Budowa lub remont domu z podpiwniczeniem wiąże się z szeregiem dodatkowych decyzji. Jeden z takich aspektów dotyczy stolarki okiennej do piwnicy. Warto nieco dłużej pochylić się nad tym zagadnieniem, ponieważ wbrew pozorom nawet w nieużytkowej piwnicy okna pełnią ważną funkcję. A o ileż bardziej jest to istotne w przypadku piwnic…

Budowa lub remont domu z podpiwniczeniem wiąże się z szeregiem dodatkowych decyzji. Jeden z takich aspektów dotyczy stolarki okiennej do piwnicy. Warto nieco dłużej pochylić się nad tym zagadnieniem, ponieważ wbrew pozorom nawet w nieużytkowej piwnicy okna pełnią ważną funkcję. A o ileż bardziej jest to istotne w przypadku piwnic z pomieszczeniami użytkowymi. Dlatego poszukajmy odpowiedzi na pytanie: jakie okna do piwnicy najlepiej wybrać? Przeanalizujmy w tym celu 4 zagadnienia.

Jakie okna do piwnicy wybrać?

W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomoże nam bliższe przyjrzenie się 4 aspektom, które mają kluczowe znaczenie dla wyboru odpowiednich okien do najniższego poziomu w domu.

Funkcja piwnicy a okna

Piwnica piwnicy nierówna. Przez lata piwnice bywały kojarzone z ciemnymi przestrzeniami, w których znajdują się pomieszczenia techniczne, takie jak kotłownia czy przestrzenie do magazynowania rzadziej użytkowanych rzeczy. Jednak podejście do piwnic się zmienia wraz ze zmianą sposobu ich aranżowania. Choć w wielu współczesnych projektach domów jednorodzinnych podpiwniczenie jest rzadkością, to jednak w gruntownie remontowanych domach z piwnicami, czy tych budowanych od podstaw, piwnice często pełnią wiele ciekawych funkcji.

W niektórych domach piwnice są aranżowane na pracownię, biuro, sypialnię, pokój do realizacji hobby, strefę wypoczynku — a to tylko niektóre z ciekawych zastosowań dla przestrzeni w piwnicy. Co oczywiste takie wnętrza w większości przypadków skorzystają na dużej ilości przeszkleń. W pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu, będzie nam zależało na takich właściwościach okien jak dobra izolacyjność termiczna i akustyczna.

Jeśli nasza piwnica pełni nieco bardziej techniczne funkcje i znajdują się w niej na przykład takie pomieszczenia jak garaż, spiżarnia, kotłownia, lub pralnia to możemy założyć, że korzystamy z nich sporadycznie. Funkcja tych pomieszczeń i ekonomiczne podejście powoduje, że w sezonie grzewczym nie utrzymujemy w nich tak wysokich temperatur, jak w strefach użytkowych (salon, kuchnia, sypialnia).

Z tego powodu wymagania techniczne dotyczące izolacyjności termicznej, które są stawiane stolarce okiennej i drzwiowej w piwnicy, są nieco mniej wyśrubowane, niż ma to miejsce w przypadku stolarki do pomieszczeń ogrzewanych. Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie od stycznia 2021 roku, okna w nowych budynkach, w pomieszczeniach nieogrzewanych – tych, w których temperatura wynosi mniej niż 16°C, powinny charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła Uw ≤ 1,4 W/m²K. Na decyzję co do parametrów technicznych okien do piwnicy w znacznym stopniu wpływ ma przeznaczenie danego pomieszczenia i to jaka będzie w nim temperatura.

Okna do piwnicy – wymiary mają znaczenie

Wymiary okien do piwnicy w dużej mierze zależą od wspomnianej powyżej funkcji danego pomieszczenia. Tu zasada jest prosta. Im bardziej „użytkowe” jest pomieszczenie, tym powierzchnia przeszkleń powinna być możliwie duża. Zgodnie z normami pomieszczenia, które są przeznaczone do stałego pobytu ludzi, stosunek powierzchni okien do powierzchni pomieszczenia powinien wynosić co najmniej 1:8. W innych pomieszczeniach, nieprzeznaczonych do pobytu ludzi ta proporcja wynosi 1:12. Oczywiście i od tych reguł są wyjątki. Przykładowo, jeśli w pomieszczeniu piwnicy chcemy urządzić domową salę kinową, to obecność okna jest niepożądana.

