Budowa lub remont domu z podpiwniczeniem wiąże się z szeregiem dodatkowych decyzji. Jeden z takich aspektów dotyczy stolarki okiennej do piwnicy. Warto nieco dłużej pochylić się nad tym zagadnieniem, ponieważ wbrew pozorom nawet w nieużytkowej piwnicy okna pełnią ważną funkcję. A o ileż bardziej jest to istotne w przypadku piwnic…

Budowa lub remont domu z podpiwniczeniem wiąże się z szeregiem dodatkowych decyzji. Jeden z takich aspektów dotyczy stolarki okiennej do piwnicy. Warto nieco dłużej pochylić się nad tym zagadnieniem, ponieważ wbrew pozorom nawet w nieużytkowej piwnicy okna pełnią ważną funkcję. A o ileż bardziej jest to istotne w przypadku piwnic z pomieszczeniami użytkowymi. Dlatego poszukajmy odpowiedzi na pytanie: jakie okna do piwnicy najlepiej wybrać? Przeanalizujmy w tym celu 4 zagadnienia.

Jakie okna do piwnicy wybrać?

W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomoże nam bliższe przyjrzenie się 4 aspektom, które mają kluczowe znaczenie dla wyboru odpowiednich okien do najniższego poziomu w domu.

Funkcja piwnicy a okna

Piwnica piwnicy nierówna. Przez lata piwnice bywały kojarzone z ciemnymi przestrzeniami, w których znajdują się pomieszczenia techniczne, takie jak kotłownia czy przestrzenie do magazynowania rzadziej użytkowanych rzeczy. Jednak podejście do piwnic się zmienia wraz ze zmianą sposobu ich aranżowania. Choć w wielu współczesnych projektach domów jednorodzinnych podpiwniczenie jest rzadkością, to jednak w gruntownie remontowanych domach z piwnicami, czy tych budowanych od podstaw, piwnice często pełnią wiele ciekawych funkcji.

W niektórych domach piwnice są aranżowane na pracownię, biuro, sypialnię, pokój do realizacji hobby, strefę wypoczynku — a to tylko niektóre z ciekawych zastosowań dla przestrzeni w piwnicy. Co oczywiste takie wnętrza w większości przypadków skorzystają na dużej ilości przeszkleń. W pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu, będzie nam zależało na takich właściwościach okien jak dobra izolacyjność termiczna i akustyczna.

Jeśli nasza piwnica pełni nieco bardziej techniczne funkcje i znajdują się w niej na przykład takie pomieszczenia jak garaż, spiżarnia, kotłownia, lub pralnia to możemy założyć, że korzystamy z nich sporadycznie. Funkcja tych pomieszczeń i ekonomiczne podejście powoduje, że w sezonie grzewczym nie utrzymujemy w nich tak wysokich temperatur, jak w strefach użytkowych (salon, kuchnia, sypialnia).

Z tego powodu wymagania techniczne dotyczące izolacyjności termicznej, które są stawiane stolarce okiennej i drzwiowej w piwnicy, są nieco mniej wyśrubowane, niż ma to miejsce w przypadku stolarki do pomieszczeń ogrzewanych. Zgodnie z Rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie od stycznia 2021 roku, okna w nowych budynkach, w pomieszczeniach nieogrzewanych – tych, w których temperatura wynosi mniej niż 16°C, powinny charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła Uw ≤ 1,4 W/m²K. Na decyzję co do parametrów technicznych okien do piwnicy w znacznym stopniu wpływ ma przeznaczenie danego pomieszczenia i to jaka będzie w nim temperatura.

Okna do piwnicy – wymiary mają znaczenie

Wymiary okien do piwnicy w dużej mierze zależą od wspomnianej powyżej funkcji danego pomieszczenia. Tu zasada jest prosta. Im bardziej „użytkowe” jest pomieszczenie, tym powierzchnia przeszkleń powinna być możliwie duża. Zgodnie z normami pomieszczenia, które są przeznaczone do stałego pobytu ludzi, stosunek powierzchni okien do powierzchni pomieszczenia powinien wynosić co najmniej 1:8. W innych pomieszczeniach, nieprzeznaczonych do pobytu ludzi ta proporcja wynosi 1:12. Oczywiście i od tych reguł są wyjątki. Przykładowo, jeśli w pomieszczeniu piwnicy chcemy urządzić domową salę kinową, to obecność okna jest niepożądana.

Równie ważna co funkcja pomieszczenia, jest dostępna przestrzeń ściany, w której umieścimy okno. Jeśli nasza piwnica ma ściany wyniesione ponad grunt, a wysokość wyniesienia zapewnia wystarczającą ilość miejsca, to z łatwością możemy zaplanować odpowiednią llczbę okien dla danego pomieszczenia.

Jeżeli piwnica jest zagłębiona całkowicie lub prawie całkowicie w gruncie, to nie musimy rezygnować z okien. Rozwiązaniem są studnie, czyli zaniżenia w gruncie, które należy wykonać w miejscach planowanych otworów okiennych. Taka przestrzeń wpuści pewną ilość światła, która docelowo doświetli wnętrze piwnicy. Szukając miejsca i sposobu na doświetlenie pomieszczeń w podpiwniczeniu, warto pamiętać o następującej wskazówce: odpowiednią ilość przeszkleń w piwnicy możemy uzyskać na dwa sposoby: zwiększając liczbę okien, lub zwiększając powierzchnię okien (lub okna).

A co jeśli nie potrzebujemy światła dziennego w najniższym poziomie budynku? Małe okna do piwnicy, w której nie potrzeba dużej ilości światła są optymalnym wyborem. Przemawia za tym kilka powodów. Bardzo małe okna, o wymiarach uniemożliwiających przejście przez nie człowieka, praktycznie eliminują ryzyko przedostania się włamywacza. Jednocześnie takie małe okno zapewnia pewną miarę światła, a kiedy potrzeba umożliwia łatwe przewietrzenie pomieszczenia piwnicznego.

Materiał okien do piwnicy

Okna plastikowe do piwnicy to najpopularniejszy wybór wielu inwestorów i właścicieli domów. To w dużej mierze zasługa właściwości materiału, z jakiego są wykonane. Okna PVC idealnie sprawdzają się tam, gdzie panują wymagające warunki – a przecież okna w piwnicach są blisko gruntu i są w szczególności narażone na wilgoć. Ponadto stolarka z PVC jest odporna na korozję, znaczne amplitudy temperatur, czy promieniowanie UV.

Bezpieczeństwo stolarki okiennej w piwnicy

Okna w piwnicy to jedna z częściej wybieranych przez złodziei dróg dostania się do wnętrza domu. Do takich okien najczęściej jest łatwy dostęp z zewnątrz, bezpośrednio z poziomu gruntu. Strefa przed oknem jest też często osłonięta roślinnością lub elementami małej architektury. Dlatego tak ważne jest by okna w piwnicach były w szczególności zabezpieczone przed włamywaczami. Warto postawić na okna ze zwiększoną głębokością zabudowy i z rozwiązaniami utrudniającymi wtargnięcie do wnętrza osób trzecich.

Dodatkowe rozwiązanie podnoszące bezpieczeństwo to czujniki magnetyczne, które nadzorują stan otwarcia i zamknięcia okien. Gdy ktoś niepożądany spróbuje otworzyć okno, to natychmiastowo wywoła alarm. W oferowanym przez firmę  Kapica rozwiązaniu Aerocontrol czujniki nie są widoczne, dzięki montażowi w profilu. Co ważne, te czujniki można z łatwością zintegrować z systemami monitorującymi oraz alarmowymi.

Okna do piwnicy – ceny i podsumowanie

Reasumując: kiedy wybieramy okna do piwnicy, warto precyzyjnie określić nasze potrzeby i przeznaczenie danego pomieszczenia. Przełoży się to na dobór okien o optymalnych wymiarach i właściwościach termoizolacyjnych oraz akustycznych. Co za tym idzie, cena okien do piwnicy nie będzie niepotrzebnie zawyżona przez funkcjonalności, których nie potrzebujemy i nie będzie odbiegać od cen okien PVC do wyższych kondygnacji w domu. Wybierając okna do piwnicy, nie można także zapomnieć o kwestii bezpieczeństwa.

