Okno jest tym elementem budynku, który na pozór może wyglądać na stosunkowo prosty, niezłożony. Jednak to mylne wrażenie znika, gdy zagłębimy się w budowę okna PVC. Okazuje się, że wiele detali ma ogromne znaczenie dla parametrów i sposobu funkcjonowania okna – a nie wspomnieliśmy jeszcze o inżynierii materiałowej, stojącej za…

Okno jest tym elementem budynku, który na pozór może wyglądać na stosunkowo prosty, niezłożony. Jednak to mylne wrażenie znika, gdy zagłębimy się w budowę okna PVC. Okazuje się, że wiele detali ma ogromne znaczenie dla parametrów i sposobu funkcjonowania okna – a nie wspomnieliśmy jeszcze o inżynierii materiałowej, stojącej za właściwościami tworzyw, z jakich jest wytwarzana stolarka PVC. Poznajmy więc bliżej, z czego składa się okno PVC i jak wygląda jego budowa.

Stolarka PVC – zaawansowane osiągnięcie branży architektonicznej

Materiałem, z którego zaczęto wytwarzać okna i drzwi po raz pierwszy, było drewno. Choć dziś okna i drzwi nadal są wykonywane z drewna, to jednak o wiele większą popularnością cieszy się tak zwana stolarka PVC. Tyczy się to zarówno obiektów publicznych, jak i budownictwa jednorodzinnego. Jest kilka istotnych powodów, które wpływają na powodzenie okien PVC na rynku budowlanym. Poznajmy je bliżej, po czym omówimy budowę okna PVC, czyli jednego z najpopularniejszych typów okien.

Technologia w zakresie inżynierii materiałowej stale postępuje do przodu. Jednym z jej osiągnięć jest tak zwane PVC. Jest ono powszechnie stosowane do produkcji stolarki okiennej. Za skrótem PVC kryje się poli (chlorek winylu). Jest to materiał stosunkowo łatwy do obróbki w warunkach przemysłowych. Jest odporny na wiele niesprzyjających warunków, takich jak korozja, wilgoć, znaczne amplitudy temperatur, czy promieniowanie UV. Między innymi dlatego idealnie nadaje się do produkcji wyrobów budowlanych do zastosowań zewnętrznych.

To nie jedyne korzyści ze stosowania PVC w stolarce okiennej. Poli (chlorek winylu) to materiał, który ma wysoki wskaźnik izolacji cieplnej i akustycznej. A te właściwości są szczególnie pożądane w przypadku przegród budowlanych, które izolują wnętrze budynku od czynników zewnętrznych.

Oczywiście ważną rolę odgrywa także przemyślana konstrukcja i budowa okna PVC, której przyjrzymy się teraz bliżej. Natomiast więcej o samym PVC można się dowiedzieć z naszego wpisu: PVC, PCV czy PCW? Co oznaczają te skróty i jakie właściwości mają drzwi oraz okna wykonane z polichlorku winylu?

Z czego składa się okno PVC?

Dla laika okno to rama z okuciami i skrzydło z pakietem szybowym. Jednak każda konstrukcja ma o wiele więcej elementów. Poznanie ich pomaga w lepszym zrozumieniu, jak dopracowanym produktem są okna PVC oraz pozwala uniknąć pomyłek i nieścisłości przy zamawianiu stolarki okiennej. Podstawowe elementy okna PVC to faktycznie rama i skrzydło lub skrzydła, jednak te składają się z wielu mniejszych części.

Okno PVC składa się między innymi z wielu profili, gdzie każdy ma swoją charakterystyczną nazwę. W tym miejscu należy zaznaczyć, że każdy profil składający się na ramę okna, a także na skrzydło okna posiada tak zaprojektowany przekrój, by zapewniać jak najlepsze parametry izolacji termicznej i akustycznej. Odpowiadają za to odpowiednio dobrane komory i sam materiał (PVC), z którego profile są wykonane. Co równie ważne kształt profili gwarantuje także wytrzymałość mechaniczną, dzięki czemu ościeżnica i skrzydło są sztywne i stałe pod względem wymiarowym.

Rama, czyli ościeżnica okna

Ościeżnica to rama znajdująca się na obwodzie całego okna. Jej zewnętrzne wymiary (szerokość i wysokość) odzwierciedlają całkowity zewnętrzny gabaryty całego okna. Ościeżnica okna PVC składa się z następujących elementów:

  • Ramiaki ościeżnicy – poziome profile ramy. W każdym oknie są dwa ramiaki – górny i dolny. Razem ze stojakiem tworzą pełen obwód ramy okna, czy ościeżnicę.
  • Stojak ościeżnicy – pionowe profile ramy, znajdujące się na jej bokach. Łączą ze sobą ramiaki i razem z nimi tworzą sztywną ościeżnicę okna PVC.
  • Ślemię – pozioma, nieruchoma belka, która dzieli ramę okna na dwie części: górną i dolną. Można ją spotkać na przykład w oknach z górnym lub dolnym naświetlem. Nie występuje w każdym rodzaju okna.
  • Słupek okienny – pionowy, stały profil występujący w oknach dzielonych. Tak jak ślemię dzieli okno podziałem poziomym, tak słupek dzieli ramę okna na co najmniej dwie części podziałem pionowym.

