Wymiana okien to jedna z kluczowych kwestii, gdy chce się poprawić komfort i efektywność energetyczną domu. Wiele osób zwleka jednak z decyzją o remoncie, gdyż obawia się czasochłonnej pracy. Niemniej wymiana stolarki bez uszkodzenia elewacji jest jak najbardziej możliwa i może przebiec szybko, sprawnie i tanio. Tanio, ponieważ na okna można uzyskać dofinansowanie. Sprawdź, co koniecznie musisz wiedzieć przed demontażem okna.

Wymiana okien – kiedy najlepiej?

Okna najlepiej wymienić późną wiosną, latem lub wczesną jesienią. W tych okresach warunki pogodowe są optymalne dla pracy montażystów. Dobra pogoda sprawi, że demontaż przebiegnie bezproblemowo, a przy okazji nie spowoduje dotkliwego dyskomfortu termicznego w domu. Ponadto w ciepłych miesiącach możliwe jest otwarcie drzwi i okien w innych częściach domu, aby zapewnić odpowiednią wentylację podczas prac montażowych.

Poza tym istnieje kilka sytuacji, w których warto rozważyć wymianę okien. Przede wszystkim wtedy, gdy okna są już stare i zużyte. Wówczas mogą pojawiać się przeciąg, utrata ciepła, a w konsekwencji zwiększenie rachunków za energię.

Uszkodzenia mechaniczne, takie jak pęknięcia, to powód do wymiany okien. Tego typu mankamenty istotnie wpływają na wydajność okien oraz ich estetykę. Wymianę warto rozważyć również wtedy, gdy planuje się remont lub modernizację domu. Nowa stolarka okienna poprawi izolację termiczną i akustyczną pomieszczeń. Wymiana okien to inwestycja, która z czasem zwróci się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie oraz wyższego komfortu mieszkania.

Wymieniając okna, warto zdecydować się na produkty firmy Kapica. Stolarka jest tworzona z najwyższej klasy materiałów oraz z wykorzystaniem najnowszych technologii w branży. Okna PVC trzyszybowe z głęboko osadzoną szybą i profilami komorowymi świetnie izolują ciepło i wyciszają wnętrze. Nie inaczej jest w przypadku okien aluminiowych, które doskonale nadają się do bardziej wymagających projektów architektonicznych, ale nie tylko.

Ile trwa wymiana okien?

Zaletą wymiany okien latem są wyższe temperatury. Wpływają one na szybsze schnięcie materiałów. Przyspiesza to czas trwania montażu i oczekiwania na pełne uszczelnienie okien. Niemniej można założyć, że demontaż starego i wstawienie jednego nowego okna trwa ok. 3 godziny.

Cały proces zależy jednak od indywidualnych warunków projektu. W przypadku okien o dużych i nieszablonowych kształtach prace mogą się wydłużyć. Wpływ ma na to również pogoda. Zdarza się, że w przypadku niektórych elewacji jest konieczna naprawa ościeżnic, montaż parapetów czy rolet zewnętrznych – to dodatkowe godziny robót.

Nie bez znaczenia w tej sytuacji jest również doświadczenie montażystów. Profesjonaliści wykonają prace bez większych przeszkód, dbając o najwyższą precyzję osadzenia stolarki. Wybierając ekipę sprawdzonych fachowców, zyskuje się gwarancję wymiany okien bez uszkodzenia elewacji.

Firma Kapica ma własnych montażystów oraz współpracuje z autoryzowanymi grupami specjalistów. Personel wykonuje precyzyjne i niezbędne pomiary w celu doboru idealnie dopasowanych produktów do specyfiki obiektu. Z kolei przed przystąpieniem do prac właściwie przygotowuje i zabezpiecza obszar wymiany.

Podczas montażu ekipa starannie uszczelnia przestrzeń między ramą a elewacją, stosując odpowiednie materiały, takie jak silikon, pianka montażowa czy specjalne taśmy uszczelniające. Ważne jest, aby uzyskać najlepsze parametry techniczne stolarki związane z montażem, a jednocześnie zachować estetykę wykończenia.

Istalacja okna

Wymiana okien a dofinansowanie – Program Czyste Powietrze

Od roku 2019 Polakom przysługuje dofinansowanie na wymianę okien lub drzwi z Programu Czyste Powietrze 2019-2029. Dopłaty przysługują osobom, które planują termomodernizację domu. O dofinansowanie może ubiegać się każdy właściciel lub współwłaściciel budynku jednorodzinnego bądź lokalu mieszkalnego wydzielonego w budynku jednorodzinnym.

Maksymalne dofinansowanie to nawet 135 tys. zł. Niemniej dokładne kwoty, zależą od dochodów rocznych beneficjenta, a także zakresu przedsięwzięcia termomodernizacji. Więcej informacji jest na stronie https://www.kapica.pl/dotacje-na-okna/.

Grono ekspertów firmy Kapica od pozyskiwania dofinansowań na wymianę okien i drzwi służy doradztwem w kwestiach informacyjnych dotyczących programu. Osoby kwalifikujące się do dofinansowania mogą złożyć wniosek w:

  • siedzibie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej
  • banku
  • serwisie gov.pl.