Porady

Jakie okna do piwnicy wybrać? – 4 rzeczy, które warto przeanalizować

Polecamy także na blogu
Kiedy i jak wymienić uszczelki w oknach PVC?
08-03-2024
Uszczelki w oknach PVC pełnią bardzo ważną funkcję. Są odpowiedzialne za zapobieganie przedostawaniu się wilgoci i zimna do wnętrza domu oraz za ograniczenie hałasu dobiegającego z zewnątrz. Aby właściwie spełniały swoje zadania, zaleca się wymianę uszczelek przyszybowych w oknach PVC co około 3-5 lat. Taka praktyka pozwala zapewnić optymalną izolację…
Od czego zależy cena drzwi aluminiowych zewnętrznych?
08-03-2024
Zewnętrzne drzwi aluminiowe są przez niektórych kojarzone z obiektami użyteczności publicznej. Jednak od lat coraz częściej są wybierane także przez Inwestorów prywatnych, do domów i mieszkań. Szczególnie dobrze wpisują się w nowoczesne trendy architektoniczne. Zwiększona popularność sprawiła, że producenci oferują wiele modeli i różnorodnych rozwiązań dla drzwi aluminiowych. Co oczywiste…
Budowa okna PVC – omówienie elementów i funkcji
08-03-2024
Okno jest tym elementem budynku, który na pozór może wyglądać na stosunkowo prosty, niezłożony. Jednak to mylne wrażenie znika, gdy zagłębimy się w budowę okna PVC. Okazuje się, że wiele detali ma ogromne znaczenie dla parametrów i sposobu funkcjonowania okna – a nie wspomnieliśmy jeszcze o inżynierii materiałowej, stojącej za…
Okna PCV czy okna aluminiowe? Które wybrać?
08-03-2024
Wybór odpowiedniej stolarki okiennej to jedna z kluczowych decyzji podczas budowy lub remontu domu. Największą popularnością od wielu lat cieszą się okna wykonane z PVC – głównie za sprawą ich uniwersalności i niewysokiej ceny. W ostatnich latach można zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania oknami wykonanymi z aluminium. Z czego wynika popularność…
Co powinien oferować dobry salon okien i drzwi oraz jak go znaleźć?
08-03-2024
W czasie kiedy znaczna część dokonywanych zakupów przeniosła się do Internetu, zmianie uległy również nasze przyzwyczajenia związane z samym procesem wybierania produktów i usług, na które się ostatecznie decydujemy. Jednak w pewnych obszarach warto zdać się na tradycyjne rozwiązania, takie jak wizyta w punkcie sprzedaży, obejrzenie danego wyrobu na własne…
KAPICA wśród liderów branży na FENSTERBAU FRONTALE 2024
08-03-2024
Już po raz czwarty firma Kapica pojawiła się na największych targach branżowych w Europie – FENSTERBAU FRONTALE. To cykliczne wydarzenie w tym roku odbyło się w dniach 19-22 marca 2024 i zgromadziło tysiące odwiedzających z całego świata. Pokaźne stoisko firmy Kapica znalazło się w hali nr 7 wśród liderów z…
Co warto wiedzieć przed wyborem czarnych okien?
08-03-2024
Jednym z głównych zadań okien jest pokazywać to, co za nimi. Właśnie dlatego zdecydowaną większość ich powierzchni stanowią przeźroczyste szyby. Jednak elementami, które posiadają jakiś kolor, są ramy okienne. To one nadają funkcjonalności i dopełniają wyglądu stolarki. Te stosunkowo niewielkie elementy sprawiają, że okno jest oknem, a nie jedynie taflą…
Inwestycja w wiedzę. Kapica podnosi standardy dzięki szkoleniu Pilkington
08-03-2024
W dynamicznie rozwijającym się świecie produkcji stolarki firma Kapica znana jest z nieustannego dążenia do doskonałości i innowacyjności. Ostatnio nasi pracownicy mieli okazję wziąć udział w wartościowym szkoleniu organizowanym przez renomowanego producenta szkła, Pilkington. To wydarzenie nie tylko podniosło kompetencje uczestników, ale także otworzyło nowe możliwości dla całej firmy, jej…
Kapica zaskoczy na prestiżowych targach FENSTERBAU FRONTALE 2024
08-03-2024
Firma Kapica zapowiada swoją obecność na największych targach branżowych w Europie – FENSTERBAU FRONTALE, które odbędą się 19-22 marca 2024 roku w Norymberdze. Stoisko Kapica: Innowacje i doświadczenia na pierwszym planie Na powierzchni aż 300 metrów kwadratowych, tuż obok renomowanej marki Schüco, Kapica zaprezentuje swoje produkty w unikalny sposób. Projekt…
Co wpływa na cenę rolet zewnętrznych?
08-03-2024
Rolety zewnętrzne to bardzo funkcjonalny element wielu budynków. Decyzja o ich zakupie może stanowić inwestycję w komfort, bezpieczeństwo, a nawet efektywność energetyczną domu. Jednakże, rolety zewnętrzne do dodatkowy koszt przy budowie domu. Jednak warto go ponieść, biorąc pod uwagę korzyści, jakie zapewniają rolety zewnętrzne. Cena za m2 rolety jest uzależniona od wielu czynników. Poznanie i zrozumienie tych aspektów jest kluczowe dla podjęcia dobrej decyzji zakupowej.