Coraz więcej osób dostrzega negatywne skutki zmian klimatycznych i postanawia prowadzić ekologiczny styl życia. Na początku tej drogi nie każdy wie, jak się za to zabrać. Ekologia kojarzy się z wysiłkiem i dodatkowymi obowiązkami, które pochłaniają czas. Należy wiedzieć, że nie trzeba od razu zmieniać całego życia. W tym przypadku liczą się małe kroki. Wystarczy zastosować kilka rozwiązań, które pozytywnie wpłyną na środowisko i stan Twojego portfela. Poznaj 5 prostych i praktycznych sposobów na ekologiczny dom.

Okna i drzwi do ekologicznego domu

Ekologiczny dom to taki, w którym w zrównoważony sposób gospodaruje się zasobami, minimalizując negatywny wpływ naszych działań na środowisko naturalne. Co możemy zrobić, aby być bardziej eko? Jednym ze sposobów jest oszczędzanie energii cieplnej. Warto o to zadbać już na etapie projektowania wymarzonego domu. Wówczas należy zdecydować się na zakup drzwi i okien, które charakteryzują się wysoką termoizolacyjnością.

Odpowiednie produkty, jak na przykład okna PVC Premium firmy Kapica, wyróżniają się niskim współczynnikiem przenikania ciepła (Uw). W efekcie więcej ciepła zostaje w budynku, a właściciele obiektów mogą zredukować rachunki za energię, dbając jednocześnie o środowisko. Tego rodzaju stolarkę okienną można z powodzeniem wykorzystać w ekologicznych domach pasywnych.

W kwestii termoizolacji niebagatelną rolę odgrywa również rodzaj uszczelek. W produktach firmy Kapica stosowane są niezawodne uszczelki EPDM, wykonane z syntetycznego kauczuku. Uszczelki takie wykazują zdolność do tzw. powrotu elastycznego, gwarantując tym samym szczelność okien. Tego typu elementy nawet po 15 latach użytkowania wciąż zachowują parametry izolacyjne na bardzo wysokim poziomie.

Zużywanie mniejszej ilości prądu

Jednym z najbardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe jest korzystanie z paneli fotowoltaicznych. To rozwiązanie wymaga jednak dość kosztownej inwestycji. Alternatywną metodą może być skorzystanie z usług dostaw prądu od firm, które pozyskują go ze źródeł odnawialnych, np. elektrowni wiatrowych albo paneli słonecznych.

Doskonałym sposobem na oszczędzanie prądu jest z kolei wymiana żarówek na energooszczędne oświetlenie wykonane w technologii LED. Charakteryzuje się ono dużą wytrzymałością i niskim poborem energii – jest to więc inwestycja, która szybko się zwróci. Ponadto, korzystając z różnego rodzaju urządzeń AGD i RTV, powinno się używać trybu eko. Wówczas sprzęt pobiera mniej prądu.

Często niedocenianą metodą oszczędzania energii jest korzystanie ze światła słonecznego zamiast z lamp. Nie jest to oczywiście możliwe przez cały czas, ale warto zrobić użytek ze słońca – zwłaszcza latem. O tę kwestię należy zadbać już na etapie projektowania domu. Warto zainwestować w systemy wielkogabarytowe, takie jak system przesuwny HST. Dzięki temu rozwiązaniu do wnętrza budynku przez wiele godzin będzie przedostawać się więcej światła.

Promienie słoneczne rozjaśnią pomieszczenia i nieco je ogrzeją. Warto zastosować okna aluminiowe. Ich wąskie profile i możliwość wykorzystania przy nich dużych przeszkleń dodają projektowi lekkości i zapewniają funkcjonalną estetykę. Więcej na ten temat piszemy w artykule Okna aluminiowe – wady, zalety i zastosowanie.

Oszczędzanie wody w domu, czyli ekologia w życiu codziennym

Rozsądne gospodarowanie wodą jest jednym z najistotniejszych elementów wprowadzenia ekologii w życie codzienne. Pozytywnie wpływa nie tylko na środowisko, ale też na wysokość rachunków. Jak oszczędzać wodę? Zamiast długich kąpieli polecany jest kilkuminutowy prysznic. Jeśli nie chcesz stracić rachuby, możesz nastawić alarm lub przymocować pod prysznicem minutnik.

Warto również wybierać armaturę łazienkową i kuchenną o wysokiej klasie przepływu wody – A, S lub Z. Dobrym rozwiązaniem jest też montaż baterii termostatycznych pod prysznicem. Umożliwiają one błyskawiczne nagrzanie wody. Dzięki temu nie trzeba najpierw wypuszczać kilku litrów zimnej, by doczekać się ciepłego strumienia.