Przed przystąpieniem do wymiany okien warto więc zgłębić temat. Oznacza to, research i dobranie odpowiedniej firmy do wymiany. Najlepiej takiej, która oferuje kompleksowe usługi montażowe, a także stolarkę najwyższej jakości. Warto zwrócić uwagę na parametry techniczne okien, o czym więcej można przeczytać w artykule Okna PVC – najważniejsze wady, zalety i sposoby doboru. Nie bez znaczenia jest również informacja o gwarancji na produkty oraz czy spełniają one normy czystego powietrza, aby móc na nie uzyskać dofinansowanie.

Porady

Demontaż i wymiana okien – co warto wiedzieć?

Polecamy także na blogu
Firma Kapica z kolejną nominacją – Menedżer Roku Opolszczyzny 2023
15-07-2023
Prezes Firmy Kapica, Roman Kapica, został wyróżniony kolejną ważną nominacją w kategorii duże firmy podczas finałowej gali konkursu Menedżer Roku Opolszczyzny 2023. Ta nominacja jest wyrazem uznania dla osiągnięć firmy Kapica oraz potwierdza jej silną pozycję na rynku.
Jaka powinna być optymalna temperatura w domu? 
15-07-2023
Właściwa temperatura w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu i zdrowia. Niezależnie od pory roku, odpowiednia temperatura wewnętrzna sprzyja lepszemu samopoczuciu, a także może pomóc w zmniejszeniu rachunków za energię. Optymalna temperatura różni się w zależności od pomieszczenia i jego funkcji.  Jaka powinna być temperatura w mieszkaniu? W salonie,…
Nowość od firmy Kapica dla wymagających inwestorów. Sprawdź, czym są konstrukcje aluminiowe dla dużych obiektów
15-07-2023
Z dumą przedstawiamy innowacyjne rozwiązania w kategorii konstrukcji aluminiowych, skoncentrowane na dużych obiektach. Jednym z naszych ostatnich tego typu projektów jest Hotel Hygge w Opolu. Ta realizacja stanowi doskonałe case study dla klientów, którzy rozważają wykorzystanie tego typu technologii w swoich inwestycjach.
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? 
15-07-2023
Wejście do Twojego domu to jego wizytówka, a wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych to inwestycja, która zapewni bezpieczeństwo, komfort i styl na lata. Drzwi zewnętrzne muszą nie tylko dobrze wyglądać, ale także spełniać wysokie wymagania techniczne. W tym artykule omówimy, jakie cechy powinna mieć wysokiej jakości stolarka drzwiowa oraz przedstawimy różne…
Jak wyciszyć pokój? Sprawdź nasze porady 
15-07-2023
Hałas z ulicy, głośne sąsiedztwo czy nawet dźwięki dobiegające z innych pomieszczeń mogą wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego stosowanie dobrych praktyk wyciszania pokojów to must have w nowoczesnych mieszkaniach. W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie wyciszyć pomieszczenie, aby cieszyć się spokojem.  Wygłuszenie a wyciszenie pokoju – różnice  Zanim…
Firma Kapica z kolejną nagrodą na koncie! Rozwijamy się z Wami i dla Was
15-07-2023
Uroczysta gala XXI edycji konkursu Opolskiej Nagrody Jakości już za nami. Podczas wydarzenia rozstrzygnięto także XVII edycję konkursu Znakomity Przywódca. Dla firmy Kapica był to ważny dzień, bo jedna z prestiżowych nagród trafiła w ręce naszego prezesa, Romana Kapicy.
Jak wyregulować drzwi PVC? Krok po kroku
15-07-2023
Drzwi PVC cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją wytrzymałość, przystępność cenową oraz doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Jednak nawet najlepsze drzwi z czasem mogą wymagać regulacji, zwłaszcza jeśli zauważysz trudności w ich zamykaniu lub otwieraniu, a także, gdy pojawią się szczeliny przepuszczające zimne powietrze. W tym artykule pokażemy…
Jak uszczelnić drzwi balkonowe?
15-07-2023
Nieszczelne drzwi balkonowe to nie tylko uciążliwy hałas z zewnątrz, ale także przeciągi, wychłodzenie pomieszczenia i straty ciepła. Na szczęście problem ten można łatwo rozwiązać. Prawidłowe uszczelnienie drzwi balkonowych jest kluczowe dla utrzymania komfortu cieplnego i akustycznego w Twoim domu. Z tego kompleksowego poradnika dowiesz się, jak skutecznie uszczelnić drzwi…
Wymiana okien w starym domu – praktyczne wskazówki
15-07-2023
Wymiana okien w starym domu to inwestycja, która może znacząco poprawić komfort mieszkańców i wpłynąć na efektywność energetyczną budynku. Stare okna często są nieszczelne, co prowadzi do strat ciepła i wyższych rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo nowe okna mogą poprawić estetykę budynku oraz zwiększyć jego wartość rynkową. W niniejszym artykule przedstawiamy…
Prawidłowy montaż okien – jak powinien wyglądać?
15-07-2023
Dobra instalacja okien odpowiada nie tylko za ich prawidłowe działanie, ale też  efektywność energetyczną domu i komfort życia mieszkańców. Odpowiednio zamontowane okna są kluczowym warunkiem utrzymania odpowiedniej temperatury i wilgotności. W znacznym stopniu przyczyniają się też do redukcji hałasu dobiegającego z zewnątrz. Jak powinien przebiegać taki montaż? Na czym polega…