Decyzja o zakupie rolet zewnętrznych i ich rodzaju mocno wiąże się z etapem prac budowlanych – niektóre z nich da się bowiem zamontować tylko podczas budowy domu. Wszystkie jednak będą doskonale zabezpieczać przed światłem słonecznym i wpłyną na izolacyjność okien. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania rolet zewnętrznych do swojego domu?

Rodzaje rolet zewnętrznych

Zależnie od rodzaju rolet zewnętrznych, koszt może się różnić, inne będą też niektóre funkcje i cechy – o nich jednak nieco później. Teraz poszukamy odpowiedzi na pytanie o najczęściej wybierane ich typy.

Rolety elewacyjne są bez dwóch zdań najpopularniejsze. Skrzynka, która je mieści, montowana jest na ścianie budynku, ponad oknem, prowadnice zaś umieszczone są po jego bokach. Zależnie od grubości ściany do montażu wybiera się krótkie kołki lub dłuższe kotwy. Wadą rozwiązania elewacyjnego jest to, że na skrzyni zbiera się kurz i brud, a to może wymagać jej regularnego sprzątania.
Niektóre rolety elewacyjne montuje się wewnątrz wnęki okiennej, dzięki czemu nie brudzą się tak jak montowane na wierzchu. Sama skrzynka może jednak zasłaniać część okna, przez co wpłynie na oświetlenie pomieszczenia.
Tylko te rodzaje rolet da się zamontować bez ingerencji w ścianę.

Montaż rolet nakładanych wymaga wymiany całego okna, gdyż nakłada się je na ramę okienną. Nie da się tego zrobić bez wyjęcia całego elementu ze ściany.

Budując dom, można zdecydować się też na montaż rolet podtynkowych. Zakłada się je na murze, pod warstwą tynku – dzięki temu z zewnątrz nie widać, że nad oknem jest zamontowany system rolet. Podobnie jest z roletami nadprożowymi – ich montaż również wymaga zaplanowania tego działania wcześniej.

Chociaż podejmowanie decyzji o roletach podczas budowy domu może zejść na drugi plan, warto jednak przeznaczyć chwilę na ustalenia w tym temacie. Rolety w zabudowie wpływają na czystość i estetykę budynku, a po jego ukończeniu będzie za późno na ich zamontowanie.

Rolety zewnętrzne – na co zwrócić uwagę? 4 ważne aspekty

By zdecydować, jakie rolety zewnętrzne wybrać, należy poznać ich najważniejsze parametry i ocenić, które z nich będą najistotniejsze dla komfortu użytkowania danego budynku. Pozwoli to zaplanować koszty i najlepiej dopasować rolety do swoich potrzeb.

Pierwsza cecha rolet zewnętrznych – wymiary

Rolety zewnętrzne najczęściej są tworzone na zamówienie, pod konkretny wymiar okien inwestora. Ich maksymalny możliwy rozmiar zależy od konkretnego producenta, najczęściej oscyluje wokół 8 m² powierzchni.

Przed ich zamówieniem, warto dobrze wymierzyć otwory okienne w domu. By pomóc specjalistom dopasować optymalne wymiary rolet należy:

• Zmierzyć szerokość wnęki okiennej – zarówno u góry, jak i na dole.

• Zmierzyć wysokość wnęki po obu jej stronach.

• Podczas mierzenia należy pamiętać o zachowaniu pionu.

Dobrze zdjęte wymiary pozwolą dopasować szerokość rolet i skrzynki, w której będą się one chowały po złożeniu.

Najważniejsze dla rolet zewnętrznych funkcje – o czym pamiętać?

Jako najważniejsze wymienić można kilka funkcji rolet zewnętrznych. Okazuje się, że mają one bardzo duży wpływ na komfort życia mieszkańców danego budynku. Jedną z najważniejszych ich zalet jest zaciemnienie wnętrza. Można dzięki temu całkowicie odizolować pomieszczenie od promieni słonecznych czy innych źródeł światła z zewnątrz. Dzięki roletom można w zupełnej ciemności spać aż do całkowitego zregenerowania sił czy zapomnieć o męczącym świetle latarni, stojącej tuż za oknem.

