Montaż parapetów często nie jest traktowany jako część prac remontowych, która może odpowiadać za coś więcej niż tylko wygląd elewacji czy wnętrza. To podejście już na starcie może spowodować, że w prace wkradną się błędy, których efektem może być np. powstawanie nieszczelności albo wilgocenie ścian budynku. Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas montażu parapetów, jaki może być ich efekt i jak ich uniknąć?

Błędy w montażu parapetów wewnętrznych

Źle zamontowane wewnętrzne parapety nie tylko mogą się niszczyć czy źle wyglądać – mogą też mieć wpływ na szczelność okna. Przyjrzyjmy się najczęstszym błędom popełnianym podczas montażu parapetów.

Nierówne miejsce pod montaż parapetów

Płaszczyzna pod parapetem powinna być wygładzona, by cały element przylegał do jej powierzchni. Często zdarza się, że monterzy o tym zapominają, a parapet zamontowany na nierównym podłożu może łatwiej się niszczyć i pękać. Podobne problemy może wywołać źle wypoziomowany parapet – woda może z niego spływać na podłogę, jeśli rozleje się podczas podlewania kwiatów czy przedostanie się podczas deszczu przez uchylone okno.

Mała odległość parapetu od grzejnika

Grzejniki montowane są najczęściej pod oknami. Tam również znajdują się parapety. Na pozór nie mają one na siebie wpływu. Okazuje się jednak, że jeśli parapet będzie zamontowany zbyt blisko grzejnika i będzie zbytnio wystawał ze ściany, może blokować przepływ nagrzanego powietrza. Grzejnik może nie być w takiej sytuacji w pełni wydajny, przez co koszty ogrzewania wzrosną – chociaż nie muszą to być drastyczne i od razu odczuwalne różnice, to jednak w perspektywie czasu mogą spowodować znaczne straty. Optymalną odległością między grzejnikiem a parapetem będzie około 10–20 cm.

Nieodpowiedni klej do parapetu i niestosowanie się do zaleceń producenta

Specjalistów czy inwestorów może łatwo zwieść doświadczenie. W sytuacji, w której producent sugeruje użycie konkretnego rodzaju kleju do swoich parapetów, należy zastosować się do jego wymagań, nawet jeśli doświadczenie podpowiada inaczej. Wybór nieodpowiedniego kleju może mieć przykre konsekwencje. Parapet nie będzie dobrze zamocowany, a jeśli jest zrobiony z drewna lub kamienia – mogą pojawić się problemy z jego strukturą (wypaczenie czy wykwity).

Montując parapet, trzeba pamiętać też o docisku. Producenci zawsze informują o tym, jak długo powinien być dociskany parapet i nie należy tej informacji lekceważyć.

Nieszczelny montaż

Podczas montowania parapetów zewnętrznych zapomina się często, że mają one znaczny wpływ na szczelność całego okna. To błąd, który powoduje potem przenikanie zimna do wnętrza domu. Krawędź parapetu powinna być wsunięta na około centymetr pod ościeżnicę okna. Dodatkowo przestrzeń ta powinna być uszczelniona pianką poliuretanową. W jej miejsce bywa stosowana zaprawa – to jednak będzie powodować powstawanie mostków termicznych i wychładzanie wnętrza.

Parapet zewnętrzny

Montaż parapetów zewnętrznych – najczęstsze błędy

Parapety zewnętrze pełnią szereg funkcji – są dekoracją, ale też zabezpieczeniem dla muru przed przenikaniem wilgoci. Są też elementem wzmacniającym parametry izolacyjne okien. Ich odpowiednie zamontowanie jest dlatego niezwykle ważne. Zdarzają się jednak błędy, które powodują, że parapet nie spełnia swojej roli – czego dotyczą i jak można im zapobiec?

Problemy z umiejscowieniem

Dobrze umieszczony parapet powinien posiadać kapinos, czyli charakterystyczne wycięcie wzdłuż parapetu z granitu, umieszczone na jego spodniej części, przy samym brzegu. Powinien też wystawać poza obrys muru na około 3–4 cm. Często zdarza się, że monterzy czy inwestorzy zapominają o kapinosach. Powoduje to podmywanie parapetu wodą i przemakanie muru.

Niedopasowanie sposobu montażu parapetów do ich tworzywa

Parapet parapetowi nierówny. Ze względu na rozszerzalność temperaturową różne tworzywa będą inaczej sprawować się w roli parapetów. Metalowe mogą zmieniać długość pod wpływem temperatury, dlatego nie powinno się tynkować ich krawędzi, a ich izolacja powinna być elastyczna. Pozwoli to uniknąć zniszczenia elewacji. Parapety z kamienia nie powinny być montowane z pomocą pianki wysokoprężnej, a te z płytek klinkierowych muszą mieć fugę odpowiedniej szerokości, inaczej popękają.

Brak przerw dylatacyjnych

Przerwy dylatacyjne są bardzo ważne, by zapewnić trwałość parapetów zewnętrznych oraz murów. Bez nich i jedne, i drugie mogą pękać pod wpływem rozszerzania temperaturowego. Może on bowiem powodować występowanie nacisków na parapet i mur. Ważne są zatem szczeliny dylatacyjne między brzegami parapetów a ścianami.

Podsumowanie

Montując parapety, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej ekipy, najlepiej rekomendowanej przez producenta. Warto też wybrać parapety od firmy, u której zamówione były okna – specjaliści pomogą dopasować do siebie wszystkie elementy, a ekipa montażowa, która dobrze je zna, z łatwością je zamontuje, zachowując wszelkie wytyczne. Sprawdź naszą ofertę okien i skontaktuj się z nami w sprawie odpowiednich parapetów – mamy w ofercie zarówno te wykonane z konglomeratu marmurowego, jak i plastikowe czy aluminiowe oraz granity.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

7 popularnych błędów popełnianych w czasie montażu parapetów

Polecamy także na blogu
Co warto wiedzieć przed wyborem czarnych okien?
07-01-2022
Jednym z głównych zadań okien jest pokazywać to, co za nimi. Właśnie dlatego zdecydowaną większość ich powierzchni stanowią przeźroczyste szyby. Jednak elementami, które posiadają jakiś kolor, są ramy okienne. To one nadają funkcjonalności i dopełniają wyglądu stolarki. Te stosunkowo niewielkie elementy sprawiają, że okno jest oknem, a nie jedynie taflą…
Jakie okna do piwnicy wybrać? – 4 rzeczy, które warto przeanalizować
07-01-2022
Budowa lub remont domu z podpiwniczeniem wiąże się z szeregiem dodatkowych decyzji. Jeden z takich aspektów dotyczy stolarki okiennej do piwnicy. Warto nieco dłużej pochylić się nad tym zagadnieniem, ponieważ wbrew pozorom nawet w nieużytkowej piwnicy okna pełnią ważną funkcję. A o ileż bardziej jest to istotne w przypadku piwnic…
Kapica zaskoczy na prestiżowych targach FENSTERBAU FRONTALE 2024
07-01-2022
Firma Kapica zapowiada swoją obecność na największych targach branżowych w Europie – FENSTERBAU FRONTALE, które odbędą się 19-22 marca 2024 roku w Norymberdze. Stoisko Kapica: Innowacje i doświadczenia na pierwszym planie Na powierzchni aż 300 metrów kwadratowych, tuż obok renomowanej marki Schüco, Kapica zaprezentuje swoje produkty w unikalny sposób. Projekt…
Co wpływa na cenę rolet zewnętrznych?
07-01-2022
Rolety zewnętrzne to bardzo funkcjonalny element wielu budynków. Decyzja o ich zakupie może stanowić inwestycję w komfort, bezpieczeństwo, a nawet efektywność energetyczną domu. Jednakże, rolety zewnętrzne do dodatkowy koszt przy budowie domu. Jednak warto go ponieść, biorąc pod uwagę korzyści, jakie zapewniają rolety zewnętrzne. Cena za m2 rolety jest uzależniona od wielu czynników. Poznanie i zrozumienie tych aspektów jest kluczowe dla podjęcia dobrej decyzji zakupowej.
Podsumowanie Roku 2023 w firmie Kapica
07-01-2022
W urokliwej atmosferze łaziskiej restauracji Urban, 21 grudnia 2023 roku, pracownicy firmy Kapica zgromadzili się na uroczystym spotkaniu, zamykającym rok pełen wyzwań i sukcesów. Zarząd tradycyjnie zorganizował to wydarzenie jako wyjątkową okazję do podsumowań, planowania przyszłości oraz uhonorowania zaangażowanych pracowników.
Jakie cechy powinien mieć dobry producent drzwi wejściowych?
07-01-2022
Rynek pęka w szwach, a producentów drzwi wejściowych wciąż przybywa. Właściwy wybór w tej kwestii jest jednak bardzo ważny, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo i komfort domownikom. O czym warto pamiętać? Czym powinien cechować się producent drzwi wejściowych?
Nowoczesne parapety wewnętrzne od firmy Kapica – poznaj możliwości i zalety rozwiązania
07-01-2022
Już na wczesnym etapie budowy domu powinniśmy wybrać nowoczesne parapety wewnętrzne, aby pasowały do wnętrza i spełniały wszystkie swoje najważniejsze funkcje. Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak trwałość, estetyka czy bezpieczeństwo. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zabierz Dziecko na Górnika – Świąteczny wyjazd Kapica
07-01-2022
Firma Kapica, sponsor Górnika Zabrze, zorganizowała niezapomniany świąteczny wyjazd dla swoich pracowników, a przede wszystkim ich dzieci, na jubileuszowy mecz z Wartą Poznań, który odbył się z okazji 75-lecia klubu Górnik Zabrze. Wybór pracowników, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w tym wyjątkowym wyjeździe, odbył się poprzez konkurs, w którym wzięło udział ponad 40 osób. Spośród licznych zgłoszeń wybrano 7 szczęśliwców, którzy wraz z swoimi dziećmi wyruszyli na stadion, aby wspólnie świętować jubileusz klubu.
Okna winchester czy złoty dąb – różnice i dobór pod kolor elewacji
07-01-2022
Okna PCV w okleinach drewnopodobnych to propozycja, która cieszy się niesłabnącym uznaniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nowoczesne okleiny stosowane w oknach są niezwykle odporne na odbarwienia i odkształcenia, nawet pod wpływem wysokich temperatur. Dwie najpopularniejsze opcje to okna winchester i złoty dąb.
Uszczelki okienne – co warto wiedzieć o konserwacji i wymianie?
07-01-2022
Uszczelki w oknach i drzwiach odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu komfortu termicznego i akustycznego domów oraz obiektów komercyjnych. Są one odpowiedzialne za zapewnienie szczelności, która chroni wnętrza przed zimnem, wilgocią czy hałasem z zewnątrz. Jeżeli nie będzie się ich czyścić i konserwować za pomocą specjalnych środków szybko staną się twarde i popękane, co znacznie obniży ich funkcjonalność.