Wymiana okien to duże przedsięwzięcie. Perspektywa mieszkania pogrążonego w kurzu i zapachu silikonu nie zachęca do działania, nie wspominając o rosnących cenach stolarki. Są jednak sytuacje, w których nie ma miejsca na zawahanie, a zyski przeważają nad kosztami. Wymiana okien w uzasadnionych przypadkach ratuje nie tylko zdrowie, ale i domowy budżet. Tylko jak rozpoznać „uzasadnione przypadki”? Poniżej podpowiadamy, kiedy wymienić okna na nowe i jak się do tego przygotować.

Wymiana okien – czy warto?

Wymiana okien potrafi zmienić wszystko. Bezpośrednio wpływa na design wnętrza, podnosi jego standard, obniża rachunki za ogrzewanie, poprawia dźwiękoszczelność pomieszczeń, wprowadza do życia więcej światła…

Dlatego, gdy z Twoimi oknami zacznie dziać się coś niepokojącego, pomyśl o ich wymianie. Uszkodzone ramy, szczeliny w izolacji czy zużyte uszczelki powodują duże straty ciepła, co bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków. Mogą też doprowadzić do pojawienia się nieestetycznej i szkodliwej dla zdrowia wilgoci.

Co powinno Cię zaniepokoić? Jak rozpoznać moment, w którym należy wymienić okna na nowe?

Kiedy wymienić okna?

Wymiana okien jest konieczna, jeśli zauważysz jeden lub kilka z poniższych defektów.

Uszkodzenie

Uszkodzenia mechaniczne ramy, skrzydła lub systemu blokowania może oznaczać konieczność wymiany całego okna. Mowa tu o dużych wadach, wykluczających wymianę poszczególnych elementów.

Wypaczona rama

Wypaczona rama to sygnał, że okno jest już stare. Czasem jednak deformację można zaobserwować w stosunkowo nowych modelach – wtedy mamy do czynienia z wadą fabryczną bądź nieprawidłowym montażem. Wypaczona rama niestety niemal zawsze powoduje nieszczelność okna i problemy z dźwiękoszczelnością.

Pęknięta szyba

Zwykłe pęknięcie i całe okno do wymiany? Niestety, to bardzo możliwe. Często pęknięta szyba jest efektem złego montażu lub wady fabrycznej – w takich przypadkach wymiana okna na nowe jest koniecznością.

Obniżona szczelność

Przepuszczalność powietrza podnosi rachunki i zmniejsza efektywność ogrzewania. Nieszczelność może mieć wiele przyczyn – być może okno uległo uszkodzeniu, poszczególne elementy nie przylegają do siebie prawidłowo albo winne są parametry techniczne. Więcej o tym problemie przeczytasz w artykule Nieszczelne okna – przyczyny i charakterystyka problemu.

Zaburzona akustyka

Zbyt duży hałas, docierający z zewnątrz, to znak, że okno nie spełnia dobrze swojego zadania i konieczna jest jego wymiana. Norma przedostającego się do pomieszczenia hałasu to w przypadku mieszkań 40 dB w ciągu dnia i 30 dB w nocy.

Po ilu latach wymienić okna plastikowe?

Współczesna stolarka okienna cechuje się świetną odpornością. Dlatego plastikowe okna – pod warunkiem, że są prawidłowo zamontowane – mogą służyć w doskonałym stanie nawet 20 lat. Mimo to zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, kiedy okna wymagają wymiany nawet po 5 czy 10 latach. Warto być czujnym, by szybko zauważyć ewentualne nieprawidłowości. Najlepszy okres na wymianę okien to wiosna i lato, jednak w praktyce firmy zajmują się tym od kwietnia aż do października.

Wymiana okien – jak się przygotować?

Przede wszystkim wybierz dobrej jakości okna – zwróć uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale też użytkowe. Sprawdź najważniejsze parametry, do których należą m.in. współczynnik przenikania ciepła i izolacyjność akustyczna. Dopilnuj, aby monterzy dokonali wstępnych pomiarów i upewnili się, czy wybrane okna będą pasowały do danego pomieszczenia.

Tuż przed wymianą okna:

  • usuń wszystkie przedmioty z parapetu (być może on też będzie musiał być zdemontowany)
  • zdejmij rolety, żaluzje, zasłony i firany
  • podłogę i meble przykryj folią malarską, by zabezpieczyć je przed zabrudzeniami i zarysowaniami.

Ile kosztuje wymiana okien i co składa się na wycenę?

Duży wpływ na całościowy koszt wymiany okna ma cena jego montażu, a ta różni się w zależności od regionu. Orientacyjna stawka w województwie mazowieckim wynosi od 32 zł/m.b. do 43 zł/m.b.

