Rozmiar okien ma znaczenie. Pomijając wymogi prawa, które określają minimalny stosunek powierzchni przeszkleń do powierzchni podłogi danego pomieszczenia, to rozmiar okien jest kwestią, na którą wpływ mogą mieć nasze upodobania. Wielu osobom zależy na możliwie dużych przeszkleniach, a co za tym idzie dużej ilości światła wpadającego do wnętrza. Między innymi…

Rozmiar okien ma znaczenie. Pomijając wymogi prawa, które określają minimalny stosunek powierzchni przeszkleń do powierzchni podłogi danego pomieszczenia, to rozmiar okien jest kwestią, na którą wpływ mogą mieć nasze upodobania. Wielu osobom zależy na możliwie dużych przeszkleniach, a co za tym idzie dużej ilości światła wpadającego do wnętrza. Między innymi dlatego okna panoramiczne są coraz częściej stosowane. Poznajmy więc bliżej cechy szczególne panoramicznych okien PVC.

Okna panoramiczne, czyli jakie?

Panorama w odniesieniu do sztuki to obraz obejmujący całą widzialną przestrzeń wokół obserwatora. Ten rodzaj malarstwa ma za zadanie wytworzyć wrażenie całkowitej iluzji uczestnictwa w przedstawionej scenie.

Panoramiczne mogą być także okna – i tu nawiązanie do sztuki nie pozostaje bez znaczenia. Bo tak jak panorama przedstawia nam cały horyzont widziany przez artystę, tak okna panoramiczne mogą nam zaprezentować bardzo szeroki i niczym niezmącony widok tego, co znajduje się na zewnątrz.

Ujmując to w nieco bardziej techniczny sposób, okna panoramiczne cechują się bardzo dużym formatem, czyli rozmiarem pojedynczego skrzydła. Co za tym idzie, powierzchnia samego przeszklenia jest równie duża. Okna panoramiczne to w zdecydowanej większości okna przesuwne lub stałe. Najczęściej są one montowane na poziomie posadzki, a ich wysokość może sięgać aż do sufitu pomieszczenia.

Oczywiście mianem okna panoramicznego możemy określić także okna o nieco mniejszej wysokości i zamontowane na wysokości kilkudziesięciu centymetrów ponad poziomem posadzki. Przykładowo okno panoramiczne w kuchni może znajdować się ponad blatem roboczym. W ten sposób przestrzeń kuchni będzie doświetlona, a pracując przy ciągu kuchennym, można widzieć wszystko to, co znajduje się na zewnątrz.

Dlaczego warto wybrać okna panoramiczne PVC?

Ponownie sięgając do historii, tym razem architektury, okna były nieodłącznym elementem budownictwa. Jednak ze względu na wiele czynników, takich jak chociażby obronny charakter budynku, czy też wysokie koszty wczesnych metod produkcji okien, te były zwykle stosunkowo małe i wąskie, a na dodatek osadzone w grubych murach. Współcześnie wygląda to zupełnie inaczej.

Upodobaniem wielu osób jest jak największa liczba okien i przeszkleń, które zapewniają dużą ilość światła oraz łączą wnętrze domu z jego otoczeniem. Między innymi dlatego okna i drzwi tarasowe o dużych wymiarach zyskują stale na popularności. Przykładowo okno panoramiczne w salonie może być praktycznie niezauważalnym łącznikiem między pomieszczeniem a tarasem znajdującym się za cienkim, zlicowanym z posadzką progiem przesuwanego skrzydła. Dzięki temu taras stanowi naturalne przedłużenie wewnętrznej strefy wypoczynkowej.

Okna panoramiczne to także niezwykle potężne narzędzie w kształtowaniu architektury danego budynku. Z pomocą dużych przeszkleń, możliwe jest uzyskanie ciekawych form, które będą przy tym praktyczne i funkcjonalne. Co równie ważne, renomowane okna panoramiczne zapewnią także świetne parametry termoizolacyjności i podwyższoną odporność na włamanie (do klasy RC2).

Okna panoramiczne – producent i wymiary

Okna panoramiczne i systemy przesuwne PVC od firmy Kapica bazują na rozwiązaniach firmy Schüco – cenionego lidera w dziedzinie produkcji systemów stolarki okiennej PVC. Tego typu produkty zawsze są wykonywane na zamówienie, według wymiarów i parametrów odpowiednich dla danego projektu.

W ramach systemu Schüco LivIngSlide Panorama, możliwe jest wykonanie okien z powierzchnią przeszkleń większą niż w innych systemach. Dla rozwiązań PVC są to maksymalne wymiary, wynoszące odpowiednio: 5000 mm szerokości i 2350 mm wysokości.

