Montaż parapetów często nie jest traktowany jako część prac remontowych, która może odpowiadać za coś więcej niż tylko wygląd elewacji czy wnętrza. To podejście już na starcie może spowodować, że w prace wkradną się błędy, których efektem może być np. powstawanie nieszczelności albo wilgocenie ścian budynku. Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas montażu parapetów, jaki może być ich efekt i jak ich uniknąć?

Błędy w montażu parapetów wewnętrznych

Źle zamontowane wewnętrzne parapety nie tylko mogą się niszczyć czy źle wyglądać – mogą też mieć wpływ na szczelność okna. Przyjrzyjmy się najczęstszym błędom popełnianym podczas montażu parapetów.

Nierówne miejsce pod montaż parapetów

Płaszczyzna pod parapetem powinna być wygładzona, by cały element przylegał do jej powierzchni. Często zdarza się, że monterzy o tym zapominają, a parapet zamontowany na nierównym podłożu może łatwiej się niszczyć i pękać. Podobne problemy może wywołać źle wypoziomowany parapet – woda może z niego spływać na podłogę, jeśli rozleje się podczas podlewania kwiatów czy przedostanie się podczas deszczu przez uchylone okno.

Mała odległość parapetu od grzejnika

Grzejniki montowane są najczęściej pod oknami. Tam również znajdują się parapety. Na pozór nie mają one na siebie wpływu. Okazuje się jednak, że jeśli parapet będzie zamontowany zbyt blisko grzejnika i będzie zbytnio wystawał ze ściany, może blokować przepływ nagrzanego powietrza. Grzejnik może nie być w takiej sytuacji w pełni wydajny, przez co koszty ogrzewania wzrosną – chociaż nie muszą to być drastyczne i od razu odczuwalne różnice, to jednak w perspektywie czasu mogą spowodować znaczne straty. Optymalną odległością między grzejnikiem a parapetem będzie około 10–20 cm.

Nieodpowiedni klej do parapetu i niestosowanie się do zaleceń producenta

Specjalistów czy inwestorów może łatwo zwieść doświadczenie. W sytuacji, w której producent sugeruje użycie konkretnego rodzaju kleju do swoich parapetów, należy zastosować się do jego wymagań, nawet jeśli doświadczenie podpowiada inaczej. Wybór nieodpowiedniego kleju może mieć przykre konsekwencje. Parapet nie będzie dobrze zamocowany, a jeśli jest zrobiony z drewna lub kamienia – mogą pojawić się problemy z jego strukturą (wypaczenie czy wykwity).

Montując parapet, trzeba pamiętać też o docisku. Producenci zawsze informują o tym, jak długo powinien być dociskany parapet i nie należy tej informacji lekceważyć.

Nieszczelny montaż

Podczas montowania parapetów zewnętrznych zapomina się często, że mają one znaczny wpływ na szczelność całego okna. To błąd, który powoduje potem przenikanie zimna do wnętrza domu. Krawędź parapetu powinna być wsunięta na około centymetr pod ościeżnicę okna. Dodatkowo przestrzeń ta powinna być uszczelniona pianką poliuretanową. W jej miejsce bywa stosowana zaprawa – to jednak będzie powodować powstawanie mostków termicznych i wychładzanie wnętrza.

Parapet zewnętrzny

Montaż parapetów zewnętrznych – najczęstsze błędy

Parapety zewnętrze pełnią szereg funkcji – są dekoracją, ale też zabezpieczeniem dla muru przed przenikaniem wilgoci. Są też elementem wzmacniającym parametry izolacyjne okien. Ich odpowiednie zamontowanie jest dlatego niezwykle ważne. Zdarzają się jednak błędy, które powodują, że parapet nie spełnia swojej roli – czego dotyczą i jak można im zapobiec?

Problemy z umiejscowieniem

Dobrze umieszczony parapet powinien posiadać kapinos, czyli charakterystyczne wycięcie wzdłuż parapetu z granitu, umieszczone na jego spodniej części, przy samym brzegu. Powinien też wystawać poza obrys muru na około 3–4 cm. Często zdarza się, że monterzy czy inwestorzy zapominają o kapinosach. Powoduje to podmywanie parapetu wodą i przemakanie muru.

Niedopasowanie sposobu montażu parapetów do ich tworzywa

Parapet parapetowi nierówny. Ze względu na rozszerzalność temperaturową różne tworzywa będą inaczej sprawować się w roli parapetów. Metalowe mogą zmieniać długość pod wpływem temperatury, dlatego nie powinno się tynkować ich krawędzi, a ich izolacja powinna być elastyczna. Pozwoli to uniknąć zniszczenia elewacji. Parapety z kamienia nie powinny być montowane z pomocą pianki wysokoprężnej, a te z płytek klinkierowych muszą mieć fugę odpowiedniej szerokości, inaczej popękają.

Brak przerw dylatacyjnych

Przerwy dylatacyjne są bardzo ważne, by zapewnić trwałość parapetów zewnętrznych oraz murów. Bez nich i jedne, i drugie mogą pękać pod wpływem rozszerzania temperaturowego. Może on bowiem powodować występowanie nacisków na parapet i mur. Ważne są zatem szczeliny dylatacyjne między brzegami parapetów a ścianami.

Podsumowanie

Montując parapety, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej ekipy, najlepiej rekomendowanej przez producenta. Warto też wybrać parapety od firmy, u której zamówione były okna – specjaliści pomogą dopasować do siebie wszystkie elementy, a ekipa montażowa, która dobrze je zna, z łatwością je zamontuje, zachowując wszelkie wytyczne. Sprawdź naszą ofertę okien i skontaktuj się z nami w sprawie odpowiednich parapetów – mamy w ofercie zarówno te wykonane z konglomeratu marmurowego, jak i plastikowe czy aluminiowe oraz granity.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

7 popularnych błędów popełnianych w czasie montażu parapetów

Polecamy także na blogu
Wymiana bramy garażowej segmentowej – o czym pamiętać, aby uniknąć błędów?
07-01-2022
Brama garażowa pozostaje niedoceniona, dopóki na jaw nie wyjdą problemy. Niewłaściwie zamontowana brama garażowa segmentowa może stać się źródłem wielu niedogodności – od zacinania się podczas otwierania i zamykania, przez utratę ciepła z powodu nieszczelności, aż po obniżenie poziomu bezpieczeństwa całego domu. Właśnie dlatego wymiana bramy garażowej to zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy.
5 zalet moskitier ramkowych
07-01-2022
Wraz z nadejściem cieplejszych dni rozpoczyna się sezon na najlepsze pomysły i rozwiązania, jak poradzić sobie z uciążliwymi owadami. Jedni preferują krótkotrwałe rozwiązania DIY lub różnego rodzaju środki chemiczne, inni stawiają na profesjonalne narzędzia. Ta ostatnia opcja jest zdecydowanie najlepsza, gdyż jest nieinwazyjna zarówno dla ludzi, jak i owadów. Mowa w tym przypadku o moskitierze ramkowej, która poza tym, że oszczędza małe stworzenia oraz zdrowie domowników, ma znacznie więcej zalet.
Wybór drzwi wejściowych – 5 kluczowych aspektów
07-01-2022
Drzwi wejściowe to nie tylko pierwszy element naszego domu, który widzą goście. To również nasza pierwsza linia obrony przed intruzami i warunkami atmosferycznymi. Dlatego wybór odpowiedniej stolarki o najwyższych standardach jest kluczowy. Poznaj 5 aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych.
Jak wybrać bramę garażową segmentową?
07-01-2022
Budujesz nowy garaż lub planujesz modernizację starego? Jeżeli tak, prawdopodobnie stoisz przed niełatwym wyzwaniem – wyborem bramy. Na pewno słyszałeś o bramie garażowej segmentowej, bo to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością klientów. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy o bramach segmentowych oraz poznasz argumenty przemawiające za ich wyborem.
Działo się! Relacja z pikniku dla pracowników firmy Kapica
07-01-2022
Była zabawa, emocje i mnóstwo atrakcji. Tak można podsumować piknik rodzinno-sportowy, na którym firma Kapica miała przyjemność gościć swoich pracowników. Podobnie jak w poprzednim roku wydarzenie zyskało spore zainteresowanie. Bardzo się cieszymy, że znów mogliśmy wszyscy spotkać się i miło spędzić czas.
Drzwi PVC retro czy drzwi PVC modern – co i kiedy wybrać?
07-01-2022
Wybór odpowiednich drzwi dla domu jest niezwykle ważny, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Na rynku dostępne są różne modele, charakteryzujące się odmiennymi parametrami technicznymi. To samo można powiedzieć o stylu oraz wzornictwie drzwi zewnętrznych PVC. Kiedy wybrać retro drzwi PVC modern, a kiedy retro?
Demontaż i wymiana okien – co warto wiedzieć?
07-01-2022
Wymiana okien to jedna z kluczowych kwestii, gdy chce się poprawić komfort i efektywność energetyczną domu. Wiele osób zwleka jednak z decyzją o remoncie, gdyż obawia się czasochłonnej pracy. Niemniej wymiana stolarki bez uszkodzenia elewacji jest jak najbardziej możliwa i może przebiec szybko, sprawnie i tanio. Tanio, ponieważ na okna można uzyskać dofinansowanie. Sprawdź, co koniecznie musisz wiedzieć przed demontażem okna.
Nowa hala, nowe możliwości. Kapica uruchamia kolejny zakład
07-01-2022
W ubiegłym roku informowaliśmy o nowym zakładzie w Zawadzkiem przy ulicy Strzeleckiej i obiecywaliśmy, że wkrótce będziemy mogli poszczycić się kolejną halą, umożliwiającą produkcję jeszcze większej liczby okien i drzwi. Nie pozostajemy gołosłowni. To dla nas wspaniałe rozpoczęcie lata. Prace w nowym obiekcie ruszyły 26.06.2023 roku, pierwsze wysyłki zrealizowaliśmy już 01.07.2023.
Jakie okna zapewnią ochronę przed hałasem?
07-01-2022
Hałas może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego warto zainwestować w rozwiązania, które pomogą nam stworzyć spokojne i ciche środowisko w naszym domu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie hałasu z zewnątrz jest wybór odpowiednich okien. Dobrej jakości stolarka może znacznie zmniejszyć poziom hałasu dochodzącego do wnętrza domu, tworząc komfortowe warunki do pracy i odpoczynku. Jak wybrać wysokiej jakości produkty z optymalnym współczynnikiem Rw?
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat drzwi zewnętrznych z PVC
07-01-2022
Zastanawiasz się nad wyborem drzwi zewnętrznych do swojego domu? Zdecydowanie jest to jeden z kluczowych elementów, który wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale również na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Bez względu na to, czy zamierzasz kupić drzwi wejściowe PVC, aluminiowe lub tarasowe wskazujemy 5 kluczowych kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę.