Drzwi balkonowe stanowią element łączący wnętrze domu lub mieszkania ze światem zewnętrznym. W domkach jednorodzinnych sprawdzają się jako wyjście do ogrodu, a w mieszkaniach tworzą poczucie optycznego powiększenia, ponieważ widać przez nie powierzchnię balkonu i obszar za murami budynku.

Jednak podobnie jak w przypadku okien ściennych czy dachowych, drzwi balkonowe spełniają również funkcję dostarczania światła słonecznego do wnętrz mieszkalnych. Aby wpadało go jak najwięcej, a duży obszar przeszklenia nie był związany z ryzykiem utraty energii cieplnej z pomieszczeń, warto zadbać o szczelność drzwi balkonowych. Zapewni ją ich właściwa regulacja. Jak ją przeprowadzić? Na co zwrócić szczególną uwagę i kiedy warto regulować drzwi balkonowe?

Regulacja drzwi PVC po montażu – o czym warto pamiętać?

Wykonanie regulacji drzwi balkonowych jest konieczne w kilku sytuacjach, m.in. wtedy, gdy dochodzi do wykrycia nieszczelności powodującej dostawanie się do pomieszczeń zimnego powietrza z zewnątrz. W przypadku drzwi balkonowych, które charakteryzują się znacznymi gabarytami, częstym problemem jest również stopniowe obniżanie się skrzydła. Wynika to z jego ciężaru, pod którego wpływem zawiasy obluzowują się i w rezultacie słabiej przytrzymują skrzydło.

Nawet budując dom od podstaw albo przeprowadzając gruntowny remont, który zmusza nas do wymiany drzwi balkonowych na nowe, ich pierwszą regulację powinno się przeprowadzić po około roku użytkowania. Właśnie wtedy można dostrzec, że mechanizm trudniej się otwiera, skrzydło zawadza o pozostałe elementy konstrukcyjne, a niekiedy, na przykład podczas silnych opadów deszczu, przepuszcza wodę.

Jednym z pierwszych sygnałów tego, że warto wykonać regulację drzwi balkonowych, jest utrudnione przekręcanie klamki, która zamiast poruszać się płynnie – zaczyna stawiać opór. Aby zniwelować ten problem, należy unieść skrzydło o kilka milimetrów. Można to zrobić, ustawiając je w pozycji uchylnej, usuwając osłonkę z dolnego zawiasu, a następnie dokręcając go nieznacznie, czego rezultatem będzie uniesienie się skrzydła i jego powrót do pozycji wyjściowej. Aby to zrobić, najczęściej wystarczy wykorzystać klucz imbusowy o średnicy 4 mm. Ważne jest również wyregulowanie wszystkich pozostałych zawiasów, dzięki czemu konstrukcja będzie działała bez zbędnego oporu.
Poprawna regulacja zawiasów drzwiowych będzie miała wpływ na ich szczelność i komfort użytkowania. Warto ją więc powtarzać regularnie, aby drzwi balkonowe służyły nam jak najdłużej.

Regulacja drzwi tarasowych

Sposoby regulacji okien na zimę

W zależności od budowy niektóre dostępne na rynku drzwi balkonowe posiadają możliwość regulacji w tzw. systemie lato/zima. Polega on na dostosowaniu szerokości uchylenia skrzydła w zależności od pozycji, w której ustawiony zostaje jeden z elementów na listwie rozwórki. W ten sposób możliwe staje się dopasowanie stopnia uchyłu do aktualnych warunków atmosferycznych. Ma to znaczenie na przykład zimą, kiedy stosunkowo niewielka przestrzeń pomiędzy skrzydłem i framugą okna pozwala wpływać do wnętrza zimnemu powietrzu, zapewnia wentylację, a jednocześnie nie wychładza nadmiernie wnętrza.

Wraz z nadejściem okresu letniego można zwiększyć stopień uchyłu, ponownie przekręcając odpowiedzialne za niego elementy okuć. Więcej o tym piszemy w tekście Nieszczelne okna – przyczyny i charakterystyka problemu.

Regulacja docisku drzwi PVC – instrukcja krok po kroku

Regulacja drzwi uchylno-rozwiernych PVC nie należy do skomplikowanych i polega przede wszystkim na stopniowaniu docisku poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Odpowiednie ustawienie komponentu znajdującego się na mimośrodzie w okuciu wpływa z jednej strony na łatwość operowania klamką (im większy docisk, tym trudniej ją przekręcić), z drugiej zaś, na szczelność drzwi.
Co ważne, raz wybrane ustawienia można niemal dowolnie modyfikować w ciągu roku, wraz ze zmieniającymi się potrzebami użytkowników i temperaturą na zewnątrz.