Okna panoramiczne – cena zakupu

Duże okna panoramiczne ze względu na zaawansowane metody produkcji nie należą do najtańszych produktów. Jednak dzięki wielu procesom optymalizacji i przystępności wyrobów z PVC ich cena jest dostępna dla wielu inwestorów prywatnych, którzy coraz częściej się na nie decydują. Okna panoramiczne są wyrobem indywidualnym, wykonywanym zgodnie z konkretnym projektem. Dodatkowe opcje, takie jak chociażby automatyzacja otwierania dodatkowo podnoszą koszt.

Decydując się na okna panoramiczne, należy zawsze uzyskać indywidualną wycenę. Dlatego osoby zainteresowane tym tematem zakresie zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami. Rozważając zakup, pod uwagę warto wziąć nie tylko samą cenę, ale także możliwości, jakie dają okna panoramiczne w kontekście całości projektu i późniejszego użytkowania.

O czym należy pamiętać, wybierając okna panoramiczne?

Wybierając okna panoramiczne, warto pamiętać o kilku ważnych aspektach. Podstawową sprawą jest dobry projekt, za co odpowiada architekt. Okna panoramiczne dają bardzo dużą swobodę w kształtowaniu przestrzeni, ale mają także pewne wymagania.

Elementy konstrukcyjne takich przeszkleń są najczęściej chowane w ścianach, stropie i podłodze. Należy przewidzieć na to miejsce już na etapie projektowania konstrukcji budynku. Dzięki temu wystające progi, o które można się potknąć, są wyeliminowane. Ukryta konstrukcja powoduje także, że szerokie ramy obwodowe są zastąpione wręcz ażurowymi profilami.

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę decydując się na przeszklenia o dużej powierzchni jest kwestia prywatności. Okno panoramiczne zapewnia nam znakomity widok na to, co na zewnątrz, ale z zewnątrz może także być widoczne wnętrze naszego domu. Dlatego dobrze jest wziąć pod uwagę poniższe czynniki:

  • Ekspozycja okna względem działki – jeśli budynek znajduje się na dużej działce, gdzie widok na wnętrze domu przez okna jest chroniony przez dużą odległość od ogrodzenia, gdzie przesłania go zieleń lub elementy małej architektury, wtedy okna panoramiczne sprawdzą się idealnie. Nieco inaczej sprawa wygląda, kiedy okno panoramiczne jest wystawione na bezpośredni widok z sąsiedniej posesji, lub – co gorsza – z ulicy. Na szczęście i na to są sposoby.
  • Przesłonięcie okien – klasyczne, wewnętrzne, tekstylne zasłony lub rolety to sposób na zapewnienie sobie prywatności. Jednak przy zasłoniętych zasłonach tracimy nieco z oferowanego przez okno widoku.
  • Zastosowanie szyb refleksyjnych lub rolet – takie szyby działają jak lustro weneckie. Z zewnątrz wyglądają jak mniej lub bardziej przejrzysta tafla lustra, która „odbija” nieproszone spojrzenia. Trzeba jednak pamiętać tu o kilku sprawach. Pełne działanie takiego przeszklenia jest możliwe tylko wtedy gdy w środku nie jest jaśniej niż na zewnątrz. Rozwiązanie to więc nie sprawdzi się w nocy, kiedy w środku włączamy sztuczne oświetlenie. Dlatego warto je zastosować razem ze wspomnianymi zasłonami lub roletami zewnętrznymi.

Ze względu na dużą powierzchnię pakietu szybowego, waga całego skrzydła jest stosunkowo duża. Przemyślana konstrukcja i nowoczesne rozwiązania sprawiają, że przesuwanie takiego skrzydła mimo jego wagi jest łatwe. Jednak jeśli zależy nam na maksymalnym komforcie, warto skierować uwagę w stronę rozwiązań z zakresu automatyki. Dzięki temu okna panoramiczne można łatwo obsługiwać za pomocą tabletu, smartfona lub przycisku. Bez względu czy wybierzemy automatyczny, czy manualny sposób obsługi, możemy być pewni, że system zapewnia bezpieczne zamykanie i otwieranie, a my będziemy się mogli cieszyć z pięknego widoku oferowanego przez okna panoramiczne.

Porady

Okna panoramiczne – co warto wiedzieć przed ich zakupem?

