Montaż parapetów często nie jest traktowany jako część prac remontowych, która może odpowiadać za coś więcej niż tylko wygląd elewacji czy wnętrza. To podejście już na starcie może spowodować, że w prace wkradną się błędy, których efektem może być np. powstawanie nieszczelności albo wilgocenie ścian budynku. Jakie błędy są najczęściej popełniane podczas montażu parapetów, jaki może być ich efekt i jak ich uniknąć?

Błędy w montażu parapetów wewnętrznych

Źle zamontowane wewnętrzne parapety nie tylko mogą się niszczyć czy źle wyglądać – mogą też mieć wpływ na szczelność okna. Przyjrzyjmy się najczęstszym błędom popełnianym podczas montażu parapetów.

Nierówne miejsce pod montaż parapetów

Płaszczyzna pod parapetem powinna być wygładzona, by cały element przylegał do jej powierzchni. Często zdarza się, że monterzy o tym zapominają, a parapet zamontowany na nierównym podłożu może łatwiej się niszczyć i pękać. Podobne problemy może wywołać źle wypoziomowany parapet – woda może z niego spływać na podłogę, jeśli rozleje się podczas podlewania kwiatów czy przedostanie się podczas deszczu przez uchylone okno.

Mała odległość parapetu od grzejnika

Grzejniki montowane są najczęściej pod oknami. Tam również znajdują się parapety. Na pozór nie mają one na siebie wpływu. Okazuje się jednak, że jeśli parapet będzie zamontowany zbyt blisko grzejnika i będzie zbytnio wystawał ze ściany, może blokować przepływ nagrzanego powietrza. Grzejnik może nie być w takiej sytuacji w pełni wydajny, przez co koszty ogrzewania wzrosną – chociaż nie muszą to być drastyczne i od razu odczuwalne różnice, to jednak w perspektywie czasu mogą spowodować znaczne straty. Optymalną odległością między grzejnikiem a parapetem będzie około 10–20 cm.

Nieodpowiedni klej do parapetu i niestosowanie się do zaleceń producenta

Specjalistów czy inwestorów może łatwo zwieść doświadczenie. W sytuacji, w której producent sugeruje użycie konkretnego rodzaju kleju do swoich parapetów, należy zastosować się do jego wymagań, nawet jeśli doświadczenie podpowiada inaczej. Wybór nieodpowiedniego kleju może mieć przykre konsekwencje. Parapet nie będzie dobrze zamocowany, a jeśli jest zrobiony z drewna lub kamienia – mogą pojawić się problemy z jego strukturą (wypaczenie czy wykwity).

Montując parapet, trzeba pamiętać też o docisku. Producenci zawsze informują o tym, jak długo powinien być dociskany parapet i nie należy tej informacji lekceważyć.

Nieszczelny montaż

Podczas montowania parapetów zewnętrznych zapomina się często, że mają one znaczny wpływ na szczelność całego okna. To błąd, który powoduje potem przenikanie zimna do wnętrza domu. Krawędź parapetu powinna być wsunięta na około centymetr pod ościeżnicę okna. Dodatkowo przestrzeń ta powinna być uszczelniona pianką poliuretanową. W jej miejsce bywa stosowana zaprawa – to jednak będzie powodować powstawanie mostków termicznych i wychładzanie wnętrza.

Parapet zewnętrzny

Montaż parapetów zewnętrznych – najczęstsze błędy

Parapety zewnętrze pełnią szereg funkcji – są dekoracją, ale też zabezpieczeniem dla muru przed przenikaniem wilgoci. Są też elementem wzmacniającym parametry izolacyjne okien. Ich odpowiednie zamontowanie jest dlatego niezwykle ważne. Zdarzają się jednak błędy, które powodują, że parapet nie spełnia swojej roli – czego dotyczą i jak można im zapobiec?

Problemy z umiejscowieniem

Dobrze umieszczony parapet powinien posiadać kapinos, czyli charakterystyczne wycięcie wzdłuż parapetu z granitu, umieszczone na jego spodniej części, przy samym brzegu. Powinien też wystawać poza obrys muru na około 3–4 cm. Często zdarza się, że monterzy czy inwestorzy zapominają o kapinosach. Powoduje to podmywanie parapetu wodą i przemakanie muru.

Niedopasowanie sposobu montażu parapetów do ich tworzywa

Parapet parapetowi nierówny. Ze względu na rozszerzalność temperaturową różne tworzywa będą inaczej sprawować się w roli parapetów. Metalowe mogą zmieniać długość pod wpływem temperatury, dlatego nie powinno się tynkować ich krawędzi, a ich izolacja powinna być elastyczna. Pozwoli to uniknąć zniszczenia elewacji. Parapety z kamienia nie powinny być montowane z pomocą pianki wysokoprężnej, a te z płytek klinkierowych muszą mieć fugę odpowiedniej szerokości, inaczej popękają.

Brak przerw dylatacyjnych

Przerwy dylatacyjne są bardzo ważne, by zapewnić trwałość parapetów zewnętrznych oraz murów. Bez nich i jedne, i drugie mogą pękać pod wpływem rozszerzania temperaturowego. Może on bowiem powodować występowanie nacisków na parapet i mur. Ważne są zatem szczeliny dylatacyjne między brzegami parapetów a ścianami.

