Wielkogabarytowe okna, przesuwne drzwi tarasowe, portfenetr… Duże przeszklenia nie od dziś cieszą się popularnością. Współcześni deweloperzy często decydują się na montowanie ich zarówno w fasadach nowoczesnych budynków, jak i w ich wnętrzach. Podobne rozwiązania coraz częściej wybierają też właściciele domów jednorodzinnych. Jeśli marzysz o słonecznym domu pełnym przeszkleń, powinieneś zaplanować ich obecność już na etapie tworzenia projektu.

Co warto wiedzieć, planując dom z dużymi przeszkleniami? Ogrzewanie i izolacja

Jeśli planujesz montaż dużych przeszkleń, pamiętaj, że muszą mieć one odpowiednie parametry. Jednym z najważniejszych jest szczelność. Szyby powinny gwarantować idealną izolację w okresie zarówno letnim, jak i zimowym. Źle dobrane okna bądź profile o niskich właściwościach izolacyjnych mogą spowodować, że zimą w domu będzie o wiele chłodniej. Z kolei latem może dojść do tzw. efektu szklarni. Wybór powinien uwzględnić klasę szyb oraz profili. Istotne znaczenie będą miały też okucia z systemami mikrowentylacji. W przypadku montażu dużych przeszkleń ważny jest także dobór odpowiednich materiałów – muszą być one odporne na warunki atmosferyczne.

Duże przeszklenia a bezpieczeństwo

Tafle szkła wyglądają efektownie, ale mogą zwrócić uwagę potencjalnych włamywaczy. Konieczne jest więc zadbanie o wysoki poziom bezpieczeństwa. Zwróć uwagę na to, czy wybrany system posiada okucia antywłamaniowe lub inne udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo. Firma Kapica proponuje m.in. funkcjonalne systemy przesuwne PVC z zamkiem i aluminiowe drzwi wyposażone w elementy antywyważeniowe. Więcej o tego typu systemach piszemy w artykule Drzwi przesuwne – rodzaje, wady i zalety rozwiązań.

Zalety i wady dużych przeszkleń

Główną zaletą dużych przeszkleń jest wpuszczanie do pomieszczeń naturalnego światła słonecznego. Rozwiązania tego typu optycznie powiększają wnętrza. Szkło jest materiałem ponadczasowym, dlatego sprawdzi się zarówno w nowocześnie zaprojektowanych domach, jak i we wnętrzach urządzonych w stylu dawnych lat. Do argumentów przemawiających za dużymi przeszkleniami można dodać również ogrzewanie pomieszczeń. Umieszczenie okien po południowej stronie domu zapewni Ci dodatkowe źródło ciepła w okresie zimowym.

Podstawowym czynnikiem wzbudzającym wątpliwości wśród potencjalnych nabywców stolarki z dużymi przeszkleniami jest jej cena. Okna panoramiczne czy przeszklone drzwi przesuwne są o wiele droższe od okien o standardowych wymiarach. Dodatkowo duże przeszklenia są ciężkie. Modele wykonane z aluminium mogą być wspomagane napędem elektrycznym.

Kolejną potencjalną wadą dużych przeszkleń jest trudność w utrzymaniu ich w czystości. Mycie sporych powierzchni może być czasochłonne – zwłaszcza jeśli okna znajdują się na dużych wysokościach. Można w takim przypadku korzystać z usług firmy, która posiada doświadczenie i narzędzia pozwalające na dokładne i bezpieczne przeprowadzenie zaplanowanych prac.

Duże przeszklenia w salonie

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu, dlatego warto zadbać o to, by było odpowiednio doświetlone. Jak urządzić pokój z dużymi przeszkleniami? Polecamy zdecydować się na modny minimalizm oraz wybranie dodatków z naturalnych materiałów. Przeszklone drzwi i wysokie okna zapewniają doskonały widok na taras lub ogród. Warto pozwolić na to, by widok za oknami stanowił główną ozdobę pomieszczenia. Decydując się na takie rozwiązanie w salonie, pamiętaj o zadbaniu o prywatność domowników. Jeśli posiadasz dom usytuowany blisko drogi lub innych budynków, zainstaluj przy oknach rolety bądź ozdobne zasłony.

Duże przeszklenia w sypialni

Podobna zasada dotyczy innych pomieszczeń. Duże przeszklenia z powodzeniem mogą być instalowane w sypialni czy w łazience. Takie rozwiązanie rozświetli i optycznie powiększy wnętrze. Właściciele nowoczesnych domów często decydują się na jasną sypialnię z dużymi oknami. Jak ją urządzić? W pomieszczeniu o niewielkim metrażu przeszklenia mogą zająć sporą część ściany. Jeśli sypialnia znajduje się na piętrze, nie warto zasłaniać okien ciężkimi osłonami. Dobrym pomysłem może być wówczas instalacja stylowych żaluzji fasadowych. Nie zajmą one miejsca we wnętrzu, a dzięki regulowanym lamelom będziesz mógł kontrolować ilość przedostającego się do pomieszczenia światła.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

