Podczas budowy nieruchomości dochodzi do wielu nieprzewidzianych sytuacji. Niektóre z nich są nieszkodliwe, inne mogą inwestorów sporo kosztować. Dlatego warto zapobiegać zdarzeniom losowym i dobrze przygotowywać się do zaplanowanych prac budowlanych. Pozwoli to doprowadzić budowę do końca bez nadmiernego stresu.

Kluczowe jest właściwe zabezpieczenie elementów stolarki okiennej, które uchroni ją przed uszkodzeniami. To właśnie okna są najbardziej narażone na zniszczenia podczas standardowych prac budowlanych. Pod wpływem kurzu, pyłu oraz czynników atmosferycznych ich mechanizm może przestać działać prawidłowo, a szyby mogą ulec zarysowaniom. Czym zasłonić okna na budowie, by uchronić je przed uszkodzeniem? Jak przygotować stolarkę przed zimą? Co należy zrobić, aby skutecznie zabezpieczyć okna przed kradzieżą? Na te pytania – i wiele innych – odpowiadamy poniżej.

Zabezpieczenie okien przed tynkowaniem i malowaniem

Ze względu na to, że proces powstawania nieruchomości trwa długo, a prace budowlane stwarzają ryzyko uszkodzenia szyb i okuć, wiele osób zastanawia się, kiedy montować okna na budowie. W ostatnich latach – z uwagi na tzw. ciepły montaż – zaleca się wstawiać je przed wykonaniem tynkowania. Wiąże się to jednak z tym, że okna powinny być odpowiednio zabezpieczone na czas wykonywania dalszych prac. Podczas przygotowywania i kładzenia zaprawy można trwale uszkodzić powłokę okuć i doprowadzić do ich korozji. Dotyczy to zarówno okien aluminiowych, jak i okien PVC. Nawet wysokiej jakości modele nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne spowodowane unoszącym się w powietrzu pyłem czy kontaktem z zaprawą murarską. Dlatego tak ważne jest ich odpowiednie osłonięcie.

Czym zabezpieczyć okna na budowie, by uchronić je przed zniszczeniem? Można to zrobić przy użyciu standardowej folii i taśmy malarskiej, dokładnie oklejając całą powierzchnię okien wraz z ramą i okuciami. Równie ważne jest zabezpieczenie okien przed malowaniem. Proces ten wygląda bardzo podobnie. Przy użyciu folii i taśmy malarskiej należy starannie zabezpieczyć wszystkie elementy, które nie mogą zabrudzić się w czasie malowania elewacji. Uchroni to okna zarówno przed plamami, jak i trwałymi uszkodzeniami ramy czy mechanizmu okuć.

Jak zabezpieczyć okna na budowie na zimę?

Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio zabezpieczyć wszystkie otwory okienne i drzwiowe przed zimą. Można je osłonić grubą folią budowlaną rozciągniętą na konstrukcji wykonanej z listew. Osłony należy zamontować na równi z licem ściany. Zamiast folii można użyć płyt wiórowych, które są nieco bardziej wytrzymałe i mają właściwości wodoodporne. Bez względu na zastosowany materiał należy zadbać o to, aby osłony nie stanowiły szczelnego zamknięcia, ponieważ utrudni to prawidłową wentylację budynku. Zarówno w przypadku folii, jak i płyt trzeba pozostawić kilkucentymetrową szczelinę, dzięki której do wnętrza obiektu będzie doprowadzane świeże powietrze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak należy montować okna, zapoznaj się z tekstem Prawidłowy montaż okien standardowych – porady eksperta cz.1. Dowiesz się z niego m.in., w jakiej temperaturze należy przeprowadzać prace, czy warto zlecić je profesjonalnej ekipie i czym grozi niewłaściwy montaż.

Jak zabezpieczyć okna przed kradzieżą na budowie?

Place budowy to miejsca, które są szczególnie narażone na rabunki. Z tego względu przed zimowym wstrzymaniem prac należy zabrać z posiadłości wszelkie materiały budowlane, zaprawy, instalacje oraz sprzęt. Folia zabezpieczająca okna i drzwi budynku nie będzie stanowiła dla potencjalnego włamywacza żadnej przeszkody, dlatego tak ważne jest, by usunąć z obiektu wszelkie wartościowe produkty.

Na kradzieże szczególnie narażone są okna. Należy więc wybierać okucia o wysokich parametrach antywłamaniowych. Warto też wstawić wysokiej jakości drzwi zewnętrzne, zabezpieczające przed włamaniem, oraz zainstalować nowoczesny system alarmowy. Każde okno należy podłączyć do systemu – dzięki temu właściciel dostanie natychmiastowe powiadomienie o otwarciu skrzydła. Można też ubezpieczyć nieruchomość od kradzieży. Odpowiednie zabezpieczenie stolarki okiennej pozwoli właścicielom spać spokojnie i choć trochę ograniczyć stres związany z budową nieruchomości. 


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Zgoda na newsletter
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Jak zabezpieczyć okna na budowie? To warto wiedzieć!

Polecamy także na blogu
Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC?
19-01-2023
Niezależnie od tego, czy za oknami jest kojąca zieleń, czy tętniące życiem miasto – inwestorzy coraz częściej chcą, aby granica między wnętrzem domu, a jego otoczeniem była jak najmniej widoczna. Dzięki temu można uzyskać poczucie przestrzeni i niekrępowania. Jeśli zależy Ci na osiągnięciu takiego efektu, doskonałym wyborem będą systemy przesuwne wykonane z PVC. Wystarczy lekko je popchnąć, aby w niezakłócony sposób swobodnie przemieszczać się pomiędzy pokojami a tarasem lub ogrodem. W naszym artykule podpowiadamy, kiedy i dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC.
Okna PVC złoty dąb – jaka elewacja i parapety będą pasowały najlepiej?
19-01-2023
Do niedawna białe okna PVC były najpopularniejsze. Ich neutralny kolor pasuje do większości elewacji, a na rynku trudno było znaleźć inne możliwości. Dziś jest ich znacznie więcej, a najnowsze trendy skłaniają inwestorów do wyboru modeli z kolorowymi ramami. W ofercie firmy Kapica dostępne są ramy okienne o różnym wykończeniu. Dzięki temu można je dopasować do indywidualnych projektów budynków. Jeśli planujesz zainstalować okna PVC w kolorze złoty dąb, sprawdź jaka elewacja i parapety będą z nimi najlepiej współgrać.
Zostań partnerem biznesowym firmy Kapica. Ta współpraca Ci się opłaci!
19-01-2023
Szukasz wyjątkowej okazji do nawiązania strategicznego partnerstwa biznesowego? Firma Kapica otworzyła swoje podwoje dla nowych partnerów biznesowych. Nie czekaj! Ta współpraca przyniesie Ci wiele profitów i zwiększy rozpoznawalność Twojej marki na rynku. Przyjrzyj się naszej ofercie i dowiedz się, jak możesz zostać partnerem firmy Kapica.
Specjalny Laur Ziemi Strzeleckiej 2022 dla Romana Kapicy
19-01-2023
Laury Ziemi Strzeleckiej to jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie, podczas którego nagradzane są osoby, stowarzyszenia i firmy, wyróżniające się w dziedzinie biznesu oraz w życiu społecznym i kulturalnym. W tym roku Laury Ziemi Strzeleckiej 2022 trafiły do wielu zasłużonych osób, a wśród nich znalazł się Roman Kapica.
Urodziny Majstra, Pana Jerzego Kapicy
19-01-2023
29 marca 2023 roku świętowaliśmy 80. urodziny Pana Jerzego Kapicy – cenionego Majstra i byłego Szefa naszej firmy. W pierwszej połowie dnia odbyło się spotkanie w zakładzie w Grodzisku. Popołudniem zebraliśmy się w firmie w Zawadzkiem. Uroczystość była wyrazem wdzięczności za wieloletnie zaangażowanie i nieoceniony wkład w rozwój firmy.
Okno w sypialni – możliwości i wybór 
19-01-2023
Sypialnia pełni w domu szczególną funkcję – można zrelaksować się w niej po ciężkim dniu. Komfort jej użytkowników zależy w dużej mierze od aranżacji pomieszczenia. O oknach w sypialni warto pomyśleć już na etapie projektowania domu – przedostają się przez nie światło, powietrze, a także dźwięki z otoczenia. Wszystkie te czynniki mają wpływ na jakość snu. Jakie okno w sypialni sprawdzi się najlepiej? W artykule przybliżamy dostępne możliwości! 
Parapety zewnętrzne aluminiowe czy kamienne? Co i kiedy wybrać?
19-01-2023
Parapety zewnętrzne to elementy wykończenia, które podkreślają charakter domu. Ich wybór powinien być podyktowany zarówno względami estetycznymi, jak i funkcjonalnością. Nie tylko stanowią ozdobę elewacji, ale też pełnią istotne funkcje ochronne – zapobiegają przedostawaniu się wody opadowej pod obramowanie okna i zwiększają izolacyjność budynku. Przed podjęciem decyzji o zakupie parapetów zewnętrznych warto zapoznać się z ich parametrami technicznymi. 
Wybór i zastosowanie systemów przesuwnych aluminiowych
19-01-2023
Drzwi przesuwne na taras to rozwiązanie funkcjonalne i efektowne. Wielkogabarytowe konstrukcje ułatwiają przechodzenie pomiędzy pomieszczeniem a ogrodem i wpuszczają do wnętrz dużą ilość światła słonecznego. Zastanawiasz się nad inwestycją w system przesuwny z aluminium? Sprawdź, co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji! 
Kapica Sport Challenge 2023!
19-01-2023
Ruszamy z kolejną edycją Kapica Sport Challenge. Pomysł na firmowe zawody sportowe zrodził się w 2019 roku. W spontanicznie zorganizowanym wyzwaniu wzięło wówczas udział zaledwie kilka osób. Druga edycja Kapica Sport Challenge (2020/2021) zwróciła uwagę już około pięćdziesięciu uczestników. W zeszłym roku w rywalizacji uczestniczyło ponad stu pracowników naszej firmy! Ze względu na duże zainteresowanie postanowiliśmy kontynuować ten projekt. Tegorocznym uczestnikom życzymy wytrwałości i szczęścia!
Nowy salon w Rybniku już otwarty!
19-01-2023
Z przyjemnością informujemy, że 25 marca otwarty został nowy salon firmy Kapica w Rybniku przy ulicy Wodzisławskiej 14. Od teraz możemy być jeszcze bliżej naszych klientów!