Zwróć uwagę na to, czy bateria wyposażona jest w perlator napowietrzający. To niewielki element znajdujący się na końcu wylewki, który wytwarza podciśnienie. Dzięki temu objętość strumienia wody wydaje się większa. W rzeczywistości jednak mechanizm zasysania powietrza sprawia, że wypływa jej mniej. Taką nakładkę można również kupić osobno i zamontować na baterii, która nie została w nią wyposażona.

W ekologicznym domu nie powinno zabraknąć również zmywarki. Wyniki wielu testów jednoznacznie wykazują, że ręczne mycie naczyń jest droższe i mniej ekologiczne od mechanicznego. Różnice są szczególnie widoczne w gospodarstwach domowych z większą liczbą członków rodziny. Koszty mogą być nawet dwa razy wyższe. Niemniej, korzystając z urządzenia, warto wybierać tzw. tryby eko. Umożliwia to stosowanie mniejszej mocy i zużywanie mniejszej ilości wody.

Ograniczenie produkcji śmieci – sposób na jeszcze bardziej ekologiczny dom

Ograniczenie produkcji śmieci jest jednym ze sposobów na bardziej ekologiczny tryb życia. Podstawą powinna być segregacja odpadów. Dzięki niej spora ich część może trafić do recyklingu. Niezwykle istotne jest też minimalizowanie gromadzenia śmieci. W jaki sposób można to zrobić? Niezbędne będą wielorazowe, bawełniane torby na zakupy, dzięki którym nie będzie potrzeby korzystania z foliowych reklamówek. Kupując produkty sypkie, warto wybierać te na wagę. W niektórych sklepach można spakować je do własnego opakowania lub zdecydować się na papierowe torebki.

Świetnie sprawdzają się wielorazowe woreczki i owijki na produkty spożywcze. Mimo że papier jest surowcem, który dobrze się rozkłada, zamiast ręczników papierowych warto używać tradycyjnych kuchennych ściereczek. Jeśli chodzi o wodę mineralną, spróbuj zastosować dzbanek z filtrem lub pić wodę z kranu, jeśli masz taką możliwość. Kupowanie wody w plastikowych butelkach generuje bardzo dużo odpadów, które w łatwy sposób można ograniczyć.

Co jeszcze można zrobić, by dom był bardziej ekologiczny?

Na ekologiczny dom składa się wiele elementów. Z jednej strony ważne są materiały zastosowane do jego budowy. Z drugiej – konieczne jest wyposażenie wnętrza w energooszczędny sprzęt. Niezwykle istotne okazuje się także codzienne postępowanie mieszkańców. W tym przypadku chodzi nie tylko o segregację śmieci i ograniczenie produkowania odpadów, ale również o stosowanie ekologicznych środków czystości.

Najbardziej prośrodowiskową praktyką byłoby wykorzystanie naturalnych, domowych sposobów na sprzątanie domu. W tym przypadku doskonale sprawdzają się mieszanki wody z dodatkiem octu, cytryny, sody oczyszczonej i naturalnych olejków. Można nimi usuwać codzienne zabrudzenia, a także używać ich do odkamieniania kuchennej czy łazienkowej armatury oraz pozbywania się tłustych plam.

Przy intensywnych zanieczyszczeniach konieczne często okazuje się użycie specjalistycznych środków. Mieszkańcy prowadzący ekologiczne domy powinni wybierać eko chemię. W składzie tego rodzaju produktów znajdują się łagodne substancje pochodzenia roślinnego. Działają równie skutecznie, jak sztuczne detergenty, a są bezpieczne dla mieszkańców – jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci i zwierząt.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Porady