Duże przeszklenia – co brać pod uwagę na etapie projektu domu oraz przykładowe aranżacje

Polecamy także na blogu
Firma Kapica z kolejną nominacją – Menedżer Roku Opolszczyzny 2023
12-10-2022
Prezes Firmy Kapica, Roman Kapica, został wyróżniony kolejną ważną nominacją w kategorii duże firmy podczas finałowej gali konkursu Menedżer Roku Opolszczyzny 2023. Ta nominacja jest wyrazem uznania dla osiągnięć firmy Kapica oraz potwierdza jej silną pozycję na rynku.
Jaka powinna być optymalna temperatura w domu? 
12-10-2022
Właściwa temperatura w domu ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu i zdrowia. Niezależnie od pory roku, odpowiednia temperatura wewnętrzna sprzyja lepszemu samopoczuciu, a także może pomóc w zmniejszeniu rachunków za energię. Optymalna temperatura różni się w zależności od pomieszczenia i jego funkcji.  Jaka powinna być temperatura w mieszkaniu? W salonie,…
Nowość od firmy Kapica dla wymagających inwestorów. Sprawdź, czym są konstrukcje aluminiowe dla dużych obiektów
12-10-2022
Z dumą przedstawiamy innowacyjne rozwiązania w kategorii konstrukcji aluminiowych, skoncentrowane na dużych obiektach. Jednym z naszych ostatnich tego typu projektów jest Hotel Hygge w Opolu. Ta realizacja stanowi doskonałe case study dla klientów, którzy rozważają wykorzystanie tego typu technologii w swoich inwestycjach.
Jakie drzwi zewnętrzne wybrać? 
12-10-2022
Wejście do Twojego domu to jego wizytówka, a wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych to inwestycja, która zapewni bezpieczeństwo, komfort i styl na lata. Drzwi zewnętrzne muszą nie tylko dobrze wyglądać, ale także spełniać wysokie wymagania techniczne. W tym artykule omówimy, jakie cechy powinna mieć wysokiej jakości stolarka drzwiowa oraz przedstawimy różne…
Jak wyciszyć pokój? Sprawdź nasze porady 
12-10-2022
Hałas z ulicy, głośne sąsiedztwo czy nawet dźwięki dobiegające z innych pomieszczeń mogą wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego stosowanie dobrych praktyk wyciszania pokojów to must have w nowoczesnych mieszkaniach. W tym artykule podpowiadamy, jak skutecznie wyciszyć pomieszczenie, aby cieszyć się spokojem.  Wygłuszenie a wyciszenie pokoju – różnice  Zanim…
Firma Kapica z kolejną nagrodą na koncie! Rozwijamy się z Wami i dla Was
12-10-2022
Uroczysta gala XXI edycji konkursu Opolskiej Nagrody Jakości już za nami. Podczas wydarzenia rozstrzygnięto także XVII edycję konkursu Znakomity Przywódca. Dla firmy Kapica był to ważny dzień, bo jedna z prestiżowych nagród trafiła w ręce naszego prezesa, Romana Kapicy.
Jak wyregulować drzwi PVC? Krok po kroku
12-10-2022
Drzwi PVC cieszą się ogromną popularnością ze względu na swoją wytrzymałość, przystępność cenową oraz doskonałą izolację termiczną i akustyczną. Jednak nawet najlepsze drzwi z czasem mogą wymagać regulacji, zwłaszcza jeśli zauważysz trudności w ich zamykaniu lub otwieraniu, a także, gdy pojawią się szczeliny przepuszczające zimne powietrze. W tym artykule pokażemy…
Jak uszczelnić drzwi balkonowe?
12-10-2022
Nieszczelne drzwi balkonowe to nie tylko uciążliwy hałas z zewnątrz, ale także przeciągi, wychłodzenie pomieszczenia i straty ciepła. Na szczęście problem ten można łatwo rozwiązać. Prawidłowe uszczelnienie drzwi balkonowych jest kluczowe dla utrzymania komfortu cieplnego i akustycznego w Twoim domu. Z tego kompleksowego poradnika dowiesz się, jak skutecznie uszczelnić drzwi…
Wymiana okien w starym domu – praktyczne wskazówki
12-10-2022
Wymiana okien w starym domu to inwestycja, która może znacząco poprawić komfort mieszkańców i wpłynąć na efektywność energetyczną budynku. Stare okna często są nieszczelne, co prowadzi do strat ciepła i wyższych rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo nowe okna mogą poprawić estetykę budynku oraz zwiększyć jego wartość rynkową. W niniejszym artykule przedstawiamy…
Prawidłowy montaż okien – jak powinien wyglądać?
12-10-2022
Dobra instalacja okien odpowiada nie tylko za ich prawidłowe działanie, ale też  efektywność energetyczną domu i komfort życia mieszkańców. Odpowiednio zamontowane okna są kluczowym warunkiem utrzymania odpowiedniej temperatury i wilgotności. W znacznym stopniu przyczyniają się też do redukcji hałasu dobiegającego z zewnątrz. Jak powinien przebiegać taki montaż? Na czym polega…