Równie ważna co funkcja pomieszczenia, jest dostępna przestrzeń ściany, w której umieścimy okno. Jeśli nasza piwnica ma ściany wyniesione ponad grunt, a wysokość wyniesienia zapewnia wystarczającą ilość miejsca, to z łatwością możemy zaplanować odpowiednią llczbę okien dla danego pomieszczenia.

Jeżeli piwnica jest zagłębiona całkowicie lub prawie całkowicie w gruncie, to nie musimy rezygnować z okien. Rozwiązaniem są studnie, czyli zaniżenia w gruncie, które należy wykonać w miejscach planowanych otworów okiennych. Taka przestrzeń wpuści pewną ilość światła, która docelowo doświetli wnętrze piwnicy. Szukając miejsca i sposobu na doświetlenie pomieszczeń w podpiwniczeniu, warto pamiętać o następującej wskazówce: odpowiednią ilość przeszkleń w piwnicy możemy uzyskać na dwa sposoby: zwiększając liczbę okien, lub zwiększając powierzchnię okien (lub okna).

A co jeśli nie potrzebujemy światła dziennego w najniższym poziomie budynku? Małe okna do piwnicy, w której nie potrzeba dużej ilości światła są optymalnym wyborem. Przemawia za tym kilka powodów. Bardzo małe okna, o wymiarach uniemożliwiających przejście przez nie człowieka, praktycznie eliminują ryzyko przedostania się włamywacza. Jednocześnie takie małe okno zapewnia pewną miarę światła, a kiedy potrzeba umożliwia łatwe przewietrzenie pomieszczenia piwnicznego.

Materiał okien do piwnicy

Okna plastikowe do piwnicy to najpopularniejszy wybór wielu inwestorów i właścicieli domów. To w dużej mierze zasługa właściwości materiału, z jakiego są wykonane. Okna PVC idealnie sprawdzają się tam, gdzie panują wymagające warunki – a przecież okna w piwnicach są blisko gruntu i są w szczególności narażone na wilgoć. Ponadto stolarka z PVC jest odporna na korozję, znaczne amplitudy temperatur, czy promieniowanie UV.

Bezpieczeństwo stolarki okiennej w piwnicy

Okna w piwnicy to jedna z częściej wybieranych przez złodziei dróg dostania się do wnętrza domu. Do takich okien najczęściej jest łatwy dostęp z zewnątrz, bezpośrednio z poziomu gruntu. Strefa przed oknem jest też często osłonięta roślinnością lub elementami małej architektury. Dlatego tak ważne jest by okna w piwnicach były w szczególności zabezpieczone przed włamywaczami. Warto postawić na okna ze zwiększoną głębokością zabudowy i z rozwiązaniami utrudniającymi wtargnięcie do wnętrza osób trzecich.

Dodatkowe rozwiązanie podnoszące bezpieczeństwo to czujniki magnetyczne, które nadzorują stan otwarcia i zamknięcia okien. Gdy ktoś niepożądany spróbuje otworzyć okno, to natychmiastowo wywoła alarm. W oferowanym przez firmę  Kapica rozwiązaniu Aerocontrol czujniki nie są widoczne, dzięki montażowi w profilu. Co ważne, te czujniki można z łatwością zintegrować z systemami monitorującymi oraz alarmowymi.

Okna do piwnicy – ceny i podsumowanie

Reasumując: kiedy wybieramy okna do piwnicy, warto precyzyjnie określić nasze potrzeby i przeznaczenie danego pomieszczenia. Przełoży się to na dobór okien o optymalnych wymiarach i właściwościach termoizolacyjnych oraz akustycznych. Co za tym idzie, cena okien do piwnicy nie będzie niepotrzebnie zawyżona przez funkcjonalności, których nie potrzebujemy i nie będzie odbiegać od cen okien PVC do wyższych kondygnacji w domu. Wybierając okna do piwnicy, nie można także zapomnieć o kwestii bezpieczeństwa.

