Znajomość zasad i norm dotyczących prawidłowej wysokości montowania okien służy mocowaniu konstrukcji zgodnie ze sztuką dekarską. Dzięki temu konstrukcja spełnia swoje funkcje i jest stabilna. Niemniej właściwe osadzenie okna wpływa również na dalsze możliwości aranżacyjne mieszkania – swobodne dopasowanie mebli czy grzejników. Dlatego warto dowiedzieć się, na jakiej wysokości montować standardowe okna, okna dachowe, a także parapety.

Wysokość okna od podłogi – przepisy

Montaż okien to istotny etap budowy domu lub remontu, który wymaga przemyślenia i poznania odpowiednich norm. W Polsce zgodnie z normą DIN5034-1, górna krawędź przeźroczystej powierzchni okna powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą. Wysokość ta jest ważna, gdyż decyduje o optymalnym doświetleniu pomieszczenia.

Wysokość okna od sufitu

Część osób zadaje również pytanie, jaki powinna być wysokość okna od sufitu. W polskim prawie nie ma takiej regulacji. Niemniej montując okno, trzeba mieć na uwadze precyzję, właściwe dopasowanie oraz montaż gwarantujący odpowiednie doświetlenie mieszkania i komfort cieplny.

Na jakiej wysokości montować okna dachowe?

Przy oknach dachowych sprawa wygląda nieco inaczej. Według rozporządzenia Ministra Infrastruktury (Dz. U. nr 75 poz. 690) okna dachowe można umieścić na dwóch wysokościach.

W pomieszczeniu, którego wysokość wynosi poniżej 25 m od podłoża, wysokość dolnej krawędzi okna dachowego powinna znajdować się 85 cm od podłogi. W przypadku, gdy pomieszczenie ma wysokość powyżej 25 m od podłoża, okna dachowe należy zamontować na wysokości 110 cm.

Na jakiej wysokości okna z nawiewnikami?

W polskich przepisach można znaleźć również zasady regulujące wysokość montażu okien z nawiewnikami. W dokumencie nr 343/96 Instytutu Techniki Budowlanej określa się, że okno z nawiewnikami należy montować tak, aby dolna krawędź okna znajdowała się przynajmniej 200 cm nad podłogą.

Na jakiej wysokości okno w kuchni nad blatem ?

Okna w kuchni, jak i w każdym innym pomieszczeniu powinny być zamontowane zgodnie ze wszystkimi wytycznymi podanymi wyżej. Co więcej, jeżeli zamierza się zamontować je nad blatem, dobrą praktyką jest osadzanie konstrukcji ok. 30 cm nad blatem. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, czy podczas otwierania, skrzydło nie będzie wadziło np. o armaturę.

Zachowanie odpowiedniego odstępu okna montowanego nad blatem oraz nad zlewem jest bardzo ważne. Przede wszystkim dlatego, że umożliwia uniknięcie częstych zachlapań wodą lub tłuszczem. Zbyt blisko osadzone okno może się często brudzić podczas codziennego przygotowywania posiłków. Więcej informacji na temat montażu okien można przeczytać w artykule Prawidłowy montaż okien standardowych – porady eksperta cz. 1.

Na jakiej wysokości montować parapet?

Podczas rozważań nad wysokością montażu okien, nierzadko pojawia się również pytanie – na jakiej wysokości zamontować parapet. Kluczową wytyczną jest tutaj odległość parapetu od grzejnika. Najlepiej, aby wynosiła ona ok. 10-20 cm. Wówczas możliwa będzie właściwa cyrkulacja ciepłego powietrza. W przypadku odległości poniżej 10 cm, ciepło z grzejnika będzie ogrzewało głównie parapet, nie kierując go do wnętrza.

Podsumowując, montaż okien i parapetów na odpowiedniej wysokości jest kluczowy dla estetyki budynku, funkcjonalności pomieszczeń oraz optymalnego doświetlenia. Przy wyborze wysokości montażu okien warto uwzględnić normy obowiązujące w Polsce oraz zasady dobrych praktyk.

Tę pracę zdecydowanie warto zlecić specjalistom, którzy pomogą w doborze wysokiej jakości okien i osadzą je w Twoim wnętrzu zgodnie ze sztuką dekarską. Firma Kapica oferuje szeroki katalog stolarki okienno-drzwiowej, a także pełne wsparcie i opiekę doświadczonych ekip montażowych.