W związku z możliwością odcięcia wnętrza od promieni słonecznych łatwiej jest utrzymać chłód w mieszkaniu podczas gorącego lata oraz ograniczyć straty cieplne w sezonie grzewczym. Mogą one wspomóc zamontowane w domu energooszczędne okna oraz zminimalizować ryzyko powstawania mostków termicznych na ich powierzchni.

Rolety zewnętrzne są też doskonałą barierą przeciwko włamywaczom. Niektórzy producenci oferują nawet modele dodatkowo pod tym względem wzmocnione i antywłamaniowe – stanowią one jeszcze lepsze zabezpieczenie wnętrza przed nieproszonymi gośćmi.

Rolety zewnętrzne – sterowanie, które da wygodę

By rozwinąć i zwinąć rolety zewnętrzne stosuje się dwa rodzaje mechanizmów. Najbardziej podstawowy system obsługi rolet składa się z taśmy lub linki i zwijacza. Wadą tego rozwiązania jest konieczność użycia siły, do tego każda z rolet będzie wymagać własnego systemu. Przy codziennych wyjazdach do pracy zamykanie wszystkich rolet po kolei może być czasochłonne.
Świetną propozycją dla inwestorów planujących montaż rolet zewnętrznych są systemy automatycznego rozwijania ich i zwijania. Odpowiednio zaprogramowana automatyka może być wykorzystywana do sterowania roletami w różnych konfiguracjach: w jednym oknie lub pomieszczeniu, a nawet w całym domu.

Nowoczesna roleta

Design rolet zewnętrznych – kolory, które będą wyglądały najlepiej

Producenci wiedzą, że gusta inwestorów są niezwykle różnorodne, dlatego w warstwie kolorystycznej rolety zewnętrzne oferują bardzo wiele. By elewacja domu wyglądała spójnie i estetycznie, warto wybrać rolety w kolorze dopasowanym do stylu jej wykończenia. Można też dobrać kolorystykę rolet do stolarki drzwiowej i okiennej, a nawet dachówek. Niezależnie od tego, inwestorzy najczęściej decydują się na ciemniejsze odcienie: czerń, grafit, antracyt, brąz, ale też beż.

Podsumowanie

Wybierając rolety zewnętrze, należy pamiętać o ich wymiarach, opcji sterowania automatycznego, wyglądzie oraz najważniejszych funkcjach, jak pełne zaciemnienie wnętrza, izolacyjność termiczna i zabezpieczenie przed włamaniem. Wszystkie te aspekty zadecydują o jakości wybranych rozwiązań. Zapytaj specjalistów firmy Kapica o nasze propozycje rolet zewnętrznych – z pewnością znajdziesz rozwiązanie najlepsze dla Ciebie.


