Naklejki – fantastyczna ozdoba, która czasem sprawia niemałe problemy. O tym, jak uciążliwe może być ich usunięcie, wiedzą z pewnością wszyscy rodzice. Problem przybiera na sile w okresie świątecznym, kiedy nalepkami ozdabiamy nasze meble czy okna. Gwiazdki, renifery i płatki śniegu wyglądają pięknie. Jeśli jednak ozdób nie zdejmiemy z szyby prawidłowo, na oknie pozostaną nieestetyczne ślady.

Jak usunąć naklejkę z szyby okna, aby uniknąć zabrudzeń i uszkodzenia jego powierzchni? Okazuje się, że są na to sprawdzone sposoby. Przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczący usuwania naklejek z szyb, który przyda się zarówno kierowcom (ze względu na nalepki kontrolne pojazdów), jak i rodzicom oraz wszystkim, którzy ozdabiają okna przy użyciu naklejek.

Jak usunąć naklejkę z szyby, a jak absolutnie tego nie robić?

Gdy odrywamy naklejki z szyby, chcemy zrobić to szybko i w taki sposób, by nie uszkodzić powierzchni okna. To szczególnie ważne w przypadku nowej stolarki o wysokiej jakości. Jakiekolwiek zarysowania czy plamy będą na szybie od razu widoczne i negatywnie wpłyną na estetykę okna. Jak odkleić naklejkę z szyby, by uniknąć nieestetycznych pozostałości kleju, a jednocześnie nie uszkodzić delikatnej szklanej powierzchni? Kluczowe jest użycie odpowiednich produktów – najczęściej płynów – które rozpuszczą klej, jednocześnie nie powodując uszkodzenia szyby. Należy pamiętać, że do usuwania kleju z okna pod żadnym pozorem nie można używać ostrych narzędzi, ponieważ mogą one spowodować trwałe zarysowania.

Wśród produktów, które najskuteczniej usuwają różnego rodzaju naklejki, są olej, spirytus, aceton, WD-40, a także… podgrzany sok z cytryny. Poniżej opisujemy sposób użycia każdego z nich. Proponujemy też inną, najskuteczniejszą naszym zdaniem, metodę na pozbycie się naklejek z okna (z zastosowaniem przedmiotu, który znajduje się w każdej łazience).

Domowe sposoby na usunięcie naklejki z szyby

Nie każdy wie, że naklejkę można usunąć, korzystając z produktów spożywczych znajdujących się w większości domów. Do przygotowania preparatu potrzebny będzie podgrzany sok z cytryny lub ocet. Aby nie uszkodzić powierzchni okna, należy zadbać o to, by płyn nie był gorący, a jedynie ciepły. W tak przygotowanym roztworze trzeba namoczyć ściereczkę. Następny krok to dokładne zwilżenie miejsca, w którym przyklejona jest okienna ozdoba. Mokrą naklejkę pozostawić należy na około 10–15 minut. Po tym czasie zdjęcie jej powinno być znacznie łatwiejsze. Do usunięcia nalepek często wykorzystuje się też olej spożywczy dowolnego rodzaju. Pozwala on szybko pozbyć się zarówno papierowej ozdoby, jak i znajdującego się pod nią kleju. 

Najlepszy sposób na pozbycie się naklejki z szyby

Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się naklejki z okna jest wykorzystanie suszarki do włosów. Podgrzanie naklejki sprawi, że odklei się ona od szyby, nie pozostawiając nieestetycznych śladów.

Co ważne, nie należy rozgrzewać szyby zbyt mocno, zwłaszcza podczas chłodnych dni, ponieważ różnica temperatur może spowodować jej pęknięcie. Zamiast stosować intensywny podmuch skoncentrowany w jednym miejscu, lepiej jest równomiernie ogrzewać większą powierzchnię okna. W taki sposób można też wykorzystać myjkę parową, pamiętając, że temperatura pary wodnej jest znacznie wyższa niż strumienia z suszarki. Należy więc równomiernie ogrzewać dane miejsce z dość dużej odległości (ok. 20 cm) i zachować szczególną ostrożność. Po zdjęciu naklejki warto dokładnie odtłuścić i umyć szybę.

Usuwanie naklejki z szyby. WD-40? A może spirytus?

Jak odkleić naklejkę z szyby bez suszarki? Można użyć w tym celu WD-40. To preparat w formie sprayu, przeznaczony do zabezpieczania przed powstaniem rdzy, rozpuszczania oraz odtłuszczania. Ma duże zdolności penetrowania szczelin i dobrze wypiera wodę. By usunąć naklejkę, trzeba zaaplikować go na niej i pozostawić na około 15 minut. Po tym czasie należy ostrożnie odkleić naklejkę, np. podważając jej brzegi skrobaczką do szyb, i powoli zdjąć. Możliwe, że nalepkę uda się usunąć w całości. W innym przypadku trzeba będzie zdrapywać ją stopniowo. W razie potrzeby można ponownie nałożyć na nią WD-40. Po usunięciu naklejki konieczne jest dokładne umycie szyby z zastosowaniem odtłuszczającego detergentu lub wody z płynem do mycia naczyń. Na koniec można przetrzeć okno ściereczką z mikrofibry.