Polecamy także na blogu
Ciepłe okna – czym są i jakie są ich zalety?
24-04-2024
Żyjemy w czasach, kiedy coraz więcej uwagi poświęca się energooszczędności i ochronie środowiska. W konsekwencji rosnącej świadomości rośnie też zapotrzebowanie na tzw. ciepłe okna. Te nowoczesne rozwiązania w stolarce nie tylko zwiększają efektywność energetyczną budynków, ale też przynoszą szereg innych korzyści. Czym są ciepłe okna, na czym polega ciepły montaż…
Jak działają okna energooszczędne?
24-04-2024
Okna energooszczędne są jednym z najważniejszych elementów nowoczesnego budownictwa, wykorzystywanym szczególnie w budynkach pasywnych. Nie tylko zmniejszają zużycie energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, ale też poprawiają komfort życia dzięki lepszej izolacji termicznej i akustycznej. Dzięki zaawansowanym technologiom produkcji takie okna minimalizują straty ciepła i pozwalają na utrzymanie stałej,…
Nowość w ofercie Kapica. Schüco Move – krok naprzód w projektowaniu nowoczesnych osiedli
24-04-2024
W świecie nowoczesnego budownictwa, gdzie innowacja i funkcjonalność idą w parze z estetyką, pojawia się przełom. Kapica wprowadza do swojej oferty coś, co zmieni sposób, w jaki myślimy o przestrzeniach mieszkalnych i komercyjnych. Schüco Move to nie tylko kolejny system okienno-drzwiowy – to krok naprzód w technologii odstawno-przesuwnej, która łączy…
Kiedy i jak wymienić uszczelki w oknach PVC?
24-04-2024
Uszczelki w oknach PVC pełnią bardzo ważną funkcję. Są odpowiedzialne za zapobieganie przedostawaniu się wilgoci i zimna do wnętrza domu oraz za ograniczenie hałasu dobiegającego z zewnątrz. Aby właściwie spełniały swoje zadania, zaleca się wymianę uszczelek przyszybowych w oknach PVC co około 3-5 lat. Taka praktyka pozwala zapewnić optymalną izolację…
Od czego zależy cena drzwi aluminiowych zewnętrznych?
24-04-2024
Zewnętrzne drzwi aluminiowe są przez niektórych kojarzone z obiektami użyteczności publicznej. Jednak od lat coraz częściej są wybierane także przez Inwestorów prywatnych, do domów i mieszkań. Szczególnie dobrze wpisują się w nowoczesne trendy architektoniczne. Zwiększona popularność sprawiła, że producenci oferują wiele modeli i różnorodnych rozwiązań dla drzwi aluminiowych. Co oczywiste…
Budowa okna PVC – omówienie elementów i funkcji
24-04-2024
Okno jest tym elementem budynku, który na pozór może wyglądać na stosunkowo prosty, niezłożony. Jednak to mylne wrażenie znika, gdy zagłębimy się w budowę okna PVC. Okazuje się, że wiele detali ma ogromne znaczenie dla parametrów i sposobu funkcjonowania okna – a nie wspomnieliśmy jeszcze o inżynierii materiałowej, stojącej za…
Okna PCV czy okna aluminiowe? Które wybrać?
24-04-2024
Wybór odpowiedniej stolarki okiennej to jedna z kluczowych decyzji podczas budowy lub remontu domu. Największą popularnością od wielu lat cieszą się okna wykonane z PVC – głównie za sprawą ich uniwersalności i niewysokiej ceny. W ostatnich latach można zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania oknami wykonanymi z aluminium. Z czego wynika popularność…
Co powinien oferować dobry salon okien i drzwi oraz jak go znaleźć?
24-04-2024
W czasie kiedy znaczna część dokonywanych zakupów przeniosła się do Internetu, zmianie uległy również nasze przyzwyczajenia związane z samym procesem wybierania produktów i usług, na które się ostatecznie decydujemy. Jednak w pewnych obszarach warto zdać się na tradycyjne rozwiązania, takie jak wizyta w punkcie sprzedaży, obejrzenie danego wyrobu na własne…
KAPICA wśród liderów branży na FENSTERBAU FRONTALE 2024
24-04-2024
Już po raz czwarty firma Kapica pojawiła się na największych targach branżowych w Europie – FENSTERBAU FRONTALE. To cykliczne wydarzenie w tym roku odbyło się w dniach 19-22 marca 2024 i zgromadziło tysiące odwiedzających z całego świata. Pokaźne stoisko firmy Kapica znalazło się w hali nr 7 wśród liderów z…
Co warto wiedzieć przed wyborem czarnych okien?
24-04-2024
Jednym z głównych zadań okien jest pokazywać to, co za nimi. Właśnie dlatego zdecydowaną większość ich powierzchni stanowią przeźroczyste szyby. Jednak elementami, które posiadają jakiś kolor, są ramy okienne. To one nadają funkcjonalności i dopełniają wyglądu stolarki. Te stosunkowo niewielkie elementy sprawiają, że okno jest oknem, a nie jedynie taflą…