Naklejki – fantastyczna ozdoba, która czasem sprawia niemałe problemy. O tym, jak uciążliwe może być ich usunięcie, wiedzą z pewnością wszyscy rodzice. Problem przybiera na sile w okresie świątecznym, kiedy nalepkami ozdabiamy nasze meble czy okna. Gwiazdki, renifery i płatki śniegu wyglądają pięknie. Jeśli jednak ozdób nie zdejmiemy z szyby prawidłowo, na oknie pozostaną nieestetyczne ślady.

Jak usunąć naklejkę z szyby okna, aby uniknąć zabrudzeń i uszkodzenia jego powierzchni? Okazuje się, że są na to sprawdzone sposoby. Przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczący usuwania naklejek z szyb, który przyda się zarówno kierowcom (ze względu na nalepki kontrolne pojazdów), jak i rodzicom oraz wszystkim, którzy ozdabiają okna przy użyciu naklejek.

Jak usunąć naklejkę z szyby, a jak absolutnie tego nie robić?

Gdy odrywamy naklejki z szyby, chcemy zrobić to szybko i w taki sposób, by nie uszkodzić powierzchni okna. To szczególnie ważne w przypadku nowej stolarki o wysokiej jakości. Jakiekolwiek zarysowania czy plamy będą na szybie od razu widoczne i negatywnie wpłyną na estetykę okna. Jak odkleić naklejkę z szyby, by uniknąć nieestetycznych pozostałości kleju, a jednocześnie nie uszkodzić delikatnej szklanej powierzchni? Kluczowe jest użycie odpowiednich produktów – najczęściej płynów – które rozpuszczą klej, jednocześnie nie powodując uszkodzenia szyby. Należy pamiętać, że do usuwania kleju z okna pod żadnym pozorem nie można używać ostrych narzędzi, ponieważ mogą one spowodować trwałe zarysowania.

Wśród produktów, które najskuteczniej usuwają różnego rodzaju naklejki, są olej, spirytus, aceton, WD-40, a także… podgrzany sok z cytryny. Poniżej opisujemy sposób użycia każdego z nich. Proponujemy też inną, najskuteczniejszą naszym zdaniem, metodę na pozbycie się naklejek z okna (z zastosowaniem przedmiotu, który znajduje się w każdej łazience).

Domowe sposoby na usunięcie naklejki z szyby

Nie każdy wie, że naklejkę można usunąć, korzystając z produktów spożywczych znajdujących się w większości domów. Do przygotowania preparatu potrzebny będzie podgrzany sok z cytryny lub ocet. Aby nie uszkodzić powierzchni okna, należy zadbać o to, by płyn nie był gorący, a jedynie ciepły. W tak przygotowanym roztworze trzeba namoczyć ściereczkę. Następny krok to dokładne zwilżenie miejsca, w którym przyklejona jest okienna ozdoba. Mokrą naklejkę pozostawić należy na około 10–15 minut. Po tym czasie zdjęcie jej powinno być znacznie łatwiejsze. Do usunięcia nalepek często wykorzystuje się też olej spożywczy dowolnego rodzaju. Pozwala on szybko pozbyć się zarówno papierowej ozdoby, jak i znajdującego się pod nią kleju. 

Najlepszy sposób na pozbycie się naklejki z szyby

Zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się naklejki z okna jest wykorzystanie suszarki do włosów. Podgrzanie naklejki sprawi, że odklei się ona od szyby, nie pozostawiając nieestetycznych śladów.

Co ważne, nie należy rozgrzewać szyby zbyt mocno, zwłaszcza podczas chłodnych dni, ponieważ różnica temperatur może spowodować jej pęknięcie. Zamiast stosować intensywny podmuch skoncentrowany w jednym miejscu, lepiej jest równomiernie ogrzewać większą powierzchnię okna. W taki sposób można też wykorzystać myjkę parową, pamiętając, że temperatura pary wodnej jest znacznie wyższa niż strumienia z suszarki. Należy więc równomiernie ogrzewać dane miejsce z dość dużej odległości (ok. 20 cm) i zachować szczególną ostrożność. Po zdjęciu naklejki warto dokładnie odtłuścić i umyć szybę.

Usuwanie naklejki z szyby. WD-40? A może spirytus?

