Dachy w kolorze grafitowym cieszą się niesłabnącą popularnością wśród architektów i właścicieli domów. Grafitowy dach, elewacja utrzymana w odcieniach jasnego beżu i brązowe ramy okienne to stylowa propozycja, która zawsze zdaje egzamin. Aby dom wyglądał spójnie, ważne jest odpowiednie rozplanowanie wszystkich jego elementów. Na efekt końcowy wpływ mają nie tylko dach i elewacja, ale również drzwi czy okna. Jaki kolor stolarki okiennej do grafitowego dachu wybrać? Podpowiadamy!

Grafitowe dachy – zalety rozwiązania

Zanim przejdziemy do wskazówek dotyczących doboru koloru okien ze względu na kolor zadaszenia, warto poświęcić chwilę na przyjrzenie się przyczynie popularności grafitowych dachów. Głównym powodem jest bez wątpienia ich wygląd. Ciemne dachy doskonale podkreślają bryłę budynku i nadają jej nowoczesny charakter. Rozwiązanie tego typu daje również duże możliwości wyboru estetyki innych elementów wykończeniowych domu. Na tle jasnej elewacji grafitowe okna, drzwi i dekoracje prezentują się efektownie. Właściciele grafitowych dachów mogą dostrzec jeszcze jedną korzyść – ciemne kolory dobrze „pochłaniają” światło, co w zimie może okazać się pomocne w ogrzewaniu wnętrza budynku. 

Jakie kolory pasują do grafitu?

Przy wyborze okien pasujących do tego rodzaju pokrycia dachowego możemy kierować się komplementarnością albo kontrastem. Pierwsza opcja zakłada upodobanie do harmonijnych kompozycji. Jeśli chcemy, aby dom wyglądał schludnie, a okna nie przykuwały specjalnej uwagi, wybierzmy ramy w kolorach pochodzących z tego samego spektrum palety barw. W tym przypadku do grafitowego dachu znakomicie pasować będą neutralne odcienie, np. wszelkiego rodzaju brązy lub kolory o chłodnych tonacjach.

Popularny jest też dobór okien na zasadzie kontrastu. Najbardziej oczywistym i bezpiecznym wyborem będą okna w różnych odcieniach bieli. Ponadto nowoczesne techniki wyrobu okien pozwalają na stworzenie ram niemal w dowolnym odcieniu. Miłośnicy awangardy mogą więc zdecydować się nawet na czerwone bądź żółte okna. Inspiracje dotyczące doboru stylowych okien i drzwi wejściowych możesz znaleźć w naszym artykule Jak dobrać kolor drzwi i okien?

Jaki kolor stolarki do grafitowego dachu wybrać?

Dobór stolarki okiennej do grafitowego dachu będzie zależał od koloru elewacji. Współczesne trendy nie narzucają w tym przypadku jednego stylu i pozwalają na dużą swobodę. Warto jednak pamiętać o tym, że pod hasłem „elewacja” nie kryje się jedynie kolor ścian. Obejmuje ono także różnorodne wykończenia i dodatkowe komponenty, które powinny do siebie pasować. Weźmy więc pod uwagę takie elementy jak parapety, okiennice czy drzwi garażowe.

Przy ciemnoszarym dachu znakomicie prezentują się kontrastowe, jasne kolory elewacji. Popularne połączenia to m.in. jasnoszara lub żółta elewacja i białe okna, a także biała elewacja z jasnymi obramowaniami okien i czarnymi ramami. Do wyboru mamy też bogatą gamę brązów: od jasnego dębu po orzech i dąb bagienny.

Domy z ciemnym dachem i elementami elewacji wykonanymi z naturalnego drewna lub materiałów drewnopodobnych mogą wyglądać zarówno nowocześnie, jak i tradycyjnie. O tym, w jakim stylu będzie utrzymany budynek, może zadecydować dobór koloru stolarki. Ciemne ramy podkreślą nowoczesny charakter budynku, a białe – klasyczny. Równie dobrze sprawdza się zestawienie grafitowego dachu z klinkierem. W tym przypadku odpowiednim połączeniem będzie jasna elewacja z oknami w zbliżonym kolorze.

Dobór koloru okien do dachu – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Ostatnią kwestią dotyczącą wyboru koloru okien jest wzięcie pod uwagę ich dopasowania do stylu pomieszczeń. W końcu okna to elementy, które widać nie tylko na zewnątrz, ale i we wnętrzu domu! Zanim więc zdecydujemy się na ciemne ramy okienne i granitowy dach, zastanówmy się, czy wybrany kolor będzie dobrze prezentował się w pokojach czy kuchni. Na szczęście możemy też zdecydować się na kompromis i wybrać okna na zewnątrz w kolorze, a wewnętrzne białe lub kolor po obu stronach. Więcej fachowych porad na temat dopasowania koloru okien do stylu wnętrz możesz znaleźć w opublikowanym przez nas artykule Jak dobrać kolor i typ okien do stylu wnętrza?


