Podczas budowy nieruchomości dochodzi do wielu nieprzewidzianych sytuacji. Niektóre z nich są nieszkodliwe, inne mogą inwestorów sporo kosztować. Dlatego warto zapobiegać zdarzeniom losowym i dobrze przygotowywać się do zaplanowanych prac budowlanych. Pozwoli to doprowadzić budowę do końca bez nadmiernego stresu.

Kluczowe jest właściwe zabezpieczenie elementów stolarki okiennej, które uchroni ją przed uszkodzeniami. To właśnie okna są najbardziej narażone na zniszczenia podczas standardowych prac budowlanych. Pod wpływem kurzu, pyłu oraz czynników atmosferycznych ich mechanizm może przestać działać prawidłowo, a szyby mogą ulec zarysowaniom. Czym zasłonić okna na budowie, by uchronić je przed uszkodzeniem? Jak przygotować stolarkę przed zimą? Co należy zrobić, aby skutecznie zabezpieczyć okna przed kradzieżą? Na te pytania – i wiele innych – odpowiadamy poniżej.

Zabezpieczenie okien przed tynkowaniem i malowaniem

Ze względu na to, że proces powstawania nieruchomości trwa długo, a prace budowlane stwarzają ryzyko uszkodzenia szyb i okuć, wiele osób zastanawia się, kiedy montować okna na budowie. W ostatnich latach – z uwagi na tzw. ciepły montaż – zaleca się wstawiać je przed wykonaniem tynkowania. Wiąże się to jednak z tym, że okna powinny być odpowiednio zabezpieczone na czas wykonywania dalszych prac. Podczas przygotowywania i kładzenia zaprawy można trwale uszkodzić powłokę okuć i doprowadzić do ich korozji. Dotyczy to zarówno okien aluminiowych, jak i okien PVC. Nawet wysokiej jakości modele nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne spowodowane unoszącym się w powietrzu pyłem czy kontaktem z zaprawą murarską. Dlatego tak ważne jest ich odpowiednie osłonięcie.

Czym zabezpieczyć okna na budowie, by uchronić je przed zniszczeniem? Można to zrobić przy użyciu standardowej folii i taśmy malarskiej, dokładnie oklejając całą powierzchnię okien wraz z ramą i okuciami. Równie ważne jest zabezpieczenie okien przed malowaniem. Proces ten wygląda bardzo podobnie. Przy użyciu folii i taśmy malarskiej należy starannie zabezpieczyć wszystkie elementy, które nie mogą zabrudzić się w czasie malowania elewacji. Uchroni to okna zarówno przed plamami, jak i trwałymi uszkodzeniami ramy czy mechanizmu okuć.

Jak zabezpieczyć okna na budowie na zimę?

Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio zabezpieczyć wszystkie otwory okienne i drzwiowe przed zimą. Można je osłonić grubą folią budowlaną rozciągniętą na konstrukcji wykonanej z listew. Osłony należy zamontować na równi z licem ściany. Zamiast folii można użyć płyt wiórowych, które są nieco bardziej wytrzymałe i mają właściwości wodoodporne. Bez względu na zastosowany materiał należy zadbać o to, aby osłony nie stanowiły szczelnego zamknięcia, ponieważ utrudni to prawidłową wentylację budynku. Zarówno w przypadku folii, jak i płyt trzeba pozostawić kilkucentymetrową szczelinę, dzięki której do wnętrza obiektu będzie doprowadzane świeże powietrze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak należy montować okna, zapoznaj się z tekstem Prawidłowy montaż okien standardowych – porady eksperta cz.1. Dowiesz się z niego m.in., w jakiej temperaturze należy przeprowadzać prace, czy warto zlecić je profesjonalnej ekipie i czym grozi niewłaściwy montaż.

Jak zabezpieczyć okna przed kradzieżą na budowie?

Place budowy to miejsca, które są szczególnie narażone na rabunki. Z tego względu przed zimowym wstrzymaniem prac należy zabrać z posiadłości wszelkie materiały budowlane, zaprawy, instalacje oraz sprzęt. Folia zabezpieczająca okna i drzwi budynku nie będzie stanowiła dla potencjalnego włamywacza żadnej przeszkody, dlatego tak ważne jest, by usunąć z obiektu wszelkie wartościowe produkty.

Na kradzieże szczególnie narażone są okna. Należy więc wybierać okucia o wysokich parametrach antywłamaniowych. Warto też wstawić wysokiej jakości drzwi zewnętrzne, zabezpieczające przed włamaniem, oraz zainstalować nowoczesny system alarmowy. Każde okno należy podłączyć do systemu – dzięki temu właściciel dostanie natychmiastowe powiadomienie o otwarciu skrzydła. Można też ubezpieczyć nieruchomość od kradzieży. Odpowiednie zabezpieczenie stolarki okiennej pozwoli właścicielom spać spokojnie i choć trochę ograniczyć stres związany z budową nieruchomości. 


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Jak zabezpieczyć okna na budowie? To warto wiedzieć!