5 prostych i praktycznych sposobów na ekologiczny dom

Polecamy także na blogu
Kierunek otwierania drzwi – co warto wiedzieć?
22-09-2022
Nie wszyscy zwracają uwagę na sposób otwierania drzwi – funkcja ta wydaje się oczywista. Odpowiednie zawiasy lub to, w jakim kierunku będą otwierać się drzwi, mają jednak bardzo istotne znaczenie. Jeśli nie przemyślisz tych kwestii zawczasu, może okazać się, że wybrane rozwiązania będą mało komfortowe. Co warto wiedzieć na ten temat? Co mówi prawo budowlane?
Jaki kolor okien wybrać do grafitowego dachu – porady i wskazówki
22-09-2022
Dachy w kolorze grafitowym cieszą się niesłabnącą popularnością wśród architektów i właścicieli domów. Grafitowy dach, elewacja utrzymana w odcieniach jasnego beżu i brązowe ramy okienne to stylowa propozycja, która zawsze zdaje egzamin. Aby dom wyglądał spójnie, ważne jest odpowiednie rozplanowanie wszystkich jego elementów. Na efekt końcowy wpływ mają nie tylko dach i elewacja, ale również drzwi czy okna. Jaki kolor stolarki okiennej do grafitowego dachu wybrać? Podpowiadamy!
Kiedy należy wymienić okna? Praktyczne wskazówki
22-09-2022
Wymiana okien to duże przedsięwzięcie. Perspektywa mieszkania pogrążonego w kurzu i zapachu silikonu nie zachęca do działania, nie wspominając o rosnących cenach stolarki. Są jednak sytuacje, w których nie ma miejsca na zawahanie, a zyski przeważają nad kosztami. Wymiana okien w uzasadnionych przypadkach ratuje nie tylko zdrowie, ale i domowy budżet. Tylko jak rozpoznać „uzasadnione przypadki”? Poniżej podpowiadamy, kiedy wymienić okna na nowe i jak się do tego przygotować.
Jakie okna wybrać – białe czy w kolorze? Przegląd możliwości od firmy Kapica
22-09-2022
Kiedyś białe okna PVC montowane były w niemal wszystkich polskich domach. Obecnie trendy się zmieniają i coraz więcej osób decyduje się na modele z kolorowymi ramami. Oczywiście, białe okna wciąż uchodzą za klasykę, ale jeśli szukasz oryginalnych rozwiązań, barwne ramy to doskonałe rozwiązanie. Na rynku dostępna jest stolarka okienna utrzymana w różnych kolorach – z łatwością można dopasować ją do wyglądu elewacji budynku. Okna białe czy w kolorze? Sprawdź, jak dobrać ich barwę i jakie możliwości aranżacyjne oferujemy.
Rolety nadstawne – najważniejsze informacje
22-09-2022
Rolety zewnętrzne w ostatnich latach zyskały dużą popularność – montowanie ich jest już niemal standardem w nowoczesnym budownictwie. Decyduje się na nie też wiele osób w przypadku wymiany starych okien w domu lub mieszkaniu. Współczesne systemy osłonowe stanowią doskonałą ochronę przed słońcem, izolują hałasy, a także zapewniają poczucie prywatności. Dostępne są ich różne rodzaje. Wielu inwestorów chętnie wybiera rolety nadstawne. Z treści tego artykułu dowiesz się, jakie są wady oraz zalety tego typu systemów osłonowych.
Zapraszamy na otwarcie nowego salonu w Kędzierzynie-Koźlu
22-09-2022
Od początków naszej działalności, gdy pierwszy zakład w Grodzisku otwierał Julius Kapitza, towarzyszy nam hasło „jakość”. Na równi z hasłem „jakość” stawiamy „rozwój”. Od lat nieustannie podążamy z duchem czasu. Zwracamy uwagę na panujące w branży trendy. Spełniamy coraz wyższe oczekiwania i wymagania klientów. Budujemy nowe zakłady i otwieramy nowe salony. 24 września będzie miało miejsce otwarcie nowego salonu firmy Kapica w Kędzierzynie-Koźlu, na które zapraszamy wszystkich pracowników i klientów.
Piknik dla pracowników firmy Kapica
22-09-2022
W sobotę, 3 września, firma Kapica miała przyjemność gościć swoich pracowników na pikniku sportowo-rodzinnym. Z ogromną radością informujemy, że impreza odbyła się zgodnie z planem i wzbudziła duże zainteresowanie.
Firma Kapica w konkursie Mecenas Sportu!
22-09-2022
Rozpoczęła się pierwsza edycja konkursu Mecenas Sportu, w której udział bierze firma Kapica. W ramach konkursu internauci oddają głosy na poszczególne firmy, które angażują się we wspieranie i promocję sportu – zarówno na szczeblu lokalnym, jak i ogólnopolskim.
Jakie zawiasy do drzwi wejściowych wybrać?
22-09-2022
Budowa lub remont domu wiążą się z koniecznością podjęcia wielu decyzji rzutujących na komfort życia. Drzwi wejściowe zapewniają domownikom bezpieczeństwo, prywatność oraz odpowiednią izolację wnętrza. Chociaż zawiasy, czyli okucia drzwi, nie są elementem, na który zwraca się zwykle szczególną uwagę, powinny być dobrane z wysoką starannością i uwzględnieniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Czym powinny charakteryzować się i jak wybrać dobre okucia do drzwi?
22-09-2022
Okucia do drzwi to zestaw wszystkich drobnych elementów, które są uzupełnieniem skrzydła. Bez nich prawidłowe funkcjonowanie drzwi byłoby niemożliwe. Do okuć drzwiowych zalicza się m.in. zawiasy, zamki, klamki czy zapornice. Akcesoria te pełnią różne funkcje, wykonane są z odmiennych materiałów i mają rozmaite konstrukcje oraz mechanizmy działania. Ze względu na komfort użytkowania drzwi oraz bezpieczeństwo warto wiedzieć, czym powinny charakteryzować się dobre okucia drzwiowe – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne.