Znajomość zasad i norm dotyczących prawidłowej wysokości montowania okien służy mocowaniu konstrukcji zgodnie ze sztuką dekarską. Dzięki temu konstrukcja spełnia swoje funkcje i jest stabilna. Niemniej właściwe osadzenie okna wpływa również na dalsze możliwości aranżacyjne mieszkania – swobodne dopasowanie mebli czy grzejników. Dlatego warto dowiedzieć się, na jakiej wysokości montować standardowe okna, okna dachowe, a także parapety.

Wysokość okna od podłogi – przepisy

Montaż okien to istotny etap budowy domu lub remontu, który wymaga przemyślenia i poznania odpowiednich norm. W Polsce zgodnie z normą DIN5034-1, górna krawędź przeźroczystej powierzchni okna powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą. Wysokość ta jest ważna, gdyż decyduje o optymalnym doświetleniu pomieszczenia.

Wysokość okna od sufitu

Część osób zadaje również pytanie, jaki powinna być wysokość okna od sufitu. W polskim prawie nie ma takiej regulacji. Niemniej montując okno, trzeba mieć na uwadze precyzję, właściwe dopasowanie oraz montaż gwarantujący odpowiednie doświetlenie mieszkania i komfort cieplny.

Na jakiej wysokości montować okna dachowe?

Przy oknach dachowych sprawa wygląda nieco inaczej. Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury (Dz. U. nr 75 poz. 690) okna dachowe można umieścić na dwóch wysokościach.

W pomieszczeniu, którego wysokość wynosi poniżej 25 m od podłoża, wysokość dolnej krawędzi okna dachowego powinna znajdować się 85 cm od podłogi. W przypadku, gdy pomieszczenie ma wysokość powyżej 25 m od podłoża, okna dachowe należy zamontować na wysokości 110 cm.

Na jakiej wysokości okna z nawiewnikami?

W polskich przepisach można znaleźć również zasady regulujące wysokość montażu okien z nawiewnikami. W dokumencie nr 343/96 Instytutu Techniki Budowlanej określa się, że okno z nawiewnikami należy montować tak, aby dolna krawędź okna znajdowała się przynajmniej 200 cm nad podłogą.

Na jakiej wysokości okno w kuchni nad blatem ?

Okna w kuchni, jak i w każdym innym pomieszczeniu powinny być zamontowane zgodnie ze wszystkimi wytycznymi podanymi wyżej. Co więcej, jeżeli zamierza się zamontować je nad blatem, dobrą praktyką jest osadzanie konstrukcji ok. 30 cm nad blatem. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, czy podczas otwierania, skrzydło nie będzie wadziło np. o armaturę.

Zachowanie odpowiedniego odstępu okna montowanego nad blatem oraz nad zlewem jest bardzo ważne. Przede wszystkim dlatego, że umożliwia uniknięcie częstych zachlapań wodą lub tłuszczem. Zbyt blisko osadzone okno może się często brudzić podczas codziennego przygotowywania posiłków. Więcej informacji na temat montażu okien można przeczytać w artykule Prawidłowy montaż okien standardowych – porady eksperta cz. 1.

Na jakiej wysokości montować parapet?

Podczas rozważań nad wysokością montażu okien, nierzadko pojawia się również pytanie – na jakiej wysokości zamontować parapet. Kluczową wytyczną jest tutaj odległość parapetu od grzejnika. Najlepiej, aby wynosiła ona ok. 10-20 cm. Wówczas możliwa będzie właściwa cyrkulacja ciepłego powietrza. W przypadku odległości poniżej 10 cm, ciepło z grzejnika będzie ogrzewało głównie parapet, nie kierując go do wnętrza.

Podsumowując, montaż okien i parapetów na odpowiedniej wysokości jest kluczowy dla estetyki budynku, funkcjonalności pomieszczeń oraz optymalnego doświetlenia. Przy wyborze wysokości montażu okien warto uwzględnić normy obowiązujące w Polsce oraz zasady dobrych praktyk.

Tę pracę zdecydowanie warto zlecić specjalistom, którzy pomogą w doborze wysokiej jakości okien i osadzą je w Twoim wnętrzu zgodnie ze sztuką dekarską. Firma Kapica oferuje szeroki katalog stolarki okienno-drzwiowej, a także pełne wsparcie i opiekę doświadczonych ekip montażowych.

