Styl loftowy, nazywany też industrialnym, zrodził się w Stanach Zjednoczonych w latach 50. ubiegłego wieku. Pierwsze wnętrza tego typu stanowiły opuszczone w wyniku recesji hale produkcyjne. Z czasem przestrzenie te zaczęto przystosowywać do warunków mieszkalnych. Tak powstały pierwsze wnętrza w stylu industrial, który dziś stanowi jeden z najsilniejszych trendów aranżacyjnych.

Lofty szybko zyskały uznanie na całym świecie. Dziś wykorzystuje się ich wyjątkowy styl nie tylko w biurach i przestrzeniach publicznych, ale też w domach i mieszkaniach. Na takie rozwiązanie najchętniej decydują się młodzi ludzie, ceniący przestronne wnętrza pełne przeszkleń i prostych form. W styl industrialny siłą rzeczy wpisują się również elementy stolarki otworowej. Okna i drzwi mogą w istotny sposób podkreślać loftowy charakter pomieszczenia. Czym cechują się okna loftowe? Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, by wybrać modele wysokiej jakości?

Okna do loftowych wnętrz – jak wpływają na przestrzeń? 

Styl loftowy charakteryzuje się dużymi, otwartymi przestrzeniami, naturalnymi materiałami oraz minimalistycznym wystrojem. Wykorzystuje się w nim takie surowce jak drewno, beton czy cegła. Popularne są również tynki strukturalne oraz elementy ze stali, aluminium i mosiądzu. Design pomieszczeń jest surowy i zdecydowany. Daleko mu do ciepłych i przytulnych aranżacji w stylu boho czy hampton. Tu dominuje prostota, geometria i oszczędność w formach. Niepowtarzalność i oryginalność loftowych wnętrz wyraża się również w stolarce okiennej. Jakie są okna do wnętrz w stylu loftowym? Dokładnie takie jak pozostałe elementy aranżacji – proste, funkcjonalne, o minimalistycznym charakterze.

Okna industrialne wyróżniają się wyjątkowym designem. To, co można zauważyć w pierwszej kolejności, to ich rozmiar. Są znacznie większe od okien w klasycznych budynkach, dzięki czemu dostarczają do wnętrza o wiele więcej światła słonecznego. Duże przeszklenia dają wrażenie otwartej przestrzeni i zacierają granicę pomiędzy tym, co wewnątrz i na zewnątrz budynku. Rama jest zwykle aluminiowa. Ten lekki i wytrzymały materiał idealnie pasuje do industrialnego stylu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w loftowym pomieszczeniu wykorzystać też okna PVC w odpowiednio dobranym kolorze. Doskonale sprawdzą się szare i czarne ramy. Do wnętrza urządzonego w stylu industrialnym warto dobrać też pasujące drzwi. Szczególnie polecamy nowoczesne modele z pakietami szybowymi. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie w drzwiach szyb ornamentowych. Więcej na ich temat można dowiedzieć się z tekstu Szyby ornamentowe do drzwi – czym są, wzory, kolory i inspiracje.

Okno industrialne – na co zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności należy zdecydować, czy do wnętrza potrzebne są okna rozwierno-uchylne, przesuwne, czy może okna stałe, których się nie otwiera. Ze względu na dużą powierzchnię przeszkloną okna loftowe powinny być wyposażone w wysokiej jakości pakiet szybowy. Należy też zwrócić uwagę na współczynnik U (Uw, Ug, Uf), który informuje o tym, jak skuteczna jest izolacja cieplna całego okna, szyby oraz ramy. Im niższy współczynnik U, tym lepszy komfort cieplny zapewnia dane okno. To bardzo istotne, ponieważ pomieszczenia w stylu industrialnym cechują się zwykle dużą, otwartą przestrzenią. Szczelne i solidne modele pozwalają więc zminimalizować wydatki za ogrzewanie. Równie ważny w przypadku okien loftowych jest współczynnik R, informujący o poziomie izolacji akustycznej. Wysoki współczynnik R to informacja, że okno będzie skutecznie chronić domowników przed hałasem z zewnątrz – nawet w centrach dużych miast (to zwykle tam powstaje najwięcej mieszkań w stylu loftowym).