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Porady

Jaki kolor okien wybrać do grafitowego dachu – porady i wskazówki

Polecamy także na blogu
Steruj domem z aplikacji, czyli Exalus Home System w ofercie firmy Kapica
29-09-2022
Firma Kapica wprowadza do swojej oferty Exalus Home System, dzięki któremu można łatwo sterować światłem, roletami i innymi urządzeniami elektrycznymi z dowolnego miejsca na świecie.
Jak zabezpieczyć okna przed remontem – 6 praktycznych wskazówek
29-09-2022
Prace wykończeniowe i remontowe bywają trudne i wymagające. Bardzo łatwo podczas nich o uszkodzenie lub zabrudzenie elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto pomyśleć o zabezpieczeniu wszystkich wartościowych sprzętów, mebli, a także stolarki okiennej. Dokładne zasłonięcie okien pozwoli uniknąć nieestetycznych zabrudzeń. Jest też kluczowe dla zachowania funkcjonalności stolarki. Przypadkowe uszkodzenie może spowodować trwałe zniszczenie mechanizmów niezbędnych do prawidłowego działania okna. Zagrożeniem są nie tylko tynki, wylewki, kleje czy farba do malowania ścian. Stanowi je również kurz, który osadza się na powierzchniach podczas wykonywanych prac. Jak zabezpieczyć okna przed remontem, aby zachować ich idealny wygląd i funkcjonalność? Podpowiadamy!
Jakie parapety wewnętrzne wybrać do ciemnych okien – możliwości i wybór
29-09-2022
Parapet wewnętrzny zwykle stanowi drobny element wystroju, który nie sprawia wrażenia niezbędnego. W rzeczywistości pełni jednak bardzo ważne funkcje. Parapet zabezpiecza oraz ukrywa kaloryfery, chroni ściany w pomieszczeniach przed przedostającą się przez okno wilgocią oraz kieruje rozgrzane powietrze do wnętrza mieszkania. Dodatkowo stanowi istotny element dekoracyjny. W zależności od konstrukcji oraz dokładnego umiejscowienia może wpłynąć na komfort korzystania z wnętrza.
Wady i zalety żaluzji fasadowych, które warto znać
29-09-2022
Firma Kapica od kilkudziesięciu lat tworzy profesjonalne systemy stolarki okienno-drzwiowej. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, oferuje też dodatkowe rozwiązania, których zastosowanie podnosi komfort codziennego życia. Dużą popularność w ostatnich latach zyskały żaluzje fasadowe. Ich zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem obiektu. Żaluzje fasadowe mają też umożliwiać łatwą i wygodną regulację dopływu światła. By produkty spełniały wszystkie oczekiwania klientów, firma Kapica współpracuje wyłącznie z wiodącymi producentami. Dzięki temu żaluzje wyróżniają się wysoką jakością, precyzją wykonania i funkcjonalnością. Idealnie sprawdzają się jako elementy wyposażenia obiektu z dużymi przeszkleniami. Jakie są wady i zalety żaluzji fasadowych? Czy nadają się do montażu na każdym budynku? Na jaki ich rodzaj warto się zdecydować?
Wymiana drzwi wejściowych – kiedy to zrobić i co warto wiedzieć?
29-09-2022
Drzwi wejściowe chronią wnętrze domu przed czynnikami zewnętrznymi i zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Aby dobrze pełniły swoje funkcje, muszą być odpowiednio zamontowane. Montaż drzwi wejściowych najlepiej zlecić profesjonalistom – biorą oni pod uwagę wiele czynników i dopasowują rodzaj projektu do specyfiki budynku. Nawet najlepiej zamontowane drzwi mogą jednak z czasem wymagać wymiany. Kiedy wymienić drzwi zewnętrzne? Ile to kosztuje? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat sposobów i kierunków otwierania okien
29-09-2022
Wybierając okna do domu, należy kierować się wieloma kryteriami. Pod uwagę wziąć trzeba przede wszystkim sposób i kierunek otwierania skrzydła. To właśnie te czynniki mają największy wpływ na wygodę użytkowania produktu. Co warto wiedzieć na ten temat? Co mówi prawo budowlane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Systemy przesuwne PCV czy aluminiowe – wady i zalety rozwiązań
29-09-2022
Wielkogabarytowe systemy przesuwne mają wiele zastosowań. Montowane są przede wszystkim jako drzwi tarasowe lub balkonowe w domach jednorodzinnych i biurowcach. Obecność nowoczesnych technologii sprawia, że pomimo swojej wagi są proste w obsłudze. Duże przeszklenia mogą stanowić ozdobę zarówno elewacji, jak i wnętrza domu. Jaki rodzaj systemu wybrać? Które drzwi sprawdzą się najlepiej – aluminiowe czy z PVC? Czytając artykuł, dowiesz się, czym różnią się te rozwiązania, a także poznasz ich wady i zalety.
Drzwi zewnętrzne aluminiowe – wzory, kolory i wskazówki co do wyboru
29-09-2022
Drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Powinny więc być nie tylko trwałe i szczelne, ale też dopasowane do charakteru budynku. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z najlepszymi ofertami. Drzwi zewnętrzne aluminiowe od firmy Kapica to produkty klasy premium, które zapewnią Ci szerokie możliwości aranżacyjne. Sprawdź, co proponujemy w tym zakresie!
Grubość okna – co warto wiedzieć?
29-09-2022
Wybierając stolarkę okienną, warto dowiedzieć się, jakie parametry mają wpływ na jej jakość. Dobre okno musi być przede wszystkim trwałe i szczelne. Świadomy nabywca powinien również zwrócić uwagę na to, czy wybrana konstrukcja jest energooszczędna i czy zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, jakie znaczenie ma grubość okna. Z artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć na temat grubości okien wykonanych z PVC.
Wymiary okien – wszystko, co warto wiedzieć
29-09-2022
Wykańczając dom, stajesz przed wyborem stolarki okiennej. Do zakupu należy podejść z należytą uwagą. Inwestorzy często decydują się na tzw. okna standardowe – prostokątne, dostępne na rynku w kilkudziesięciu wymiarach dostosowanych do konkretnych rodzajów budynków. Parametry zostają uwzględnione już w projekcie, jednak – co ważne – mogą zostać zmienione. W firmie Kapica oferujemy konstrukcje mające różne kształty i rozmiary. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie okien do własnych potrzeb oraz preferencji. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.