Podsumowanie

Montując parapety, warto skorzystać z pomocy profesjonalnej ekipy, najlepiej rekomendowanej przez producenta. Warto też wybrać parapety od firmy, u której zamówione były okna – specjaliści pomogą dopasować do siebie wszystkie elementy, a ekipa montażowa, która dobrze je zna, z łatwością je zamontuje, zachowując wszelkie wytyczne. Sprawdź naszą ofertę okien i skontaktuj się z nami w sprawie odpowiednich parapetów – mamy w ofercie zarówno te wykonane z konglomeratu marmurowego, jak i plastikowe czy aluminiowe oraz granity.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

7 popularnych błędów popełnianych w czasie montażu parapetów

Polecamy także na blogu
Okna panoramiczne – co warto wiedzieć przed ich zakupem?
07-01-2022
Rozmiar okien ma znaczenie. Pomijając wymogi prawa, które określają minimalny stosunek powierzchni przeszkleń do powierzchni podłogi danego pomieszczenia, to rozmiar okien jest kwestią, na którą wpływ mogą mieć nasze upodobania. Wielu osobom zależy na możliwie dużych przeszkleniach, a co za tym idzie dużej ilości światła wpadającego do wnętrza. Między innymi…
Kiedy i jak wymienić uszczelki w oknach PVC?
07-01-2022
Uszczelki w oknach PVC pełnią bardzo ważną funkcję. Są odpowiedzialne za zapobieganie przedostawaniu się wilgoci i zimna do wnętrza domu oraz za ograniczenie hałasu dobiegającego z zewnątrz. Aby właściwie spełniały swoje zadania, zaleca się wymianę uszczelek przyszybowych w oknach PVC co około 3-5 lat. Taka praktyka pozwala zapewnić optymalną izolację…
Od czego zależy cena drzwi aluminiowych zewnętrznych?
07-01-2022
Zewnętrzne drzwi aluminiowe są przez niektórych kojarzone z obiektami użyteczności publicznej. Jednak od lat coraz częściej są wybierane także przez Inwestorów prywatnych, do domów i mieszkań. Szczególnie dobrze wpisują się w nowoczesne trendy architektoniczne. Zwiększona popularność sprawiła, że producenci oferują wiele modeli i różnorodnych rozwiązań dla drzwi aluminiowych. Co oczywiste…
Budowa okna PVC – omówienie elementów i funkcji
07-01-2022
Okno jest tym elementem budynku, który na pozór może wyglądać na stosunkowo prosty, niezłożony. Jednak to mylne wrażenie znika, gdy zagłębimy się w budowę okna PVC. Okazuje się, że wiele detali ma ogromne znaczenie dla parametrów i sposobu funkcjonowania okna – a nie wspomnieliśmy jeszcze o inżynierii materiałowej, stojącej za…
Okna PCV czy okna aluminiowe? Które wybrać?
07-01-2022
Wybór odpowiedniej stolarki okiennej to jedna z kluczowych decyzji podczas budowy lub remontu domu. Największą popularnością od wielu lat cieszą się okna wykonane z PVC – głównie za sprawą ich uniwersalności i niewysokiej ceny. W ostatnich latach można zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania oknami wykonanymi z aluminium. Z czego wynika popularność…
Co powinien oferować dobry salon okien i drzwi oraz jak go znaleźć?
07-01-2022
W czasie kiedy znaczna część dokonywanych zakupów przeniosła się do Internetu, zmianie uległy również nasze przyzwyczajenia związane z samym procesem wybierania produktów i usług, na które się ostatecznie decydujemy. Jednak w pewnych obszarach warto zdać się na tradycyjne rozwiązania, takie jak wizyta w punkcie sprzedaży, obejrzenie danego wyrobu na własne…
KAPICA wśród liderów branży na FENSTERBAU FRONTALE 2024
07-01-2022
Już po raz czwarty firma Kapica pojawiła się na największych targach branżowych w Europie – FENSTERBAU FRONTALE. To cykliczne wydarzenie w tym roku odbyło się w dniach 19-22 marca 2024 i zgromadziło tysiące odwiedzających z całego świata. Pokaźne stoisko firmy Kapica znalazło się w hali nr 7 wśród liderów z…
Co warto wiedzieć przed wyborem czarnych okien?
07-01-2022
Jednym z głównych zadań okien jest pokazywać to, co za nimi. Właśnie dlatego zdecydowaną większość ich powierzchni stanowią przeźroczyste szyby. Jednak elementami, które posiadają jakiś kolor, są ramy okienne. To one nadają funkcjonalności i dopełniają wyglądu stolarki. Te stosunkowo niewielkie elementy sprawiają, że okno jest oknem, a nie jedynie taflą…
Inwestycja w wiedzę. Kapica podnosi standardy dzięki szkoleniu Pilkington
07-01-2022
W dynamicznie rozwijającym się świecie produkcji stolarki firma Kapica znana jest z nieustannego dążenia do doskonałości i innowacyjności. Ostatnio nasi pracownicy mieli okazję wziąć udział w wartościowym szkoleniu organizowanym przez renomowanego producenta szkła, Pilkington. To wydarzenie nie tylko podniosło kompetencje uczestników, ale także otworzyło nowe możliwości dla całej firmy, jej…
Jakie okna do piwnicy wybrać? – 4 rzeczy, które warto przeanalizować
07-01-2022
Budowa lub remont domu z podpiwniczeniem wiąże się z szeregiem dodatkowych decyzji. Jeden z takich aspektów dotyczy stolarki okiennej do piwnicy. Warto nieco dłużej pochylić się nad tym zagadnieniem, ponieważ wbrew pozorom nawet w nieużytkowej piwnicy okna pełnią ważną funkcję. A o ileż bardziej jest to istotne w przypadku piwnic…