W przypadku papierowych naklejek dobrze sprawdzą się takie substancje jak zmywacz do paznokci, aceton oraz spirytus. To tanie, ogólnodostępne i skuteczne produkty. Wybrany płyn należy zaaplikować na płatku kosmetycznym, którym trzeba pocierać nalepkę aż do jej całkowitego usunięcia. Końcowym etapem powinno być dokładne umycie szyby. Jeśli usunięcia wymaga naklejka znajdująca się na zewnątrz budynku, można skorzystać z nafty lub benzyny. Substancje te skutecznie usuwają nalepki, jednak mają intensywny, drażniący zapach. Pamiętaj, by po zerwaniu naklejki umyć szybę wodą z dodatkiem detergentu. A jeśli niefortunnie usuwałeś naklejki i uszkodziłeś powierzchnię szyby, koniecznie zapoznaj się z tekstem Przyczyny i sposoby usuwania rys z szyb okiennych.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Jak usunąć naklejkę z szyby? Proste i sprawdzone sposoby

Polecamy także na blogu
Wymiana bramy garażowej segmentowej – o czym pamiętać, aby uniknąć błędów?
18-01-2023
Brama garażowa pozostaje niedoceniona, dopóki na jaw nie wyjdą problemy. Niewłaściwie zamontowana brama garażowa segmentowa może stać się źródłem wielu niedogodności – od zacinania się podczas otwierania i zamykania, przez utratę ciepła z powodu nieszczelności, aż po obniżenie poziomu bezpieczeństwa całego domu. Właśnie dlatego wymiana bramy garażowej to zadanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy.
5 zalet moskitier ramkowych
18-01-2023
Wraz z nadejściem cieplejszych dni rozpoczyna się sezon na najlepsze pomysły i rozwiązania, jak poradzić sobie z uciążliwymi owadami. Jedni preferują krótkotrwałe rozwiązania DIY lub różnego rodzaju środki chemiczne, inni stawiają na profesjonalne narzędzia. Ta ostatnia opcja jest zdecydowanie najlepsza, gdyż jest nieinwazyjna zarówno dla ludzi, jak i owadów. Mowa w tym przypadku o moskitierze ramkowej, która poza tym, że oszczędza małe stworzenia oraz zdrowie domowników, ma znacznie więcej zalet.
Wybór drzwi wejściowych – 5 kluczowych aspektów
18-01-2023
Drzwi wejściowe to nie tylko pierwszy element naszego domu, który widzą goście. To również nasza pierwsza linia obrony przed intruzami i warunkami atmosferycznymi. Dlatego wybór odpowiedniej stolarki o najwyższych standardach jest kluczowy. Poznaj 5 aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych.
Jak wybrać bramę garażową segmentową?
18-01-2023
Budujesz nowy garaż lub planujesz modernizację starego? Jeżeli tak, prawdopodobnie stoisz przed niełatwym wyzwaniem – wyborem bramy. Na pewno słyszałeś o bramie garażowej segmentowej, bo to rozwiązanie cieszące się dużą popularnością klientów. Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych rzeczy o bramach segmentowych oraz poznasz argumenty przemawiające za ich wyborem.
Działo się! Relacja z pikniku dla pracowników firmy Kapica
18-01-2023
Była zabawa, emocje i mnóstwo atrakcji. Tak można podsumować piknik rodzinno-sportowy, na którym firma Kapica miała przyjemność gościć swoich pracowników. Podobnie jak w poprzednim roku wydarzenie zyskało spore zainteresowanie. Bardzo się cieszymy, że znów mogliśmy wszyscy spotkać się i miło spędzić czas.
Drzwi PVC retro czy drzwi PVC modern – co i kiedy wybrać?
18-01-2023
Wybór odpowiednich drzwi dla domu jest niezwykle ważny, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Na rynku dostępne są różne modele, charakteryzujące się odmiennymi parametrami technicznymi. To samo można powiedzieć o stylu oraz wzornictwie drzwi zewnętrznych PVC. Kiedy wybrać retro drzwi PVC modern, a kiedy retro?
Demontaż i wymiana okien – co warto wiedzieć?
18-01-2023
Wymiana okien to jedna z kluczowych kwestii, gdy chce się poprawić komfort i efektywność energetyczną domu. Wiele osób zwleka jednak z decyzją o remoncie, gdyż obawia się czasochłonnej pracy. Niemniej wymiana stolarki bez uszkodzenia elewacji jest jak najbardziej możliwa i może przebiec szybko, sprawnie i tanio. Tanio, ponieważ na okna można uzyskać dofinansowanie. Sprawdź, co koniecznie musisz wiedzieć przed demontażem okna.
Nowa hala, nowe możliwości. Kapica uruchamia kolejny zakład
18-01-2023
W ubiegłym roku informowaliśmy o nowym zakładzie w Zawadzkiem przy ulicy Strzeleckiej i obiecywaliśmy, że wkrótce będziemy mogli poszczycić się kolejną halą, umożliwiającą produkcję jeszcze większej liczby okien i drzwi. Nie pozostajemy gołosłowni. To dla nas wspaniałe rozpoczęcie lata. Prace w nowym obiekcie ruszyły 26.06.2023 roku, pierwsze wysyłki zrealizowaliśmy już 01.07.2023.
Jakie okna zapewnią ochronę przed hałasem?
18-01-2023
Hałas może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego warto zainwestować w rozwiązania, które pomogą nam stworzyć spokojne i ciche środowisko w naszym domu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ograniczenie hałasu z zewnątrz jest wybór odpowiednich okien. Dobrej jakości stolarka może znacznie zmniejszyć poziom hałasu dochodzącego do wnętrza domu, tworząc komfortowe warunki do pracy i odpoczynku. Jak wybrać wysokiej jakości produkty z optymalnym współczynnikiem Rw?
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat drzwi zewnętrznych z PVC
18-01-2023
Zastanawiasz się nad wyborem drzwi zewnętrznych do swojego domu? Zdecydowanie jest to jeden z kluczowych elementów, który wpływa nie tylko na estetykę budynku, ale również na jego funkcjonalność i bezpieczeństwo. Bez względu na to, czy zamierzasz kupić drzwi wejściowe PVC, aluminiowe lub tarasowe wskazujemy 5 kluczowych kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę.