Wymiana okien to jedna z kluczowych kwestii, gdy chce się poprawić komfort i efektywność energetyczną domu. Wiele osób zwleka jednak z decyzją o remoncie, gdyż obawia się czasochłonnej pracy. Niemniej wymiana stolarki bez uszkodzenia elewacji jest jak najbardziej możliwa i może przebiec szybko, sprawnie i tanio. Tanio, ponieważ na okna można uzyskać dofinansowanie. Sprawdź, co koniecznie musisz wiedzieć przed demontażem okna.

Wymiana okien – kiedy najlepiej?

Okna najlepiej wymienić późną wiosną, latem lub wczesną jesienią. W tych okresach warunki pogodowe są optymalne dla pracy montażystów. Dobra pogoda sprawi, że demontaż przebiegnie bezproblemowo, a przy okazji nie spowoduje dotkliwego dyskomfortu termicznego w domu. Ponadto w ciepłych miesiącach możliwe jest otwarcie drzwi i okien w innych częściach domu, aby zapewnić odpowiednią wentylację podczas prac montażowych.

Poza tym istnieje kilka sytuacji, w których warto rozważyć wymianę okien. Przede wszystkim wtedy, gdy okna są już stare i zużyte. Wówczas mogą pojawiać się przeciąg, utrata ciepła, a w konsekwencji zwiększenie rachunków za energię.

Uszkodzenia mechaniczne, takie jak pęknięcia, to powód do wymiany okien. Tego typu mankamenty istotnie wpływają na wydajność okien oraz ich estetykę. Wymianę warto rozważyć również wtedy, gdy planuje się remont lub modernizację domu. Nowa stolarka okienna poprawi izolację termiczną i akustyczną pomieszczeń. Wymiana okien to inwestycja, która z czasem zwróci się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie oraz wyższego komfortu mieszkania.

Wymieniając okna, warto zdecydować się na produkty firmy Kapica. Stolarka jest tworzona z najwyższej klasy materiałów oraz z wykorzystaniem najnowszych technologii w branży. Okna PVC trzyszybowe z głęboko osadzoną szybą i profilami komorowymi świetnie izolują ciepło i wyciszają wnętrze. Nie inaczej jest w przypadku okien aluminiowych, które doskonale nadają się do bardziej wymagających projektów architektonicznych, ale nie tylko.

Ile trwa wymiana okien?

Zaletą wymiany okien latem są wyższe temperatury. Wpływają one na szybsze schnięcie materiałów. Przyspiesza to czas trwania montażu i oczekiwania na pełne uszczelnienie okien. Niemniej można założyć, że demontaż starego i wstawienie jednego nowego okna trwa ok. 3 godziny.

Cały proces zależy jednak od indywidualnych warunków projektu. W przypadku okien o dużych i nieszablonowych kształtach prace mogą się wydłużyć. Wpływ ma na to również pogoda. Zdarza się, że w przypadku niektórych elewacji jest konieczna naprawa ościeżnic, montaż parapetów czy rolet zewnętrznych – to dodatkowe godziny robót.

Nie bez znaczenia w tej sytuacji jest również doświadczenie montażystów. Profesjonaliści wykonają prace bez większych przeszkód, dbając o najwyższą precyzję osadzenia stolarki. Wybierając ekipę sprawdzonych fachowców, zyskuje się gwarancję wymiany okien bez uszkodzenia elewacji.

Firma Kapica ma własnych montażystów oraz współpracuje z autoryzowanymi grupami specjalistów. Personel wykonuje precyzyjne i niezbędne pomiary w celu doboru idealnie dopasowanych produktów do specyfiki obiektu. Z kolei przed przystąpieniem do prac właściwie przygotowuje i zabezpiecza obszar wymiany.

Podczas montażu ekipa starannie uszczelnia przestrzeń między ramą a elewacją, stosując odpowiednie materiały, takie jak silikon, pianka montażowa czy specjalne taśmy uszczelniające. Ważne jest, aby uzyskać najlepsze parametry techniczne stolarki związane z montażem, a jednocześnie zachować estetykę wykończenia.

Istalacja okna

Wymiana okien a dofinansowanie – Program Czyste Powietrze

Od roku 2019 Polakom przysługuje dofinansowanie na wymianę okien lub drzwi z Programu Czyste Powietrze 2019-2029. Dopłaty przysługują osobom, które planują termomodernizację domu. O dofinansowanie może ubiegać się każdy właściciel lub współwłaściciel budynku jednorodzinnego bądź lokalu mieszkalnego wydzielonego w budynku jednorodzinnym.

Maksymalne dofinansowanie to nawet 135 tys. zł. Niemniej dokładne kwoty, zależą od dochodów rocznych beneficjenta, a także zakresu przedsięwzięcia termomodernizacji. Więcej informacji jest na stronie https://www.kapica.pl/dotacje-na-okna/.

Grono ekspertów firmy Kapica od pozyskiwania dofinansowań na wymianę okien i drzwi służy doradztwem w kwestiach informacyjnych dotyczących programu. Osoby kwalifikujące się do dofinansowania mogą złożyć wniosek w:

  • siedzibie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej
  • banku
  • serwisie gov.pl.

Przed przystąpieniem do wymiany okien warto więc zgłębić temat. Oznacza to, research i dobranie odpowiedniej firmy do wymiany. Najlepiej takiej, która oferuje kompleksowe usługi montażowe, a także stolarkę najwyższej jakości. Warto zwrócić uwagę na parametry techniczne okien, o czym więcej można przeczytać w artykule Okna PVC – najważniejsze wady, zalety i sposoby doboru. Nie bez znaczenia jest również informacja o gwarancji na produkty oraz czy spełniają one normy czystego powietrza, aby móc na nie uzyskać dofinansowanie.

Porady

Demontaż i wymiana okien – co warto wiedzieć?

Polecamy także na blogu
Co wpływa na cenę rolet zewnętrznych?
15-07-2023
Rolety zewnętrzne to bardzo funkcjonalny element wielu budynków. Decyzja o ich zakupie może stanowić inwestycję w komfort, bezpieczeństwo, a nawet efektywność energetyczną domu. Jednakże, rolety zewnętrzne do dodatkowy koszt przy budowie domu. Jednak warto go ponieść, biorąc pod uwagę korzyści, jakie zapewniają rolety zewnętrzne. Cena za m2 rolety jest uzależniona…
Podsumowanie Roku 2023 w firmie Kapica
15-07-2023
W urokliwej atmosferze łaziskiej restauracji Urban, 21 grudnia 2023 roku, pracownicy firmy Kapica zgromadzili się na uroczystym spotkaniu, zamykającym rok pełen wyzwań i sukcesów. Zarząd tradycyjnie zorganizował to wydarzenie jako wyjątkową okazję do podsumowań, planowania przyszłości oraz uhonorowania zaangażowanych pracowników.
Jakie cechy powinien mieć dobry producent drzwi wejściowych?
15-07-2023
Rynek pęka w szwach, a producentów drzwi wejściowych wciąż przybywa. Właściwy wybór w tej kwestii jest jednak bardzo ważny, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo i komfort domownikom. O czym warto pamiętać? Czym powinien cechować się producent drzwi wejściowych?
Nowoczesne parapety wewnętrzne od firmy Kapica – poznaj możliwości i zalety rozwiązania
15-07-2023
Już na wczesnym etapie budowy domu powinniśmy wybrać nowoczesne parapety wewnętrzne, aby pasowały do wnętrza i spełniały wszystkie swoje najważniejsze funkcje. Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak trwałość, estetyka czy bezpieczeństwo. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zabierz Dziecko na Górnika – Świąteczny wyjazd Kapica
15-07-2023
Firma Kapica, sponsor Górnika Zabrze, zorganizowała niezapomniany świąteczny wyjazd dla swoich pracowników, a przede wszystkim ich dzieci, na jubileuszowy mecz z Wartą Poznań, który odbył się z okazji 75-lecia klubu Górnik Zabrze. Wybór pracowników, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w tym wyjątkowym wyjeździe, odbył się poprzez konkurs, w którym wzięło udział ponad 40 osób. Spośród licznych zgłoszeń wybrano 7 szczęśliwców, którzy wraz z swoimi dziećmi wyruszyli na stadion, aby wspólnie świętować jubileusz klubu.
Okna winchester czy złoty dąb – różnice i dobór pod kolor elewacji
15-07-2023
Okna PCV w okleinach drewnopodobnych to propozycja, która cieszy się niesłabnącym uznaniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nowoczesne okleiny stosowane w oknach są niezwykle odporne na odbarwienia i odkształcenia, nawet pod wpływem wysokich temperatur. Dwie najpopularniejsze opcje to okna winchester i złoty dąb.
Uszczelki okienne – co warto wiedzieć o konserwacji i wymianie?
15-07-2023
Uszczelki w oknach i drzwiach odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu komfortu termicznego i akustycznego domów oraz obiektów komercyjnych. Są one odpowiedzialne za zapewnienie szczelności, która chroni wnętrza przed zimnem, wilgocią czy hałasem z zewnątrz. Jeżeli nie będzie się ich czyścić i konserwować za pomocą specjalnych środków szybko staną się twarde i popękane, co znacznie obniży ich funkcjonalność.
Szare okna i systemy przesuwne – 4 powody wyboru takiego koloru stolarki
15-07-2023
Szare okna i systemy przesuwne zyskują na popularności wśród właścicieli domów i projektantów wnętrz. Ten subtelny, ale wyrafinowany kolor stolarki okiennej ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to doskonały wybór dla każdego rodzaju nieruchomości. Oto cztery główne powody, dla których warto rozważyć szare okna i systemy przesuwne.
5 powodów, dla których warto zdecydować się na system przesuwny PVC
15-07-2023
Systemy przesuwne PVC są już od wielu lat chętnie wybierane przez Inwestorów. Są doceniane także przez projektantów i architektów. Znajdują zastosowanie w nowo budowanych obiektach, a także w modernizowanych budynkach. Dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC? Co stoi za ich popularnością? Poznajmy 5 powodów przemawiających za tym rozwiązaniem.
Ponad 100 osób na otwarciu salonu Kapica w Tarnowskich Górach!
15-07-2023
Dnia 25 listopada zainaugurowaliśmy otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w nowej, lepszej lokalizacji. To duże wydarzenie nie tylko dla naszej firmy, ale również dla naszych klientów, partnerów i lokalnej społeczności.