Polecamy także na blogu
Wymiana bramy garażowej segmentowej – o czym pamiętać, aby uniknąć błędów?
19-01-2023
Brama garażowa pozostaje niedoceniona, dopóki na jaw nie wyjdą problemy. Niewłaściwie zamontowana brama garażowa segmentowa może stać się źródłem wielu niedogodności – od zacinania się podczas otwierania i zamykania, przez utratę ciepła z powodu nieszczelności, aż po obniżenie poziomu bezpieczeństwa całego domu. Właśnie dlatego wymiana bramy garażowej to zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy.
5 zalet moskitier ramkowych
19-01-2023
Wraz z nadejściem cieplejszych dni rozpoczyna się sezon na najlepsze pomysły i rozwiązania, jak poradzić sobie z uciążliwymi owadami. Jedni preferują krótkotrwałe rozwiązania DIY lub różnego rodzaju środki chemiczne, inni stawiają na profesjonalne narzędzia. Ta ostatnia opcja jest zdecydowanie najlepsza, gdyż jest nieinwazyjna zarówno dla ludzi, jak i owadów. Mowa w tym przypadku o moskitierze ramkowej, która poza tym, że oszczędza małe stworzenia oraz zdrowie domowników, ma znacznie więcej zalet.
Wybór drzwi wejściowych – 5 kluczowych aspektów
19-01-2023
Drzwi wejściowe to nie tylko pierwszy element naszego domu, który widzą goście. To również nasza pierwsza linia obrony przed intruzami i warunkami atmosferycznymi. Dlatego wybór odpowiedniej stolarki o najwyższych standardach jest kluczowy. Poznaj 5 aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych.
Jak wybrać bramę garażową segmentową?
19-01-2023
Budujesz nowy garaż lub planujesz modernizację starego? Jeżeli tak, prawdopodobnie stoisz przed niełatwym wyzwaniem – wyborem bramy. Na pewno słyszałeś o bramie garażowej segmentowej, bo to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością klientów. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy o bramach segmentowych oraz poznasz argumenty przemawiające za ich wyborem.
Działo się! Relacja z pikniku dla pracowników firmy Kapica
19-01-2023
Była zabawa, emocje i mnóstwo atrakcji. Tak można podsumować piknik rodzinno-sportowy, na którym firma Kapica miała przyjemność gościć swoich pracowników. Podobnie jak w poprzednim roku wydarzenie zyskało spore zainteresowanie. Bardzo się cieszymy, że znów mogliśmy wszyscy spotkać się i miło spędzić czas.
Drzwi PVC retro czy drzwi PVC modern – co i kiedy wybrać?
19-01-2023
Wybór odpowiednich drzwi dla domu jest niezwykle ważny, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Na rynku dostępne są różne modele, charakteryzujące się odmiennymi parametrami technicznymi. To samo można powiedzieć o stylu oraz wzornictwie drzwi zewnętrznych PVC. Kiedy wybrać retro drzwi PVC modern, a kiedy retro?
Demontaż i wymiana okien – co warto wiedzieć?
19-01-2023
Wymiana okien to jedna z kluczowych kwestii, gdy chce się poprawić komfort i efektywność energetyczną domu. Wiele osób zwleka jednak z decyzją o remoncie, gdyż obawia się czasochłonnej pracy. Niemniej wymiana stolarki bez uszkodzenia elewacji jest jak najbardziej możliwa i może przebiec szybko, sprawnie i tanio. Tanio, ponieważ na okna można uzyskać dofinansowanie. Sprawdź, co koniecznie musisz wiedzieć przed demontażem okna.
Nowa hala, nowe możliwości. Kapica uruchamia kolejny zakład
19-01-2023
W ubiegłym roku informowaliśmy o nowym zakładzie w Zawadzkiem przy ulicy Strzeleckiej i obiecywaliśmy, że wkrótce będziemy mogli poszczycić się kolejną halą, umożliwiającą produkcję jeszcze większej liczby okien i drzwi. Nie pozostajemy gołosłowni. To dla nas wspaniałe rozpoczęcie lata. Prace w nowym obiekcie ruszyły 26.06.2023 roku, pierwsze wysyłki zrealizowaliśmy już 01.07.2023.
Jakie okna zapewnią ochronę przed hałasem?
19-01-2023
Hałas może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego warto zainwestować w rozwiązania, które pomogą nam stworzyć spokojne i ciche środowisko w naszym domu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie hałasu z zewnątrz jest wybór odpowiednich okien. Dobrej jakości stolarka może znacznie zmniejszyć poziom hałasu dochodzącego do wnętrza domu, tworząc komfortowe warunki do pracy i odpoczynku. Jak wybrać wysokiej jakości produkty z optymalnym współczynnikiem Rw?
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat drzwi zewnętrznych z PVC
19-01-2023
Zastanawiasz się nad wyborem drzwi zewnętrznych do swojego domu? Zdecydowanie jest to jeden z kluczowych elementów, który wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale również na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Bez względu na to, czy zamierzasz kupić drzwi wejściowe PVC, aluminiowe lub tarasowe wskazujemy 5 kluczowych kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę.