Dachy w kolorze grafitowym cieszą się niesłabnącą popularnością wśród architektów i właścicieli domów. Grafitowy dach, elewacja utrzymana w odcieniach jasnego beżu i brązowe ramy okienne to stylowa propozycja, która zawsze zdaje egzamin. Aby dom wyglądał spójnie, ważne jest odpowiednie rozplanowanie wszystkich jego elementów. Na efekt końcowy wpływ mają nie tylko dach i elewacja, ale również drzwi czy okna. Jaki kolor stolarki okiennej do grafitowego dachu wybrać? Podpowiadamy!

Grafitowe dachy – zalety rozwiązania

Zanim przejdziemy do wskazówek dotyczących doboru koloru okien ze względu na kolor zadaszenia, warto poświęcić chwilę na przyjrzenie się przyczynie popularności grafitowych dachów. Głównym powodem jest bez wątpienia ich wygląd. Ciemne dachy doskonale podkreślają bryłę budynku i nadają jej nowoczesny charakter. Rozwiązanie tego typu daje również duże możliwości wyboru estetyki innych elementów wykończeniowych domu. Na tle jasnej elewacji grafitowe okna, drzwi i dekoracje prezentują się efektownie. Właściciele grafitowych dachów mogą dostrzec jeszcze jedną korzyść – ciemne kolory dobrze „pochłaniają” światło, co w zimie może okazać się pomocne w ogrzewaniu wnętrza budynku. 

Jakie kolory pasują do grafitu?

Przy wyborze okien pasujących do tego rodzaju pokrycia dachowego możemy kierować się komplementarnością albo kontrastem. Pierwsza opcja zakłada upodobanie do harmonijnych kompozycji. Jeśli chcemy, aby dom wyglądał schludnie, a okna nie przykuwały specjalnej uwagi, wybierzmy ramy w kolorach pochodzących z tego samego spektrum palety barw. W tym przypadku do grafitowego dachu znakomicie pasować będą neutralne odcienie, np. wszelkiego rodzaju brązy lub kolory o chłodnych tonacjach.

Popularny jest też dobór okien na zasadzie kontrastu. Najbardziej oczywistym i bezpiecznym wyborem będą okna w różnych odcieniach bieli. Ponadto nowoczesne techniki wyrobu okien pozwalają na stworzenie ram niemal w dowolnym odcieniu. Miłośnicy awangardy mogą więc zdecydować się nawet na czerwone bądź żółte okna. Inspiracje dotyczące doboru stylowych okien i drzwi wejściowych możesz znaleźć w naszym artykule Jak dobrać kolor drzwi i okien?

Jaki kolor stolarki do grafitowego dachu wybrać?

Dobór stolarki okiennej do grafitowego dachu będzie zależał od koloru elewacji. Współczesne trendy nie narzucają w tym przypadku jednego stylu i pozwalają na dużą swobodę. Warto jednak pamiętać o tym, że pod hasłem „elewacja” nie kryje się jedynie kolor ścian. Obejmuje ono także różnorodne wykończenia i dodatkowe komponenty, które powinny do siebie pasować. Weźmy więc pod uwagę takie elementy jak parapety, okiennice czy drzwi garażowe.

Przy ciemnoszarym dachu znakomicie prezentują się kontrastowe, jasne kolory elewacji. Popularne połączenia to m.in. jasnoszara lub żółta elewacja i białe okna, a także biała elewacja z jasnymi obramowaniami okien i czarnymi ramami. Do wyboru mamy też bogatą gamę brązów: od jasnego dębu po orzech i dąb bagienny.

Domy z ciemnym dachem i elementami elewacji wykonanymi z naturalnego drewna lub materiałów drewnopodobnych mogą wyglądać zarówno nowocześnie, jak i tradycyjnie. O tym, w jakim stylu będzie utrzymany budynek, może zadecydować dobór koloru stolarki. Ciemne ramy podkreślą nowoczesny charakter budynku, a białe – klasyczny. Równie dobrze sprawdza się zestawienie grafitowego dachu z klinkierem. W tym przypadku odpowiednim połączeniem będzie jasna elewacja z oknami w zbliżonym kolorze.

Dobór koloru okien do dachu – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Ostatnią kwestią dotyczącą wyboru koloru okien jest wzięcie pod uwagę ich dopasowania do stylu pomieszczeń. W końcu okna to elementy, które widać nie tylko na zewnątrz, ale i we wnętrzu domu! Zanim więc zdecydujemy się na ciemne ramy okienne i granitowy dach, zastanówmy się, czy wybrany kolor będzie dobrze prezentował się w pokojach czy kuchni. Na szczęście możemy też zdecydować się na kompromis i wybrać okna na zewnątrz w kolorze, a wewnętrzne białe lub kolor po obu stronach. Więcej fachowych porad na temat dopasowania koloru okien do stylu wnętrz możesz znaleźć w opublikowanym przez nas artykule Jak dobrać kolor i typ okien do stylu wnętrza?


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Zgoda na newsletter
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Jaki kolor okien wybrać do grafitowego dachu – porady i wskazówki

Polecamy także na blogu
Nowy salon w Rybniku już otwarty!
29-09-2022
Z przyjemnością informujemy, że 25 marca otwarty został nowy salon firmy Kapica w Rybniku przy ulicy Wodzisławskiej 14. Od teraz możemy być jeszcze bliżej naszych klientów!
Szkolenie techniczne i nowe produkty w ofercie firmy Kapica
29-09-2022
10 marca 2023 roku, w salonie firmowym w Opolu, odbyło się szkolenie dotyczące nowości w zakresie systemów aluminiowych. Za organizację odpowiadał Dział Sprzedaży Systemów Aluminiowych, a spotkanie poprowadził Pan Marcin Żyrek, Kierownik Zakładu Produkcji Konstrukcji Aluminiowych. Uczestnikami szkolenia byli pracownicy firmy Kapica. W trakcie spotkania mieliśmy okazję zapoznać się z najnowszymi innowacjami i poszerzyliśmy wiedzę na temat aktualnej oferty. Omówiliśmy też problemy, jakie zauważają handlowcy podczas obsługi klientów.
5 najczęstszych błędów popełnianych w czasie montażu drzwi wejściowych
29-09-2022
Nie bez powodu mówi się, że drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Ich wygląd wpływa na estetykę całej elewacji, a parametry techniczne decydują o komforcie i bezpieczeństwie domowników. Ważne jest, by montaż drzwi zewnętrznych był przeprowadzony z należytą starannością. Monter powinien mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Poznaj najczęstsze błędy przy montażu drzwi zewnętrznych i dowiedz się, jak ich uniknąć!
Firma Kapica jest eko!
29-09-2022
Mamy wielką przyjemność ogłosić, że firma Kapica trzeci rok z rzędu otrzymała certyfikat, który potwierdza nasz realny wpływ na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. W 2022 roku przekazaliśmy do recyklingu aż 395 ton odpadów PVC, co przyczyniło się do zmniejszenia emisji CO2 o 790 ton.
Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co i kiedy wybrać?
29-09-2022
Mało kto decyduje się na projekt domu, w którym nie uwzględniono osłon okiennych. Żaluzje lub rolety pełnią dodatkową funkcję izolacyjną oraz zapewniają domownikom prywatność. Chronią ponadto przed nadmiernym nasłonecznieniem i umożliwiają łatwą regulację dopływu światła. Jaki produkt wybrać? Poznaj wady i zalety nowoczesnych rolet i żaluzji fasadowych!
Jaki dach, elewacja i parapety będą pasowały do antracytowych okien? Porady aranżacyjne
29-09-2022
Jeszcze do niedawna inwestorzy decydowali się niemal wyłącznie na okna w kolorze białym. Dziś coraz więcej osób wybiera modele z ramami w innych odcieniach. Sporą popularność zyskały okna antracytowe. Są doskonałą alternatywą dla modeli z drewna i klasycznych białych okien PVC. To najlepszy wybór, jeśli chcesz urządzić swój dom w nowoczesnym stylu!
Zapraszamy na otwarcie nowego salonu w Rybniku
29-09-2022
Firma Kapica działa na rynku od pierwszej połowy XX wieku. Od tego czasu nasza oferta nieustannie się powiększa, a marka – rozwija. 25 marca otwarty zostanie salon w Rybniku. To kolejne miejsce, w którym będzie można poznać naszą ofertę i zasięgnąć porad specjalistów. Nowa inwestycja jest wynikiem zaufania, którym od lat darzą nas klienci.
II Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Zarządu Firmy Kapica
29-09-2022
Za nami kolejny aktywny dzień w duchu sportowej rywalizacji. 25 lutego, w hali sportowej w Zawadzkiem, odbył się II Turniej Tenisa Stołowego. W wydarzeniu uczestniczyli nasi pracownicy. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzca sięgnął po Puchar Zarządu Firmy Kapica.
Parapety zewnętrzne – wybór i wskazówki montażowe
29-09-2022
Parapety zewnętrzne to elementy, które pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Chociaż ich wybór z pozoru wydaje się prosty, niewłaściwie dobrane i nieodpowiednio zamontowane mogą przyczynić się do zawilgocenia budynku. Jak wybrać i jak osadzić parapety zewnętrzne? Zachęcamy do lektury!
4 powody, dla których warto wybrać bramę garażową segmentową
29-09-2022
Brama garażowa ma duży wpływ na funkcjonalność i estetykę garażu. Wybór odpowiedniego modelu może być przytłaczający – wszystko z powodu coraz większej liczby dostępnych opcji. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się segmentowe bramy garażowe. Czym charakteryzują się te produkty? Czy warto inwestować w konstrukcję segmentową? Poznaj 4 powody, dzięki którym przekonasz się do takiego rozwiązania!