Podsumowanie

Aby stolarka okienno-drzwiowa służyła nam jak najdłużej, warto regularnie kontrolować stopień docisku w oknach i drzwiach PVC oraz sprawdzać, czy ciężkie skrzydło drzwi balkonowych nie uległo obniżeniu. Ponadto, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że drzwi balkonowe oraz skrzydła okienne uchylno-otwierane mogą zostać wyposażone w rozwórkę zima/lato. Dzięki temu można w łatwy sposób zapewnić wnętrzu wentylację bez względu na warunki atmosferyczne. Instrukcja pozwalająca właściwie wyregulować drzwi balkonowe nie jest długa ani skomplikowana, a cały proces w większości przypadków można wykonać w warunkach domowych.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Regulacja drzwi balkonowych – poradnik użytkownika

Polecamy także na blogu
Co warto wiedzieć przed wyborem czarnych okien?
16-07-2020
Jednym z głównych zadań okien jest pokazywać to, co za nimi. Właśnie dlatego zdecydowaną większość ich powierzchni stanowią przeźroczyste szyby. Jednak elementami, które posiadają jakiś kolor, są ramy okienne. To one nadają funkcjonalności i dopełniają wyglądu stolarki. Te stosunkowo niewielkie elementy sprawiają, że okno jest oknem, a nie jedynie taflą…
Jakie okna do piwnicy wybrać? – 4 rzeczy, które warto przeanalizować
16-07-2020
Budowa lub remont domu z podpiwniczeniem wiąże się z szeregiem dodatkowych decyzji. Jeden z takich aspektów dotyczy stolarki okiennej do piwnicy. Warto nieco dłużej pochylić się nad tym zagadnieniem, ponieważ wbrew pozorom nawet w nieużytkowej piwnicy okna pełnią ważną funkcję. A o ileż bardziej jest to istotne w przypadku piwnic…
Kapica zaskoczy na prestiżowych targach FENSTERBAU FRONTALE 2024
16-07-2020
Firma Kapica zapowiada swoją obecność na największych targach branżowych w Europie – FENSTERBAU FRONTALE, które odbędą się 19-22 marca 2024 roku w Norymberdze. Stoisko Kapica: Innowacje i doświadczenia na pierwszym planie Na powierzchni aż 300 metrów kwadratowych, tuż obok renomowanej marki Schüco, Kapica zaprezentuje swoje produkty w unikalny sposób. Projekt…
Co wpływa na cenę rolet zewnętrznych?
16-07-2020
Rolety zewnętrzne to bardzo funkcjonalny element wielu budynków. Decyzja o ich zakupie może stanowić inwestycję w komfort, bezpieczeństwo, a nawet efektywność energetyczną domu. Jednakże, rolety zewnętrzne do dodatkowy koszt przy budowie domu. Jednak warto go ponieść, biorąc pod uwagę korzyści, jakie zapewniają rolety zewnętrzne. Cena za m2 rolety jest uzależniona od wielu czynników. Poznanie i zrozumienie tych aspektów jest kluczowe dla podjęcia dobrej decyzji zakupowej.
Podsumowanie Roku 2023 w firmie Kapica
16-07-2020
W urokliwej atmosferze łaziskiej restauracji Urban, 21 grudnia 2023 roku, pracownicy firmy Kapica zgromadzili się na uroczystym spotkaniu, zamykającym rok pełen wyzwań i sukcesów. Zarząd tradycyjnie zorganizował to wydarzenie jako wyjątkową okazję do podsumowań, planowania przyszłości oraz uhonorowania zaangażowanych pracowników.
Jakie cechy powinien mieć dobry producent drzwi wejściowych?
16-07-2020
Rynek pęka w szwach, a producentów drzwi wejściowych wciąż przybywa. Właściwy wybór w tej kwestii jest jednak bardzo ważny, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo i komfort domownikom. O czym warto pamiętać? Czym powinien cechować się producent drzwi wejściowych?
Nowoczesne parapety wewnętrzne od firmy Kapica – poznaj możliwości i zalety rozwiązania
16-07-2020
Już na wczesnym etapie budowy domu powinniśmy wybrać nowoczesne parapety wewnętrzne, aby pasowały do wnętrza i spełniały wszystkie swoje najważniejsze funkcje. Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak trwałość, estetyka czy bezpieczeństwo. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zabierz Dziecko na Górnika – Świąteczny wyjazd Kapica
16-07-2020
Firma Kapica, sponsor Górnika Zabrze, zorganizowała niezapomniany świąteczny wyjazd dla swoich pracowników, a przede wszystkim ich dzieci, na jubileuszowy mecz z Wartą Poznań, który odbył się z okazji 75-lecia klubu Górnik Zabrze. Wybór pracowników, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w tym wyjątkowym wyjeździe, odbył się poprzez konkurs, w którym wzięło udział ponad 40 osób. Spośród licznych zgłoszeń wybrano 7 szczęśliwców, którzy wraz z swoimi dziećmi wyruszyli na stadion, aby wspólnie świętować jubileusz klubu.
Okna winchester czy złoty dąb – różnice i dobór pod kolor elewacji
16-07-2020
Okna PCV w okleinach drewnopodobnych to propozycja, która cieszy się niesłabnącym uznaniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nowoczesne okleiny stosowane w oknach są niezwykle odporne na odbarwienia i odkształcenia, nawet pod wpływem wysokich temperatur. Dwie najpopularniejsze opcje to okna winchester i złoty dąb.
Uszczelki okienne – co warto wiedzieć o konserwacji i wymianie?
16-07-2020
Uszczelki w oknach i drzwiach odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu komfortu termicznego i akustycznego domów oraz obiektów komercyjnych. Są one odpowiedzialne za zapewnienie szczelności, która chroni wnętrza przed zimnem, wilgocią czy hałasem z zewnątrz. Jeżeli nie będzie się ich czyścić i konserwować za pomocą specjalnych środków szybko staną się twarde i popękane, co znacznie obniży ich funkcjonalność.