Wymiana okien to duże przedsięwzięcie. Perspektywa mieszkania pogrążonego w kurzu i zapachu silikonu nie zachęca do działania, nie wspominając o rosnących cenach stolarki. Są jednak sytuacje, w których nie ma miejsca na zawahanie, a zyski przeważają nad kosztami. Wymiana okien w uzasadnionych przypadkach ratuje nie tylko zdrowie, ale i domowy budżet. Tylko jak rozpoznać „uzasadnione przypadki”? Poniżej podpowiadamy, kiedy wymienić okna na nowe i jak się do tego przygotować.

Wymiana okien – czy warto?

Wymiana okien potrafi zmienić wszystko. Bezpośrednio wpływa na design wnętrza, podnosi jego standard, obniża rachunki za ogrzewanie, poprawia dźwiękoszczelność pomieszczeń, wprowadza do życia więcej światła…

Dlatego, gdy z Twoimi oknami zacznie dziać się coś niepokojącego, pomyśl o ich wymianie. Uszkodzone ramy, szczeliny w izolacji czy zużyte uszczelki powodują duże straty ciepła, co bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków. Mogą też doprowadzić do pojawienia się nieestetycznej i szkodliwej dla zdrowia wilgoci.

Co powinno Cię zaniepokoić? Jak rozpoznać moment, w którym należy wymienić okna na nowe?

Kiedy wymienić okna?

Wymiana okien jest konieczna, jeśli zauważysz jeden lub kilka z poniższych defektów.

Uszkodzenie

Uszkodzenia mechaniczne ramy, skrzydła lub systemu blokowania może oznaczać konieczność wymiany całego okna. Mowa tu o dużych wadach, wykluczających wymianę poszczególnych elementów.

Wypaczona rama

Wypaczona rama to sygnał, że okno jest już stare. Czasem jednak deformację można zaobserwować w stosunkowo nowych modelach – wtedy mamy do czynienia z wadą fabryczną bądź nieprawidłowym montażem. Wypaczona rama niestety niemal zawsze powoduje nieszczelność okna i problemy z dźwiękoszczelnością.

Pęknięta szyba

Zwykłe pęknięcie i całe okno do wymiany? Niestety, to bardzo możliwe. Często pęknięta szyba jest efektem złego montażu lub wady fabrycznej – w takich przypadkach wymiana okna na nowe jest koniecznością.

Obniżona szczelność

Przepuszczalność powietrza podnosi rachunki i zmniejsza efektywność ogrzewania. Nieszczelność może mieć wiele przyczyn – być może okno uległo uszkodzeniu, poszczególne elementy nie przylegają do siebie prawidłowo albo winne są parametry techniczne. Więcej o tym problemie przeczytasz w artykule Nieszczelne okna – przyczyny i charakterystyka problemu.

Zaburzona akustyka

Zbyt duży hałas, docierający z zewnątrz, to znak, że okno nie spełnia dobrze swojego zadania i konieczna jest jego wymiana. Norma przedostającego się do pomieszczenia hałasu to w przypadku mieszkań 40 dB w ciągu dnia i 30 dB w nocy.

Po ilu latach wymienić okna plastikowe?

Współczesna stolarka okienna cechuje się świetną odpornością. Dlatego plastikowe okna – pod warunkiem, że są prawidłowo zamontowane – mogą służyć w doskonałym stanie nawet 20 lat. Mimo to zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, kiedy okna wymagają wymiany nawet po 5 czy 10 latach. Warto być czujnym, by szybko zauważyć ewentualne nieprawidłowości. Najlepszy okres na wymianę okien to wiosna i lato, jednak w praktyce firmy zajmują się tym od kwietnia aż do października.

Wymiana okien – jak się przygotować?

Przede wszystkim wybierz dobrej jakości okna – zwróć uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale też użytkowe. Sprawdź najważniejsze parametry, do których należą m.in. współczynnik przenikania ciepła i izolacyjność akustyczna. Dopilnuj, aby monterzy dokonali wstępnych pomiarów i upewnili się, czy wybrane okna będą pasowały do danego pomieszczenia.

Tuż przed wymianą okna:

  • usuń wszystkie przedmioty z parapetu (być może on też będzie musiał być zdemontowany)
  • zdejmij rolety, żaluzje, zasłony i firany
  • podłogę i meble przykryj folią malarską, by zabezpieczyć je przed zabrudzeniami i zarysowaniami.

Ile kosztuje wymiana okien i co składa się na wycenę?

Duży wpływ na całościowy koszt wymiany okna ma cena jego montażu, a ta różni się w zależności od regionu. Orientacyjna stawka w województwie mazowieckim wynosi od 32 zł/m.b. do 43 zł/m.b.

Dodatkowo płatne są również obróbka otworów okiennych (114–130 zł/m.b.) oraz tzw. ciepły montaż, polegający na użyciu aż trzech warstw uszczelniających dla jeszcze lepszej izolacyjności (trzeba jednak pamiętać, że stosowany jest tylko przy stanie surowym). By montaż przebiegł prawidłowo, powinien być wykonany przez profesjonalną ekipę montażową, rekomendowaną przez producenta.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Porady

Kiedy należy wymienić okna? Praktyczne wskazówki

Polecamy także na blogu
Steruj domem z aplikacji, czyli Exalus Home System w ofercie firmy Kapica
28-09-2022
Firma Kapica wprowadza do swojej oferty Exalus Home System, dzięki któremu można łatwo sterować światłem, roletami i innymi urządzeniami elektrycznymi z dowolnego miejsca na świecie.
Jak zabezpieczyć okna przed remontem – 6 praktycznych wskazówek
28-09-2022
Prace wykończeniowe i remontowe bywają trudne i wymagające. Bardzo łatwo podczas nich o uszkodzenie lub zabrudzenie elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto pomyśleć o zabezpieczeniu wszystkich wartościowych sprzętów, mebli, a także stolarki okiennej. Dokładne zasłonięcie okien pozwoli uniknąć nieestetycznych zabrudzeń. Jest też kluczowe dla zachowania funkcjonalności stolarki. Przypadkowe uszkodzenie może spowodować trwałe zniszczenie mechanizmów niezbędnych do prawidłowego działania okna. Zagrożeniem są nie tylko tynki, wylewki, kleje czy farba do malowania ścian. Stanowi je również kurz, który osadza się na powierzchniach podczas wykonywanych prac. Jak zabezpieczyć okna przed remontem, aby zachować ich idealny wygląd i funkcjonalność? Podpowiadamy!
Jakie parapety wewnętrzne wybrać do ciemnych okien – możliwości i wybór
28-09-2022
Parapet wewnętrzny zwykle stanowi drobny element wystroju, który nie sprawia wrażenia niezbędnego. W rzeczywistości pełni jednak bardzo ważne funkcje. Parapet zabezpiecza oraz ukrywa kaloryfery, chroni ściany w pomieszczeniach przed przedostającą się przez okno wilgocią oraz kieruje rozgrzane powietrze do wnętrza mieszkania. Dodatkowo stanowi istotny element dekoracyjny. W zależności od konstrukcji oraz dokładnego umiejscowienia może wpłynąć na komfort korzystania z wnętrza.
Wady i zalety żaluzji fasadowych, które warto znać
28-09-2022
Firma Kapica od kilkudziesięciu lat tworzy profesjonalne systemy stolarki okienno-drzwiowej. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, oferuje też dodatkowe rozwiązania, których zastosowanie podnosi komfort codziennego życia. Dużą popularność w ostatnich latach zyskały żaluzje fasadowe. Ich zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem obiektu. Żaluzje fasadowe mają też umożliwiać łatwą i wygodną regulację dopływu światła. By produkty spełniały wszystkie oczekiwania klientów, firma Kapica współpracuje wyłącznie z wiodącymi producentami. Dzięki temu żaluzje wyróżniają się wysoką jakością, precyzją wykonania i funkcjonalnością. Idealnie sprawdzają się jako elementy wyposażenia obiektu z dużymi przeszkleniami. Jakie są wady i zalety żaluzji fasadowych? Czy nadają się do montażu na każdym budynku? Na jaki ich rodzaj warto się zdecydować?
Wymiana drzwi wejściowych – kiedy to zrobić i co warto wiedzieć?
28-09-2022
Drzwi wejściowe chronią wnętrze domu przed czynnikami zewnętrznymi i zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Aby dobrze pełniły swoje funkcje, muszą być odpowiednio zamontowane. Montaż drzwi wejściowych najlepiej zlecić profesjonalistom – biorą oni pod uwagę wiele czynników i dopasowują rodzaj projektu do specyfiki budynku. Nawet najlepiej zamontowane drzwi mogą jednak z czasem wymagać wymiany. Kiedy wymienić drzwi zewnętrzne? Ile to kosztuje? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat sposobów i kierunków otwierania okien
28-09-2022
Wybierając okna do domu, należy kierować się wieloma kryteriami. Pod uwagę wziąć trzeba przede wszystkim sposób i kierunek otwierania skrzydła. To właśnie te czynniki mają największy wpływ na wygodę użytkowania produktu. Co warto wiedzieć na ten temat? Co mówi prawo budowlane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Systemy przesuwne PCV czy aluminiowe – wady i zalety rozwiązań
28-09-2022
Wielkogabarytowe systemy przesuwne mają wiele zastosowań. Montowane są przede wszystkim jako drzwi tarasowe lub balkonowe w domach jednorodzinnych i biurowcach. Obecność nowoczesnych technologii sprawia, że pomimo swojej wagi są proste w obsłudze. Duże przeszklenia mogą stanowić ozdobę zarówno elewacji, jak i wnętrza domu. Jaki rodzaj systemu wybrać? Które drzwi sprawdzą się najlepiej – aluminiowe czy z PVC? Czytając artykuł, dowiesz się, czym różnią się te rozwiązania, a także poznasz ich wady i zalety.
Drzwi zewnętrzne aluminiowe – wzory, kolory i wskazówki co do wyboru
28-09-2022
Drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Powinny więc być nie tylko trwałe i szczelne, ale też dopasowane do charakteru budynku. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z najlepszymi ofertami. Drzwi zewnętrzne aluminiowe od firmy Kapica to produkty klasy premium, które zapewnią Ci szerokie możliwości aranżacyjne. Sprawdź, co proponujemy w tym zakresie!
Grubość okna – co warto wiedzieć?
28-09-2022
Wybierając stolarkę okienną, warto dowiedzieć się, jakie parametry mają wpływ na jej jakość. Dobre okno musi być przede wszystkim trwałe i szczelne. Świadomy nabywca powinien również zwrócić uwagę na to, czy wybrana konstrukcja jest energooszczędna i czy zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, jakie znaczenie ma grubość okna. Z artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć na temat grubości okien wykonanych z PVC.
Wymiary okien – wszystko, co warto wiedzieć
28-09-2022
Wykańczając dom, stajesz przed wyborem stolarki okiennej. Do zakupu należy podejść z należytą uwagą. Inwestorzy często decydują się na tzw. okna standardowe – prostokątne, dostępne na rynku w kilkudziesięciu wymiarach dostosowanych do konkretnych rodzajów budynków. Parametry zostają uwzględnione już w projekcie, jednak – co ważne – mogą zostać zmienione. W firmie Kapica oferujemy konstrukcje mające różne kształty i rozmiary. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie okien do własnych potrzeb oraz preferencji. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.