Jak odkleić naklejkę z szyby bez suszarki? Można użyć w tym celu WD-40. To preparat w formie sprayu, przeznaczony do zabezpieczania przed powstaniem rdzy, rozpuszczania oraz odtłuszczania. Ma duże zdolności penetrowania szczelin i dobrze wypiera wodę. By usunąć naklejkę, trzeba zaaplikować go na niej i pozostawić na około 15 minut. Po tym czasie należy ostrożnie odkleić naklejkę, np. podważając jej brzegi skrobaczką do szyb, i powoli zdjąć. Możliwe, że nalepkę uda się usunąć w całości. W innym przypadku trzeba będzie zdrapywać ją stopniowo. W razie potrzeby można ponownie nałożyć na nią WD-40. Po usunięciu naklejki konieczne jest dokładne umycie szyby z zastosowaniem odtłuszczającego detergentu lub wody z płynem do mycia naczyń. Na koniec można przetrzeć okno ściereczką z mikrofibry.

W przypadku papierowych naklejek dobrze sprawdzą się takie substancje jak zmywacz do paznokci, aceton oraz spirytus. To tanie, ogólnodostępne i skuteczne produkty. Wybrany płyn należy zaaplikować na płatku kosmetycznym, którym trzeba pocierać nalepkę aż do jej całkowitego usunięcia. Końcowym etapem powinno być dokładne umycie szyby. Jeśli usunięcia wymaga naklejka znajdująca się na zewnątrz budynku, można skorzystać z nafty lub benzyny. Substancje te skutecznie usuwają nalepki, jednak mają intensywny, drażniący zapach. Pamiętaj, by po zerwaniu naklejki umyć szybę wodą z dodatkiem detergentu. A jeśli niefortunnie usuwałeś naklejki i uszkodziłeś powierzchnię szyby, koniecznie zapoznaj się z tekstem Przyczyny i sposoby usuwania rys z szyb okiennych.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Jak usunąć naklejkę z szyby? Proste i sprawdzone sposoby

