światła.

Promienie słoneczne rozjaśnią pomieszczenia i nieco je ogrzeją. Warto zastosować okna aluminiowe. Ich wąskie profile i możliwość wykorzystania przy nich dużych przeszkleń dodają projektowi lekkości i zapewniają funkcjonalną estetykę. Więcej na ten temat piszemy w artykule Okna aluminiowe – wady, zalety i zastosowanie.

Oszczędzanie wody w domu, czyli ekologia w życiu codziennym

Rozsądne gospodarowanie wodą jest jednym z najistotniejszych elementów wprowadzenia ekologii w życie codzienne. Pozytywnie wpływa nie tylko na środowisko, ale też na wysokość rachunków. Jak oszczędzać wodę? Zamiast długich kąpieli polecany jest kilkuminutowy prysznic. Jeśli nie chcesz stracić rachuby, możesz nastawić alarm lub przymocować pod prysznicem minutnik.

Warto również wybierać armaturę łazienkową i kuchenną o wysokiej klasie przepływu wody – A, S lub Z. Dobrym rozwiązaniem jest też montaż baterii termostatycznych pod prysznicem. Umożliwiają one błyskawiczne nagrzanie wody. Dzięki temu nie trzeba najpierw wypuszczać kilku litrów zimnej, by doczekać się ciepłego strumienia.

Zwróć uwagę na to, czy bateria wyposażona jest w perlator napowietrzający. To niewielki element znajdujący się na końcu wylewki, który wytwarza podciśnienie. Dzięki temu objętość strumienia wody wydaje się większa. W rzeczywistości jednak mechanizm zasysania powietrza sprawia, że wypływa jej mniej. Taką nakładkę można również kupić osobno i zamontować na baterii, która nie została w nią wyposażona.

W ekologicznym domu nie powinno zabraknąć również zmywarki. Wyniki wielu testów jednoznacznie wykazują, że ręczne mycie naczyń jest droższe i mniej ekologiczne od mechanicznego. Różnice są szczególnie widoczne w gospodarstwach domowych z większą liczbą członków rodziny. Koszty mogą być nawet dwa razy wyższe. Niemniej, korzystając z urządzenia, warto wybierać tzw. tryby eko. Umożliwia to stosowanie mniejszej mocy i zużywanie mniejszej ilości wody.

Ograniczenie produkcji śmieci – sposób na jeszcze bardziej ekologiczny dom

Ograniczenie produkcji śmieci jest jednym ze sposobów na bardziej ekologiczny tryb życia. Podstawą powinna być segregacja odpadów. Dzięki niej spora ich część może trafić do recyklingu. Niezwykle istotne jest też minimalizowanie gromadzenia śmieci. W jaki sposób można to zrobić? Niezbędne będą wielorazowe, bawełniane torby na zakupy, dzięki którym nie będzie potrzeby korzystania z foliowych reklamówek. Kupując produkty sypkie, warto wybierać te na wagę. W niektórych sklepach można spakować je do własnego opakowania lub zdecydować się na papierowe torebki.

Świetnie sprawdzają się wielorazowe woreczki i owijki na produkty spożywcze. Mimo że papier jest surowcem, który dobrze się rozkłada, zamiast ręczników papierowych warto używać tradycyjnych kuchennych ściereczek. Jeśli chodzi o wodę mineralną, spróbuj zastosować dzbanek z filtrem lub pić wodę z kranu, jeśli masz taką możliwość. Kupowanie wody w plastikowych butelkach generuje bardzo dużo odpadów, które w łatwy sposób można ograniczyć.

Co jeszcze można zrobić, by dom był bardziej ekologiczny?

Na ekologiczny dom składa się wiele elementów. Z jednej strony ważne są materiały zastosowane do jego budowy. Z drugiej – konieczne jest wyposażenie wnętrza w energooszczędny sprzęt. Niezwykle istotne okazuje się także codzienne postępowanie mieszkańców. W tym przypadku chodzi nie tylko o segregację śmieci i ograniczenie produkowania odpadów, ale również o stosowanie ekologicznych środków czystości.

Najbardziej prośrodowiskową praktyką byłoby wykorzystanie naturalnych, domowych sposobów na sprzątanie domu. W tym przypadku doskonale sprawdzają się mieszanki wody z dodatkiem octu, cytryny, sody oczyszczonej i naturalnych olejków. Można nimi usuwać codzienne zabrudzenia, a także używać ich do odkamieniania kuchennej czy łazienkowej armatury oraz pozbywania się tłustych plam.

Przy intensywnych zanieczyszczeniach konieczne często okazuje się użycie specjalistycznych środków. Mieszkańcy prowadzący ekologiczne domy powinni wybierać eko chemię. W składzie tego rodzaju produktów znajdują się łagodne substancje pochodzenia roślinnego. Działają równie skutecznie, jak sztuczne detergenty, a są bezpieczne dla mieszkańców – jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci i zwierząt.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

5 prostych i praktycznych sposobów na ekologiczny dom

Polecamy także na blogu
Czy i kiedy warto zdecydować się na drzwi aluminiowe?
22-09-2022
Aluminium doskonale wpisuje się we współczesne trendy architektoniczne. Można to zauważyć zwłaszcza na rynku stolarki drzwiowej. Drzwi zewnętrzne aluminiowe stają się coraz popularniejszym wyborem. Decydują się na nie szczególnie ci, którym zależy na nowoczesnym designie budynku. Doskonale pasują do obiektów utrzymanych w surowym, industrialnym stylu, ale ich liczne zalety i uniwersalny charakter sprawiają, że wybierane są też do klasycznych projektów. Często można zobaczyć je w budynkach użyteczności publicznej oraz obiektach firmowych i przemysłowych – czyli tych, które są intensywnie eksploatowane. Drzwi aluminiowe prezentują się estetycznie i elegancko, a ponadto cechują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. To właśnie dlatego stały się ważnym elementem współczesnego budownictwa, chętnie wykorzystywanym przez architektów, inwestorów i właścicieli nieruchomości.
Jak zabezpieczyć okna na budowie? To warto wiedzieć!
22-09-2022
Podczas budowy nieruchomości dochodzi do wielu nieprzewidzianych sytuacji. Niektóre z nich są nieszkodliwe, inne mogą inwestorów sporo kosztować. Dlatego warto zapobiegać zdarzeniom losowym i dobrze przygotowywać się do zaplanowanych prac budowlanych. Pozwoli to doprowadzić budowę do końca bez nadmiernego stresu.
Jak usunąć naklejkę z szyby? Proste i sprawdzone sposoby
22-09-2022
Naklejki – fantastyczna ozdoba, która czasem sprawia niemałe problemy. O tym, jak uciążliwe może być ich usunięcie, wiedzą z pewnością wszyscy rodzice. Problem przybiera na sile w okresie świątecznym, kiedy nalepkami ozdabiamy nasze meble czy okna. Gwiazdki, renifery i płatki śniegu wyglądają pięknie. Jeśli jednak ozdób nie zdejmiemy z szyby prawidłowo, na oknie pozostaną nieestetyczne ślady.
Firma Kapica w Koalicji Termomodernizacji
22-09-2022
Mamy przyjemność ogłosić, że firma Kapica dołączyła do Koalicji Termomodernizacji – zespołu ekspertów z wieloletnim doświadczeniem, doskonale znających rynek budowlany. Podczas webinarium, które odbyło się 1 grudnia 2022 roku, poznaliśmy założenia i szczegóły inicjatywy. Głównym celem koalicji jest pomoc w zdobywaniu nowych klientów dzięki programom finansowania okien i drzwi.
Prezentacja nowych produktów Schüco
22-09-2022
17 i 18 listopada w siedzibie firmy Kapica w Zawadzkiem odbyła się prezentacja nowych produktów marki Schüco. Akcja zorganizowana została w ramach Polymer Partner Days. Wzięli w niej udział pracownicy naszej firmy. Z przyjemnością dzielimy się szczegółami spotkania!
Nasze okna spełniają normy czystego powietrza
22-09-2022
Wszyscy, którzy chcą wymienić okna na nowoczesną i energooszczędną stolarkę, mogą uzyskać wsparcie finansowe dzięki ogólnopolskiemu programowi Czyste Powietrze. Program dotyczy wymiany okien i drzwi zewnętrznych, docieplenia budynków, a także wymiany źródła ciepła oraz obejmuje kompleksowe prace termomodernizacyjne.
Steruj domem z aplikacji, czyli Exalus Home System w ofercie firmy Kapica
22-09-2022
Firma Kapica wprowadza do swojej oferty Exalus Home System, dzięki któremu można łatwo sterować światłem, roletami i innymi urządzeniami elektrycznymi z dowolnego miejsca na świecie.
Jak zabezpieczyć okna przed remontem – 6 praktycznych wskazówek
22-09-2022
Prace wykończeniowe i remontowe bywają trudne i wymagające. Bardzo łatwo podczas nich o uszkodzenie lub zabrudzenie elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto pomyśleć o zabezpieczeniu wszystkich wartościowych sprzętów, mebli, a także stolarki okiennej. Dokładne zasłonięcie okien pozwoli uniknąć nieestetycznych zabrudzeń. Jest też kluczowe dla zachowania funkcjonalności stolarki. Przypadkowe uszkodzenie może spowodować trwałe zniszczenie mechanizmów niezbędnych do prawidłowego działania okna. Zagrożeniem są nie tylko tynki, wylewki, kleje czy farba do malowania ścian. Stanowi je również kurz, który osadza się na powierzchniach podczas wykonywanych prac. Jak zabezpieczyć okna przed remontem, aby zachować ich idealny wygląd i funkcjonalność? Podpowiadamy!
Jakie parapety wewnętrzne wybrać do ciemnych okien – możliwości i wybór
22-09-2022
Parapet wewnętrzny zwykle stanowi drobny element wystroju, który nie sprawia wrażenia niezbędnego. W rzeczywistości pełni jednak bardzo ważne funkcje. Parapet zabezpiecza oraz ukrywa kaloryfery, chroni ściany w pomieszczeniach przed przedostającą się przez okno wilgocią oraz kieruje rozgrzane powietrze do wnętrza mieszkania. Dodatkowo stanowi istotny element dekoracyjny. W zależności od konstrukcji oraz dokładnego umiejscowienia może wpłynąć na komfort korzystania z wnętrza.
Wady i zalety żaluzji fasadowych, które warto znać
22-09-2022
Firma Kapica od kilkudziesięciu lat tworzy profesjonalne systemy stolarki okienno-drzwiowej. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, oferuje też dodatkowe rozwiązania, których zastosowanie podnosi komfort codziennego życia. Dużą popularność w ostatnich latach zyskały żaluzje fasadowe. Ich zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem obiektu. Żaluzje fasadowe mają też umożliwiać łatwą i wygodną regulację dopływu światła. By produkty spełniały wszystkie oczekiwania klientów, firma Kapica współpracuje wyłącznie z wiodącymi producentami. Dzięki temu żaluzje wyróżniają się wysoką jakością, precyzją wykonania i funkcjonalnością. Idealnie sprawdzają się jako elementy wyposażenia obiektu z dużymi przeszkleniami. Jakie są wady i zalety żaluzji fasadowych? Czy nadają się do montażu na każdym budynku? Na jaki ich rodzaj warto się zdecydować?