Wymiana okien to jedna z kluczowych kwestii, gdy chce się poprawić komfort i efektywność energetyczną domu. Wiele osób zwleka jednak z decyzją o remoncie, gdyż obawia się czasochłonnej pracy. Niemniej wymiana stolarki bez uszkodzenia elewacji jest jak najbardziej możliwa i może przebiec szybko, sprawnie i tanio. Tanio, ponieważ na okna można uzyskać dofinansowanie. Sprawdź, co koniecznie musisz wiedzieć przed demontażem okna.

Wymiana okien – kiedy najlepiej?

Okna najlepiej wymienić późną wiosną, latem lub wczesną jesienią. W tych okresach warunki pogodowe są optymalne dla pracy montażystów. Dobra pogoda sprawi, że demontaż przebiegnie bezproblemowo, a przy okazji nie spowoduje dotkliwego dyskomfortu termicznego w domu. Ponadto w ciepłych miesiącach możliwe jest otwarcie drzwi i okien w innych częściach domu, aby zapewnić odpowiednią wentylację podczas prac montażowych.

Poza tym istnieje kilka sytuacji, w których warto rozważyć wymianę okien. Przede wszystkim wtedy, gdy okna są już stare i zużyte. Wówczas mogą pojawiać się przeciąg, utrata ciepła, a w konsekwencji zwiększenie rachunków za energię.

Uszkodzenia mechaniczne, takie jak pęknięcia, to powód do wymiany okien. Tego typu mankamenty istotnie wpływają na wydajność okien oraz ich estetykę. Wymianę warto rozważyć również wtedy, gdy planuje się remont lub modernizację domu. Nowa stolarka okienna poprawi izolację termiczną i akustyczną pomieszczeń. Wymiana okien to inwestycja, która z czasem zwróci się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie oraz wyższego komfortu mieszkania.

Wymieniając okna, warto zdecydować się na produkty firmy Kapica. Stolarka jest tworzona z najwyższej klasy materiałów oraz z wykorzystaniem najnowszych technologii w branży. Okna PVC trzyszybowe z głęboko osadzoną szybą i profilami komorowymi świetnie izolują ciepło i wyciszają wnętrze. Nie inaczej jest w przypadku okien aluminiowych, które doskonale nadają się do bardziej wymagających projektów architektonicznych, ale nie tylko.

Ile trwa wymiana okien?

Zaletą wymiany okien latem są wyższe temperatury. Wpływają one na szybsze schnięcie materiałów. Przyspiesza to czas trwania montażu i oczekiwania na pełne uszczelnienie okien. Niemniej można założyć, że demontaż starego i wstawienie jednego nowego okna trwa ok. 3 godziny.

Cały proces zależy jednak od indywidualnych warunków projektu. W przypadku okien o dużych i nieszablonowych kształtach prace mogą się wydłużyć. Wpływ ma na to również pogoda. Zdarza się, że w przypadku niektórych elewacji jest konieczna naprawa ościeżnic, montaż parapetów czy rolet zewnętrznych – to dodatkowe godziny robót.

Nie bez znaczenia w tej sytuacji jest również doświadczenie montażystów. Profesjonaliści wykonają prace bez większych przeszkód, dbając o najwyższą precyzję osadzenia stolarki. Wybierając ekipę sprawdzonych fachowców, zyskuje się gwarancję wymiany okien bez uszkodzenia elewacji.

Firma Kapica ma własnych montażystów oraz współpracuje z autoryzowanymi grupami specjalistów. Personel wykonuje precyzyjne i niezbędne pomiary w celu doboru idealnie dopasowanych produktów do specyfiki obiektu. Z kolei przed przystąpieniem do prac właściwie przygotowuje i zabezpiecza obszar wymiany.

Podczas montażu ekipa starannie uszczelnia przestrzeń między ramą a elewacją, stosując odpowiednie materiały, takie jak silikon, pianka montażowa czy specjalne taśmy uszczelniające. Ważne jest, aby uzyskać najlepsze parametry techniczne stolarki związane z montażem, a jednocześnie zachować estetykę wykończenia.

Istalacja okna

Wymiana okien a dofinansowanie – Program Czyste Powietrze

Od roku 2019 Polakom przysługuje dofinansowanie na wymianę okien lub drzwi z Programu Czyste Powietrze 2019-2029. Dopłaty przysługują osobom, które planują termomodernizację domu. O dofinansowanie może ubiegać się każdy właściciel lub współwłaściciel budynku jednorodzinnego bądź lokalu mieszkalnego wydzielonego w budynku jednorodzinnym.

Maksymalne dofinansowanie to nawet 135 tys. zł. Niemniej dokładne kwoty, zależą od dochodów rocznych beneficjenta, a także zakresu przedsięwzięcia termomodernizacji. Więcej informacji jest na stronie https://www.kapica.pl/dotacje-na-okna/.

Grono ekspertów firmy Kapica od pozyskiwania dofinansowań na wymianę okien i drzwi służy doradztwem w kwestiach informacyjnych dotyczących programu. Osoby kwalifikujące się do dofinansowania mogą złożyć wniosek w:

  • siedzibie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej
  • banku
  • serwisie gov.pl.