Wysokiej jakości okna loftowe znaleźć można w ofercie firmy Kapica. Polecamy szczególnie nowoczesne okna aluminiowe, które wyróżniają się ponadczasowym wzornictwem i długim okresem użytkowania. Korzystamy z produktów dostępnych w systemie Schüco. Zapewniają one nie tylko atrakcyjny design, ale też maksymalny komfort cieplny i skuteczne zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi.

W firmie Kapica inwestorzy mogą wybrać grubość profili adekwatnie do własnych potrzeb. W naszych modelach widoczna szerokość ościeżnicy (głębokość zabudowy) wynosi od 50 mm do 95 mm. Decydując się na wąski profil, można zyskać dodatkową powierzchnię do zagospodarowania szybą. Wybierając szeroki profil, jeszcze bardziej poprawia się właściwości izolacyjne całej konstrukcji. Aluminiowe okna loftowe, dostępne w ofercie firmy Kapica, pozwalają na zastosowanie szyb osiągających współczynnik przenikania ciepła na poziomie nawet Ug = 0,5 W/m²K. To idealne rozwiązanie do domów energooszczędnych. 

Dekoracja okna w stylu industrialnym – inspiracje aranżacyjne

Styl loftowy przeżywa dziś prawdziwy renesans. Wyraża się to zarówno w doborze materiałów wykończeniowych, jak i elementów stolarki otworowej. Na wprowadzenie go do swoich wnętrz decydują się zarówno inwestorzy prywatni, jak i przedsiębiorcy. Aranżacje w stylu industrialnym doskonale pasują do nowoczesnych mieszkań, ale też biur, gabinetów, concept store’ów czy salonów modowych. Duża przestrzeń, ogromne okna, zerwanie z tradycyjnymi metodami aranżacji – to wszystko przyciąga młodych ludzi, stanowiąc dla nich swego rodzaju manifest swobody, niezależności i zrywania ze stereotypami.

Ze względu na specyficzny surowy charakter wnętrza dekoracja okna loftowego powinna być minimalistyczna. Jako osłony okienne można wykorzystać nowoczesne rolety lub żaluzje (zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne). Jako dekoracje wewnątrz pomieszczenia doskonale sprawdzają się żywe kwiaty, które wprowadzają do surowego wnętrza odrobinę świeżości i pozytywnej energii. Kolorystyka loftowa skoncentrowana jest na odcieniach bieli, czerni i szarości. Czasem warto przełamać ją, wykorzystując wyrazisty, barwny dodatek. W pomieszczeniach utrzymanych w stylu industrialnym zdecydowanie dominują takie materiały wykończeniowe jak beton, cegła, kamień oraz drewno. Całość powinna prezentować się chłodno, surowo i minimalistycznie.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Zgoda na newsletter
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Okna loftowe – wybór i inspiracje aranżacyjne