Polecamy także na blogu
Czy i kiedy warto zdecydować się na drzwi aluminiowe?
18-01-2023
Aluminium doskonale wpisuje się we współczesne trendy architektoniczne. Można to zauważyć zwłaszcza na rynku stolarki drzwiowej. Drzwi zewnętrzne aluminiowe stają się coraz popularniejszym wyborem. Decydują się na nie szczególnie ci, którym zależy na nowoczesnym designie budynku. Doskonale pasują do obiektów utrzymanych w surowym, industrialnym stylu, ale ich liczne zalety i uniwersalny charakter sprawiają, że wybierane są też do klasycznych projektów. Często można zobaczyć je w budynkach użyteczności publicznej oraz obiektach firmowych i przemysłowych – czyli tych, które są intensywnie eksploatowane. Drzwi aluminiowe prezentują się estetycznie i elegancko, a ponadto cechują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. To właśnie dlatego stały się ważnym elementem współczesnego budownictwa, chętnie wykorzystywanym przez architektów, inwestorów i właścicieli nieruchomości.
Jak zabezpieczyć okna na budowie? To warto wiedzieć!
18-01-2023
Podczas budowy nieruchomości dochodzi do wielu nieprzewidzianych sytuacji. Niektóre z nich są nieszkodliwe, inne mogą inwestorów sporo kosztować. Dlatego warto zapobiegać zdarzeniom losowym i dobrze przygotowywać się do zaplanowanych prac budowlanych. Pozwoli to doprowadzić budowę do końca bez nadmiernego stresu.
Firma Kapica w Koalicji Termomodernizacji
18-01-2023
Mamy przyjemność ogłosić, że firma Kapica dołączyła do Koalicji Termomodernizacji – zespołu ekspertów z wieloletnim doświadczeniem, doskonale znających rynek budowlany. Podczas webinarium, które odbyło się 1 grudnia 2022 roku, poznaliśmy założenia i szczegóły inicjatywy. Głównym celem koalicji jest pomoc w zdobywaniu nowych klientów dzięki programom finansowania okien i drzwi.
Prezentacja nowych produktów Schüco
18-01-2023
17 i 18 listopada w siedzibie firmy Kapica w Zawadzkiem odbyła się prezentacja nowych produktów marki Schüco. Akcja zorganizowana została w ramach Polymer Partner Days. Wzięli w niej udział pracownicy naszej firmy. Z przyjemnością dzielimy się szczegółami spotkania!
Nasze okna spełniają normy czystego powietrza
18-01-2023
Wszyscy, którzy chcą wymienić okna na nowoczesną i energooszczędną stolarkę, mogą uzyskać wsparcie finansowe dzięki ogólnopolskiemu programowi Czyste Powietrze. Program dotyczy wymiany okien i drzwi zewnętrznych, docieplenia budynków, a także wymiany źródła ciepła oraz obejmuje kompleksowe prace termomodernizacyjne.
Steruj domem z aplikacji, czyli Exalus Home System w ofercie firmy Kapica
18-01-2023
Firma Kapica wprowadza do swojej oferty Exalus Home System, dzięki któremu można łatwo sterować światłem, roletami i innymi urządzeniami elektrycznymi z dowolnego miejsca na świecie.
Jak zabezpieczyć okna przed remontem – 6 praktycznych wskazówek
18-01-2023
Prace wykończeniowe i remontowe bywają trudne i wymagające. Bardzo łatwo podczas nich o uszkodzenie lub zabrudzenie elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto pomyśleć o zabezpieczeniu wszystkich wartościowych sprzętów, mebli, a także stolarki okiennej. Dokładne zasłonięcie okien pozwoli uniknąć nieestetycznych zabrudzeń. Jest też kluczowe dla zachowania funkcjonalności stolarki. Przypadkowe uszkodzenie może spowodować trwałe zniszczenie mechanizmów niezbędnych do prawidłowego działania okna. Zagrożeniem są nie tylko tynki, wylewki, kleje czy farba do malowania ścian. Stanowi je również kurz, który osadza się na powierzchniach podczas wykonywanych prac. Jak zabezpieczyć okna przed remontem, aby zachować ich idealny wygląd i funkcjonalność? Podpowiadamy!
Jakie parapety wewnętrzne wybrać do ciemnych okien – możliwości i wybór
18-01-2023
Parapet wewnętrzny zwykle stanowi drobny element wystroju, który nie sprawia wrażenia niezbędnego. W rzeczywistości pełni jednak bardzo ważne funkcje. Parapet zabezpiecza oraz ukrywa kaloryfery, chroni ściany w pomieszczeniach przed przedostającą się przez okno wilgocią oraz kieruje rozgrzane powietrze do wnętrza mieszkania. Dodatkowo stanowi istotny element dekoracyjny. W zależności od konstrukcji oraz dokładnego umiejscowienia może wpłynąć na komfort korzystania z wnętrza.
Wady i zalety żaluzji fasadowych, które warto znać
18-01-2023
Firma Kapica od kilkudziesięciu lat tworzy profesjonalne systemy stolarki okienno-drzwiowej. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, oferuje też dodatkowe rozwiązania, których zastosowanie podnosi komfort codziennego życia. Dużą popularność w ostatnich latach zyskały żaluzje fasadowe. Ich zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem obiektu. Żaluzje fasadowe mają też umożliwiać łatwą i wygodną regulację dopływu światła. By produkty spełniały wszystkie oczekiwania klientów, firma Kapica współpracuje wyłącznie z wiodącymi producentami. Dzięki temu żaluzje wyróżniają się wysoką jakością, precyzją wykonania i funkcjonalnością. Idealnie sprawdzają się jako elementy wyposażenia obiektu z dużymi przeszkleniami. Jakie są wady i zalety żaluzji fasadowych? Czy nadają się do montażu na każdym budynku? Na jaki ich rodzaj warto się zdecydować?
Wymiana drzwi wejściowych – kiedy to zrobić i co warto wiedzieć?
18-01-2023
Drzwi wejściowe chronią wnętrze domu przed czynnikami zewnętrznymi i zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Aby dobrze pełniły swoje funkcje, muszą być odpowiednio zamontowane. Montaż drzwi wejściowych najlepiej zlecić profesjonalistom – biorą oni pod uwagę wiele czynników i dopasowują rodzaj projektu do specyfiki budynku. Nawet najlepiej zamontowane drzwi mogą jednak z czasem wymagać wymiany. Kiedy wymienić drzwi zewnętrzne? Ile to kosztuje? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.