Dodatkowo płatne są również obróbka otworów okiennych (114–130 zł/m.b.) oraz tzw. ciepły montaż, polegający na użyciu aż trzech warstw uszczelniających dla jeszcze lepszej izolacyjności (trzeba jednak pamiętać, że stosowany jest tylko przy stanie surowym). By montaż przebiegł prawidłowo, powinien być wykonany przez profesjonalną ekipę montażową, rekomendowaną przez producenta.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Kiedy należy wymienić okna? Praktyczne wskazówki

Polecamy także na blogu
Ponad 100 osób na otwarciu salonu Kapica w Tarnowskich Górach!
28-09-2022
Dnia 25 listopada zainaugurowaliśmy otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w nowej, lepszej lokalizacji. To duże wydarzenie nie tylko dla naszej firmy, ale również dla naszych klientów, partnerów i lokalnej społeczności.
Wytrzymałe i estetyczne parapety aluminiowe — poznaj zalety tego rozwiązania
28-09-2022
Każda osoba, która decyduje się na budowę, lub gruntowny remont mieszkania, musi wybrać odpowiednie parapety. Przed zakupem dobrze jest rozeznać się w tym temacie, aby wybrać wytrzymały i estetyczny produkt, który będzie służył przez wiele lat. Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę? Czy skupić się na stylistyce, czy samym wykonaniu? Czy parapety aluminiowe na wymiar to dobry wybór? Poznajcie odpowiedzi na te pytania!
Integracja firmy Kapica 2023 – pojechali w nieznane i… było super!
28-09-2022
Dokładnie 69 osób pojechało w nieznane… i to dosłownie. Pracownicy z największą liczbą punktów uzyskanych w Kapica Sport Challenge 2023 w nagrodę 21 października udali się na integracyjny wyjazd firmowy. Każdy uczestnik mógł wybrać jedną z dwóch opcji wyprawy – wersję rekreacyjną z relaksem lub ambitną z dreszczykiem. Reszta była już totalną niewiadomą . Pewne było tylko to, że sportowa rywalizacja firmy Kapica to gra warta świeczki, o czym wszyscy szybko się przekonali.
Najważniejsze zalety rolet zewnętrznych
28-09-2022
Rolety zewnętrzne od wielu lat cieszą się dużą popularnością zarówno wśród inwestorów prywatnych, jak i publicznych oraz komercyjnych. Nic też nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się coś zmienić. Rolety zewnętrzne to rozwiązanie stosunkowo proste, sprawdzone i zapewniające wiele pożądanych funkcjonalności. Poznajmy więc najważniejsze zalety rolet zewnętrznych!
Innowacyjne rozwiązania w oknach PVC – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
28-09-2022
Okno nie tylko dostarcza do wnętrza światło i chroni je przed czynnikami atmosferycznymi. To także istotny element wpływający na efektywność energetyczną domu, komfort akustyczny, a także bezpieczeństwo. W dzisiejszych czasach, okna PVC przechodzą prawdziwą rewolucję. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wymagających klientów, okna premium wyposażane są w zaawansowane technologie, oferując użytkownikom szereg innowacyjnych rozwiązań na miarę inteligentnych domów. Jeżeli interesuje Cię wybór najlepszych nowoczesnych okien PVC, przeczytaj ten artykuł do końca.
-10% z okazji otwarcia nowego salonu Kapica w Tarnowskich Górach
28-09-2022
Klienci, to dla Was zmieniamy się na lepsze. W dniu 25.11.2023 zapraszamy na otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w zupełnie nowej, lepszej lokalizacji. Znajdziecie nas przy ulicy Skowronków 2A, a tam będziemy czekać na Was z pełnym katalogiem produktów i… inauguracyjną promocją.
Na jakiej wysokości zamontować okna – zasady i normy
28-09-2022
Znajomość zasad i norm dotyczących prawidłowej wysokości montowania okien służy mocowaniu konstrukcji zgodnie ze sztuką dekarską. Dzięki temu konstrukcja spełnia swoje funkcje i jest stabilna. Niemniej właściwe osadzenie okna wpływa również na dalsze możliwości aranżacyjne mieszkania – swobodne dopasowanie mebli czy grzejników. Dlatego warto dowiedzieć się, na jakiej wysokości montować standardowe okna, okna dachowe, a także parapety.
Eleganckie i trwałe okna aluminiowe: dlaczego warto rozważyć ten wybór dla swojego domu?
28-09-2022
Od pewnego czasu okna aluminiowe zyskują na popularności w budownictwie mieszkalnym. Elegancja, prostota i minimalizm to główne cechy, które wyróżniają je na tle innych produktów. Co przemawia za wyborem okien z aluminium do domu? Jakie są ich najważniejsze zalety? Czy ich montaż nie wpływa niekorzystnie na izolację termiczną budynku? Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć ich wybór.
Nowoczesne drzwi PVC: jakie wzornictwo i technologie wybrać do swojego wnętrza?
28-09-2022
Drzwi PVC od wielu lat są jednymi z najchętniej wybieranych modeli drzwi wejściowych. Dzieje się tak ze względu na ich liczne zalety. Modele wykonane z PVC wyróżniają się dużą funkcjonalnością i trwałością, a ponadto ponadczasową estetyką. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem takich drzwi do swojego domu lub biura, poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące technologii i wzornictwa, które warto wziąć pod uwagę.
Parapety PVC a estetyka wnętrza: jak dobierać odpowiednie kolory i wzory do wystroju pomieszczeń?
28-09-2022
Zwykle traktowane są wyłącznie w kategorii użytkowej, w rzeczywistości mogą jednak odgrywać ważną rolę w kształtowaniu charakteru wnętrza. Mowa o parapetach. Te niepozorne elementy wystroju, które najczęściej służą jako półki na doniczki, mają bardzo duży potencjał aranżacyjny. W zależności od wybranego materiału, koloru i wzoru, można w łatwy sposób stworzyć z nich piękne dopełnienie każdego pomieszczenia. W poniższym tekście odpowiadamy na pytania, czym cechują się parapety PVC, jak wpływają na estetykę wnętrz i w jaki sposób dobrać model dopasowany do konkretnej stylistyki.