Skontaktuj się z nami

To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
Porady

4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie rolet zewnętrznych

Polecamy także na blogu
Okna panoramiczne – co warto wiedzieć przed ich zakupem?
13-07-2021
Rozmiar okien ma znaczenie. Pomijając wymogi prawa, które określają minimalny stosunek powierzchni przeszkleń do powierzchni podłogi danego pomieszczenia, to rozmiar okien jest kwestią, na którą wpływ mogą mieć nasze upodobania. Wielu osobom zależy na możliwie dużych przeszkleniach, a co za tym idzie dużej ilości światła wpadającego do wnętrza. Między innymi…
Kiedy i jak wymienić uszczelki w oknach PVC?
13-07-2021
Uszczelki w oknach PVC pełnią bardzo ważną funkcję. Są odpowiedzialne za zapobieganie przedostawaniu się wilgoci i zimna do wnętrza domu oraz za ograniczenie hałasu dobiegającego z zewnątrz. Aby właściwie spełniały swoje zadania, zaleca się wymianę uszczelek przyszybowych w oknach PVC co około 3-5 lat. Taka praktyka pozwala zapewnić optymalną izolację…
Od czego zależy cena drzwi aluminiowych zewnętrznych?
13-07-2021
Zewnętrzne drzwi aluminiowe są przez niektórych kojarzone z obiektami użyteczności publicznej. Jednak od lat coraz częściej są wybierane także przez Inwestorów prywatnych, do domów i mieszkań. Szczególnie dobrze wpisują się w nowoczesne trendy architektoniczne. Zwiększona popularność sprawiła, że producenci oferują wiele modeli i różnorodnych rozwiązań dla drzwi aluminiowych. Co oczywiste…
Budowa okna PVC – omówienie elementów i funkcji
13-07-2021
Okno jest tym elementem budynku, który na pozór może wyglądać na stosunkowo prosty, niezłożony. Jednak to mylne wrażenie znika, gdy zagłębimy się w budowę okna PVC. Okazuje się, że wiele detali ma ogromne znaczenie dla parametrów i sposobu funkcjonowania okna – a nie wspomnieliśmy jeszcze o inżynierii materiałowej, stojącej za…
Okna PCV czy okna aluminiowe? Które wybrać?
13-07-2021
Wybór odpowiedniej stolarki okiennej to jedna z kluczowych decyzji podczas budowy lub remontu domu. Największą popularnością od wielu lat cieszą się okna wykonane z PVC – głównie za sprawą ich uniwersalności i niewysokiej ceny. W ostatnich latach można zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania oknami wykonanymi z aluminium. Z czego wynika popularność…
Co powinien oferować dobry salon okien i drzwi oraz jak go znaleźć?
13-07-2021
W czasie kiedy znaczna część dokonywanych zakupów przeniosła się do Internetu, zmianie uległy również nasze przyzwyczajenia związane z samym procesem wybierania produktów i usług, na które się ostatecznie decydujemy. Jednak w pewnych obszarach warto zdać się na tradycyjne rozwiązania, takie jak wizyta w punkcie sprzedaży, obejrzenie danego wyrobu na własne…
KAPICA wśród liderów branży na FENSTERBAU FRONTALE 2024
13-07-2021
Już po raz czwarty firma Kapica pojawiła się na największych targach branżowych w Europie – FENSTERBAU FRONTALE. To cykliczne wydarzenie w tym roku odbyło się w dniach 19-22 marca 2024 i zgromadziło tysiące odwiedzających z całego świata. Pokaźne stoisko firmy Kapica znalazło się w hali nr 7 wśród liderów z…
Co warto wiedzieć przed wyborem czarnych okien?
13-07-2021
Jednym z głównych zadań okien jest pokazywać to, co za nimi. Właśnie dlatego zdecydowaną większość ich powierzchni stanowią przeźroczyste szyby. Jednak elementami, które posiadają jakiś kolor, są ramy okienne. To one nadają funkcjonalności i dopełniają wyglądu stolarki. Te stosunkowo niewielkie elementy sprawiają, że okno jest oknem, a nie jedynie taflą…
Inwestycja w wiedzę. Kapica podnosi standardy dzięki szkoleniu Pilkington
13-07-2021
W dynamicznie rozwijającym się świecie produkcji stolarki firma Kapica znana jest z nieustannego dążenia do doskonałości i innowacyjności. Ostatnio nasi pracownicy mieli okazję wziąć udział w wartościowym szkoleniu organizowanym przez renomowanego producenta szkła, Pilkington. To wydarzenie nie tylko podniosło kompetencje uczestników, ale także otworzyło nowe możliwości dla całej firmy, jej…
Jakie okna do piwnicy wybrać? – 4 rzeczy, które warto przeanalizować
13-07-2021
Budowa lub remont domu z podpiwniczeniem wiąże się z szeregiem dodatkowych decyzji. Jeden z takich aspektów dotyczy stolarki okiennej do piwnicy. Warto nieco dłużej pochylić się nad tym zagadnieniem, ponieważ wbrew pozorom nawet w nieużytkowej piwnicy okna pełnią ważną funkcję. A o ileż bardziej jest to istotne w przypadku piwnic…