Podczas budowy nieruchomości dochodzi do wielu nieprzewidzianych sytuacji. Niektóre z nich są nieszkodliwe, inne mogą inwestorów sporo kosztować. Dlatego warto zapobiegać zdarzeniom losowym i dobrze przygotowywać się do zaplanowanych prac budowlanych. Pozwoli to doprowadzić budowę do końca bez nadmiernego stresu.

Kluczowe jest właściwe zabezpieczenie elementów stolarki okiennej, które uchroni ją przed uszkodzeniami. To właśnie okna są najbardziej narażone na zniszczenia podczas standardowych prac budowlanych. Pod wpływem kurzu, pyłu oraz czynników atmosferycznych ich mechanizm może przestać działać prawidłowo, a szyby mogą ulec zarysowaniom. Czym zasłonić okna na budowie, by uchronić je przed uszkodzeniem? Jak przygotować stolarkę przed zimą? Co należy zrobić, aby skutecznie zabezpieczyć okna przed kradzieżą? Na te pytania – i wiele innych – odpowiadamy poniżej.

Zabezpieczenie okien przed tynkowaniem i malowaniem

Ze względu na to, że proces powstawania nieruchomości trwa długo, a prace budowlane stwarzają ryzyko uszkodzenia szyb i okuć, wiele osób zastanawia się, kiedy montować okna na budowie. W ostatnich latach – z uwagi na tzw. ciepły montaż – zaleca się wstawiać je przed wykonaniem tynkowania. Wiąże się to jednak z tym, że okna powinny być odpowiednio zabezpieczone na czas wykonywania dalszych prac. Podczas przygotowywania i kładzenia zaprawy można trwale uszkodzić powłokę okuć i doprowadzić do ich korozji. Dotyczy to zarówno okien aluminiowych, jak i okien PVC. Nawet wysokiej jakości modele nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne spowodowane unoszącym się w powietrzu pyłem czy kontaktem z zaprawą murarską. Dlatego tak ważne jest ich odpowiednie osłonięcie.

Czym zabezpieczyć okna na budowie, by uchronić je przed zniszczeniem? Można to zrobić przy użyciu standardowej folii i taśmy malarskiej, dokładnie oklejając całą powierzchnię okien wraz z ramą i okuciami. Równie ważne jest zabezpieczenie okien przed malowaniem. Proces ten wygląda bardzo podobnie. Przy użyciu folii i taśmy malarskiej należy starannie zabezpieczyć wszystkie elementy, które nie mogą zabrudzić się w czasie malowania elewacji. Uchroni to okna zarówno przed plamami, jak i trwałymi uszkodzeniami ramy czy mechanizmu okuć.

Jak zabezpieczyć okna na budowie na zimę?

Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio zabezpieczyć wszystkie otwory okienne i drzwiowe przed zimą. Można je osłonić grubą folią budowlaną rozciągniętą na konstrukcji wykonanej z listew. Osłony należy zamontować na równi z licem ściany. Zamiast folii można użyć płyt wiórowych, które są nieco bardziej wytrzymałe i mają właściwości wodoodporne. Bez względu na zastosowany materiał należy zadbać o to, aby osłony nie stanowiły szczelnego zamknięcia, ponieważ utrudni to prawidłową wentylację budynku. Zarówno w przypadku folii, jak i płyt trzeba pozostawić kilkucentymetrową szczelinę, dzięki której do wnętrza obiektu będzie doprowadzane świeże powietrze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak należy montować okna, zapoznaj się z tekstem Prawidłowy montaż okien standardowych – porady eksperta cz.1. Dowiesz się z niego m.in., w jakiej temperaturze należy przeprowadzać prace, czy warto zlecić je profesjonalnej ekipie i czym grozi niewłaściwy montaż.

Jak zabezpieczyć okna przed kradzieżą na budowie?

Place budowy to miejsca, które są szczególnie narażone na rabunki. Z tego względu przed zimowym wstrzymaniem prac należy zabrać z posiadłości wszelkie materiały budowlane, zaprawy, instalacje oraz sprzęt. Folia zabezpieczająca okna i drzwi budynku nie będzie stanowiła dla potencjalnego włamywacza żadnej przeszkody, dlatego tak ważne jest, by usunąć z obiektu wszelkie wartościowe produkty.

Na kradzieże szczególnie narażone są okna. Należy więc wybierać okucia o wysokich parametrach antywłamaniowych. Warto też wstawić wysokiej jakości drzwi zewnętrzne, zabezpieczające przed włamaniem, oraz zainstalować nowoczesny system alarmowy. Każde okno należy podłączyć do systemu – dzięki temu właściciel dostanie natychmiastowe powiadomienie o otwarciu skrzydła. Można też ubezpieczyć nieruchomość od kradzieży. Odpowiednie zabezpieczenie stolarki okiennej pozwoli właścicielom spać spokojnie i choć trochę ograniczyć stres związany z budową nieruchomości. 


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Jak zabezpieczyć okna na budowie? To warto wiedzieć!

Polecamy także na blogu
Co wpływa na cenę rolet zewnętrznych?
19-01-2023
Rolety zewnętrzne to bardzo funkcjonalny element wielu budynków. Decyzja o ich zakupie może stanowić inwestycję w komfort, bezpieczeństwo, a nawet efektywność energetyczną domu. Jednakże, rolety zewnętrzne do dodatkowy koszt przy budowie domu. Jednak warto go ponieść, biorąc pod uwagę korzyści, jakie zapewniają rolety zewnętrzne. Cena za m2 rolety jest uzależniona…
Podsumowanie Roku 2023 w firmie Kapica
19-01-2023
W urokliwej atmosferze łaziskiej restauracji Urban, 21 grudnia 2023 roku, pracownicy firmy Kapica zgromadzili się na uroczystym spotkaniu, zamykającym rok pełen wyzwań i sukcesów. Zarząd tradycyjnie zorganizował to wydarzenie jako wyjątkową okazję do podsumowań, planowania przyszłości oraz uhonorowania zaangażowanych pracowników.
Jakie cechy powinien mieć dobry producent drzwi wejściowych?
19-01-2023
Rynek pęka w szwach, a producentów drzwi wejściowych wciąż przybywa. Właściwy wybór w tej kwestii jest jednak bardzo ważny, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo i komfort domownikom. O czym warto pamiętać? Czym powinien cechować się producent drzwi wejściowych?
Nowoczesne parapety wewnętrzne od firmy Kapica – poznaj możliwości i zalety rozwiązania
19-01-2023
Już na wczesnym etapie budowy domu powinniśmy wybrać nowoczesne parapety wewnętrzne, aby pasowały do wnętrza i spełniały wszystkie swoje najważniejsze funkcje. Przy zakupie dobrze jest zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak trwałość, estetyka czy bezpieczeństwo. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zabierz Dziecko na Górnika – Świąteczny wyjazd Kapica
19-01-2023
Firma Kapica, sponsor Górnika Zabrze, zorganizowała niezapomniany świąteczny wyjazd dla swoich pracowników, a przede wszystkim ich dzieci, na jubileuszowy mecz z Wartą Poznań, który odbył się z okazji 75-lecia klubu Górnik Zabrze. Wybór pracowników, którzy mieli przyjemność uczestniczyć w tym wyjątkowym wyjeździe, odbył się poprzez konkurs, w którym wzięło udział ponad 40 osób. Spośród licznych zgłoszeń wybrano 7 szczęśliwców, którzy wraz z swoimi dziećmi wyruszyli na stadion, aby wspólnie świętować jubileusz klubu.
Okna winchester czy złoty dąb – różnice i dobór pod kolor elewacji
19-01-2023
Okna PCV w okleinach drewnopodobnych to propozycja, która cieszy się niesłabnącym uznaniem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nowoczesne okleiny stosowane w oknach są niezwykle odporne na odbarwienia i odkształcenia, nawet pod wpływem wysokich temperatur. Dwie najpopularniejsze opcje to okna winchester i złoty dąb.
Uszczelki okienne – co warto wiedzieć o konserwacji i wymianie?
19-01-2023
Uszczelki w oknach i drzwiach odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu komfortu termicznego i akustycznego domów oraz obiektów komercyjnych. Są one odpowiedzialne za zapewnienie szczelności, która chroni wnętrza przed zimnem, wilgocią czy hałasem z zewnątrz. Jeżeli nie będzie się ich czyścić i konserwować za pomocą specjalnych środków szybko staną się twarde i popękane, co znacznie obniży ich funkcjonalność.
Szare okna i systemy przesuwne – 4 powody wyboru takiego koloru stolarki
19-01-2023
Szare okna i systemy przesuwne zyskują na popularności wśród właścicieli domów i projektantów wnętrz. Ten subtelny, ale wyrafinowany kolor stolarki okiennej ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to doskonały wybór dla każdego rodzaju nieruchomości. Oto cztery główne powody, dla których warto rozważyć szare okna i systemy przesuwne.
5 powodów, dla których warto zdecydować się na system przesuwny PVC
19-01-2023
Systemy przesuwne PVC są już od wielu lat chętnie wybierane przez Inwestorów. Są doceniane także przez projektantów i architektów. Znajdują zastosowanie w nowo budowanych obiektach, a także w modernizowanych budynkach. Dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC? Co stoi za ich popularnością? Poznajmy 5 powodów przemawiających za tym rozwiązaniem.
Ponad 100 osób na otwarciu salonu Kapica w Tarnowskich Górach!
19-01-2023
Dnia 25 listopada zainaugurowaliśmy otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w nowej, lepszej lokalizacji. To duże wydarzenie nie tylko dla naszej firmy, ale również dla naszych klientów, partnerów i lokalnej społeczności.