Podczas budowy nieruchomości dochodzi do wielu nieprzewidzianych sytuacji. Niektóre z nich są nieszkodliwe, inne mogą inwestorów sporo kosztować. Dlatego warto zapobiegać zdarzeniom losowym i dobrze przygotowywać się do zaplanowanych prac budowlanych. Pozwoli to doprowadzić budowę do końca bez nadmiernego stresu.

Kluczowe jest właściwe zabezpieczenie elementów stolarki okiennej, które uchroni ją przed uszkodzeniami. To właśnie okna są najbardziej narażone na zniszczenia podczas standardowych prac budowlanych. Pod wpływem kurzu, pyłu oraz czynników atmosferycznych ich mechanizm może przestać działać prawidłowo, a szyby mogą ulec zarysowaniom. Czym zasłonić okna na budowie, by uchronić je przed uszkodzeniem? Jak przygotować stolarkę przed zimą? Co należy zrobić, aby skutecznie zabezpieczyć okna przed kradzieżą? Na te pytania – i wiele innych – odpowiadamy poniżej.

Zabezpieczenie okien przed tynkowaniem i malowaniem

Ze względu na to, że proces powstawania nieruchomości trwa długo, a prace budowlane stwarzają ryzyko uszkodzenia szyb i okuć, wiele osób zastanawia się, kiedy montować okna na budowie. W ostatnich latach – z uwagi na tzw. ciepły montaż – zaleca się wstawiać je przed wykonaniem tynkowania. Wiąże się to jednak z tym, że okna powinny być odpowiednio zabezpieczone na czas wykonywania dalszych prac. Podczas przygotowywania i kładzenia zaprawy można trwale uszkodzić powłokę okuć i doprowadzić do ich korozji. Dotyczy to zarówno okien aluminiowych, jak i okien PVC. Nawet wysokiej jakości modele nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne spowodowane unoszącym się w powietrzu pyłem czy kontaktem z zaprawą murarską. Dlatego tak ważne jest ich odpowiednie osłonięcie.

Czym zabezpieczyć okna na budowie, by uchronić je przed zniszczeniem? Można to zrobić przy użyciu standardowej folii i taśmy malarskiej, dokładnie oklejając całą powierzchnię okien wraz z ramą i okuciami. Równie ważne jest zabezpieczenie okien przed malowaniem. Proces ten wygląda bardzo podobnie. Przy użyciu folii i taśmy malarskiej należy starannie zabezpieczyć wszystkie elementy, które nie mogą zabrudzić się w czasie malowania elewacji. Uchroni to okna zarówno przed plamami, jak i trwałymi uszkodzeniami ramy czy mechanizmu okuć.

Jak zabezpieczyć okna na budowie na zimę?

Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio zabezpieczyć wszystkie otwory okienne i drzwiowe przed zimą. Można je osłonić grubą folią budowlaną rozciągniętą na konstrukcji wykonanej z listew. Osłony należy zamontować na równi z licem ściany. Zamiast folii można użyć płyt wiórowych, które są nieco bardziej wytrzymałe i mają właściwości wodoodporne. Bez względu na zastosowany materiał należy zadbać o to, aby osłony nie stanowiły szczelnego zamknięcia, ponieważ utrudni to prawidłową wentylację budynku. Zarówno w przypadku folii, jak i płyt trzeba pozostawić kilkucentymetrową szczelinę, dzięki której do wnętrza obiektu będzie doprowadzane świeże powietrze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak należy montować okna, zapoznaj się z tekstem Prawidłowy montaż okien standardowych – porady eksperta cz.1. Dowiesz się z niego m.in., w jakiej temperaturze należy przeprowadzać prace, czy warto zlecić je profesjonalnej ekipie i czym grozi niewłaściwy montaż.

Jak zabezpieczyć okna przed kradzieżą na budowie?

Place budowy to miejsca, które są szczególnie narażone na rabunki. Z tego względu przed zimowym wstrzymaniem prac należy zabrać z posiadłości wszelkie materiały budowlane, zaprawy, instalacje oraz sprzęt. Folia zabezpieczająca okna i drzwi budynku nie będzie stanowiła dla potencjalnego włamywacza żadnej przeszkody, dlatego tak ważne jest, by usunąć z obiektu wszelkie wartościowe produkty.

Na kradzieże szczególnie narażone są okna. Należy więc wybierać okucia o wysokich parametrach antywłamaniowych. Warto też wstawić wysokiej jakości drzwi zewnętrzne, zabezpieczające przed włamaniem, oraz zainstalować nowoczesny system alarmowy. Każde okno należy podłączyć do systemu – dzięki temu właściciel dostanie natychmiastowe powiadomienie o otwarciu skrzydła. Można też ubezpieczyć nieruchomość od kradzieży. Odpowiednie zabezpieczenie stolarki okiennej pozwoli właścicielom spać spokojnie i choć trochę ograniczyć stres związany z budową nieruchomości. 


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Jak zabezpieczyć okna na budowie? To warto wiedzieć!

Polecamy także na blogu
Firma Kapica z kolejną nominacją – Menedżer Roku Opolszczyzny 2023
19-01-2023
Prezes Firmy Kapica, Roman Kapica, został wyróżniony kolejną ważną nominacją w kategorii duże firmy podczas finałowej gali konkursu Menedżer Roku Opolszczyzny 2023. Ta nominacja jest wyrazem uznania dla osiągnięć firmy Kapica oraz potwierdza jej silną pozycję na rynku.
Jaka powinna być optymalna temperatura w domu? 
19-01-2023
Właściwa temperatura w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu i zdrowia. Niezależnie od pory roku, odpowiednia temperatura wewnętrzna sprzyja lepszemu samopoczuciu, a także może pomóc w zmniejszeniu rachunków za energię. Optymalna temperatura różni się w zależności od pomieszczenia i jego funkcji.  Jaka powinna być temperatura w mieszkaniu? W salonie,…
Nowość od firmy Kapica dla wymagających inwestorów. Sprawdź, czym są konstrukcje aluminiowe dla dużych obiektów
19-01-2023
Z dumą przedstawiamy innowacyjne rozwiązania w kategorii konstrukcji aluminiowych, skoncentrowane na dużych obiektach. Jednym z naszych ostatnich tego typu projektów jest Hotel Hygge w Opolu. Ta realizacja stanowi doskonałe case study dla klientów, którzy rozważają wykorzystanie tego typu technologii w swoich inwestycjach.
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? 
19-01-2023
Wejście do Twojego domu to jego wizytówka, a wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych to inwestycja, która zapewni bezpieczeństwo, komfort i styl na lata. Drzwi zewnętrzne muszą nie tylko dobrze wyglądać, ale także spełniać wysokie wymagania techniczne. W tym artykule omówimy, jakie cechy powinna mieć wysokiej jakości stolarka drzwiowa oraz przedstawimy różne…
Jak wyciszyć pokój? Sprawdź nasze porady 
19-01-2023
Hałas z ulicy, głośne sąsiedztwo czy nawet dźwięki dobiegające z innych pomieszczeń mogą wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego stosowanie dobrych praktyk wyciszania pokojów to must have w nowoczesnych mieszkaniach. W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie wyciszyć pomieszczenie, aby cieszyć się spokojem.  Wygłuszenie a wyciszenie pokoju – różnice  Zanim…
Firma Kapica z kolejną nagrodą na koncie! Rozwijamy się z Wami i dla Was
19-01-2023
Uroczysta gala XXI edycji konkursu Opolskiej Nagrody Jakości już za nami. Podczas wydarzenia rozstrzygnięto także XVII edycję konkursu Znakomity Przywódca. Dla firmy Kapica był to ważny dzień, bo jedna z prestiżowych nagród trafiła w ręce naszego prezesa, Romana Kapicy.
Jak wyregulować drzwi PVC? Krok po kroku
19-01-2023
Drzwi PVC cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją wytrzymałość, przystępność cenową oraz doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Jednak nawet najlepsze drzwi z czasem mogą wymagać regulacji, zwłaszcza jeśli zauważysz trudności w ich zamykaniu lub otwieraniu, a także, gdy pojawią się szczeliny przepuszczające zimne powietrze. W tym artykule pokażemy…
Jak uszczelnić drzwi balkonowe?
19-01-2023
Nieszczelne drzwi balkonowe to nie tylko uciążliwy hałas z zewnątrz, ale także przeciągi, wychłodzenie pomieszczenia i straty ciepła. Na szczęście problem ten można łatwo rozwiązać. Prawidłowe uszczelnienie drzwi balkonowych jest kluczowe dla utrzymania komfortu cieplnego i akustycznego w Twoim domu. Z tego kompleksowego poradnika dowiesz się, jak skutecznie uszczelnić drzwi…
Wymiana okien w starym domu – praktyczne wskazówki
19-01-2023
Wymiana okien w starym domu to inwestycja, która może znacząco poprawić komfort mieszkańców i wpłynąć na efektywność energetyczną budynku. Stare okna często są nieszczelne, co prowadzi do strat ciepła i wyższych rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo nowe okna mogą poprawić estetykę budynku oraz zwiększyć jego wartość rynkową. W niniejszym artykule przedstawiamy…
Prawidłowy montaż okien – jak powinien wyglądać?
19-01-2023
Dobra instalacja okien odpowiada nie tylko za ich prawidłowe działanie, ale też  efektywność energetyczną domu i komfort życia mieszkańców. Odpowiednio zamontowane okna są kluczowym warunkiem utrzymania odpowiedniej temperatury i wilgotności. W znacznym stopniu przyczyniają się też do redukcji hałasu dobiegającego z zewnątrz. Jak powinien przebiegać taki montaż? Na czym polega…