Wymiana okien to duże przedsięwzięcie. Perspektywa mieszkania pogrążonego w kurzu i zapachu silikonu nie zachęca do działania, nie wspominając o rosnących cenach stolarki. Są jednak sytuacje, w których nie ma miejsca na zawahanie, a zyski przeważają nad kosztami. Wymiana okien w uzasadnionych przypadkach ratuje nie tylko zdrowie, ale i domowy budżet. Tylko jak rozpoznać „uzasadnione przypadki”? Poniżej podpowiadamy, kiedy wymienić okna na nowe i jak się do tego przygotować.

Wymiana okien – czy warto?

Wymiana okien potrafi zmienić wszystko. Bezpośrednio wpływa na design wnętrza, podnosi jego standard, obniża rachunki za ogrzewanie, poprawia dźwiękoszczelność pomieszczeń, wprowadza do życia więcej światła…

Dlatego, gdy z Twoimi oknami zacznie dziać się coś niepokojącego, pomyśl o ich wymianie. Uszkodzone ramy, szczeliny w izolacji czy zużyte uszczelki powodują duże straty ciepła, co bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków. Mogą też doprowadzić do pojawienia się nieestetycznej i szkodliwej dla zdrowia wilgoci.

Co powinno Cię zaniepokoić? Jak rozpoznać moment, w którym należy wymienić okna na nowe?

Kiedy wymienić okna?

Wymiana okien jest konieczna, jeśli zauważysz jeden lub kilka z poniższych defektów.

Uszkodzenie

Uszkodzenia mechaniczne ramy, skrzydła lub systemu blokowania może oznaczać konieczność wymiany całego okna. Mowa tu o dużych wadach, wykluczających wymianę poszczególnych elementów.

Wypaczona rama

Wypaczona rama to sygnał, że okno jest już stare. Czasem jednak deformację można zaobserwować w stosunkowo nowych modelach – wtedy mamy do czynienia z wadą fabryczną bądź nieprawidłowym montażem. Wypaczona rama niestety niemal zawsze powoduje nieszczelność okna i problemy z dźwiękoszczelnością.

Pęknięta szyba

Zwykłe pęknięcie i całe okno do wymiany? Niestety, to bardzo możliwe. Często pęknięta szyba jest efektem złego montażu lub wady fabrycznej – w takich przypadkach wymiana okna na nowe jest koniecznością.

Obniżona szczelność

Przepuszczalność powietrza podnosi rachunki i zmniejsza efektywność ogrzewania. Nieszczelność może mieć wiele przyczyn – być może okno uległo uszkodzeniu, poszczególne elementy nie przylegają do siebie prawidłowo albo winne są parametry techniczne. Więcej o tym problemie przeczytasz w artykule Nieszczelne okna – przyczyny i charakterystyka problemu.

Zaburzona akustyka

Zbyt duży hałas, docierający z zewnątrz, to znak, że okno nie spełnia dobrze swojego zadania i konieczna jest jego wymiana. Norma przedostającego się do pomieszczenia hałasu to w przypadku mieszkań 40 dB w ciągu dnia i 30 dB w nocy.

Po ilu latach wymienić okna plastikowe?

Współczesna stolarka okienna cechuje się świetną odpornością. Dlatego plastikowe okna – pod warunkiem, że są prawidłowo zamontowane – mogą służyć w doskonałym stanie nawet 20 lat. Mimo to zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, kiedy okna wymagają wymiany nawet po 5 czy 10 latach. Warto być czujnym, by szybko zauważyć ewentualne nieprawidłowości. Najlepszy okres na wymianę okien to wiosna i lato, jednak w praktyce firmy zajmują się tym od kwietnia aż do października.

Wymiana okien – jak się przygotować?

Przede wszystkim wybierz dobrej jakości okna – zwróć uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale też użytkowe. Sprawdź najważniejsze parametry, do których należą m.in. współczynnik przenikania ciepła i izolacyjność akustyczna. Dopilnuj, aby monterzy dokonali wstępnych pomiarów i upewnili się, czy wybrane okna będą pasowały do danego pomieszczenia.

Tuż przed wymianą okna:

  • usuń wszystkie przedmioty z parapetu (być może on też będzie musiał być zdemontowany)
  • zdejmij rolety, żaluzje, zasłony i firany
  • podłogę i meble przykryj folią malarską, by zabezpieczyć je przed zabrudzeniami i zarysowaniami.

Ile kosztuje wymiana okien i co składa się na wycenę?

Duży wpływ na całościowy koszt wymiany okna ma cena jego montażu, a ta różni się w zależności od regionu. Orientacyjna stawka w województwie mazowieckim wynosi od 32 zł/m.b. do 43 zł/m.b.

Dodatkowo płatne są również obróbka otworów okiennych (114–130 zł/m.b.) oraz tzw. ciepły montaż, polegający na użyciu aż trzech warstw uszczelniających dla jeszcze lepszej izolacyjności (trzeba jednak pamiętać, że stosowany jest tylko przy stanie surowym). By montaż przebiegł prawidłowo, powinien być wykonany przez profesjonalną ekipę montażową, rekomendowaną przez producenta.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Zgoda na newsletter
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Kiedy należy wymienić okna? Praktyczne wskazówki

Polecamy także na blogu
Nowy salon w Rybniku już otwarty!
28-09-2022
Z przyjemnością informujemy, że 25 marca otwarty został nowy salon firmy Kapica w Rybniku przy ulicy Wodzisławskiej 14. Od teraz możemy być jeszcze bliżej naszych klientów!
Szkolenie techniczne i nowe produkty w ofercie firmy Kapica
28-09-2022
10 marca 2023 roku, w salonie firmowym w Opolu, odbyło się szkolenie dotyczące nowości w zakresie systemów aluminiowych. Za organizację odpowiadał Dział Sprzedaży Systemów Aluminiowych, a spotkanie poprowadził Pan Marcin Żyrek, Kierownik Zakładu Produkcji Konstrukcji Aluminiowych. Uczestnikami szkolenia byli pracownicy firmy Kapica. W trakcie spotkania mieliśmy okazję zapoznać się z najnowszymi innowacjami i poszerzyliśmy wiedzę na temat aktualnej oferty. Omówiliśmy też problemy, jakie zauważają handlowcy podczas obsługi klientów.
5 najczęstszych błędów popełnianych w czasie montażu drzwi wejściowych
28-09-2022
Nie bez powodu mówi się, że drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Ich wygląd wpływa na estetykę całej elewacji, a parametry techniczne decydują o komforcie i bezpieczeństwie domowników. Ważne jest, by montaż drzwi zewnętrznych był przeprowadzony z należytą starannością. Monter powinien mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Poznaj najczęstsze błędy przy montażu drzwi zewnętrznych i dowiedz się, jak ich uniknąć!
Firma Kapica jest eko!
28-09-2022
Mamy wielką przyjemność ogłosić, że firma Kapica trzeci rok z rzędu otrzymała certyfikat, który potwierdza nasz realny wpływ na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. W 2022 roku przekazaliśmy do recyklingu aż 395 ton odpadów PVC, co przyczyniło się do zmniejszenia emisji CO2 o 790 ton.
Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co i kiedy wybrać?
28-09-2022
Mało kto decyduje się na projekt domu, w którym nie uwzględniono osłon okiennych. Żaluzje lub rolety pełnią dodatkową funkcję izolacyjną oraz zapewniają domownikom prywatność. Chronią ponadto przed nadmiernym nasłonecznieniem i umożliwiają łatwą regulację dopływu światła. Jaki produkt wybrać? Poznaj wady i zalety nowoczesnych rolet i żaluzji fasadowych!
Jaki dach, elewacja i parapety będą pasowały do antracytowych okien? Porady aranżacyjne
28-09-2022
Jeszcze do niedawna inwestorzy decydowali się niemal wyłącznie na okna w kolorze białym. Dziś coraz więcej osób wybiera modele z ramami w innych odcieniach. Sporą popularność zyskały okna antracytowe. Są doskonałą alternatywą dla modeli z drewna i klasycznych białych okien PVC. To najlepszy wybór, jeśli chcesz urządzić swój dom w nowoczesnym stylu!
Zapraszamy na otwarcie nowego salonu w Rybniku
28-09-2022
Firma Kapica działa na rynku od pierwszej połowy XX wieku. Od tego czasu nasza oferta nieustannie się powiększa, a marka – rozwija. 25 marca otwarty zostanie salon w Rybniku. To kolejne miejsce, w którym będzie można poznać naszą ofertę i zasięgnąć porad specjalistów. Nowa inwestycja jest wynikiem zaufania, którym od lat darzą nas klienci.
II Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Zarządu Firmy Kapica
28-09-2022
Za nami kolejny aktywny dzień w duchu sportowej rywalizacji. 25 lutego, w hali sportowej w Zawadzkiem, odbył się II Turniej Tenisa Stołowego. W wydarzeniu uczestniczyli nasi pracownicy. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzca sięgnął po Puchar Zarządu Firmy Kapica.
Parapety zewnętrzne – wybór i wskazówki montażowe
28-09-2022
Parapety zewnętrzne to elementy, które pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Chociaż ich wybór z pozoru wydaje się prosty, niewłaściwie dobrane i nieodpowiednio zamontowane mogą przyczynić się do zawilgocenia budynku. Jak wybrać i jak osadzić parapety zewnętrzne? Zachęcamy do lektury!
4 powody, dla których warto wybrać bramę garażową segmentową
28-09-2022
Brama garażowa ma duży wpływ na funkcjonalność i estetykę garażu. Wybór odpowiedniego modelu może być przytłaczający – wszystko z powodu coraz większej liczby dostępnych opcji. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się segmentowe bramy garażowe. Czym charakteryzują się te produkty? Czy warto inwestować w konstrukcję segmentową? Poznaj 4 powody, dzięki którym przekonasz się do takiego rozwiązania!