Przed przystąpieniem do wymiany okien warto więc zgłębić temat. Oznacza to, research i dobranie odpowiedniej firmy do wymiany. Najlepiej takiej, która oferuje kompleksowe usługi montażowe, a także stolarkę najwyższej jakości. Warto zwrócić uwagę na parametry techniczne okien, o czym więcej można przeczytać w artykule Okna PVC – najważniejsze wady, zalety i sposoby doboru. Nie bez znaczenia jest również informacja o gwarancji na produkty oraz czy spełniają one normy czystego powietrza, aby móc na nie uzyskać dofinansowanie.

Porady

Demontaż i wymiana okien – co warto wiedzieć?

Polecamy także na blogu
Wymiana bramy garażowej segmentowej – o czym pamiętać, aby uniknąć błędów?
15-07-2023
Brama garażowa pozostaje niedoceniona, dopóki na jaw nie wyjdą problemy. Niewłaściwie zamontowana brama garażowa segmentowa może stać się źródłem wielu niedogodności – od zacinania się podczas otwierania i zamykania, przez utratę ciepła z powodu nieszczelności, aż po obniżenie poziomu bezpieczeństwa całego domu. Właśnie dlatego wymiana bramy garażowej to zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy.
5 zalet moskitier ramkowych
15-07-2023
Wraz z nadejściem cieplejszych dni rozpoczyna się sezon na najlepsze pomysły i rozwiązania, jak poradzić sobie z uciążliwymi owadami. Jedni preferują krótkotrwałe rozwiązania DIY lub różnego rodzaju środki chemiczne, inni stawiają na profesjonalne narzędzia. Ta ostatnia opcja jest zdecydowanie najlepsza, gdyż jest nieinwazyjna zarówno dla ludzi, jak i owadów. Mowa w tym przypadku o moskitierze ramkowej, która poza tym, że oszczędza małe stworzenia oraz zdrowie domowników, ma znacznie więcej zalet.
Wybór drzwi wejściowych – 5 kluczowych aspektów
15-07-2023
Drzwi wejściowe to nie tylko pierwszy element naszego domu, który widzą goście. To również nasza pierwsza linia obrony przed intruzami i warunkami atmosferycznymi. Dlatego wybór odpowiedniej stolarki o najwyższych standardach jest kluczowy. Poznaj 5 aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych.
Jak wybrać bramę garażową segmentową?
15-07-2023
Budujesz nowy garaż lub planujesz modernizację starego? Jeżeli tak, prawdopodobnie stoisz przed niełatwym wyzwaniem – wyborem bramy. Na pewno słyszałeś o bramie garażowej segmentowej, bo to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością klientów. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy o bramach segmentowych oraz poznasz argumenty przemawiające za ich wyborem.
Działo się! Relacja z pikniku dla pracowników firmy Kapica
15-07-2023
Była zabawa, emocje i mnóstwo atrakcji. Tak można podsumować piknik rodzinno-sportowy, na którym firma Kapica miała przyjemność gościć swoich pracowników. Podobnie jak w poprzednim roku wydarzenie zyskało spore zainteresowanie. Bardzo się cieszymy, że znów mogliśmy wszyscy spotkać się i miło spędzić czas.
Drzwi PVC retro czy drzwi PVC modern – co i kiedy wybrać?
15-07-2023
Wybór odpowiednich drzwi dla domu jest niezwykle ważny, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Na rynku dostępne są różne modele, charakteryzujące się odmiennymi parametrami technicznymi. To samo można powiedzieć o stylu oraz wzornictwie drzwi zewnętrznych PVC. Kiedy wybrać retro drzwi PVC modern, a kiedy retro?
Nowa hala, nowe możliwości. Kapica uruchamia kolejny zakład
15-07-2023
W ubiegłym roku informowaliśmy o nowym zakładzie w Zawadzkiem przy ulicy Strzeleckiej i obiecywaliśmy, że wkrótce będziemy mogli poszczycić się kolejną halą, umożliwiającą produkcję jeszcze większej liczby okien i drzwi. Nie pozostajemy gołosłowni. To dla nas wspaniałe rozpoczęcie lata. Prace w nowym obiekcie ruszyły 26.06.2023 roku, pierwsze wysyłki zrealizowaliśmy już 01.07.2023.
Jakie okna zapewnią ochronę przed hałasem?
15-07-2023
Hałas może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego warto zainwestować w rozwiązania, które pomogą nam stworzyć spokojne i ciche środowisko w naszym domu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie hałasu z zewnątrz jest wybór odpowiednich okien. Dobrej jakości stolarka może znacznie zmniejszyć poziom hałasu dochodzącego do wnętrza domu, tworząc komfortowe warunki do pracy i odpoczynku. Jak wybrać wysokiej jakości produkty z optymalnym współczynnikiem Rw?
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat drzwi zewnętrznych z PVC
15-07-2023
Zastanawiasz się nad wyborem drzwi zewnętrznych do swojego domu? Zdecydowanie jest to jeden z kluczowych elementów, który wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale również na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Bez względu na to, czy zamierzasz kupić drzwi wejściowe PVC, aluminiowe lub tarasowe wskazujemy 5 kluczowych kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę.
Okno w pokoju dziecka – dobór i aranżacja
15-07-2023
Wybierając okno do pokoju dziecka, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Dzięki temu zapewni się swoim pociechom bezpieczeństwo, komfort i odpowiednie warunki do nauki, zabawy oraz wypoczynku. Dowiedz się, jak wybrać najlepsze produkty oraz poznaj ciekawe możliwości aranżacyjne.