Porady

Na jakiej wysokości zamontować okna – zasady i normy

Polecamy także na blogu
Firma Kapica z kolejną nominacją – Menedżer Roku Opolszczyzny 2023
10-10-2023
Prezes Firmy Kapica, Roman Kapica, został wyróżniony kolejną ważną nominacją w kategorii duże firmy podczas finałowej gali konkursu Menedżer Roku Opolszczyzny 2023. Ta nominacja jest wyrazem uznania dla osiągnięć firmy Kapica oraz potwierdza jej silną pozycję na rynku.
Jaka powinna być optymalna temperatura w domu? 
10-10-2023
Właściwa temperatura w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu i zdrowia. Niezależnie od pory roku, odpowiednia temperatura wewnętrzna sprzyja lepszemu samopoczuciu, a także może pomóc w zmniejszeniu rachunków za energię. Optymalna temperatura różni się w zależności od pomieszczenia i jego funkcji.  Jaka powinna być temperatura w mieszkaniu? W salonie,…
Nowość od firmy Kapica dla wymagających inwestorów. Sprawdź, czym są konstrukcje aluminiowe dla dużych obiektów
10-10-2023
Z dumą przedstawiamy innowacyjne rozwiązania w kategorii konstrukcji aluminiowych, skoncentrowane na dużych obiektach. Jednym z naszych ostatnich tego typu projektów jest Hotel Hygge w Opolu. Ta realizacja stanowi doskonałe case study dla klientów, którzy rozważają wykorzystanie tego typu technologii w swoich inwestycjach.
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? 
10-10-2023
Wejście do Twojego domu to jego wizytówka, a wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych to inwestycja, która zapewni bezpieczeństwo, komfort i styl na lata. Drzwi zewnętrzne muszą nie tylko dobrze wyglądać, ale także spełniać wysokie wymagania techniczne. W tym artykule omówimy, jakie cechy powinna mieć wysokiej jakości stolarka drzwiowa oraz przedstawimy różne…
Jak wyciszyć pokój? Sprawdź nasze porady 
10-10-2023
Hałas z ulicy, głośne sąsiedztwo czy nawet dźwięki dobiegające z innych pomieszczeń mogą wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego stosowanie dobrych praktyk wyciszania pokojów to must have w nowoczesnych mieszkaniach. W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie wyciszyć pomieszczenie, aby cieszyć się spokojem.  Wygłuszenie a wyciszenie pokoju – różnice  Zanim…
Firma Kapica z kolejną nagrodą na koncie! Rozwijamy się z Wami i dla Was
10-10-2023
Uroczysta gala XXI edycji konkursu Opolskiej Nagrody Jakości już za nami. Podczas wydarzenia rozstrzygnięto także XVII edycję konkursu Znakomity Przywódca. Dla firmy Kapica był to ważny dzień, bo jedna z prestiżowych nagród trafiła w ręce naszego prezesa, Romana Kapicy.
Jak wyregulować drzwi PVC? Krok po kroku
10-10-2023
Drzwi PVC cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją wytrzymałość, przystępność cenową oraz doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Jednak nawet najlepsze drzwi z czasem mogą wymagać regulacji, zwłaszcza jeśli zauważysz trudności w ich zamykaniu lub otwieraniu, a także, gdy pojawią się szczeliny przepuszczające zimne powietrze. W tym artykule pokażemy…
Jak uszczelnić drzwi balkonowe?
10-10-2023
Nieszczelne drzwi balkonowe to nie tylko uciążliwy hałas z zewnątrz, ale także przeciągi, wychłodzenie pomieszczenia i straty ciepła. Na szczęście problem ten można łatwo rozwiązać. Prawidłowe uszczelnienie drzwi balkonowych jest kluczowe dla utrzymania komfortu cieplnego i akustycznego w Twoim domu. Z tego kompleksowego poradnika dowiesz się, jak skutecznie uszczelnić drzwi…
Wymiana okien w starym domu – praktyczne wskazówki
10-10-2023
Wymiana okien w starym domu to inwestycja, która może znacząco poprawić komfort mieszkańców i wpłynąć na efektywność energetyczną budynku. Stare okna często są nieszczelne, co prowadzi do strat ciepła i wyższych rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo nowe okna mogą poprawić estetykę budynku oraz zwiększyć jego wartość rynkową. W niniejszym artykule przedstawiamy…
Prawidłowy montaż okien – jak powinien wyglądać?
10-10-2023
Dobra instalacja okien odpowiada nie tylko za ich prawidłowe działanie, ale też  efektywność energetyczną domu i komfort życia mieszkańców. Odpowiednio zamontowane okna są kluczowym warunkiem utrzymania odpowiedniej temperatury i wilgotności. W znacznym stopniu przyczyniają się też do redukcji hałasu dobiegającego z zewnątrz. Jak powinien przebiegać taki montaż? Na czym polega…