Polecamy także na blogu
Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC?
19-10-2022
Niezależnie od tego, czy za oknami jest kojąca zieleń, czy tętniące życiem miasto – inwestorzy coraz częściej chcą, aby granica między wnętrzem domu, a jego otoczeniem była jak najmniej widoczna. Dzięki temu można uzyskać poczucie przestrzeni i niekrępowania. Jeśli zależy Ci na osiągnięciu takiego efektu, doskonałym wyborem będą systemy przesuwne wykonane z PVC. Wystarczy lekko je popchnąć, aby w niezakłócony sposób swobodnie przemieszczać się pomiędzy pokojami a tarasem lub ogrodem. W naszym artykule podpowiadamy, kiedy i dlaczego warto zdecydować się na systemy przesuwne PVC.
Okna PVC złoty dąb – jaka elewacja i parapety będą pasowały najlepiej?
19-10-2022
Do niedawna białe okna PVC były najpopularniejsze. Ich neutralny kolor pasuje do większości elewacji, a na rynku trudno było znaleźć inne możliwości. Dziś jest ich znacznie więcej, a najnowsze trendy skłaniają inwestorów do wyboru modeli z kolorowymi ramami. W ofercie firmy Kapica dostępne są ramy okienne o różnym wykończeniu. Dzięki temu można je dopasować do indywidualnych projektów budynków. Jeśli planujesz zainstalować okna PVC w kolorze złoty dąb, sprawdź jaka elewacja i parapety będą z nimi najlepiej współgrać.
Zostań partnerem biznesowym firmy Kapica. Ta współpraca Ci się opłaci!
19-10-2022
Szukasz wyjątkowej okazji do nawiązania strategicznego partnerstwa biznesowego? Firma Kapica otworzyła swoje podwoje dla nowych partnerów biznesowych. Nie czekaj! Ta współpraca przyniesie Ci wiele profitów i zwiększy rozpoznawalność Twojej marki na rynku. Przyjrzyj się naszej ofercie i dowiedz się, jak możesz zostać partnerem firmy Kapica.
Specjalny Laur Ziemi Strzeleckiej 2022 dla Romana Kapicy
19-10-2022
Laury Ziemi Strzeleckiej to jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie, podczas którego nagradzane są osoby, stowarzyszenia i firmy, wyróżniające się w dziedzinie biznesu oraz w życiu społecznym i kulturalnym. W tym roku Laury Ziemi Strzeleckiej 2022 trafiły do wielu zasłużonych osób, a wśród nich znalazł się Roman Kapica.
Urodziny Majstra, Pana Jerzego Kapicy
19-10-2022
29 marca 2023 roku świętowaliśmy 80. urodziny Pana Jerzego Kapicy – cenionego Majstra i byłego Szefa naszej firmy. W pierwszej połowie dnia odbyło się spotkanie w zakładzie w Grodzisku. Popołudniem zebraliśmy się w firmie w Zawadzkiem. Uroczystość była wyrazem wdzięczności za wieloletnie zaangażowanie i nieoceniony wkład w rozwój firmy.
Okno w sypialni – możliwości i wybór 
19-10-2022
Sypialnia pełni w domu szczególną funkcję – można zrelaksować się w niej po ciężkim dniu. Komfort jej użytkowników zależy w dużej mierze od aranżacji pomieszczenia. O oknach w sypialni warto pomyśleć już na etapie projektowania domu – przedostają się przez nie światło, powietrze, a także dźwięki z otoczenia. Wszystkie te czynniki mają wpływ na jakość snu. Jakie okno w sypialni sprawdzi się najlepiej? W artykule przybliżamy dostępne możliwości! 
Parapety zewnętrzne aluminiowe czy kamienne? Co i kiedy wybrać?
19-10-2022
Parapety zewnętrzne to elementy wykończenia, które podkreślają charakter domu. Ich wybór powinien być podyktowany zarówno względami estetycznymi, jak i funkcjonalnością. Nie tylko stanowią ozdobę elewacji, ale też pełnią istotne funkcje ochronne – zapobiegają przedostawaniu się wody opadowej pod obramowanie okna i zwiększają izolacyjność budynku. Przed podjęciem decyzji o zakupie parapetów zewnętrznych warto zapoznać się z ich parametrami technicznymi. 
Wybór i zastosowanie systemów przesuwnych aluminiowych
19-10-2022
Drzwi przesuwne na taras to rozwiązanie funkcjonalne i efektowne. Wielkogabarytowe konstrukcje ułatwiają przechodzenie pomiędzy pomieszczeniem a ogrodem i wpuszczają do wnętrz dużą ilość światła słonecznego. Zastanawiasz się nad inwestycją w system przesuwny z aluminium? Sprawdź, co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji! 
Kapica Sport Challenge 2023!
19-10-2022
Ruszamy z kolejną edycją Kapica Sport Challenge. Pomysł na firmowe zawody sportowe zrodził się w 2019 roku. W spontanicznie zorganizowanym wyzwaniu wzięło wówczas udział zaledwie kilka osób. Druga edycja Kapica Sport Challenge (2020/2021) zwróciła uwagę już około pięćdziesięciu uczestników. W zeszłym roku w rywalizacji uczestniczyło ponad stu pracowników naszej firmy! Ze względu na duże zainteresowanie postanowiliśmy kontynuować ten projekt. Tegorocznym uczestnikom życzymy wytrwałości i szczęścia!
Nowy salon w Rybniku już otwarty!
19-10-2022
Z przyjemnością informujemy, że 25 marca otwarty został nowy salon firmy Kapica w Rybniku przy ulicy Wodzisławskiej 14. Od teraz możemy być jeszcze bliżej naszych klientów!