Okna aluminiowe – wady i zalety
Jeszcze do niedawna okna aluminiowe montowane były przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły czy siedziby urzędów. Wszystko dzięki ich wyjątkowej wytrzymałości i odporności na zniszczenie. Jednak dziś aluminiowa stolarka okienna jest coraz częściej wybierana również do domów mieszkalnych. Wynika to przede wszystkim z naprawdę szerokiej palety barw, którą ma do wyboru każdy klient kupujący okna aluminiowe. Dzięki temu można doskonale dopasować okna do ogólnego wyglądu i charakteru budynku i nie trzeba ograniczać się do podstawowych kolorów.
Poza tym niewątpliwą zaletą okien aluminiowych jest możliwość wykorzystania ich w wielkogabarytowych konstrukcjach. Aluminium, znacznie lepiej niż PVC, opiera się naciskowi i ciężarowi dużych powierzchni, co ma szczególne znaczenie w przypadku, kiedy chcemy wyposażyć nasz dom w okna przepuszczające znaczną ilość światła.
Wąskie profile i wyjątkowa trwałość sprawiają, że okna aluminiowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród osób budujących lub remontujących budynki mieszkalne.
Pośród wad tego rozwiązania wymienić można natomiast konieczność wymiany okien w przypadku ich zarysowania lub innego uszkodzenia. Aluminiowych okien nie można niestety poddać renowacji, dlatego należy na nie szczególnie uważać. Poza tym metalowe elementy okna wykonanego z aluminium pozostają zimne bez względu na temperaturę, co może być nieprzyjemne w dotyku.
Kiedy wybrać okna aluminiowe?
Okna aluminiowe będą doskonałym wyborem, jeśli budynek, w którym będziemy mieszkać lub który projektujemy, może pochwalić się naprawdę nowoczesnym designem. To rozwiązanie jest rekomendowane również w przypadku budynków użyteczności publicznej, które każdego dnia odwiedza wiele osób, przez co są one szczególnie narażone na zniszczenia.
Okna plastikowe – plusy i minusy
Zastanawiając się nad korzyściami płynącymi z montażu okien PVC , z pewnością należy wymienić ich niską, wyjątkowo atrakcyjną cenę. Ten rodzaj stolarki okiennej jest znacznie przystępniejszy niż jej drewniana czy aluminiowa odmiana, dzięki czemu stał się on bardzo popularny wśród klientów.
Elastyczność materiału, z którego wykonane są okna PVC, sprawia, że można nadać im niemal dowolny kształty i wielkość. W ten sposób tworzone są zarówno niewielkie okienka piwniczne, jak i przesuwne lub uchylno-rozwierne systemy okien tarasowych.
Ponadto, okna plastikowe są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu, a ich tradycyjny – biały kolor można z łatwością dopasować do potrzeb klientów: zmiany na niemal dowolny dokonuje się za pomocą specjalnych oklein nanoszonych bezpośrednio na ramę z tworzywa sztucznego. Warto wziąć pod uwagę również nieco lepszą niż w przypadku stolarki aluminiowej izolację cieplną. Ma to szczególne znaczenie w kontekście wysokości rachunków za energię cieplną w okresie jesienno-zimowym. Więcej na temat ich zalet piszemy w artykule Okna PVC – najważniejsze wady, zalety i sposoby doboru.
Podsumowanie porównania okien z PVC i z aluminium
Porównanie okien z PVC i aluminium warto przeprowadzić na kilku płaszczyznach jednocześnie. Dobrze jest wziąć pod uwagę m.in.: cenę, której znajomość pozwoli na właściwe zaplanowanie budżetu potrzebnego na wykonanie remontu lub budowę domu. Istotny jest również charakter budynku, do którego poszukujemy okien. Im bardziej nowoczesny, tym większa szansa, że sprawdzą się w nim okna aluminiowe. Znaczenie ma również możliwość konserwacji i to, jak trudna okaże się dbałość o stolarkę okienną na co dzień.
Szukając odpowiedzi na pytanie o to, czy warto stosować okna aluminiowe, dobrze jest na początku samemu przemyśleć wszystkie za i przeciw, a następnie zwrócić się o pomoc do eksperta. Z pewnością pomoże on w podjęciu najlepszej dla nas decyzji i sprawi, że wybrane okna okażą się udaną inwestycją na wiele lat. Podobne zasady powinny obowiązywać również w przypadku wyboru okien plastikowych.
Skontaktuj się z nami