Wielkogabarytowe okna, przesuwne drzwi tarasowe, portfenetr… Duże przeszklenia nie od dziś cieszą się popularnością. Współcześni deweloperzy często decydują się na montowanie ich zarówno w fasadach nowoczesnych budynków, jak i w ich wnętrzach. Podobne rozwiązania coraz częściej wybierają też właściciele domów jednorodzinnych. Jeśli marzysz o słonecznym domu pełnym przeszkleń, powinieneś zaplanować ich obecność już na etapie tworzenia projektu.

Co warto wiedzieć, planując dom z dużymi przeszkleniami? Ogrzewanie i izolacja

Jeśli planujesz montaż dużych przeszkleń, pamiętaj, że muszą mieć one odpowiednie parametry. Jednym z najważniejszych jest szczelność. Szyby powinny gwarantować idealną izolację w okresie zarówno letnim, jak i zimowym. Źle dobrane okna bądź profile o niskich właściwościach izolacyjnych mogą spowodować, że zimą w domu będzie o wiele chłodniej. Z kolei latem może dojść do tzw. efektu szklarni. Wybór powinien uwzględnić klasę szyb oraz profili. Istotne znaczenie będą miały też okucia z systemami mikrowentylacji. W przypadku montażu dużych przeszkleń ważny jest także dobór odpowiednich materiałów – muszą być one odporne na warunki atmosferyczne.

Duże przeszklenia a bezpieczeństwo

Tafle szkła wyglądają efektownie, ale mogą zwrócić uwagę potencjalnych włamywaczy. Konieczne jest więc zadbanie o wysoki poziom bezpieczeństwa. Zwróć uwagę na to, czy wybrany system posiada okucia antywłamaniowe lub inne udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo. Firma Kapica proponuje m.in. funkcjonalne systemy przesuwne PVC z zamkiem i aluminiowe drzwi wyposażone w elementy antywyważeniowe. Więcej o tego typu systemach piszemy w artykule Drzwi przesuwne – rodzaje, wady i zalety rozwiązań.

Zalety i wady dużych przeszkleń

Główną zaletą dużych przeszkleń jest wpuszczanie do pomieszczeń naturalnego światła słonecznego. Rozwiązania tego typu optycznie powiększają wnętrza. Szkło jest materiałem ponadczasowym, dlatego sprawdzi się zarówno w nowocześnie zaprojektowanych domach, jak i we wnętrzach urządzonych w stylu dawnych lat. Do argumentów przemawiających za dużymi przeszkleniami można dodać również ogrzewanie pomieszczeń. Umieszczenie okien po południowej stronie domu zapewni Ci dodatkowe źródło ciepła w okresie zimowym.

Podstawowym czynnikiem wzbudzającym wątpliwości wśród potencjalnych nabywców stolarki z dużymi przeszkleniami jest jej cena. Okna panoramiczne czy przeszklone drzwi przesuwne są o wiele droższe od okien o standardowych wymiarach. Dodatkowo duże przeszklenia są ciężkie. Modele wykonane z aluminium mogą być wspomagane napędem elektrycznym.

Kolejną potencjalną wadą dużych przeszkleń jest trudność w utrzymaniu ich w czystości. Mycie sporych powierzchni może być czasochłonne – zwłaszcza jeśli okna znajdują się na dużych wysokościach. Można w takim przypadku korzystać z usług firmy, która posiada doświadczenie i narzędzia pozwalające na dokładne i bezpieczne przeprowadzenie zaplanowanych prac.

Duże przeszklenia w salonie

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu, dlatego warto zadbać o to, by było odpowiednio doświetlone. Jak urządzić pokój z dużymi przeszkleniami? Polecamy zdecydować się na modny minimalizm oraz wybranie dodatków z naturalnych materiałów. Przeszklone drzwi i wysokie okna zapewniają doskonały widok na taras lub ogród. Warto pozwolić na to, by widok za oknami stanowił główną ozdobę pomieszczenia. Decydując się na takie rozwiązanie w salonie, pamiętaj o zadbaniu o prywatność domowników. Jeśli posiadasz dom usytuowany blisko drogi lub innych budynków, zainstaluj przy oknach rolety bądź ozdobne zasłony.