Poniższy szkic przedstawia poszczególne elementy budowy ościeżnicy okna PVC. Dla przejrzystości ukazano tylko ościeżnicę, bez okuć, bez odwzorowywania jej detali, czy kształtu profili.

Skrzydło okienne

Skrzydło okienne to ruchomy element okna, z którym mamy do czynienia za każdym razem, gdy otwieramy lub uchylamy okno, a precyzyjniej to określając: uchylamy skrzydło okna. Podobnie jak ościeżnica, taki każde prostokątne skrzydło okienne składa się z dwóch ramiaków poziomych i dwóch bocznych ramiaków pionowych.

Szczebliny, czyli potocznie szprosy, to listewki dzielące optycznie skrzydło okienne na mniejsze pola. Pełnią one funkcję dekoracyjną. Obecność i ilość szczeblin w danym oknie zależy przede wszystkim od stylu architektonicznego budynku, w jakim dane okna się znajdują. Generalnie w nowoczesnych stylach stosowane są okna bez szprosów, a w budynkach klasycznych, pałacowych, a także w stylu loftowym stosuje się stolarkę okienną ze szprosami. Oczywiście to tylko ogólne założenie, z którego wiele projektów się wyłamuje.

W oknach z co najmniej dwoma skrzydłami znajdujące się obok siebie skrzydła okienne mogą być oddzielone od siebie dodatkowym słupkiem. Innym rozwiązaniem jest brak słupka i przymykanie się jednego skrzydła na drugie.

Skrzydła okienne byłyby bezużyteczne bez dobrego pakietu szybowego. Rodzaj zastosowanych szyb, ich ilość oraz właściwości w znacznym stopniu przekładają się na parametry całego okna takie jak poziom izolacji termicznej, akustycznej, a także odporność na włamania.

Elementy wspólne dla ościeżnicy i skrzydeł

Bardzo istotnym elementem budowy każdego okna PVC są tak zwane okucia. Okucia okienne to różnego rodzaju metalowe mechanizmy odpowiadające za poprawne i bezawaryjne funkcjonowanie okien. Zawiasy, okucia obwiedniowe lub inaczej okucia obwodowe, mechanizmy ryglujące, zaczepy i inne elementy okucia, odpowiadają za otwieranie, uchylanie, lub przesuwanie skrzydeł okiennych w różnych kierunkach.

Kolejne niezbędne elementy okna PVC to uszczelki okienne. Odpowiadają one za szczelne połączenia szyb, ram i skrzydeł. W oknach stosowane są dwa rodzaje uszczelek: przyszybowe i oporowe. Oba rodzaje uszczelek izolują od wody i wilgoci, natomiast uszczelki oporowe chronią dodatkowo przed wiatrem, zanieczyszczeniami i hałasem.

Dodatkowe wyposażenie w oknach PVC

Po wymienieniu tak wielu elementów, z których składa się okno PVC, to nadal nie jest koniec jego części. Niezbędnym wyposażeniem każdego otwieranego okna są klamki. Te mogą być wykonane z tworzywa lub z metalu. Mogą mieć różne kolory, długości i kształty. Opcjonalnie mogą być wyposażone w zamek na klucz, który uniemożliwi niepowołane otwarcie okna. To szczególnie przydatne rozwiązanie w pokojach dziecięcych i w obiektach użyteczności publicznej.

Oddzielną kategorią wyposażenia okien, jest to podnoszące komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Są to wszelkiego rodzaju rolety, moskitiery, oraz rolety zewnętrzne, które, choć są oddzielnymi konstrukcjami, to muszą być dopasowane do danego okna.

Budowa okna PVC a zakup stolarki okiennej

Wiele otaczających nas elementów architektury wygląda na pozornie proste konstrukcje. Jednak kiedy przyjrzymy się im bliżej, okazuje się, że stoi za nimi zaawansowana inżynieria materiałowa, przemyślany projekt i sprawdzone rozwiązania techniczne. Podobnie jest z oknami PVC.

Wybierając okna PVC, warto znać ich ogólną budowę, oraz to, za co poszczególne elementy odpowiadają. Dzięki temu zamawiając okna, szczególnie kiedy jest ich dużo lub są nietypowe, zminimalizujemy ryzyko pomyłki. Niezależnie od tego, jak dobrze się orientujemy w budowie okna PVC, to możemy być pewni, że wykwalifikowany zespół firmy Kapica fachowo nam doradzi i pomoże przy doborze okien.