Porady

Na jakiej wysokości zamontować okna – zasady i normy

Polecamy także na blogu
Ponad 100 osób na otwarciu salonu Kapica w Tarnowskich Górach!
10-10-2023
Dnia 25 listopada zainaugurowaliśmy otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w nowej, lepszej lokalizacji. To duże wydarzenie nie tylko dla naszej firmy, ale również dla naszych klientów, partnerów i lokalnej społeczności.
Wytrzymałe i estetyczne parapety aluminiowe — poznaj zalety tego rozwiązania
10-10-2023
Każda osoba, która decyduje się na budowę, lub gruntowny remont mieszkania, musi wybrać odpowiednie parapety. Przed zakupem dobrze jest rozeznać się w tym temacie, aby wybrać wytrzymały i estetyczny produkt, który będzie służył przez wiele lat. Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę? Czy skupić się na stylistyce, czy samym wykonaniu? Czy parapety aluminiowe na wymiar to dobry wybór? Poznajcie odpowiedzi na te pytania!
Integracja firmy Kapica 2023 – pojechali w nieznane i… było super!
10-10-2023
Dokładnie 69 osób pojechało w nieznane… i to dosłownie. Pracownicy z największą liczbą punktów uzyskanych w Kapica Sport Challenge 2023 w nagrodę 21 października udali się na integracyjny wyjazd firmowy. Każdy uczestnik mógł wybrać jedną z dwóch opcji wyprawy – wersję rekreacyjną z relaksem lub ambitną z dreszczykiem. Reszta była już totalną niewiadomą . Pewne było tylko to, że sportowa rywalizacja firmy Kapica to gra warta świeczki, o czym wszyscy szybko się przekonali.
Najważniejsze zalety rolet zewnętrznych
10-10-2023
Rolety zewnętrzne od wielu lat cieszą się dużą popularnością zarówno wśród inwestorów prywatnych, jak i publicznych oraz komercyjnych. Nic też nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się coś zmienić. Rolety zewnętrzne to rozwiązanie stosunkowo proste, sprawdzone i zapewniające wiele pożądanych funkcjonalności. Poznajmy więc najważniejsze zalety rolet zewnętrznych!
Innowacyjne rozwiązania w oknach PVC – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
10-10-2023
Okno nie tylko dostarcza do wnętrza światło i chroni je przed czynnikami atmosferycznymi. To także istotny element wpływający na efektywność energetyczną domu, komfort akustyczny, a także bezpieczeństwo. W dzisiejszych czasach, okna PVC przechodzą prawdziwą rewolucję. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wymagających klientów, okna premium wyposażane są w zaawansowane technologie, oferując użytkownikom szereg innowacyjnych rozwiązań na miarę inteligentnych domów. Jeżeli interesuje Cię wybór najlepszych nowoczesnych okien PVC, przeczytaj ten artykuł do końca.
-10% z okazji otwarcia nowego salonu Kapica w Tarnowskich Górach
10-10-2023
Klienci, to dla Was zmieniamy się na lepsze. W dniu 25.11.2023 zapraszamy na otwarcie salonu Kapica w Tarnowskich Górach w zupełnie nowej, lepszej lokalizacji. Znajdziecie nas przy ulicy Skowronków 2A, a tam będziemy czekać na Was z pełnym katalogiem produktów i… inauguracyjną promocją.
Eleganckie i trwałe okna aluminiowe: dlaczego warto rozważyć ten wybór dla swojego domu?
10-10-2023
Od pewnego czasu okna aluminiowe zyskują na popularności w budownictwie mieszkalnym. Elegancja, prostota i minimalizm to główne cechy, które wyróżniają je na tle innych produktów. Co przemawia za wyborem okien z aluminium do domu? Jakie są ich najważniejsze zalety? Czy ich montaż nie wpływa niekorzystnie na izolację termiczną budynku? Oto kilka powodów, dla których warto rozważyć ich wybór.
Nowoczesne drzwi PVC: jakie wzornictwo i technologie wybrać do swojego wnętrza?
10-10-2023
Drzwi PVC od wielu lat są jednymi z najchętniej wybieranych modeli drzwi wejściowych. Dzieje się tak ze względu na ich liczne zalety. Modele wykonane z PVC wyróżniają się dużą funkcjonalnością i trwałością, a ponadto ponadczasową estetyką. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem takich drzwi do swojego domu lub biura, poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące technologii i wzornictwa, które warto wziąć pod uwagę.
Parapety PVC a estetyka wnętrza: jak dobierać odpowiednie kolory i wzory do wystroju pomieszczeń?
10-10-2023
Zwykle traktowane są wyłącznie w kategorii użytkowej, w rzeczywistości mogą jednak odgrywać ważną rolę w kształtowaniu charakteru wnętrza. Mowa o parapetach. Te niepozorne elementy wystroju, które najczęściej służą jako półki na doniczki, mają bardzo duży potencjał aranżacyjny. W zależności od wybranego materiału, koloru i wzoru, można w łatwy sposób stworzyć z nich piękne dopełnienie każdego pomieszczenia. W poniższym tekście odpowiadamy na pytania, czym cechują się parapety PVC, jak wpływają na estetykę wnętrz i w jaki sposób dobrać model dopasowany do konkretnej stylistyki.
Wymiana bramy garażowej segmentowej – o czym pamiętać, aby uniknąć błędów?
10-10-2023
Brama garażowa pozostaje niedoceniona, dopóki na jaw nie wyjdą problemy. Niewłaściwie zamontowana brama garażowa segmentowa może stać się źródłem wielu niedogodności – od zacinania się podczas otwierania i zamykania, przez utratę ciepła z powodu nieszczelności, aż po obniżenie poziomu bezpieczeństwa całego domu. Właśnie dlatego wymiana bramy garażowej to zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy.