Wielkogabarytowe okna, przesuwne drzwi tarasowe, portfenetr… Duże przeszklenia nie od dziś cieszą się popularnością. Współcześni deweloperzy często decydują się na montowanie ich zarówno w fasadach nowoczesnych budynków, jak i w ich wnętrzach. Podobne rozwiązania coraz częściej wybierają też właściciele domów jednorodzinnych. Jeśli marzysz o słonecznym domu pełnym przeszkleń, powinieneś zaplanować ich obecność już na etapie tworzenia projektu.

Co warto wiedzieć, planując dom z dużymi przeszkleniami? Ogrzewanie i izolacja

Jeśli planujesz montaż dużych przeszkleń, pamiętaj, że muszą mieć one odpowiednie parametry. Jednym z najważniejszych jest szczelność. Szyby powinny gwarantować idealną izolację w okresie zarówno letnim, jak i zimowym. Źle dobrane okna bądź profile o niskich właściwościach izolacyjnych mogą spowodować, że zimą w domu będzie o wiele chłodniej. Z kolei latem może dojść do tzw. efektu szklarni. Wybór powinien uwzględnić klasę szyb oraz profili. Istotne znaczenie będą miały też okucia z systemami mikrowentylacji. W przypadku montażu dużych przeszkleń ważny jest także dobór odpowiednich materiałów – muszą być one odporne na warunki atmosferyczne.

Duże przeszklenia a bezpieczeństwo

Tafle szkła wyglądają efektownie, ale mogą zwrócić uwagę potencjalnych włamywaczy. Konieczne jest więc zadbanie o wysoki poziom bezpieczeństwa. Zwróć uwagę na to, czy wybrany system posiada okucia antywłamaniowe lub inne udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo. Firma Kapica proponuje m.in. funkcjonalne systemy przesuwne PVC z zamkiem i aluminiowe drzwi wyposażone w elementy antywyważeniowe. Więcej o tego typu systemach piszemy w artykule Drzwi przesuwne – rodzaje, wady i zalety rozwiązań.

Zalety i wady dużych przeszkleń

Główną zaletą dużych przeszkleń jest wpuszczanie do pomieszczeń naturalnego światła słonecznego. Rozwiązania tego typu optycznie powiększają wnętrza. Szkło jest materiałem ponadczasowym, dlatego sprawdzi się zarówno w nowocześnie zaprojektowanych domach, jak i we wnętrzach urządzonych w stylu dawnych lat. Do argumentów przemawiających za dużymi przeszkleniami można dodać również ogrzewanie pomieszczeń. Umieszczenie okien po południowej stronie domu zapewni Ci dodatkowe źródło ciepła w okresie zimowym.

Podstawowym czynnikiem wzbudzającym wątpliwości wśród potencjalnych nabywców stolarki z dużymi przeszkleniami jest jej cena. Okna panoramiczne czy przeszklone drzwi przesuwne są o wiele droższe od okien o standardowych wymiarach. Dodatkowo duże przeszklenia są ciężkie. Modele wykonane z aluminium mogą być wspomagane napędem elektrycznym.

Kolejną potencjalną wadą dużych przeszkleń jest trudność w utrzymaniu ich w czystości. Mycie sporych powierzchni może być czasochłonne – zwłaszcza jeśli okna znajdują się na dużych wysokościach. Można w takim przypadku korzystać z usług firmy, która posiada doświadczenie i narzędzia pozwalające na dokładne i bezpieczne przeprowadzenie zaplanowanych prac.

Duże przeszklenia w salonie

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu, dlatego warto zadbać o to, by było odpowiednio doświetlone. Jak urządzić pokój z dużymi przeszkleniami? Polecamy zdecydować się na modny minimalizm oraz wybranie dodatków z naturalnych materiałów. Przeszklone drzwi i wysokie okna zapewniają doskonały widok na taras lub ogród. Warto pozwolić na to, by widok za oknami stanowił główną ozdobę pomieszczenia. Decydując się na takie rozwiązanie w salonie, pamiętaj o zadbaniu o prywatność domowników. Jeśli posiadasz dom usytuowany blisko drogi lub innych budynków, zainstaluj przy oknach rolety bądź ozdobne zasłony.

Duże przeszklenia w sypialni

Podobna zasada dotyczy innych pomieszczeń. Duże przeszklenia z powodzeniem mogą być instalowane w sypialni czy w łazience. Takie rozwiązanie rozświetli i optycznie powiększy wnętrze. Właściciele nowoczesnych domów często decydują się na jasną sypialnię z dużymi oknami. Jak ją urządzić? W pomieszczeniu o niewielkim metrażu przeszklenia mogą zająć sporą część ściany. Jeśli sypialnia znajduje się na piętrze, nie warto zasłaniać okien ciężkimi osłonami. Dobrym pomysłem może być wówczas instalacja stylowych żaluzji fasadowych. Nie zajmą one miejsca we wnętrzu, a dzięki regulowanym lamelom będziesz mógł kontrolować ilość przedostającego się do pomieszczenia światła.


Skontaktuj się z nami

Klauzula informacyjna(wymagane)
Zgoda na newsletter
To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Duże przeszklenia – co brać pod uwagę na etapie projektu domu oraz przykładowe aranżacje

Polecamy także na blogu
Nowy salon w Rybniku już otwarty!
12-10-2022
Z przyjemnością informujemy, że 25 marca otwarty został nowy salon firmy Kapica w Rybniku przy ulicy Wodzisławskiej 14. Od teraz możemy być jeszcze bliżej naszych klientów!
Szkolenie techniczne i nowe produkty w ofercie firmy Kapica
12-10-2022
10 marca 2023 roku, w salonie firmowym w Opolu, odbyło się szkolenie dotyczące nowości w zakresie systemów aluminiowych. Za organizację odpowiadał Dział Sprzedaży Systemów Aluminiowych, a spotkanie poprowadził Pan Marcin Żyrek, Kierownik Zakładu Produkcji Konstrukcji Aluminiowych. Uczestnikami szkolenia byli pracownicy firmy Kapica. W trakcie spotkania mieliśmy okazję zapoznać się z najnowszymi innowacjami i poszerzyliśmy wiedzę na temat aktualnej oferty. Omówiliśmy też problemy, jakie zauważają handlowcy podczas obsługi klientów.
5 najczęstszych błędów popełnianych w czasie montażu drzwi wejściowych
12-10-2022
Nie bez powodu mówi się, że drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu. Ich wygląd wpływa na estetykę całej elewacji, a parametry techniczne decydują o komforcie i bezpieczeństwie domowników. Ważne jest, by montaż drzwi zewnętrznych był przeprowadzony z należytą starannością. Monter powinien mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Poznaj najczęstsze błędy przy montażu drzwi zewnętrznych i dowiedz się, jak ich uniknąć!
Firma Kapica jest eko!
12-10-2022
Mamy wielką przyjemność ogłosić, że firma Kapica trzeci rok z rzędu otrzymała certyfikat, który potwierdza nasz realny wpływ na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. W 2022 roku przekazaliśmy do recyklingu aż 395 ton odpadów PVC, co przyczyniło się do zmniejszenia emisji CO2 o 790 ton.
Rolety zewnętrzne czy żaluzje fasadowe – co i kiedy wybrać?
12-10-2022
Mało kto decyduje się na projekt domu, w którym nie uwzględniono osłon okiennych. Żaluzje lub rolety pełnią dodatkową funkcję izolacyjną oraz zapewniają domownikom prywatność. Chronią ponadto przed nadmiernym nasłonecznieniem i umożliwiają łatwą regulację dopływu światła. Jaki produkt wybrać? Poznaj wady i zalety nowoczesnych rolet i żaluzji fasadowych!
Jaki dach, elewacja i parapety będą pasowały do antracytowych okien? Porady aranżacyjne
12-10-2022
Jeszcze do niedawna inwestorzy decydowali się niemal wyłącznie na okna w kolorze białym. Dziś coraz więcej osób wybiera modele z ramami w innych odcieniach. Sporą popularność zyskały okna antracytowe. Są doskonałą alternatywą dla modeli z drewna i klasycznych białych okien PVC. To najlepszy wybór, jeśli chcesz urządzić swój dom w nowoczesnym stylu!
Zapraszamy na otwarcie nowego salonu w Rybniku
12-10-2022
Firma Kapica działa na rynku od pierwszej połowy XX wieku. Od tego czasu nasza oferta nieustannie się powiększa, a marka – rozwija. 25 marca otwarty zostanie salon w Rybniku. To kolejne miejsce, w którym będzie można poznać naszą ofertę i zasięgnąć porad specjalistów. Nowa inwestycja jest wynikiem zaufania, którym od lat darzą nas klienci.
II Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Zarządu Firmy Kapica
12-10-2022
Za nami kolejny aktywny dzień w duchu sportowej rywalizacji. 25 lutego, w hali sportowej w Zawadzkiem, odbył się II Turniej Tenisa Stołowego. W wydarzeniu uczestniczyli nasi pracownicy. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a zwycięzca sięgnął po Puchar Zarządu Firmy Kapica.
Parapety zewnętrzne – wybór i wskazówki montażowe
12-10-2022
Parapety zewnętrzne to elementy, które pełnią zarówno funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Chociaż ich wybór z pozoru wydaje się prosty, niewłaściwie dobrane i nieodpowiednio zamontowane mogą przyczynić się do zawilgocenia budynku. Jak wybrać i jak osadzić parapety zewnętrzne? Zachęcamy do lektury!
4 powody, dla których warto wybrać bramę garażową segmentową
12-10-2022
Brama garażowa ma duży wpływ na funkcjonalność i estetykę garażu. Wybór odpowiedniego modelu może być przytłaczający – wszystko z powodu coraz większej liczby dostępnych opcji. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się segmentowe bramy garażowe. Czym charakteryzują się te produkty? Czy warto inwestować w konstrukcję segmentową? Poznaj 4 powody, dzięki którym przekonasz się do takiego rozwiązania!