Porady

Budowa okna PVC – omówienie elementów i funkcji

Polecamy także na blogu
Ciepłe okna – czym są i jakie są ich zalety?
08-04-2024
Żyjemy w czasach, kiedy coraz więcej uwagi poświęca się energooszczędności i ochronie środowiska. W konsekwencji rosnącej świadomości rośnie też zapotrzebowanie na tzw. ciepłe okna. Te nowoczesne rozwiązania w stolarce nie tylko zwiększają efektywność energetyczną budynków, ale też przynoszą szereg innych korzyści. Czym są ciepłe okna, na czym polega ciepły montaż…
Jak działają okna energooszczędne?
08-04-2024
Okna energooszczędne są jednym z najważniejszych elementów nowoczesnego budownictwa, wykorzystywanym szczególnie w budynkach pasywnych. Nie tylko zmniejszają zużycie energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń, ale też poprawiają komfort życia dzięki lepszej izolacji termicznej i akustycznej. Dzięki zaawansowanym technologiom produkcji takie okna minimalizują straty ciepła i pozwalają na utrzymanie stałej,…
Nowość w ofercie Kapica. Schüco Move – krok naprzód w projektowaniu nowoczesnych osiedli
08-04-2024
W świecie nowoczesnego budownictwa, gdzie innowacja i funkcjonalność idą w parze z estetyką, pojawia się przełom. Kapica wprowadza do swojej oferty coś, co zmieni sposób, w jaki myślimy o przestrzeniach mieszkalnych i komercyjnych. Schüco Move to nie tylko kolejny system okienno-drzwiowy – to krok naprzód w technologii odstawno-przesuwnej, która łączy…
Okna panoramiczne – co warto wiedzieć przed ich zakupem?
08-04-2024
Rozmiar okien ma znaczenie. Pomijając wymogi prawa, które określają minimalny stosunek powierzchni przeszkleń do powierzchni podłogi danego pomieszczenia, to rozmiar okien jest kwestią, na którą wpływ mogą mieć nasze upodobania. Wielu osobom zależy na możliwie dużych przeszkleniach, a co za tym idzie dużej ilości światła wpadającego do wnętrza. Między innymi…
Kiedy i jak wymienić uszczelki w oknach PVC?
08-04-2024
Uszczelki w oknach PVC pełnią bardzo ważną funkcję. Są odpowiedzialne za zapobieganie przedostawaniu się wilgoci i zimna do wnętrza domu oraz za ograniczenie hałasu dobiegającego z zewnątrz. Aby właściwie spełniały swoje zadania, zaleca się wymianę uszczelek przyszybowych w oknach PVC co około 3-5 lat. Taka praktyka pozwala zapewnić optymalną izolację…
Od czego zależy cena drzwi aluminiowych zewnętrznych?
08-04-2024
Zewnętrzne drzwi aluminiowe są przez niektórych kojarzone z obiektami użyteczności publicznej. Jednak od lat coraz częściej są wybierane także przez Inwestorów prywatnych, do domów i mieszkań. Szczególnie dobrze wpisują się w nowoczesne trendy architektoniczne. Zwiększona popularność sprawiła, że producenci oferują wiele modeli i różnorodnych rozwiązań dla drzwi aluminiowych. Co oczywiste…
Okna PCV czy okna aluminiowe? Które wybrać?
08-04-2024
Wybór odpowiedniej stolarki okiennej to jedna z kluczowych decyzji podczas budowy lub remontu domu. Największą popularnością od wielu lat cieszą się okna wykonane z PVC – głównie za sprawą ich uniwersalności i niewysokiej ceny. W ostatnich latach można zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania oknami wykonanymi z aluminium. Z czego wynika popularność…
Co powinien oferować dobry salon okien i drzwi oraz jak go znaleźć?
08-04-2024
W czasie kiedy znaczna część dokonywanych zakupów przeniosła się do Internetu, zmianie uległy również nasze przyzwyczajenia związane z samym procesem wybierania produktów i usług, na które się ostatecznie decydujemy. Jednak w pewnych obszarach warto zdać się na tradycyjne rozwiązania, takie jak wizyta w punkcie sprzedaży, obejrzenie danego wyrobu na własne…
KAPICA wśród liderów branży na FENSTERBAU FRONTALE 2024
08-04-2024
Już po raz czwarty firma Kapica pojawiła się na największych targach branżowych w Europie – FENSTERBAU FRONTALE. To cykliczne wydarzenie w tym roku odbyło się w dniach 19-22 marca 2024 i zgromadziło tysiące odwiedzających z całego świata. Pokaźne stoisko firmy Kapica znalazło się w hali nr 7 wśród liderów z…
Co warto wiedzieć przed wyborem czarnych okien?
08-04-2024
Jednym z głównych zadań okien jest pokazywać to, co za nimi. Właśnie dlatego zdecydowaną większość ich powierzchni stanowią przeźroczyste szyby. Jednak elementami, które posiadają jakiś kolor, są ramy okienne. To one nadają funkcjonalności i dopełniają wyglądu stolarki. Te stosunkowo niewielkie elementy sprawiają, że okno jest oknem, a nie jedynie taflą…