Duże przeszklenia w sypialni

Podobna zasada dotyczy innych pomieszczeń. Duże przeszklenia z powodzeniem mogą być instalowane w sypialni czy w łazience. Takie rozwiązanie rozświetli i optycznie powiększy wnętrze. Właściciele nowoczesnych domów często decydują się na jasną sypialnię z dużymi oknami. Jak ją urządzić? W pomieszczeniu o niewielkim metrażu przeszklenia mogą zająć sporą część ściany. Jeśli sypialnia znajduje się na piętrze, nie warto zasłaniać okien ciężkimi osłonami. Dobrym pomysłem może być wówczas instalacja stylowych żaluzji fasadowych. Nie zajmą one miejsca we wnętrzu, a dzięki regulowanym lamelom będziesz mógł kontrolować ilość przedostającego się do pomieszczenia światła.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Porady

Duże przeszklenia – co brać pod uwagę na etapie projektu domu oraz przykładowe aranżacje

Polecamy także na blogu
Steruj domem z aplikacji, czyli Exalus Home System w ofercie firmy Kapica
12-10-2022
Firma Kapica wprowadza do swojej oferty Exalus Home System, dzięki któremu można łatwo sterować światłem, roletami i innymi urządzeniami elektrycznymi z dowolnego miejsca na świecie.
Jak zabezpieczyć okna przed remontem – 6 praktycznych wskazówek
12-10-2022
Prace wykończeniowe i remontowe bywają trudne i wymagające. Bardzo łatwo podczas nich o uszkodzenie lub zabrudzenie elementów wyposażenia wnętrza. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem remontu warto pomyśleć o zabezpieczeniu wszystkich wartościowych sprzętów, mebli, a także stolarki okiennej. Dokładne zasłonięcie okien pozwoli uniknąć nieestetycznych zabrudzeń. Jest też kluczowe dla zachowania funkcjonalności stolarki. Przypadkowe uszkodzenie może spowodować trwałe zniszczenie mechanizmów niezbędnych do prawidłowego działania okna. Zagrożeniem są nie tylko tynki, wylewki, kleje czy farba do malowania ścian. Stanowi je również kurz, który osadza się na powierzchniach podczas wykonywanych prac. Jak zabezpieczyć okna przed remontem, aby zachować ich idealny wygląd i funkcjonalność? Podpowiadamy!
Jakie parapety wewnętrzne wybrać do ciemnych okien – możliwości i wybór
12-10-2022
Parapet wewnętrzny zwykle stanowi drobny element wystroju, który nie sprawia wrażenia niezbędnego. W rzeczywistości pełni jednak bardzo ważne funkcje. Parapet zabezpiecza oraz ukrywa kaloryfery, chroni ściany w pomieszczeniach przed przedostającą się przez okno wilgocią oraz kieruje rozgrzane powietrze do wnętrza mieszkania. Dodatkowo stanowi istotny element dekoracyjny. W zależności od konstrukcji oraz dokładnego umiejscowienia może wpłynąć na komfort korzystania z wnętrza.
Wady i zalety żaluzji fasadowych, które warto znać
12-10-2022
Firma Kapica od kilkudziesięciu lat tworzy profesjonalne systemy stolarki okienno-drzwiowej. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, oferuje też dodatkowe rozwiązania, których zastosowanie podnosi komfort codziennego życia. Dużą popularność w ostatnich latach zyskały żaluzje fasadowe. Ich zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem obiektu. Żaluzje fasadowe mają też umożliwiać łatwą i wygodną regulację dopływu światła. By produkty spełniały wszystkie oczekiwania klientów, firma Kapica współpracuje wyłącznie z wiodącymi producentami. Dzięki temu żaluzje wyróżniają się wysoką jakością, precyzją wykonania i funkcjonalnością. Idealnie sprawdzają się jako elementy wyposażenia obiektu z dużymi przeszkleniami. Jakie są wady i zalety żaluzji fasadowych? Czy nadają się do montażu na każdym budynku? Na jaki ich rodzaj warto się zdecydować?