Porady

Jakie okna do piwnicy wybrać? – 4 rzeczy, które warto przeanalizować

Polecamy także na blogu
Firma Kapica z kolejną nominacją – Menedżer Roku Opolszczyzny 2023
08-03-2024
Prezes Firmy Kapica, Roman Kapica, został wyróżniony kolejną ważną nominacją w kategorii duże firmy podczas finałowej gali konkursu Menedżer Roku Opolszczyzny 2023. Ta nominacja jest wyrazem uznania dla osiągnięć firmy Kapica oraz potwierdza jej silną pozycję na rynku.
Jaka powinna być optymalna temperatura w domu? 
08-03-2024
Właściwa temperatura w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu i zdrowia. Niezależnie od pory roku, odpowiednia temperatura wewnętrzna sprzyja lepszemu samopoczuciu, a także może pomóc w zmniejszeniu rachunków za energię. Optymalna temperatura różni się w zależności od pomieszczenia i jego funkcji.  Jaka powinna być temperatura w mieszkaniu? W salonie,…
Nowość od firmy Kapica dla wymagających inwestorów. Sprawdź, czym są konstrukcje aluminiowe dla dużych obiektów
08-03-2024
Z dumą przedstawiamy innowacyjne rozwiązania w kategorii konstrukcji aluminiowych, skoncentrowane na dużych obiektach. Jednym z naszych ostatnich tego typu projektów jest Hotel Hygge w Opolu. Ta realizacja stanowi doskonałe case study dla klientów, którzy rozważają wykorzystanie tego typu technologii w swoich inwestycjach.
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? 
08-03-2024
Wejście do Twojego domu to jego wizytówka, a wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych to inwestycja, która zapewni bezpieczeństwo, komfort i styl na lata. Drzwi zewnętrzne muszą nie tylko dobrze wyglądać, ale także spełniać wysokie wymagania techniczne. W tym artykule omówimy, jakie cechy powinna mieć wysokiej jakości stolarka drzwiowa oraz przedstawimy różne…
Jak wyciszyć pokój? Sprawdź nasze porady 
08-03-2024
Hałas z ulicy, głośne sąsiedztwo czy nawet dźwięki dobiegające z innych pomieszczeń mogą wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego stosowanie dobrych praktyk wyciszania pokojów to must have w nowoczesnych mieszkaniach. W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie wyciszyć pomieszczenie, aby cieszyć się spokojem.  Wygłuszenie a wyciszenie pokoju – różnice  Zanim…
Firma Kapica z kolejną nagrodą na koncie! Rozwijamy się z Wami i dla Was
08-03-2024
Uroczysta gala XXI edycji konkursu Opolskiej Nagrody Jakości już za nami. Podczas wydarzenia rozstrzygnięto także XVII edycję konkursu Znakomity Przywódca. Dla firmy Kapica był to ważny dzień, bo jedna z prestiżowych nagród trafiła w ręce naszego prezesa, Romana Kapicy.
Jak wyregulować drzwi PVC? Krok po kroku
08-03-2024
Drzwi PVC cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją wytrzymałość, przystępność cenową oraz doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Jednak nawet najlepsze drzwi z czasem mogą wymagać regulacji, zwłaszcza jeśli zauważysz trudności w ich zamykaniu lub otwieraniu, a także, gdy pojawią się szczeliny przepuszczające zimne powietrze. W tym artykule pokażemy…
Jak uszczelnić drzwi balkonowe?
08-03-2024
Nieszczelne drzwi balkonowe to nie tylko uciążliwy hałas z zewnątrz, ale także przeciągi, wychłodzenie pomieszczenia i straty ciepła. Na szczęście problem ten można łatwo rozwiązać. Prawidłowe uszczelnienie drzwi balkonowych jest kluczowe dla utrzymania komfortu cieplnego i akustycznego w Twoim domu. Z tego kompleksowego poradnika dowiesz się, jak skutecznie uszczelnić drzwi…
Wymiana okien w starym domu – praktyczne wskazówki
08-03-2024
Wymiana okien w starym domu to inwestycja, która może znacząco poprawić komfort mieszkańców i wpłynąć na efektywność energetyczną budynku. Stare okna często są nieszczelne, co prowadzi do strat ciepła i wyższych rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo nowe okna mogą poprawić estetykę budynku oraz zwiększyć jego wartość rynkową. W niniejszym artykule przedstawiamy…
Prawidłowy montaż okien – jak powinien wyglądać?
08-03-2024
Dobra instalacja okien odpowiada nie tylko za ich prawidłowe działanie, ale też  efektywność energetyczną domu i komfort życia mieszkańców. Odpowiednio zamontowane okna są kluczowym warunkiem utrzymania odpowiedniej temperatury i wilgotności. W znacznym stopniu przyczyniają się też do redukcji hałasu dobiegającego z zewnątrz. Jak powinien przebiegać taki montaż? Na czym polega…