Wymiana drzwi wejściowych – kiedy to zrobić i co warto wiedzieć?
12-10-2022
Drzwi wejściowe chronią wnętrze domu przed czynnikami zewnętrznymi i zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Aby dobrze pełniły swoje funkcje, muszą być odpowiednio zamontowane. Montaż drzwi wejściowych najlepiej zlecić profesjonalistom – biorą oni pod uwagę wiele czynników i dopasowują rodzaj projektu do specyfiki budynku. Nawet najlepiej zamontowane drzwi mogą jednak z czasem wymagać wymiany. Kiedy wymienić drzwi zewnętrzne? Ile to kosztuje? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
5 rzeczy, które warto wiedzieć na temat sposobów i kierunków otwierania okien
12-10-2022
Wybierając okna do domu, należy kierować się wieloma kryteriami. Pod uwagę wziąć trzeba przede wszystkim sposób i kierunek otwierania skrzydła. To właśnie te czynniki mają największy wpływ na wygodę użytkowania produktu. Co warto wiedzieć na ten temat? Co mówi prawo budowlane? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Systemy przesuwne PCV czy aluminiowe – wady i zalety rozwiązań
12-10-2022
Wielkogabarytowe systemy przesuwne mają wiele zastosowań. Montowane są przede wszystkim jako drzwi tarasowe lub balkonowe w domach jednorodzinnych i biurowcach. Obecność nowoczesnych technologii sprawia, że pomimo swojej wagi są proste w obsłudze. Duże przeszklenia mogą stanowić ozdobę zarówno elewacji, jak i wnętrza domu. Jaki rodzaj systemu wybrać? Które drzwi sprawdzą się najlepiej – aluminiowe czy z PVC? Czytając artykuł, dowiesz się, czym różnią się te rozwiązania, a także poznasz ich wady i zalety.
Drzwi zewnętrzne aluminiowe – wzory, kolory i wskazówki co do wyboru
12-10-2022
Drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Powinny więc być nie tylko trwałe i szczelne, ale też dopasowane do charakteru budynku. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z najlepszymi ofertami. Drzwi zewnętrzne aluminiowe od firmy Kapica to produkty klasy premium, które zapewnią Ci szerokie możliwości aranżacyjne. Sprawdź, co proponujemy w tym zakresie!
Grubość okna – co warto wiedzieć?
12-10-2022
Wybierając stolarkę okienną, warto dowiedzieć się, jakie parametry mają wpływ na jej jakość. Dobre okno musi być przede wszystkim trwałe i szczelne. Świadomy nabywca powinien również zwrócić uwagę na to, czy wybrana konstrukcja jest energooszczędna i czy zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, jakie znaczenie ma grubość okna. Z artykułu dowiesz się, co warto wiedzieć na temat grubości okien wykonanych z PVC.
Wymiary okien – wszystko, co warto wiedzieć
12-10-2022
Wykańczając dom, stajesz przed wyborem stolarki okiennej. Do zakupu należy podejść z należytą uwagą. Inwestorzy często decydują się na tzw. okna standardowe – prostokątne, dostępne na rynku w kilkudziesięciu wymiarach dostosowanych do konkretnych rodzajów budynków. Parametry zostają uwzględnione już w projekcie, jednak – co ważne – mogą zostać zmienione. W firmie Kapica oferujemy konstrukcje mające różne kształty i rozmiary. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie okien do własnych potrzeb oraz preferencji. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.